Staatssecretaris Kruisinga: Patiënt moet toestemmen in gebruik nieuw geneesmiddel P.v.d.A. wil geen beperking bij invoering Mammoetwet Al 23 dagen Water in Amsterdamse Coenhaven vergiftigd Nieuw melkprodukt op de markt OMEGA VAN NIEL Agenda voor Haarlem en de IJmond 4 Arts zou boek houder naar patiënten hebben gezonden Raadskandidaat is ambtelijk „verhuisd" Man bij aanrijding op de Afsluitdijk omgekomen Mariniers speelden geen eigen rechter Tv-regisseur bij autobotsing ernstig gewond Depressie vult op DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 2 Amsterdam krijgt fluor in zijn drinkwater BLIKKEN INSECTICIDEN SPRONGEN OPEN Graven op r.-k. kerkhof in Hulst geschonden Treinvertragingen tussen Utrecht en Amsterdam VISSERS Incident op Aruba Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk B'g el el ës DEN HAAG Ten aanzien van een klinisch onderzoek naar de gewenste of ongewenste werkingen van een nieuw ge neesmiddel, voorafgaande aan toepassing op grotere schaal, zegt de heer Kruisinga, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat de patiënt hierbij vooraf toestemming moet geven. Dit houdt niet in dat de verantwoordelijkheid van de arts wezenlijk verandert. Een placebo een fopgeneesmiddel, welke term de bewindsman om zijn mis leidende betekenis wil vermijden be staat per definitie uit farmacologisch in actieve en onschadelijke stoffen en wordt slechts gebruikt in het klinisch genees middelenonderzoek. De bereiding ervan is ten aanzien van de kwaliteit met dezelf de waarborgen omkleed als het normale geneesmiddel. Wel acht de heer Kruisin- Sa. die dit mede namens de minister van Justitie schrijft in antwoord op een vraag van de heer Vonhoff (VVD), het wense lijk een overzicht te krijgen omtrent aard en opzet van klinische onderzoekingen met geneesmiddelen. Overwogen wordt of en op welke wijze hieraan tegemoet geko men kan worden. De heer Vonhoff had gevraagd naar de juistheid van berichten over „dubbel blinde" farmacologische onderzoeken. Volgens de bewindsman worden patiën ten in het algemeen niet zonder hun voor kennis bij soortgelijke klinische onderzoe kingen betrokken, maar wordt vooraf mee gedeeld dat een onderzoek wordt ingesteld waarbij twee behandelingswijzen worden vergeleken. De aard van de onderzoekin gen brengt mee dat het voor de patiënt niet mogelijk is zelf een keuze te doen. Het staat hem uiteraard vrij zich geheel aan de medische behandeling te ontrek ken. In hun antwoord onderstrepen de be windslieden 't onderscheid tussen experi mentele farmacologie waarbij op proef dieren wordt onderzocht welke werking een bepaalde stof of combinatie van stof fen op het organisme heeft en experimen tele therapie. Bij deze laatste wordt na gegaan of de behandeling met een ge neesmiddel, na verkregen kennis van de farmacologische werking ervan vergele ken met de gebruikelijke therapie een ver betering betekent. Bij onvoorziene gevol gen moeten terstond maatregelen kunnen worden genomen. Vooraanstaande deskun digen over de gehele wereld achten der gelijke onderzoekingen met het oog op een zo optimaal mogelijke behandeling van de patiënt onvermijdelijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid dr. Tans (P.v.d.A.) heeft in de onder wijscommissie van de Tweede Kamer een motie ingediend waarin wordt voor gestel de gelden voor de invoering van de Mammoetwet te verhogen. Op de be groting voor 1968 is hiervoor een bedrag van 23 miljoen gulden uitgetrokken. Dr. Tans wil dit bedrag verhogen tot 50 mil joen. De motie maakt weinig kans om- (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Begin oktober is een 82-jarige boekhouder aangehouden die er van verdacht wordt een groot aantal pa tiënten van zijn werkgever, een 48-jarige arts, te hebben „behandeld". Thans is pro ces verbaal opgemaakt tegen deze arts, wegens uitlokking Hij zou de boekhouder nadrukkelijk hebben gevraagd patiënten te bezoeken, wanneer hijzelf volgens de politie door alcoholmisbruik daartoe niet in staat was. De arts ontkent dit en heeft bij de politie verklaard dat zijn boekhouder, die hij moeilijk kon missen, gedreigd had ontslag te nemen, als hij geen patiënten mocht bezoeken. De boek houder stelt daartegenover, dat zijn enige bedoeling is geweest de praktijk van de dokter gaande te houden. (Van onze correspondent) HELMOND. De dierenarts H. Swin- kels heeft een oplossing gevonden voor een probleem, ontstaan nadat hij lijsttrek ker was geworden op de kandidatenlijst van D'66 voor de op 1 december te hou den tussentijdse gemeenteraadsverkiezin gen. Die zijn nodig in verband met een grenswijziging welke op 1 januari van kracht wordt. Een politieke tegenstander ontdekte dat de kandidatuur van de dierenarts strijdig was met de bepaling in de Kieswet dat raadskandidaten niet in een andere ge meente mogen wonen. En dokter Swin- kels staat met zijn gezin ingeschreven in Nuenen, een buurgemeente van Helmond. De dierenarts is nu ijlings ambtelijk „verhuisd" naar Helmond. Hij heeft daar in het huis waar hij zijn praktijk uit oefent, een bed laten plaatsen. Of dat voldoende is om het „wonen" in Helmond waar te maken, staat nog niet vast. Dat zal pas het geval zijn als de Burgerlijke Stand van Helmond hem als inwoner heeft ingeschreven. dat de regeringsfracties zich er tegen ver zetten. Dr. Tans vond de beslissing van de re gering om voor de invoering niet meer dan 23 miljoen gulden uit te trekken niet verantwoord. De beperkingen waarmee de invoering gepaard moet gaan, hebben onder meer betrekking op de salarissen van de leraren, de omvang van de vol ledige betrekking en het aantal lesuren. De staatssecretaris deelde mee dat zeer binnenkort een zestal belangrijke uitvoe ringsbesluiten inzake de Mammoetwet zul len verschijnen. De onderwijscommissie van de Tweede Kamer zal aan de be spreking van deze besluiten een aparte vergadering wijden. Eén van de punten die daarbij aan de orde zal komen is de vermindering van het aantal wekelijkse lesuren van 34 tot 32 uren. De onderwijs deskundige van de fractie van D'66 drs. M. Dijkstra, overweegt een motie in te dienen om te voorkomen dat deze ver mindering het aantal lesuren in de facul tatieve vakken zal benadelen. Hij vreest dat door de vermindering van het aan tal facultatieve lesuren de vernieuwing van het middelbaar onderwijs weinig kans zal krijgen en zal worden terugge drongen in het oude keurslijf. Yvonne Paul zit nu al 23 dagen in de vertrekhal van Schiphol te wach ten op een visum voor de Verenigde Staten. AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een bedrag gevo teerd van ruim 800.000 op voordracht van burgemeester en wethouders om ap paratuur voor de fluoridering van het drinkwater aan te schaffen. KORNWERDERZAND. De 20-jarige vrachtautochauffeur P. C. Meijer uit Medemblik is om het leven gekomen bij een ongeluk op de Afsluitdijk Hij kon met zijn met betonplaten geladen truck met oplegger niet op tijd stoppen voor twee stilstaande vrachtauto's. Bij de botsing schoot de lading naar voren en drukte de cabine in. AMSTERDAM. De 22-jarige Franz J. Broersma is verongelukt op de Haar lemmerweg in Amsterdam. De jonge man die uit Haarlem kwam botste tegen een onverlichte geparkeerde vrachtauto. Hij zwenkte vervolgens naar links en botste frontaal op een tegenligger. Hij was op slag dood. DELFT. De 39-jarige heer K. van der Veen uit Schipluiden is verdronken in de haven van een oliefabriek in Delft. Hij viel van een schip in het water. AMSTERDAM. De 70-jarige mevrouw E. Overdijk is toen zij op een zebra pad overstak onder de achterwielen van een truck met oplegger gekomen. Zij was op slag dood. OOSTERWOLDE. De 54-jarige heer G. E. R. Cornelis uit Appelscha is in een ziekenhuis overleden na een verkeerson geval. Hij was met zijn bromfiets aan gereden door een bestelwagen. HARSKAMP. De 78-jarige H. Jansen, die door een bromfiets werd aangere den is enkele uren later aan de gevol gen daarvan overleden. BRUSSEL. In Kalmthout is, toen een Ne derlandse vrachtwaren inreed op een groep wandelaars een 32-jarige Neder lander uit Dordrecht omgekomen. Zes mensen werden gewond. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het water in en rond de Amsterdamse Coenhaven is vergiftigd doordat er een hoeveelheid van een zeer sterk insectendodend middel in is geraakt. Als gevolg van deze vergiftiging is een grote vissterfte opgetreden. Ook meeuwen die hun maal deden met de dode vis, zijn het slachtoffer geworden. De Amsterdamse geneeskundige dienst heeft gewaarschuwd tegen het vissen in het besmette water en tegen het eten van HULST. Op het rooms-katholiek kerkhof in Hulst zijn twee grafzerken om ver geworpen. Van twee andere graf zerken werden geëmailleerde foto's afge rukt en van enkele andere de marmeren kruisbeelden. Er zou geen verband be staan met de elders geschonden kerk hoven, omdat de graven in Hulst niet met inktstiften waren bewerkt. UTRECHT. Van drie uur tot even voor vier uur woensdagmiddag is het treinverkeer tussen Utrecht en Amster dam vertraagd door een sein- en wissel storing tussen Maarssen en Nieuwersluis. Een aantal treinen moest via Hilver sum worden omgeleid. vis die er uit afkomstig is. Ook heeft zij de bevolking verzocht dode watervogels te begraven. De vergiftiging van het water levert geen gevaar op voor de zuiverheid van het drinkwater. Voor de drinkwater voorziening wordt geen gebruik gemaakt van havenwater. Het gif is vrijdagavond in het water geraakt. Bij werkzaamheden op de Euro- pier bij de Coenhaven viel toen een aan tal blikken, waarin het insectendodende middel Endrin zat, op de kade. Enkele sprongen open. Havenarbeiders spoten en veegden de vloeistof, totaal ongeveer 22 liter het water in. De vergiftiging werd maandag ontdekt. B. en W. hebben maat regelen gelast om herhaling te voorko men. Er wordt overleg gepleegd met de fabrikant van een stof welke het gif kan neutraliseren. ADVERTENTIE Kruisstraat 2, Haarlem Heden geëtaleerd: 85 verschillende herenhoeden Ziet onze etalage U WEET WEL: op de hoek bij de brug DEN HAAG - Sinds kort wordt in ons land een zuur melkprodukt verkocht dat anders is samengesteld dan yoghurt. Het wordt uit Duitsland geïmporteerd. Het bevat niet zoals yoghurt, de bacterie „lactobacillus bulgaricus". maar twee in het menselijk darmkanaal thuishoren de bacteriën, de „lactobacillus acidophi lus" en de „lactobacillus bifidus". „Pro motor" in Nederland is drs. J. Plantinga uit Amsterdam. Hij zegt dat de „lactobacillus bulgari cus" de menselijke darmflora aantast en daardoor bij geregeld yoghurtverbruik de gezondheid kan schaden. De andere twee bacteriën versterken volgens hem juist die darmflora en komen daardoor de ge zondheid ten goede. Hij beroept zich daar bij onder meer op professor Schmidt van de vrije universiteit in Berlijn, die bij een onderzoek in opdracht van de West- duitsé regering, vergelijkende proeven heeft gedaan met proefpersonen. Drs. Plantinga, die van huis uit eco noom is strijdt voor gezonde voeding. Sinds 1957 vecht hij al voor het zure melk produkt met „menselijke" bacteriën. Hij vertelt dat de man die in 1902 de yoghurt in West-Europa introduceerde, de in Parijs werkende Rus Mesjtsjnikoff, uitging van de verkeerde veronderstelling dat de menselijke darmflora veroudering veroorzaakt. Door via de yoghurt die darmflora te lijf te gaan met de „lacto bacillus bulgaricus" hoopte hij het leven van zijn medemensen te verlengen. Later gingen anderen veel positiever denken over de functie van de darmflo ra en in de jaren twintig werd er dan ook ADVERTENTIE Grote Houtstraat 86 - Haarlem Telefoon 10371 - Speciaalzaak sinds 1883 al een zuur melkprodukt gemaakt met „menselijke" bacteriën op bescheiden schaal ook in Nederland. Commerciëel was het echter niet interessant. In de jaren vijftig ontstond in Duitsland (Van onze correspondent) DEN HAAG. De staatssecretaris van Defensie, de heer Van Es, ziet geen aan leiding om maatregelen te nemen om in cidenten als vorige maand op Aruba zijn voorgevallen te voorkomen. Nederlandse mariniers zijn toen in een handgemeen ge raakt met een aantal Antilliaanse jonge lui. Berichten, dat de mariniers de orde eigenmachtig hadden hersteld, zijn onjuist gebleken, aldusde staatssecretaris in zijn antwoord op vragen van de Kamerleden Wierda en Nederhorst {P.v.d.A.). Het Zou ontoelaatbaar zijn dat militairen in hun vrije tijd eigen rechter spelen en zich on gevraagd aandienen als ordebewaarder. De heer Van Es verklaarde dat de ver standhouding tussen de bevolking en de militairen in het algemeen goed is. Het incident heeft hieraan in geen enkel op zicht afbreuk gedaan. UTRECHT. De 34-jarige heer P. van Halm, televisieregisseur bij de VA RA, is gisteravond ernstig gewond bij een autobotsing in Soesterberg. Een echt paar uit Emmen liep eveneens zeër ern stig letsel op. Het ongeluk gebeurde op de Amers- foortsestraatweg. De heer Van Halm heeft volgens de politie drie auto's links gepasseerd en is frontaal tegen een door de 55-jarige J. Maaskamp uit Emmen bestuurde auto gebotst. De 54-jarige me vrouw Maaskamp-Sigterman werd uit de auto geslingerd. Haar man werd ook ern stig gewond. De heer Van Halm moest uit het wrak van zijn auto worden ge zaagd. Concertgebouw, vandaag, 20 u.: Jubi leumconcert Haarlems Gemengd Koor en Kon. Mannenkoor „Caecilia" o.l.v. Anton de Beer. M.m.v. Koorschool Kathedrale Basiliek o.l.v. J. Valkenstijn, N.Ph.O., Ans Bouter en Miep van Luin (vleugel) en Jan Schouten (orgel). Solisten: Leo Kete laars (bas-bariton); Marion Schmitz (so praan) en Gerard Honig (tenor). Vrijdag, 20 u.: Concert door het Haarlems Opera Koor o.l.v. Bep Ogterop. Solisten: Jenny Veeninga (sopraan); Bert van Delden (tenor); Henk Smit (baritcn) en Anton Eldering (bas). Stadsschouwburg, vrijdag, 20 u.: To neelgroep Centrum met „Slippers", blij spel van Alan Ayckbourn (landelijke pre mière). Regie: Walter Kous. R.-k. Kathedrale Basiliek Sint Bavo (Leidse Vaart), vrijdag, 20.15 u.: Concert door de Christelijke Oratorium Vereni ging Haarlem, het Aalsmeers Koor en het N.Pji.O. o.l.v. Piet Kiel. Solisten: Nellie Groenevelt (sopraan); Sybille Raaphorst (alt); Jan Waaijer (tenor) en Jan Huls bos (bas). BIOSCOPEN „Je Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: leeft maar twee keer", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Angeliaue, markiezin der engelen", 18 j. Vrijdag, 23.30 u.: „In de macht van de vampier", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Mondo Ba- loroo", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Weg van el kaar", 14 j. Vrijdag, 23.30 u.- „Lieve lieve John", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Goed geschoten Matt Hëlm", 14 j. Rembrandt, 14 en 19.30 u.: „Dokter Zji- vago", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Zij zijn naakt", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Manji", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vishal en Vleeshal (Grote Markt): „Kinderen kijken naar kinderen", een tentoonstelling van zelf gemaakte boeken en kijkdozen door de schooljeugd. Dage lijks van 10 tot 17 en op zon- en feest dagen van 13 tot 17 u. Tevens op vrijdag en zaterdagavond van 19.30 tot 21.30 u. Tot en met 26 november. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De etr- ste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Gemeentearchief Haarlem (Jansstr. 40): Expositie over „Het Stadsbestuur van Haarlem van 1245 tot heden". Geopend op werkdagen, behalve zaterdag van 9 tot 12 en 14 tot 17 u. en op 2 november ook van 20 tot 22.30 u. Tot 4 november. Galerie-T (Bakenessergracht): Tot en met 26 november expositie van werk van de Franse schilder Michel Macréau. Dage lijks van 11 tot 17 u. Zondags van 13 tot 17 u. en woensdags ook van 20 tot 22 u. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede) Historische stoommachines en maquette van Nederland met waterstan den en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feest dagen gesloten. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 158): Expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Henri Kley. Dagelijks van 14 tot 17 u. Tot en met 3 november. Duysterghast (Zand voort): Expositie van fotografische werken van Cees van der Meulen. Zaterdag en zondag van 14 tot 16 u. Tot en met 19 november. DIVERSEN Vishal (Grote Markt), vrijdag, 15 u.: Miep Diekmann spreekt over: „Andere landen, een moeilijke themakeus". (Kinderboekenweek Haarlemse Jazz Club, Koudenhornka- zerne (ingang Zakstraat), vrijdag, 20 u.: „Sessionavond". Waagtaveerne (hoek Spaarne-Dam- straat), vrijdag, 20 u.: „Hootenanny- avond". Tivoli, Zwanenburg, vandaag, 20 u.: Forumavond over geluidshinder Schiphol. DONDERDAG 2 NOVEMBER City, 20 u.: „Je leeft maar twee keer". VRIJDAG 3 NOVEMBER City, 20 u.: „Je leeft maar twee keer". Stadsschouwburg, 20 u.: „Het mysterie van de koffermoord". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 20 u.: Openingsëxpositie schilderijen van Dick Ket. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14 tot 17 u. en duurt tot en met 27 november. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 2 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „In het web der ontucht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Je leeft maar twee keer". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling schilderijen van Jan van Wensveen en beeldhouwwerk van Jeroen ten Berge, geopend van 9 tot 12.30 u. en 13.30 tot 18 u. VRIJDAG 3 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „In het web der ontucht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Je leeft maar twee keer". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling schilderijen van Jan van Wensveen en beeldhouwwerk van Jeroen ten Berge, geopend van 9 tot 12.30 u. en 13.30 tot 18 u. een produkt, dat de voorloper was van wat nu in Nederland wordt geïntrodu ceerd. Het sloeg erg aan bij het Duitse publiek, vond ook veel aanhang bij me dische bacteriologen en medici, maar kon geen genade vinden in de ogen van zui- velbacteriologen. Zij konden bij hun onderzoekingen de „menselijke" bacteriën niet in het pro dukt vinden. Het produkt is omstreeks 1964 gemaakt door een fabriek in Haar lem, die het op doktersrecept verkocht. Dat men de bacteriën niet in het pro dukt vond kwam volgens drs. Plantinga doordat veel zuivelfabrieken te oude bac- teriëncultures gebruikten. Bij het Voorlichtingsbureau voor de voeding in Den Haag, is men van het nieuwe produkt helemaal niet onderste boven. Op het eerste gezicht neemt men aan dat het als voeding van gelijke waar de is als yoghurt en karnemelk. Wat die schadelijke werking van de „lactobacil lus bulgaricus" uit de yoghurt betreft, meent het bureau dat de invloed van de yoghurtbacteriën helemaal niet ongun stig is. In yoghurt ziet het nog altijd een uitstekend voedingsmiddel. Het Nederlands instituut voor zuivelon- .derzoek in Ede weigert commentaar. Het meent dat het geen oordeel kan geven over het medisch nut van de bacteriën uit het nieuwe prodpkt. Het centraal instituut voor voedingson derzoek T.N.O. onthoudt zich geheel van commentaar. lA'WIAAAAA'UV'MMl'WUMWWUUWMIIUMMWM»AHAAIVI«AIIIVWMWW Het K.N.M.I. deelt mee: Een depressie van de oceaan trok in diepte toenemend naar de Britse eilanden. Aan de zuidflank van deze depressie woedde een zware westerstorm. Van morgen lag de kern met een luchtdruk- waarde van 970 millibar boven Wales. Het laat zich aanzien, dat de depressie naar het zuidelijk deel van de Noordzee zal trekken en opvult waardoor de activiteit belangrijk minder zal worden. De lucht die naar ons land zal stromen is onstabiel, zodat bij een wisselende bewolking enkele buien verwacht moeten worden. Sommige hiervan kunnen gepaard gaan met on weer. Boven land zal de wind matig tot krachtig en aan de kust krachtig tot hard zijn. In de temperatuur komt weinig ver andering. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum na 3 temperaturen "O -*± J °- binnen- en buitenland fc-E 62 Den Helder weerlicht z 11 7 9 Ypenburg onbewolkt zzw 10 7 7 Vlissingen onbewolkt z 10 8 5 Eelde regenbui z 8 6 4 De Bilt onbewolkt z 10 6 7 Twente half bew. z 10 7 5 Eindhoven licht bew. z 10 7 11 Z.-Limburg zw. bew. z 9 6 6 Helsinki geh. bew. zzo 6 4 4 Stockholm zw. bew. z 9 7 4 Oslo zw. bew. no 6 5 6 Kopenhagen zw bew. zo 9 8 0.2 Aberdeen regen no 9 6 15 Londen regen z 13 5 9 Amsterdam onbewolkt z 10 6 9 Brussel licht bew. z 9 6 8 Luxemburg zw. bew. zzw 7 5 8 Parijs licht bew. zzw 10 7 14 Bordeaux geh. bew. w 16 11 28 Grenoble regen z 11 7 6 Nice zw. bew. nnw 19 11 0 Berlijn few. bew. zzo 11 5 0 Frankfort motregen z 12 7 4 München zw. bew. zo 10 2 0 Zürich zw. bew. z 9 6 10 Genève regenbui w 9 6 8 Locarno zw. bew. windst. 17 4 0 Wenen Tnnsbruck zw. bew. windst. 10 0 0 Belgrado geh. bew. no 11 8 0 Athene zw bew. ono 23 17 0 Rome onbewolkt n 17 5 1 Barcelona licht bew. windst. 18 10 8 0 VTadrid half bew. wzw 20 0 Mallorca onbewolkt wzw 21 11 0 Lissabon zw. bew. w 20 14 0 Vrijdag 3 november Zon op 7.37 uur; onder 17.09 uur. Maan op 9.30 uur; onder 17.30 uur. Maanstanden Nieuwe -naan 2 november 6.48 Eerste kwartier 9 november 2.00 Volle maan 17 november 5.52 Laatste kwartier 25 november 1.23 uur. uur. uur. uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 november Hoog water 3 07 uur en 15.26 uur. Laag water 11.20 uur en 23.40 uur. Vrijdag 3 november Hoog water 3.51 uur en 16.09 uur. Laag water 12.04 uur en uur. Het hoog en laag water te Zanclvoort li 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2