Amsterdam doet boek open over „Geen zwarte bladzijde in geschiedenis van de stad" openhartig rellen jaar VEL Turken houden gedode leider Menderes in ere <oeV IV0R0L Formidabele maggi Goud-Uleesbouiilon Wedstrijd m Absurde verhalen J fris in de 'mond VEL y GOUD „MET OLIFANTSPOTEN DOOR PORSELEINKAST" Kopje koffie met bittere nasmaak Plan tot verdeling van Biafra Plan voor geheel overdekte kunstijsbaan (I) Aantal Danlon- meisjes naar Denemarken Wedstrijdformulier op elk pak DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 13 De tiende maart Levend middelpunt #*DRAKA Toch waardevol Citroenjenever Haal Henkes in huis! JfP DRAKA de harde matras met alle comfort van een zachte! Korte wandeling door Turkse politiek Laveren Ut GOUD Het huis met het carillon Het huis van vertrouwen GROTE HOUTSTRAAT 49 TEL. 2 00 49 - HAARLEM (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „De wet loopt veelal achter bij het rechtsgevoel. In tijden waarin het rechtsgevoel ten aanzien van bepaalde zaken, zoals het demonstratierecht, snel evolueert, kunnen botsingen met de politie, die tot taak heeft de wet te handhaven soms niet uitblijven. Dan zijn er be grip en subtiel samenspel nodig tus sen beide partijen. Die waren er niet in 1966. De opstandige jongeren lie pen met olifantspoten door de porse leinkast van de maatschappij, die door de oudere generaties met zoveel zorg en goede bedoelingen was inge richt en de politieman zag geen kans meer de rol van „oom agent" te spelen". Dit is een passage uit het stedelijk Jaarverslag van de stad Amsterdam. In een uitvoerige inleiding en in het hoofd stuk Orde en Veiligheid zijn de ordever storingen zonder enige terughoudendheid beschreven en geïllustreerd met vaak schokkende foto's. Het woelige jaar 1966 is in opdracht van B. en W. op schrift ge steld door de Amsterdamse journalist Fred van Sluis. Hij heeft getracht een objectief beeld te geven van de rellen en de achtergronden daarvan, waarbij hem van de zijde van het gemeentebestuur geen enkele beperking was opgelegd. Het openhartige verslag is formeel door de burgemeester Samkalden en zijn wethou ders aan de gemeenteraad uitgebracht, Het boek bevat de aantekening, dat de gedeelten welke betrekking hebben op de openbare orde, door burgemeester Van Hall zijn gelezen en goedgekeurd. Mr. Van Hall heeft geen enkele wijziging in de tekst aangebracht. Over de tiende maart vermeldt het ver slag ondermeer: De keuze van Amster dam als plaats van de huwelijksvoltrek king lokte alom discussie uit. Het was te verwachten dat de verschijning van de gouden koets en de overige traditionele entourage van de plechtigheden door de agressieve groep provo's zpuden worden beschouwd als symbolen van een maat schappij waaraan zij de oorlog had ver klaard en dat zij zich op die tiende maart zou voordoen als de stoottroep van dege nen, die zich critisch tegenover het hu- welijksgebeuren hadden opgesteld". En even verder: „Zij die betrokken zijn geweest bij de voorbereidingen en de or ganisatie van het Oranje-huwelijk hebben op de avond van de tiende maart met voldoening kunnen zeggen: Alles is vol gens plan verlopen. Want in de zorgvul dig uitgewerkte plannen was ook reke ning gehouden met activiteiten van de pro vo's en hun aanhang. Zelfs het werpen van de rookbommen in de Raadhuisstraat, de enige plaats waar het sprookje van het huwelijk door acties van betogers werd verstoord, kwam niet onverwacht.De in de stoet meelopende paarden waren te voren met rookbommen vertrouwd ge maakt". Het boek somt ook een aantal kreten ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. UTRECHT. In december vorig jaar ging een 38-jarige wachtmeester van de rijkspolitie uit Leiderdorp tijdens een nachtelijke patrouille samen met een op perwachtmeester een kopje koffie drinken bij een collega. Wegens onderbreking van de politietaak voor een niet dringende particuliere reden strafte zijn comman dant hem met inhouding van één vakan tiedag. De rijkspolitieman ging in beroep. Het ging hem niet om die ene vakantiedag, maar hij vond deze smet op zijn 12-jarige onberispelijke staat van dienst ongerecht vaardigd. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht zal over drie weken laten blij ken of hij het met deze opvatting eens is. op, die in de onrustige zomermaanden van 1966 in het nieuws zijn geweest, zo als: „Weg met Claus" en „Van Hall met vakantie." Over de politie wordt o.m. gezegd: „Er zijn fouten gemaakt in 1966. Ook door de politie, wier handelingen met ar gusogen zijn gevolgd en die veel critiek en een aantal klachten tot gevolg hadden. In het tijdvak 19 maart tot 1 november kreeg de officier van Justitie klachten van 74 personen. In negen gevallen acht te de officier de klachten gegrond". De schrijver wil het jaar 1966 noch tans niet zien als een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de stad Amsterdam. Amsterdam dankt zijn positie als hoofd stad en eerste stad des lands aan het feit dat hier sinds eeuwen impulsen zijn ontstaan tot vernieuwing van staat en maatschappij, van kunst en cultuur. Dat is niet altijd geruisloos gegaan. Amster dam kan zich gelukkig prijzen in zijn pro- gressieve gemeenschap over een zeer brede laag mensen te beschikken, die zich op al deze terreinen actief bewegen. Dat er groepen zijn die door hun radicale idee- en of door te grote dadendrang uit de rails lopen is daarbij geen abnormaal ver schijnsel. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen verdiende de provögroep een zetel. Zij heeft hierdoor de mogelijkheid te bestem der plaatse constructieve ideeën uit te dra gen en kan kennismaken met de verant woordelijkheden en bestuurlijk problemen van de stedelijke overheid. De toekomst moet leren of deze groep in 19.66 meer is geweest dan de in het oog lopende fran je van een politiek-bewuste jongerenge- gemeenschap, welke over de hele linie zeer actief is geweest. Zo was er naast de provo-activiteiten een groot aantal „teach-ins" en discus sies, hebben jongeren in enkele politieke partijen een duidelijke progressieve stem laten horen en is in Amsterdam de kiem gelegd voor de oprichting van de nieuwe partij „D'66. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! LAGOS (Reuter) De federale Nige- riaanse troepen proberen op het ogen blik het land van de Ibo's in Biafra, het centrum van het verzet tegen de federale Nigeriaanse regering, in te sluiten. De regering hoopt op een snelle overwin ning, waarna het plan voor de verdeling van Biafra ten uitvoer kan worden ge legd. Men wil Oost-Nigerië in drie afzonder lijke staten verdelen: een, waarin de rij ke olievelden liggen, een in het zuidoos ten lanjjs de grens met Kameroen en een, waar verreweg het grootste deel van de acht miljoen Ibo's van Nigeria woont. De federale troepen hebben al twee steden veroverd, die de hoofdsteden zul len worden van tWee van de drie nieuwe staten. Het zijn Enoegoe. dat 'de hoofd stad was van Oost-Nigerië en de haven stad Calabar. De afgescheiden provincie Biafra be schikt nu nog maar over een luchthaven, die van Port Harcourt. De troepen van Biafra proberen overigens met grote hardnekkigheid de ring die door de fede ralen gelegd wordt te doorbreken. Premier Alexei Kosygin van de Sovjet- Unie heeft de volledige steun van de Sovjet-Unie toegezegd aan de federale re gering van Nigeria in zijn strijd tegen de opstandelingen in Biafra. De inleiding van het boek besluit met: „1966 was voor Amsterdam moeilijk, on rustig, rumoerig, lastig. Maar het was niet temin of juist daardoor een waarde vol jaar. Amsterdam de hoofdstad, was een levend middelpunt in de Nederland se samenleving Het jaarverslag behandelt alle gemeen telijke activiteiten van de bevordering van het toerisme tot de ontwikkeling in haven en industrie toe. Er wordt ruime aan dacht gschonken aan 't financiële keurs lijf van de stad, waardoor vele initiatie ven niet tot ontplooiing konden komen. Het begrotingstekort van Amsterdam is opgelopen tot 80,8 miljoen gulden. Het stedelijk jaarverslag, dat wordt uit gegeven door de Amsterdamse Stadsdruk kerij is wat de vormgeving betreft ver zorgd door de grafische kunstenaar Jan van Toorn. ADVERTENTIE DEN HAAG. De in het voorjaar op gerichte „Stichting kunstijsbanen Zuid- Holland" is vrijwel gereed met een plan voor de bouw van een overdekte kunstijs baan, bevattende een vierhonderd meter- wedstrijdbaan, vier ijshockeybanen, kunstrijbanen en tribunes voor 14.000 per sonen. Omdat deze overdekte kunstijsbaan in de eerste plaats bedoeld is voor de bevolking van de provincie Zuid-Holland, streeft de stichting er naar deze baan te bouwen op een plaats, gelegen tussen de Europoort-agglomeratie en Den Haag, die zowel via de grote verkeerswegen als per spoor en autobus gemakkelijk bereikbaar zal moeten zijn voor de gehele provincie, maar ook ver daar buiten. Gezien onder andere de grote moeilijkheden die hier te lande bij de exploitatie van open kunst ijsbanen worden ondervonden om bij elke weersgelegenheid een goede ijskwaliteit te behouden, is de stichting van mening, dat alleen een overdekte baan de op lossing is. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ISTANBOEL Niet ver van mijn nieuwe woning in het Aziatische deel van Istanboel kan men een merk waardige wandeling maken door een buurtje, dat z'n plek-onder-de-zon moet delen met de uithoeken van de begraafplaats van Üsküdar, de groot ste mohammedaanse begraafplaats ter wereld. Nu eens loop je door een levendig straatje, dan weer sta je plotseling midden in de begraafplaats die hier als een soort pleintje fun geert. Een eind verder begint plotse ling de door levenden bewoon de wereld weer, maar ga even om de hoek, en je staat weer in de graven. Een dergelijke korte wandeling wilde ik ook even met u maken door een uit hoek van de Turkse politiek: ook hier een verwarrend samengaan van levende en macabere aspecten. Het gaat om de nage- schiedenis van de executies van de minis ters Menderes Zorlu en Polatkan. Deze maand was het zes jaar geleden dat zij na een lang proces werden opgehangen. Zo'n herdenking vindt nog altijd een uit bundige voedingsbodem: vooral de naam Menderes heeft juist dóór de executie een legendarische bijklank gekregen. Vorig jaar om deze tijd overleed oud president Gürsel onder wiens bewind de executies plaatsvonden. Tevoren had hij 218 dagen in een coma gelegen en een aantal bladen schreef: Allah heeft hem nu pas tot zich willen nemen op dezelfde datum waarop hij het executiebevel te kende Deze bladen hadden hun voor pagina's in tweeën gedeeld: links de foto van de dode Gürsel rechts die van de dode Menderes zijn slachtoffers". Ook dit jaar ontbrak het niet aan foto's van de drie martelaars. Ze verschenen in bijna alle regeringsgezinde bladen want de politieke erfgenamen van Menderes zijn al lang weer aan het bewind. Van daar dat deze maand september een jaar na het overlijden van oud-president Gür sel door de oppositie werd geklaagd: Waarom heeft de regering nog niet ge zorgd voor een behoorlijk grafmonument? (Gürsel is in het mausoleum van Ataturk bijgezet). HET IS voor de tegenwoordige rege- ring-Demirel moeilijk laveren tussen de felle menderisten die haar toch eigen lijk aan de macht hebben gebracht en die wraak willen §n het leger (gesteund door de meeste intellectuelen) dat Men deres indertijd heeft afgezet. De energieke „manager" Demirel zou het liefst alleen maar aan de toekomst denken maar het noodlot wil dat hij steeds met spoken uit het verleden wordt geconfronteerd. Sterker dan vorig jaar was deze maand september de roep om terbeschikkingstel ling van de stoffelijke overschotten van de drie opgehangen ministers die nu nog zonder grafsteen op de gevangenisbe graafplaats van het eilandje Imrali lig gen. Volgens de Turkse wetgeving die in dit opzicht niet toevallig na de executie is gewijzigd mogen graven de eerste vijf jaar niet worden verstoord. Nu er echter zes jaar zijn verstreken heeft de rege ring inderdaad in principe toegezegd dat de skeletten aan de families ter beschik king zullen worden gesteld „zodra de formaliteiten zijn vervuld." Openbare herbegrafenis van gehange nen is hier verboden maar wel is er re den om aan te nemen dat Menderes in zijn eigen district Aydin een enorm graf monument zal krijgen dat uit kan groeien tot een politiek pelgrimsoord iets dat stellig niet naar de zin zal zijn van het leger en de (meeste) studenten. ADVERTENTIE -tandpasta ADVERTENTIE IM fis '40.000 Ven De kalenders in de schuil kelders wezen juni 1993. De kranten maakten melding van vorderingen der Amerikaanse troepen in de Chinese provin cie Sinkiang, maar ook van bittere gevechten in de buurt van Koenming, tweeduizend kilometer zuidelijker en van de omsingeling van guerrilla strijdkrachten der Vietcong in Lao Kay, vlak bij de Chinese grens. De dagelijkse Amerikaanse H-bom was gisteren op Tayoean aan de Fen Ho rivier gevallen, eergisteren op Kai- feng en de dag daarvoor op Changsha, maar desondanks was er uit Peking geen schijn van bereidheid gebleken naar de conferentietafel te gaan. Integendeel, men begon er in het evacuatiecentrum der Amerikaanse regering in de rotsen van het Cascaden- gebergte aan te twijfelen of de zestig atoombommen, die de Chinezen op de grote Amerikaanse steden hadden gedeponeerd, wel de gehele voorraad hadden gevormd en of Peking wellicht met opzet had laten uitlekken, dat zijn atoombom-arsenaal uitgeput was. De Amerikaanse regering had nog andere zorgen. Uit Moskou was een fel protest gekomen tegen de atoombom bardementen in de buurt van de Sovjetrussische grens, die radio-actieve neerslag hadden veroorzaakt in uitgestrekte gebieden van Mongolië. De Russische neutraliteit in het Amerikaans-Chinese conflict diende natuurlijk tot het uiterste te worden ontzien, al was bij de Amerikaanse re gering zeer wel bekend dat de Russen via Mansjoerije grote hoeveelheden oorlogs materiaal aan de Chinezen le verden. De steun die de Ame rikanen uit Moskou ontvingen was immers ook niet gering: duizenden Russen hielpen in de Verenigde Staten mee aan het wederopbouwwerk en de reorganisatie van de produk- tie, die door de Chinese atoombommen voor negentig percent was uitgeschakeld, en aan de groei der Amerikaan se bevolking, die gehalveerd was. In Europa maakte men zich ernstig bezorgd over de vraag, of de oorlog in Azië en Amerika zich niet tot de Oude Wereld zou uitbreiden. Men herinnefde zich vaagjes dat men al in 1966 was begon nen van particuliere zijde althans de Amerikanen op dit gevaar te attenderen en hen aan te sporen, hun oor logsgeweld in Vietnam te be perken. De uitbreiding van de bom bardementen op Vietnam had zich echter door de jaren heen bijna ongemerkt voort gezet over het hele vroegere Indochina, zodat niet alleen Vietnam maar ook Cambodja en Laos nagenoeg van de aardbodem verdwenen waren. Daarna waren de bombarde menten op de Zuidchinese provincies begonnen en ten slotte was men aan beide zij den openlijk met de atoom bommen voor de dag geko men. De dagelijkse atoom bombardementen op Chinese steden en verbindingscentra waren aanvankelijk in West- Europa heftig veroordeeld, maar op den duur was men eraan gewend geraakt. Bo vendien, de Chinezen zelf trokken er zich weinig van aan. Zij hadden hun troepen verspreid over hun land in kleine, sterk bewegelijke een heden, die de guerrilla-taktiek meesterlijk bedreven en de Amerikaanse pantserdivisies steeds verder de onafzienbare vlakten van China op lokten. De gebombardeerde Chine- se steden werden eenvoudig verlaten, voor zover er nog iemand in leven was die ze verlaten kon, en elders ver rezen de fabriekscomplexen als paddestoelen uit de grond, of liever in de grond, en het bleek duidelijk dat de oor- logsproduktie van China zelfs door de dagelijkse atoombom bardementen niet verlamd werd. In Vietnam was niemand meer in leven. Het land was door de V.N. aan vergetelheid prijsgegeven en tot een on toegankelijke woestijn ver klaard. Hetzelfde lot trof Cambodja en later ook Laos, maar het ging nu ook niet langer om die landen. Het ging nu alleen nog om één ding: of China en Amerika elkaar konden dwingen, aan de conferentietafel plaats te nemen om te praten over de beëindiging der vijandelijkhe den. Zo stonden de zaken op 11 juni 1993, negen uur in de morgen. Hip Molenaar klopte op de deur van Cop De Bruijn in de betonnen bun ker die was gebouwd in de leeggemalen sleuf van de voormalige Herengracht in Amsterdam. Hip Molenaar (zoals men weet heet een hoofdinspecteur van politie in ambtskringen bijwijze van afkorting Hip) kreeg door de luidspreker een krachtig „binnen!" als antwoord van Cop De Bruijn (zoals bekend heet een commissaris van po litie in ambtskringen bijwijze van afkorting Cop) en drukte op de knop naast de deur. Er ontstond een hevig geruis, ten teken dat de luchtsluis volliep en Hip wachtte gedul dig tot de stalen deur open zwaaide. Hij ging de lucht sluis binnen en even later stond hij voor het schrijf bureau van Cop De Bruijn, die bezig was een plattegrond van Amsterdam te bestuderen en van rode lijntjes te voor zien. „Nou, en?" vroeg Cop de Bruijn ontstemd, want de lijntjes lukten juist prachtig en het was helemaal niet ze ker dat zoiets na een onder breking nog even goed zou gaan. Hip Molenaar boog zich over het bureau en fluisterde de commissaris langdurig in het oor. „Wat krijgen we nou?" in formeerde deze met uitpui lende ogen. „Dat is nog nóóit gebeurd! Dat kan niet! Wie is er op die onzin gekomen?" „Niet iemand speciaal", antwoorde Hip. „Het is ge groeid, om zo te zeggen. De mannen voelen zich geroe pen. Ze zijn er allemaal gloeiend vóór. Ze vinden dat ook een politieman op een be paald moment moet kunnen uiten wat er in zijn binnenste leeft". „Er hééft niets in hun bin nenste te leven!" riep de Cop uit. „Waar blijven we als po litiemannen van binnen gaan leven! Ik weiger!" „Dat zou onverstandig zijn", merkte Hip op. „Politieman nen zijn ménsen, Cop. Men sen met een geweten, met een verstand, met een gevoel, met een hart„Hou op, ik weet best wat er allemaal binnenin een mens zit", zei Cop woe dend. „Maar ik vind het een belazerd idee. Trouwens, ik geloof nooit dat de zes burge meesters eraan willen. Die krijg je niet voor zoiets. Ja ren geleden had Amsterdam maar één burgemeester. Die heeft het gewéten, dat hij progressief was. Trouwens, de Hocop zal het niet eens willen voordragen". „De Hocop is er óók voor", zei Hip kalm. „Hij stuurt mij juist om het u te vertellen". De Cop werd bleek, rood, weer bleek en sloeg met bei de vuisten op zijn bureau. „Waarom zeg je dat niet eerder?" gromde hij woest. „Vooruit dan maar met de troep. Ga je gang. Gooi je ge zag maar op straat. Ik vind het bést. Als hij het best vindt, vind ik het ook best, ik heb niks anders te doen dan het best te vinden". „Het is allemaal al georga niseerd", zei Hip rustig. „Er is een uitgaansverbod na acht uur. Niemand op straat. De B.B.-ers en anderen met een straatvergunning worden langs heel andere routes naar en van huis geleid. Ze zullen niets merken. Bovendien ge beurt het pas om elf uur, als alles donker is". Maar de Cop had geen be langstelling meer. Hij trok weer lijntjes, iets minder mooi dan eerst. En zo trok op die elfde juni 1993 door donker Amsterdam een indrukwekkende stoet van geüniformeerde politie, bijeengestroomd uit alle Ne derlandse steden. Een kilo meterslange stoet, voorafge gaan door drie muziekkorpsen en gesloten door bereden manschappen in vol ornaat. De stoet trok door donker Amsterdam, over het Damrak, door de Leidsestraat, over het Leidseplein en verder alsmaar verder tot waar eens het gebouw van de Ameri kaanse ambassade gestaan had. Op dat weiland werd halt gemaakt. Een van de manschappen haalde uit een tas een opgerolde doek. Twee anderen droegen palen aan. En toen ze het spandoek uit gerold en opgehangen had den, stond er in de duisternis te lezen: Stop bombardemen ten op Vietnam! In volmaakte openbare or de gingen de manschappen uiteen. Er viel geen onvertogen woord. Alleen wat motregen. ADVERTENTIE GOUD... LET EENS OP HET VERHEUGDE GEZICHT van iemand, die u gelukkig met een gouden sieraad of zegelring. Welk een voldoening heeft u dan van uw uitgave. Begin alvast wat te sparen; dat is de beste manier om straks goed voor de dag te komen. Ziet de collectie goud-voor-iedereen bij uw juwelier. maakt fraaie EMMEN. In een te Emmen gehou den vergadering van de raad van com missarissen van de N.V. Danlon Kousen- fabrieken werd besloten alle maatrege len te nemen om vanaf september 1968 te komen tot een produktie van vier mil joen dozijn paar kousen per jaar, een produktie die voor de brand ook al voor 1968 was gepland. Voorts werd besloten het nieuwe fa briekscomplex zodanig in te richten, dat een produktie van zes miljoen dozijn kousen per jaar kan worden bereikt. De uitvoering zal wellicht in betonbouw plaatshebben ter beperking van brandge vaar. Zoals bekend zijn verschillende mannelijke werknemers van het bedrijf na de brand tijdelijk in België en Haar lem te werk gesteld. De directie heeft thans besloten een aantal vrouwelijke ar beidskrachten uit te zenden naar het moederbedrijf in Soroe, Denemarken. Dit weekeinde zal de eerste ploeg van acht naaisters daarheen vertrekken. De ploe gen zullen om de drie weken worden af gelost.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13