DE ZILVEREN HAMER 4 RITMEESTER PANDA EN DE MEESTER*VERVALSER POLLE, PELLI EN PINGO «gestipt BRAMMETJE FOK Weer bezwaren tegen uitzending „Koning Klant" 1 Normen „passende arbeid" moeten bestudeerd worden Rusland opent showroom in IJsselstein MAANDAG 6 NOVEMBER 196 7 9 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN Galop: een Ritmeester van onmiskenbaar ras. Galop - een sigaar voor mannen die zuiver ras kunnen herkennen groenland; NKV-voorzitter Kees Stip Meer ulo-leerlingen T'l'f 1 AMMMWMMWWMMIA* 76) Jarl Svein was er inderdaad in geslaagd een geducht leger op de been te brengen. Vele aanzienlijke hoofdmannen hadden hem hun steun toegezegd; van alle kanten was er versterking gekomen en vroeg in het voorjaar zouden allen op Steinkjer samen komen om op te trekken te gen de ongewenste heerser. Ook Tore Hund had zich bij de jarl aangesloten en werd op Steink jer verwacht. Ware hij om een an dere reden gekomen, Sigrid zou zich zeker op zijn bezoek hebben ver heugd; want ze had hem niet veel gezien de laatste jaren. Maar nu be tekende zijn komst de nadering van de beslissende slag tegen Olav Ha- raldsson en die gedachte vervulde haar met afkeer en zorg. In haar overprikkelde toestand hin derde zelfs het luidruchtige spel van de kinderen haar en soms vroeg ze zich moedeloos af, of ze ooit weer normaal zou worden. Het was de angst Olve te zullen verliezen, die haar zo prikkelbaar deed zijn. Ze begreep zelf niet, waarom ze in deze tijd juist niet extra goed en geduldig met hem was, in plaats van meteen haar stekels op te zetten. Iedere keer, als ze, ontdaan na een onbeheerste uitval, vluchtte, nam ze zich stellig voor, dat dit de laatste maal zou zijn. Maar de rust was nooit van lange duur. Als Sigrid dan al moeilijk en on evenwichtig was deze winter, Olve toonde zich daarentegen een toon beeld van rust en gelijkmatigheid. Hij bemoeide zich veel met zijn kin deren, die een geweldig ontzag voor hem koesterden sinds de dag, dat ze hem als hoofdman voor al zijn men sen hadden zien staan. Hij was goed voor de kinderen, doch leerde hun al vroeg zelfstandigheid. Hij duldde geen tranen en klachten, ze moesten vroeg gehard worden, en eraan wen nen hun eigen boontjes te doppen. Geleidelijk aan leerde hij hun. hoe ze zich konden verdedigen, wanneer ze in nood zaten, hoe ze pijl en boog moesten hanteren, wat er van de zoons van een hoofdman verwacht werd. Wat Tora betreft, alles liep heel anders, dan zij zich had voorgesteld. Van argwanend gefluister of boos aardige praatjes was geen sprake, toen ze zich voor het eerst op de been waagde en haar wankele stap pen begon. Integendeel, men betoon de haar overal een eerbied, die haar verbaasd deed staan. Er kwam bezoek voor haar van de naburige hoeven, men wilde haar zien en spreken, want het was im mers een wonder, dat iemand, die jarenlang verlamd was geweest, op eens weer begon te lopen. Op zekere dag kwam priester Anund in grote haast op Egge. Hij wilde direct Olve spreken. En Olve, die zag, hoe opgewonden de priester was, liet zijn werk in de steek en nam zijn bezoeker mee naar een rus tige plek. Voordat Anund zijn ver haal begon, keek hij behoedzaam om zich heen of geen vreemde oren hen konden horen. Olve was verwonderd, zo opgewon den had hij zijn vriend nog nooit aanschouwd. Wat voert je wel in zo'n haast hierheen? vroeg hij, terwijl Anund zat uit te blazen van de vermoeiende rit. Heb je dan niet gehoord, wat er hier in de streek over je moeder verteld wordt! riep Anund uit. Er is zoveel over haar gesproken, is er dan nog iets nieuws bijgekomen? Ze zeggen, dat er een wonder gebeurd is en dat ik haar genezen heb, zuchtte Anund vertwijfeld. Olve schoot in de lach bij het zien van Anunds ontstelde gelaat. Ha- gios Anundos de heilige Anund, zei hij, dat klinkt prachtig. Ik weet zeker, dat een aureool je prach tig zou staan, man. Je kunst je ongepaste grappen voor je houden, gromde Anund. Je weet immers wel beter. En voor mij is dit een hoogst ernstige zaak. Olve begreep, dat hij zijn spot te ver gedreven had en haastte zich, zijn gezicht in de plooi te brengen. Hoe heb je het ontdekt? wilde hij weten. De mensen brengen mij hun zie ken vertelde Anund, ze smeken mij hen te genezen. Ik zei hun, dat ik ze zou hlepen, zover dat in mijn ver mogen lag, en dan prevelden ze iets over wonderen. Ten slotte kreeg ik argwaan. Toen er een vrouw bij mij kwam met haar zoontje, die een hor relvoet heeft, nam ik er haar over onder handen. Ik zei haar, dat ze wel wist dat zoiets niet te verhelpen was. Ja, dat weet ik wel, antwoord de ze, maar Onze Lieve Heer zal helpen als een van Zijn heiligen er Hem om bidt. De heilige Lucas was dokter, zei ik. Bid tot hem. Toen keek ze me met zulke strak ke ogen aan, dat ik er bijna bang van werd en ze zei letterlijk: U kunt mij helpen, als u wilt, u hebt Tora op Egge ook genezen. Dat is sterk! riep Olve uit. Zeg dat wel zei Anund hoofd schuddend. Maar zeg me nu eens, wat ik moet doen? Ik sta machteloos, ik kan je moeders vertrouwen niet misbruiken. Zal ik er met haar over pra ten? stelde Olve voor. Anunds ge zicht klaarde op. Wil je vragen, of ze er bezwaar tegen heeft? vroeg hij. Je begrijpt, als dit zo door gaat, zal ik hier moeten verdwijnen. Olve dacht na. Ten slotte is het ook eigenlijk een wonder, sprak hij dan ernstig. Ze zou zeker haar leven lang zo gebleven zijn als niet Hij maakte de zin niet af. Opeens stond hij op, maar toen Anund aan stalten maakte heen te gaan, beduid de hij hem te wachten. Even later kwam hij terug met iets in de hand, dat hij aan Anund gaf. De priester staarde er sprakeloos naar. Het was een prachtig gouden kruis met schit terende stenen ingelegd, aan een dik ke gouden ketting. Ik heb dit eens als krijgsbuit meegenomen, toen ik onder een der zonen van Hajib al-Mansur vocht, verklaarde Olve. Anund wilde het geschenk weigeren, maar Olve drong aan. Neem het, het komt jou meer toe dan mij, zei hij. Ik heb het door geweld gekregen. (Wordt vervolgd) ADVERTENTIE GALOP IS VOOR KENNERS UTRECHT. De bond van automo biel-, garage- en aanverwante bedrijven (Bovag) heeft in een brief aan de mi nister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk zijn bezwaren kenbaar gemaakt tegen de televisie-uitzending „Koning Klant" van 24 oktober, waarin een kwartier lang aandacht werd besteed aan de produkten, die de Alge mene Nederlandse Automobilisten Club (ANAC) op de markt brengt. Ook werden prijzen genoemd en ver koopadressen van automaterialen, olie en benzine gegeven. De Bovag vraagt, of de minister niet van oordeel is dat hierbij de voorschriften met betrekking tot de reclame in de ether zijn overtreden. 19-.95 49. Joris Goedbloed stopte zijn auto, en keek belangstel lend naar Panda en Astral die zich op de weg be vonden. „Kan ik ergens mee helpen?" vroeg hij nieuws gierig. Misschien wel meneer!" zei Panda. „Astral hier wil nog iets meenemen naar zijn planeet. Hij zou graag een aardbewoner willen falderen, ziet u? Maar het moet een keurig iemand zijn en die is moeilijk te vinden!" „Maar foei nu toch, baaske" sprak Joris. „Herkent ge een keurig persoon niet, als hij voor u staat? Ik,.eh.de baron van Malpertuus, sta be kend om zijn fatsoen." „Is dat zo?" vroeg Panda on der de indruk. „Dat moet ik Astral vertellen!" Hij rende naar de ruimtevaarder, en die richtte na een klein gesprekje zijn fnuk op Joris. „Hoe opwindend!" mom pelde deze tot zichzelf. „Op deze wijze zal ik een vreern- de planeet kunnen bezichtigen terwijl ik tóch hier blijf. Avontuur en weelde: wat een leven!" Op dat moment plopte naast hem zijn evenbeeld reeds tevoorschijn. HET BESTE, MOEDER Ml, EN BE DANKT VOOR DE HULP KIJK, POlie, DAAR KOMT EEN GROEN- WEES MAAR NIET0N6ERUST, HOOR. IK HAD ALLEEN EEN BEETJE AFK0ELIW6 N0DI6 IK HEET IJSPOUE WELKOM IN ARME KEREL, ZIJN JAK IS GEKANTELD, WÊ MOETEN HEM REDDEN1 LANDER AAN' {.249S-0 Behalve de brief heeft de Bovag af drukken van door de ANAC geplaatste advertenties aan de minister verzonden, waarin de genoemde produkten worden geadverteerd met een verwijzing naar de gewraakte televisie-uitzending. Volgens de Bovag verschilde deze uit zending van de eerder gehouden afleve ringen over vergelijkend warenonderzoek. Voorheen werden steeds produkten, kwa liteiten en prijzen met elkaar vergeleken, hetgeen in de laatste uitzending van 24 oktober niet het geval was. DEN BOSCH. „Men moet oppassen, al te generaliserende kritiek te uiten op de werkloze werknemer wanneer deze aangeboden werk weigert. Uit een onder zoek van de Sociale Verzekeringsraad is gebleken, dat hier bepaald niet van exces sen gesproken kan worden. Een andere zaak is, of het niet wenselijk is de normen voor zogenaamd passende arbeid nader te bestuderen en eventueel aan te passen". Dit verklaarde de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, zaterdag in Den Bosch bij de herdenking van het 75-jarig bestaan van de afdeling Den Bosch van het N.K.V.. Hij keerde zich wel nadrukkelijk tegen diegenen, die werkloosheidsuitkering ge bruiken als basis voor een soort bijver- dienste-activiteit en die daarom elk aan bod weigeren, waarvan de honorering be neden de optelsom van uitkering en bij verdienste ligt. Het zijn die lieden, aldus de heer Mertens, die op de andere werk lozen die liever vandaag dan morgen aan het werk willen, een onverdiende blaam werpen. Anderzijds noemde hij het onjuist, dat werk moet worden aanvaard waarvan de honorering lager ligt dan de werkloos heidsuitkering of ongeveer gelijk. In dat laatste geval zou de werknemer namelijk bij herhaalde werkloosheid een steeds lagere uitkering ontvangen. De heer Mer tens zei, dat spoedig maatregelen moeten worden genomen die enerzijds excessen tegengaan en anderzijds bij herhaalde werkloosheid een suppletie mogelijk maken tot aan het eerste W.W.-uitkerings- bedrag. IJSSELSTEIN. De Russische am bassadeur in ons land, de heer V. S. La- vrov, heeft in IJsselstein een showroom geopend waar Russische machines per manent tentoon worden gesteld. Sinds vijf jaar exporteert Rusland ma chines voor de industrie naar ons land. Sinds J t tijdstip treedt de NV Stemm- ler-Imex op als vertegenwoordiger van Stanko-import, de export-organisatie van de totale werktuigmachineproduktie van de Russische industrie. Rusland exporteert op dit moment ma chines naar meer dan zestig landen, in clusief praktisch alle Europese landen. Het exportprogramma omvat meer dan 1200 typen van eenvoudige boormachines tot ultrasonore verspaningsmachines. Ne derland heeft dit jaar ongeveer 50 ver schillende typen machines uit Rusland betrokken. Op dit moment heeft Rusland circa 200 Nederlandse klanten, die dit jaar tussen de 300 en de 400 machines afnamen. Men verwacht dat dit aantal de komende jaren aanzienlijk zal toe nemen. In 1965 bedroeg de omzet van het han dels verkeer tussen Nederland en Rusland ongeveer ƒ350 miljoen, vorig jaar ƒ430 miljoen en men verwacht dat de omzet dit jaar zal stijgen tot circa 600 miljoen gulden. De Amerikaanse oliemaatschappij Texaco heeft twee tankschepen van 209.000 ton besteld bij de Westduitse scheepsbouwmaatschappij Howaldt- werke in Kiel. De schepen zullen in 1969 en 1970 worden afgeleverd. In juni van dit jaar bestelde de maatschappij bij dezelfde werf eveneens twee schepen van dit type. Meneer de president van de Verenig de Staten van Amerika, ik weet niet of u deze krant dagelijks leest, maar anders zullen uw inlichtingendiensten, die zoveel belang stellen in de menin gen die er heersen in andere landen dan het uwe, wel zo vriendelijk zijn u mijn woorden over te brengen. Wat ik schrijf is namelijk van het grootste be lang voor het voortbestaan van uw land. In de vertrekhal van het Nederland se vliegveld Schiphol vertoeft sinds we ken een vrouw, Yvonne Paul. Zij heeft meer dan vijf jaar in de Verenigde Staten gewoond en wenst de Amerikaanse nationaliteit te verwer ven. Uw ambtenaren beschouwen haar echter als geestelijk gestoord en heb ben haar uitgewezen. Nu wacht zij in de vertrekhal van dat vliegveld op een gunstige beschikking op haar verzoek opnieuw te worden toegelaten. Hoewel zij een Nederlands paspoort heeft en in Nederland zeker onderdak zou kun nen vinden, geeft zij er de voorkeur aan op het vliegveld te blijven tot haar terugkeer of haar dood er op volgt. U meneer de president, bent opge voed in een traditie waarin de bereid heid om te sterven voor uw land wordt beschouwd als een van de groot ste deugden. En niet alleen voor uw eigen land, maar ook voor de vrijheid van andere mensen in andere landen. Ontelbare Amerikanen gaven van die bereidheid blijk door te vallen in de strijd tegen Duitsers, Japanners, Ko- reanen en Vietnamezen. En twee van uw voorgangers vielen door de hand van de Amerikanen. Niemand dan een president van de Verenigde Staten kan er dieper van overtuigd zijn dat geen veiligheidsmaatregel, tot kogelvrije au toruiten toe, die zelfs aan het front weinig toepassing vinden, hem kan be schermen tgen de kans het offer te brengen van zijn leven, voor of tegen wie of wat dan ook. Vanuit deze sfeer van doodsverach ting verzok ik u in gedachten de spron- te maken naar het vliegveld Schiphol, waar een vrouw balancert op de lucht brug tussen dood en leven. De gees telijke gestoordheid die uw ambtenaren haar toeschrijven ligt hierin dat zij niet voor Amerika wil sterven, maar dat zij wil sterven wanneer zij niet in Amerika kan leven. Zolang er één Amerikaanse staatsburgeres is die en kel bij dit verlangen leeft, is uw land niet verloren. Uw hand zal haar het vrijgeleide langs 't vrijheidsbeeld ver strekken. En daarop zal te lezen staan: „Hier komt Yvonne Paul. Zij is Ame rika". DEN HAAG. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek telda het ulo op 16 september 282.800 leer lingen tegen 276.600 een jaar tevoren. Als het aantal leerlingen in de brugklas sen van de experimentscholen bij het ulo worden geteld, zijn deze cijfers respec tievelijk 286.600 en 279.900. Het aantal tot het eerste leerjaar toe gelaten leerlingen nam toe van 68.300 in 1966 tot 70.300 in 1967. Met inbegrip van de toegelatenen tot de brugklassen was de toeneming 2.400 leerlingen of 3 per cent. Van de 12- en 13-jarigen ging in 1967 31.5 percent naar het ulo tegen 30.8 per cent in 1966. Met inbegrip van de brug klassen bedroeg het percentage 33 tegen 32.1 in 1966. 87. Voor het Hoofdkwartier van de Gar de wachten twee kolossale palankijns, elk uitgerust met een dozijn dragers. Aan weerszijden staat een rij soldaten stram in de houding, hun hellebaarden geheven. Rechter Tie is ingestapt en wenkt de Opperkamerheer om naast hem plaats te nemen. De Keizerlijke Woorden heeft hij bij zich gestoken, gewikkeld in gele zij de. Kolonel Kang bestreedt de tweede palankijn en de stoet zet zich in beweging. Een belangrijk deel van zijn opdracht is vervuld, bedenkt Rechter Tie, maar nu gaat het er nog om de intriganten in het paleis te ontmaskeren. Het enige spoor waarover hij beschikt is het feit dat de boogschutters op de muur waren wegge lokt toen Tai Min het halssnoer kwam stelen. Als hij kan nagaan wie daar ver antwoordelijk voor was, weet hij meteen wie de intriganten zijn. Terwijl de dra gers, begeleid door het escorte soldaten, de twee palankijns zo snel mogelijk naar het paleis brengen, neemt de Opperkamer heer het woord. „Als het telraam op het lijk van de kassier gevonden werd", zegt hij, „hoe kwam het dan weer in de bureau la terecht?". Rechter Tie bedenkt zuur, dat de sluwe kerel meteen de zwakke plek in zijn verhaal heeft opgemerkt. „Ik zelf heb het telraam teruggebracht naar de herberg", zegt hij stroef. „Ik wist toen nog niet dat er een parelsnoer vermist werd, maar ik had er eerder aan moe ten denken". De stoet nadert de marme ren brug over de paleisgracht. 979. Grote ogen zette Prikkebeen Junior op aan boord van het wandelende schip, toen hij zijn cirkelzaagvis zag aankomen, gevolgd door het afschuwelijke monster- van-de-zee. Hij was te verbaasd om bang te zijn. „Een Ondier, een origineel Ondier", riep hij opgetogen, terwijl hij zwaaide met zijn vlindernet. „Dat heeft hier al die tijd geleefd en ik heb het niet geweten. Die moet ik hebben voor mijn verzame- ling.Poes, poes, poeshier poessie, poessie, poessie." Het monster kwam inderdaad zijn rich ting uit, achter de cirkelzaagvis aan. In doodsangst snorde het achtervolgde dier door het wateren in paniek zaagde hij dwars door het wandelende schip heen. „Héniet doenweg wezen. ik kan niet zwemmen", riep de Verzame laar, die nu ineens benauwd werd voor zijn eigen hachje.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9