Eindelijk had Piet Keizer „Rotterdam achter zich: toen hij er uit moest Pieters Graafland en Moulijn sleutelfiguren in verliezend elftal Joegoslaven in één minuut met veel geluk van 1-0 op 1-2 ÉS I1 GEORG KESSLER natuurlijk weer tevreden, maar toch wel boos op PIETERS GRAAFLAND Dundee baas over Standaard Luik Maltnö Zweedse bekerwinnaar Damesteam verloor van Tsjechoslowakije Coler: „Die Tschenscher verziekte de wedstrijd' DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 21 99 J aarbeursste denbeker Een nieuwe Coen Ook tegen Rusland Hans Romhouts V olleybaltitelstrijd (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM. Eindelijk dan stond het Rotter damse publiek als één man achter Piet Keizer, de Am sterdammer, de Ajacied. Altijd was er bij Keizer iets geknapt, als hij Rotterdam binnenkwam. Hij kon nooit vrij-uit spelen in de Maasstad. Het was de Feijenoord- beklemming of hoe men het noemen wil. Nu dan zou Keizer voor de tweede keer naast Rotterdams herboren idool Moulijn in de gloriebrengende nadagen van zijn carrière het Rotterdamse (voor Amsterdammers wrede) publiek voor zich moeten winnen. Al snel hoorde h(j het traditionele fluiten en boe-geroep van de tri bunes. En dan opeens: heel Rotterdam achter Piet Kei zer. Waarom? Keizer was in de schaar genomen door de Joegoslavische rechtsback Holczer („nummer G was het", zei scheidsrechter Tschenscher) en hij werd vastgehou den. Toen de Ajax-speler zich had losgewurmd trapte hij naar de benen van de Joegoslaaf. De Duitse scheids rechter stond er twee meter van af. „Er uit". Keizer, die na afloop niets over de beslissing van Tschenscher wilde zeggen („geen commentaar. Ik houd myn mond er over") liep weg, richting kleedkamers. Er werd nog ge protesteerd, gepraat. Niets aan te doen. Keizer moest er uit. In de achttiende minuut. De Amsterdammer, die de Feijenoord-kuip wel als een soort privé-hel moet be schouwen, omdat er daar voor hem slechts narigheid te halen valt, kreeg op dat moment het (voor het grootste deel) Rotterdamse publiek achter zich. De 64.000 kijkers jawel, in de alsmaar stromende regen voelden het als een onrechtvaardige zaak jegens Keizer. De straf vonden ze te zwaar. En het vermeende onrecht bracht de stemming in de drijfnatte Kuip om het Nederlands tiental, dat verder moest aantobben tegen een compleet Joegoslaviscli team, naar de hoogste toppen van strijd lust te jagen. Het Nederlands tiental met een geladen Moulijn vocht verbeten. Het kwam na de rust op 10 („ik was er van overtuigd, dat we gingen verliezen", zei coach Rajko Mitic), maar verloor toch droevig door twee misgrepen van Feijenoord-doelman Pieters Graaf land (12). Die achttiende minuut van de eerste helft was een uiterst belangrijk moment in het voetbalgevecht van oranje tegen een Joegoslavisch gelegenheidsteam (Mi- tic verdoezelde dat wat door te zeggen: „geen bekende namen? Ik kies de spelers, die op dat moment in de beste vorm ste ken, naam of geen naam"). Tot dan toe had het Nederlands elftal redelijk ge draaid. Het ging nog wat stroef tussen Keizer en Moulijn, maar er zat toch perspectief in. En toen dan moest men het ineens met tien man klaren. Hoe zou de ploeg die klap opvangen? Scheidsrechter Tschenscher had reglementair natuurlijk gelijk gehad om Keizer eruit te sturen („het was een duidelijke zaak. Ik kon niets anders doen dan hem weg te stu ren, hoe zeer het me voor hem speet. Na trappen? Er uit! Een vriendschappelijke wedstrijd? Daar heb ik niets mee te faire wedstrijd", zei de Duitser zeer zelf bewust na afloop.) De vraag was of de Joegoslaven hun numerieke meerderheid ook effectief zou den kunnen maken; of ze zouden doorsto ten (Mitic zei er teleurgesteld over: „mijn spelers hebben gefaald. Wij hebben in de periode, dat Nederland met 11 man speel de meer kansen gehad dan in de hele tijd er na. Ik ben ervan overtuigd, dat wij het heel wat gemakkelijker zouden hebben gehad, als Nederland de hele wedstrijd met 11 man zou hebben ge speeld. Uw ploeg kreeg nu een morele injectie en werkte verbazend hard met goede spelers als Moulijn, Cruyff, Jansen en Swart".) Het leek er even op, dat de Joegoslaven, die technisch zeer goed uit de voeten kwamen op het spekgladde veld, maar te kort bleven spelen, zouden toeslaan. Osim maken"). De ploeg ving het uitstekend op. Gesteund door het in zijn rechtsgevoel aangetast publiek en dan is Nederland op zijn felst wierpen de Nederlanders zich verwoed in de strijd. Het ergste moest gevreesd worden, want het ging er nu flink hard aan toe en Tschenscher scheen het moeilijk te gaan krijgen. („Moeilijk? Nee, hoor. Het was toch een Rajko Mitic, ontevreden coach. DUNDEE. In de eerste wedstrijd van de tweede ronde heeft Dundee gister avond met 3-1 van Standard Luik gewon nen. Bij de rust van deze ontmoeting, die werd bijgewoond door 12.000 toe schouwers, was de stand gelijk: 1-1. Real Zaragossa won met 2-1 van het Hongaarse Ferencvaros. Bij de rust was de stand 0-0. De eerste wedstrijd tussen Vojvodina Novi Sad (Joegoslavië) en Lakomotive Leipzig (O.-Dld.) is in een doelpuntloos gelijkspel geëindigd. De Zuidslavische ploeg was op eigen veld doorlopend in de meerderheid, maar de uitstekende invaller-doelman Schulze, die in de 24e minuut Nauert moest vervan gen, bleek onpasseerbaar. loste een goed schot en Lasarevic knalde tegen de lat. Maar toen de weer enorm sjouwende Muller door Spreco te hard werd geattaqueerd was dat koren op de Nederlandse molen. Oranje viel fel aan onder het krijgsgezang dat van de tribu nes met de regenvlagen op het veld klet terde. Krijgsgezang als de stokoude kra ker „Hup Holland, hup" en natuurlijk de battlehymne van Rotterdam „Hand in hand" voor deze keer ook bestemd voor de Ajacieden en met name voor Swart (als zwerver goed op dreef) en Cruyff (die voortdurend door minstens twee man werd bewaakt). De Joegoslaven gingen er stevig tegenaan. Zo werd Holcer geno teerd („dat had verder niets te beteke nen", zei Tschenscher, die bij de uithaal van Keizer de Joegoslavische tegenstan der alleen maar bestraft had met een vrije trap). Piet Keizer, die na de pauze vanuit de dugout met stijgende verbazing en be wondering naar Moulijn zat te kijken („het is gewoon een nieuwe Coen gewor den. Ik heb Coentje nog nooit zo zien spelen. Vreselijk, wat goed"), merkte ook op, dat de Nederlandse ploeg steeds meer de kant van de winst uitging. De achter hoede sloot goed. Van Gorp debuteerde niet slecht. Na een lichte angst om naar voren te gaan was hij later wel nu en dan vooraan rechts te vinden. Israel- Eijkenbroek was een passende tandem en Suurbier weerde zich op links voortref felijk („Ik dacht deze keer: kom laat ik eens niet zo veel naar voren gaan. Ik ga eens een lekker partijtje verdedigen"). Muller en de uitblinkende Wim Jansen heersten op het middenveld. En daar kwam dan ook het Nederland se doelpunt. Muller schoof Moulijn de bal toe. De kleine Rotterdammer („ik sta er zeker weer in tegen Rusland, noteer dat maar") dribbelde en liet een diago naal-pass los, die Swart in vrije schiet positie bracht. Hoewel de afstand groot was aarzelde Swart niet en met een dave rende schuiver werd Vuckevich gepas seerd, 1-0. Nederland bleef de greep op het spel houden. De Joegoslaven vielen NORRKOPING. De Zweedse voetbal kampioen Ifk Malmö heeft de Zweedse voetbalbeker „behouden". Malmö versloeg gisteren Ifk Norrköping met 2-0 in Norr- köping, nadat de eerste wedstrijd in Mal mö in een gelijkspel (1-1) was geëindigd. In het volgende toernooi om de Europa cup der bekerwinnaars zal Norrköping uitkomen, aangezien Malmö zal worden ingeschreven voor het toernooi van de landskampioenen. wel aan, maar dat gebeurde te rechtlij nig. Geen gevaar aan de lucht. Totdat dan Pieters Graafland in één minuut twee fouten maakte. Hij kreeg de bal niet klem. De bal stuiterde op het hoofd van Eijkenbroek, die een bevrij dende trap dacht te geven. Maar Belin stond klaar en schoot in, 1-1. Prompt daarna liep Pieters Graafland weer ver keerd uit. Fazlagic tilde de voet op om Osim de gelegenheid te geven raak te schieten, 1-2. Het ontnam vooral Coen Moulijn de echte, diepe vreugde om zijn goede rentree: „als je met 1-0 voorstaat, mag je toch niet in het laatste kwartier verliezen. Piet Keizer uit het veld gestuurd. Hij wordt aan de lijn opgevangen door verzorger Vaan de Acker. Na de wedstrijd zit hij weinig spraak zaam in een hoek van de perskamer. Boven hem het bijna levensgrote portret van een juichende Feijen- oord-supporter. Maar dat is louter toeval. IZMIR. De Nederlandse dames heb ben woensdagavond in het Turkse Izmir de eerste wedstrijd uit de finalepoule van het toernooi om het Europese volleybal kampioenschap met 3-0 van Tsjechoslo wakije verloren. De setstanden waren: 15-1, 15-6, 15-8. De uitslagen van de finalepoule (dames) luiden: Hongarije Israel 3-0 (15-7, 15-5, 15-4), Rusland Bulgarije 3-0 (15-5, 15-3, 15-10), Tsjechoslowakije Nederland 3-0 (15-1, 15-6, 15-8), Polen Oost-Duitsland 3-1 (15-11, 17-15, 13-15, 15-10). Johan Cruyff heeft het moeilijk ge had. Hij werd geblesseerd in de eerste helft en ging trekkebenend m de richting van Kessler. Die kende geen genade. Cruyff moest, zwaar bewaakt door twee, drie man, ver der spelen. Zoals hier op de foto. ^v-™v-vvvvv-irwv-^r^nrinnmw^n/\rinnjiji (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Jan van Gorp had zich zijn debuut wel even anders voorgesteld. De blonde debutant stond er wat stilletjes bij in de zeer drukke perskamer, waar de journalisten zich zoals Kessler het uitdrukte „heel informeel" met de oranjedeelnemers aan het interland spektakel mochten bezig houden. Jan van Gorp was begrijpelijk meer onder de indruk dan zijn mede spelers. Meer gehard als die immers zijn door vele met emoties geladen duels. „Vooral in het begin was het niet gemakkelijk tussen die jongens van Ajax en Feijenoord. Het waren sterke tegenstanders". Duidelijk teleurgesteld liet Van Gorp erop volgen: „Ik dacht dat we het in ons zak hadden". Ongetwijfeld had ook bondscoach Kessler zich een andere voorstelling van deze interland gemaakt. Maar er is nu eenmaal heel wat nodig om van de bonds coach een ontevreden man te maken. Dat was hij dan ook niet. Kessler was zelfs „erg tevreden". „Mijn op drachten zijn vooral nadat we met tien man moesten verder spelen uitstekend uitgevoerd. Van Gorp heeft verdienstelijk gedebuteerd, al durfde hij dan ook pas in de slotfase te spelen zoals hij dat ook bij NAC doet, sterk aanvallend"Moulijn, Swart en Jansen waren de anderen die van Kessler een pluim kregen: Swart had zijn vereniging, zwervend achter de voorhoede. Voorts vond ik het middenveld aan onze kant zeer sterk be zet. We hebben met de middelen die er waren duidelijk winstkansen gehad. Onze tegenstanders hebben ge profiteerd van twee fouten, maar wij hebben een goed doelpunt, waaraan een vloeiende combinatie vooraf ging gemaakt". Twee fouten. Eddy Pieters Graafland haalde zich door zijn misgrepen een forse portie critiek van Kessler op de hals. „Ik heb het nog zó gezegd. Als je er niet bij kunt, moet je niet proberen te vangen maar te stompen. Ik herinnerde me nog goed die interland tegen Ierland. Ook toen verloren we een voorsprong in de slotfase door twee van zulke fouten. Natuurlijk ga ik nu scherp letten op jonge doelverdedigers". Van Beveren? „Jan van Beveren heeft nog niet bewezen in een selectieteam naar even grote hoogte te groeien als in zijn club. Ik stel iemand niet zonder meer op in het Nederlands elftal. Ik ga Jan van Beveren niet voor de leeuwen gooien". Kesslers zondebok Eddy Pieters Graafland verdedig de zich rustig. „Ik vind stompen altijd een beetje naar en daarvóór had ik toch ook een paar hoge ballen ge woon gevangen. Ze stonden me een beetje in de weg. Dat was alles". Schuldig voelde de Oranjedoelman zich allerminst. „Het was een beetje ongelukkig, maar ja, het blijft voetbal.-Ik vind het toch nog een enorme Scheidsrechter Tschenscher prestatie met tien man. Op een gegeven moment dacht ik zelfs dat we er 20 van zouden maken". De man, die er de oorzaak van was dat het Neder lands elftal het overgrote deel van het duel met tien man speelde, Piet Keizer, beperkte zijn reactie tot twee woorden: „Geen commentaar". Tenminste buiten de kleedkamer. Onder zijn ploeggenoten had hij dat kennelijk niet gedaan. Van Gorp liet in ieder geval iets los over Keizers reactie. „Hij vertelde dat een nopje in de veters van die Joegoslaaf bleef haken en dat hij zijn voet los wilde trekken". Ook de overigen besteed den vele woorden aan de figuur die in een hoekje het gedoe zwijgend en schijnbaar ongeïnteresseerd zat aan ie kijken. Weinig afkeurende woorden overigens voor Keizer. Die bewaarde men voor de scheidsrechter. Zo als Jos Coler. „Wat bezielt zo'n man? Bij de eerste de beste overtreding die een speler begaat stuurt hij hem er meteen maar uit. Een bijzonder onpolitieke zet van de scheidsrechter om een vriendschappelijke wedstrijd vrijwel direct na het begin radicaal te verzieken". Zelfs bondscoach Kessler had weinig goede woorden over voor het fatale gebaar van de heer Tschenscher. „Zulke dingen gebeuren op de Nederlandse velden elke zondag. De scheidsrechter bedenkt zich dan nog wel even, voor hij de man meteen naar de kleedkamer stuurt. Het was bovendien zijn eerste overtreding". Van het voornemen van Kessler om Keizer in de twee de helft door Nuninga te vervangen kwam nu niets terecht. En dat was Kessler heilig van plan geweest. „Ik had de nieuwe invallersbepaling willen gebruiken om Nuninga nog een kans te geven. Dat kon heel goed, want Keizer had ook een verdedigende taak toege wezen gekregen". Sjaak Swart had na zijn doelpunt nauwelijks meer met een nederlaag rekening gehouden. Voor hem was de pil extra bitter en zijn critiek op de defensie daarom des te heviger. „Het waren hoe dan ook tiuee blunders. Van wie doet er niet toe. Het mag gewoon niet voor komen. Het is jammer". Ook Coen Moulijn was slecht te spreken. Over de scheidsrechter, maar ook over het resultaat. „En dat terwijl we het verlies van Keizer zo goed hadden opgevangen. We zijn daarna veel feller gaan spelen. Ik dacht ze hebben ons een kunstje ge flikt, nu moeten we er harder tegenaan"Rinus Israel was kort in zijn „officieuze" commentaar: „Wat een rot-ploeg". Welke? „Ik bedoel die Joegoslaven". NICO GOEBERT

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21