1 wee vliegtuigongelukken in afgelopen weekeinde portie \iees vlees etenis. vemntwooiu eten Klopjacht op Franse OAS-er Huurlingen uit Boekavoe Scheepsramp bij Philippijnen Westduitse politie speurde in weekeinde naar boeven Russische leiders herdenken revolutie jfl 20 er is maar een Toestand in Aden is volgens de Britten hopeloos In Sussex kwamen 37 mensen om Informeel gesprek over Vietnam in de Sovjet-Unie Britse onderzeeër van modderbank losgetrokken WÈ& Demonstratie in Antwerpen van 40.000 Vlamingen amm MAANDAG 6 NOVEMBER 1967 I s fjf «few--;'--?. m - - s ■é'lf J Wellicht 212 doden Geen uitnodiging voor Schütz van de Russen Ruimtelaboratorium door VS gelanceerd I Oi Dr. King naar Moskou lüm 1 fBi WSiily i EEN BIJZONDERE KWALITEITSSENORITAS Elk sigaartje apart in celjofaan. Geringd met een serie sigaren bandjes „van fakkel tot gloeilamp". In dozen van 10 en in blikken van 20 en 50 stuks. ALS GESCHENKVERPAKKING 2 DOZEN VAN 10 IN LUXE ETUI. Dat is DE LUXE per stuk cent op 19 15 6 2 14 3 13 10 1 3 8 0.2 3 1 19 1 10 0 0 0 3 0.2 1 I 11 II 1 0 0 29 0 0 0 0.4 W ,.v ,W - iMi (Van onze correspondent) PARIJS. Duizenden Franse politie mannen hebben vanaf zaterdagmiddag een klopjacht geopend op de beruchte OAS-moordenaar Claude Tenne die het heeft klaargespeeld het verbanningseiland Saint-Martin-de-Re bij de Bretonse kust, waar hij de rest van zijn leven door had moeten brengen, te verlaten. De ijver van de Franse politie wordt extra gestimuleerd door het feit dat het staatshoofd, president De (Jaulle, vandaag juist een bezoek aan de kernfabriek van Pierlatte in Zuid-Frankrijk in zijn agenda had geschreven,'waarbij men Claude Ten ne als ongenode gast uiteraard liever niet zou zien. Want Claude Tenne, die zich in de illegaliteit van het geheime leger ook wel Mare Tenard liet noemen, staat aan geschreven als een van de felste vijanden van de Franse president en bovendien als een van de beste scherpschutters van Frankrijk, die voor geen enkel gevaar uit de weg pleegt te gaan. Samen met twee „geestverwanten", die intussen zijn gefusilleerd, behoorde Tenne tot een OAS-commando dat in 1961 in Algerije een Franse politiecommissaris op zijn bureau met dolken vermoordde. KINSJASA (AP) De regering van Kongo heeft meegedeeld dat Boekavoe ge vallen is. Zondagmorgen zijn de huur lingen gevlucht. Ze staken met bootjes het Kivoe-meer over of trokken het oer woud in, aldus de regerings-verklaring. Alle huurlingen hebben Boekavoe ver laten en het naburige Roeanda veilig be reikt, zo meldt ook het internationale ro de kruis. Een vertegenwoordiger van het rode kruis telegrafeerde gisteren dat ongeveer 130 huurlingen, 900 Katangese soldaten, onder wie gewonden en ongeveer hon derd vrouwen en kinderen het meer tus sen Boekavoe en Roeanda waren overge stoken. Een luchtvloot van zeker acht toestel len heeft in het geheim wapens en huur lingen overgevlogen van Portugal naar oostelijk Nigeria en naar Kongo. Dit meldde de New York Times gisteren. Het blad meldt uit Lissabon dat daar in de avond van 27 oktober een viermoto rige Super Constellation met kogelgaten is geland na een vlucht uit oostelijk Ni geria. Dit toestel zou deel hebben uitge maakt van de groep die vrijwel continu gen luchtbrug in stand heeft gehouden tussen de Afrikaanse landen en Portu gal. De luchtbrug zou enkele maanden hebben gefunctioneerd. MANILA (AP) Bij een scheepsramp bij de Philippijnen zijn vermoedelijk 212 passagiers om het leven gekomen. Het schip zonk toen een hevige orkaan met winden van 200 km. per uur over het centrale deel van de Philippijnen trok, een spoor van vernieling achterla tend. Het schip dat een dienst onderhield tus sen de eilanden had 250 passagiers aan boord. Tussen de eilanden Romblon en Panay wordt met boten gezocht naar overlevenden. Zij hebben tot nu toe wei nig geluk gehad, maar het zoeken wordt voortgezet. Van het passagiersvliegtuig dat bij de start neerstortte in de baai van Hongkong brak het neusgedeelte af en zonk. De romp van het toestel echter bleef drijven tot groot geluk van de inzittenden. Van de 127 men sen aan boord kwam een vrouwe lijke passagier om het leven. De overigen konden op tijd worden gered. ADEN (AP) Het Nationale Bevrij dingsfront van Aden heeft gisteravond zijn vertegenwoordigers in Cairo telegra fisch instructie gegeven onmiddellijk alle besprekingen over een eenheid met het front voor de bevrijding van het bezette Zuid-Jemen (Flosy) te staken. In het telegram werden de Flosy-com- mando's in Aden ervan beschuldigd de strijd voor de derde maal hervat te heb- brn „wat erop wijst, dat zij zich niet hou den aan besluiten of akkoorden". De opvatting van de Britten, die zich tussen 15 en 30 november geheel uit Aden zullen terugrekken, is, dat de toe stand hopeloos is. Om Britse levens te sparen hebben alle troepen bevel gekregen, zich niet in de strijd van de Arabieren te mengen. Mi litaire artsen blijven echter Arabische gewonden verzorgen. In Aden is gisteren weer hevig ge vochten. Zeker 59 mensen zijn om het leven gekomen. Bij twee incidenten wa ren Britse troepen betrokken. BONN (DPA). Klaus Schütz, voor zitter van de Westduitse Bondsraad, wordt niet uitgenodigd voor de receptie ter ge legenheid van de oktober-revolutie, die dinsdag op de Russische ambassade wordt gehouden, omdat hij tevens burgemeester van West-Berlijn is. Een woordvoerder van de ambassade, die dit meedeelde, zei dat het standpunt van de Sovjet-Unie genoegzaam bekend is: West-Berlijn maakt geen deel uit van de Bondsrepubliek. (Van onze correspondent) BONN. Ongeveer 50.000 politieagen ten en gemeenteambtenaren konden dit weekend niet voor hun televisietoestel doorbrengen. Ze zaten op bevel van hun chefs achter 48.000 dieven, inbrekers en moordenaars aan, die ondanks eerder speurwerk niet gevonden konden worden. In alle deelstaten van de Bondsrepubliek worden de bevolkingsregisters uitge kamd, ten dele met behulp van computers in enkele minuten doorge„bladerd". Het afgelopen jaar kon van de bijna twee miljoen begane misdaden maar nau welijks de helft worden opgelost en de ex perts rekenen op een stijging van de cri minaliteit in dit jaar. Steeds meer is tot groot misnoegen van de politie het type van de „reizende misdadiger" in zwang gekomen. Vorig jaar werden bij voorbeeld 75.593 reizende boeven geregis treerd, die er de voorkeur aan geven hun „beroep" buiten hun eigen woonplaats uit te oefenen. In Noordrijnland-Westfalen begon de actie al afgelopen donderdag, in andere deelstaten één of twee dagen later. Maar Noordrijnland-Westfalen staat met zes tien miljoen inwoners aan de bevolkings top, en minister van Justitie Weyer was bang dat hij anders niet met zijn werk klaar zou komen. Wat de collega's van Weyer in de andere deelstaten en het ministerie van Justitie in Bonn hele maal niet konden waarderen was, dat de minister in Düsseldorf voor het begin van de actie een persconferentie gaf en bij die gelegenheid alles over de grootscheepse actie uit de doeken deed. Daarmee was het verrassingselement verloren gegaan. De persconferentie wordt nu al een „catastrofe" genoemd, en insi* ders voorspellen dat tal van boeven het nu gemakkelijk hebben hun koffers voor het weekend te pakken en een tijdje in het Zwarte Woud onder te duiken. Een andere handicap is nog, dat er blijk baar geen personeel genoeg is om tege lijkertijd met de zoekactie in de gemeen tearchieven ook de grensovergangen, de stations en de luchthavens te controleren. Ook hotels en cafés in het algemeen blij ven van politiebezoek verschoond. Desondanks was de balans zondag, dat in Düsseldorf 193 al lang gezochte misda digers konden worden opgespeurd, door dat ze doodeenvoudig met naam en adres in het bevolkingsregister bleken te staan. In totaal werden tot gisteren vijfhonderd mensen gearresteerd. De organisatoren rekenen evenwel op een buit van 10.000 wetsovertreders. Ze zullen daarom nog even moeten volhouden. LONDEN (Reuter en AFP). Bij Fernhurst in het Engelse graafschap Sussex is zaterdagavond een Cara- velle van de Spaanse luchtvaartmaat schappij „Iberia" met dertig passa giers en zeven bemanningsleden aan boord neergestort. Er zijn geen over levenden. Bij Hongkong stortte een toestel van de Nationalistisch-Chinese maat schappij „Cathay" met 127 mensen aan boord in zee. Slechts één inzit tende kwam hierbij om het leven. Het tweemotorige Spaanse toestel was op weg van Malaga naar het Londense vliegveld Heathrow. Kort voor het daar om tien over tien plaatselijke tijd zou landen ging het radiocontact verloren en verdween de Caravelle van het radar scherm. Met een heftige explosie stortte het toestel in de stromende regen neer op een heuvel in een afgelegen gebied, ongeveer zestig kilometer ten zuidwesten vgn de Britse hoofdstad. Een boerderij werd door het vliegtuig getroffen. Wrak stukken en dode schapen lagen op de plaats van dë ramp verspreid. Volgens een woordvoerder van ïberia in Madrid waren 25 van de 30 passagiers Engelsen. Verder waren er twee Ameri kanen, twee Spanjaarden en een Austra liër aan boord. De reddingswerkzaamheden werden ernstig vertraagd doordat tijdens een storm eerder op de dag de telefoonver bindingen in het gebied waren verbroken. Men vermoedt dat het toestel tegen de 200 meter hoge heuvel is gevlogen. De Londense luchthaven heeft geen noodsig nalen opgevangen. In zijn laatste melding zei gezagvoerder dat alles in orde was. Het vliegtuig, dat in Hongkong in zee stortte, taxiede over een in de baai van Kowloon uitgebouwde rolbaan van de luchthaven Kai Tak, maar slaagde er niet in van de grond los te komen. Hoewel de gezagvoerder alles in het werk stelde om het toestel tot stilstand te brengen dook het toestel van de baan in zee. Onmiddellijk stegen helikopters op en KAAP KENNEDY (Reuter). Vanaf Kaap Kennedy is gisteravond een ruimte- laboratorium gelanceerd en in een baan om de aarde gebracht. Op het programma van proefnemingen staat onder andere de beproeving van een nieuw navigatiesysteem dat van nut kan zijn bij de opsporing van verdwaalde as tronauten en bij de besturing van de supersonische transportvliegtuigen van de toekomst. schoten vaartuigen toe om de inzittenden, 116 passagiers en 11 bemanningsleden, te redden. Dat dit voor bijna allen gelukte was te danken aan het feit, dat de romp van het vliegtuig meer dan een uur lang bleef drijven. De neus was bij de val op het water af gerukt. Slechts een dertigtal inzittenden van het vliegtuig behoefden met verwon dingen in een ziekenhuis te worden op genomen. Het is het tweede grote vliegtuig ongeluk in Hongkong van dit jaar. Op 30 juni verongelukte op dezelfde plaats een Thais toestel. Daarbij kwamen 24 mensen om. ADVERTENTIE In het actieve leven van deze tijd is dat 'n gezond advies. Vlees houdt fit, de eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie, voor vitaliteit. Boven dien, vlees is goed voor de lijn. Kortom (Van onze correspondent) OSLO. Waarschijnlijk zullen alle bij het Vietnam-conflict betrokken partijen vertegenwoordigd zijn op een conferentie die binnenkort in Moskou zal plaatsheb ben. Op uitnodiging van het Noorse parle mentaire comité dat de Nobelprijs voor de vrede toekent (en daardoor ook van de Noorse regering, die mede-organisa tor is) zullen aan de onderhandelingen drie Nobelprijswinnaars deelnemen: dr. Martin Luther King (Verenigde Staten), Philip .T 'hn Noël Baker (Engeland) en pater Dominique George Pire (België). Volgens dr. Martin Luther King hebben de Noordvietnamese, Zuidvietnamese en de Amerikaanse regeringen zowel als het nationale bevrijdingsfront (Vietcong) al toegestemd delegaties naar deze confe rentie te zenden. Doel van de conferentie wordt het uit de weg ruimen van hinder nissen die onderhandelingen op hoger ni veau tussen de twistende partijen onmo gelijk maken. Het is de eerste maal dat de in het Vietnam-conflict tegenover elkaar staan- BARROW IN FURNESS (AP). Met behulp van zes sleepboten heeft men za terdagavond de nieuwste Britse kernon derzeeër los gekregen van de modder bank, waarop het vaartuig na de tewa terlating was vastgelopen. De zevenduizend ton metende „Re pulse was enkele minuten na het van stapel lopen door een sterke stroom op de modderbank gezet, terwijl een orkest „Britannia rule the waves" speelde en ban-de-bommers demonstreerden. Bij hoog water werd het schip later losge trokken en naar de werf gesleept voor de afbouw. Vijfendertig demonstranten zijn gear resteerd wegens een zitdemonstratie voor de werf met het doel te verhinderen dat toeschouwers de tewaterlating zouden bij wonen. Ze zijn allen veroordeeld tot 20 gulden boete. de landen gezamenlijk deelnemen aan een conferentie. Noord-Vietnam/en de Viet cong hebben beloofd hun ambassadeurs in Moskou te laten deelnemen. De Ame rikaanse en Zuidvietnamese afgevaardig den zijn nog niet bekend. Kosygin. De Russische premier Alexei Kosygin zal waarschijnlijk volgend jaar een officieel bezoek aan Zweden bren gen. ADVERTENTIE KarelI KarelI De drie belangrijkste Russische lei ders hebben gisteren in Leningrad de helden van de revolutie geëerd. De dag tevoren woonden zij een zitting bij van het Sovjet-presidium. Van links naar rechts partijleider Brezjnev, premier Kosygin, presi dent Podgorny en geheel rechts de ideoloog van de Russische commu nistische partij Soeslov. Alexei Ko sygin, die volgens het Amerikaanse persbureau AP ziek schijnt te zijn, zag er gisteren in Leningrad be zorgd en moe uit. (Telefoto). (Van onze correspondent) BRUSSEL. Ongeveer 40.000 Vlamin gen hebben gisteren in Antwerpen betoogd om uiting te geven aan hun eisen en wensen in verband met de taalkwestie. Het was voor het eerst dat een mars als deze op touw werd gezet door ver enigingen die in wezen alleen culturele doeleinden nastreven. Het waren de drie grote Vlaamse organisaties op dat gebied, het socialistische Vermeylenfonds, het katholieke Davids-fonds en het liberale Willems-fonds, waarvan men de aard het best kan vergelijken met die van de Nederlandse volksuniversiteiten. De politieke partijen hebben aanvanke lijk nogal afwijzend tegenover de beto ging gestaan. Tenslotte hebben zij wat toegegeven en konden hun kamerleden en andere politici wél deelnemen. In de stoet werden deze keer geen partijvlaggen meegevoerd en ook moch ten geen andere leuzen worden vertoond, dan die welke van tevoren waren goed gekeurd. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Bezem. Een 19-jarige Oostduitse grens wacht is naar de Amerikaanse sector van Berlijn uitgeweken. De korporaal was al bezemend naar de sectorgrens gelopen, liet de bezem plotseling vallen en rende naar de andere kant van de grens, waar hij asiel vroeg. Spion. In de Oostfranse stad Metz is een 25-jarige onderwijzer aangehouden op beschuldiging van spionage voor een vreemde mogendheid. Verkiezingen. Bij de gemeenteraadsver kiezingen van de Oostenrijkse provincie Burgenland hebben de socialisten bijna de absolute meerderheid gehaald. Evenals in de gemeenteraadsverkie zingen van Salzburg en Klagenfurt werd de socialistische winst geboekt ten kos te van de (katholieke) Oostenrijkse Volkspartij van kanselier Klaus. Busongeluk. Vijf mensen zijn om het le ven gekomen en 25 gewond geraakt toen een volle bus bij de Griekse stad Salo- niki frontaal in botsing kwam met een vrachtauto. Bomaanslag. Bij een bomaanslag in Hongkong is een Britse inspecteur van politie gedood en zijn zeker 27 andere mensen gewond geraakt. Overleden. Kardinaal Maximos Sayegh, de grieks-katholieke patriarch voor het oosten, is op negentigjarige leeftijd overleden. Hij was al enige tijd ziek. Afgemaakt. Het Britse ministerie van Landbouw heeft bekendgemaakt, dat bijna 20.000 stuks vee zijn gedood in verband met de heersende mond- en klauwzeer-epidemie in Groot-Brittan- nië.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3