VAN DAG TOT DAG Misstanden in Indonesische kampen Kongolese soldaten bedreigen huurlingen in Rwandees dorp Bontmodehuis Dick Bartels commentaar op actuele zaken en Rode Kruis noemt toestand ernstig Egypte tegen Amerikaanse resolutie Jehova-getuigen vervolgd in Malawi Uitstel voor Griekenland tot december Persconferentie van De Gaulle Paus had geen kanker I Demonstranten in Hongkong gedood OAS-moordenaar nu in België Poolse flat Levenslang mogelijk voor homosexuelen in Canada Congres van VS akkoord met hulpverlening aan buitenland Nieuw middel in Rusland tegen aderverkalking SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN Nieuw kabinet in Zuid-Vietnam Harttronsplantatie bij kalf gelukt Archeologen vinden Etruskische sarcofagen Neger-burgemeester van Cleveland telegrammen 2 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 3 t San Francisco verwierp vrede in Vietnam VISSERS SINT NICOLAAS-GESCHENK IS EEN GESCHENK IN BONT BONTMODEHUIS Jemens ambassadeur in Moskou biedt zijn ontslag aan Ofschoon de NAVO-strategie in het licht van de voortschrijdende ontwikke lingen op militair en politiek gebied wel bepaalde ingrijpende veranderingen ver toont, blijft het uitgangspunt onveran derd: De Sovjet-Unie blijft als de poten tiële aanvaller beschouwd en de gehele NAVO-defensie is en blijft gericht op een verdediging van West-Europa, met inbegrip van Berlijn, tegen een veron derstelde bedreiging uit het Oosten. Het motto waaronder deze stellingne ming tegen de met name aangewezen „aanvaller" politiek wordt verkocht, is uiteraard de „veiligheid en vrijheid van de Westelijke democratische samenle ving". Helaas wordt daarbij geen onder scheid gemaakt tussen twee toch geheel verschillende dingen: De veiligheid en vrijheid van het bloc van staten, dat in de NAVO verenigd is en de individuele veiligheid en vrijheid van de mensen die binnen de grenzen van dat bloc leven. Zou dat onderscheid wél bewust zijn aangegeven bijvoorbeeld door uitdruk kelijk te stellen dat de vrijheid en veilig heid van de individuen even belangrijk voor de NAVO zijn als de beveiliging van het strategisch beveiligd bloc dan zou de militaire macht van de NAVO in de eerste plaats meer sympathie ondervin den bij de gewone man, maar In de eigenlijk niet minder belangrijke twee de plaats ook van essentieel belang kun nen zijn voor de handhaving der demo cratie binnen haar eigen defensielijnen. Deze twee onderwerpen zijn er eigen lijk maar één, want uit het oogpunt van de mensen die binnen het NAVO-terri- toir leven is de gehele „defensie" in haar feitelijke consequentie alleen maar aan vaardbaar, als zij daadwerkelijk de in dividuele vrijheid en veiligheid tot ver dedigingsobject stempelt. Helaas doet de NAVO dat laatste niet, waarmee zij eigenlijk haar eigen vonnis tekent in het oog van de mensen die zij vertegenwoordigt. Het tragische, ontstel lende voorbeeld ligt in de aangelegen heid Griekenland. Griekenland is een lid van de NAVO. De Grieken zijn in de waan gebracht, dat zij door hun lidmaat schap van de NAVO beschermd zouden worden tegen aanslagen op hun vrijheid en veiligheid. De staat Griekenland is niet in gevaar, maar de mensen in Grie kenland zijn uitgeleverd aan een onde mocratisch, terroristisch regime, waarbij de overweldigers een dankbaar gebruik hebben gemaakt van het militaire poten tieel dat hun krachtens de NAVO ter beschikking stond. Zo is de situatie nu. Het gevaar van buitenaf, de Sovjetrussische dreiging, blijft de basis van alle NAVO-inspannin- gen: Een werkelijk of onwerkelijk ge vaar, in het licht van de politieke ont spanning nog minder spectaculair dan voorheen. Het gevaar voor het individu is géén NAVO-zaak gebleken. Mogen de pleitbezorgers van de NAVO nu zonder blikken of blozen volhouden dat zij voor de vrijheid en veiligheid van u, van ons, in de bres staan? Dat kunnen zij niet en het is nuttig (maar betreurenswaardig) dit te weten. Wat zij wél kunnen maar daarvan blijkt nog niets is zich bezin nen op mogelijkheden om de democrati- scne vrijheden en de persoonlijke veilig heid van de Westeuropese mens tot uit gangspunt van hun activiteit te maken. Daar gaat het tenslotte in laatste instan tie om, óók wat de Sovjetrussische be dreiging betreft. Maar nu gebleken is dat niet Moskou alleen „vijand" is, wordt het tijd dat de oogkleppen worden verwij derd en men aan de NAVO-top beseft, dat de algemene leuze waarmee op de gemoederen der mensen wordt gewerkt slechts boerenbedrog is, indien zij niet blijkt te kunnen worden waargemaakt. LONDEN (AP) Amnesty Internatio nal, een organisatie die streeft naar vrij lating van politieke gevangenen, heeft vandaag melding gemaakt van verhonge ring in Indonesische gevangenenkampen. In het kwartaalnummer wordt gezegd dat vrijgelaten gevangenen en bezoekers aan de gevangenissen en kampen ver halen verteld hebben over gevangenen „die vel over been zijn" en over het omkomen van honderden mensen door volkomen verwaarlozing. Het blad beschuldigt de autoriteiten van de gevangenis te Tangerang, dertig kilometer ten noorden van Djakarta er van, gevangenen tijdens verhoren gesla gen te hebben. Eén van de vroegere ci piers in Tangerang, een onderofficier, zei „ze laten je de Gestapu (politieke) ge vangenen als honden behandelen". Het blad wijst er op dat duizenden ge vangenen die tijdens de staatsgreep van 1965 waren gearresteerd, zijn vrijgelaten, maar er bestaat veel scepticisme over een verklaring van de Indonesische re gering dat er slechts 55.000 politieke ge vangenen over zijn. Volgens het blad ligt dit getal waar schijnlijk een heel stuk boven de hon derdduizend en is het misschien wel hon derdvijftigduizend. Een krachtmeting tussen K.V.P.-radi caal Bogaers en K.V.P.-voorzitter Aalber- se in Eindhoven is duidelijk in het voor deel van de laatste geëindigd, doordat Bogaers niet kon ontkomen aan de be kentenis dat de fameuze kwestie „stem busakkoord" eigenlijk het gehele verschil tussen „radicaal" en „conservatief" uit maakt. Het doet er intussen weinig toe, wat Aaiberse en Bogaers al of niet aanvaard baar, haalbaar of verkieselijk vinden. De kiezer op de achtergrond, die het radicale spelletje toch al met stijgend wantrou wen heeft gadegeslagen, zit niet aan het touwtje van Aaiberse of Bogaers. Als hij niets radicaals meer vindt bij Bogaers behalve het etiketje en niets merkt van toenemer Je progressiviteit bij het K.V.P.- bestuur, zal hij het voor gezien houden en, al naar gelang zijn persoonlijk onder scheidingsvermogen ver genoeg ontwik keld is, zijn keus bepalen in overeen stemming met zijn eigen wensen. Hoe diplomatiek Aaiberse ook is en hoe luid Bogaers zijn eigen radicaliteit ook prijst, het gaat allemaal ten koste van de eens zo ijzeren zekerheid van de K.V.P.-stemmers, die de stembusuitslag bepalen. Het tamelijk draaierige beeld van een K.V.P.-reconstructie die al of niet in de maak is, een K.V.P.-rebellie die met nat kruit schiet en een uitkomst die alle kanten op kan is nu eenmaal niet geschikt om massale bijval te ontketenen. fVVWWWWWWWWWWWVWWVM/WWWWWW /VWV**»«%**-*WVWWVWWWWWWWWVWW^%#V%W/W GENEVE (AP) Naar bloedige wraak dorstende Kongolese soldaten drommen samen voor de grens met Rwanda en vormen een groot gevaar voor de onge wapende verkleumde huurlingen, die op vijftien kilometer afstand in een kamp zijn geïnterneerd, zo hebben officiële zegslieden van het Internationale Rode Kruis in Genève bekendgemaakt. De honderddertig Europese huursolda ten, negenhonderd Katangese gendarmes en ongeveer zevenhonderd Katangese vrouwen en kinderen zijn zondag uit de Oostkongolese stad Boekavoe geëvacueerd krachtens een overeenkomst tussen het internationale Rode Kruis en de regerin gen van Kongo en Rwanda. Toen zij de Rwandese grens passeerden gaven zij hun wapens af aan de wachtende soldaten en werden vervolgens overgebracht naar een inderhaast geïmproviseerd kamp bij Ka- membe op ongeveer vijftien kilometer van de grens. De Rodekruiszegslieden deelden mee dat vele huurlingen en Katangezen ge wond zijn en niet voldoende medische hulp krijgen. Ook heerst er gebrek aan dekens. „De toestand van de gehele groep is uitermate ernstig", zo werd gezegd. Het Rode Kruis heeft een beroep ge daan op alle Europese en Afrikaanse lan den om de groep asiel te verlenen en behulpzaam te zijn bij de organisatie van de evacuatie. NEW YORK (DPA en Reuter) De Veiligheidsraad is woensdagavond in New York begonnen met de behandeling van de Kongolese klacht tegen Portugal, ver band houdend met het binnendringen van gewapende eenheden uit Portugees An gola in de Kongolese provincie Katanga. Kongo zegt dat Angola als opmarsgebied van huurlingenoperaties tegen Kongo dient. Daardoor had Portgal gehandeld in strijd met een oproep van de Veiligheids raad van oktober 1966, dat de buurlan den van Kongo niet tot springplank voor acties tegen de in Kongo gevestigde orde worden gemaakt. Zowel de Britse als de Amerikaanse VN-vertegenwoordiger was van me ning dat de Portugese bewering, dat men niets afwist van de huurlingenactie die op Angolees gebied was voorbereid, weinig geloofwaardig klinkt. Beiden spraken een veroordeling uit over het optreden der huurlingen. De Rus Fedorenko eiste dat de raad Portugal zou veroordelen wegens inmen- CAIRO. (AFP) De Egyptische re gering heeft woensdag de Amerikaanse ontwerpresolutie voor de veiligheidsraad waarin gepleit wordt voor zowel ontrui ming van de bezette gebieden als voor het recht van Israel om in vrede en vei ligheid te leven, van de hand gewezen omdat daarin niet wordt gezegd, dat de „aanvallers hun agressie moeten beëin digen". De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban heeft op een persconferentie in New York meegedeeld dat zijn land niet zal samenwerken met een vertegenwoordiger van secretaris-ge neraal Oe Thant, als deze op grond van de untwerp-resolutie van India, Mali en Nigeria door de veiligheidsraad naar het Midden-Oosten zou worden gezonden. Vol gens hem worden in dit voorstel de belan gen van Israel geschaad. BLANTYRE, (Reuter). De regering van Malawi heeft de deportatie gelast van acht Britse, Amerikaanse en Finse functionarissen van de sekte der getuige van Jehova. Vier van hen zijn gearresteerd en worden zaterdag gedeporteerd. De an dere vier zouden in de loop van vandaag per vliegtuig het land worden uitgebracht. De sekte is vorige maand in Malawi buiten de wet verklaard. Volgens de politie in Malawi hebben 3500 Malawische aanhangers van de sekte zich bij de autoriteiten gemeld na waar schuwingen, dat zij een gevangenisstraf van maximaal zeven jaar kunnen krijgen als zij niet uit de sekte treden. Naar de politie van Malawi ook nog heeft mee gedeeld zullen drieduizend getuigen te rechtstaan op beschuldiging van lidmaat schap van een verboden vereniging. Commissie rechten van de mens STRAATSBURG (AFP). De commis sie voor de rechten van de mens, die in Straatsburg zetelt, heeft de Griekse regering tot 19 december uitstel verleend om te antwoorden op de klachten welke tegen haar zijn ingediend door Neder land, Denemarken, Noorwegen en Zwe den. De datum voor het pleidooi is van 14 december naar 23 januari verschoven De Griekse regering had haar schrifte lijke opmerkingen 15 november moeten indienen. De commissie bepaalt of klachten in aanmerking komen voor behandeling door het Europese hof voor de rechten van de mens. PARIJS (AP). De Franse minister van voorlichting George Gorse heeft be kendgemaakt dat president De Gaulle waarschijnlijk op 27 november een pers conferentie zal houden. De datum moet nog worden bevestigd. VATIKAANSTAD (AP). De artsen van paus Paulus hebben bekendgemaakt dat laboratoriumonderzoek heeft uitgewe zen dat de prostaatkliervergroting van de paus niet het gevolg was van kanker. De Amerikaanse neger Carl Stokes, op de foto naast zijn vrouw Shirley, is tot burgemeester van Cleveland gekozen. Hij werd in de negerwijk van deze stad geboren. Zijn moeder was werkster. De thans 40-jarige Stokes, een democraat, werd in 1962 gekozen als lid van het Huis van Afgevaardigden van de Amerikaan se staat Ohio. Meer dan eens heeft Stokes laten weten dat de militante negerleider Rap Brown, niet wel kom in Cleveland zal zijn als hij burgemeester zou worden. HONGKONG (AP) De politie in Hongkong heeft gisteren geschoten op pro- Chinese demonstranten die bomaanslagen pleegden. Twee Chinezen werden door ko gels gedood. De bommen verwondden ze ven politiemannen en 32 anderen. De politie had aanvankelijk een man ge arresteerd wegens het plaatsen van een bom. Toen de patrouille werd aangeval len door een woedende menigte Chinezen opende de politie het vuur. Gelijkertijd explodeerde een van de bommen. Bij relletjes in de Britse kroonkolonie zijn de afgelopen week drie mensen om het leven gekomen. SAN FRANCISCO (AP) De eerste grote stad in de Verenigde Staten, die zich heeft uitgesproken over het Vietnam-beleid heeft met bijna tweederde meerderheid stelling genomen tegen een wapenstilstand en onverwijld terugtrekken van de troe pen. In San Francisco, waar massale de monstraties tegen de oorlog zijn gehou den stemden 132.402 burgers tegen en 76.632 voor de vrede. De voorstanders van beëindiging van de oorlog waren tevreden. „Als president Johnson deze uitslag ziet, zal hij schrik ken", zo zeiden ze. (Van onze correspondent) PARIJS. De beruchte 31-jarige O.A.S.-moordenaar Claude Denne, die vo rige week vrijdag van het verbannings eiland „De Re" wist te ontsnappen, heeft vermoedelijk een onderkomen en een schuilplaats in België gevonden. Howel de minister van Binnenlandse Zaken onmiddellijk na het bekend wor den van Denne's ontsnapping de complete politie en gendarmerie mobiliseerde heb ben alle wegcontroles en invallen nog geen enkel spoor opgeleverd. ADVERTENTIE Kruisstraat 2, Haarlem HERENHOEDEN ■enorme keuze Ziet onze etalages. U WEET WEL: op de hoek bij de brug WARSCHAU (A.P.) Het Poolse weekblad PolitykaJ' berichtdat er bij de bouw van een flat in Bydgoszcz, Noordoost-Polen, iets mis is gegaan: de bewoners hebben balkons maar kunnen ze slechts bereiken door de ramen. „Maar we zouden de bouwers on recht doen als we zeiden dat ze geen balkondeuren hebben gemaakt", ver volgde het blad. „Die zijn er wel, maar daardoor stap je alleen de eeuwigheid OTTAWA, (AP). Het hooggerechts hof van Canada handhaaft de preventieve hechtenis voor onbepaalde tijd van een homosexueel, die binnenshuis met toe stemmende volwassen mannen homo- sexuele handelingen heeft gepleegd, als gevaarlijk sexueel misdadiger. Een van de rechters, die het met deze uitspraak niet eens was, zei dat dit be tekende dat iedereen die homosexuele handelingen pleegt levenslang kan wor den opgesloten. Met deze uitspraak, die met drie tegen twee stemmen werd aangenomen, werd het hoger beroep verworpen van een veertigjarige monteur, die in 1965 werd veroordeeld tot een preventieve hech tenis voor onbepaalde tijd. De eerdere veroordelingen van de man hadden alle sexuele handelingen met toe stemmende volwassenen als achtergrond. Hem is nooit geweldpleging ten laste ge legd. Hij bekende reeds 24 jaar actief ho mosexueel te zijn. WASHINGTON, (AFP en Reuter). De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben gisteren de be groting voor buitenlandse hulpverlening voor het belastingjaar 1967-'68 goedge keurd. De begroting is 2,674 miljard dollar groot. Het Huis van Afgevaardigden verwierp een amendement van de republikein Gross, waarin werd opgeroepen tot een verbod van wapenleveranties aan landen die handel drijven met Noord-Vietnam. Wel legde het Congres de wapenleve ranties aan ontwikkelingslanden aan ban den, door de bepaling dat halverwege het volgend jaar een eind komt aan de kre dietgaranties van het ministerie van De fensie voor de aankoop van Amerikaanse wapens door ontwikkelingslanden. Het goedgekeurde bedrag voor buiten landse hulp valt uiteen in 2,164 miljard dollar voor economische en 510 miljoen dollar voor militaire hulp. Dertig percent van het bedrag voor economische hulp gaat naar niet-communistische buurlan den van China. ging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo en Portugals bondgenoten in de NAVO zou vragen de hulp aan dit land te staken. Volgens Fedorenko ligt de verantwoor delijkheid voor de acties tegen Kongo niet alléén bij Portugal, maar ook bij Portugals „imperialistische vrienden", de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en België. Het optreden van de huurlingen in Kongo vormt volgens hem slechts een onderdeel van een plan de Afrikanen van hun vrijheid te beroven. De Veiligheidsraad heeft het debat over de Kongolese klacht tot vrijdagmorgen verdaagd. MOSKOU, (Reuter). Sovjetrussische medische speurders hebben twee nieuwe enzymen ontdekt, die bloedklonten en cholesterol, die naar aangenomen wordt de oorzaak zijn van aderverkalking, kun nen oplossen. Het Russische persbureau Tass heeft dit meegedeeld. Een van de enzymen wordt gevormd door een schimmel. Bloedklontjes worden er in drie tot vijf minuten mee opgelost zonder schade toe te brengen aan de rode bloedlichaampjes. Binnenkort gaat men er klinische proeven me nemen. Het an dere enzym, dat cholesterol oplost, is ver kregen door behandeling van micro-orga nismen met ultra-hoge geluidsgolven. Cholesterol veroorzaakt aan de binnen kant van de bloedbanen vettige gezwel len die tot aderverkalking leiden. ADVERTENTIE DICK BARTELS WAGENWEG 126 rood - HAARLEM Het meest waardevolle en blijvende waarmee U Uw vrouw gelukkig maakt, In de intieme sfeer van ons gesloten huis, waar U deskundig wordt ingelicht over alle bontsoorten en kwaliteiten, kunt U Uw keuze maken uit een zeer grote collectie bontmantels, bont stola's en bontcravatten. In 't bijzonder maken wij U at tent op onze enorme voorraad bonthoeden waaronder nerts- hoeden, nertsstaarthoeden, ocelothoeden, persianerhoeden, bisamhoeden etc. Wagenweg 126 rood Haarlem Telefoon 14360 Gesloten huis op 1e etage. Ruime parkeergelegenheid. SAIGON (Reuter) Premier Ngoejen Van Loc van Zuid-Vietnam heeft van daag een nieuw kabinet aan president Ngoejen Van Thieu voorgedragen. Van de zeventien ministers, twee staats secretarissen en zeven onderministers zijn er slechts drie gerecruteerd uit de mili taire top. Zij bezetten de posten van De fensie, Binnenlandse Zaken en Pacificatie. Achttien van de kabinetsleden bekleed den al posten in de junta van Thieu en generaal Ky voordat deze in september tot respectievelijk president en vice-pre sident werden gekozen. Dr. Tran Van Do is gehandhaafd als minister van Buitenlandse Zaken. BRUSSEL. In Leuven (België) loopt reeds een maand een kalf rond met het hart van een ander kalf in zijn lijf. Een groep deskundigen van het cen trum voor cardio-vasculaire chirurgie van de Leuvense universiteit heeft de operatie op 5 oktober uitgevoerd. Het kalf, Re becca, heft sedertdien tweemaal een cri sis doorgemaakt, doch beide overwonnen dank zij een behandeling die is ontwik keld aan de hand van de ervaring bij andere transplantaties. De toestand van Rebecca is nu bevre digend. Koning Boudewijn heeft woensdag de leiders van het experiment, de dokters Chalant en Ponlot, een telegram gezon den om hen te feliciteren met hun succes. (Van onze correspondent) ROME. In Toscanië, een Italiaans plaatsje dat beroemd is wegens de vele Etruskische fresco's die men daar heeft opgegraven, hebben archeologen een op zienbarende vondst gedaan. Bij werk zaamheden aan het zogenoemde „graf van de koningin" drongen zij door in een ondergronds gewelf waarin zij niet min der dan twaalf Etruskische sarcofagen aantroffen die bij nader onderzoek vol komen gaaf zijn. Zij stammen uit de vier de eeuw voor Christus. Zij zijn prachtig versierd met jachttaferelen en op de dek sels liggen naar Etruskische gebruik de overledenen in steen afgebeeld. BAGDAD, IRAK (AP) De ambas sadeur van Jemen in Moskou, Ali al Sal- lal, zoon van de afgezette president Ab- doella Sallal, heeft zijn ontslag aangebo den. In een verklaring legt hij uit dat hij hiertoe heeft besloten uit protest tegen de ontwikkeling in zijn land. „De huidige machthebbers dienen alleen het imperia lisme en de reactionairen en brengen al leen voorspoed aan hen die de beweging leiden", zei Sallal jr. 1 Gaskamer. Robert Benjamin Smith is woensdag ter dood veroordeeld wegens moord op vijf mensen in een schoon heidssalon in Mesa. Op 2 februari zal het vonnis in de gaskamer van de staat Arizona worden uitgevoerd. President. Senator Ennio Zelioli Lanzini, een 68-jarige christen-democraat, is woensdag gekozen tot president van de Italiaanse senaat. Hoessein. Koning Hoessein van Jordanië is woensdag door president Johnson op het Witte Huis ontvangen. De koning werd hartelijk verwelkomd, maar zon der ceremonie, gezien het informele karakter van het bezoek. NAVO. De speciale werkgroep van de NAVO, die tot opdracht heeft de toe komstige taken van de organisatie te bestuderen, is twee dagen in Brussel bijeengeweest. Veel resultaat heeft men niet geboekt. De secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, heeft op dracht gekregen een ontwerp te maken voor een verslag over deze kwestie, dat de groep eerst 22 en 23 november op nieuw zal bekijken en dat dan in de cember aan de ministerraad van de NAVO kan worden voorgelegd. Oostende. In kringen van het zeewezen te Oostende wordt vernomen dat er plan nen zijn om naast de verbinding Oost- ende-Dover ook een lijn Oostende-Har- wich te openen. De overtocht op de nieuwe lijn, die met de gewone staats- pakketboten vanuit Oostende zou wor den onderhouden, zou vijf uur vergen. Miniprotest. Stewardessen in minirok hebben postgevat bij het kantoorge bouw van de Pan-Am om de minirok geaccepteerd te krijgen. Het posten is uit protest tegen het dreigement van de maatschappij een meisje te ontslaan, omdat zij in een toestel van deze maat schappij, tijdens een vlucht buiten haar diensturen, een te korte rok zou hebben gedragen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3