Hans Ree nieuwe Nederlandse schaakkampioen JOS COLER OORDEELT: Scheidsrechters pakken Ajax veel te zacht aan; daar ligt het aan ^AARZB^ schut Geen „wolk van zuurstof' voor het pas uit Mexico teruggekeerd zzvemteam Nieuw recept! v.. Vertild 29, Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 zesdaagsezege Nog geen FIDE-Meester SPOR TIEF BEZIEN Jan van Gorp vroeg om uitstel van bekerduel Bobby Fischer liep weer kwaad weg in Sousse 29, stap niet verder, stap binnen bij GEEN DOPING BIJ BRACKE IN ZWEMBAD BEVERWIJK Volleybalteam verloor van Belgische ploeg FIFA wil echte „wereldbeker" Negen voetballers op Curacao voor leven geschorst VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 25 'A Veel te druk Okker won met King I 90 90 MODENIEUWS BIJ SCHUT GROTE HOUTSTRAAT 153 - HAARLEM t.o. Proveniershuis Amsterdam (5 filialen) - Amstelveen - Hilversum - Bussum - Alkmaar. Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. Hans Ree is schaakkampioen van Nederland geworden. Hij kwam don derdag in de vierde en laatste partij van de tweekamp om de Nederlandse titel in Den Haag tegen zijn veertien jaar oudere opponent, Hans Bouw meester, remise overeen waardoor de eindstand 21/2-l1/4 in zijn voordeel werd. De vierde partij was opnieuw een Siciliaan waarin Bouwmeester, die met wit speelde, aanvankelijk een kansrij ke positie opbouwde. Toen Bouwmees ter deze voordelige positie echter niet kon uitbuiten ontworstelde Ree zich allengs aan zijn greep, waarna beide spelers op de 32ste zet tot deling van het punt besloten. (Door C. Orbaan) DEN HAAG De 23-jarige student in de wiskunde Hans Ree heeft zeer terecht de top van de Nederlandse schaakhiër archie bereikt. Onopvallend, maar doelbe wust is hij steeds zijn weg gegaan, weinig beïnvloed door anderen, behalve wanneer hij iets van hen kon leren. Ree, die Lo- dewijk Prins opvolgt, heeft het voordeel gehad reeds jong in een goede en grote schaakclub te zijn opgenomen (VAS) waar het coachen van jonge talenten een nor male zaak is. Hij was enkele malen jeugdkampioen van Amsterdam en in de loop van enkele jaren groeide zijn schaak kracht tot aanzienlijke hoogte. Spectaculaire successen ontbraken ech ter nog op het lijstje van zijn toernooire- sultaten, vooral ten gevolge van het feit, dat Ree aan weinig wedstrijden van be lang heeft deelgenomen. Ree is nog niet internationaal meester van de FIDE, maar geen enkele insider zal betwijfelen dat hij inderdaad meestersterkte bezit. Dat kon men reeds lang voor dit kampioenschap vaststellen. Overigens heeft Ree in een van de vorige Hoogoventoernooien een zo genaamd meesterresultaat behaald. Ten gevolgde van de toen nieuwe regeling op het gebied van de titelnormen, waarmee bij de samenstelling van de wedstrijd geen rekening was gehouden, kon dit meesterresultaat echter niet officieel er kend worden. Jammer voor Ree, maar goede wijn behoeft tenslotte geen krans. Toen de Amsterdammer een paar hel denfeiten verrichtte kwam hij in het zoek licht van de publieke belangstelling. Een overwinning op de Russische grootmees ter Taimanov had nog niet dit gevolg het was' zo ver van huis gebeurd maar een eerste plaats in een zeskamp in Ter Apel (1966) waar Ree o.a. Larsen versloeg en Donner achter zich liet, maakte de schaakwereld op hem attent. In het jongste Hoogoventoernooi speelde Ree beneden zijn kracht maar een over winning op Gligoric maakte heel veel goed. Vooral de manier waarop de be faamde Joegoslaaf werd verslagen gaf te denken. Hier was geen outsider aan het werk maar een van zijn mogelijkheden bewust talent dat slechts kansen nodig heeft om zich verder te kunnen ontplooi en. Die kansen zullen Ree door zijn kam pioenschap nu natuurlijk wel deelachtig worden. Hans Ree is stellig een van de allerbeste schakers die ons land op dit moment op de been kan brengen. De Ne derlandse schaakkroon zal door hem on getwijfeld bescheiden en met waardigheid worden gedragen. De voorzitter van de sectie betaald voetbal, en uit dien hoofde vice-voorzitter van de KNVB, Jos Coler is in de afgelo pen dagen bepaald geen wijs man ge weest. Enkele weken geleden vertelde hij ons, dat de KNVB het ergerlijke gedrag van spelers van het Nederlands elftal (Cruyff weggestuurd wegens slaan van de scheidsrechter in de wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije, 'n ordinaire vechtpar tij na Hongarije-Nederland, misdragingen tijdens Denemarken-Nederland van diver se spelers) ernstig zou bestuderen en maatregelen zou nemen. En nu dan, en kele weken later, verklaart deze zelfde voorzitter, dat we er allemaal veel te zwaar aan tillen; dat men er achter het IJzeren Gordijn anders overdenkt (van waar in 's hemelsnaam het IJzeren Gor dijn hierbij gehaald? Het is trouwens de vraag of men het daar niet zo erg vindt, als er nagetrapt wordt). Die voorzitter stelt zich niet achter de scheidsrechter, die duidelijk in zijn gelijk stond met het uit het veld sturen van Keizer. En met wat voor argument wordt de beslissing van scheidsrechter Tschenscher bestreden? „Omdat hij de wedstrijd verknoeid zou hebben". Dit is een argumentering, die men wel van een emotionele tribuneklant kan verwachten, maar toch zeker niet van de hoogste official in het betaalde Neder landse voetbal ,die een^Strenge houding van de KNVB in het vooruitzicht had ge steld. Trouwens het gezag van de scheids rechters nog meer als hij zegt (zoals men elders op deze pagina kan lezen): de Ne derlandse scheidsrechters treden veel te zacht op tegen Ajax-spelers. Zonder nu de Amsterdammers in bescher ming te willen nemen, wel het volgende: tegen topploegen en topspelers wordt al tijd met een grotere inzet gespeeld dan tegen middelmatige teams .Men gaat er hard tegenaan, zoals dat heet. Vandaar dat het verklaarbaar is, dat Ajax (en Feijenoord binnenkort ook weer) veel vrije trappen vóór krijgen. Dat is psycho logisch verklaarbaar. Er moeten gewoon normale arbitrale maatstaven aangelegd worden. Onze scheidsrechters doen dat ook wel, dachten we. De voorzitter J. Co ler doet dat kennelijk niet. Er moet fiks opgetreden worden tegen Ajacieden. Al leen niet als ze toevallig in het Neder lands elftal spelen. Coler tilt er niet zwaar aan. Hij heeft zich vertild. (Van onze sportredactie) BREDA Jan van Gorp, die woensdag debuteerde in het Nederlands elftal, heeft zijn club NAC gevraagd de returnontmoe ting tegen Cardiff City, die was vastgesteld op woensdag 29 november, voor de tweede ronde van het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars, uit te stellen. Bondscoach Kessler had de 25-jarige achterspeler laten doorschemeren dat hij ook in aanmerking komt voor de interland tegen Rusland eveneens op 29 november. Van Gorp heeft daarom om uitstel van de wedstrijd tegen Cardiff gevraagd. NAC-trainer Bob Janse ondersteunt het verzoek van Jan van Gorp. De wedstrijden in de tweede ronde moeten voor 15 december gespeeld worden. NAC speelt de eerste wedstrijd tegen Cardiff op 15 november op het PSV-terrein. (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM. Vanavond komt het bestuur van de KNVB bijeen. Ongetwij feld zal de affaire-Keizer een punt van bespreking uitmaken. De vraag, die vele Nederlanders bezig houdt, is: Wat doet de KNVB? Jos Cooler „Waarschijnlijk niets", aldus de heer Jos Coler, de voorzitter van de sectie betaald voetbal. „We wachten eerst het oordeel af van de UEFA, die net als met Israel in Kopenhagen wel weer de zaak naar ons zal delegeren, met het verzoek de betrokken speler een beris ping te geven. De UEFA is" aldus de heer Coler „nogal slap". Cruyff is destijds voor een jaar ge schorst. „Ja", zegt Coler, „maar hij mocht wel in zijn club blijven spelen en dat is op z'n minst toch ook on bevredigend. Enfin het is niet aan ons om dat te beoordelen, maar aan de straf- commissie, waarin knappe juristen zitten". „Had de KNVB bij monde van Kess ler woensdagavond niet een wat krach tiger geluid moeten laten horen? Het is toch altijd nog een eer om voor het Ne derlands elftal te mogen spelen". „Hij was daarmee op de zaak vooruit gelopen. Men zal zich herinneren hoe het Neville destijds kwalijk werd genomen, dat hij eigenmachtig de Ajacieden pas seerde. „Is het toevallig dat er vaak moeilijkheden zijn met Ajax?" „Nee. Dat ligt hoofdzakelijk aan de Ne derlandse scheidsrechters, die de Ajacie den doorgaans te zacht aanpakken. Ze zijn door en door verwend". Jos Coler was voorts van mening, dat de Duitse scheidsrechter Tschenscher te impulsief had gehandeld door Keizer on middellijk het veld uit te sturen. „Wat had hij dan moeten doen?" „Beide spelers een reprimande geven, want de Joegoslaaf was ook niet brand schoon, zoals trouwens meer uit die ploeg. Ze speelden vrij hard. Die waarschuwing had hij door kunnen sturen naar de UEFA en dan was ze toch wel bij ons terecht gekomen. Nu heeft hij de wed strijd bedorven voor 64.000 mensen". Overigens was de heer Coler van me ning, dat wij ons over dit soort dingen nog veel te druk maken. „Denk niet dat ze achter het ijzeren gordijn zo zijn. Als de wedstrijd voorbij is zijn ze het vergeten". „Maar zoiets als met Keizer is toch een slecht voorbeeld voor dc overige 360.000 leden van de KNVB?" „Dat wel", gaf de heer Coler toe. „We zouden er misschien toch iets aan moeten doen". „Wordt Keizer opgesteld tegen Rusland? „Dat denk ik niet". „Er is overigens vertelde Coler nu al grote belangstelling voor die wed strijd. Het publiek begint weer warm te lopen voor het Nederlands elftal, dat op Keizer na ook uitstekend zijn best heeft gedaan". „En Eddy Pieters Graafland?" „Ik vrees, dat hij er tegen Rusland niet bij zal zijn". FRANKFORT De Nederlands-Zwit serse combinatie Peter Post-Fritz Pfennin- ger is gisteren winnaar geworden van de 22ste editie van de zesdaagse van Frank fort. Peter Post, die hiermee zijn veertig ste overwinning boekte, evenaarde het re cord van de Belgische „Zesdaagse Keizer" Rik van Steenbergen. De Duitsers Altig en Renz bezetten met slechts een halve baan- lengte achterstand de tweede plaats. De eindstand luidt: 1. Post-Pfenninger 576 pnt.. 2. Altig-Renz 524 pnt., 3. Bugdahl- Sercu (W.-Dld.-Belg.) 255 pnt., op één ron de: 4. Kemper-Oldenburg (W.-Dld.) 132 p., op twee ronden: 5. Lykke-Eugen (Den.) 150 punten. De overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand Het Nederlandse koppel Jan Janssen- Gerard Koel heeft gisteravond de leiding in de zesdaagse van Madrid overgenomen. De Australische combinatie Sid Petterson- Ron Baensch bezet de tweede plaats. SOUSSE De 23-jarige internationale schaakgrootmeester Bobby Fischer is voor de organisatoren van het interzona le toernooi in Sousse zo langzamerhand een nachtmerrie geworden. Donderdag liep de veelvoudige Amerikaanse kam pioen weer boos uit de speelzaal weg, omdat zijn verzoek de reglementaire ne derlaag tegen de Rus Gipslis ongedaan te maken werd afgewezen. Het is nu wel zeker dat hij na deze tweede woede-uit barsting niet verder aan het toernooi zal deelnemen. Fischer liet zaterdagavond reeds boos zijn hielen zien toen men zijn verzoek om zijn voor dinsdag vastgestelde partij tegen Gipslis naar een andere dag te verschuiven niet inwilligde. Donderdag trad hij niet aan tegen de Tschjech Hort en werd opnieuw reglementair verliezer verklaard. De 15-jarige Braziliaan Meckmg zorgde voor een verrassing door in de dertiende ronde de rus Gipslis te verslaan. De Deen Bent Larsen heeft de leiding met 9.5 punt vóór de Joegoslaaf Gligoric met 9 pun ten. De uitslagen van de afgebroken partij en voor de dertiende ronde luiden: Hort (Ts-Sl.) Byrne (VS) 1-0; Lar sen (Den.) Reshevsky (VS) 1-0; Gli goric (Z-S) Stein (Rusl.) 1-0; Mata- novic (Z-Sl) Sarapu (Nw-Zlnd) re mise. De resultaten van de veertiende ronde waren: Kavalek (Tsj-Sl.) Matanovic (Z-Sl.) remise; Kortshnoy (Rusl.) Gligoric Z-Sl.) remise; Sarapu (N-Zeel.) Matu- lovic (Z-Sl.) uitgesteld. BUENOS AIRES. In het toernooi om de internationale tenniskampioenschappen van Argentinië hebben de Amerikaanse Billy Jean King en de Nederlander Tom Okker in het gemengde dubbelspel don derdag met 6-3, 6-2 gewonnen van het Argentijnse dubbel Giscafre en Aubone. ADVERTENTIE I iiiNimniNintiMMinr 9 AROSA heerlijk wolgevoerde knielaar» suède kleuren: zwart, herfstbruln en berken. SEEFELD v.a. nappa-leder kleuren: zwart en bruin suede kleuren: herfstbruin, zand, potato en Jagersgroen In Y* en kniehoogte modellen met rits Schut brengt U dit seizoen elegante, behaaglijke knielaarzen. Vacht en flanel gevoerd, vanaf f 29,90. Stap binnen bij Schut en kies rustig uit 40 modellen en kleuren. Modern, praktisch en betaalbaar! ROME Het dopingonderzoek op Fer dinand Bracke, na diens geslaagde aan val op het werelduurrecord maandag in Rome, heeft een negatief resultaat opge leverd. Niets staat nu meer de erkenning van Bracke's record (48.093 meter) in de weg. BEVERWIJK Toen de atleet Gas ton Roelants vorig jaar vlak na de wed strijden in Mexico in Leuven twee we- reldreco: Js verbeterde, sprak hij na af loop de legendarische woorden: „Ik liep in een wolk van zuurstof". De zo juist uit Mexico teruggekeerde Dick Langer- horst, Mirjam van Hemert, Coby Sik- kens, Ada Kok en Betty Heukels die gis teravond in het sportfondsenbad Bever wijk een zwakke poging deden om enige records te breken, bespeurden echter niets van deze „zuurstofwolk". Coby Sikkens vertelde na afloop van de 200 meter rugslag wel: „Ik ging heerlijk, voor mijn gevoel ging ik snoeihard en ik was niet moe te krijgen". Maar de tijd was haar toch danig tegengevallen. Ook Ada Kok vertelde dat zij „makke lijk ging", maar zei er direct achter aan dat zij aan records in de verste verte niet had gedacht. Dick Langerhorst vond het wedstrijdje meer een experiment. „Ik vond het leuk om eens te zien wat voor tijd ik nu zou maken. Het viel me nog niet eens tegen". Ook KNZB-coach Rob Kerkhoven was niet ontevreden. „Ze maakten dezelfde tijden als in een flinke trainingswedstrijd Ze behoefden zich er echter niet zo voor in te spannen als vóór Mexico. Dat vind ik al heel wat. Je moet het zo zien, ze zijn nog pas vijf dagen terug, De dag indeling is heel anders. Ik ben zelf nog steeds slaperig, laat staan de jongens. Verder is het hier geen entourage. Als er nou eens tweeduizend mensen op de tribunes hadden gezeten. Maar het is echter allemaal geïmproviseerd. Kijk maar, het water staat tien centimeter on der de overloopgoot. Maar ik ben al blij dat we dat half uurtje kregen. Ik had echter liever in Montreal willen zwem men na Mexico. Dat was al half en half afgesproken. Van de Canadese autoritei ten kregen we echter geen uitstapver- gunning. Jammer, want ik denk dat we daar betere resultaten hadden behaald. De jongens waren toen nog „in the mood" en het tijdsverschil was nihil. Nogmaals ik ben ook nu niet ontevreden, het was een leuk experiment, al mogen de resul taten dan wat zijn egengevallen. De belangrijkste uitslagen luiden: 200 meter vlinderslag heren 1. Dick Langerhorst (HZPC) 2.21.7; 2. Elt Drenth (Zwemlust) 2.27.5; 200 meter vlinderslag dames: 1. Ada Kok (De Futen) 2.29.2 200 meter rugslag dames: 1. Coby Sik kens (GZPC) 2.36.9; 2. Bep Weeteling (Nereus) 2.38.8. 200 meter vrije slag dames: 1. Mirjam van Hemert (GZV) 2.21.4. 400 meter wisselslag dames1. Betty Heukels (PSV) ^5.51.8. ADVERTENTIE IGlOVfSMNEES ISTANBOEL Wereldkampioen Tsjechoslowakije heeft gistermiddag in Istanboel in de eerste wedstrijd uit de finalegroep van het toernooi om het Europese volleybalkampioenschap Joego slavië met 3-0 verslagen. De Tsjechen liepen in de eerste en derde set een achterstand op (2-8 en 0-7), die zij voor al aan het slot van de strijd slechts met veel moeite ongedaan konden maken. Oost-Duitsland, dat in de voorronden Ne derland kansloos liet, versloeg Italië verrassend tot de eindstrijd doorgedron gen in drie sets. Rusland was met 3-1 sterker dan Roemenië. Polen versloeg Hongarije met 3-1. Nederland verloor in de verliezers- groep met 2-3 van België. De standen waren 12-15, 15-7, 10-15, 15-10, 15-17. De overige uitslagen: Heren, verliezers- groep: FinlandGriekenland 3-0; West- DuitslandOostenrijk 3-0; Frankrijk Albanië 3-1; BulgarijeIraël 3-0; Tur kijeZweden 3-0; Finalegroep dames: PolenHongarije 3-1; RuslandOost- Duitsland 3-0. Dames, finalegroep: TsjechoslowakijeBulgarije 3-0; Verlie- zersgroep: RoemeniëBelgië 3-0; Italië Zweden 3-0; West-DuitslandZwitser land 3-0; NederlandIsraël 3-0 (15-10, 15-10, 15-6). LONDEN De internationale voetbal federatie (FIFA) zal in zijn vergadering van het volgend jaar de mogelijkheden onderzoeken de wedstrijden om de we reldbeker uit te breiden tot andere conti nenten dan Europa en Zuid-Amerika. Sir Stanley Rous, de Engelse voorzitter van de FIFA, heeft dit bekendgemaakt als gast op een bijeenkomst van Engelse sport journalisten. Ten opzichte van voetballers, die voor de verboden Amerikaanse bond zijn uitgeko men, zal de FIFA geen absoluut stand punt innemen. Wanneer dergelijke voet ballers weer in hun eigen land willen gaan spelen, is dat een zaak, die alleen de nationale voetbalbond betreft, zei d« heer Rous. WILLEMSTAD De Curacaose voet balbond heeft negen voetballers van da club „Centro Buena Vista", voor het le ven geschorst als leden van de C.V.B.. De betrokken spelers hadden tijdens een enige weken geleden gespeelde promotie wedstrijd tegen „Atomic" de scheids rechter mishandeld. Zes van de negen zijn reeds door het gerecht op Curagao veroordeeld tot een van vier weken voorwaardelijk met een gevangenisstraf van zes weken, waar proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. Behalve dat de negen spelers zijn geroyeerd als lid van de C.V.B. is ook de vereniging geroyeerd en het Subt- stadion (de enige twee voetbalvelden op Curagao waar competitiewedstrijden wor den gesp dontzegd. De overige leden an Centro Buena Vista mogen wel voor een andere club voetballen, doch zij moe ten eerst gezamenlijk de schuld, die hun club bij de CVB heeft, aanzuiveren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 25