Werkgroep „Landschap der Zuiderzeepolders" Houdt Marken buiten de Markerwaard Pleidooi voor vergroting Pampus si ml ré a Ruimtevaart in cijfers Arabische leiders streven naar Palestijns-Arabische staat Onderlinge verschillen groot —■Hl t Nieuw recept! Fa. B. ENGELENBERG Non bij stelen van offergaven betrapt koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... PREMIE SPAARPLAN Ambtenaren zijn geen meelbaleri' Een partner voor een rijksdaalder Eet eens voor de afwisseling '4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 15 Duurder Gewonde vrouw lag acht uren in schuur DE STEENWERF", Spaarndamseweg 48, Haarlem NUMMER 1 19 32. „DE HOUTWERF", Kampersingel 20-24 ÊÊËMÊÊÊM WMÊÊÈÊXmÊË I ™ii WmmÊÊÊmm. 1 IlÉÉiiiiilliii Basis voor persoonlijk bezit Verscheidenheid Federatief verband T egenstand Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. Niet geïnteresseerd OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Veelzijdige hoogleraar DE WESTELIJKE RANDMEREN VAN DE IJSSELMEERPOLDERS I 0 EE ENSCHET S EnkhhiZEN HOORN MARKERWAARD EDAM LELYSTAD VOLENDAM MONNICK EN /igl G O U W MARKEN De Nes W A T E'R L.A* N. Z - FLEVOLAND Duraera VERKLARING «ANDMEM* PAMPUS ITADSBEWESTPAAKfN EN MAK WATEBSPORTOCeiEOEN VOLDEN» STRUCTUURSCHETS SU,TWEEDE NOTA RUIMTELIJKE ORDENINO» AMSTERDAM muiden*;muider v.V\*S*.berg BOS. SBPLANTINOEN [°5nnHUIZEN öO'ft'! CONTACT-COMMISSIE VOOR NATUUR EN LANDSCHAPSBESCHERMING - 1967 gehandhaafd kan blijven als belangrijk centrum voor de watersport ten behoeve van Amsterdam en de grote stad, die in de Markerwaard, noordelijk van het Oost- vaardersdiep komt te liggen. Op een gisteren gehouden persconfe rentie heeft een van de leden van de werkgroep, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, gezegd, zich er van bewust te zijn, dat er een extra uitgave van ongeveer 30 miljoen nodig zal zijn als Marken buiten de Markerwaard blijft, maar op het totaal van 700 miljoen, dat de Mar kerwaard vergt, mag een dergelijk be drag, als er zo grote recreatieve belangen op het spel staan, niet van doorslaggeven de betekenis zijn. De werkgroep bestaat uit mr. H. P. Gor ter, voorzitter, P. Nijhof, secretaris, mej. ir. E. F. van der Ban. R. J. Benhtem, A. G. M. Boost, prof. C. van Eesteren, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, M. K. Honig, T. Kasemier, ir. J. Doeff, ir. J. J. Pilon en M. Ruytenschildt. (Van onze correspondent) KERKRADE. De politie van Kerk- rade heeft een 59-jarig non in Spek- holzerheide betrapt bij het stelen van geld uit de brandkast in de sacristie naast de kerk. De zuster heeft bekend al dik wijls een greep in de offergaven van de parochianen te hebben gedaan. In totaal heeft ze minstens 500 weggenomen. Ze gebruikte het geld om de jaarlijkse va kantiereisjes naar haar familie te kunnen betalen en om cadeautjes voor haar mede zusters te kopen. Een rechercheur van de Kerkraadse politie had zich verdekt in een grote kast van de sacristie opgesteld om de dief op heterdaad te betrappen. Vijf dagen lang hield hij in de kast voor en na de avond mis in de kerk de wacht. Maandag zag hij tijdens de mis de zuster naar de brand kast sluipen en er wat linnen zakjes met munten uit wegnemen. De non zal we gens diefstal worden vervolgd. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Ruim acht uren heeft een 58-jarige vrouw G. K.- S. met een ernstige hoofdwond in de schuur achter haar woning gelegen. Om half een 's nachts was zij uit het raam van haar slaapkamer aan de achterkant van haar woning gevallen. Zij wist nog een schuur tje binnen te kruipen, waar een kostgan ger haar 's morgens om half negen vond. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. ADVERTENTIE Onze telefoon 58211 (5 lijnen) en telexnummer 41256 zijn op vrij dag 10 november a.s. wegens werkzaamheden door de P.T.T. wederom de gehele dag buiten gebruik. Op deze datum kunt u ons dan bereiken onder ADVEHI EN TIE Hl:: - 'v: iff 1 ✓c Wmm Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullenHoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. (Van onze correspondent) ZAANDAM Nu binnenkort een be slissing moet worden genomen over de vorm van de bedijking van de Marker waard, de laatste polder, die aan het IJs- selmeer wordt onttrokken, heeft de werk groep voor het Landschap der Zuiderzee polders, gevormd door de contact-com missie voor natuur- en landschapsbescher ming, een aantal suggesties openbaar ge maakt, die het resultaat zijn van een ja renlange, deels in samenwerking met de Dienst der Zuiderzeewerken, verrichte studie. Belangrijkste suggesties Marken moet een schiereiland blijven. Pampus moet aanmerkelijk worden vergroot. Het Hoornse Hop, het water tussen Hoorn en het noordelijk deel van de Markerwaard, moet veel groter wor den dan aanvankelijk officieel aange nomen is. De werkgroep meent, dat de randmeren door hun recreatieve en landschappelijke functie in aanzienlijke mate kunnen bij dragen tot een goed stedelijk woonkli maat. Om dat te kunnen bereiken is vroegtijdig een voldoende gedetailleerd plan nodig, waarin het landschappelijk recreatieve en natuurbeschermingsbeleid voor het oude en het nieuwe land tezamen worden bezien. Volgens de werkgroep is dat het niet het geval geweest bij het Eemmeer en het Gooimeer, wat o.a. tot gevolg heeft gehad, dat plannen voor voorlanden, eilanden en beschutte vaar routes niet tegelijk met de aanleg van de dijk van Zuidelijk Flevoland zijn uitge voerd. Volgens de werkgroep moet aan de Dienst der Zuiderzeewerken worden opgedragen, dat zij het maken voor voor landen, eilanden en stranden, alsmede het aanleggen van beplantingen, gaat be schouwen als een integrerend bestanddeel van het droogmalen van de Markerwaard. Eén van de andere suggesties van de werkgroep is, dat er een verscheidenheid in functies van de randmeren komt. Er zullen randmeren moeten komen, die in het bijzonder zijn bestemd voor de dag recreatie, van de steden (het Gooi, Am sterdam, Groot Purmerend, Hoorn) en meren, die een „natuurlijker karakter" krijgen en, hoewel mede de recreatie dienende, vooral een functie krijgen als natuur- en rustgebied, ook als centra voor vogels. Voor de gedachte om Marken als schier eiland te behouden en niet in de Marker waard op te nemen noemt de werkgroep o.a. de overweging, dat dan de Gouwzee ADVERTENTIE Grote Houtstraat 163 Porseleinen serviezen Arzberg - Sschenbach L. Hutschenreuther DEN HAAG „Dat ambtenaren als baaltjes meel worden overgeplaatst zou ik niet graag zien. Overplaatsing is voor sommigen beroerd genoeg". Dit zei de directeur van het pas ingestelde Cen traal Bureau Spreiding Rijksdienst, de heer H. H. de Wildt, die in het ministerie van Binnenlandse Zaken een toelichting gaf op het besluit tot de verplaatsing van vijftien rijksdiensten. „Iemand die be slist niet naar Heerlen wil, gaat er niet heen. Zeker voor jongere ambtenaren zal een plaats bij een of andere rijksdienst gevonden kunnen worden. Er kunnen be zwaren zijn van zakelijke aard, het be zit van een koophuis, gezinnen waarvan zowel man als vrouw werkzaam zijn, stu derende inwonende kinderen of minder- valide huisgenoten". Hoe lang het nog zal duren voordat de verplaatsingen vol tooid kunnen zijn kon de directeur van het nieuwe bureau niet meedelen. Dat zal sterk afhangen van het tempo waarin de betrokken gemeenten kunnen bouwen „Wij zullen er wellicht zo'n jaar of tien mee bezig zijn. Als het om grote aan tallen werknemers gaat, zal het soms ja ren duren voordat de verplaatsing een feit is", aldus de heer De Wildt. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Wie de moed in de schoenen zinkt wanneer het er op aan komt een meisje mee uit te vragen, kan zich in Nijmegen wenden tot het bureau van twee medische studenten van de Nij meegse universiteit. Het bureau heet „Partypartner" en de partner-zoekenden ontmoeten elkaar er alleen in een kaar tenbak. Het is niet de bedoeling voor hu welijksbureau te spelen. Er zijn reeds veel aanmeldingen binnengekomen. De partnerzoekers zijn van strikte geheim houding verzekerd. Feestjes met teveel jongens en te wei nig meisjes komen veelvuldiger voor dan omgekeerd. Het Nijmeegse bureau heeft zich dan ook in de eerste instantie tot het zwakke geslacht gericht. Het inschrijven gebeurt kosteloos. Men vermeldt zijn -leeftijd, haarkleur, lengte, studierichting of werkzaamheden en eventuele hobby's, die gecompleteerd moeten worden met een pasfoto. Op dezelfde kaart formuleert men ook zijn eisen ten aanzien van de partner. De kosten, 2,50, komen pas als men voor een feest of uitstapje een partner vraagt. De studenten raadplegen dan hun carto theek en wegen vraag en aanbod zorg vuldig tegen elkaar af om tot een zo har monieus mogelijke combinatie te komen. KAAP KENNEDY (AFP). Hoe de omvang van de Amerikaanse ruimte vaart is gegroeid wordt duidelijk uit de cijfers met betrekking tot de drie programma's, „Mercury" (1961-1963), „Gemini" (1965-1966) en het komende „Apollo"-programma, die door het Amerikaanse ruimtevaartbureau, de NASA, zijn gepubliceerd. Het Apollo-programma begint vandaag met de eerste proefvlucht van een onbemand Apollo-ruimteschip, dat door een „Saturnus-5"-raket omhoog wordt gebracht. Het moet voor 1970 een man op de maan brengen. „Mercury" „Gemini" „Apollo" Bemanning: 1 piloot 2 piloten zomer 1988: 3 piloten Totaal gewicht bij lancering: 117 ton 153 ton 2.700 ton Stuwkracht: 165.600 kilo 195.500 kilo 3.401.000 kilo Gewicht ruimtevaartuig: 1.800 kilo 3.780 kilo 5.400 kilo Nuttige lading: 1.800 kilo 3.780 kilo 126.000 kilo Totale hoogte: 28 meter 33 meter 109 meter Doorsnee: 3 meter 3 meter 10 meter Aantal onderdelen: 1.000.000 1.230.000 3.900.000 Maximum snelheid: 28.000 km per uur 28.000 km per uur 40.000 km per uur Maximum hoogte: 280 km 1.344'km 384.000 km (Van onze correspondent) JERUZALEM. Politieke activiteit in de bezette gebieden is strikt genomen verboden. Desondanks trachten meer en meer Arabische leiders er openlijk stelling te nemen tegen de huidige staatkundige situatie. Overheersend is de neiging om tot de stichting van een Palestijns-Arabische autonome staat te komen. Pogingen om een congres te organiseren dat een „Palestijns-nationale raad" zou moeten kiezen zijn vooralsnog afgestuit op meningsverschillen onder de voormannen van de diverse groeperingen. Maar de discussies tussen vooraanstaande inwoners van West-Jordanië en de Gaza-strook gaan voort en ondanks alle ultra-nationalistische agitatie tegen hun streven schijnt een vergelijk niet uitgesloten. In de beweging voor een eigen Palestijn se staat domineren twee figuren: Sjeik Mo hammed al-Ja'abari, burgemeester van Hebron, en dr. Hamdi et-Taji al-Farouki, die vroeger een leider van de Ba'athisten was. Sjeik Ja'abari staat aan het hoofd van een groep, die voornamelijk in Hebron en omgeving actief is ep rechtstreeks met Is rael wil onderhandelen op basis van status quo. Dr. Hamdi et-Taji al-Farouki en zijn aanhangers gaan veel minder ver in hun toenadering tot de joodse staat. Zij staan in grote lijnen terugkeer voor naar het Palestijnse verdelingsplan van 1947, dat destijds door de Arabische staten werd verworpen. De Palestijns-Arabische staat, die zij zich voorstellen, zou gedemilitari seerd moeten worden en vijf jaar lang on der toezicht van de V.N. komen te staan. De betrekkingen tot Israel zouden zich tot „goede nabuurschap" beperken, maar met de Arabische landen zou nationaal, cultureel, economisch en sociaal nauw worden samengewerkt. De hoofdstad van de nieuwe staat zou Jeruzalem moeten zijn, maar als daar bezwaar tegen mocht worden gemaakt zou Jeruzalem tot open stad kunnen worden verklaard. Joden zou den er echter geen onroerend goed kunnen verwerven en de heilige plaatsen, met uit zondering van de klaagmuur, zouden onder toezicht van de staat worden gesteld. Het centrum van deze groep is Ramallah. Bethlehem is de zetel van een groep Pa lestijnse prominenten, die een zo nauw mogelijk samengaan met Israel nastreeft. Daar heeft vooral de idee ingang gevon den van een Palestijns-Arabische staat in federatief verband met de joodse. Een vijfhonderd notabelen uit de stad en omliggende dorpen hebben onlangs in een petitie aan de milittaire gouverneur om inlijving bij Israel gevraagd. De federa tie, die in Bethlehem wordt bepleit, zou men een modificatie van dit verzoek kun nen noemen. Men wenst aansluiting bij Israel, niet alleen omdat men de frustre rende vijandschap beu is, maar ook omdat men daar economisch veel van verwacht. Ook in de Gaza-strook heeft het denk beeld van een Palestijns-Arabische staat een zekere aanhang gevonden. Men is er gekant tegen inlijving bij Israel, maar wenst evenmin terugkeer van het Egypti sche regime. Van extreem-nationalistische kant weert men zich fel tegen de stichting van een autonome Palestijnse staat voor de Ara bieren. Vooral op de „westelijke oever" is de tegenstand groot. Men staat in die krin gen op terugkeer tot Jordanië en beschouwt allen die afscheiding voorstaan als land verraders. Inzonderheid in Nabloes, met zijn kleine tweehonderdduizend inwoners de grootste stad van Cisjordanië, is men fel gebeten op de separisten, al zijn ook daar bressen in het nationalistische front geschoten. El ders is men zowel tegen Nasser als Hoes sein, maar wijst men secessionistische as piraties uit vaderlandslievende overwegin gen af. Voor deze categorie is de gedachte aan enigerlei samenwerking met Israel of zelfs maar goede nabuurschap met de jood se staat volkomen onverdraaglijk. De voorstanders van een eigen Pa lestijnse staat aan. deze zijde van de Jor- daan stellen tegenover de bedenkingen van hun politieke rivalen, dat de gebeur tenissen van juni duidelijk hebben be wezen hoe zinloos een nieuwe oorlog tegen Israël zou zijn. De Arabieren, be togen zij, hebben als zij werkelijk het Palestijnse vraagstuk tot een oplossing willen brengen geen andere keus dan het aangrijpen van vreedzame middelen. Voor veel notabelen in Bethlehem en omstreken komt daar nog de minachting bij, die zij sinds jaar en dag voor de ADVERTENTIE (GLOVISMNEES eigenlijke Transjordaniërs voelen. Als Palestij nen achten zij zich intellectueel verheven boven de „woestijnbewoners" aan de overzijde van de Jordaan en bij Israël menen zij een geestelijk klimaat te vinden dat hun past. Verrassend is het gebrek aan belang stelling voor de totstandkoming van een Palestijnse staat in de Arabische sector in Israël. Men kan daar niet inzien hoe de Israëlische Arabier daarbij iets te win nen zou hebben. Mogelijk speelt hier de twijfel aan het welslagen van een der gelijke actie een rol. Maar waarschijn lijker is, dat de Arabieren in Israël, die er sinds de stichting van de joodse staat economisch hard op zijn vooruitgegaan, met hun huidige status tevreden zijn en er wei nig voor voelen betrokken te worden bij een politieke beweging, wier program tot dusver in Israël hoofdzakelijk werd ver kondigd door elementen, die de joodse staat vijandig gezind zijn. Zoals gezegd is het houden van een Palestijns-Arabisch congres in het be zette gebied afgeketst op de verdeeld heid onder de diverse groepen. Men is het tot dusver niet eens kunnen worden over de aard van de betrekkingen, die de nieuwe staat met Israël zou móeten onderhouden. Of liever: men verschilt nog van mening over de invloed, die aan de bestaande Arabische staten zou moeten worden toegekend. Een ander struikelblok zijn de veten onder de leiders der diverse groepen, die vaak tientallen jaren teruggaan. Remmend werkt ook de afwezigheid van het jonge geslacht. Het gaat bij de nieu we beweging zonder uitzondering om mensen van middelbare leeftijd, die me rendeels rijk met aardse goederen zijn bedeeld en in hun gemeenschappen een lang gevestigde machtspositie innemen. Voor jongeren is er in hun rijen geen plaats. De Arabische traditie sluit hen als politieke factor uit en berooft hen praktisch van iedere kans op medezeggen schap als het gaat om zaken, die het lot van de gemeenschap raken. ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 „FRE-CUT" droog schuurpapier UTRECHT. Mr. dr. A. J. M. Kunst is aan de rijksuniversiteit benoemd tot hoogleraar in de fakulteit der rechtsge leerdheid om onderwijs te geven in de historische ontwikkeling van het recht. De heer Kunst was aanvankelijk onder wijzer. In 1940 werd hij inspecteur van politie in Helmond. In 1946 ging hij in Utrecht studeren. Hij deed het doctoraal examen Nederlands recht en daarna het doctoraal examen vrije studierichting, hoofdvak economie. In 1954 promoveerde hij. Hij was toen wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de universiteit en rechter- plaatsvervanger in de rechtbank. In 1963 werd hij hoogleraar aan de economische hogeschool in Rotterdam. EXAMENS DEN HAAG. Geslaagd voor het examen wiskunde m.o. (B) F. C. Haafkens, IJmui- den.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15