Aansprakelijkheid auto^defectee f over de handige koffer m JN Drie jaar voor Haarlemse inbrekers RECHT, WET EN PRAKTIJK Noteringen van groenteveiling Havenberichten Kort IJmondnieuws Schepen van Jacden Duik Zonen DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 Korfbalresultaten Voor de POLITIERECHTER Spilitpeo brak Versleten steer Remslaeg brak Stel eisen ...en koop prijsbewust 1 f Wolfederatie Topklasse Dekens WOLFEDERATIE TELEFOON 61012 Autolampen Geld Onderdelen LANGS SLUIZEN EN HAVENS wMmmm Kunt u ook geen dag zonder Bio-tex? Neem dan zo'n voordelige koffer in huis. Dan hebt u altijd voorraad. En 't is nog goedkoper ook. Drie inbrekers die veertien dagen ge leden terecht stonden voor de rechtbank in Leeuwarden wegens het binnen enkele maanden plegen van meer dan 50 in braken over het gehele land verspreid, (hun totale buit beliep ongeveer een hal ve ton), zijn woensdag veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie jaar met af trek van het voorarrest. Deze straf kre gen een 23-jarige steigermonteur uit Haarlem, een 26-jarige loswerkman uit Amsterdam en een 46-jarige loswerkman uit Haarlem. Een 29-jarige machinebankwerker uit Emmen, die lang niet aan alle inbra ken had deelgenomen, werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van justitie had twee jaar tegen hem geëist. De andere veroor delingen waren conform de vordering van de officier. De belangrijkste inbraken van deze vier veroordeelden waren die in het gemeen tehuis van De Wijk, waar bijna 27.000 gulden werd weggenomen, alsmede die bij de Rivellafabriek in Wolvega en bij de N.V. Vivo in Bolsward, die samen bij na 10.000 gulden opleverden. HAARLEM De uitslagen van de gis teren in de Kennemer Sporthal gespeelde microkorfbalwedstrijden waren: Aurora 3 Haarlem 3 3-4, N. Flora 3Neptunus 2 5-2, Neptunus 1Aurora 1 0-3, Aurora 5 IJmondia 2 0-2, Aurora 4Oosthoek 2 2-3, Watervliet 2Parkwijk 12-1. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Voor het rijden onder in vloed heeft de Haarlemse politierechter maandag verscheidene inwoners van de IJmond tot gevangenisstraffen veroor-, deeld. Een 36-jarige radio-monteur uit Velsen kreeg twee weken en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, conform de eis. De raadsman van de monteur voerde aan dat zijn cliënt kalmerende middelen gebruik te en niet wist dat deze samen met al cohol een gevaarlijke uitwerking hadden. Tot dezelfde straf van twee weken en een jaar ontzegging veroordeelde de poli tierechter conform de eis een 22-jarige lasser uit Beverwijk. Op 9 juni van dit jaar ging hij in de Zeestraat met zijn auto uit de bocht kwam op de stoep te recht en botste tegen een lantaarnpaal. Hij reed na de botsing door. De oorzaak van het ongeluk zag de officier van justitie in de zeker dertien glazen bier die de lasser had gedronken voor hij in zijn auto stapte. Drie weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging eiste de officier van justitie tegen een 45-jarige sloper uit Velsen. De man was al vaker voor het rijden onder invloed veroordeeld. Ditmaal reed hij op zijn brommer terwijl hij onder invloed van alcohol verkeerde. Hij werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. „We hadden te veel gedronken", was de verontschuldiging die een 18-jarige onder houdsmonteur uit Heemskerk aanvoerde Voor de verkeersveiligheid is het van het hoogste belang, dat het me chanisme van een auto in prima staat verkeert. Een auto met mankementen is een groot gevaar op de weg. Zeer terecht verbiedt het Wegenverkeers reglement met een auto te rijden, in dien deze „niet van deugdelijke bouw of inrichting is dan wel rijtechnisch niet in voldoende staat van onderhoud verkeert". Het niet-rijtechnisch on derhoud valt hier buiten. Verwaarlo zing van het lakwerk of de binnen- bekleding levert geen gevaar op voor het verkeer. Overtreding van het verbod is straf baar. En als door de overtreding scha de aan een ander is toegebracht, kan die ander schadevergoeding vorderen op grond van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek inzake onrecht matige daad. Zowel bij een strafrechterlijke ver volging als bij een civielrechtelijke ac tie ter verkrijging van schadevergoe ding kan de schuldvraag een belang rijke rol spelen. In hoeverre kan van schuld worden gesproken, als de auto plotseling een gebrek vertoont? Ter beantwoording van deze vraag zullen wij enkele rechterlijke uitspraken weergeven. Een chauffeur reed in 's-Gravenha- ge met zijn vrachtauto over de Schenkweg. Op de hoek van deze weg en de Frangois Valentijnstraat werd de vrachtauto plotseling onbe stuurbaar, doordat het rechter voor wiel losraakte. Blijkens een procesverbaal van de politie was de moer waarmede het voorwiel op zijn plaats moest worden gehouden, los geraakt. De moer was geborgd geweest door middel van een splitpen. Deze was echter afgebroken, waarna de moer kon losdraaien. De chauffeur werd strafrechtelijk vervolgd Hij verklaarde voor de rechtbank te 's-Gravenhage, dat hij de vrachtauto regelmatig liet onder houden De rechtbank overwoog, dat de breukvlakken van de afgebroken splitpen vers waren. De oorzaak van de breuk kon niet worden vastgesteld. Verwaarlozing of slecht onderhoud konden geen oorzaak geweest zijn van het losraken van het rechter voorwiel. Van enige schuld van de chauffeur was derhalve niet gebleken. Aldus werd de chauffeur van rechtsvervol ging ontslagen. Op rijksweg 29 had in Voorthuizen een frontale botsing plaats tussen twee personenauto's. Het ongeval werd veroorzaakt doordat één van de au to's plotseling op het linker wegge deelte kwam. De schade aan de ande re auto werd door een verzekerings maatschappij vergoed. Deze trachtte voor de rechtbank in Utrecht verhaal te nemen op de naar links gezwenkte automobilist. De automobilist deed een beroep op overmacht. Zijn auto was plotseling onbestuurbaar geworden ten gevolge van een breuk in de stuurinrichting. Maar de rechtbank wees er op, dat de automobilist enige dagen vóór de aanrijding klachten had over de stuur inrichting en deze in een garage had laten onderzoeken. Daarbij was van ernstige slijtage gebleken. Daar repa ratie zeer gewenst was had de auto- mobilist met de garagehouder een dag afgesproken waarop hij zou terugko men. Daags vóór die dag had de aan rijding plaats. De rechtbank was van oordeel dat de automobilist in de gegeven omstan digheden hoogst roekeloos had gehan deld door met de auto te blijven rijden Hij kon zich niet beroepen op over macht. De breuk in de stuurinrichting kon immers niet worden beschouwd als een plotselinge onvoorziene ge beurtenis. En dus werd de vordering van de verzekeringsmaatschappij toe gewezen. Een auto stopte voor een rood ver keerslicht in Amsterdam. Een andere auto reed de stilstaande auto van ach teren aan, waardoor deze in brand geraakte. De assuradeur, die de schade aan de eigenaar van de in brand geraakte auto had vergoed, vorderde het door hem betaalde bedrag terug van de bestuurder van de andere auto. Deze bestuurder betoogde voor de rechtbank te Amsterdam, dat hij geen schuld had aan de aanrijding. Zijn auto was voorzien van een goed wer kende, in prima staat van onderhoud verkerende reminstallatie, welke nim mer aanleiding had gegeven tot klach ten. Hij had deze installatie tijdig in werking gesteld, toen hij de vóór hem rijdende auto zag stoppen, doch moest ervaren, dat het remmen geen effect sorteerde. Achteraf is gebleken, dat het euvel te wijten was aan een plot seling opgetreden breuk in de rem- slang, welke vóórdien geen breuk of aanwijzing daarvoor had vertoond. Het ongeval is niet te wijten aan een on rechtmatige daad, maar uitsluitend aan het niet voorziene en niet voor zienbare feit, dat de remcapaciteit van "de auto plotseling tot nul was ge reduceerd, aldus de bestuurder. De rechtbank wees de vordering van de assuradeur af. Van dit vonnis kwam de assuradeur in beroep bij het gerechtshof in Amsterdam. Hij stelde zich op het standpunt, dat de bestuur der aansprakelijk is voor een fout in het mechanisme van de auto. Maar het gerechtshof was het niet met deze stel ling eens. Het Burgerlijk Wetboek kent geen aansprakelijkheid van de bestuurder van een auto voor schade, welke zonder meer gegrond is op het risico van het gebruik van de auto met verwaarlozing van het schuldele ment. De bestuurder van de auto treft geen verwijt, indien de aanrijding uit sluitend veroorzaakt is door de onver hoeds opgetreden en niet voorzienbare breuk in het remmechanisme. Onder deze omstandigheden is de bestuurder niet aansprakelijk en treft het risico voor de aangerichte schade degene, die ze lijdt. Met deze motivering werd het beroep van de assuradeur door het gerechtshof verworpen. Mr. C. A baron Bentinck 1111111111111H1IIII11I! 1111 III 1111111 It HI I 11II1111111 HL. Speciaal vervaardigdtoor D|£ HEBBEN ALLES, WAT U VAN DEKENS VERLANGEN KUNT 100% ICHAPINWOL f DE NEDERLANDSE WOLFEDERATIE Siiiiiiiimimiiiinnniiiiiiiiiimiiimmiimiillillir Onza jarenlang» arvarlng ataat daar borg voor GEN. CRONJÉSTRAAT 66 toen hij zich moest verantwoorden voor vernieling. Met drie andere jongen had hij in juni in Wijk aan Zee een verkeers bord met paal en al uit de grond gerukt en op het strand verstopt. De onder houdsmonteur kreeg honderd gulden boe te. De Haarlemse politierechter heeft drie jongelui wegens diefstallen van autolam pen conform de eis tot geldboeten veroor deeld. Een 21-jarige militair kreeg 150 boete en een 20-jarige bankwerker, bei den uit Zandvoort, elk 75. Zij hadden samen enkele keren op het Stationsplein in Zandvoort lampen van geparkeerde au to's gestolen. Deze waren bestemd voor de auto van de militair. Een 21-jarig kamermeisje uit Amster dam werd tot een week gevangenis ver oordeeld. De officier had drie weken ge- eist. Het meisje dat enkele maanden ge- ledpn ook al voor diefstal was veroor deeld had in het huis in Zandvoort waar zij werkzaam was van twee Duitse logés geld gestolen. Conform de eis van de officier van Jus titie veroordeelde de politierechter een 20- jarige Haarlemse monteur tot tien weken gevangenis, waarvan de helft voorwaar delijk met aftrek van voorarrest. De jon geman had in augustus en september bij zijn baas in Bloemendaal voor zijn auto onderdelen gestolen. Voor een dergelijk feit was de Haar lemmer bij dezelfde baas al eens eerder veroordeeld. De jongeman had toen be loofd de schade te vergoeden. Zijn werk gever had hem in dienst gehouden. (Van een medewerker) BEVERWIJK, 1 november. Bospeen 26- 52, bloemkool 40-120, spinazie 50-11, prei 22-45, sla 6-18, groene kool 15-23, rode kool 6-16, boeren kool 15-24, andijvie 30- 47, sperciebonen 150-320, snijbonen 320-35 tomaten 40-120, waspeen 13-32, knollen 12- 30, uien 12-22, spruiten 30-119, witlof 75-12 breekpeen 5-16. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Edelgard, van Kotka; Isis, Rotterdam; Tudor, Rotterdam; Sigrid-R., Uppsala, Zaandam; Claus, Guernsey, IJmuiden; Novel, Blankaholm; Amerskerk, Rot terdam; Menje, Felixtowe; Lanrick, Leith; Anitsa, Mandahl; Tor Anglia, Gothenburg; Ar- samas, Riga; Lilleklint, Fowey, IJmuiden; Hoechst, Bremerhaven; Vliestroom, Dagenham; Glory, Boston; Wavenay, Fowey; Kinnaird Head, Southampton; Eemland, Fortaleza; Wotan, Da genham; Reestborg, Kotka; Hansa, Kotka; Kamphörn, Ipswich; Christa Köncke, Oskars- hamn; Jytte Skou, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Donge- borg, naar Appledore, IJmuiden; Fairwind, Rot terdam, IJmuiden; Thalia, Liverpool; Aegir, Londen; Teunika. Rocheford; Fridtjoff, Noord zee, IJmuiden; W. D. Seaway, Gothenburg; Rijnstroom, Shoreham; Amstelstroom, Dagenham; Laura Christina, Londen; Marie, Liverpool; Trio, JCingslynn; Bara, Teignemouth; Kostro- males, Leningrad, Velsen; Lizard, Granville, Zaandam; Campero, Le Havre; Diligentia, Le Havre, Zaandam; Moselstein Antwerpen; Swift III» Londen; Menje, Huil; Heinrich-S., Antwer pen; Niedermehnen, Delfzijl; Grada Westers, Larae; Strabo, Rotterdam; Tor Anglia, Imming- ham; Stolt Wilmina, Aruba; Nordsee, Delfzijl; Kungsvik, Oskarshamn, IJmuiden; Kehdinger- land, Avonmouth; Skaumor, Gravesend, IJmui den; Spaarneborg, Mostvn, IJmuiden; Amstel- borg. Delfzijl, Beverwijk. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Hathor, van Rotterdam; Keynes, Ridham; Waltraud Behrmann, Leningrad; Loulea, Rotterdam; Sont, Londen, Zaandam; Christopher Oldendorff. Nor folk, IJmuiden; Boreas, Rotterdam; Calchas, Antwerpen; Berkelstroom, Goole. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Rein- bek, naar New York; Alca, Rotterdam; Rona- ville, Bandar Mashar; Orwell, Londen; Ares, Rotterdam; Draco, Rotterdam. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Geen spreekuur. De wethouder voor het onderwijs in de gemeente Velsen, de heer H. de Boer, houdt op woensdag 8 november geen spreekuur. De motortrawler „Helena" SCH 196 bij binnenkomst in IJmuiden. Op 3 augustus 1955, bij de proef vaart en overdracht van de motor trawler Helena SCH 196, toebehoren de aan de rederij Jacob den Duik Zonen, werd een oud nummer in ere hersteld. Het nieuwe schip is gebouwd door de Sleephelling Mij. Scheveningen. Het meet 283 ton bruto reg., is 42,85 m lang over alles, 38,30 m lang tussen de loodlijnen, 7,24 m breed, 3,47 m diep en heeft een diepgang van 3 m. De hoofdmotor is een 8 cil. Industrie van 600 pk, die in 1959 op 680 pk werd gebracht. De Helena was het eerste schip dat na de oorlog voor Jac. den Duik werd ge bouwd, een rederij, die in 1904 is opgericht en voortkwam uit enkele kleine rederijen, MMAMAAAAMWWMIIAAAIWWWUWMA1WWUUWWIIWUWWWIMWM IMMAAAAMWNVUIMWIAAMAAMWUWMMWWUIIWWUWIAfUWIIIM o.a. Jacob den Duik Jz., Jacobus den Duik Wz. en Joh. den Duik Jacobz. In dat jaar werd begonnen met 6 houten zeilloggers en een tweetal bomschuiten. Men had toen nog slechts én ijzeren log ger, de Gevaerts van Simonshaven Sch. 412, waar Klaar Klein schipper op was. Tien jaar later, in 1914, toen de rederij in het bezit was van 13 loggers, waarvan 8 ijzeren, kwam er een nieuwe zeillogger bij, die het nummer SCH. 196 en de naam Elisabeth kreeg. Er was toen ook een He lena, gemerkt SCH. 451. De nieuwe Elisabeth was een zeillogger van 116 ton en 25,40 meter lang, gebouwd door de werf van A. Pannevis te Alphen - - -a mmm mzmmsm aan de Rijn Piet Bal werd er schipper op. In 1916 vertrok de eerste motorlogger van de rederij Jac. den Duik ter haring visserij, de Zeeburg SCH. 341, met schip per Maarten Baak. De meeste zeilloggers werden pas tegen het einde van de jaren twintig van een motor voorzien. In 1929 had Jac. den Duik tien loggers, waarvan er zeven met een motor waren uitgerust. De Elis. beth. die van 1914 af had geva ren onder schipper Pieter M. Bal bleef toen binnen. Het schip kreeg een jaar la ter ook een motor ingebouwd, een Brons van 100 pk en Maarten Baak ging er mede ter visserij: een jaar later werd Baak op gevolgd door Maarten den Heijer. Vlak voor de tweede wereldoorlog werd de Eli sabeth SCH. 196 verlengd en de inhoud kwam toen op 154 bruto ton, de lengte op 31,49 meter. In februari 1941, toen de Duitsers toe stemming eaven om de visserij van IJ muiden uit weer uit te oefenen sedert 1940 geschiedde dat uitsluitend vanuit Scheveningen kwam de Elisabeth naar deze haven met een aantal andere Sche- veningse loggers. Er werd vrij regelma tig gevist, maar de voorziening van brand stof werd geleidelijk minder. De gasgene rator brarht uitkomst. Aan een hoeveel heid gasolie werd antraciet toegevoegd en voor vele loggers betekende dit dat het bedrijf kon worden voortgezet. Aan het einde van 1942 werd ook de Elisabeth van een gasgenerator voorzien. Ten slotte werd ook dit schip gevorderd. Er waren er al zovele gegaan en in mei 1943 moest ook de Elisabeth de visserij beëindigen om in dienst te treden van de Kriegs- marine. Op 1 juni 1943 vertrok de logger het vlaggeschip van de rederij Jac. den Duik, naar Scheveningen. Van daar werd het vaartuig naar Rotterdam gedirigeerd om na een verbouwing onder Duitse be manning als „oorlogsschip" dienst te doen Dat is het laatste wat wij van deze fraaie logger hebben vernomen. Het schip is naar alle waarschijnlijkheid onder Duitse vlag verloren gegaan. Het nummer SCH. 196 werd in 1955 ge geven aan een nieuwe motortrawler, die nog in bedrijf is onder de naam Helena. Sedert 1964 vaart er weer een Elisabeth gemerkt SCH. 4. Bij de genoemde rederij. Dit is de vroegere Cornelis Roeleveld SCH 4, die toebehoorde aan de rederij C. Roe leveld en die in 1959 door de rederij Jac. den Duik Zonen werd aangekocht. Het schip 1 eeft eerst nog gevaren als Geer- truida SCH. 4. Toen er een nieuwe mo tortrawler onder die naam en gemerkt, SCH 246 kwam werd de in 1918 gebouwde Geertruida Elisabeth SCH. 4. Deze logger is afkomstig van dezelfde werf waar in 1914 de zeillogger Elisabeth Sch. 196 if gebouwd. Arte van der Veer WAAR OVER PRATEN 2ÜV n Bio-vex mankt wassen bijna overbodig

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4