Touwtrekkerij in Jisp om burgemeestershuis KIP IN'T PANNETJE RECEPTIES HET HOGE DUIN DIRCK DIRCKI autogordels vanaf f.28.- Verhuizers willen van de gebruikelijke kisten af Bontmodehuis Dick Bartels F aillissementen hoger dan ooit Gemeenteraad moet kiezen: wie mag er in wonen Notering RVS spoedig in éénsgevend geld met RAI-TNO-keur Nieuw systeem met kartonnen dozen wordt druk bestudeerd Algerije stelt Franse banken onder controle ABN koopt een Goudse spaarbank Ruim 2 ton van de regering voor warentests Steun voor 5.800 arbeiders in drie KSG-landen Het gaat om de smaak! SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN Nijmegen en Arnhem aan de top Nederland leent aan Turkije 3.6 min Van Heijst personeel ontstemd over beleid curators VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 11 Noordhollands dorp vol spanning Brieven Been Pacht Monteur bij baggeren in Amsterdam verongelukt N.V. HEKLA Wasautomaten het eerst SINT NICOLAAS- GESCHENK IS EEN GESCHENK IN BONT BONTMODEHUIS (Van onze correspondent) JISP. Een paar maanden geleden s de burgemeester van Jisp, jhr. J. \lberda van Ekenstein, benoemd in iet Zuidhollandse Rockanje. Er is in iet Noordliollandse dorpje Jisp geen tndere burgemeester benoemd. De lurgemeester van Wijdewormer, de heer E. C. Tjaden, treedt in Jisp als vaarnemend burgemeester op. Daar- ioor staat de ambtswoning, die Jisp ;nige jaren geleden voor zijn burge- neester heeft laten bouwen, een fijne jungalow, leeg. Rond die bungalow voedt nu een strijd, die de gemeente raad al twee avonden heeft bezigge houden en volgende week vrijdag op nieuw tot vergaderen dwingt. Er zijn namelijk twee kandidaten /oor die bungalow, de wethouder M. Muis, een man van de plaatselijke groepering Gemeentebelangen, en de oioloog drs. D. Dekker, verbonden aan Artis. Beiden dingen naar de woning m daardoor naar de meerderheid van ie gemeenteraad. Eind september stelden B. en W. de raad voor, de woning aan wethouder Muis te verhuren. Hij zou de eerste djn geweest, die zich kandidaat had gesteld. De raad besprak het voorstel n een besloten zitting, ten dele in lanwezigheid van de wethouder, ten iele zonder. Er kwam echter geen oeslissing. Korte tijd later deelde jhr. Alberda /an Ekenstein telefonisch aan zijn op- /olger mee, dat drs. Dekker zich als erste had gemeld. Drs. Dekker had lat namelijk gedaan op de dag, waar- >p de benoéming van de heer Alberda n Rockanje bekend werd. Eerder kon ret toch niet. De heer Alberda had illeen verzuimd dit tijdig aan zijn vethouders mee te delen. B. en W. beraadden zich opnieuw en rerhaalden toen hun voorstel, dat het huis aan de wethouder moest worden /erhuurd. Deze keer gold als argu- nent, dat de wethouder een groter ge- dn heeft. Drs. Dekker richtte zich onmiddel- ijk met een brief aan de raad, waarin rij omstandig argumenteerde, dat hij /oor zijn werk een grotere woning rodig heeft. Hij is bezig met een rroefschrift, waarvoor hij een ver warmde werkkamer behoeft (die is er liet in zijn tegenwoordige huis, wel n de ambtswoning), hij moet er nu en dan iets kunnen experimenteren (dat kan ook beter in de grotere wo- ring), hij moet soms gasten van Artis gelegenheid tot overnachting geven (dat kan ook beter enz. enz.). Wethouder Muis schreef de raad, dat rij een dochtertje heeft, dat zeer decht ziet. Dat meisje kan niet op traat spelen bij de huidige woning /an de wethouder (te druk verkeer). Fïet kan wel spelen bij de rustig lig gende burgemeesterswoning. Het meis- ie zou daar ook, net als in het blin- leninstituut, kunnen fietsen. Boven- lien is het burgemeestershuis, waarin alles gelijkvloers ligt, beter voor me vrouw Muis, die rugklachten heeft. Maandagavond heeft de raad er op- ïieuw vijf kwartier aan besteed, nu n het openbaar en met ruim twintig nertsen op de daardoor stampvolle lublieke tribune. Van de 7 raadsleden rozen er twee partij voor de heer Dekker, wethouder K. Marrees stemde oor verhuur aan zijn collega, één uithield zich van stemming (dat is de )om van mevrouw Dekker) en twee rozen er voor de ambtenaar J. Gut ter. Die wil dat huis weliswaar hele- naal niet hebben, want hij woont goed n Wormer, gaat bovendien volgend iaar weg. maar hij werd door het weetal naar voren geschoven als de ierde hond, die met het been mag veglopen als twee anderen erom vech- en. Wethouder Muis zelf moest zich /an stemming onthouden. Met de uit slag 2 Dekker, 2 Gutker, 1 Muis, 1 Manco, was er dus nog geen beslis sing gevallen. Daarom moet de raad iu vrijdag 10 november opnieuw hemmen. De twee raadsleden, die voor de heer Dekker stemden, waren de com munisten. Zij deden dat, omdat de Ge- neentewet bepaalt, dat een raadslid, lus ook wethouder Muis, niet mag ieelnemen aan het onderhands pach- en van gemeentegoederen. Volgens de waarnemend burgemeester trokken zij net deze motivering dit artikel 26 van le Gemeentewet uit hun verband. Het £aanse dagblad De Typhoon heeft in- niddels echter van het ministerie van 3innenland.se Zaken en van het pro- /inciaal bestuur vernomen, dat onder .pacht", bedoeld in dit artikel 26, ook ,huur" moet worden verstaan. Op ?rond daarvan zou wethouder Muis lus geen kandidaat kunnen zijn. Maar de heer Muis heeft al in de ipenbare raadsvergadering gevraagd: .Wat doet u als ik aftreed als wet- ïouder en raadslid?" Jisp, gonzend van het gepraat over ,het huis", wacht met spanning af hoe ap 10 november deze zaak afloopt. """"M^ArMinnnnrmnnn ROTTERDAM. Commissarissen en raad van bestuur van de Rotterdamsche Verzekering-Societeiten (R.V.S.) zijn van plan een statutenwijziging door te voe ren om het mogelijk te maken dat alle gewone aandelen desgewenst kunnen wor den omgewisseld in certificaten, die op de beurs van Amsterdam en Rotterdam worden genoteerd. Voorts zal de notering te zijner tijd in eensgevend geld geschieden. In verband hiermee zal het nominale bedrag van de gesteld op ƒ20. Een oud aandeel van 3.000 zal bijvoorbeeld gesplitst worden in 150 aandelen van 20. ADVERTENTIE vyyififinnnnniui^ ADVERTENTIE gebraden halve kip; royaal garnituur, fruitmix 4.95 geen zaalhuur porf-sherry-vermouth 0.85 Vraag de folder menusuggesties diners 15 pers.en meerv.a.6.50 HOTEL-CAFE-RESTAURANT 40 meter boven de zee Wijk aan Zee 02517-322 SPECIAUTEITENRESTAURANT Bilderdijkstraat hoek Kwokersplein AMSTERDAM. De 23-jarige monteur B. Oly uit Hoorn is tijdens baggerwerk- zaamheden in het Noordhollands Kanaal in Amsterdam-noord om het leven geko men toen hij met zijn kleding tussen een as van een lier raakte waardoor hij stik te. Dealer: SPAARNE 94 - HAARLEM Tel. 023 - 2 07 55 - 2 17 96 Wij verstrekken u gaarne inlichtingen. Levering via uw garagehouder. APELDOORN. Het ziet er naar uit, dat iemand, die in de nabije toekomst gaat verhuizen, voor het vervoer van zijn bezittingen niet meer gebruik zal behoe ven te maken van kisten. In de verhuis- branche is namelijk een geheel nieuw verpakkingssysteem ontwikkeld. Men gaat kartonnen dozen in standaardmaten gebruiken, die, naar in de verhuisbranche algemeen wordt aangenomen, na een overschakelingsperiode de moeilijk te til len en veel ruimte vragende verhuiskis- ten gaan vervangen. In enkele maanden tijds zijn reeds ruim dertigduizend van deze dozen in omloop gekomen. Van de bij de NOB-wegtrans- port aangesloten verhuisondernemers die ongeveer 75 percent uitmaken van het totaal aantal „echte" verhuisonderne mers heeft op het ogenblik ongeveer één derde het nieuwe emballagemateri aal in gebruik of besteld. Daarbij komt nog een contingent van de Katholieke vervoerdersorganisatie, die ook meewerkt aan de ingestelde erkenningsregeling voor verhuizers. Als onderdeel van de donderdag in Apeldoorn gehouden jaarlijkse algemene vergadering van de vakafdeling meubel transport in de NOB-Wegtransport is een demonstratie gehouden met deze dozen, die wat de verhuizers noemen een „clean-packmethode" mogelijk moeten maken. Voorlopig hebben de dozen de (Van onze correspondent) PARIJS. Ter ere van de dertiende verjaardag van het begin voor de strijd om de onafhankelijkheid, heeft de Alge rijnse regering gisteren bekend gemaakt een nieuwe stap in de richting van het so cialisme te doen, door alle buitenlandse banken onder curatele te plaatsen. In de toekomst zullen zij zich alleen nog maar met het binnenlandse geldverkeer mogen bemoeien. Aangezien op die binnenlandse markt voor de banken geen droog brood te verdienen valt, wordt met dat verbod praktisch hun doodvonnis getekend. Naast een Engelse en een Egyptische bank, zijn alle buitenlandse bankinstellingen in Al gerije van Franse oorsprong. AMSTERDAM. De Algemene Bank Nederland heeft met het bestuur van de stichting St.Josef Spaarbank te Gouda overeenstemming bereikt omtrent de overneming van het spaarbankbedrijf van de stichting. De administratie van de door de stichting uitgegeven spaarboek jes zal na 30 november worden gevoerd door het kantoor Gouda van de A.B.N. De overneming van het spaarbankbe drijf betekent dat de A.B.N. bij iedere spaarder de plaats zal innemen, welke tot nu toe door, de stichting St. Josef werd ingenomen. 'De spaarders zullen voortaan van alle faciliteiten van de bank op spaargebied gebruik kunnen ma ken. maten 50 bij >40 bij 40 of 50 bij 40 bij 30. Voordeel is, dat de dozen in opgevou wen toestand nauwelijks acht a tien per cent in beslag nemen van de ruimte, die kisten vragen. Vijftig kisten eisen tien tot 12,5 kubieke meter ruimte, honderd kar tonnen dozen slechts iets meer dan één kubieke meter. In honderd dozen kan de inhoud van vijftig kisten. De verhuizers wijzen op de besparingen: afleveren door een kleine auto met minder personeel; een fractie van het gewicht van kisten en tijdsbesparing. Ook worden er voorde len voor de klant opgesomd: de dozen gaan pas ruimte innemen als zij gevuld zijn. Leeg kunnen zij ook weer tot mini male proporties worden teruggebracht. Verder geven de dozen' minder kans op beschadiging. De verhuizers achtten het tenslotte mo gelijk het nieuwe verpakkingsmateriaal niet te laten retourneren aan de verhui zer, die de verhuizing uitvoerde, maar naar een in de buurt van de nieuwe wo ning zetelende verhuizer. Voor kleding zijn kartonnen garderobedozen in ont werp, waarin kleding vervoerd kan wor den. Dit is de Boeing 2707 SST, waarop de KLM een optie heeft. Het super sonische toestel zal een kruissnel heid hebben van niet minder dan 2900 kilometer per uur op een hoog te van 20.000 meter. Het aantal passagiers dat kan worden meege nomen beloopt 270 tot 350. De lengte van deze luchtgigant bedraagt ruim. 91 meter, de spanwijdte bijna 55 meter. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Stichting Vergelij kend Onderzoek hoopt nog dit jaar een begin te maken met de voor iedere Ne derlander bestemde warentests. Het eer ste onderzoek dat zal worden uitgevoerd is er een naar wasautomaten. Voorts wordt gedacht aan koelkasten, stofzuigers en ook aan kleinere huishoudelijke arti kelen. Er is voor deze warentests in 1968 een subsidie van 206.000 van het minis terie van Economische Zaken beschik baar. Er was dit jaar voor de aanloop van de warentests 90.000 uitgetrokken en enige maanden geleden leek het erop dat de bezuinigende regering voor volgend jaar niet meer zou kunnen betalen. Daar mee zouden de warentests onmogelijk worden. De subsidie is thans echter re delijk verhoogd en bovendien neemt de staat negentig percent van de kosten voor zijn rekening, in plaats van de eerst vastgestelde vijfentachtig percent. Voorzitter drs. J. Boersma van de Stich ting Vergelijkend Warenonderzoek zei ons, dit een bevredigend^ basis is voor de aanloopperiode, in 1969 zal '-dan wel een flink bedrag meer nodig zijn. BRUSSEL. De Europese Commissie heeft besloten aanpassingssteun van de EGKS toe te kennen aan ruim 5.800 ar beiders van ijzer- en kolenmijnen en en kele staalfabrieken in Frankrijk, Duits land en België. Met deze steun zullen be dragen van DM 3,9 miljoen, 1,3 miljoen Franse frank en 25 miljoen Belgische frank gemoeid zijn. De regeringen van de 3 landen zullen eenzelfde bedrag voor de aanpassing van de arbeiders aan nieuwe werkzaamheden beschikbaar moeten stellen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gelilk KING SIZE 20 lange sigaretten 1.50 DICK BARTELS WAGENWEG 126 rood - HAARLEM Het meest waardevolle en blijvende waarmee U Uw vrouw gelukkig maakt, In de intieme sfeer van ons gesloten huis, waar U deskundig wordt ingelicht over alle bontsoorten en kwaliteiten, kunt U Uw keuze maken uit een zeer grote collectie bontmantels, bont stola's en bontciavatten. In 't bijzonder maken wij U at tent op onze enorme voorraad bonthoeden waaronder nerts- hoeden, nertsstaarthoeden, ocelothoeden, persianerhoeden, bisamhoeden etc. Wagenweg 126 rood - Haarlem - Telefoon 14360 Gesloten huis op 1e etage. Ruime parkeergelegenheid. DEN HAAG. Volgens voorlopige cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in de eerste drie kwar talen van dit jaar 1.779 faillissementen uitgesproken tegen 1.403 in de overeen komstige periode van 1966 27 percent). Dit is het hoogste cijfer dat voor een ver gelijkbaar tijdvak na de tweede wereld oorlog is genoteerd,. Het werd het dichtst benaderd in 1952 (1.616) en 1951 (1560). oor juli was het cijfer 139 (vorig jaar 126), augustus 197 (120) en september 245 (228). De bedrijfsklasse handel, bank en ver zekeringswezen vertoonde een toeneming van 358 tot 463 29 pet.) en vervoers- en opslagbedrijven van 98 tot 130 33 percent). Bij de dienstverlenenden sector steeg het cijfer van 139 tot 176 27 per cent). Per 100.000 inwoners bedroeg het aan tal uitgesproken faillissementen voor de eerste drie kwartalen 14,2 tegen 11,3 in Voor de provincies liep dit verhoudings- cijfer uiteen van 9,6 in Groningen tot 20.4 in Limburg. Behalve laatstgenoemde provincie kwamen ook Noord-Holland (14,8) en Noord-Brabant (16.3) boven het gemiddelde. Van de 15 gemeenten met meer dan DEN HAAG. Tussen de Nederlandse en Turkse regeringen is principiële over eenstemming bereikt inzake een lening voor 1967 van 3,6 miljoen gulden aan Tur kije. De lening die plaatsvindt in het kader van het OESO consortium voor Turkije, heeft een looptijd van 25 jaar en wordt ter beschikking gesteld door de Nederlandse inversteringsbank voor Ontwikkelings landen N.V. (NIO) tegen een rente van 3 percent per jaar. Het geld zal worden gebruikt voor de aankoop van kapitaalgoederen in Neder land en voor financiering va nontwikke- lingsprojecten. 100.000 inwoners waren er 7 met een ver- houdingscijfer hoger dan het gemiddelde. Aan de top stonden Nijmegen en Arnhem (beide 22,2), gevolgd door Amsterdam (18,6), Enschede (17,6), Haarlem (16.8) en Rotterdam (16,6). (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het thans nog In dienst zijnde personeel van de radiatorenfabriek J. B. van Heijst en Zonen heeft op een vergadering zijn ontstemming geuit over het beleid van de curatoren van de fail liete n.v. Men toonde zich vooral teleur gesteld over het feit, dat alles in het werk wordt gesteld om het Belgisch bedrijf in Grobbendonk te redden. Steeds meer materiaal wordt vanuit Den Haag naar België gebracht, aldus een aantal werk nemers. De vergadering heeft de aanwezige vak bondsleiders voorts gevraagd het geld dat de heer Siebe van der Zee aan Van Heijst n.v. moet terugbetalen in het pensioen fonds te laten storten. De vakbondsbe stuurders zegden toe hierover contact met de curatoren te laten opnemen. andaag wordt de thans nog draaiende afdeling radiatoren van de fabriek ge sloten. Een bestemming voor de ge bouwen heeft men nog niet gevonden. Ge ruchten, dat de gemeente Den Haag een bestemming voor het pand zoekt, werden door een woordvoerder van de gemeente Den Haag tegengesproken. De gemeente is wel nauw betrokken bij het onderbrengen van de bijna 150 ex- werknemers, die nog geen werk elders heben gevonden. Het gewestelijk arbeids bureau stuit bij de pogingen in het bij zonder op de moeilijkheid, dat de sala rissen van de N.V. Van Heijst bijzonder hoog lagen. Desondanks heeft men tot nu toe bijna tweederde van het personeel onder kunnen brengen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11