Behan zorgde posthuum voor enige toneelgebeurtenis van het seizoen Houd die ellendige ladders voortaan onder de voet VANAVOND HET TIENDE DRAMA FESTIVAL IN DUBLIN Miriam Makeba in Nederland Theodorakis in het ziekenhuis Dublinse protesten van schrijversbond NEGEN MUZEN Mussertfilm niet openbaar Christenradicaal congres op radio en televisie Snoep verstandig eet 'n appel WIJ ONTVINGEN: ril Nieuwe Libelle nylons met Footloc" niet één cent duurder Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 17 Dramatisering F". Knap Nationalisme HBMÜ wËmÊ Controversieel Simon Koster met de onzichtbare Footlocin nieuwe Libelle nylons De radio geeft vrijdag Televisieprogram ma's (Van onze toneelcriticus) DUBLIN „Het Ierse toneel maakt een moeilijke tijd door", zegt Micheal MacLiammoir. „Het teert nu in beangsti gende mate op de vergane glorie uit het jongste verleden. We hebben dringend be hoefte aan nieuwe en belangrijke Ierse to neelschrijvers om ons schouwburgpubliek weer eens goed wakker te schudden en het Ierse toneel nieuw leven in te blazen." Micheal MacLiammoir weet waar hij het over heeft. Hij is de meest vooraan staande (en de internationaal vermaard- ste) Ierse toneelfiguur van deze tijd, ac teur, regisseur en decorontwerper; oprich ter en jarenlang leider van twee ensem bles die een generatie geleden het gezicht van het nationale Ierse toneel hebben hel pen bepalen: het Gate Theatre in Dublin en het Gaelic Theatre in Galway. Tijdens een kort verblijf in Dublin had ik het geluk hem te ontmoeten, twee dagen vóór zijn vertrek naar Amerika, waar hij in vele steden zijn „one-manshow" over Os car Wilde, „The importance of being' Os car", gaat vertonen. MacLiammoir wond er geen doekjes opa, dat hij teleurgesteld was over de resul taten van het jongste het tiende Dublin Drama Festival, dat kort tevoren was geëindigd. „Het heeft maar twee nieu we stukken opgeleverd die na het einde van het Festival niet onmiddellijk zijn ver dwenen", zei hij. „En een van die twee hebben we nog grotendeels te danken aan wijlen Brendan Behan, wiens dood nu drie jaar geleden een rampzalig ver lies voor het Ierse toneel was, misschien niet om wat hij heeft geschreven (de tra- gi-komedies „The Quare Fellow" en „The hostage", beide ook in Nederland ver toond), maar om wat hij nog zou hebben kunnen schrijven." Het stuk waarop MacLiammoir doelde is „Borstal Boy", geen oorspronkelijk to- (Van onze rtv-medewerkster) SCHIPHOL. Op een uitgestorven Schiphol kwam gisteravond met het laat ste toestel uit Londen Miriam Makeba aan, protégéé van Harry Belafonte, hoog genoteerd op de Amerikaanse hitparade. Ze is hier om een concert te geven en een opname te maken voor de KRO-tv. Zoeloe-zangeres Miriam Makeba, 36 jaar, werd geboren in Johannesburg. In 1959 verliet ze haar geboorteland om in Amerika een carrière op te gaan bou wen. Haar land heeft ze al die tijd niet meer gezien. „Ik zou best weer terugwil len, maar dat wordt mij niet toegestaan door de Zuidafrikaanse regering. In 1961 heb ik mijn staatsburgerschap verloren om politieke redenen. Sinds die tijd ben ik ingezetene van Tanzania, maar wer ken en wonen doe ik in Amerika". Hoe staat ze tegenover het rassen vraagstuk in Amerika? „Och, erg veel verschil met Zuid-Afri- ka is daar ook niet. Dat wil zeggen: in Afrika is de segregatie een gevolg van de wetten van de staat, in Amerika kun je tenminste nog wel eens vechten voor je eigen zaak en dan kun je misschien zelfs wel winnen". Aan de kant van welke partij staat ze: aan de kant van Martin Luther King of aan die van „Black Power"? „Ik ben zwart en ik wil macht. Iets an ders kan ik er niet van zeggen. Er is toch eigenlijk niets tegen het hebben van macht?" neelwerk van Brendan Behan maar een dramatisering, door Frank McMahon, van Behans autobiografisch relaas over zijn verblijf in twee Engelse gevangenissen. Als jongen van zestien jaar was hij ver wikkeld geraakt in de Ierse strijd voor nationale onafhankelijkheid en had hij van het illegale opstandellngehleger de op dracht gekregen, een koffertje met explo sieven voor gebruik bij bomaanslagen naar Engeland te brengen. Nauwelijks in Liverpool aangekomen werd hij gegrepen en, beschuldigd van moordplannen, opgesloten in de Walton- gevangenis, waar hij tijdens zijn voór-ar- rest een onmenselijke behandeling onder ging, zowel van de bewakers als van zijn anti-Ierse medegevangenen. Hij werd ver oordeeld tot drie jaar gevangenis in een „Borstal", een soort open inrichting voor jeugdige delinquenten, waar de behande ling heel wat redelijker was. Over zijn lotgevallen als arrestant en gevangene be gon Behan al in 1942 (hij was toen negen tien jaar) te schrijven, maar het duurde tot 1958 eer zijn boek „Borstal Boy" vol tooid was. Bij het dramatiseren van dat boek stond Frank McMahon voor de moeilijk heid dat Behans relaas van zijn jeugder varingen is doorspekt met nabeschouwin gen en commentaren vol cynisme en gal gehumor, en daardoor bijzonder typerend voor de oudere Behan. De bewerker heeft dit probleem heel knap opgelost door ook die oudere Behan ten tonele te voeren, als commentariërend toeschouwer bij het geen de jonge Behan overkomt. Het stuk, dat overigens slechts een op somming van lotgevallen is zonder enige dramatische opbouw, heeft door de con trastwerking tussen de revolutionaire geestdrift van de jongeman en het dik wijls heel geestige cynisme en sarcasme van de oudere veel aan aantrekkelijkheid gewonnen. Maar het enorme succes van „Borstal Boy" (het Abbey Theatre was al voor de ADVERTENTIE volgende twee weken uitverkocht) kan men toch niet zo zeer toeschrijven aan de dramatische kwaliteiten van het stuk als aan h nationalistische sentiment waar van het boordevol is en dat natuurlijk sterk appelleert aan de gevoelens van Ierse toeschouwers die de strijd voor de onafhankelijkheid van hun land nog zelf hebben meegemaakt. Bovendien staat de opvoering door het gezelschap van de Abbey, onder regie van Tomas MacAnna, op een zeer hoog ni veau. Het ensemble-spel is over de hele linie voortreffelijk, maar wel heel bijzon der zijn de twee vertolkingen van de hoofd figuur: door Frank Grimes als de nog on handige, schuchter pratende maar toch al vechtlustige jonge Behan, en door Niall Toibin als de gerijpte man die op een afstand van twintig jaar met sympathieke zelfspot zijn jeugdavonturen gadeslaat. Een betere bezetting van laatstgenoemde rol was niet denkbaar geweest, want Niall Toibin, die Behan goed gekend heeft, beeldt hem uit met een zo Volmaakte ge lijkenis, dat zoals Dubliners mij ver zekerden het is alsof Brendan Behan zelf op het toneel staat. Het andere nieuwe Ierse stuk, dat na het Dublin Drama Festival nog repertoire blijft houden, is „The order of Melchize dek" van Criostoir O'Flynn, dat in het Gate Theatre wordt gespeeld. Er is in de Dublinse pers heel wat over te doen, want de schrijver is boos dat zijn stuk met on geveer een-derde is bekort en dat het laat ste bedrijf tot onherkenbaar wordens toe is veranderd; hij heeft al gedreigd, er een rechtszaak van te maken. In deze tijd van controverse over het priestercelibaat behandelt het werk wel een actueel onderwerp: een priester laat zich door een hem onbekende jonge vrouw wijsmaken dat het wonder van de onbe vlekte ontvangenis opnieuw is geschied: zij is zwanger, hoewel zij geen omgang met een man heeft gehad. De priester kan te gen de argumenten van het meisje niet op, neemt haar bij zich in huis, wordt daarom al gauw door zijn kwaaddenkende gemeentenaren het dorp uitgejaagd, en moet dan tenslotte van zijn bescherme linge horen dat zij in werkelijkheid een prostituée is die zich in zijn persoon heeft willen wreken op de kerk, omdat die haar broer heeft uitgestoten. De priester, nu nachtwaker geworden in een fabriek, laat zich door de vrouw ook overhalen tot een huwelijk met haar, maar in zijn eigen ogen blijft hij priester in der eeuwigheid ,naar de ordening van Melchizedek". Tot zo ver bevat het stuk, dat geheel uit deze twee rollen bestaat, een aantal uitstekend ge schreven scènes. Maar dan komt het jam merlijke einde (waarvoor O'Flynn de ver antwoordelijkheid dus afwijst): de „slech te vrouw" laat zich opeens van een goe de kant zien, gaat van de priester houden en besluit, uit liefde, hem van de zorg voor haar en haar kind te verlossen door de gaskraan open te zetten. Een melodramatisch slot van pure kitsch, dat zelfs een volksstuk uit de tijd van de draken weinig eer zou aandoen Twee zeer goede spelers Bonnie Walsh als de priester en' Aideen O'Kelly als de vrouw houden de aandacht van het pu bliek een groot deel van de avond ge spannen, maar ook hun knappe vertolkin gen kunnen het slotbedrijf niet geloof waardig maken. Het Gate Theatre, met zijn roemruchte historie van bijna veertig jaar voortreffe lijk Iers toneel, heeft met zijn bijdrage tot het jongste Dublin Festival dus be paald geen goede beurt gemaakt. ATHENE, (Reuter). De Griekse componist Mikis Theodorakis, op 21 au gustus in Athene gearresteerd, ligt her stellend van een maagkwaal in het zie kenhuis, zo deelde een woordvoerder van het Griekse militaire bewind woensdag mee. De autoriteiten hebben geruchten tegengesproken als zou Theodorakis in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan. DEN HAAG. De internationale schrijversbond PEN is het op een in Du blin gehouden vergadering van zijn uit voerend comité eens geworden over een protest tegen recente overheidsmaatrege len in Tsjechoslowakije. In telegrammen aan het Tsjechoslowaakse PEN-centrum wordt gezegd, dat bedoelde maatregelen moeten worden beschouwd als ernstige beperkingen van de vrijheid van me ningsuiting van de Tsjechoslowaakse schrijvers. Op initiatief van het Nederlandse PEN- centrum heeft het internationaal uitvoe rend comité tevens een ernstig protest la ten horen tegen het onlangs in Stock holm aanvaarde protocol van de Berner conventie, dat uitgevers van boeken in ontv ikkelingslanden in vele gevallen ont slaat var\ de verplichting, toestemming tot publikatie-te verkrijgen en auteursrech ten te betalen voor werken van schrijvers in de meer ontwikkelde landen. In de Nederlandse resolutie, die met algemene stemmen werd aangenomen, wordt een dringend beroep gedaan op het secretariaat van de Berner conventie en op andere internationale en nationale schrijvers-organisaties om onmiddel lijk stappen te ondernemen tegen het protocol van Stockholm en de toepassing ervan. De Nederlandse delegatie op de verga dering in Dublin bestond uit de bestuurs leden Willem Brandt, Simon Koster en Jan H. de Groot. Koninck. Het Rijksmuseum in Amster dam vertoont in een zijkabinet van de eregalerij een kostbaar schilderij, „ver gezicht met hutten aan de weg" van Philips Koninck. dat het onlangs heeft aangekocht. Ballet. De dirqkteur en choreograaf van het Nederlands Dans Theater, Hans van Manen, heeft het aanbod afgewe zen om de leiding op zich te nemen van het Staatsopera Ballet in München. Regionaal. Engeland heeft woensdag zijn eerst regionale radio-omroep gekregen met de ingebruikneming van radio-Lei cester. Het ligt in de bedoeling in to taal negen regionale radiozenders in Engelónd op te richten. boekenboekenboekenboeken| boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboeken: boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken ADVERTENTIE Voor de derde maal zijn vijf verhalen van de bekende detective-schrijfster Agatha Christie gebundeld en onder de titel „Derde Agatha Christie vijfling" bij A. W. SIJTHOFF in Leiden verschenen. De verhalen zijn „Het heilzame vergif", „Tien kleine negertjes", „Moord op no 14", „Overal is de duivel" en „Het toe vluchtsoord". De vertalers zijn: L. M. A. Vuerhard, Jan H. Jonker en A. van Id- dekingeVan Thiel. PAUL BRAND in Hilversum wil in de reeks „Grote oecumene" door samenwer king van protestantse en katholieke des kundigen actuele vragen rond zending en missie, ontwikkeling en levensovertui ging centraal stellen en hulp bieden bij het ontdekken van nieuwe mogelijkheden en taken. Verschenen zijn in de serie: „Missionaire wegen voor morgen" van G. C. Anawati o.p. en anderen, „Het chris tendom in Japan" (religieus verleden, profane toekomst) van Elisabeth Göss- mann, „Zending en missie" (een verge lijkende studie over de protestantse en rooms-katholieke missionaire strategie) van Norman A. Horner en „Revolutie en kerk, de Christenen in Azië" van Harry Haas. Bij de Uitgeverij AMBO n.v. in Utrecht is verschenen „Mijn rode jaren" (herin neringen van een ex-bolsjewiek) van G. J. M. van het Reve. De zestiende druk van „Nederlands volkslied" (287 Nederlandse liederen en canons, verzameld en bewerkt door Jop Pollmann en Piet Tiggers) is verschenen bij de uitgeverij DE TOORTS in Haar lem. Vijfentwintig jaar geleden verscheen de eerste druk en in de loop der jaren zijn 400.000 exemplaren gedrukt. De Haarlemse handelaar in feestartike len Jan Monnikendam stelde een her nieuwde handleiding voor bruiloften, bals en verjaardagspartijtjes samen onder de titel „In het rijk der gezelschapsspelen". "Ned.octrooi aangevraagd. UTRECHT. Een film over de na de oorlog gefusilleerde leider van de Natio- naal-Socialistische beweging in ons land, ir. A. A. Mussert, mag niet in het open baar worden vertoond. Dit heeft de rijks voorlichtingsdienst als voorwaarde ge steld voor zijn medewerking aan deze film. De RVD stelde materiaal voor deze film beschikbaar, evenals trouwens het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam. Hij mag alleen voor wetenschappelijke doeleinden worden gebruikt, dat wjl zeg gen bij colleges, over bijvoorbeeld mo derne geschiedenis, in Utrecht en andere universiteitssteden. De Mussert-film van ruim een half uur werd op verzoek van wijlen professor Dr. C. D. J. Brandt van het instituut voor geschiedenis van de Utrechtse universi teit, door de universitaire filmdienst i n Utrecht vervaardigd en kwam ongeveer een jaar geleden gereed. ADVERTENTIE HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.20 Lichte gramm. muziek. 8.50 Vandaag de dag. 9.00 Operacon cert. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen. 11.55 Beurs. 12.00 Blik op de we reld. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting voor de landbouw 12.40 Lichte orkestmuziek. 12.50 Recht en slecht. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Voor de middenstand. 13.35 Klassieke mu ziek. 14.20 Wikken en wegen. 14.30 Arbeid en vrije tijd. 15.00 Volksverhalen en -gebruiken. 15.20 Buitenlanders over Nederland. 15.30 No ten-Festival. 16.00 Nws. 16.02 Thuis. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Klassieke kamermuziek. 17.40 Informatie. 18.00 Nws. 18.15 Commen taar op inforrrratie. 18.20 De Vrijdenker en de Maatschappij, lezing. 18.30 Hee. 19.00 Jazz 19.20 De toekomst van ons onderwijs, lezing. 19.30 Nws. 19.35 Criterium. 20.00 Jazz. 21.00 Moderne muziek. 22.20 Klassieke gramm.mu ziek, 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Licht gevarieerd platenprogramma. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Licht klassiek platenprogramma. 7.55 Over weging. 8.00 Nws. 8.10 Licht klassiek pla tenprogramma. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Moderne en klassieke orkestwerken. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee. 14.05 Schoolradio. 14.30 Musiesta. 15.00 Klas sieke en semi-klassieke orkestwerken. 15.30 Gesprekken met jonge mensen. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Lichte gramm.mu ziek. 16.30 Voor de tieners. 17.15 Licht vo caal en instrumentaal ensemble. 17.30 Sport- kompas. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Licht in strumentaal kwintet. 18.20 Uitzending van de K.V.P. 18.30 Nws. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Voor de tieners. 19.40 Wereldpanora ma. 19.50 Licht muziekprogramma. 21.00 Liefdesfantasie (hoorspel). 21.45 Licht instru mentaal kwintet. 22.00 Jazz. 22.30 Nws. 22 40 All - In. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Licht platenprogramma. 11.00 Nws. 11.02 Licht platenprogramma. 12.00 Nws. 12.02 Ons kent ons. 13.30 Help. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Platen programma. 15.00 Nws. 15.02 Muziekkantjes. 16.00 Nws. 16.02 Operette. 17.00 Nws. 17.02 Sport. 17.05 Gevarieerd platenprogramma. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Ta- felmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Volksmuziek. 17.00 Nws. 17.15 Volksmuziek. 17.45 Gewijde koorzang. 18.00 Nws. 18.30 Voor de soldaten. 18.20 Paardesport. 18.30 Lichte muziek. 18.35 Tips voor het verkeer. 18.40 Lichte muziek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.40 Russische muziek. 20.00 Harmonie- muziek. 20.30 Amusementsprogramma. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Nws. ADVERTENTIE VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.55 Pipo de Clown. 19.0J Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Leningrad (documentaire). 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 AVRO's Televizier. 20.45 Het zwijgen van de telefoon (tv-spel). 22.00 Muziekmo- zaïek: de hobo. 22.40 Journaal. NEDERLAND II 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Internationaal agrarisch nieuws. 20.00 Journaal. 20.16 Re clame. 20.20 Met de Yankee door Europa (documentaire). 21.00 Jeroen aan het woord. 21.02 Boedapester Zigeunerorkest. 21.20 De leger-gravendienst. 21.56 Helpen. 22.26 Re clame. 22.30 Journaal. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 10.20 Schooltelevisie. 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Hoepla, tienermagazine. 19.56 Reclame. 20.00 Jour naal. 20.16 Reclame. 20.20 Orkest. 20.45 De Shetlandeilanden. 21.15 Jamaica Ginger (TV- film). 22.00 Stijloefeningen. 22.30 Een ver waarloosde groepering (reportage). 22.40 Journaal. NEDERLAND II 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Die van hiernaast (T.V.-feuilleton19.33 Tips voor het weekeinde. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nws. 20.45 Coronation Street. 21.00 Mies en scène. 22.10 Consumentenrubriek. 22.15 Reclame. 22.20 Journaal. Nederland 1. Tussen zeven en acht een documentaire van de Amerikaanse. NBC over de op een na grootste Russische stad Leningrad. Voor velen is „de stad aan d« Newa" een van de schoonste architecto nische eenheden van de wereld. Het ge heim is, dat Tsaar Peter de stad als een geheel liet bouwen. Aan de Newa staat nog altijd zijn standbeeld. Na het journaal en Televizier een thriller, die Walter van der Kamp schreef naar „the Woman with red Hair" van Samuel Locke en Paul Rob- berts. Het thema: een rijke weduwe wordt dood aangetroffen. Haar dochter is ver liefd op een arts, waarvoor ook zij een bijzondere affectie had, haar zoon lijdt aan geheugenstoornis. Een van deze drie zou de moord hebben kunnen plegen. Maar wie? Anne Wil Blankers is de dochter, Coen Flink de zoon en Ton Lensink de dokter. Daarna Willem Duys in „Muziek- mozaiek" over de hobo en de hoboist. Nederland 2. Pipo, het nieuws, van Ge west tot Gewest en het Agrarisch journaal. Dan „Met de Yankee door Europa", een Amerikaanse produktie onder regie van de Nederlander George Sluizer. Een Ameri kaans echtpaar vaart met het schip „Yankee" naar Europa en kijkt daar rond op plaatsen, waar de doorsnee-toerist aan voorbij snelt. Sluizer stuurde de „Yan kee" ook uitgebreid de Nederlandse rivie ren, kanalen, en binnenzeeën op. Veertig minuten voor deze zwerftocht, dan twintig minuten kijken naar 't Boedapester Zigeu nerorkest, dat een bezoek aan ons land bracht. Voornaamste produktie van deze donderdag is „Plaats voor een naam", eën documentaire van Leo Moen over de berging van een neergeschoten vliegtuig bij Zwaagdijk. De bedoeling van Leo Moen is het werk van de gravendienst ook in verband met de dag der gevallenen te belichten. Tot slot van de avond Hel pen, een programma van het IKOR en Convent van Kerken, waarin de achter gronden, het hoe en waarom en het effect van individuele en collectieve hulpacties worden belicht. (Van onze rtv-medewerkster) HILVERSUM. De NCRV-actualitei- tenrubriek „Hier en Nu" zal vrijdag en zaterdag aandacht besteden aan het con gres van de werkgroep van christen-radi calen, dat die dagen in Scheveningen wordt gehouden. Via de tv gebeurt dit in een extra uitzending op zaterdagavond over nederland-1, onmiddellijk na het laatste journaal, omstreeks 22.45 uur. Ra dioreportages van het congres worden uitgezonden in gewone „Hier en Nu"-uit- zendingen: op vrijdagavond om 18.45 uur en op zaterdag om 07.32 uur via Hilver- sum-2 en verder in speciale uitzendingen op zaterdag via Hilversum-3, namelijk om 16.02 uur en om 17.02 uur. y

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17