Alleen stembusakkoord bleek geschilpunt met radicalen Dè jas Sfeer van verbroedering tussen KVP-tegenpolen VAN NIEL Yvonne Paul wacht nog steeds... Waarom die herrie over geluidshinder?" &U\5& en Twee Nederlandse militairen in Duitsland verongelukt Agenda voor Haarlem en de IJmond Werkbezoek feestje bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen i i DEBAT AALBERSE-BOGAERS Duitser onwettig gevangengehouden GRONINGEN T&denkci T reinvertragingen door ongelukken SCHIPHOL-DIRECTEUR „Dienstregeling" voor lawaai van straaljagers Depressiefront ii ENGELSE TAFELKLOKKEN in grote verscheidenheid I! DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 %gL ^ÉÉÉli Stembusakkoord Superb gesneden. Elegant-slank van lijn. Ideaal-comfortabel in lente, zomer, herfst en winter. OOK MET SPEELWERK PRIJZEN VAN 127.50 tot 739.50 T eleurstellend iËtlla 77 In Leeuwarden Haarlem I elsen-IJmuiden Beverwijk Tijdens een werkbezoek aan de Noordoostpolder en Oostelijk Flevo land verrichtte de koningin gisteren de opening van de Prins Willem- Alexander Sporthal in Emmeloord. De koningin was hier getuige van enkele zaaloefeningen en deed ook zelf even mee. ROTTERDAM. De arrestatie van een 64-jarige Duitse koopman uit Frankfurt am Main op 11 oktober- tijdens een proces voor de Rotterdamse rechtbank tégen vijf verdachten in een oplichtingszaak blijkt niet wettig te zijn geweest. De koopman heeft drie weken in het Huis van Bewa ring gevangen gezeten. Thans heeft de of ficier van Justitie de rechtbank gevraagd de gevangenhouding op te heffen. Deze vrijlating is het resultaat van activiteiten van Duitse diplomatieke diensten en van de officier van Justitie in Frankfort. De aanhouding en gevangenneming van de koopman bleken namelijk onwettig te zijn op grond van een uitleveringsver drag tussen Duitsland en Nederland, dat uit 1896 dateert. De koopman was aangehouden in de Rotterdamse rechtszaal, toen hij daar als getuige verscheen. Het uitleveringsver drag van 1896 bevat echter de bepaling dat iemand die vrijwillig als getuige ver schijnt in een rechtszaal van een ander land nimmer op grond van een vermeend misdrijf kan worden vervolgd of aange houden. De koopman kan alleen worden gear resteerd nadat de Duitse autoriteiten hem na een desbetreffend verzoek aan Neder land hebben uitgeleverd. De sfeer op dat moment was er een van verbroedering. Niemand verbaasde zich erover dat een Kamerlid, die wat leeftijd betreft voor radicaal had kunnen doorgaan, geen verschil had kunnen ont dekken tussen de politieke visie van de KVP-tegenpolen. Niemand lachte. Drs. Bogaers deed een vergeefse poging verschillen aan te duiden. Zijn betoog werd al spoedig een discussie zoals men die in de Tweede Kamer kan horen. Woningbouw, ontwikkelingshulp en werk gelegenheid passeerden de revue in een sluier van cijfers en technische beschrij vingen. Rumoer in de zaal wees erop dat niemand verschil hoorde met soortgelijke verhalen van andere KVP-voormannen. Bleef over het stembusakkoord. De radi calen willen dat de KVP bij verkiezingen samenwerkt met andere christelijke par tijen en met de P.v.d.A. en D'66. Dat washet enige waar mr. Aalberse zich met hand en tand tegen verzette. „Wat heeft het dan nog voor zin om op de KVP te stemmen?", riep hij uit. „Men Stemt dan immers op de hele combinatie. Verlies of winst van de afzonderlijke par tijen doet er dan bij de verkiezingen niet meer toe. En wat moet je als je geen meerderheid haalt? Wie moeten er dan regeren?". Drs. Bogaers, heftig bladerend in een stapel paperassen, bleef erbij dat een stembusakkoord de enige mogelijkheid is om aan de onvrede van de kiezers en de drang naar democratisering tegemoet te komen. Mr. Aalberse, die de berichten over zijn optreden als voorzitter tegensprak, had het zijn tegenstander moeilijk ge maakt. Met het radicale manifest in han den had hij een betoo&,opa;bouwd waar uit moest blijkeri, dhtTet" radicale pro gram, afgezien van de terminologie, vrij wel geheel overeenstemt met het KVP program. „Ik zoek meer naar wat ons bindt dan naar wat ons scheidt", zei hij daarbij, zich beminnelijk lachend naar de ijverig notities makende oud-minister ADVERTENTIE "5 (Van onze parlementaire redactie) EINDHOVEN. Toen mr. Aalberse en drs. Bogaers, die worden geken schetst als uitersten in de K.V.P., gisteravond hadden gedebatteerd liep het jonge K.V.P.-Kamerlid Cornelisse naar voren om te vragen: „Wat is •nu eigenlijk het verschil tussen de K.V.P.-radicalen en de gewone K.V.P.?" Dat gebeurde in de grote kantine van de Centrale Boerenleenbank in Eind hoven. Op een podium zaten oud-minister Bogaers en partijvoorzitter Aal berse, respectievelijk rechts en links van K.V.P.-senator prof. Steenkamp, die als voorzitter optrad. De zaal zat vol met Noordbrabantse K.V.P.'ers. ADVERTENTIE HORLOGERIE GROTE HOUTSTRAAT 86 HAARLEM TEL. 10371. Speciaalzaak sinds 1883 buigend. „Zijn we het in principe niet eens?", vroeg hij. „Is het niet alleen een kwestie van mentaliteit?". Alleen het stembusakkoord, daar wilde hij niets van weten. Maar hij liet wel blijken dat één meningsverschil de K.V.P. niet kan splijten. Het teleurstellende voor de honderden toehoorders was, dat het drs. Bogaers niet gelukte overtuigend ernstige verschil len tussen zijn groepering en de K.V.P. aan te tonen. Er waren dingen gebeurd die hij betreurde, maar zijn opponent was in een aantal gevallen bereid toe te geven dat ook hij die betreurde. Zo werden de verschillen tot het stem busakkoord teruggebracht. Voorzitter Steenkamp noemde dat dan ook „het hete hangijzer tussen KVP-radicalen en KVP". Drs. Bogaers' dreigement uit de K.V.P. te zullen lopen als de partijraad het op 8 en 9 december niet met de radicale ideeën eens mocht blijken te zijn, maakte dan ook een aanmerkelijk minder alarme rende indruk dan het vorige week in het NKV-blad „Ruim Zicht" deed. Ogen schijnlijk werd de enige wanklank nog ge vormd door het stembusakkoord. Iemand uit de zaal vroeg drs. Bogaers daarom wat hij zou doen als de partijraad wél het radicale programma zou overnemen, maar niet het stembusakkoord. De heer Bogaers probeerde de vraag drie of vier keer te ontwijken. Mensen in de zaal werden er kriebelig van. „Draaier!", „Antwoorden!" werd er geroepen. Met enige forse slagen om de arm verklaarde drs. Bogaers tenslotte dat hij niet om het stembusakkoord uit de KVP zou weg lopen. „Ik had liever ja of nee gehoord", zei mr, Aalherse schamper. „Dat is Hjker". MMI WW-'**- V'* Gisteren werd Yvonne Paul voor de BBC geïnterviewd. SCHIPHOL Yvonne Paul, de 38-ja- rige vrouw die op 9 oktober Amerika werd uitgewezen en die sindsdien op Schiphol bivakkeert, begint wereld nieuws te worden. Enkele dagen geleden publiceerde de New York Herald Tribu ne een foto van haar in de hal met een uitvoerig bijschrift over haar tragedie en ook kwam een BBC-verslaggever uit Engeland naar Schiphol om haar te inter viewen. De in Indonesië uit Armeense ouders geboren Yvonne Paul, die na de oorlog de Nederlandse nationaliteit koos en die de afgelopen negen jaren in New York heeft gewoond, bejegent de journalisten weinig vriendelijk, omdat zij bang is dat pub'.i citeit haar zaak geen goed zal doen. Ze wenst tot iedere prijs naar New York terug te keren, waar zij vijf jaar ais secretaresse bij het Nederlands consulaat heeft gewerkt. Moeilijkheden met enkele Amerikaanse kennissen waren mede aan leiding tot het afwijzen van haar verzoek tot definitieve vestiging in Amerika. Na haar uitwijzing heeft zij onmiddellijk een nieuw verzoek tot toelating in de V.S. ingediend, waarop zij tot dusverre geen antwoord heeft ontvangen. De tweede maand van haar verblijf op Schiphol is intussen ingegaan. UTRECHT Een losgebroken koe is er gisteren de oorzaak van geweest dat het treinverkeer tussen Oisterwijk en Boxtel enige tijd over één spoor gestremd is geweest. De sneltrein Amsterdam-Eindhoven reed tussen beide plaatsen een koe aan, die op cle raijs, IjeP.Het (lier werd tegen een sein paal geworpen, wélke op de rails viè'I. SCHIPHOL „Een half jaar geleden sprak niemand over geluidshinder en toen vlogen er toch evenveel vliegtuigen naar en van Schiphol als nu. Toen kwam er een uitzending op de televisie, waar over de kranten daags daarna artikelen met grote koppen brachten, en sindsdien blijft het een onderwerp, waarop naar mijn mening een te zwaar accent wordt gelegd", aldus Schiphol-directeur S. de Mul gisteren op een jaarvergadering van de N'ederlands-Canadese Kamer van Koop handel in het Schiphol-restaurant. „Het is merkwaardig, dat een publici teitsmedium zo indringend is, dat de hele omgeving van Schiphol er onderste boven van is", zo sprak hij. De heer De Mul erkende overigens, dat de omgeving van de Kalfjeslaan in Buitenveldert en Amsterveen-noord „een zekere hinder" zal ondervinden van het verkeer, dat van baan 09-27 de zogenaamde bulderbaan) gebruik zal gaan maken. Deze baan wordt volgende week in gebruik genomen. Maar Badhoevedorp, dat vrijwel als enige be woonde gemeenschap werkelijk last heeft van „straallawaai" wordt er volgend jaar geheel van verlost, want dan komt ten westen van de noord-zuid baan 01-19 een parallel-baan te liggen, die al het lucht verkeer naar- en uit noordelijke richting zal gaan opvangen. De baan waarvan Badhoevedorp nu last heeft zal dan uit sluitend het verkeer naar- en uit zuide lijke richting gaan verwerken en aange zien Badhoevedorp ten noorden van die baan ligt, zal het geen vliegtuig meer horen. Weliswaar gaan nu Zwanenburg en Halfweg enige hinder ondervinden van de parallel-baan, maar deze gemeenten liggen evenals de Kalfjeslaan of 5 km af stand van het vliegveld en de heer De Mul is daarom van mening, dat de ge luidshinder ver beneden de grens zal blij ven van wat in het buitenland toelaat baar wordt geacht. Volgens hem is er geen sprake van, dat de leefbaarheid van de betrokken gebieden in het gedrang zal komen. ADVERTENTIE Autodieven aangehouden. De politie in Venlo heeft vier Duitsers in de leeftijd van 23 tot 26 jaar aangehouden, die in Venlo tevergeefs hadden geprobeerd een door hen in Geilenkirchen gestolen per sonenauto te verkopen. Twee verdach ten waren bij hun aanhouding in het bezit van een met scherpe patronen ge laden vuurwapen. De Duitsers waren in het bezit van tal van bescheiden van door hen gestolen auto's. Plastic woningen. Vrijdag 17 november worden in Stadskanaal de eerste plastic woningen in Nederland in gebruik ge nomen. Dit geschiedt door de presidente van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, mevr. drs. J. Muller-van der Wielen uit Voorburg. De plastic woningen zijn een experiment van de architecten J. van der Sluis, H. Groef- sema, B. T. Kleinenberg en D. A. E, Maar. (Van onze correspondent) GRONINGEN Om tegemoet te ko men aan de verlangens van inwoners van een aantal dorpen welke zeer dicht bij de Leeuwarder vliegbasis liggen zal de commandant van de basis het vlieg- programma zodanig wijzigen dat men in de dorpen van tevoren kan weten wan neer zij het lawaai van opstijgende en dalende straaljagers te horen zullen krij gen. In de dorpen is het vrijwel onmoge lijk een vergadering te houden als er door de straaljagers gevlogen wordt. In het vervolg zal men nu tevoren kunnen weten op welke dagen en uren er gevlo gen wordt, zodat men vergaderingen e.d. op stille avonden kan vaststellen. DEN HAAG. Een verkeersongeluk tus sen Borgholzhausen en Halle in West falen heeft aan twee Nederlandse lucht machtmilitairen het leven gekost. Twee andere militairen die in de auto zaten werden ernstig gewond. De vier militai ren reden dinsdagavond laat met hun personenauto tegen een in een flauwe bocht op een parkeerstrook staande vrachtwagen. De personenauto heeft vermoedelijk de bocht te snel genomen, GRONINGEN. De 74-jarige A. van der Bijl uit Groningen is bij een aanrijding met een stadsbus ptp het. leVen geko men toen hij op zijn fiets vermoedelijk geen voorrang verleende. Hij overleed tér plaatse. DRACHTEN. Op de weg tussen Hardega- rijp Drachten is een vrachtauto fron taal tegen een personenauto gebotst. De 20-jarige mej. F. Bantuma uit Oos- terbierum, die naast de chauffeur van de personenauto zat kwam hierbij om het leven. De 19-jarige chauffeur is zeer ernstig gewond. SLUIS. Een personenauto met vier inzit tenden is op de weg Oostburg Sluis uit de bocht gevlogen. De bestuurder va de auto, de 31-jarige F. van de Weyer uit de bocht gevlogen. De bestuurder van Eén van de inzittenden overleed later aan zijn verwondingen. ZWAAGDIJK. De 19-jarige B. Aker uit Zwaagdijk is in een ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden, die hij had op gelopen toen hij met zijn auto slipte en tegen een boom reed. AMSTERDAM. In Amsterdam is de 62- jarige mevrouw C. Versteeg Hoeding aan de gevolgen van een verkeersonge val in de hoofdstad overleden. Zij was door een vrachtauto aangereden. VALTHERMOND. In Valthermond is de 65-jarige J. Postema uit Valthermond, die op een bromfiets op de weg reed, door een autobus aangereden. Hij was op slag dood. HEERENVEEN. Vanmiddag is bij een aanrijding in Hoornsterzwaag de 86-jari- Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: Fons Jansen met „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd". Vrijdag, 20 u.: R.-k. Toneelgroep Rokato" met „De kat en de kanarie" van John Willard. Regisseur: J. Kuiper. Concertgebouw, vandaag, 20.15 u.: Tweede Kamermuziekconcert door een ensemble samengesteld uit het Neder lands Blazersensemble o.l.v. Edo de Waart; Het Amsterdams Strijkkwartet; het Amsterdams Pianokwartet. M.m.v. Miep van Luin, Ans Bouter, Maarten Bon, Sas Bunge en George van Renesse (piano). Programma: Wolfgang Amadeus Mozart. Vrijdag, 19.30 u.: Jeugdconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Je leeft maar twee keer", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Verboden Venus", 18 j. Vrijdag, 23.30 u.: „You are never too young", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De man met de vier vingers", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Mijn Prin ses", 18 j. Vrijdag, 23.30 u.: „Fellini 8V«", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Fantomas slaat weer toe", 14 j. Rembrandt, 14 en 20 u.: „Dr. Zjivago", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Verdorven liefde", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Accident", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondags 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vishal en Vleeshal (Gr. Markt): „Kin deren kijken naar kinderen", een tentoon stelling van zelf gemaakte boeken en kijkdozen door de schooljeugd. Dagelijks van 10-17 en op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Tevens op vrijdag- en zater dagavond van 19.30-21.30 ur. Tot en met 26 november. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Stadsbibliotheek (ingang Prinsenhof): Expositie van handschriften, drukproeven sn foto's van Jan Bernlef, Henk van Kerk wijk en Dick Hillenius. Tot eind decem ber. Galerie-T (Bakenessergracht): Tot en met 26 november expositie van werk van de Franse schilder Michel Macréau'. Da gelijks van 11-17 uur. Zondags van 13-17 uur en woensdags ook van 20-22 uur. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werken van Agnes Rademakers. Da gelijks van 10-20 u. Op dinsdag gesloten. De Sneeuwbal, Herv. Jeugdcentrum (Herenweg 111, Heemstede): Expositie van werken van Truus Menger. Dagelijks van 10-16 u. Woensdag en zondag gesloten Tot en met 16 november. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en maquette van Nederland met waterstan den en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feest dagen gesloten. Duysterghast (Zandvoort): Expositie van fotografische werken van Cees van der Meulen. Zaterdag en zondag van 14- 16 uur. Tot en met 19 november. DIVERSEN Raadhuis Hillegom, vandaag, 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. Stadhuis Haarlem, vrijdag, 18.30 u.: Burgeravond. Waagtaveerne (hoek Spaarne-Dam- straat), vrijdag, 20 u.: „Hootenanny- avond". DONDERDAG 9 NOVEMBER City, 20 u.: „Je leeft maar twee keer". VRIJDAG 10 NOVEMBER City, 20 u.: „Je leeft maar twee keer". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 20 u.: Openingsexpositie schilderijen van Dick Ket. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14 tot 17 u. en duurt tot en met 27 november. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 9 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mooi maar slecht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sectie „S", contra Goldman". Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie van Jeroen ten Berge, schilderijen en reliëfs; van Jan van Wensveen litho's en etsen; geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. VRIJDAG 10 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mooi maar slecht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sectie „S" contra Goldman". Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie van Jeroen ten Berge, schilderijen en reliëfs; van Jan van Wensveen litho's en etsen; geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. ge vrouw J. Munsema-Jalving omgeko men. Haar 87-jarige man, die de per sonenauto bestuurde zou geen voorrang hebben verleend aan de vrachtauto. De bejaarde vrouw werd uit de auto ge slingerd. Zij viel in een vaart langs de weg. ROERMOND. De 5-jarige Jozef Feyen uit Roermond is op de Breedeweg in Roer mond verongelukt. Hij stak de rijweg over achter een stilstaande vrachtauto Hij werd door een bestelauto aangereden. DEN HAAG. Bij een verkeersongeval is. de 16-jarige Henriëtte Feijer uit Den Haag om het leven gekomen. Zij werd aangereden door een tankauto. NISTELRODE. De 11-jarige L. Th. M. van Gemert uit Nistelrode is veronge lukt toen hij bij het oversteken van een kruispunt door een personenauto werd overreden. KAMPEN. De 9-jarige Berrie Schrij ver uit Kampen is in zijn woonplaats aangereden door een auto. In het zie kenhuis is hij later overleden. Het KNMI deelt mee: Een depressie ten noorden van IJsland koerst langzaam naar het zeegebied ten westen van Noorwegen. Het bijbehorende frontensysteem trekt over de Britse ei landen naar het oosten en zal ons land vrijdagmorgen gepasseerd zijn. Tijdens dè frontpassage zal voornamelijk in het noorden van het land wat regen vallen. De wind gaat uit richtingen tussen zuid west en west waaien en voert minder kou de lucht aan. Het front wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk zodat vrijdag opklaringen worden verwacht. De tempera turen zullen iets hoger zijn. WRBRRAPPORTEN Maximum- cn minimum temperaturen binnen- en buitenland Ypenburg Vlissingen Eeide De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Geneve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon •o| ft dS onbewolkt zo 9 2 0 mist windst. 9 -3 0 geh. bew. z 9 2 0 mist O 9 -2 0 onbewolkt windst. 10 -2 0 onbewolkt windst. 10 -4 0 mist windst. 9 -1 0 mist zzw 10 -3 0 zw. bew. z 9 6 2 mist zzo 8 1 0 motregen no 6 1 0.2 onbewolkt zzw 9 3 0 regen zzw 5 4 1 mist zzw 11 -2 0 onbewolkt ozo 9 -1 0 onbewolkt windst. 10 -1 0 onbewolkt no 11 1 0 onbewolkt no 12 0 0 zw. bew. no 16 10 0 onbewolkt windst. 13 3 0 licht bew. nnw 13 11 6 motregen no 9 2 0.1 licht bew. ono 8 -1 0 motregen wzw 4 3 0 geh. bew. windst. 6 1 0 onbewolkt windst. 10 -2 0 zw. bew. O 7 6 28 regen verand. 9 8 2 zw. bew. windst. 12 2 0 zw. bew. zo 21 13 0 zw. bew. windst. 23 14 0 weerlicht ono 21 14 27 motregen ono 18 16 0.1 onbewolkt n 11 1 1 licht bew. ono 20 12 8 half bew. nno 14 9 o.« Vrijdag 10 november 7.50 uur; onder 16.58 uur. 15.11 uur; onder 0.02 uur. Maanstanden Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier 9 november 2.00 uur. 17 november 5.52 uur. 25 november 1.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 9 november Hoog water 9.05 uur en 21.41 uur. Laag water 4.31 uur en 17.03 uur. Vrijdag 10 november Hoog water 10.28 uur en 23.07 uur. Laag water 5.48 uur en 18.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort il 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2