Produktschap voor Siergewassen neemt stelling tegen kabinet A A A n Rond de losplank Vlees verbruik in de Eechtrop en Strawberries in derde ronde voor HTCC-beker Dacht u écht, dat 'n vrouw van 40 graag klassieke kleren draagt? Vergeeft maar. Moderne vrouwen van 40 willen moderne, leuke, aparte jurkjes en pakjes. Nietwaar? BELASTING OP DE TOEGEVOEGDE WAARDE KOMT IN HET GEDING Sleeuwenhoek voor 450.000.- naar Birmingham City Sijbrands behield provinciale titel MAANDAG 6 NOVEMBER 1967 4 Gevaarlijk besluit Produktiegegevens VLEESVERBRUIK PER INWONER IN DE EUROPESE GEMEENSCHAP (gjjjg*, 10 kg M ZELFVOORZIENINGSGRAAD VAN VLEES APART EN NIET DUUR (Van onze medewerker bloembollencultuur) BOLLENSTREEK. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen vraagt zich af, waarom deze bedrijfstak volgens het kabinet opeens niet meer tot de land- en tuinbouw behoort. Dit blijkt namelijk uit de voorgestelde wet van de Belasting op de Toegevoegde Waarde. Land- en tuinbouw zullen geen 12 maar 4 percent moeten betalen, alleen de sier gewassen vallen onder het algemene ta rief. Het heeft daarom ook besloten een protest te zenden aan de volksvertegen woordiging. Dit te meer, daar in de ande re E.E.G. landen de siergewassen nor maal onder land- en tuinbouw worden ge rekend en daar ook in 1968 al genieten van het lage tarief. De niet bepaald aangename gemoeds stemming van de bestuursleden is te be grijpen als men weet, dat de siergewas sensector bij alles ongeveer wordt behan deld als de groenten- en fruitsector. Een vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw, mr. A. D. Preiffer pro beerde het verschil van 4 naar 12 per cent af te zwakken door te zeggen, dat er ook aftrekposten zijn, zodat het geen 8 maar soms zelfs minder dan 2 percent meer wordt. Dit bracht de voorzitter, de heer H. J. Hylkema niet van zijn stuk. Die aftrekposten slaan hoofdzakelijk op in vesteringen en in verhouding tot de waar de van de produkten zijn de investeringen zeer gering. De produktiekosten in de sier gewassen worden voor een groot gedeelte gevormd door niet-aftrekbare loonkos ten. De heer Copijn vroeg of hij straks 12 pet. toegevoegde waarde in rekening moet b- ngen in plaats van de 3/4 per cent nu. Een boompje wordt buiten van 'n vrij waardeloos zaadje geteeld, de rest van de kosten zijn hoofdzakelijk arbeids loon. „Het zal wel moeten" aldus de voor zitter, die overigens wel beklemtoonde, dat deze belasting meer verdiensten had dan andere systemen. De export blijft buiten beschouwing, om dat die alles onmiddellijk terugbetaald krijgt. Er zijn in dat bestuur heren, die zich wel afvragen wat „onmiddellijk" be tekent. Na uitvoerige discussie besloot men al leen de volksvertegenwoordiging op de hoogte te stellen van een gevaarlijk be sluit van het kabinet. De Nederlandse pro dukten worden da nbij gelijke inkoopprij zen met een hoger percentage belast en dat kan vooral in grensgebieden als bij de veilingen van Venlo en Straelen bijzonder vervelend zijn. Nederlandse telers komen in het nadeel. Bij de bespreking van een markttest, naar de verkoop van bolbloemen via wa renhuizen, ditmaal in Manchester, Enge land, deelde de voorzitter mee, dat de Engelsen volkomen zijn omgezwaaid. Bij de eers tests enkele jaren geleden was men verbolgen over het feit, dat de Ne derlanders nieuwe afzetkanalen zochten. Dit jaar zijn de Engelsen met wie men samenwerking zoekt, enthousiast en heb ben hun steun en medewerking volledig toegezegd. Het is bijzonder spijtig dat ei genlijk alleen Nederland een goed systeem heeft om geld voor reclame bij elkaar te krijgen. De Engelsen kunnen in feite niets anders doen dan hun morele steun geven De proef zal vermoedelijk 120.000 gaan kosten. Daarvan is 60.000 voor reclame waarvan weer ongeveer 90 percent t.v. reclame wordt uitgegeven. Men hoopt de invloed van dit medium op de verkoop bui ten de warenhuizen te kunnen nagaan. Het volijverige bestuur van het Pro duktschap zoekt naarstig naar wegen om ijverig te kunnen blijven. Bij het wegval len van de teeltbeheersing raakt men nau- keurige statistische gegevens kwijt. Om de leemte op te vullen zal het proberen via een enquête onder de bloementelers te ontdekken, welke plannen zij hebben voor het aa .ande jaar. Men hoopt voldoen de gegevens terug te krijgen om het ma teriaal tot een betrouwbare prognose te kunnen omwerken. De Nederlandse gemeenten blijken niet allemaal even onpartijdig te werk te gaan bij 't uitreiken van vergunningen aan ver kopers van bloemen. Om te achterhalen welke systemen er worden toegepast ver zoekt het PVS de gemeentelijke deskun- hun gegevens en systemen te verstrekken. Het PVS wil op deze ma nier ook te weten komen, waar en wan neer de afzet plaats heeft. De stijgende produktie in de E.E.G. moet ook zijn weg naar de consument vinden. Dit is tot nu toe in Nederland en Duitcland behoorlijk gestimuleerd door een gezamenlijke reclame. Nederland zorgde voor het geld door bij export aan beide zijden van de grens een heffing op te leggen. De juridische afdeling van de Europese Commissie is van mening, dat dit systeem tegen het Verdrag van Rome indruist. Als een gemeenschappelijke re geling voor de siergewassen van kracht wordt dan is de kans op een dergelijke Blumenwerbung GmbH eigenlijk verke ken. Mr. Nederveen noemde het stand punt van de Europese Commissie „Juri dische haarkloverij". Men zal trachten de Nederlandse en Duitse regeringen met argumenten ervan te overtuigen, dat zij gezamenlijk des noods tegen het Verdrag van Rome in moeten trachten die heffing te laten be staan. Op de keper beschouwd is men al sinds 1958 in overtreding. Bij de bspreking van de minimum exportprijzen, die dezelfde zullen zijn als verleden jaar, evenals de overnameprij zen, bleek, dat de wens bestaat om toch (in kg,per jaor - geslacht gewicht, met inbegrip van vet) «II Mn l Duitsland CBR) ■rar Italië Sled ftgQp m IIKift 1965/66 73,0 «Kift Frankrijk Nederland «Kift «Kift KL KtËSCA «KM «Kil! LgUA «ff 94,C «Kift «Kift. 3s> «ft 38.8 «ft «Kift «ft «it (jHEfe «li 58.8 «Kift België/Lux. ■■overschot I I tekort 147,5 95,2 |DUITSLAND(BR) FRANKRIJK ITALIË NEDERLAND BELGIË LUX. GEMEENSCHAP weer tulpenplantgoed van tweede of der de kwaliteit uit de markt te nemen. De voorzitter wees er wel op ,dat dit niet uti reserves kan worden gefinancierd. Bij enkele leden is er wel een bezwaar om het nodige geld binnen te krijgen via de volwaardige leverbare bollen. Men zal het probleem nader onderzoeken en vermoe delijk voor 1 januari 1968 een voorstel onder ogen krijgen. BIRMINGHAM. John Sleeuwenhoek zoon van een Nederlands officier, is door de Britse voetbalclub Aston Villa ver kocht aan Birmingham City voor 45.000 pond sterling (ƒ450.000). De 23-jarige Sleeuwenhoek speelt al vanaf zijn 17e jaar in de Britse compe titie. Hij had zelf verzocht om op de transferlij st te worden gezet omdat hij „er genoeg van had in een club te spelen waar altijd ruzie is". Aston Villa speelt in de tweede divisie en staat momenteel als vierde van onde ren genoteerd. (Van onze hockeymedewerker) BEVERWIJK. Het eerste herenteam van Eechtrop heeft zich door een 5-1 overwinning op HMC 2 geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de HTCC-beker. Op een door vele regens zeer zwaar veld ontspon zich al direct een snelle wedstrijd waarbij duidelijk bleek dat de nieuwe buitenspelregel een hoog speltempo mogelijk maakt. Na 5 minuten waarin Eechtrop een groot over wicht had maakte F. Feherman het ope ningsdoelpunt uit een strafcorner. Tien minuten later werkte H. Roest een aan val op de juiste manier af, 2-0. HMC ant woordde met een tegenpunt van de stick van zijn midvoor. Na rust hernamen de Beverwijkers het initiatief. Hun linksbui ten speelde zich goed vrij en scoorde met een fraaie backhandslag 3-1. H. Roes bracht de stand na goed doorlopen op 4-1 en vijf minuten voor tijd leverde een aanval over rechts de Beverwijkers hun vijfde doelpunt op. Seignette was er de maker van. De Groningers hadden zich echter al lang tevoren bij hun onafwend bare nederlaag neergelegd. De tweede klasser Strawberries heeft zich in de tweede ronde van het HTCC- bekertoernooi via een 2-1 zege op de Groningse eerste klasser HMC naar de volgende ronde gespeeld. In de gelijk- opgaande strijd op Schoonenberg waren de Velsenaren iets feller in hun aanval len. Een aan Strawberries toegekende strafcorner werd door W .Wortelboer in geschoten. 1-0. Na rust leverde een offen sief van HMC de gelijkmaker op uit een strafcorner. Strawberries toonde de goe de cupmentaliteit te bezitten door zich door dez etegenvaller niet te laten ont moedigen. De Velsenaren kregen een strafcorner te nemen, Tom Maks gaf de bal goed aan en W. Wortelboer liet zich deze scoringskans niet ontglippen, 2-1. Een welverdiende overwinning van de volhardende thuisclub. De dames van Strawberries wilden kennelijk niet voor de hren onder doen. Zij versloegen het Groningse HMC met 2-1. In de eerste helft van deze wedstrijd om de Parnassiaprijs was Strawberries doorlopend sterker hetgeen na ongeveer 20 minuten in een doelpunt van Sieteke Meesters tot uitdrukking werd gebracht. Na rust verhoogde Ineke Wortelboer de score uit een aanval. HMC kwam hierna tot goed tegenspel en maakte het de Velsense defensie dikwijls lastig genoeg. De Groningsen kwamen verdiend aan hun tegenpunt maar verder liet Straw berries het niet komen. 2e klasse A IJMUIDEN. De weers omstandighe den hebben er vorige week voor gezorgd dat er geen sprake kon zijn van een re gelmatige aanvoer. De schepen, die het dan toch maar weer steeds geprobeerd hebben, konden slechts een minimum aan vangst buit maken. Alleen de kleine span- vissers zorgden telkens weer voor verras singen. Zo kon de woensdagmarkt ai di- rekt starten met de vangst van de KW 15 vanuit de Donegal-baai en de aanvoer van drie botters. Doch even na acht uur meerden acht van deze kleine spanvis- sers af aan de kaderuimte van hal D en C, met aan boord prachtige ladingen ka beljauw en gullen, in een enkele maal wel meer dan 100 kisten, met daarbij een partij wijting. Van deze laatste vissoort werden soms partijen van meer dan 40 kisten aange voerd, doch de kwaliteit was zoals ver wacht kon worden grof. Het merendeel van deze vangsten werd afgenomen door de binnenlandse handel. De exporteurs naar Duitsland en Frankrijk konden dit maal niet meedoen aan het spel in ver band met de viering in die landen van het Allerheiligenfeest en in aansluiting daar op de Allerzielenherdenking, waardoor de grenzen niet of althans onvoldoende open waren. Door drie spanvissers werd ook nog haring aangevoerd. De overige spanvissers hebben er de voorkeur aan gegeven hun lading in Scheveningen aan de markt te brengen. Oorzaak daarvan is geweest, dat de ha ring zich veel zuidelijker heeft bevonden dan in de vorige weken het geval is ge weest. De vangsten van de schepen uit de noordelijke Noordzee stonden eveneens in het teken van het ruwe weer. Zij be droegen de helft van hetgeen men nor maal van deze schepen zou kunnen ver wachten. Dat deze schrale aanvoer de prijzen heeft beïnvloed, kon verwacht worden. De Sch. 171, die aan de vrijdag markt zijn lading heeft gelost, heeft van de schaarste aan haring goed kunnen pro fiteren. Dit schip had 600 kisten pilchards aan boord met daarnaast nog in de kuin gestort 100 kleine kisten pilchards en 140 Rapid Groen Geel Ring Pass HDS 11 10 8 Tempo '34 Rijswijk Aeolus Zandvoort 2e klasse B HBS Kraaien Strawberr. Alkmaar 7 14 6 11 11 6 6 Myra Voordaan Gooische Eechtrop kisten haring. De kleine kistjes met pil chards waren ditmaal zeer welkom bij de conservenindustrie. Zij werden afge nomen voor prijzen, die varieerden van ƒ8.60 tot ƒ7,20. Anders was het met de aangevoerde haring vanuit de Ierse Zee. Na een inzet van 55,- per kist, liep de prijs op tot 59,- om daarna tot slot van eigenaar te verwisselen voor 48,- per kist. Deze week worden nog meer schepen verwacht met vangsten, welke voor een groot deel uit pilchards bestaan. Deze vangsten worden dan wel bewaard om de tekorten aan haring iets te com penseren. Indien hierin op korte termijn geen verandering ten gunste ontstaat, zullen meerdere rederijen gedwongen worden de haringvisserij nog voor het einde van het seizoen los te laten. (Van onze dammedewerker) UITGEEST. Het toernooi om het damkampioenschap van Noord-Holland dat ten gevolge van een druk competitie programma op vrije dagen werd ver speeld, heeft zondag in Uitgeest zijn slui tingsronde beleefd. Ton Sijbrands, die in enkele partijen een puntenverdeling had moeten toestaan, vergiste zich niet in de laatste ronde en bracht vrij snel J. Ver- hey tot overgave. R Palmer won van M. Jonkhart. C. Pippel speelde remise met J. Havik. J. de Boer zegevierde over Th. Tielrooy. C. v. Westerloo deelde de pun ten met M. Veenstra en W. v.d. Sluis en J. de Ruiter kwamen eveneens remise overeen. De eindstand luidt: 1 en kampioen Ton Sijbrands 17; 2. W. v.d. Sluis 16; 3. Palmer 15; 4. J. de Boer 15; 5. J. de Ruiter 14; 6. en 7. C. Pippel en J. Verhey elk 10; 8. C. v. Westerloo 9; 9. Th. Tielrooy 8; 19 en 11 M. Veenstra en M. Jonkhart elk 7 en 12 H. Havik 4. Ton Sijbrands is al gerechtigd tot deel neming aan het kampioenschap van Ne derland. De nummers 2 tot en met 5 zul len in de gewestelijke voorwedstrijden met twee vertegenwoordigers uit Utrecht strijden om 3 plaatsen in het kampioen schap van Nederland 1968. Krijtstreep japon van wollen flannel in bruin. Afgezet met piqué kraagje,- -manchetten en feestelijke strik. Maten 36-42. Geheel gevoerd 69.75. Nu dezer dagen de ministers van Landbouw van de zes E.E.G.-landen hebben besloten om volgend jaar juli de vleesprijzen in de gemeen schap met bijna drie percent te ver hogen is bovenstaande grafiek wel interessant. Voor de Europese Gemeenschap als geheel bedroeg het vleesverbruik per hoofd van de bevolking 68,1 kg per jaar in 1965-1986. Er bestaan zeer grote verschillen tussen de landen van de Gemeenschap. In Frankrijk bijvoorbeeld is het vlees verbruik bijna 2,5 keer zo groot als in Italië. Maar zelfs lussen België (71,1 kg) en Nederland (58,8 kg) stelt men gevoelige verschillen vast. In Duitsland is het vleesverbruik iets hoger dan in België. In Nederland en in Italië blijft het vleesverbruik beneden het gemid delde voor de Gemeenschap als ge heel. Misschien is het interessant het vleesverbruik per dag te berekenen. Ziehier de uitkomsten: Duitsland 200 gram, Frankrijk 260 gram, Italië 107 gram, Nederland 161 gram, Bel gië 195 gram. Twee zaken moeten daarbij niet uit het oog worden ver loren, ten eerste, dat het been en de vetten in deze cijfers zijn be grepen en ten tweede, dat de kleine kinderen ook meetellen voor het totale aantal inwoners. Het tweede gedeelte van onze tekening geeft de graad van zelf voorziening aan, dat wil zeggen de bruto binnenlandse produktie in percenten van de beschikbare hoe veelheden. Alleen Nederland heeft een overschot, alle andere landen hebben een tekort en hetzelfde geldt voor de Europese Gemeenschap als geheel. Een fijne kombinatie japon met jasje' van kamgaren in krijtstreep,marine of grijs. 7/8 mouwen. Japon van zuiver scheerwollen flannel in krijtstreep, marine of bruin makkelijk wasbare manchetten en kraagje. Geheel gevoerd. Maten 40-46.139.-. Met witte piqué kraag en manchetten. Mt 40-48. 79.-

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4