Brown kwam er goed af in het Lagerhuis stoutenbeek Paus Paulus zal morgen worden geopereerd Gevolgen van Denktash's arrestatie Koninklijk vluchten naar paar wilde Denemarken Ad-form achtergrond commentaar op actuele zaken Saturnus 5 later de lucht in Alec Douglas-Home zei geen personen te willen aanvallen Onthullende brief van Anne Marie Griekse minister Economou-Gouras afgetreden Familie van Hess hoopt op amnestie 3 s, 14 i iü Kostbare vondst coupon Zend mij gratis de kleu*rijke brochure. I telegrammen VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 Kwestie van tijd Bitter beklag Een kleurig fotoboek vol woonideeën in klassieke en moderne stijl. Een fijn bezit. U hoeft alleen maar onderstaande coupon in te vullen en op te sturen. Doen! Woninginrichting- Beverwijk - 250modelkamers Volop parkeerruimte. De gehele maandag gesloten. P_e_gehele_zaterdag_geopend. Tel: (02510) 25141 Woonp,aa,s adviseur Het laatste wat men in Turkije van Denktash hoorde, waren zijn felle uitlatingen in oktober dat de gehate Enosis (aansluiting van Cyprus bij Griekenland) stapje voor stapje wordt verwezenlijkt, terwijl Turkije toekeek en dat als het zo doorgaat Turkije spoedig het nakijken zou hebben over Cyprus. Tezelfdertijd werd bekend dat het salaris van de felle leider door dr. Kütschük in Nicosia was verlaagd op verzoek van de Turkse regering. Nieuwe dialoog Nieuwe arrestaties De jonge Griekse koningin Anne-Marie, op zeventienjarige leeftijd getrouwd met de Griekse koning Konstantijn, heeft een pijnlijke illustratie gegeven van de mens onwaardige positie waarin de Griekse monarchie zichzelf heeft gemanoeuvreerd door gemene zaak te maken met de ille gale dictatuur die Griekenland in zijn macht heeft. Zij heeft ontroerende en tragische brie ven geschreven aan jeugdvriendinnen in Kopenhagen, aan wie zij haar nood klaagt over haar mislukte leven, dat haar ge bracht heeft in de greep van angst en ter reur onder het nieuwe Griekse bewind. Zij onderstreept haar spijt over het feit dat de koning en zij niet zijn uitgeweken naar haar moederland, toen Konstantijn voor de keus gesteld werd zich solidair te verklaren met de onderdrukkers van het Griekse volk om de monarchie te redden. Zij werpt de schuld op de moe der van de koning, Frederika, die ver hinderd zou hebben dat het koninklijke paar de vlucht nam toen het nog de ge legenheid had. Het is begrijpelijk dat in Denemarken grote opwinding is ontstaan over deze onthullingen, ofschoon men in dat land al eerder had begrepen dat Anne-Marie het onmogelijk eens zou kunnen zijn met de dubbelhartige rol van Konstantijn. „De monarchie redden" is voor de Denen evenmin een aanvaardbaar argument als voor de Grieken. De monarchie is geen zelfstandig heiligdom, dat gered moet worden ten koste van de vrijheid, maar een instrument om die vrijheid te waar borgen en te verdedigen. Als zij tekort schiet zoals dat in Griekenland helaas ge beurd is, dan heeft haar voortbestaan even weinig reden als het voortbestaan van een onzeewaardig schip. Men kan zich afvragen hoe een meisje van zeventien jaar ertoe gekomen is, koningin van Grjekenland te worden. Zij was een koningsdochter en het schijnt ge woonte te zijn geweest dat koningsdoch ters bij de keuze van hun echtgenoot niet op mensen, maar op stambomen verliefd moesten worden. Die tijd is echter voor bij, vooral in de Scandinavische landen, waar vorstelijke huwelijken de laatste ja ren meermalen gewoon burgermansbloed aan de adellijke geslachten hebben toe- Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft zich in de Kamer uitgesproken tegen het opnemen van sek suele voorlichting in het leerplan der openbare lagere scholen. Zijn argument: „De verantwoordelijkheid voor deze voor lichting ligt primair bij de ouders" doet enigszins aan een uitvlucht denken, of schoon het in zijn algemeenheid onmoge lijk onjuist kan worden genoemd. Dat hij wél ruimte wilde laten voor seksuele voorlichting op bijzondere scholen, mits het initiatief daartoe van de ouders uit gaat, maakt zijn argument nog merk waardiger. De ouders van leerlingen van openbare scholen moeten zelf hun kinderen zo goed mogelijk voorbereiden op de seksuele problemen die de kleintjes in de grote maatschappij wachten. De ouders van leerlingen van bijzondere scholen kunnen dat moeilijke onderwerp op school in be handeling geven. Waar zit eigenlijk de logica van minister Roolvink verborgen? Als de ouders van „openbare" leerlin gen nu ook eens een initiatief in die rich ting ontwikkelen en het betrokken school hoofd verzoeken, er iets aan te doen? Dan kan dat schoolhoofd zich beroepen op de minister en zeggen: „Het mag niet" Komt de vrijheid van onderwijs hier niet in het geding? En wat blijft er over van het argument van dit „Het mag niet", als honderd meter verder op een bijzon dere school wel voorlichting mag worden gegeven? Als minister Roolvink ten aanzien van belangrijke maatschappelijke informaties aan lagere- schoolleerlingen de verant woordelijkheid bij de ouders deponeert, zodra hij bang is dat hij van te grote progressiviteit beticht zal worden, kunnen we hem nog een paar waardevolle tips geven om het lesrooster van de openbare school te verlichten. Laat hij de ouders verantwoordelijk stellen voor het inlichten der kinderen over de vaderlandse ge schiedenis, want dat is een wetenschap waartegen men van A.R.P.-hoek heel anders aankijkt dan van de kant der socialisten. De Reformatie, bijvoorbeeld kan men op héél verschillende manieren doceren. Laten de ouders het dan maar doen aan de hand van hun rode hokje op hun stembiljet. En lichamelijke opvoeding! Laten de ouders zelf maar zorgen dat hun kind na schooltijd voldoende beweging neemt, en als ze daar toch verantwoordelijk voor zijn, laten ze hun kinderen dan ook met een maar rekenen en schrijven leren. Waarmee alleen maar gezegd wil zijn dat een geestelijk gezond, seksueel niet verwrongen kindergemoed een even be langrijke maatschappelijke factor is als een lichamelijk gezonde jeugd, die kan rekenen en schrijven. gevoegd en met gelukkige gevolgen meestal. Anne-Marie was echter een „prinses van de oude stempel". De glans van een koningskroon en een gouden zetel naast de Griekse monarch heeft haar romanti sche gemoed sterk aangesproken, merk waardig genoeg tegen de goede raad van haar koninklijke ouders in. Zij is nu een ongelukkige, ontluisterde jonge vrouw, een moderne Marie-Antoinette, tragisch voorbeeld voor allen die in deze tijd nog menen dat Gods zegen op erfelijkheids beginselen berust. De rol van koning Konstantijn, ondui delijk en verdacht maar soms krampach tig vergoelijkt, is door de brieven van de jonge koningin wel heel wat duidelijker geworden. Hij heeft in de recente geschiedenis van zijn land geen heldenrol gespeeld, integendeel, hij heeft zich laten leiden door overwegingen die de eerste de beste burgerman al evenmin zouden sieren. „Het redden van de monarchie" heeft hij, blijkbaar onder invloed van een ge frustreerde moeder, verward met „het redden van Griekenland". Hij heeft mis schien gemeend dat er met Griekenland niets kwaads zou kunnen gebeuren, als de monarchie maar behouden bleef. Er is daardoor veel" kwaads gebeurd met de Griekse monarchie, die zich met zijn weinig bewonderenswaardige collaboratie onsterfelijk gecompromitteerd heeft. Het is moeilijk te voorspellen hoe het Griekenland verder zal vergaan. Maar koning Konstantijn zal méér moed, méér vaderlandsliefde moeten opbrengen dan hij ooit zal hebben gedroomd, wil er een tijd komen waarin hij de Griekse verzets strijders die in gevangenissen zijn op gesloten of als bannelingen in het buiten land werken, weer recht in de ogen zal kunnen kijken. f%fWWWWWVWWWWWWMWWW%#WWWWW^*V^ WASHINGTON (DPA). De eerste lancering van de Amerikaanse raket „Sa turnus 5" met een onbemand Apollo-ruim- teschip is wegens technische moeilijkhe den verschoven van 7 naar 9 november Hierdoor wordt het tevens mogelijk dins dag de „Surveyor 6" te lanceren in de richting van de maan. Deze moet de kra ter Ptolemeus onderzoeken als mogelijke landingsplaats voor een bemand ruimte vaartuig. t (Van onze correspondent) LONDEN. George Brown, Groot- Brittannië's minister van Buitenland se Zaken, is er donderdagavond in het Lagerhuis genadig afgekomen na het jongste incident, waarbij hij tijdens een diner felle uitlatingen aan het adres van zijn gastheren heeft ge daan. Na hysterie over dit nieuwe geval van wangedrag van een topminister was het het een anti-climax, dat de conservatieve sir Alec Douglas Home, het klassieke voorbeeld van een echte gentleman, zo verstandig was om Brown's „avontuur" als een persoonlijke aangelegenheid te be schouwen. De spanning verdween toen op slag. De conservatieven weigerden van de situatie gebruik te maken. Zij vallen de regering aan maar geen personen. Dit was ook politiek heel slim want wanneer de tories Brown op grove wijze zouden zijn te lijf gegaan zou zulks voor pre mier Wilson een extra reden zijn om Brown te handhaven. Daarbij komt dat iedereen de meestal innemende Brown een goed hart toedraagt. Wilson zal zich bovendien wel tweemaal bedenken alvo rens hij zich van Brown ontdoet omdat deze de populairste man in de regering is en in verkiezingscampagnes onmisbaar. Maar Browns politieke toekomst blijft onzeker. Wanneer hij doorgaat in zijn optreden blunders te begaan zal zijn ver trek onvermijdelijk worden. Volgens ve len is dit nog slechts een kwestie van tijd. Reeds wordt gemompeld dat Wilson van plan zou zijn hem te vervangen door James Callaghan, de tegenwoordige kan selier van de schatkist, die zo'n goede beurt op het Labourcongres in Scarbo rough heeft gemaakt. Wilson, die er altijd voor zorgt alle kan ten uit te kunnen de oorzaak van een algemeen diep wantrouwen in hem zal wanneer de Britse stormloop op de EEG mislukt er waarschijnlijk niet voor te rugdeinzen de „geestdriftige Europeaan" op te offeren en door de ten opzichte van de Europese gemeenschap veel koelere Callaghan te vervangen. Roy Jenkins, in wie velen een toekomstige premier zien, zou dan zo goed als zeker het kanselier schap overnemen. Brown's rede over de buitenlandse po litiek was kalm en competent. Men voel de weer dat deze tweeslachtige figuur ook de staatsman kan zijn en de algeme ne symphatie vloeide dan ook snel naar hem terug. (Van onze correspondent) STOCKHOLM Het gerucht dat het Griekse koningspaar van plan was naar Denemarken te vluchten tijdens de onrus tige en onzekere toestand in Griekenland voor de overname door de militaire rege ring, is nu bevestigd door koningin Anne Marie zelf. Het koninklijke paar had er de voorkeur aan gegeven naar het moeder land van koningin Anne Marie uit te wij ken en daar een verbetering van de poli tieke situatie aan het thuisfront af te wachten. Dat bericht werd nog diezelfde dag te gengesproken door Stelios Hourmouzios, de secretaris van de Griekse koning in Athene. Volgens in de Zweedse en Deense pers gepubliceerde persoonlijke brieven van koningin Anne Marie aan een Deense vriendin, was men wel degelijk van plan geweest naar Denemarken uit te wijken, maar werd men hierin verhinderd door koningin Frederika die, naar koningin An ne Marie in haar brieven klaagt, koning Konstantijn volledig in haar macht heeft. „Je hebt er geen idee van hoe het er hier nu aan toe gaat", zo schrijft ko- ningin Anne Marie die in augustus 21 jaar oud werd. „Af en toe wens ik gewoon dat ik dood was. In Denemarken stond een huis op ons te wachten", zo schrijft ze, „maar Konstantijns moeder gaf hem het bevel te blijven en overreedde hem dat het zijn plicht was om op de troon te blijven die hij had geërfd. Waren we maar naar Denemarken gevlucht. Nu is het te laat." Dat het koningshuis onder zware bewa king staat blijkt uit het feit dat de ko ningin zich er over beklaagt zo zelden on gecensureerde gesmokkelde brieven te ontvangen. „Dat is de enige vreugde die ik nog heb. Brieven die niet kapotgeknipt en gecensureerd zijn door de geheime dienst. Ik lees ze telkens weer maar ver nietig ze dan om er niet mee betrapt te worden." „Ik dacht de gelukkigste vrouw ter we reld te zijn", zo besluit ze een brief, „en was er van overtuigd dat Griekenland nooit iets zou kunnen overkomen. Nu be klaag ik het bitter niet naar mijn ouders geluisterd te hebben toen ze me zeiden eerst van mijn jeugd te genieten. Nu eerst begrijp ik wat ze toen bedoelden." Aan wie deze onthullende brieven werden ge schreven is niet bekend gemaakt. Sir Alec Douglas Home richtte zijn aan val op het andere avontuur, dat deze week de Britse regering werkelijk in het nauw had gebracht, namelijk lord Chalfont's loslippigheid in Lausanne. Sir Alec keurde het scherp af dat Chal- font tegenover de EEG met represailles had gedreigd, die bovendien de Europese verdediging raakten. Het is niet erg dat socialistische ministers hardop denken maar wel dat de gedachten die zij daar bij onthullen zo verschrikkelijk zijn. Na tuurlijk kon de premier lord Chalfont's aanbood om af te treden niet accepteren omdat dan de leerling zou worden ont slagen door de meester zelf, zoals sir Alec Wilson omschreef. ——ia s»"- Petrus Ramoboa toont tijdens een persconferentie in New York een 601-karaats-diamant, die zijn vrouw in hun vaderland Lesotho heeft ge vonden. Een New Yorkse juwelier zal de steen splijten. ADVERTENTIE Naam (Van onze correspondent) ROME. Het staat nu wel vast dat de paus morgen wordt geopereerd. Het aanvangstijdstip voor de ingreep is acht uur. De vierde november is gewijd aan de heilige Carolus Borromeus, een der beschermheiligen van de stad Milaan, van welke stad de paus, voor hij tot paus is gekozen, aartsbisschop is geweest. Vooral in Italië wordt de ziekte van de paus met buitengewoon veel belang stelling gevolgd. Aan de operatie zullen niet alleen de drie medici Valdoni, Ar- duini en Fontana deelnemen maar ook professor Mazzoni, die aan het hoofd staat van de chirirugische kliniek van Rome en een der grootste specialisten is op het gebied van de prostaatklier. Hij zal daar worden bijgestaan door nog twee andere medici. De totale operatieploeg zal dus uit zes personen bestaan. De operatiezaal is ingericht in een ver trek dat in de tijd van Pius XII werd gebruikt voor het afdraaien van films. Het is de bedoeling dat van het moment dat de paus naar de operatiezaal wordt overgebracht een stilte-zone wordt inge steld rondom het Vaticaan en vooral in de binnenhof van Sandamaso, een van de drukste punten van Vaticaanstad. De stilte-zone zal duren tot vijf of zes dagen na de ingreep zodat de paus in volkomen rust de meest critieke periode kan door staan. v- Vlak daarop moet Denktash verbitterd op zijn hoogstonwaarschijnlijke missie zijn gegaan, die tot zijn arrestatie heeft geleid. Met een gevangen Denktash laten zich twee verschillende ontwikkelingen den ken. Mogelijk neemt de verbittering tus sen Turken en alles wat Grieks is nog toe. Dat zou in de hand kunnen worden gewerkt door de maatregelen die Athene de laatste weken tegen de Turkse min derheid in Thracië heeft genomen en die in Turkije voor het eerst woede tegen de Griekse junta hebben veroorzaakt. Er is daar sprake van dienstplicht in zie kenhuizen voor Turkse meisjes en ont binding van de zelfgekozen raden, zulks in strijd met het verdrag van Lausanne van 1923. Het kan echter ook zijn dat men in Turkije leert onderscheid te maken tus sen de Griekse junta en Griekse Cyprio ten. De voortschrijdende Enosis van on der op, waarvan Denktash sprak, raakt slechts min of meer formele zaken, zoals de lettertekens op de postzegels en het uitkomen van de Cyprische voetbal kampioen in de Griekse competitie (als antwoord op het laatste zal nu de Turks- Cyprische kampioen in de Turkse com petitie meespelen). SINDS de mislukking van de zoge noemde dialoog tussen Ankara en Athene was hier al enige tijd sprake van een nieuwe dialoog, nu tussen Ankara en Ni cosia. Die zou dan kunnen worden inge luid door besprekingen tussen Makarios en de gematigder Turkse leider dr. Küt schük, beslist geen vriend van Denktash. Nu zou men zich kunnen voorstellen dat de arrestatie van Denktash juist nieu we perspectieven opent voor zo'n dia loog. Het is de these van Nicosia dat het de door Denktash in het leven geroepen Turkse apartheidspolitiek en daarna de terreur is geweest die de situatie op Cyprus sinds de onafhankelijkheid van 1960 hebben bedorven. Zonder deze these over te nemen heeft Ankara zich toch de laatste tijd duidelijk gedistantieerd van De Turks-Cyprische leider Denktash, fel tegenstander van de Grieken op het eiland, heeft vanuit Turkije gepoogd illegaal op Cyprus te komen. Bij zijn aankomst werd hij gearresteerd. Over de gevolgen van die arrestatie vertelt onze cor respondent in Turkije Frans van Hasselt vanuit Istanboel in bij gaande beschouwing. alles wat Turks-Cyprisch extremisme is en bij voorbeeld ook studenten be straft die illegaal demonstreerden in Ankara. Als de Turkse regering deze politiek tegen felle perscommentaren in kan vol houden en als Nicosia behoedzaam en vooral ook menselijk manoeuvreert met de arrestant Denktash, maar ook met de andere geïsoleerde Turks-Cyprioten, dan hoeft het klimaat tussen Ankara en Ni cosia door deze arrestatie niet noodzake lijk te verslechteren. ATHENE (Reuter). De Griekse mi nister van Buitenlandse Zaken, Pavlos Economou-Gouras, heeft gisteravond zijn ontslag ingediend, enige uren nadat kolo nel George Papadopoulos, de man die de militaire staatsgreep van april had beraamd, grotere bevoegdheden had ge kregen. In de bekendmaking wordt gezegd dat Economou-Gouras om gezondheidsrede nen is afgetreden. Premier Kollias zal voorlopig de portefeuille van Buitenland se Zaken op zich nemen, totdat een nieu we minister is benoemd. In de bekendmaking wordt verder mee gedeeld dat professor Constantine Papa- dimitriou vandaag zal worden beëdigd als minister van Openbare Werken. In de Griekse stad Patras in de Pelo ponnesus zijn acht mensen, onder wie de advocaat van Andreas Papandreau gear resteerd wegens het drukken en ver spreiden van tegen de regering gerichte pamfletten voor het „Patriottisch Front" een links gerichte ondergrondse organi satie. Dit heeft de minister van Openba re Orde, Paul Totomis, op een perscon ferentie meegedeeld. Totomis zei dat het onderzoek tegen de componist Mikis Theodorakis is af gerond. Hij wordt beschuldigd van onder mijnende activiteit.De minister kon niet zeggen wanneer het proces tegen Theo dorakis zal beginnen. De krantenuitgeefster Vlachou zal „zeer binnenkort" terecht staan voor be lediging van de regering en ongehoor zaamheid aan militaire orders. Zij staat nog steeds onder huisarrest. MUNCHEN (AP). De familie van Rudolf Hess. voormalig plaatsvervanger van Adolf Hitler en de laatste oorlogsmis dadiger die gedetineerd is in de gevan genis Spandau in West-Berlijn, hoopt op diens vrijlating in verband met de 50ste verjaardag van de Russische revolutie. Dit heeft de advocaat van Hess, Alfred Seidl, in München gezegd. Seidl zei volgens gerucht te hebben ge hoord dat de 73-jarige Hess, die nu 26 jaar in Spandau heeft doorgebracht, spoe dig vrij zal komen. De Spandau-gevangenis staat onder ge meenschappelijk beheer van de vier ge allieerde mogendheden. Hess is er nog de enige gevangene. 3 Geen duel. Een ereraad is tot de con clusie gekomen, dat er geen reden be staat voor een duel tussen president Oscar Vestido van Uraguay en de oud minister van Financiën Amilcar Vas- concellos. Vestido daagde Vasconcellos verleden week uit, omdat hij beledigd zou zijn. Koffermoordzaak. De politie van de Ame rikaanse stad Philadelphia heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de 35-jarige Stephen Weinstein, verdacht van moord op een 18-jarige jongen wiens lichaam in een koffer uit de rivier de Delaware werd gevist. Geland. De Kosmos-188, waaraan in de ruimte de Kosmos-186 werd gekoppeld, is naar de aarde teruggekeerd. In de bekendmaking wordt niet als bij die van de Kosmos 186 gezegd, dat de 188 een zachte landing heeft gemaakt. Banditisme. De politie van Sardinië heeft na een hevig vuurgevecht drie mannen gearresteerd. Een vierde bandiet wist te ontkomen. Een agent werd dodelijk getroffen. Incidenten. De Amerikaanse afgevaar digde bij de V.N., Arthur Goldberg, heeft bij de Veiligheidsraad een rap port afkomstig van het „V.N.-comman do in Korea" ingediend waarin de aan dacht wordt gevraagd voor het „groei ende aantal militaire activiteiten van de Noord-Koreanen" bij de gedemilita riseerde zone. Gesprek. De Poolse minister van Buiten landse Zaken Adam Rapacki is in Brussel voor besprekingen met zijn Belgische ambtgenoot Pierre Hamel. Arrestaties. Dertig mensen zijn ter be schikking gesteld van de militaire ge rechtelijke macht in Spanje in verband met hun deelname aan demonstraties van arbeiders in de Spaanse plaats Tarrasa. Veel doden. Tijdens een kort maar bloe dig gevecht dat voorafging aan de val van de Biafraanse havenstad Calabar, zijn ongeveer tweeduizend personen om het leven gekomen. Dit heeft luitenant kolonel Benjamin Adekoenle, die twee weken geleden de aanval van de fede rale Nigeriaanse troepen op Calabar leidde, donderdag in de stad meege deeld. Vliegtuigongeluk. Bij het vliegveld van Grand Canyon in de Amerikaanse staat Arizona is een vliegtuig neergestort. De zes inzittenden kwamen om het le ven.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3