Aanvoer van pakketten schroot geblokkeerd HET WEER Schiphol in 1980 a 1985 al weer te klein Oplossing voor crisis Midden Oosten mogelijk Beter leren met schoolmelk Eind oktober 71.100 man werkloos moms POP-EXPOSITIE BP0°° Njjj MATRASSEN Na fraude Afgezette leiders in China worden in ere hersteld Nieuw vliegveld wellicht in Z.-Flevoland Koning Hoessein voor Britse TV: Voorschriften voor vervoer van gevaarlijke stoffen Vóór verkiezing akkoord met anderen nodig „Gegevens waren onduidelijk" Schrijver Jan Mens overleden Bombardementen gaan door DANNY KAYE TREEDT ZONDAG OP IN ROTTERDAM 0 6& 53e JAARGANG NUMMER 1 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 12,35 per kwartaal, f 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Geen volle premie voor gepensioneerde ambtenaren Zestig mensen vermist na scheepsramp !N DEZE KRANT Veel wind Binnen drie maanden: Psychologisch onderzoek bewijst: KVP-radicalen Landi tigsrech ten Dr. Samkalden over Schiphol-lawaai: Het woord is aan Absurde verhalen pagina 13 JOHNSON: LAMSVACHTJA SJES i" 'lëkklrpakfejfolSGËB^ÖÖD 2 1 neem dan STE!NFOR T J J da's 't echte FRIESEroctaebroad..a •itFRANEKER! BAROMETERS STIENS OPTIEK KROKETTEN MAX KOELEMIJ ZWIER IJmuider Courant (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Hoogovens heeft, naar aanleiding van de schrootfraude, die een bedrijfsschade van 350.000 en een staal- derving van circa 3000 ton heeft opgele verd, de aanvoer van pakketten schroot geblokkeerd. Nadat dinsdag proces-verbaal was op gemaakt tegen een 46-jarige koopman uit Valkenswaard, heeft de politie een on derzoek ingesteld bij een Venlose firma. Van de firmanten, een vader en twee zoons, hebben de zoons oplichting bekend. De firma leverde pakketten schroot aan Hoogovens, waarin, ter verhoging van het gewicht, vóór het hydraulisch samenper sen emmers met zand en stenen waren aangebracht. De pakketten werden bij Hoogovens slechts steeksproefgewijze ge controleerd, omdat het uit elkaar trekken technisch lastig en kostbaar is. Na het aan het licht komen van de fraude is beslag gelegd op vele wagonladingen. Deze worden thans onderzocht. Behalve naar Valkenswaard, leidde een spoor naar een leverancier in Roermond. Deze ont kent. Er worden nog onderzoeken bij een aantal leveranciers verwacht. Volgens de politie in Velsen is een van de achtergronden van deze schrootaffaire, dat de staalfabrieken in Duitsland geen pakketten schroot meer accepteren, moge lijk vanwege het risico, dat nu bij Hoog ovens tot grote schade heeft geleid. Dit zou hebben geresulteerd in een sterk ver grote aanvoer naar Hoogovens. Bij Hoogovens wordt het bericht, dat de Duitse staalfabrieken geen schroot- pakketten meer accepteren niet bevestigd. Van het schroot, dat in de Martin staalfabrieken wordt verwerkt levert Hoogovens zelf ongeveer de helft. Van de schroot maken de pakketten schroot slechts een betrekkelijk gering percentage uit. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Gepensioneerde ambte naren zullen niet zoals de regering van plan was de volle premie hoeven te betalen voor de ziektekostenverzeke ring. Evenals hun werkende collega's zul len zij de helft betalen. Het percentage zal worden berekend over de pensioen grondslag. In het akkoord tussen staatssecretaris Van Veen en de «mbtenarenorganisaties is een stijging van het premiepercentage voor de ziektekostenregeling opgenomen van 5,3 naar 5,5 percent. Op de verstrek kingen zal voorts enigszins worden bezui nigd. DJAKARTA. (AP) Zestig personen worden vermist nadat een militair trans portschip, dat met een aantal passagiers van het eiland Lombok naar Bali onder weg was, in de verraderlijke zeestraat, die de beide eilanden scheidt, is omge slagen. Weerrapportev 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 15 In de Vishal en op zee4 Langs sluizen en haven 4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Aangestipt 7 De Kleine Wereld13 In de Opregte Hollander15 Kunst 17 Radio en tv 17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs29 Sport 21, 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. PEKING (DPA). De grote meerder heid van de tijdens de proletarische cul turele revolutie bekritiseerde en ook voor een deel uit hun functie gezette Chinese partij-leiders zijn politiek in ere hersteld- Zij zullen binnenkort hun leidende func ties opnieuw mogen bekleden. Deze conclusie kan worden getrokken uit recente Chinese persberichten. In deze berichten en commentaren van de laatste dagen wordt van „de politeke emancipa tie van de kaders" gesproken. Na hun politieke omscholing en na het bekennen van hun vroegere politieke fouten zou aan de gerehabiliteerde leiders niets meer in de weg worden gelegd. MMI (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Danny Kaye ontbeet woensdag in Londen, lunch te in Amsterdam, dineerde in het vliegtuig en stapte 's avonds in het zelfde bed als waar hij 's morgens was uitgekropen. Een maand lang al heeft hij zich zonder honorarium te vragen ter beschikking gesteld van de collectieve Isrcel-actie en laat hij zich sturen waarheen men wil. Gisteren was dat het Hïlton- hotel in Amsterdam, waar hij een persconferentie gaf in verband met het concert, dat het Nationale Israë lische Jeugdorkest zondag in „De Doelen" in Rotterdam onder zijn leiding zal geven. Morgen wordt in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam een tentoon stelling van de Amerikaanse pop schilder Roy Lichtenstein geopend. Museumpersoneel is hier bezig met het inrichten van de expositie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er wordt nu al ernstig gestudeerd op de vraag waar in de toe komst de luchthaven moeten komen die het Nieuwe Schiphol zal moeten opvolgen of aanvullen. Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) deelde gisteren mee dat een interdepartementale commissie binnen 1 jaar met aanbevelingen zal komen. Ge dacht wordt aan de IJsselmeerpolders. De minister noemde speciaal Zuidelijk Flevo land. Tussen 1980 en 1985 zou het nieuwe Schiphol, dat op het ogenblik de kinder ziekten nog maar net te boven is, al weer aan vervanging toe zijn of ten minste be hoefte hebben aan een uitweg voor de grootste en snelste vliegtuigen. De minister deelde mee, dat de KLM de komende vijf jaren steeft naar een produktie-uitbreiding per jaar van onge veer twaalf percent, een stijging die iets zal achter blijven bij de groei v.an de an dere luchtvaartmaatschappijen. De moeilijkheden,.die zich voordeden bij de ingebruikneming van het nieuwe Schip hol behoren nu wel tot het verleden, aldus de bewindsman. „De indruk bestaat, dat het nieuwe Schiphol bijzonder attractief gaat worden" De minister deelde mee dat de Neder landse Luchtvaart Maatschappij over- LONDEN (AP) In een vraagge sprek voor de Britse televisie heeft koning Hoessein verklaard dat een rechtvaardige oplossing voor de cri sis in het Midden-Oosten binnen be reik schijnt. De koning, die een bezoek van twee dagen aan Londen brengt, zei dat het Arabische standpunt buitengewoon rede lijk is geworden. Hij gaf geen nadere bijzonderheden maar zei dat de Arabische leiders in contact staan met de Verenigde Naties. „In dit stadium is het enigszins moeilijk precies uiteen te zetten wat het Arabische standpunt is maar ik verzeker u dat het in grote mate verschilt van het standpunt dat naar men aanneemt is in genomen". De Jordaanse vorst zei tevoren over tuigd te zijn geweest van de Arabische nederlaag in de juni-oorlog. Voor de Arabieren is de oorlog een jaar en twee maanden te vroeg gekomen, zei hij. De Israëlische premier Levi Esjkol (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Binnen drie maanden zal een reglement in werking treden met voorschriften voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen over de weg en over het water. Staatssecretaris Keijzer van Verkeer en Waterstaat heeft dat bekend gemaakt in de vaste commissie uit de Tweede Kamer. Er bestaat geen internationale regeling voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. De staatssecretaris wees er echter op dat buitenlandse schepen en vrachtauto's met gevaarlijke stoffen die Nederland binnen komen, aan de eisen van het reglement zullen moeten voldoen. De staatssecretaris overweegt voorts het vervoer van grote hoeveelheden parathion en andere vergiften bovendien aan een vergunning te onderwerpen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het ge bruik van schoolmelk in de ochtendpauze oefent een positieve invloed uit op de intellectuele presta ties van de leerlingen in de tweede helft van de ochtend. Aldus het kern punt van een rapport van het Centraal Schoolmelk Comité, uitgebracht naar aanleiding van een onder zoek naar het effect van schoolmelkgebruik. Het onderzoek werd ver richt onder auspiciën van het Kinderpsychologisch instituut van de rijksuni versiteit in Groningen. Bij het onderzoek waren in to taal 12.000 leerlingen van derde en zesde klassen van lagere scholen betrokken, onder andere in Apeldoorn, Emmen en in de Drentse en Groningse plattelands gebieden. Het eerste deel van het onderzoek op de scholen diende als oriëntatie, waar mee het tweede ter con trole werd uitgevoerd om vast te stellen of de resul taten van het eerste via een andere methode kon worden bevestigd. De pres taties van de leerlingen werden gemeten door mid del van een aantal psycho logische testen, die betrek king hebben op uiteen lopende intellectuele en verwante gebieden. Het oriënterend onder zoek was betrokken op 800 kinderen. Aan de helft van deze kinderen werd tijdens het onderzoek wèl, aan de andere helft géén schoolmelk verstrekt en nagegaan werd of de pres tatietoeneming uiteenliep. Het controle-onderzoek be trof 400 kinderen. heeft woensdag verklaard dat hij bereid is koning Hoessein van Jordanië naar Jeruzalem uit te nodigen voor vredesbe sprekingen. Zo nodig ben ik bereid voor hetzelfde doel naar Amman te gaan, zo vertelde hij aan een delegatie van Britse joden, ter gelegenheid van de herdenking van de Balfourverklaring, die vijftig jaar geleden is uitgegeven. (Zie voor de Balfourverkla ring ook de „Achtergrond" op pagina 3). OEGSTGEEST. De K.V.P.-radicalen, onder leiding van oud-minister Bogaers, hebben een verklaring uitgegeven, waar in onder meer wordt gezegd dat hun ac tie bedoeld is als een uiterste poging om de K.V.P. duidelijk te laten kiezen. An ders verbrokkelt de partij en gaat zij ten onder, zonder enige invloed ten goede te kunnen uitoefenen, aldus de verkla ring. De K.V.P.-radicalen verlangen dat hun partij vóór de verkiezingen zegt met welke andere partijen zij wil regeren, wat zij zal gaan doen en wie het zullen doen. Voor de K.V.P.-radicalen is er slechts één mogelijkheid om tot een meerder heid te komen voor het uitvoeren van een vooruitstrevend programma nl. dat chris telijke partijen, P.v.d.A. en D'66 probe ren het vóór de verkiezingen eens te wor den. De K.V.P.-radicalen geloven niet in een hechte samenwerking met de V.V.D. of met de splintergroepen. In de verklaring wordt een programma ontvouwd dat de volgende punten omvat: Plicht tot persoonlijke inzet.Belasting verlaging behoort geen voorrang te heb ben, zolang er nog zeer veel te doen is voor de zwaksten en er nog zoveel moet gebeuren om in ons dichtbevolkte land te kunnen leven. Arme landen moeten geholpen worden en niet met een aalmoes. Zij moeten het recht krijgen mee te beslissen. Dienstplichtigen moeten kunnen kiezen tussen de strijdkrachten of werk in de ontwikkelingslanden. Binnen Nederland zijn de verschillen in kansen, inkomens en vermogens nog altijd te groot. Nederland moet duidelijker stelling ne men tegen dictatoren en vóór hun slacht offers. Woningbouw (ook krotopruiming) en werkgelegenheid moeten voorrang hebben. Eigendom is een belangrijk, maar geen heilig goed, dat altijd onaantastbaar is. Het meespreken van werknemers in hun bedrijf staat nog in de kinderschoenen. In het algemeen worden trouwens de bur gers te weinig betrokken in zaken, die hen rechtstreeks raken. De wereldvrede is het nemen van risi co's waard; de bombardementen op Noord-Vietnam moeten onvoorwaardelijk worden stopgezet. Het atlantisch Bondgenootschap moet dienstbaar worden gemaakt aan de ont spanning met als einddoel: bezuiniging op de defensie en tenslotte ontwapening. Staatsrechtelijke hervormingen zijn no dig opdat een kabinet niet meer kan worden vervangen buiten de kiezers om. weegt België, Duitsland en Engeland in het vluchtenschema te betrekken. Dat kan gebeuren zodra het contract met de lucht macht waarvan tot september volgend jaar vliegtuigen zijn gehuurd, is afgelo pen. De binnenlandse maatschappij zal dan ook de Rotterdamse luchthaven aandoen. Het vervoeraanbod op het binnenlandse net heeft de verwachting het afgelopen jaar iets overtroffen. Twee andere zaken in de vaste commis sie voor verkeer en waterstaat die giste ren ter sprake kwamen, zijn: 1. Nederland heeft het luchtvaartverdrag met Canada opgezegd. Oorzaak: de wei gering van Canada om de KLM landings rechten te verlenen op het vliegveld van Toronto. 2. De Nederlandse en de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken voeren be sprekingen over landingsrechten voor de KLM in Chicago. AMSTERDAM Na een discussie die vroeg in de middag begon en rond mid dernacht eindigde met de nota van B. en W. van Amsterdam inzake de geluidshin der van vliegtuigen als onderwerp, trok burgemeester Samkalden de conclusie dat de beleidscoördinatie voldoende was ge weest, maar dat een ongelukkige samen loop van omstandigheden en onduidelijke inzichten, redenen zijn van de problemen die zich nu met betrekking tot Schiphol voordoen. „Er zijn besluiten genomen op een ba sis van beperkte en onduidelijke gegevens wat er toe geleid heeft dat woongebieden zijn gebouwd waar de geluidshinder groot is." De Amsterdamse burgemeester sugge reerde het instellen van een commissie van alle belanghebbenden die wettelijke maatregelen tot vermindering van de ge luidshinder zal moeten bestuderen. Hij meent dat in ons dicht bevolkte land geen „onbesmet" gebied te vinden is waarheen de nationale luchthaven zou kunnen worden verplaatst. Ook kwam hij tot de conclusie dat het zin heeft een klachtenbureau in te stellen op zo breed mogelijke basis, mits er nor men worden gesteld waaraan deze klach ten kunnen worden getoetst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De werkloosheid is in oktober weer licht gestegen. Minister Roolvink deelde gisteren de Tweede-Ka- iner-commissie voor Sociale Zaken mee dat eind oktober 71.100 mannen werkloos waren tegen 65.751 mannen eind septem ber. Een stijging derhalve van 5.000 man. De AR minister noemde dit „niet ver ontrustend, maar evenmin een stabilisa tie". Van de 71.000 werklozen waren er in oktober ruim 10.000 werkzaam op aanvul lende werken en sociale voorzieningsob jecten, zodat op het ogenblik ruim 61.000 man niets om handen hebben. De be windsman zei dat de maatregelen die tot nu toe waren genomen nog geen effect hebben gesorteerd. Een deel van de maat regelen is later in uitvoering gekomen dan de bedoeling was. Woensdag 8 november zal de Tweede Kamer het beleid van de heer Roolvink met betrekking tot de jeugdwerkloosheid behandelen. Alexander Woolcott: De decors van het stuk waren prach tig, maar de acteurs gingen er voort durend voor staan. AMSTERDAM. De schrijver Jan Mens is gisteren op zeventigjarige leef tijd in zijn woning in Amsterdam over leden. Jan Mens, die in de vooroorlogse cri sisjaren tot schrijven kwam toen hij als meubelmaker de kost niet meer kon ver dienen, werd populair door zijn romans over het Amsterdamse volksleven zoals „Mensen zonder geld", dat in 1939 uit kwam, „De gouden Reaél" uit 1940 en „Er wacht een haven" dat in 1950 werd uitgegeven. Hij schreef ook een reeks kinderboeken. Zijn boeken werden in tal van landen vertaald en bereikten zo een miljoenenoplage. Jan Mens zal op ver zoek van de familie in alle stilte worden begraven. Toen Jan Mens op 18 september zijn zeventigste verjaardag vierde, schreef onze litteraire criticus C. J. E. Dinaux, dat Mens weerklank vond bij een groot publiek door zijn eenvoud en zijn eerlijk heid. WASHINGTON (AFPReuter) De Verenigde Staten zullen hun actie in Viet nam onveranderd voortzetten totdat Hanoi akkoord gaat met onderhandelingen in ruil voor stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Dit heeft president Johnson woensdag gezegd tijdens een persconferentie. De Amerikaanse president maakte dui delijk dat hij niets voelde voor een on voorwaardelijke pauze in de luchtoorlog tegen Noord-Vietnam. Johnson herhaalde zijn aanbod de bombardementen onmid dellijk op te schorten, als Noord Vietnam bereid is mee te werken aan vruchtbare onderhandelingen en in de tussentijd geen militair voordeel zou willen behalen. ADVERTENTIES Barietjoritstraat - Haarlem Tel. 1SS3S Leidsestraat (bi) Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 96 Amsterdam OLGA 10 jaar garantie Keuze uit meer dan 100 stuks GIERSTRAAT 27 HAARLEM Telefoon 1 67 64 met veel vlees 50 ct Diverse belegde broodjes. KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden O TELEFOON 14.000 official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1