- rijp, echt m Tl SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEN Vergoeding voor gedupeerden bij Deltawerken Dr. Vondeling nog in ziekenhuis NOF m 25 NORTON ƒ1.50 0 H i VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 Nieuwe belofte: Eis van een maand tegen veroorzaker van auto-ongeluk Subsidieregeling voor waterschappen op komst 18 m NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON - rijp, vitaal, echt... Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton! De succesvolle introduktie van NORTON bij het Nederlandse publiek, heeft er toe geleid, dat ook vele rokers van filtersigaretten vragen naar dit merk van ongekende kwaliteit. Daarom is er nu... Ófiijr Ou V i M j met dezelfde unieke tabakken, hetzelfde rijpe aroma en met het modernste filter Engeland en de EEG Satire Open brief aan ds. Buskes Had Haarlem een angstcomplex? Evolutieleer 6 Misverstand Afschuwelijke beslissing? Half werk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat wil nog dit be grotingsjaar met een definitieve regeling komen voor schadevergoeding aan dege nen die door de Deltawerken worden ge dupeerd. Dat deelde hij mee in de Ka mercommissie voor Verkeer en Water staat. „Dat hebben de ministers al tie* jaar lang beloofd. Laat er nu eens wat gebeuren!", riep de heer Westerhout (PvdA) uit. Minister Bakker zei dat waarschijnlijk in 1978 de Oosterschelde zal worden af gesloten. Minder belangrijke delen van het Deltaplan kunnen dan nog enkele ja ren vergen. Hij dacht daarbij aan het op Deltahoogte brengen van de dijken. Niet wachten kunnen de dijken bij Delfzijl en tussen Harlingen en de Lauwerszee. Een studie zal moeten uitmaken of de Afsluit dijk verhoogd moet worden. De verhoging van de dijk tussen Har lingen en de Lauwerszee zet het door sommigen gepropageerde tweedammen- plan voor de Waddenzee op losse schroe ven. Dat plan dient namelijk tegelijk met het op Deltahoogte brengen van de dijk naar de Lauwerszee te worden uitge voerd. Minister Bakker liet er geen twij fel aan bestaan dat dat is uitgesloten. De Waddenzeeplannen vergen nog vele ja ren studie. Deze winter wordt in de Wad denzee een begin gemaakt met het on derzoek naar het slibtransport dat zal op treden als er een dam wordt gelegd. LEEUWARDEN. Een maand gevan genisstraf waarvan de helft voorwaarde lijk en intrekking van het rijbewijs voor anderhalf jaar heeft de officier van justi tie bij de rechtbank in Leeuwarden ge- eist tegen een brandwacht uit Groningen, die op 1 juli een onjuiste inhaalmanoeu vre had uitgevoerd, waardoor de door oud-minister Vondeling bestuurde auto bij Buitenpost tegen een boom reed. Dr. Vondeling en zijn echtgenote werden bij dit ongeluk ernstig gewond. Mevrouw Vondeling heeft zeven weken in het zie kenhuis gelegen. Dr. Vondeling wordt daar nog steeds verpleegd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bakker—van Verkeer en Waterstaat wil het komende jaar een regeling opstellen om de water schappen uit de financiële moeilijkheden te helpen. Hij denkt daarbij aan een sub sidie op waterstaatstaken die van alge meen belang zijn. Voor subsidies zonder meer voelt de minister niet. De Unie van Waterschapsbonden heeft berekend dat de waterschappen ongeveer 30 miljoen per jaar nodig hebben. ADVERTENTIE de beste tabak is N 0 RTO N tabak AWWVWW I I, J NORTON Engeland en de verwante volken aan de Noord- en Westkusten van het vasteland dit is de geschiedenis van deze wonder lijke volkengroep: Ik zal u tot een groot volk maken, en u zegenen, en uw naam groot maken, en wees een zegen. De toe zeggingen zijn overvloedig vervuld, de groep, waarvan Engeland in het bijzonder, werd gevoerd tot een onvoorstelbare machtspositie. Maar de opdracht werd terzijde gesteld. Alléén bloed en tranen voor de primitieve kleurlingen van Afrika, Amerika, Australië, Azië. Daarom werd de zegen geblokkeerd en de naam gesteld tot een hoon. Wereldgeschiedenis is wereldgericht. En nu staat de brullende leeuw, tenge volge van zelfverminking, door gemaakte capriolen verworden tot een jankend mor mel, te jengelen om heul voor de poort van een Latijns asiel onder Romeinse supervisie. Aangenomen dat de aspirant-beheerder van deze instelling zou kunnen worden be wogen hem in observatie te nemen voor een hocus-pocus-kuur en hij daarna even tueel toestemming zou kunnen krijgen op te treden in de clownerie van het conti nentale circus, dan zou dit verloop slechts bevorderlijk zijn voor de dreigende onder gang van „het perfide Albion". Engeland, verwant aan slechts enkele kustvolken, behoort niet tot Europa, maar staat er naar ligging buiten, qua roeping boven. Noch het communistische Rusland, identiek met de macht van het geweld (Oost-Europa), noch het democratische Amerika, identiek met het geweld van de macht (Korea, Vietnam), noch Europa, deels barbaars, deels fanatiek, kan de mensheid tot zegen zijn. Ons aller behoud kan alléén zijn dat Engeland, mede als woordvoerder voor de verwante volken, het quasi-trotse hoofd buigt in de oprechte belijdenis: Mea culpa, mea maxima culpa. Dan zal de blokkade worden opgeheven, de naam van hoon gezuiverd, de op dracht opnieuw gesteld. Dan zal de groep haar ware identiteit hervinden en zullen alle volken in haar gezegend worden. Dan zal de kleurling worden opgeheven tot volwaardig mens en er zal voor ieder leefruimte zijn. Tenslotte, voor wie ogen heeft om te zien en oren om te horen, kan zonder vroom gedaas gevoeglijk worden ge steld: Dan zullen Gerechtigheid en Recht Het is gelukkig dat het algemeen be stuur van de VPRO een opinie-onderzoek gaat houden over de vraag: of een sati risch programma wel of niet door een meerderheid van de kijkers gewenst wordt. Ik voor mij vind satire ongewenst als onderdeel van een programma, en wel om de volgende redenen. Er zijn zovele programma's voor recreatie, recreatieve ontwikkeling en amusement, alsook van verdere ontwikkeling en oriëntatie in de wereld van vandaag, van telkens nieuwe ontdekkingen, die ook kinderen en tieners graag willen zien, dat er voor hen geen tijd, en ook geen belangstelling is voor satire. Zij zijn er gelukkig nog niet eraan toe. Bovendien werkt het bij hen ver warrend. Diegenen die plezier hebben in satire kunnen die altijd vinden in een cabaret waar deze meestal knap gehanteerd wordt. Een democratisch land als Neder land hoeft geen satire te gebruiken als politiek wapen: er is hier vrijheid van het woord, soms teveel zelfs, voor het uiten van politieke meningen. Bovendien zouden voorstanders van een republiek bijvoorbeeld, te allen tijde de regering kunnen vragen om een referen dum over deze kwestie. Als de meerder heid van de politieke partijen en hun aanhang daarvoor was, zou dit vanzelf ge beuren. Wij hebben ook gelukkig een de mocratisch gezind koningshuis, getuige zijn medewerking met de regering in de jongste geschiedenis van de verloving van prinses Irene, en ons koningshuis zou al tijd willen instemmen met een referen dum over koningshuis of republiek als een meerderheid van de Staten-Generaal daarvoor was. Waarom willen sommige medewerkers via een satirisch programma ons konink lijk huis ten aanzien van zijn volk kleine ren, of zelfs belachelijk maken? Zij grie ven daarmee niet alleen het koningshuis maar ook een grote meerderheid van Ne derlands bevolking. Waarom? vraag ik nogmaals. Het enig mogelijke antwoord dat ik vinden kan, is Omdat zij niet goed wijs zijn." L. E. LINDEMAN-DAVIES, Haarlem. uitgaan van Jeruzalem, het geestelijk wereldforum; Vrede en Welvaart van Londen, het maatschappelijk wereldcen trum. H. E. GEERLINK, Bloemendaal. Ik behoor tot de zeer verontrusten in de gereformeerde kerk en zal dat blijven zo lang die kerk de zogenoemde vernieu wingstheologie aanvaardt. Met andere woorden, ik behoor tot de bezwaarden, die u, ds. Buskes, hebt genoemd in uw ge sprek met Rik Valkenburg (Erbij van 21 oktober). U hebt een weg gevonden voor mensen, die het in de gereformeerde kerk niet langer kunnen uithouden na het synodebe sluit, maar u hoeft mij en de andere be zwaarden die weg niet te wijzen. Sinds mijn openbare "belijdenis, dertig jaar ge leden, weet ik bij welke kerk ik moet zijn. U bent in dit geval niet zo zeker, want u bent van kerk veranderd. Ik moet mij, volgens artikel 28 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis, voegen bij de Ware Kerk, en als ik dan vraag waar deze kerk te vinden is lees ik artikel 29 van deze belijdenis, want daarin worden de kenmerken der ware kerk genoemd. Ik wil deze kenmerkwn noemen, want u bent ze misschien vergeten. Het zijn er drie: 1. De zuivere bediening van Gods Woord! 2. De reine bediening der sacramenten! 3. De handhaving der kerkelijke tucht! Bij deze kerk behoren u en ik te zijn. Met minder kunnen we niet toe. R. RUITEN, IJmuiden. Wat jammer, dat de Haarlem-leiding in de wedstrijd HaarlemDen Bosch, direct na het begin van de tweede speelhelft, toen de voor rust verkregen en dik verdiende voorsprong werd vergroot van 1-0 tot 2-0, blijkbaar opdracht gaf te gaan verdedigen. Hierdoor verloor de wedstrijd aan schoon heid en werd het een „kick and rush"- spelletje van Haarlem-zijde met zo nu en dan een onverwachte uitval. Jammer van deze, mijns inziens, verkeerde instelling. Haarlem behoefde, gezien de verhouding van vóór de rust, niet bang te zijn voor dit Den Bosch. Haarlem had toen reeds bewezen de betere ploeg te zijn en schiep zich met goed voetbal menige kans, waar van er slechts één werd benut. Door de tactiekverandering nodigde Haarlem de tegenpartij niet' alleen uit tot het opzetten van vele aanvallen, doch het gaf de wedstrijd volkomen uit handen. De Het is merkwaardig te constateren hoe weinig consequent de aanhangers van de evolutieleer in feite redeneren. Men begint met aan te nemen, let wel: aan te nemen dat er in oeroude tij den een eencellig dierlijk organisme er gens in de toen nog warme wereldzee verscheen. Dit organisme moet, evenals elke materie op aarde, uit een aantal moleculen, en deze weer uit een aantal atomen opgebouwd zijn geweest. Hoe die atomen en moleculen tot die zeer specifieke combinatie zijn gekomen, daar wordt over gezwegen. Evenals er gezwegen wordt over de wijze, waarop dit kleine klontert je moleculen van bij zondere samenstelling op een gegeven ogenblik van anorganisch klontertje tot organisch klontertje werd, zich voortaan „levende cel" mocht noemen, en daar door „anders" werd dan andere atomen- en moleculencombinaties waaruit de ove rige materie bestond. We gaan verder. Na een poosje zo heen en weer gedreven te zijn geweest door de golven waarin en waaruit het was ontstaan, kreeg het zich nu „cel" kun nende noemen organisme er genoeg van om alleen te zijn. Wat nu? Wel, heel een voudig. Het vond de celdeling uit. Hoe het op die „gedachte" gekomen was, wordt ook nergens vermeld. Maar geniaal was het! En op dit thema, deze hypothese, door bordurend, moeten uit het eencellige „we zen" alle thans bekende levensvormen ontstaan zijn; van het nu nog voorko mende eencellige diertje tot en met de hoogste levensvorm, de mens, toe. Bij de evolutietheorie bouwen de ge leerden op hypothesen ook een soort van geloof niet op bewijzen. Kan het inconsequenter? J. Ch. H. Hoeke, Heemstede. kans voor een ferme overwinning zat er toen niet meer in. Met normaal spel als dat van voor de rust, had dit er wél in gezeten. Jammer, want het vertoonde spel van na de rust was nauwelijks het aan kijken waard. Velen verlieten dan ook zeer vroegtijdig het terrein. Jammer, want Haarlem had bijna een vol huis. Het publiek verlangt voetbal te zien en dan zo goed mogelijk al naar gelang de capaciteiten van de spelers. Dit deed Haar lem vóór de rust. Het had dit moeten blij ven doen. A. SMIT, Haarlem. In een overigens naar objectiviteit stre vende, uitvoerige en interessante reisbrief uit Jordanië in uw blad van 26 oktober door mr. Leffelaar, storen me enkele punten die misverstand kunnen wekken. Daar is ten eerste de persoonlijke me ning van een niet nader genoemde bui tenlandse diplomaat over het vraagstuk van de Arabische vluchtelingen. Een deel van diens uitingen is door aanhalingste kens als een persoonlijke mening geken merkt. Een ander deel moet het zonder aanhalingstekens doen. Juist dit gedeelte begint met de woorden „Deze feiten zijn en is vét gezet en wekt daardoor ten onrechte de indruk uit inderdaad vast staande feiten te bestaan, terwijl het om een losse beschuldiging van een anony mus tegen de staat Israel gaat!. Het tweede punt is de kwestie van Is- rels angst met het binnenlaten van grote groepen vluchtelingen ook saboteurs bin nen te halen. Bij het weergeven van een gesprek met een Jordaans politicus is mr.Leffelaar duidelijk in de Arabische propaganda „ingetrapt". Dat Jordanië wel zo vriendelijk wil zijn gezonde jonge man nen, die voor Israel gevaarlijk zouden kunnen zijn. achter te houden, als Israël de overige vluchtelingen opneemt, is een „lachertje". Het zou geen slechte ruil zijn: de één de kinderen, de ouden van dagen, de zieken en idioten en de ander de krachtigen, die tot werken en vechten in staat zijn!. Tot slot nog één correctie: mr. Leffe laar stelt, dat Jordanië geen belang heeft repatriëring van vluchtelingen tegen te werken, dat het anders deze mensen toch allemaal moet voeden. Naar ik meen, wor den vluchtelingen echter, zij het povertjes, door de Verenigde Naties onderhouden en niet door Jordanië. Laat mij hiermee volstaan. Zeker wor den ook van Israëlische zijde fouten be gaan. Maar laat men toch critisch staan tegenover de geraffineerde Arabische „voorlichting", die bij aandachtiger lezen maar al te vaak duidelijke onzin en on waarheden bestaat, bedoeld om eigen on wil of onmacht tot constructieve samen werking met Israël te verdoezelen. JACQ. NIJBURG Heemstede. De heer L. Wiener Sr. heeft op 27 okto ber de uitspraak van de rechter over het boek „Seizoenarbeid" in discussie gesteld. Dat is zijn goed recht. Maar hij vergist zich wanneer hij een soort vrijbrief vraagt voor alle schrijvers. Wat is er aan de hand? Een schrijver zal, indien hij niet auto biografisch wil of kan werken, vaak stof moeten zoeken uit feitiph en gebeurtenis sen waarvan hij kennis heeft genomen. Hij kan deze voorvallen op dusdanige wijze in een boek verwerken (daarvoor is hij schrijver) dat ze aanvaardbaar zijn zonder dat iemand, aan de hand van bij komende factoren, direct behoeft te weten om wie het gaat. Indien een Zandvoortse auteur situaties van een badplaats be schrijft en de plaats van handeling zo danig omschrijft dat er in feite geen twijfel meer mogelijk is om wie het gaat, dan pleegt hij daarmede inbreuk op de toch al in discrediet gebrachte „privacy" van de huidige tijd. Het gaat er niet om dat men het spreekwoord moet gaan ge bruiken: „wie de schoen past, trekke hem aan". Men heeft door de situatie zo duide lijk en precies te omschrijven de schoen opgedrongen en daartegen moet een goed woord van protest aangetekend worden. Wij zijn er voorstanders van dat schrij vers de volle vrijheid moeten hebben om datgene te schrijven wat op het hart ligt, maar wordt men zó'persoonlijk, zó direct als in „Seizoenarbeid" dan moet de schrij- vei weten dat hij zich op een terrein waagt waarop hij voorzichtig dient te zijn want ook in onze maatschappij dient men rekening te houden met de ander. Zie ons niet aan voor iemand die strakke lijnen wil trekken, integendeel. Maar men overschrijdt grenzen van het persoonlijke leven en situeert deze dusdanig dat er zelfs van twijfel geen sprake meer is. UITGEVERIJ MINERVA, Amsterdam. „Er is alle aanleiding ons te beperken met de lonen", 'zegt minister Witteveen. Mooi zó! Beginnen we dan met de leden van het parlement? Een goed begin is immers het halve werk? W. TER BRAAKE, Haarlem.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4