DE ZILVEREN HAMER DE RADICALE REKEL Joh ÜSOty hoo Johnson, Mooi zo ngestipt PANDA EN DE MEESTER-VERVALSER ff POLLE, PELLI EN PINGO RAMMETJE FOK Ons vervolgverhaal Voor kopen van gestolen brommer boete van 200 Regie cursus voor schooltoneel Kneedbaar hout in 10 kleuren CEtaln upa TIE EN HET DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 7 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN door Ton Smits Politierechter Haarlem Kerkelijk nieuws 73) Maar hun schip bevond zich nu in handen van de koning, en die had hun voor de keus gesteld: of ze betaalden hem nu direct of ze gingen mee naar Lade, waar de zaak verder besproken zou worden. Verder vertelde de bood schapper dat Olav aanstalten maakte Steinkjer te verlaten, want het was hem ter ore gekomen, dat de boeren uit de omtrek zich op Egge verenigd hadden om zich tegen hem te ver zetten. Dat bericht was Olve niet naar de zin, hij had liever dat Olav onkundig was gebleven van hetgeen zich hier op Egge afspeelde. In stilte had hij gehoopt, dat de koning zolang op Steinkjer zou blijven tot het hem ge lukt was een flinke krijgsmacht op de been te brengen, waarmee Olav wel licht op de vlucht gedreven had kun nen worden. Is Olav de jarl Svein nog tegen gekomen? wilde Olve weten. Maar het bleek, dat de jarl kans gezien had. ongemerkt weg te komen. De IJslander wendde zich nu tot Sigvat. Jouw vader bevindt zich in het gevolg van de koning, vertelde hij. Sigvats vader, de bard van jarl Sigvals, had na diens dood enige tijd als koopman gevaren, en was verder bard geweest bij de broer van de jarl. In het buitenland was hij in aan raking gekomen met Olav Haraldsson en nu was hij met hem naar Noor wegen getrokken. Misschien doe ik er goed aan, eens met hem te gaan praten op Steinkjer, meende Sigvat. Niemand zal je beletten je vader op te zoeken, zei Olve, die blij was van de jonge vreemdeling af te komen. Een ogenblik ontmoetten hun blik ken elkaar en in de diepzwarte ogen van de jongeman vonkte een glimp van verstandhouding. Misschien stelt de koning wèl prijs op mijn dichtkunst zei hij op veelbetekenende toon. Onwillekeurig gleed er een glimlach over Olves gelaat, terwijl hij bedacht, dat die jongeman ondanks zijn vrij moedigheid en zelfverzekerdheid toch wel aardig was. Na enig overleg werd besloten, dat alle IJslanders, die hier tijdelijk onderdak gehad had den, naar Steinkjer zouden gaan. Vrouwe Holmfrid had een innig dankgebed opgezonden bij het ver nemen van haar mahs ongestoorde tocht langs de vijandelijke vloot. Maar nu stond ze vanaf een hoog gelegen gedeelte op Egge handen wringend toe te zien, hoe daarginds op Steinkjer haar bezittingen leegge plunderd werden door de mannen des konings, die alles wat ze maar sjou wen konden, aan boord van hun schepen droegen. Toen ze ten slotte laat in de avond zee kozen hadden ze niet alleen hun eigen schepen vol- gestouwd. Ze hadden nog een praam gevonden, die eveneens zo beladen was, dat zij bijna zonk. Het IJslandse schip vertrok tegelijkertijd. Op Egge kon men hen zien wegvaren. Daar gaat de voorraad van de jarl, sprak Olve hoofdschuddend. Het is een beroerde boel. Maar er is een troost, we zijn nu tenminste ver lost van die viskopetende dichter! Olve en Holmfrid waren oude vrien den. Ze kenden elkaar al sinds de tijd, dat Olve samen met de jarls van Lade in ballingschap leefden in Uppsala. Daar trouwde Holmfrid ook met Svein. Maar Sigrid leerde haar nu beter kennen dan in al die jaren, dat ze als bufen naast elkaar woon den. Ze konden over alles samen praten. Sigrid luisterde naar de ver halen uit Holmfrids jeugd, en over Olav Skattekonge, haar broer, die koning was in het rijk der Zweden. Olve had haar ook dingen uit zijn tijd in Uppsala verteld, en hoe Olav Skattekonge naar Westergorland ver jaagd was, toen hij christen geworden was en de tempel wilde laten ver woesten. Het liefst vertelde Holmfrid over haar ouderlijk huis, de koningshof stede omgeven door hoge grafheuvels, of over de wijd en zijd beroemde tempel, waar om de acht jaar grote offerfeesten werden gehouden in d e heidense tijd. Er werden zowel men selijke als dierlijke offers gebracht en na afloop werden de lijkenen het offerbos opgehangen. Holmfrid kende ook veel sagen uit oude tijden, maar liever dan daarvan of van de heldendaden van haar voor vaderen te vertellen, sprak zij met Sigrid over de heilige mannen en vrouwen uit de christelijke geschiede nis. Haar lievelingsverhaal was de geschiedenis van de heilige Sunniva. Eens zo vertelde zij had zij een pelgrimstocht gemaakt naar het graf van deze heilige. En heb je daar gevonden, wat je zocht? vroeg Sigrid benieuwd. Holmfrid glimlachte. Neen, zei ze, maar ik vond iets beters. Ik ging naar haar graf om God te bidden, dat Hij mij een zoon mocht schenken. Maar in plaats daarvan vond ik er de kracht om erin te berusten, dat ik er geen kreeg. En mocht er nu weer een dochter geboren worden, dan zal ik haar met dezelfde vreugde aanvaar den als wanneer het een zoon zou zijn. Want toen begreep ik pas goed, dat de heilige Sunniva, door haar land te verlaten, haar leven en lot in Gods hand legde, zonder te vragen, waarom en waarheen Hij haar zou voeren. En toen God haar Balling schap en armoede en nood zond, droeg zij haar kruist zonder morren., Daarom kan ik er nu ook in berusten geen zoons te hebben, want hierin zie ik Gods wil. Tora was degene, die de meeste belangstelling had voor Holmfrids heiligenverhalen. Dikwijls zat ze lan ge tijd in gepeins verzonken en haar bitse stem had de laatste tijd ook veel van haar scherpte verloren. Wat niemand had kunnen denken was ge beurd: het verblijf van priester Anun op Egge had tot gevolg gehad, dat Tora tot de christelijke kerk terugge keerd was. Ze bezocht weer geregeld de kerk, hetgeen zowel voor haar als voor degenen, die haar dragen moes ten, een zware opgave was. Het ge beurde echter ook nog al eens, dat de priester haar de moeizame kerk gang besnaarde en haar het heilige sacrament op Egge bracht. (Wordt vervolgd.) WVWV*#VV*VVVWWVVVVVVWV'»'»*'VVVVVVVVVVVVVV*VVVWVVVVWVVVWVWVVVVVVWVVVVVVVVVVVWVVVVV1#V (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Kunnen jullie voor mij ook wat versieren", vroeg afgelopen zo mer een 18-jarige bankwerker uit Heems kerk aan enkele vrienden die erover poch ten dat zij bromfietsen stalen. De bestel ling werd uitgevoerd en de bankwerker kreeg een bromfiets gepresenteerd waar voor hij ƒ110 moest betalen. De koop werd gesloten, al verklaarde de jongeman woensdag voor de politierechter in Haar lem dat hij de verhalen meer als bluf had beschouwd en niet had gedacht dat hij werkelijk een brommer zou krijgen. Voor de heling eiste de officier van jus titie driehonderd gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd. De politie rechter deed honderd gulden van de boete af. „Het is te hopen dat wij hen hier later niet samen zien voor belediging", zei de officier van justitie in de zaak van een 22-jarige machine-bankwerker die bij ver stek werd veroordeeld tot een boete van tweehonderd gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. De machinebankwer ker had 's nachts voor het huis van een meisje waarmee hij bevriend was geweest staan schelden. Het meisje en haar moe der stonden voor het raam en hoorden de beledigingen aan. „Hij is d'r weer", zei den de buren, die al aan de verschijning van de scheldende ex-minnaar gewend waren. Maar ondanks de scheldpartij was de liefde tussen de eerst zo smadelijk be jegende jongedame en haar vriend weer opgebloeid. Daar zag de officier van jus titie in de toekomst nog meer rechtszaken wegens belediging uit voorvloeien. „Altijd die Indischen, 't zit me tot hier", zou volgens een Heemskerkse huis vrouw een buurtbewoonster gezegd heb ben toen zij haar zoontje dat aan het vechten was thuishaalde. Voordat zij zoon lief mee naar binnen nam, zou zij echter het andere jongetje twee harde klappen in zijn gezicht hebben gegeven. De vrouw ontkende dit voor de politierechter. „Ik scheidde ze alleen maar", was haar ver dediging. Maar de politierechter veroor deelde haar conform de eis tot een boete van 75. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Op 10 november begint in de aula van het Coornhertlyceum een cursus regie ten behoeve van het school toneel. Er worden twintig lessen gegeven alle op vrijdagmiddag. De regielessen, te geven door Gelijn Molier, zullen plaats vinden aan de hand van enkele repetities van door deelnemers geregisseerde voor stellingen. Voorts worden drie lessen stemtechniek gegeven door Georgette Re- jewski en drie lessen beweging door Joy ce Velzeboer. De cursus werd georgani seerd door de Nederlandse Amateur To neel Unie. de NATU, en het Werkver band katholiek amateurtoneel, gemeente Haarlem Aanmeldingen bij de heer J. G. Bisenberger, Kanaalweg 31 in Zand- voort. De 20ste eeuw is zevenenzestig jaar oud en voor een zevenenzestigjarige lijdt hij op een verontrustende manier aan jeugdpuistjes. Ik bedoel daarmee niet dat de jeugd eraan lijdt, want die heeft er recht op, maar dat zoveel ouderen erdoor zijn aangetast, waar door ze de jeugd bezien met een ver draagzaamheid die voor jeugdige per sonen onverdragelijk moet zijn. Toen ik zestien was, liep ik met de opgerolde vlag van de wereldrevolutie in mijn binnenste rond. Het waren de ouderen die mij beletten die vlag te laten wapperen. En daar ben ik ach teraf blij om, want in Rusland wap pert die vlag al vijftig jaar en dat is nu het conservatiefste land van de we reld. De revolutie is het einde van al le revolutionairen. Tegenwoordig is wit de modekleur van vlaggen. Geen tiener kan daarmee lopen wapperen of hij krijgt een stoet van twintigers, dertigers en veertigers achter zich aan. En daarachter de vijf tigers en alles daarboven in leeftijd oplopend tot het helemaal niet meer kan lopen. Hoe kun je nu nog als opstandige jongere, de vijand in het wit van de ogen zien als hij achter je aan mar- scheert? Want de vijanden dat zijn de ouderen ,die het altijd verkeerd heb ben gedaan en die je eerst moet over winnen voordat je het zelf verkeerd kunt gaan doen. Geloof mij, jongeren, wij ouderen zijn het grote gevaar. Bestrijd ons, stoot ons uit je gelederen waar je ons aantreft en spreek ons tegen waar we met jullie meepraten. Onze ideeën zijn oud, ouderwets, oudbakken, benard, benauwd en benepen. En gij ouderen, sta pal. De idee- en van de jongeren zijn onbekookt, on besuisd, onbehouwen en onbeschrijfe lijk dom. Het zijn dezelfde ideeën die wij hadden toen wij zo oud waren als zij nu. De tijd heeft ons inzicht bijge bracht en blijft doorgaan dat te doen. Daarom moeten de twintigers de tie ners bestrijden, de dertigers de twin tigers en zo verder elke volgende leef tijdsgroep de vorige. Pas wanneer al le leeftijdsgroepen van alle volken in een voortdurende strijd met ideeële wapens zijn gewikkeld zal er een einde komen aan al die vervloekte oorlogen met reeële wapens. Jeugd van alle leeftijden, denk er eens over na. Imiteer geen ideeën van anderen die niet passen bij je leeftijd en je temperament. Met het rode boek je van Mao kom je er niet. Strijd baar blijf je pas wanneer je met je leeftijd ook je ideeën blijft verander- ren. Zodra de commerciële kleurente levisie betaalbaar wordt zal ik wat voorlezen uit het Regenboogboekje, dat binnenkort hoopt te verschijnen in de Kameleonreeks. Het bevat alles wat iedereen nodig heeft voor een voort be staan op basis van vreedzame discus sie. Alleen dit kan verhinderen dat de wereldf. van de ruimte uit gezien, te kenen zal vertonen die met de beste wil van de wereld niet kunnen worden gehouden voor jeugdpuistjes. Kees Stip Ned. Herv. Kerk Beroepen te Elspeet-Vierhouten (toez.) L. Blok te Ridderkerk; te Huizen (N.-H.) (vac. J. H. Cirkel) (toez.) J. van der Vel den te Amersfoort; te Vuren en Dalem J. T. Groot, kand. te Utrecht. Bedankt voor Hien en Dodewaard (toez.) W. E. Heijboer te 's-Gravenmoer; voor Puttershoek (toez.) P. C. 't Hooft te Kollumerzwaag. Geref. Kerken Beroepen te Hattem J. M. Bloemkolk te Eindhoven. ra 46. Astral had zijn fnuk op het stapeltje kaartjes ge richt en overhandigde de bediende nu twee ~dupli- katen van de bovenste uitnodiging. ..Baron van Malper- tuus" las deze verrast. „Maar die is hier al". „Ssst! siste Panda. „Wij zijn neefjes van hem, ziet u? En we willen hem verrassen".. De dienaar haalde niet-be- grijpend. zijn schouders op, terwijl de nieuwe gasten naar binnen stapten. In plaats van zich echter net jes te gedragen, verstopten ze zich achter een vaas. Daarvandaan hadden ze een goed uitzicht op de baron van Malpertuus, die juist het parelsnoer van een dame bewonderde. „Wat een glans", prevelde de baron on der de indruk. Een kapitaal snoer, zou ik zeggen. Ach mocht ik het slechts éven tegen het licht houden. Wat een vreugde zou dat zijn!" De douairière gaf ge vleid haar toestemming - en de bewonderaar maakte met een geoefende beweging het snoer los. „Ongetwij feld hoogst kostbaar!" vervolgde hij, zich omdraaiend, zodat het licht op het sieraad viel. Daardoor kon de we duwe niet zien, dat hij intussen zijn fnuk tevoorschijn haalde. Maar Panda en Astral zaken dat w Z. „De schurk!" siste Panda kwaad. „Hij heeft je fnuk. zie je dat, Astral? En nu gaat hij natuurlijk die parels f aider en." WAT EEN HARDE KLAP WAS DAT. EENS KIJKEN WAAR WETE6ENAAN 6E1/AREN ZIJN HET IS 20 DONKER INEENS - 20U DE MIDDERNACHTS20N SOMS ZZJN 0NDER6E6AAN? UEt/E HELP, m ZITTEN VAST IN T US HOE KOMEN WE NU AAN EEN IJSBREKER U93-I ADVERTENTIE 84. Als de Opperkamerheer en kolonel Kang hebben plaatsgenomen aan weers zijden van de balie, zegt Rechter Tie af gemeten: „Zijne Keizerlijke Majesteit heeft mij per edict opgedragen een on derzoek in te stellen naar bepaalde onre gelmatigheden in het paleis. U weet, waarover het gaat. Er is een halssnoer ontvreemd uit het paleis, een Keizerlijk pronkstuk, bestaande uit vierentachtig volmaakt gelijke, weergaloos zuivere pa rels. U beiden bent, met de Oppereunuch, de hoogste gezagsdragers in het paleis, en dus verantwoordelijk. Ik hoef U niet te herinneren aan de ernst van de situa tie." De kolonel en de Opperkamerheer buigen het hoofd. Rechter Tie herneemt: „Ik heb mijn onderzoek nu afgesloten en zal aanstonds naar het Paleis gaan om rapport uit te brengen bij de Prinses, en haar het parelsnoer terug te geven. Maar daarmee is de zaak nog niet afgesloten. Achter de diefstal zit een complot van be paalde personen in het Paleis. De schul digen, die zelfs niet geschroomd hebben zich te vergrijpen aan Vrouwe Hortensia, de Eerste Hofdame van de Prinses, moe ten gevonden worden en hun gerechte straf ondergaan. Daarbij zal ik uw me dewerking nodig hebben. Nu allereerst de kwestie van het halssnoer. Sioe!" Als de kapitein naderbij getreden is, zegt Rechter Tie: „Breng mij de twee laden uit het bureau van de kassier Tai Min, en ook een porseleinen kom gevuld met warme loog. Snel!". ft 9 76. Het voordeel van een rariteiten, verzameling als deze was, dat je het zo gek niet kon verzinnen of het was er. Wat Bram gezien had en snel opzette was een bijzonder duikmasker, waarmee je onbeperkt onder water kon blijven. De lucht uit het water werd namelijk, door een soort vlies, van het nat ge scheiden. waardoor Bram als een vis on der water kon blijven. Om sneller vooruit te komen nam Bram bovendien de cirkelzaagvis mee, die in het aquarium helemaal tam was geworden en blij was er eens uit te kun nen. Pijlsnel schoot Bram kort daarna door het water, op zoek naar zijn schip en naar de man, die ermee vandoor ivas gegaan. De cirkelzaag draaide met kracht en geweld.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7