VAN DAG TOT DAG Wilson kan zich op dit moment geen Brown-crisis veroorloven Roosevelt vroeg Tsjang in '45 gemengde Chinese delegatie feesfle bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen! Dè jas Merendeel voor terugtrekken van de Amerikaanse troepen Halve eeuw Balfourdeclaratie commentaar op actuele zaken Akkoord in Zuid-Jemen Voor conferentie in San Francisco Kabinetswijziging in Griekenland Man bedreigt 20 meisjes en doodt lerares Zelfverbranding in Zuid-Vietnam GRONINGEN lëhlenka Vietnam-piloot gaf medaille terug Opinieonderzoe k Vietnam-oorlog Zeven kinderen in de VS door hun vader vergiftigd 3 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 Le Monde: Daverende Brown past bij een naar gouden eeuw terugkerend Engeland (Van een medewerker) DEN HAAG. Hare Majesteits regering betuigt haar instemming met de oprichting in Palestina van een nationaal tehuis voor het joodse volk en zal alle pogingen in het werk stellen om het bereiken hiervan te vergemakkelijken, waarbij echter goed begrepen moet worden dat er niets zal gebeuren dat schade kan berokkenen aan de burgerlijke en godsdienstige rechten van bestaande niet-joodse gemeenschappen of de rechten en politieke status die door joden in andere landen worden ge noten. T erugblik Politiek Welk recht Vooral vrouwen Na afsluiten verzekering Een samenvatting van een schakelpro gramma per televisie, dat met opnamen van grote steden en werken in de Sovjet unie een beeld gaf van het moderne Rus land, heeft de televisiekijkers vertrouwd gemaakt met een gedachte die de laatste jaren steeds duidelijker veld gewonnen heeft: de Sovjet-Unie is een vooruitstre vende, modern geoutilleerde natie die zich kennelijk richt op een nauwer con tact met het Westen. Deze gedachte is eigenlijk niet nieuw, maar zij is in het verleden slechts geuit door enkelingen die daardoor het gevaar riskeerden voor „meelopers" te worden aangezien. De politiek heeft aarzelend en bij stuk jes en beetjes het nieuwe beeld van de Sovjet-Unie geaccepteerd, lang nadat in de economische en industriële sectoren van het Westelijke maatschappelijke le ven de noodzaak tot aanvaarding van de Sovjet-Unie in het Europese patroon dui delijk was geworden. De openbare me ning is jarenlang stelselmatig geïnfil treerd met vijandige, afwijzende tenden sen die haar moesten verzoenen met een Westeuropees bewapeningsprocédé dat uitsluitend tegen de Sovjet-Unie was ge richt. Als er gesproken werd over „de fensie" kwam automatisch de „vijand" opduiken: Rusland. De bedreiging van de vrijheid, waarover politici voortdurend de mond vol hadden, was synoniem met het communistische gevaar en het communis tische gevaar was zonder mankeren de Sovjet-Unie, die gereed leek te staan West-Europa te overrompelen. Degenen die jaren geleden de moed hadden, tegen deze terreur van de angst te protesteren, plaatsten zich automatisch in een verdachte hoek. De mode van de tijd schreef voor, dat men een Russische aanval op West-Europa verwachtte. Durf de men te gewagen van het feit dat het zo'n vaart niet zou lopen, dan werd men om de oren geslagen met „Denk aan München" en „Ze zijn op wereldrevolutie uit". Het is achteraf wel duidelijk gewor den, dat de voornamelijk uit Duits-Ame rikaanse suggesties bestaande „Russen angst" andere belangen moest dienen: er is zonder twijfel gespeculeerd op een her overing van de Oostzone en een geweld dadig terugdringen der Russische legers uit Oost-Europa. Gelukkig hebben ook andere politici en voormannen van West- europese politieke belangen gezond ver stand getoond en toegepast. De sterke be- fVWVWV/WWWWWWWWWWWWWVWVWWW <<AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA<I wapening, die aan weerszijden van het IJzeren Gordijn is ontstaan, heeft geen dienst behoeven te doen. Maar de situa tie in Europa is niet gewijzigd Berlijn is. nog steeds een ommuurde stad, Duits land is nog steeds verdeeld, de NAVO- raketten staan nog steeds gereed in de richting Moskou. Desondanks vordert de toenadering tussen Oost en West en raakt men wederzijds steeds beter ingelicht over elkanders streven. De tijd lijkt nu gekomen om ook elkanders streven te accepteren in een vrije, geweldloze con currentie, die normaal is voor samenle vende naties in een werelddeel als Europa. Het is duidelijk dat een voortbestaan en een versterking van die langzaam ge groeide vredestoestand de aanvaarding van bestaande situaties eisen: De ver deeldheid van Duitsland kan niet meer ongedaan gemaakt worden zonder terug te vallen in een toestand van dreigende gevaren. De idee „Wiedervereinigung", jarenlang de dogmatische inspiratie van alle Westduitsers, is overrijp geworden en kan geen dienst meer doen, zeker niet als excuus voor het ontstaan van ultra rechtse politieke groepen in Duitsland. Van de Duitse regering moet worden verwacht, dat zij in het kader van de Europese samenwerking bereid gevonden wordt te erkennen dat er een zelfstandig, autonoom en zichzelf bedruipend Oost- Duitsland bestaat, waarmee zij relaties moet aanknopen. Dat het schakelprogramma der Russen opende met stram marcherende soldaten en daar eveneens mee eindigde, is symbo lisch voor de geest die de Sovjet-Unie nog steeds beheerst. De geest van discipline, isolatie, nationalisme en afweer. Een vol gende stap naar betere verhoudingen in Europa zou kunnen zijn, dat de West- europese naties trachten de Sovjet-Unie ervan te doordringen dat zij voor een nieuwe ordening in Europa geen legers nodig heeft, maar mensen met vreedzame voornemens en talenten. (Van onze correspondent) LONDEN. De aanval van mi nister Brown op de krantenmagnaat Lord Thomson was een typisch Brown-tafereel dat ongelooflijk aan doet voor wie hem niet kennen, maar dat men vooral niet te zwaar moet nemen in een land dat gewend is in zijn spreker^hoeken van zijn hart geen moordkuil te maken. Zo heeft de gevierde televisie-conferen cier David Frost weonsdagavond een half uur lang koning Hoessein van Jor danië onder het mes gehad en hem op de meest rauwe manier vragen gesteld en daarbij nog openhartiger eigen opmerkin gen gelanceerd, waarvoor men elders zo goed als zeker zou terugdeinzen. Wanneer Brouwn geen uiterst bekwaam politicus, die soms briljant kan zijn, was gewwest, dan was hij nooit de leider ge worden van Engelands buitenlandse po litiek. Vergeleken bij hem was zijn voor ganger Michael Stewart een dooie dien der. JWWWIAAMUWWWWWWUIAMWWWIIWIMUWWWIAAMIIWUWUWWWIM CAIRO (Reuter). Het nationale be vrijdingsfront en het front voor de bevrij ding van bezet Zuid-Jemen zijn het woens dag eens geworden over de vorming van een gezamenlijke delegatie die met Groot- Brittannië de machtsoverdracht moet re gelen. Zuid-Arabië zal in januari van het komende jaar onafhankelijk worden. WASHINGTON (AP) In 1945 heeft president Roosevelt van de Verenigde Sta ten er bij zijn Chinese ambtgenoot Tsjang Kai-Tsjek sterk op aangedrongen commu nisten op te nemen in de Chinese dele gatie bij de conferentie in San Francisco, waarbij het handvest van de Verenigde Naties werd vastgesteld. In een boodschap aan Tsjang Kai-Tsjek, die woensdag door het ministerie van Buitenlandse Zaken werd gepubliceerd, had Roosevelt geschreven dat de commu nisten in China via de Amerikaanse am bassadeur hadden laten weten dat de Chi nese delegatie zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de Kwomintang, de democratische federatie en de com munistische partij „op basis van gelijk heid". Roosevelt ging met dit voorstel in prin cipe akkoord, want, zo zei hij in zijn boodschap, de conferentie in San Francis co is een bijeenkomst van nationale re geringen en niet van politieke partijen. Om kracht bij te zetten aan zijn stelling schreef hij dat de belangrijkste partijen in zijn land zitting zouden hebben in de Amerikaanse delegatie. „Een dergelijke handelwijze zou uitge sproken voordelen kunnen hebben" schreef hij. „Ongetwijfeld zal het een goede indruk ADVERTENTIE maken tijdens de conferentie en dit de mocratische gebaar zou u van dienst kun nen zijn bij uw taak, die moet leiden tot eenwording van China". In een korte antwoordnota schreef Tsjang Kai-Tsjek dat hij een uit tien man bestaande delegatie naar San Francisco zou sturen, waaronder zich één commu nist zou bevinden. ATHENE (AFP/Reuter) In Grie kenland zijn woensdag drie nieuwe minis ters en twee staatssecretarissen benoemd ter opvulling van de maandag door het aftreden van 'n aantal kabinetsleden vrij gekomen plaatsen. Alle nieuwe ministers zijn evenals hun voorgangers burgers, die ■als „technici" deel van het kabinet zul len uitmaken. Minister van justitie wordt Constantin Kalampokias, die tot dusver de portefeuil le van Onderwijs en Godsdienst beheer de. Deze wordt overgenomen door Theo- fytaktos Papakonstantinou, die staatssecre taris van Voorlichting was. Ioannis Xi- dopoulos wordt minister van Arbeid en de nieuwe staatssecretarissen zijn Spy- ros Lampiris (Sociale Zaken) en Kyprai- os (Industrie). De ministersposten van in dustrie en openbare werken zijn nog open. Doorgaans betrouwbare kringen in Athene menen dat de vier minister, die maandag uit het kabinet zijn verdwenen, ontslagen zijn. Minstens twee van hen zouden voor het eerst over de radio hun ontslag hebben vernomen. Naar verder vernomen is hebben zich de laatste dagen langdurige en soms ver hitte debatten afgespeeld tussen de leger leiders, en stond premier Kollias voort durend in contact met de koning. Vol gens sommige waarnemers wilden enke le militaire bewindhebbers de opengeval len plaatsen door officieren laten bezet ten om een vastere greep te krijgen op het bestuur van het land. Minister George Brown ontving gis teren koning Hoessein op het depar tement van Buitenlandse Zaken. Koning Hoessein zou 's avonds door David Frost voor de t.v. zeer scherp worden ondervraagd. DUNDEE (Reuter). In de Schotse stad Dundee heeft een vermoedelijk gees telijk gestoorde man woensdag met een jachtgeweer twintig meisjes meer dan een uur in een handwerkklas gevangen gehouden en de lerares dodelijk gewond. Tot ieders ontzetting gelastte de man direct na zijn binnenkomst de leerlingen de gordijnen te sluiten en zich in een rij langs de muur op te stellen. Politiemannen, die zich met metalen schilden beschermden, omsingelden het schoolgebouw en gaven opdracht de an dere leerlingen te evacueren. Brandweer lieden hielden met een grote ladder en een waterwagen de wacht onder het raam van het lokaal op de derde verdie ping. Na 75 minuten liet de man alle meis jes op één na gaan. Er waren toen vijf schoten gelost. Pas na nog een uur liet hij zich door de politie arresteren en naar het bureau brengen. De lerares werd met spoed naar een ziekenhuis ge bracht, waar zij korte tijd later over leed. Elf meisjes, die eveneens naar het ziekenhuis moesten, bleken met de schrik vrijgekomen te zijn. Premier Wilson, die natuurlijk door Browns wilde optreden in verlegenheid wordt gebracht, vat ook dit incident kalm op. Hij zal Brown niet ontslaan, zeker niet omdat hij betrokken is bij een rel met de pers met wie Wilson zelf vaak op gespannen voet staat. Een Brown-crisis kan Wilson zich, na tionaal of internationaal, zeker niet in het kielzog van Chalfont veroorloven. Wil son heeft pas nog voor de televisie Brown een eerste klasminister van Buitenlandse Zaken genoemd, die Groot-Brittannië van een aantal verouderde denkbeelden heeft afgeholpen. Hij gaf Brown ook een pluim voor het feit, dat men in het bui tenland naar hem luistert. Brown is de vijand van de stijve plooi in de Britse diplomatie. Hij heeft zijn departement nieuw leven ingeblazen. Maar wanneer Brown doorgaat te ontspo ren, zal hij zichzelf en de Britse positie ondermijnen. Sommigen vragen zich af hoe de impulsieve Brown zich in een in ternationale crisis zou gedragen en of het daarom niet te riskant is hem te hand haven. De anti-EEG-expressebladen eisen Brouwn aftreden. Lagerhuislid en oud minister Duncan Sandys, die zich als het geweten van de Tory-partij beschouwt, verklaarde: „George mag dan een leuke knul zijn, hij heeft getoond volkomen on geschikt te zijn voor de functie van hare majesteits minister van Buitenlandse Za ken". Een van de oppoistiesprekers zei in het debat over de troonrede, dat onge lukkigerwijs het beeld dat het publiek van George Brown heeft met de werke lijkheid overeen komt. Het Franse dagblad „Le Monde" toont zich ruimer van opvatting met zijn be wering dat de daverende Brown goed past bij het Engeland dat in mode, zang en muziek bezig is terug te keren naar de blijmoedigheid van zijn gouden eeuw SAIGON (AFP)Een 28-jarige boed dhistische non heeft zich in een pagode te Nhatrang door zelfverbranding van 't le ven beroofd uit protest tegen de Zuid- vietnamese regerin. Het was het tweede geval van zelfverbranding binnen 48 uur. Dinsdag pleegde een monnik op deze wijze zelfmoord. ADVERTENTIE Superb gesneden. Elegant-slank van lijn. Ideaal-comfortabel in lente, zomer, herfst en winter. '5 SAN ANSELMO (AP). Een vroegere piloot van de Amerikaanse marine heeft de medaille die hij in Vietnam heeft ver diend teruggegeven omdat zo zei hij „ik deze kreeg voor iets waarover ik verre van trots ben". De Amerikaanse piloot James Child zei dat hij de decoratie aan de minister van defensie Robert McNamara heeft gestuurd in de hoop dat zijn stem „als oudstrijder een stuk ernstiger genomen zal worden dan die van hen die geprobeerd hebben zich aan de dienstplicht te onttrekken". Child heeft in 1965 als oorlogspiloot op het vliegdekschip „Ranger" dienst ge daan. Hij maakte in totaal zeventien oorlogsvluchten. PRINCETON (AP) Uit een opinie onderzoek van het Amerikaanse Gallup- instituut is gebleken, dat een grote meer derheid van de bevolking in vier van de zes geënquêteerde Westerse landen voor een terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam is. De vier landen waar het onderzoek werd ingesteld zijn Finland, Frankrijk, Zweden en Brazilië. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek, waar van de resultaten door het „American Institute of Public Opinion" zijn gepubli ceerd. In de twee andere landen Groot- Brittannië en Canada is de mening niet zo uitgesproken, maar ook daar zijn Vandaag is het precies vijftig jaar geleden dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Arthur James Balfour deze brief namens zijn re gering schreef aan Lord Lionel Walter Rotschild, vertegenwoordiger van de Britse zionistische organisatie. De brief, die de geschiedenis zal ingaan als de Balfourdeclaratie, hebben de Arabieren altijd gezien als een verraad van hun eigen nationale aspiraties. De declaratie is onderwerp geweest van vele heftige pro's en contra's maar be tekende voor de zionisten een eerste officiële erkenning en aanmoediging van hun recht op terugkeer naar Pa lestina. Aan het einde van zijn leven in 1930 verklaarde Balfour zelf. dat, nu hij terugkeek, het schrijven van deze brief hem het waardevolste toescheen dat hij had gedaan. Waarom had Balfour zich het lot van de joden aangetrokken? Hij was premier toen Chamberlain de grondlegger van de zionistische ge dachte Theodor Herzl het gebied Oeganda aanbood aan de joden om zich daar te vestigen. Herzl moest onder zionistische druk dit aanbod weigeren. Na het mislukken van zijn bespre kingen met sultan Abdoel Hamid van Turkije, dat toen Palestina bezette, stelde Herzl aan Chamberlain voor Cy prus aan de joden te geven. Chamber lain weigerde beslist omdat hij een storm van protest verwachtte van de Turkse en Griekse bewoners van net eiland. Balfour was ervan overtuigd dat de christelijke godsdienst en de bescha ving het jodendom onmetelijk veel verschuldigd waren. Hij kwam in con tact met de 32-jarige, uit Rusland af komstige dr. Chaim Weizmann, als chemicus verbonden aan de Victoria- universiteit van Manchester, die, zoals hij later zei, „bloed zweette om de zaak van het zionisme zo duidelijk mogelijk uiteen te zetten. Dit gesprek vond plaats aan het begin van de twintigste eeuw en sommigen menen dat Balfour pas in de eerste wereldoorlog weer aan Weizmann werd herinnerd omdat de regering de chemicus nodig had om een nieuw proces te ontwikkelen voor de fabrikage van explosieven voor militaire doeleinden. De latere Britse premier Lloyd George bevestigde in een lezing voor de joodse historische vereniging deze veronderstelling toen hij opmerkte: „De Balfourdeclaratie is als beloning gegeven aan Weizmann als dank voor zijn werkzaamheden met trinitroto luol". Vaak is geprobeerd na te gaan of de Balfourdeclaratie uit menselijke mo tieven werd geschreven of dat vooral de politieke kant van de zaak de be slissende factor was. Feit is, dat veel Engelsen wel voelden voor een natio naal tehuis voor de joden omdat Enge land werd overspoeld met joden die de pogroms in Oost-Eeuropa ontvlucht ten. De Britse regering zag zich toen genoodzaakt een „Alien immigration" op te stellen met beperkende maat regelen voor de joodse immigratie. In juni 1936 verklaarde Lloyd George in het parlement: „Het was een van de donkerste uren van de oorlog. Het Franse leger muitte, het Italiaanse stond op instorten en de Amerikanen bereidden zich zelfs nog niet serieus voor op de strijd. Wij kwamen tot de conclusie dat het van vitaal belang was dat wij ons verzekerden van de sympathie van de joodse gemeen schap". Waarom is de Balfourdeclaratie vijf tig jaar lang een onverteerbare graat in de Arabische keel geweest, werd deze gevoeld als een dolksteek in de rug waartegen waarschijnlijk ook mor gen in de Arabische wereld gedemon streerd zal worden? Met behulp van de Arabieren veroverde Engeland in de eerste wereldoorlog Palestina op de Turken. De Arabische nationalistische leider, sheriff Hoessein van Mekka, had daarvoor een briefwisseling gevoerd met de Britse hoge commissaris in Egypte, Sir Henry MacMahon. Mahon verklaarde daarin dat zijn regering Hoesseins eisen wat betreft de onaf hankelijkheid van de Arabische volken na de oorlog inwilligde en dat de Ara bieren zelf hun regeringen zouden kunnen kiezen. Hoesseins voorstel omvatte ook Pa lestina. Na deze belofte organiseerde Hoessein het Arabisch verzet tegen de Turken. Direct na afloop van de oorlog hoorden de Arabieren van de Balfour declaratie, waarin de joden Palestina werd beloofd, tegelijk met de belofte aan de Arabieren dat zij Palestina kon den beschouwen als een onafhankelijk Arabische staat. De Arabieren be schouwden de acties van de zionisten en de Britse regering als verraad en bedrog jegens de hen gedane belofte en ontdaan van alle emotionaliteit niet ten onrechte. De Arabieren voelden zich bekocht en spraken van Brits- zionistische collaboratie. „Welk recht had Engeland een land dat zij nog geen eens hadden veroverd, waarin slechts 57.000 joden woonden tegenover 708.000 Arabieren, die 97,5 percent van de grond bezaten, te beloven aan de joden, om zo een wit voetje te halen bij de door joden be- invloede Amerikaanse president Wil son om steun in de oorlog te krijgen?" Aldus de huidige Arabische propa ganda. MMUUMJWUIMWIfWWUWUUIfliUWMIIAIWUIMWUUIflIWWWIillWIlWIMIIWWIAAA meer mensen voor een terugtrekking dan voor een opvoering of voortzetting van de Amerikaanse actie in Vietnam. De ondervraagden zijn daarom zo voor een terugtrekking van de Amerikaanse troepen omdat gevreesd wordt, dat het huidige conflict in Zuidoost-Azië zal ont aarden in een derde wereldoorlog. Bo vendien bestaat een zeker scepticisme ten aanzien van de doelen, die de Verenigde Staten in Vietnam voor ogen staan. Verder wordt de Vietnamese oorlog volgens de ondervraagden voornamelijk gebruikt „om nieuwe wapens en nieuwe militaire tactieken te beproeven". In het Gallup-onderzoek wordt gecon stateerd, dat in het buitenland evenals in de Verenigde Staten meer vrouwen dan mannen voor een terugtrekking van de troepen zijn. Op de vraag of de Verenigde Staten hun troepen uit Vietnam zouden moeten terugtrekken antwoordde 81 percent bevestigend in Finland, 79 percent in Zweden, 75 in Brazilië, 72 in Frankrijk, 45 in Groot-Brittan nië en 41 percent in Canada. Vóór een voortzetting van de strijd spraken zich uit 4 percent in Fin land, 10 percent in Zweden, 5 in Brazilië, 8 in Frankrijk, 15 in Enge land en 16 percent in Canada. Voor een opvoering van de Ameri kaanse troepensterkte in Vietnam was 5 percent in Finland, 4 in Zwe- de,n 5 in Brazilië, 5 in Frankrijk, 15 in Groot-Brittannië en 23 percent in Canada. De overigen hadden geen mening. Thans zijn soortgelijke opinie-onder zoeken aan de gang in Argentinië, Austra lië, Noorwegen en de DDR. ARCADIA (AP en AFP) De politie van Arcadia in Florida heeft een 32-jari- ge neger gearresteerd, die ervan wordt beschuldigd zijn zeven kinderen te heb ben vergiftigd om de verzekeringsgelden in handen te krijgen. De man, een fruit plukker van beroep, had de dag voor de kinderen met een insecticide waren ver giftigd op elk een levensverzekering van duizend dollar gesloten. Er wordt ook een onderzoek ingesteld naar de dood van nog vijf kinderen van het echtpaar, die in de afgelopen jaren zijn gestorven. In verband met dit tweede onderzoek is ook de 29-jarige vrouw van de verdachte gearresteerd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3