Inzet: politiek van versobering REVOLTE IN DE LABOURPARTIJ mm HET WEER Gemeenten mogen nieuwe belasting gaan heffen op onroerend goed Reorganisatie van politie verwacht Nieuw rapport: suiker maakt niet dik T reinmachinist en conducteur omgekomen Twaalf doden bij treinbotsing in Italië Besluit valt in juli Getuige bekent moorden morris Grootvader speelt Wachten in Rwanda Ton v. d. Linden nu amateur Selectie van schaatsers In Griekenland Botsing op overweg Naziproces Bonn levert geen onderzeeërs aan Zuid-Afrika SATÉ per portie ƒ2.00 53e JAARGANG NUMMER 7 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mfje Bogaers-Aalberse ,/7 pagina 2 Absurde verhalen (III) pagina 13 De politieke visie van mr. Biesheuvel pagina 13 Minder koud i - - - •- Bioscopen Het woord is aan Verhouding premiebouw en woningwetbouw Zie verder pagina 21 Rapport over Schnez blijft geheim ZWIER MAX KOELEMIJ BAROMETERS STIENS OPTIEK LA MS VA CH JA SJ ES IJmuider Courant LONDEN (AP). In de Labour- partij is een grote opstand uitgebro ken tegen de versoberingspolitiek van de regering-Wilson. Meer dan zeven tig Labourafgevaardigden hebben een motie getekend, waarin gevraagd wordt om een onmiddellijke wijzi ging van het werkgelegenheidspro gramma van de regering. Dit programma voorziet in een toe nemende werkloosheid in de komende winter teneinde de importen laag te hou den en de industriële mobiliteit te be vorderen. Minister-president Wilson nam woens dagavond in de wandelgangen van het Lagerhuis onmiddellijk maatregelen om een openlijke revolte te vermijden. Hij slaagde hierin echter niet. Volgens politieke woordvoerders heeft hij de rebellen een debat aangeboden over de werkgelegenheidspolitiek. Dit debat zou binnen veertien dagen achter de gesloten deuren van de vergaderzaal der Labourfractie kunnen plaats hebben. De rebellen wilden hiervan echter niet weten en zetten door. De revolte is des te ernstiger omdat de rebellen niet uitsluitend tot de militante Wmmmmm W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13, 15 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 13, 15 Uit stad en omgeving ....5,7, 9 ln de Vishal en op zee9 De Kleine Wereld13 Kunst 17 Radio en tv 17 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 Aangestipt 19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Vanavond en vannacht veel bewol king met voornamelijk in het noor den van het land enige regen. Mor gen overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Minder koud. Matige wind tussen zuidwest en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. linkervleugel van de partij behoren. Er hebben zich vakbondsleden van de rech tervleugel en oudgedienden als Emanuel Shinwell bijgevoegd. (Van onze correspondent) UTRECHT Ton van der Linden heeft van de KNVB toestemming gekregen om weer te gaan voetballen als amateur. Hij doet dat bij de derde klasser DOS'Ol en komt waarschijnlijk zondag al in het veld tegen Donar uit Hilversum. Van der Lin den, die 34 jaar is. speelde in februari zijn laatste wedstrijd in het betaalde voet bal met DOS in Maastricht tegen MVV. - y.w.,v- v (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De belasting op on roerend goed, die de regering de ge meenten wil laten heffen, zal niet al leen drukken op eigen maag, maar ook op gebruikers. De gemeenten zullen de omvang zelf kunnen be palen, deelde minister Witteveen (Financiën) gisteravond mee in de Tweede-Kamercommissie voor Bin nenlandse Zaken. De nieuwe belasting, die de grondbe lasting (op eigenaars) en de personele be lasting (op gebruikers) moet vervangen, zal binnen afzienbare tijd per wetsont werp bij de Tweede Kamer worden in gediend. Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) trachtte de zorg van zijn Christe- AMSTERDAM. Op de Amsterdamse Jaap Edenbaan is de eerste van de reeks van vijf selectiewedstrijden gehouden voor de nationale schaatskampioenschap pen. De rijders en rijdsters, die zijn ge kozen in de kernploegen, behoeven zich niet via deze voorwedstrijden te kwali ficeren voor de nationale kampioenschap pen. Het bleek dat de wielrenners, ook na een zeer inspannend seizoen, uitstekend konden meekomen met de schaatstop op de 3000 meter. Rudi Liebrechts bijvoorbeeld werd vierde en Jan Bols zesde. Winnaar van de 3000 meter werd Jorrit Jorritsma, die met 4.49,1 vier seconden sneller was dan nummer twee, Eddie Verheyen. Wereld kampioen Kees Verkerk werd met 4.54,0 derde. Ard Schenk was veruit de lang zaamste van de leden van de kernploeg met 5.13,9. Bij de dames won Carry Geysen de 1500 m in 2.38,5. Stien Kaiser eindigde als achtste in 2.49.4. lijk-Historische Partijgenoot mr. Schol ten, over een ongebonden belastingdruk in sommige gemeenten weg te nemen door er op te wijzen dat de gemeentelijke belastingverordeningen aan koninklijke goedkeuring onderworpen zullen zijn. Dr. Witteveen zei dat het erom gaat een stuk eigen verantwoordelijkheid van de ge meenten tot zijn recht te laten komen. Ook de provinciale belastingheffing (thans inkomsten uit opcenten op de per sonele belasting) zal worden aangepast. De afschaffing van de vermakelijk heidsbelasting, waarnaar de regering streeft, moet voor wat de bioscopen be treft, op 1 januari 1969 zijn beslag krij gen. De belasting op de overige vermake lijkheden wil minister Witteveen in tien jaarlijkse termijnen afbreken. Het plan zal echter eerst nog voor advies worden voorgelegd aan de raad voor de gemeen- tefinanciën. Overigens gaf de minister zijn liberale partijgenoot, mr. Koning, toe dat de bio scoopexploitanten er nu niet geweldig op vooruitgaan. Per 1 januari 1969 treedt het nieuwe systeem van omzetbelasting (toe gevoegde waarde) in werking, waarbij de vermakelijkheden onder het normale ta rief van de omzetbelasting komen. Dat betekent voor de bioscoopexploitanten een belangrijke verzwaring van de belas tingdruk, aldus dr. Witteveen. Het Witte Huis heeft deze foto vrij gegeven van president Johnson, spe lend met zijn kleinzoon in een trein tussen Texas en Washington. Enkele dagen eerder waren de resultaten van opiniepeilingen gepubliceerd, die aantoonden dat de populariteit van de president een nieuw diepte punt heeft bereikt. Blanke huurlingen komen op hun verhaal in een kamp in Rwanda nadat zij uit Boekavoe zijn ont komen. Hun toekomst is echter duis ter, want de evacuatieplannen zijn onzeker en Kongolese soldaten staan weinige kilometers verder vol wraaklust klaar aan de grens. Zie hiervoor pag'na 3. ATHENE (A.P.) Uit een regerings decreet valt op te maken dat een om vangrijke reorganisatie van de Griekse politie te verwachten is. Op grond van een dinsdag door de junta aangenomen en vandaag in de staatscourant gepubliceerde noodwet zal een regeringscommissie vijf generaals van de gendarmerie kan een onderzoek onder werpen. De generaals zullen worden on derzocht „door een buitengewone com missie, en kunnen worden ontslagen ook al voldoen zij aan de voorwaarden van het reglement, voor het welzijn van de troep". De Griekse regering heeft 34 functio narissen voor een tuchtraad gedaagd wegens het maken van propaganda voor een politieke groepering en „het zich ge dragen op een wijze die onverenigbaar is met hun functies". Aan 33 andere functionarissen zijn straffen opgelegd „wegens nalatigheid in hun werk" en 39 prefecten en functiona rissen, die de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt, zijn gepensioneerd. In Saloniki heeft een militaire recht bank een 28-jarige man tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat deze een grammofoonplaat van Theodorakis had verkocht. £NH&>. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Van suiker word je niet dik, weet de directeur van de Cen trale Suiker Maatschappijdr. ir. J. J. Es- huis. Hij steunt in zijn beweringen op de uitkomsten van een onderzoek door de directeur van het Nederlands Instituut voor Volksvoeding, prof. dr. C. den Har- tog. De hoogleraar is kortgeleden van mening veranderd. De directeur van de C.S.M. toonde tijdens een bijeenkomst in Breda een artikel waarin prof. Den Har- tog nog onlangs vertelde dat suiker wel dikke mensen maakt. „Het heeft ons zorgen gebaard dat veel lieden propaganda-acties hebben ont ketend tegen het gebruik van suiker. Van deze acties is dankbaar gebruik gemaakt door de producenten van kunstmatige zoetstoffen", zo zei dr. ir. Eshuis. Om aan de legendevorming een einde te ma ken gaf men aan prof. Den Hartog in overweging zijn beweringen dat suiker dik maakt eens te beproeven. In een lijvig rapport, dat de uitkomsten van dit onder zoek (gehouden bij het Nederlands In stituut voor Volksvoeding te Wage- ningen) beschrijft, staat te lezen dat er geen bewijs voor het dik worden van suiker bestaat. De proeven werden ge nomen met ratten. Bij een verdubbelde dosis suiker bleef gedurende zes maan den het gewicht gelijk. Bij verdrievoudi ging verminderde het gewicht zelfs duide lijk. Verder vermeldt het rapport dat sui ker geen extra vetweefsels. geen glucose in de urine, geen verlaging van het kalk- gehalte van de beenderen en geen vita minedeficiënties veroorzaakt. UTRECHT. Bij een botsing tussen de stoptrein Maastricht-Eindhoven en een met kolen geladen vrachtauto op een met automatische halve bomen beveiligde overweg tussen Baexem-Heythuysen en Halen zijn vanmorgen de machinist en de conducteur om het leven gekomen. De trein, die uit één treinstel bestond, ont spoorde. De conducteur, die zich bij de machi nist in de bestuurderscabine bevond, was de heer B. H. M. Niessink uit Maastricht. De machinist, de heer J. J. Bruinsma, woonde in Eindhoven. Het ongeluk gebeurde enkele minuten vóór tien uur. Door de botsing liep het treinstel uit de rails en kantelde het achterste gedeelte, waardoor beide sporen versperd werden. Tien treinreizigers liepen letsel op. Zij werden naar een ziekenhuis in Roermond overgebracht. SALERNO, ITALIË (AP). Twee sneltreinen zijn vanmorgen voor het aan breken van de dag bij de zuidwestkust van Italië met elkaar in botsing geko men, nadat een van de treinen op een kudde koeien was ingereden en ontspoor de. Tenminste twaalf personen zouden zijn omgekomen en zestig gewond. Dit is het derde en ernstigste treinonge luk in Italië in iets meer dan twee we ken. De nachttrein, die met passagiers op weg was van Reggio di Calabria op het uiterste puntje van de teen van het Ita liaanse schiereiland naar Rome, reed on geveer halverwege de reis op een kudde koeien in, die de rails overstak. De trein ontspoorde en de locomotief belandde op het andere spoor, waar hij werd aan gereden door de van tegenovergestelde richting komende Milaan-Palermo-expres, bijgenaamd „Pijl van het zuiden". Augustinus: Allen zoeken de gelukzaligheid, dus moeten zij haar kennen als iets dat zij bezaten en verloren hebben. DEN HAAG. Begin juli zal de minis ter voor Volkshuisvesting, ir. Schut be slissen, over het verschuiven van een kleine tienduizend premiehuizen naar de woningwetbouw als zou blijken dat het totaal van 50.000 woningwetwoningen niet zou worden gehaald. Dit is gisteren door de minister gezegd in de Tweede Kamer commissie, waarbij de verdeling van de woningbouw voor 1968 werd bekendge maakt. HAMBURG (DPA) In een proces tegen oorlogsmisdadigers te Hamburg heeft een getuige, de 58-jarige Hans Büchner, bekend zelf te hebben deelge nomen aan het vermoorden van dwang arbeiders in Slonim (Wit-Rusland) door het opblazen van een bunker. „Ook ik heb een tros handgranaten de bunker inge worpen", zei hij. Er bevonden zich onge veer vijftig dwangarbeiders in. De beklaagden in het proces, de voor malige SS-Hauptsturmführer Max Krah- ner en de gewezen politiefunctionarissen Otto Goldapp en Otto Drews, hebben tot dusver steeds elke medewerking aan de moord op dwangarbeiders ontkend. Büchner zei echter dat ze er alle drie bij waren geweest toen men de bunker liet springen. Drews had destijds gezegd dat er geen tijd meer was om de daarin opgesloten mensen afzonderlijk dood te schieten daar de Russen snel naderden. (Van onze redactie Buitenland) BONN. West-Duitsland heeft, even als destijds Nederland, besloten geen on derzeeërs aan Zuid-Afrika te leveren. Bij een Hamburgse scheepsbouwmaat schappij had Zuid-Afrika begin dit jaar een aantal onderzeeërs besteld. De sche pen zouden per stuk zeker 20 miljoen gulden gaan kosten. Bonn heeft besloten het contract te wei geren, omdat de levering van de oorlogs schepen in strijd is met een resolutie van de Veiligheidsraad van 1963. In deze re solutie worden alle wapenleveranties aan Zuid-Afrika verboden. DEN HAAG. Nu de Westduitse ge neraal Schnez niet langer in aanmerking wenst te komen voor de post v>an Afcent- commandant, zal het rapport, dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie over hem opstelde, niet worden gepubli ceerd. Dit heeft premier De Jong, in antwoord op schriftelijke vragen van drs. Den Uyl meegedeeld. ADVERTENTIES Bloemstraat 34 - official dealer IJmuiden - Tel. 14208 DIVERSE BELEGDE BROODJES KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden-Oost Telefoon 14.000 10 jaar garantie. Keuze uit meer dan 100 stuks. Gierstraat 27 - Haarlem Tel. 16764 Barleljorlsstraat - Haarlem Tel. 1SS52 leldseatraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22KM Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1