Comité Topsport '67 werd van een pressie-groep een gezelligheidsclub Merckx en Bracke sloten het seizoen samen winnend af I Met Boudewijn Heidenrijk verdween ook de strijdlust van topsportbeoefenaren „bijeenkomst viel teg Haarlem plaatste zich voor kampioenspoule badminton OPNIEUW VERLIES VOOR VOLLEYBALTEAM Post en De Roo verrassend derde in Trofeo Baracchi Altig bij Salvarani Tweede-Kamerlid drs. J. Voogd Schorsing Engelse profs opgeheven Constandse blonk uit bij Blokkeer tegen Hevok Trainers willen bundeling krachten Wereldrecord discuswerpen voor Liesel Westerman FISCHER IS GESCHRAPT VAN DEELNEMERSLIJST INTERZONAAL TOERNOOI MAANDAG 6 NOVEMBER 1967 1? Hans Rombouts Gimondi moest slecht rijdende Rudi Altig op sleeptouw nemen Activiteit in zwemsport Amateurrenners nu ook reclame op broek Trentin nog sneller MILAAN Rudi Altig heeft zondag een contract voor twee jaar getekend met de extra-sportieve Italiaanse groep van Sal varani, waarvoor ook Felice Gimindo rijdt. Met Altig, die vorig jaar voor Mol- teni reed, tekende ook Wilfried Peffgen, in 1965 een week lang drager van de ge le trui in de ronde van de toekomst, een contract voor Salvarani. (Van onze sportredacteur) Amsterdam. Drs. J. J. Voogd, Twee de-Kamerlid van de P.v.d.A., die bij de eerste discussie rond de Olympische Spe len van Mexico in de Kamer vragen stel de over deze kwestie, was zaterdag aan wezig bij de door het comité Topsport gehouden bijeenkomst van topsportfigu ren. De heer Voogd, zelf sportman hij was onder andere wicketkeeper in het Nederlands cricketteam vond het na- tuuurlijk wel leuk om kennis te maken met de sportmensen-van-nu, maar hij had meer verwacht. „De bijeenkomst preten deerde meer te zijn dan het in werkelijk heid was. Vooral het forum over Mexico viel bitter tegen. Het was meer iets voor de borreltafel. Na de indertijd door Roger Bannister opgeworpen vragen over de ademhalingsmoeilijkheden op hoog ni veau in Mexico en de studies daarna, had ik daar iets over willen horen van het forum. Er hadden dan discussies on der anderen met professor Biersteker kun nen volgen, maar dat gebeurde niet. Ook andere kwesties bleven onbesproken." LONDEN De Britse wielerunie heeft het beroep van de renners Hitchen en Fil mer behandeld, die voor twee jaar wa ren geschorst en geldboetes van 750 gul den hadden gekregen wegens het gebruik van verboden stimulerende middelen. Voor beide renners is de schorsing opge heven, maar werd de boete verzwaard. De 29-jarige Hitchen, Engels kampioen op de weg in 1963 en 1965 en lid van de Britse Tour de France-ploeg van dit jaar, kreeg nu een boete, van 100 pond (1000 gulden). Op 1 oktober was bij een onverwachte dopingtest een spoor van amphetamine in zijn urine gevonden. Na de zelfde wedstrijd weigerde de 22-jarige Martin Filmer zich aan de controle op het gebruik van stimulerende middelen te onderwerpen. Zijn geldboete werd van 75 pond tot 150 pond verhoogd. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Het is zeer ge lukkig voor de Nederlandse topsport geweest, dat minister Klompé aan het comité Topsport 1967 een briefje heeft geschreven, dat zij zaterdag niet op de bijeenkomst van topsportbe oefenaren aanwezig kon zijn. De mi nister werd nu een nutteloos dagje bespaard, tenzij zij graag met sport lieden in een rondvaartbootje had willen zitten, had willen luisteren naar een weinig zeggend toespraakje van comité-woordvoerder Jiskoot, naar wat oppervlakkig gepraat van Amsterdams wethouder Verheij en NSF-secretaris Van Zij 11, naar wat reisverenigingachtig geprietpraat over Mexico door een „forum" van Mexico-gangers onder leiding van een alsmaar keuvelende Bob Spaak en tenzij de minister graag had willen kijken naar kleurendia's uit Mexico. De wei-aanwezige vertegenwoordi gers van de Kamerfracties van de P.v.d.A., K.V.P., V.V.D. en D'66 heb ben zaterdagmiddag in Amsterdam tevergeefs gewacht op het losbarsten van provocerend enthousiasme van jonge sportmensen. Zij hebben niet anders uit de bijeenkomst kunnen concluderen dan dat alles koek en ei is in de Nederlandse topsport; dat er geen problemen zijn; dat ieder moei teloos kan voortglijden naar records en titels. De image, die het comité Topsport 1967 zich vorig jaar had verworven als een soort pressure-group, die de regentenmen taliteit in de sportwereld omver wilde kegelen er ontstond toen nogal lawijt over harde opmerkingen over sportbonzen en het totaal ontbreken van sociale bege leiding van sportmensen is volkomen verdwenen. Van de strijdvaardigheid, met Heidenryk de schermer aan het hoofd, is niets meer over (Heidenrijk was er niet meer. Hij is mede door zijn verklaringen van tóén nu geen topsportbeoefenaar meer. Doodgewoon, omdat hij door zijn bond geroyeerd is). Het comité-Topsport 1967 is een gezel ligheidsclubje geworden („we hadden niets anders op het oog dan gewoon een gezellig contactdagje te organiseren", ver weerde Jiskoot zich, toen velen teleurge steld voortijdig wegslopen, „maar ik zal in mijn slotwoord even wat krassere za ken voor de toekomst de zaal inslingeren' en Jiskoot zei in die zaal: „Misschien wordt het volgende keer wat negatiever.' De kamerleden waren toen al vertrok ken En wat wil nu „wat negatiever' zeggen?). Terecht gaat het comité Topsport 1967 er trots op, dat de NSF een rapport over de sociale begeleiding van de topsport beoefenaren heeft gemaakt na de provo cerende bijeenkomst van vorig jaar. De NSF stelt haar leden, de sportbonden, voor, een Stichting Sociale begeleiding in het leven te roepen. De vraag is of de bondsbonzen daar iets voor zullen voelen. Zeker nu de topsportbeoefenaars zie de bijeenkomst van zaterdag weer zijn in geslapen ofwel bang zijn geworden (Mexico staat tenslotte voor de deur en wie iets te veel zou zeggen, zou er wel eens naast kunnen komen te staan). Er is zaterdag geen woord gerept over zaken als die van Heidenrijk of die van de vol leyballer Van der Hoek (die van zijn schoolbestuur niet naar de Europese kam pioenschappen mocht). Het comité Top sport 1967 is geschrokken van vorig jaar en Jiskoot verklaarde dan ook nog eens nadrukkelijk in zijn inleidingswoorden, dat men niet wil ingrijpen in de organi satie van de bonden of wat dan ook. Er is lief en aardig gepraat over Mexico (Spaak ontlokte Ada Kok de schokkende bekentenis, dat zij aan „harten jagen" deed met natuurlijk het onvermijdelijke grappige vraagje van: toch niet in de dubbele betekenis?), maar de echte moei lijkheden, die zich in Mexico hebben voorgedaan tussen sportslieden en offi cials zijn niet ter sprake gebracht. Later zei Langerhorst: „Ja, alles werd in zo'n vriendelijke richting gedraaid. Dan kun je toch niet ineens uit je slof schieten." Over de age group-sportbeoefening, die door Van Zij 11 werd aangestipt, werd niets (Van onze badmintonmedewerker) HAARLEM. Haarlem heeft zich door een ruime 7-1 overwinning op Dropshot weten te plaatsen voor de kampioenspoule. Het behoudt hierdoor zijn kleine kans op prolongatie van de titel. Duinwijk I bleef ook op de vijfde competitiedag on geslagen. Nu was het Venlo dat de pun ten aan z'n tegenstander moest laten. Na de teleurstellende 6-2 nederlaag in de uitwedstrijd tegen Dropshot heeft Haarlem in eigen huis de zaken wat energieker aangepakt. Het werd een regel matige overwinning, waarin alleen Hen- ny van Leijden voor Henk Weijs moest zwichten. Duinwijck I laat er ditmaal geen twij fel over bestaan wie dit jaar kampioen wordt. De ploeg bestaande uit de dames Agnes Geene en Marja Ridder en de he ren Herman Leydelemeyer en Boudewijn Ridder was nu tegen Venlo oppermachtig en besliste alle partijen in twee sets. Dui delijk blijkt nu wel dat de opzet van de huidige competitie een totale mislukking is. Met de tweede keus van Duinwijck gaat het een stuk minder. De nog jonge ploeg verloor in Tilburg van Ragazzi met het kleinste verschil (3-5). Na zes partijen was de stand nog in evenwicht (3-3). In de eerste heren single was het Rob Kout- staal die zich onderscheidde door pas na drie spannende sets van de gerenommeer de Huub van Ginniken te verliezen. De resterende gemengd-dubbels brachten de Tilburgers echter de overwinning. In de eerste klasse zijn ook na zondag Duinwijck III en Velsen trotse lijstaanvoer ders. Stoka was geen partij voor Velsen (0-8) terwijl Duinwijck III in de derby tegen Haarlem II (één van de vijf Duin- wij ck-Haarlem ontmoetingen dit weekein de) slechts één partij uit handen gaf (7-1) Mocht dit team zijn serieuze plannen om te promoveren waar maken, dan zou het unieke maar tevens belachelijke feit zich voordoen dat het volgend jaar liefst drie afvaardigingen van Dijnwijck in de Hoofdklasse vertegenwoordigd zijn. De stand in de Hoofdklasse, met nog één competitiezondag voor de boeg; Hoofdklasse A: Ragazzi 5-9, Haarlem 5-7 Duinwijck II 5-2, Dropshot 5-2. Hoofdklasse B: Duinwijck I 5-10, HBC '57 5-6, Venlo 5-3, 't Gorke 5-1. Tevens zijn de kampioens- en degradatie poule bekend. Deze gaan op 3 december van start. Kampioenspoule: Duinwijck I, Ragazzi, Haarlem, HBC'57. Degradatiepoule: Duinwijck II, Drop shot, 't Goirke, Venlo. Het keuvelende forum: v.l.n.r. Droog, Langerhorst, V/ilma v. d. Berg, Spaak, Ada Kok en Huppen. meer gezegd, hoewel dat toch een bron van moeilijkheden is. Over andere pro blemen, die er volop zijn en die het comi té ook wel onderkent, werd geen woord gezegd: „We brengen dat op tafel als er een aanleiding is, zoals vorig jaar de rede van Van Zij 11". Alsof er een aanleiding nodig is om problemen aan te pakken of ten minste te bespreken. Nee, Top sport 1967 liet een grote kans voorbij gaan. Er waren 50 topsportsportbeoefe naars. Er waren enkele kamerleden zo vriendelijk geweest om te komen (de bondsbestuurders schitterden door afwe zigheid). En wat werd er gedaan? Dia's kijken! ISTANBOEL. Rusland en Tsjechoslo- wakije hebben in de derde ronde van de finalegroep in het toernooi om de Euro pese volleybaltitel (heren) hun ongesla gen record gehandhaafd. Rusland had bij zonder weinig moeite met Italië, maar de Tsjechen moesten twee sets aan Polen afstaan. Het Nederlands herenteam leed in de tweede groep, voor de bezetting van de achtste tot zestiende plaats, zijn derde ne derlaag in successie. Tegen Bulgarije gin gen de drie sets achter elkaar verloren met de cijfers 12-15, 12-15 en 10-15. De aanvalskracht van Bulgarije was groter en hoewel vooral Valkenburg en Janssen ettelijke smashes opvingen, vond Bulga rije toch herhaaldelijk gaten in de Neder landse verdediging. De voortdurende druk van Bulgarije werd van tijd tot tijd on derbroken door goede Nederlandse aan vallen, vooral Jurriaan Kooien en Bram Vermeulen hadden succes met smashes, maar het verschil in kwaliteit besliste de wedstrijd toch ten gunste van de meer homogene Bulgaarse ploeg, 15-12. De standen in de verschillende groepen zijn: Heren, finalegroep: Rusland 3 6 Roemenië 3 4 Tsj. Slow. 3 6 Polen 3 4 O. Duitsland 3 5 Joegoslavië 3 3 Hongarije 3 5 Italië 3 3 Heren, tweede groep: Bulgarije 3 6 Israel 3 4 Frankrijk 3 6 Albanië 3 4 België 3 6 Nederland 3 3 Turkije 3 4 Zweden 3 3 In Izmir verloor het Nederlandse da mesteam met 3-1 van Oost-Duitsland, dat na de derde wedstrijddag de vierde plaats bezette. De Nederlandse dames hebben BERGAMO. Wereldkampioen op de weg Eddie Merckx en werelduurrecord- houder Ferdinand Bracke hebben zater dag in Bergamo de tijdrit voor koppels om de Trofeo Baracchi gewonnen. Merckx en Bracke, die ook vorig jaar eerste wer den, legden de 117 km in de buurt van Bergamo af in 2 uur, 30 min. en 6 sec. Met een achterstand van 1 min. en 6 sec. werd het Franse koppel Anquetil-Guyot tweede. Peter Post en Jo de Roo eindig den verrassend als derden voor het favo riete koppel Gimondi-Altig. De overwinning van Bracke en Merckx krijgt extra allure door de ongelukkige start van het Belgische duo. Vrij kort nadat de renners in Bergamo aan de eer ste kilometers waren begonnen, kwam Bracke te vallen, doordat hij gehinderd werd door de opdringende toeschouwers, die nauwelijks een meter wegbreedte openlieten voor het Belgische tweetal. Merckx en Bracke verspeelden zoveel tijd dat zij op meer dan tweederde gedeelte van de 117 kilometers een achterstand hadden op Anquetil en Guyot. In het laatste deel kreeg Anquetil echter een duidelijke inzinking en daardoor ver dween de voorsprong van het Franse paar, die bij iedere tijdscontrole onge veer vijftien seconden had bedragen. In de laatste tien kilometer, toen Bracke aan het eind van zijn krachten was, heeft Merckx vrijwel alleen de eerste plaats veilig gesteld en bovendien de voorsprong op alle concurrenten vergroot. De prestatie van Bracke en Merckx heeft ook een belangrijke invloed gehad- op de verrassende derde plaats van Peter Post en Jo de Roo. Het Nederlandse paar lag na 23 km 1 min. en 14 sec. achter op Anquetil en Guyot en dat verschil werd steeds groter, tot zij naar ongeveer 80 km werden ingelopen door Merckx en Bracke, die drie minuten later waren ge start. De Belgische sneltrein trok het Ne derlandse paar in zijn verschrikkelijke tempo mee. De Roo en Post haakten graag even achter het duo aan, vonden daardoor een veel hoger ritme en spron gen in de slotfase van de strijd van de tiende en laatste plaats naar de derde positie. De Roo en Post kregen overigens dertig strafsconden omdat zij tijdens een gedeelte van deze tijdrit „aansluiting" hadden gezocht bij Merckx en Bracke. Ole Ritter en Eddie Beugels reden tot dertig km voor de finish in derde positie, maar in de laatste kilometers groeide het sterke Oost-Duitsland goed partij ge geven. In de eerste set gingen zij welis waar met 15-5 ten onder, maar in de tweede set keerden de kansen. Na een lange strijd ging echter ook deze set ver loren, zij het met kleinst mogelijke ver schil: 17-15. In de derde set bewees da Nederlandse ploeg wederom haar kracht, door de Oostduitsers met 8-15 te ver slaan. In de vierde set tenslotte was Oost-Duitsland weer te sterk: 15-5. (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM Vele toeschouwers hebben zaterdag in de Haagse sporthal aan da Steenwijklaan, goed volleybal zien spelen door de eredivisie-teams van Blokkeer en Hevok. Vooral Frank Constandse excel leerde, maar niet alleen als hoofdaanval ler, ook als veldspeler. „Uiteraard" heb ben de Limburgers de eer aan de Hage naars moeten laten en wel in drie sets: 16-14, 15-6 en 15-5. Een min of meer ver rassende zege boekte het Venlose Valuas in het sportcentrum van de KNVB in Zeist op CITO. Valuas won de strijd met 15-7, 9-15, 13-15 en 9-15 en heeft nu met vier gewonnen wedstrijden de leiding in de eredivisie. Zonder puntenverlies zijn tevens nog Blokkeer, AMVJ, HML en Orawi. Voor het Dordtse Orawi is dit geen verdienste, want door verschillende om standigheden kwamen de Dordtenaren tot nog toe niet binnen de lijnen. In Gro ningen klopte Libanon tegenstander Oranje Nassau met 12-15, 7-15 en 12-15 en in Veendam versloegen de pupillen van Cees van Zweeden verenigd in HML gastheer Olhaco met 10-15, 11-15 en 15-17. Bij de dames ging Rapid voort met grootse daden. In Maastricht moest het Deventer Kweekschool na een enerveren de strijd beide punten achterlaten. Het vonnis werd voltrokken met de setstan den: 15-10, 15-7, 7-15, 16-18 en 15-3. Rapid gaat met vier gewonnen wedstrijden op kop, gevolgd door het Haagse HML dat PSV in eigen huis de baas bleef met 8-15, 15-11, 8-15 en 3-15. Eerder versloegen de Haagse dames het tegenvallende Armada met 10-15, 11-15 en 8-15 HILVERSUM. Een aantal trainer» van zwemclubs heeft zaterdag in Hilver sum vergaderd. Na afloop van de bijeen komst verstrekten de trainers de volgende mededeling: „Er is uit de vergadering een commissie van onderzoek samenge steld, die zal nagaan in welke vorm en in hoeverre de mogelijkheden aanwezig zijn de krachten van de Nederlandse club trainers te bundelen. Het doel van deze activiteit is te komen tot de oprichting van een vereniging van clubtrainers ter behartiging van hun belangen. Binnenkort zal hiertoe een vergadering worden be legd". Tijdens de bijeenkomst zijn alle bezwaren, die bestaan tegen centrale training, begeleiding pupillen, etc. uit voerig besproken. Initiatiefnemer Stadt vertelde ons: „we willen meer eenheid hebben. Het is toch te gek om los te lopen dat onze pupillen recordpogingen gaan ondernemen in een Nederlands bad en dat de betrokken trai ner daarvan niet op de hoogte wordt ge steld. Even gek is het, dat door een gebrek aan coördinatie op een en dezelfde dag een trainersvergadering en de grote bondsvergadering wordt uitgeschreven. Wanneer wij in december een trainers- vereniging hebben opgericht, hopen wij in een en ander verandering te brengen". (Van onze sportredactie) HAARLEM De KNWU heeft toege staan dat amateurrenners vanaf 1 janu ari 1968 ook reclame op hun broekspijpen voeren. Tot nu toe mocht dat alleen op shirts en petjes. ZURICH De Fransman Pierre Trentin heeft zondagmiddag in het Hallenstadion van Zürich het wereldrecord 500 meter met vliegende start voor overdekte banen verbeterd. Trentin reed de afstand in 28,29 sec., hetgeen neerkomt op een ge middelde van 62.305 km.u. In november 1966 had Trentin op dezelfde baan het we reldrecord op 28,93 sec. gebracht. SAO PAULO De Duitse atlete Liesel Westermann heeft tijdens wedstrijden in Sao Paulo het wereldrecord discuswerpen voor dames verbeterd met een worp van 61 meter en 26 centimeter. Het oude re cord stond sinds II augustus 1965 op naam van de Russische Tamara Press met 59,70 m. De winnaars van de Trofeo Barac chi: voorop Eddie Merckx en achter hem Ferdinand Bracke. hun achterstand van tweeëneenhalve mi nuut tot bijna negen minuten. Bijzonder tegenvallend, vooral voor organisator Mino Baracchi, was de vierde plaats van Felice Gimondi en Rudi Altig. Baracchi had het Duits-Italiaanse duo tenslotte een startgeld van bijna twaalfduizend gulden ter hand gesteld. Gimondi heeft zich dat geld waard getoond, door een vaak ploeterende Altig „voort te sleuren". Na afloop voerde Altig als verontschul diging aan dat hij regelrecht van de Frankfortse zesdaagse naar het koude en vochtige Bergamo was gekomen. -Maar Post klaagde niet dat hij „slechts" derde was geworden, omdat ook hij regelrecht uit de Frankforter hal had moeten komen. 1. Merckx-Bracke (Belg.) 117 km in 2 uur, 30 min., 6 seconden, gemiddelde snelheid 46.768 km per uur, 2. Anquetil- Guyot (Fr.) 2.31.13 op 1 minuut, 7 secon den, 3. Post-De Roo (Ned.) 2.33.31 (tijd- straf van 30 seconden) op 3.25, 4. Gimon di-Altig (It.-Dld) 2.33.52 op 3.52, 5. Pou- lidor-Pingeon (Fr.) 2.34.18 op 4.12, 6. Dal- la Bona-De Pra (It.) 2.36.10 (tijdstraf 1 minuut) op 6.04, 7. Bitossi-Della Torre (It.) 2.36.38 op 6.32. 8. Grosskost-Dumont (Fr.) op 7.55, 9. Ritter-Beugels (Den.- Ned.) 2.38.58 op 8.52, 10. Hagmann-Ad- ler (Zwits.-Dld) 2.39.24 op 9.18. SOUSSE Bobby Fischer is geschrapt van de l(jst van deelnemers van het inter zonale toernooi in de Tunesische stad Sousse. Fischer, die niet tegen de Rus Gipslis wenste te spelen op een joodse feestdag, werd als verliezer beschouwd in die partij. Fischer tekende beroep aan te gen deze beslissing, maar toen het beroep werd verworpen, kwam hq ook niet op voor zijn party tegen de Tsjech Hort. Za terdag bleef de plaats van Fischer ook on bezet in de partij die hq tegen Larsen (Den.) had moeten spelen. Fischer, die zelf al had verklaard niet meer te zullen spelen, werd door de organisatoren van de deelne merslijst en uit het klassement verwijderd, omdat hij niet meer het vereiste gedeelte, vqftig percent, van de partijen kan spelen. De schakers, die remise tegen Fischer hadden bereikt, te weten Kortsjnoi (Rusl.), Portisch (Hong.) en Kavalek (Tsj.sl.) raken het tegen de Amerikaan behaalde halve punt kwijt. De winstpartijen van Larsen, Hort en Gipslis, verkregen door het niet opkomen van Fischer, zijn ook vervallen. De uitslagen van de partijen uit de vijf tiende ronde zijn: Portisch (Hong.)Mjag- marsuren (Mong.) 1-0, Barczay (Hong.) Cuellar (Col.) 1-0, Mecking (Braz.)Byrne (V.S.) remise, Gligoric (Joegosl.)Gelier (Rusl.) remise, Bilek (Hong.)Sarapu (Nw.- Zeel.) 1-0, Mantanovic (Joegosl.)Stein (Rusl.) remise, Matulovic (Joegosl.)Kava lek (Tsjechosl.) 1-0, Suttles (Can.)Gipslis (Rusland) 1-0, Ivkov (Joegosl.)Kortsjnoi (Rusl.) 1-0, Bouaziz (Tun.)Reshevsky (Ver. St.) remise. De partij tussen Matulovic en Sarapu uit de veertiende ronde, die was afgebroken, is door Sarapu gewonnen ge geven. De uitslagen van de zestiende ronde zijn: Gipslis—Gligoric remise, GeilerIvkov re mise, SarapuBarczay remise, Portisch Cuellar 1-0, KortsjnoiMatanovic remise, LarsenHort 1-0, KavalekBilek 1-0, SteinMatulovic afg.. ByrneBouaziz afg. BILJARTEN. De Düsseldorfer Siegfried Spielmann is zondag in Rheinhausen Westduits kampioen driebanden gewor den.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15