Vals alarm op Schiphol V ida voor Haarlem en de IJmond Vrouw bekent tweevoudige moord OVER DE MUUR Buitenlanders in arrest die autobotsingen ensceneerden en bondig Bij autobotsing op kruispunt één dode en zeven gewonden Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling "4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 Verzekering voor f70.000 opgelicht Predikant stoorde mis in hervormd kerkgebouw Twee van de drie uitbrekers gepakt Botn in vliegtuig naar Japan" Mgr. H. Ernst bisschop van Breda Vertraging van bijna 3 uur Drie knapen aangehouden Minder buien MAANDAG 6 NOVEMBER 1967 2 Zevenjarig zoontje aan gifdood ontsnapt J5 'V Demonstratief protest Student overleden na vechtpartij Dode door kolendamp Mgr. H.C. A. Ernst 4\ispaneesvan Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. II I Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk ai Ss sa (Van onze correspondent) GRONINGEN. Een 39-jarige vrouw uit Franeker heeft bekend haar schoon vader en haar man te hebben vermoord en ook geprobeerd te hebben haar zoontje te vermoorden. Zij heeft haar plannen waarschijnlijk met een rattenverdelgings- middel uitgevoerd. Zij werd gearresteerd in het acade misch ziekenhuis in Groningen, waarin haar zevenjarig zoontje was opgenomen met ernstige vergiftigingsverschijnselen. De moeder had haar intrek in het zieken huis genomen om, zoals gebruikelijk is als een familielid in levensgevaar ver keert, bij het kind te waken. De toestand van het, jongetje, dat in levensgevaar ver keerde, is iets verbeterd. Tijdens haar verhoor door de officier van Justitie in Leeuwarden noemde zij als motief voor haar daden dat zij een hekel had aan haar schoonvader en haar man en dat haar jongste kind niet al te sterk was „en daarom maar beter kon verdwijnen." Tegen haar waren pas ver denkingen gerezen toen kort na het plot seling overlijden van haar 40-jarige man haar jongste zoontje ernstig ziek werd. De vrouw heeft nog drie kinderen, een jongen van 14 jaar en twee meisjes van 16 en 11 jaar. Zij zijn ondergebracht bij familie. Volgens de politie staat het vast dat de vrouw financieel voordeel heeft gehad bij de dood van haar man. Zij had bij vijf verschillende maatschappijen een begra fenisverzekering afgesloten. Haar schoon vader bezat veel antiek, dat zij na diens dood te gelde heeft gemaakt. Ook is er sprake van een verhouding die de vrouw zou hebben gehad met een andere man. Het rattenvergif is in Leeuwarden ge kocht door een neef van de vrouw. Zij had hem gezegd dat zij veel last hadden van ratten, daar er rattenpakhuizen in de buurt zijn. -■ Rechercheurs by de plaats waar de drie gedetineerden over de gevangenis muur zijn geklommen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse poli tie heeft een einde gemaakt aan de prak tijken van een internationale oplichters bende, welke vier verzekeringsmaatschap pijen, waarbij twee Nederlandse voor on geveer 70.000,- gedupeerd heeft. Zij ar resteerde een 35-jarige Italiaan en diens 26-jarige vriendin, en een 40-jarige Frans man en zijn 26-jarige Nederlandse vrouw. Een 25-jarige Fransman is nog voort vluchtig. Deze Fransman en de Italiaan huurden om beurten een dure auto. In het buiten land, meestal in Duitsland, werd met deze auto een botsing in scène gezet met een reeds zwaar beschadigde, eveneens dure auto, welke zij zich tevoren voor een koopje hadden aangeschaft. Van de geën sceneerde botsing maakten de oplichters foto's. Daarmee stapten zij naar een schade-expert en lieten een rapport op maken. Met dit rapport gingen zij naar de verzekeringsmaatschappij van de ver huurder van de auto, waar zij zonder moeite bedragen van 16.000,- tot 20.000.- uitbetaald kregen. Op deze manier hebben zij vier verzekeringsmaatschappijen opge licht. DEN HAAG. Een r.k. kerkdienst welke zondagmorgen in de hervormde grote kerk in Den Haag werd opgedragen ter gelegenheid van het gouden jubileum van het St. Aloysiuscollege in Den Haag. werd verstoord door 't optreden van de her vormde predikant ds. G. Taverne uit Hoogeveen, die op demonstratieve wijze zijn bezwaren tegen het houden van een katholieke eredienst in deze kerk kenbaar wilde maken. Wegens de grote belangstelling voor het jubileum en de kerkelijke viering daarvan vanmorgen had het kerkbestuur van de Hervormde Gemeente de grote kerk hier voor ter beschikking gesteld. Tijdens het opdragen van de mis drong ds. Taverne met enige volgelingen de kerk binnen met de bedoeling van de kansel af uiting te geven aan zijn bezwaren. De koster van de kerk was hem echter voor en stelde de geluidsinstallatie buiten wer king, zodat de woorden van ds. Taverne voor de meeste aanwezigen onverstaan baar bleven. Ook maakte de predikant zich meester van de kaars uit een der kandelaars. De indringers werden snel naar buiten gewerkt, waarna de dienst verder een on gestoord verloop had. Ds. Taverne werd 15 jaar geleden uit zijn ambt als hervormd predikant ontzet. Hij is sindsdien voorganger van de door hem gestichte Presbyteriaal Hervormde Gemeenschap. Hij en enkele volgelingen hadden 2000 gestencilde protestpamflet ten meegenomen met de bedoeling die ■an de kerkbezoekers uit te reiken. AMSTERDAM. De 22-jarige student D. Portier uit Amsterdam, die de vorige week 's nachts in Amsterdam als toeschou wer bij een ruzie tussen een man en een vrouw door deze man werd neergeslagen, is in het ziekenhuis aan zijn verwondin gen overleden. De student was met zijn hoofd tegen de straat geslagen, waardoor hij een ernstig hersenletsel had opgelo pen. De politie is er nog niet in geslaagd achter de identiteit van de dader te komen. In een van de gevallen huurde de vrouw van de 40-jarige Fransman in Amsterdam een auto en reed ermee naar Brussel. Daar had de Italiaan in een garage een zwaar beschadigde Amerikaanse wagen gereed staan voor de „botsing". Er werd een aan rijding in Zweden verzonnen en een valse schadeclaim van 16.000,- ingediend. Doordat in een vergadering van auto verhuurders deze „botsingen" toevallig ter sprake kwamen kregen enkelen van hen argwaan. De politie werd gewaar schuwd. De vrouw, die in Amsterdam de auto gehuurd had, kwam op verzoek van de verzekeringsmaatschappij met haar man „voor een nadere bespreking" naar Amsterdam. Daar stond de politie het tweetal op te wachten. Bij het verhoor kwam de politie achter het adres van de Italiaan die in Londen verbleef. Ook hij kreeg het verzoek bij de verzekerings maatschappij te komen praten. Toen hij met zijn vriend op Schiphol aankwam werd ook dit tweetal gearresteerd. DEN HAAG Twee van de drie in het weekeinde uit de gevangenis in Sche- veningen ontsnapte gedetineerden, zijn door de politie aangehouden. Het zijn twee Joegoslaven. De derde ontsnapte, de Algerijn Mohamed Guendod, is nog voortvluchtig. Het drietal was uitgebro ken nadat het een spijl van een raampje had doorgezaagd. De Joegoslaven werden gearresteerd nadat over de radio hun signalementen waren verspreid. Een man uit Berkel zag de twee ontvluchten kort na de uit zending op straat lopen. Hij alarmeerde de politie. De Algerijn is zondagavond in Den Haag gesignaleerd. Hij hield zich 's avonds op in de hal van een woning aan de Van Hogenhoucklaan. Hij nam er een blauwe regenjas weg. Toen hij was ontdekt nam de Algerijn, die werd herkend, de benen. De politie heeft van hem geen spoor meer kunnen vinden. (Van onze correspondent) BERGEYK. De 47-jarige F. Ver speek uit het Brabantse Bergeyk is over leden aan de gevolgen van kolendamp vergiftiging. In september werd het echtpaar Verspeek door een dochter in bewusteloze toestand in de huiskamer aan getroffen. De vrouw is de vergiftiging te bovengekomen. BREDA Mgr. H. C. A. Ernst is benoemd tot r.k. bisschop van Breda. Hij volgt mgr. G. de Vet op, die op 27 maart van dit jaar overleden is. De nieuwe bisschop is 50 jaar. Hij werd op 7 juni 1941 tot priester gewijd. Op 15 mei 1962, twee dagen nadat mgr. De Vet tot bisschop van Breda was ge wijd benoemde deze pastoor Ernst tot zijn vicaris-generaal. Enkele weken later stelde de bisschop hem ook aan tot kanun nik van het diocesaan kapittel, waarvan hij in 1965 proost werd. Op 28 maart 1967, daags na het over lijden van de bisschop van Breda, koos het kapittel mgr. Ernst als kapittel vica ris- Op 7 juni 1966, toen hij zijn zilveren priesterfeest vierde, werd mgr. Ernst door de paus benoemd tot geheim Kamer heer. De nieuwe bisschop heeft meegedeeld dat hij het beleid van zijn voorganger mgr. De Vet zal voortzetten. Hij wil het bis dom gaan leiden met speciale zorgen voor de priesters, omdat de priester in deze tijd van veranderingen en vernieuwingen met zijn persoon en zijn welzijn en geluk in het gedrang is gekomen. Bij zijn wijding zal de consecratie niet geschieden door een bisschop met twee mede-consecratoren, maar door alle bis schoppen van Nederland. Mgr. Ernst is geen voorstander van de aan zijn ambt verbonden pompeuze kledij en ceremonialia. Ook de aanspreektitel „monseigneur" hoort de nieuwe bisschop liever niet. „Mijnheer de bisschop" is hem voldoende. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een vals bomalarm heeft (1e passagiers, die zaterdagmiddag om vijf uur met het lijntoestel van de KLM naar Tokio zouden vertrekken, een vertraging van ruim 2'/j uur bezorgd. Bij de passagiers waren de leden van de hoofdstedelijke goodwill-missie, die onder leiding van burgemeester Samkalden drie weken in Japan propaganda voor Amster dam gaan maken. Juist toen de reizigers aan boord van het vliegtuig stapten kwam de telefoni sche melding dat in het toestel een bom was verborgen bij de KLM binnen. Een man zei met een verdraaide stem: „Er ligt een bom in de Japanlijn van vijf uur. Die zal om kwart over vijf ontploffen". Direct werd alarm geslagen. De 113 passagiers gingen terug naar de wachtka mer en het vliegtuig werd naar een afge legen platform versleept. Daar werden de bagage, de post en de vracht uitgeladen en begonnen rijkspolitiemannen met le den van de marechaussee en de lucht- havenpolitie een grondig onderzoek. Dat duurde ruim twee-en-een-half-uur. Tegen halfacht kon het vliegtuig vertrekken. Rechtsvorm onderneming. Het centraal Comité van de Anti-Revolutionaire Par tij heeft tijdens een vergadering onder meer uitvoerig gediscussieerd over de herziening van de rechtsvorm van de onderneming. Het heeft uitgesproken dat de behandeling van deze zaak zeer bepaald urgent is. In maart 1968 zal door het centraal comité een partij con ferentie over dit vraagstuk worden be legd. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De. incasso van het abonnementsgeld iederb week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op etn kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. LEERDAM. Bij een botsing op een kruispunt in Leerdam tussen een be stelauto en een personenauto is de 17- jarige B. van der Horst om het leven (Van onze correspondent) De Eindhovense en Helmondse politie heeft drie jongelui van respectievelijk 19, 18 en 17 jaar aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zijn ge weest bij een diefstal en een poging tot doodslag in Eindhoven en Helmond. De knapen zijn ingesloten. De 19-jarige wordt ervan beschuldigd zijn ex-verloofde uit een rijdende trein te hebben willen gooien. De 18-jarige en de 17-jarige worden verdacht van respectie velijk poging tot doodslag en medeplich tigheid wegens het omver rijden van een politie-agent. Een vierde jongen, die bij de diefstal was betrokken is op vrije voe ten gesteld. De drie verdachten hadden zaterdag avond in Helmond een auto gestolen. Zij reden ermee naar Eindhoven. Toen de po litie de knapen in deze plaats zag ontstond er een wilde jacht, waarbij een agent om ver werd gereden. De politie raakte daar na het spoor bijster. De zaak werd zondag opgelost toen een meisje, de ex-verloofde van de 19-jarige, aangifte deed van het feit dat zij bijna uit de trein was gegooid. De knaap was verbolgen over het feit dat het meisje met andere jongens in een bar had gezeten. ADV EHTENTIE [GLOVISMNEES Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: Nederlands Danstheater met begeleiding van het Nederlands Balletorkest o.l.v. Zoltan Szilassy. Dinsdag, 20 u.: De Haag se Comedie met „Helder zien in het don ker", van Peter Shaffer. Regie: Carl van der Plas. Grote of Sint Bavokerk, dinsdag, 20 u.: Presentatieconcert door Jos Wielakker. Concertgebouw, dinsdag, 20.15 u.: Twee de A-concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist: Samuel Ashkenasi (viool). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Je leeft maar twee keer", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „Angélique, de markiezin der en gelen", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Wereld zonder moraal", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Weg van el kaar", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Goed geschoten, Matt Helm!", 14 j. Rembrandt, 14 en 19 30 u.: „Dokter Zjivago", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Zij zijn naakt", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Manji", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de 1ot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie van Looy". Vishal en Vleeshal (Gr. Markt): „Kin deren kijken naar kinderen", een tentoon stelling .van zelf gemaakte boeken en kijkdozen door de schooljeugd. Dagelijks van 10 tot 17 en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 u. Tevens op vrijdag- en zaterdagavond van 19.30 tot 21.30 u. Tot en met 26 november. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, •mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De eer ste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Stadsbibliotheek (ingang Prinsenhof): Expositie van handschriften, drukproeven en foto's van Jan Bernlef, Henk van Kerkwijk en Dick Hillenius. Tot eind december. Galerie-T (Bakenessergracht)Tot en met 26 november expositie van werk van de Franse schilder Michel Marcréau. Da gelijks van 11 tot 17 u. Zondags van 13 tot 17 u. en woénsdags ook van 20 tot 22 u. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werken van Agnes Rademakers. Da gelijks van 10 tol 20 u. Op dinsdag ge sloten. De Sneeuwbal, Herv. Jeugdcentrum, Heerenweg 111, Heemstede Expositie van werken van Truus Menger. Dagelijks geopend van 10 tot 4 u. Woensdag en zondag gesloten. Tot en met 16 november. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede); Historische stoommachines en maquette van Nederland reet waterstan den en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feest dagen gesloten. Duysterghast (Zand voort): Expositie van fotografische werken van Cees van der Meulen. Zaterdag en zondag van 14 tot 16 u. Tot en met 19 november MAANDAG 6 NOVEMBER City, 20 u.: „Je leeft maar twee keer". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 uur: Expositie schilderijen van Dick Ket. DINSDAG 7 NOVEMBER City, 20 u.: „Je leeft maar twee keer". Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Rotter dams Toneel voert op „Tartuffe" van Mo lière, voor Velser Kunstkring. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost. 14 tot 17 uur: Expositie schilderijen van Dick Ket. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. MAANDAG 6 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „In het web der ontucht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Je leeft maar twee keer". DINSDAG 7 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „In het web der ontucht" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Je leeft Snaar twee keer" Galerie Boumans, Breestraat 144 Ten toonstelling schilderijen van Jan van Wensveen en beeld hou wv/erk van Jeroen ten Berge, geopend van 9 tot 12.30 u. en 13.30 tot 18 u. gekomen. Zeven personen werden ge wond, van wie twee ernstig. Het onge luk gebeurde doordat de bestelauto geen voorrang zou hebben verleend. GRUBBENVORST. In Grubbenvorst is de 26-jarige metselaar F. A. A. van de Laar verongelukt, toen hij met zijn auto frontaal tegen een boom reed. GRONINGEN. De 84-jarige H. Vliet- stra uit Zuidhorn is in Zuidhorn om gekomen toen hij op zijn fiets werd aangereden door een personenauto. De man was op slag dood. EINDHOVEN. De 77-jarige P. C. van Lieshout is toen hij plotseling een straat overstak door een personenauto aangereden. Kort na aankomst in het Binnenziekenhuis overleed hij aan zijn verwondingen. VEGHEL. De 13-jarige G. Sander uit Uden kwam om het leven toen hij op de weg Den Bosch-Helmond fietste en werd aangereden door een personen auto die hem inhaalde. De politie in Veghel vraagt getuigen. ZEIST. In Zeist is gistermiddag de 31-jarige kantoorbediende J. F. Vrijs verongelukt toen hij met zijn brom fiets slipte. Hij viel met zijn hoofd op een trottoirband. BERGUM. De 69-jarige M. van der Molen uit Boelenslaan is omgekomen toen hij door een auto werd aangere den. Het slachtoffer en een kennis lie pen met de fiets aan de hand naar huis. \AAAAAAAAAAft<VAAAm>A<MtA*AAAA»\AAAAA<UWAAAAAAAA Het KNMI deelt mee: Een randstoring van een depressie, die over het Kanaal naar de Noordzee is ge trokken, bereikte vanmorgen Nederland met veel regen en veel wind. Doordat een boven Oost-Europa aanwezig hogedruk- gebied de weg naar het oosten blokkeert, is de depressie boven de Noordzee vrij wel tot stilstand gekomen. Een volgende depressie ten zuiden van IJsland ver plaatst zich naar Zuidoost-Engeland. Tus sen beide depressies in zal morgen de buiigheid tijdelijk afnemen en worden meer opklaringen verwacht bij een afne- nemende wind tussen west en zuid. De temperaturen zullen iets hoger worden. WKERRAPPORTEN Maximum- en minimum f9 h j a o t 3 temperaturen SS V* binnen- en buitenland SÏ SÜ CN Den Helder regenbul zzw 9 5 19 Ypenburg regen zw 10 6 15 Vlissingen regen zw 10 6 6 Eelde regen zzw 8 6 2 De Bilt regen z 10 6 14 Twente motregen zzw 10 6 3 Eindhoven motregen zw 10 6 13 Z.-Limburg regen zzw 9 5 10 Helsinki zw bew. zzo 9 8 1 Stockholm regen zzo 10 9 3 Oslo regen zo 6 5 8 Kopenhagen half bew. zzw 11 9 0.2 Aberdeen regen nw 7 5 3 Londen geh. bew. w 5 1 Amsterdam regen zzw 11 6 19 Brussel geh. bew. wzw 9 4 6 Luxemburg regen zzw 7 3 8 Parijs half bew. wzw 9 5 1 Bordeaux regenbui z 12 5 10 Grenoble licht bew windst. 14 1 0 Nice onbewolkt wnw 16 7 0 Berlijn geh bew. z 11 5 0 Frdnkfort licht bew. 11 4 3 München regen WZW 11 4 0.2 Zürich licht bew nnw 12 -2 1 Genève zw. bew. zzw 11 4 1 Locarno zw. bew. windst. 7 5 11 Wenen regen wnw 15 8 11 Innsbruck regen zw 2 1 Belgrado zw bew. zzo 20 11 0 Athene onbewolkt windst. 23 14 0 Rome licht bew. wzw 21 16 29 Barcelona onbewolkt windst. 17 6 0 Madrid onbewolkt windst. 11 0 0 Mallorca licht bew. ono 6 0 Lissabon onbewolkt nw 16 0.4 Dinsdag 7 november Zon op 7.44 uur; onder 17.02 uur. Maan op 14.10 uur; onder 21.21 uur. Maanstanden Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier 9 november 2.00 uur. 17 november 5.52 uur. 25 november 1.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 november Hoog water 6.07 uur en 18.26 uur. Laag water 1.53 uur eri 14.11 uur. Dinsdag 1 november Hoog water 6.57 uur en 19.21 uur. Laag water 2.36 uur en 14.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort H 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2