„Prinsesselaan kerk" werd UST gebouwd 40 jaar geleden Verenigingsnieuws Bij Oor Oly Actie voor verwarming en orgel Uitspraken rechtbank Boeiende voorlichtingsavond muziekschool Velsen Gaspedaal weigerde dienst te doen Schilders boos op Rijkswaterstaat Autobanden raakte in tunnel in brand Eerste ongeval door de gladheid Willem v. Capellen voor de bejaarden Elf december feestavond Sportlieden naar volkscross van Le Soir Bazaar voor kerkparamenten Nieuw bedrijf op veilingterrein Carillonklanken over Velsen RINGEN ST. NIG0LAAS: VERLOVINGS- 4 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 5 CACTUSSEN CACTUSSEN CACTUSSEN Vel sen-IJ muiden cadeaux kado's geschenken surprises verrassingen presentjes aardigheidjes „Beunhazerij" in Veisertunnel „AMOURETTE" (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het is al weer veertig jaar geleden dat de vrijzinnig hervormden hun kerkje aan de Prinsesselaan lieten bouwen. Maandag 11 december wordt aan dit feit aandacht geschonken tijdens de zogenoemde „veertigjaarsavond", waar de kerkgangers kunnen genieten van een pro gramma van voordracht, muziek en cabaret. Aan de voorbereidingen hier van wordt reeds hard gewerkt. Het jubileum bleek voorts een goede aan leiding te zijn om giften bijeen te brengen voor nieuwe verwarmings kachels en de restauratie van het orgel. Totaal is er een bedrag van f 7.500 voor nodig. De ruim 300 gezinnen, die bij deze kerk zijn aangesloten sparen reeds geruime tijd. De „geldthermometer" bij de ingang van het intieme kerkje wijst al een stand aan van f 4.000. Dweilploeg K. M. ADVISEUR VOOR HERENKLEDING J. ZWART - BloemSierkunst Rijksstraatweg 100 - .Tel. 56003 - Haarlem DONDERDAG 9 NOVEMBER Stadsschouwburg, 20 u.: Feestavond met „IJmuidens Roem". De Rank, Wilhelminakade, IJmuiden, 20 u.: Fryske Trou voert toneelstuk „Operaesje Japinga" op. Muziekschool Velsen, 19.30 u.: Open bare les in Gemeentelijk Vergaderlokaal Velsen-Noord. Jan Campertschool, 20 u.: Ouderavond in Gymnasium Felisenum. Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum ,,De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19 tot 21.15 u. VRIJDAG 10 NOVEMBER Stichting Muziekschool Velsen, 19.30 u., in het gemeentelijk vergaderlokaal, Abelenstraat 1, IJmuid°n. openbare les. Ned. Vereniging voor Sexuele Hervor ming, 20 u. in het gebouw Cultureel Cen trum, IJmuiden, bijeenkomst. Velser Operakoor „Bel Canto", 20 u. in de Stadsschouwburg Velsen, operaconcert. Geref. Kerk, Enschedélaan, Santpoort- Noord, 20 u.: Jubileumconcert Santpoorts Hervormd Koor. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal van de Gemeentebiblio theek en de r.-k. bibliotheek in Santpoort- Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüste- laan 79: 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeek- weg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert straat 13: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. Stijlvol klassiek of fonkelend van enthousiasme. Grote keu ze en gezellig kiezen. Fraaie gravering is bij de kosten in begrepen. Prijzen vanaf f 120.-p.p. MARKTPLEIN - KENNEMERLAAN LANGE NIEUWSTRAAT - IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Om één uur vannacht reed een 19-jarige inwoner van Haarlem met zijn personenauto over de Rijnstraat. Op het kruispunt met de Spaarnestraat wilde de chauffeur remmen, doch het gas pedaal van zijn auto bleef „hangen", waardoor de auto met onverminderde snelheid doorreed en tegen een lantaarn paal tot stilstand kwam. De lantaarn werd geheel vernield. De Haarlemmer is met een hersenschudding en inwendige kneuzingen door de Ongevallendienst overgebracht naar het Antoniuszieken- huis. de grootste keuze voor auto, bromfiets of rijwiel. Breestraat 108 - Beverwijk ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE DAMESKAPSALON De Prinsesselaankerk, die een sfeer vol interieur heeft met knopstoe'en en koperen luchters, gaat bijna ver scholen onder het geboomte. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In de westbuis van de Vel- sertunnel reed dinsdagavond omstreeks 10 uur een truck met oplegger in de richting Beverwijk, toen opeens aan de achterzijde een zware rookontwikkeling ontstond, welke een hevige stank veroorzaakte. Even buiten de tunnel is de combinatie door de chauffeur tot stilstand gebracht om een onderzoek ini te stellen. Het bleek dat een samenstel van twee banden totaal vernield en in brand geraakt was. Pogin gen van de politie samen met de chauf feur om de vlammen met water en zand le doven mislukten. De opgeroepen brand weer bluste kort daarop het vuur. De schade bleef beperkt tot de beide banden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN - De gladheid heeft haar eerste slachtoffer in Velsen geëist. Het gebeurde vanmorgen om half zes op de hoek van de Kerkstraat en de Kanaaldijk, waar een 54-jarige Hoogovenarbeider met zijn bromfiets slipte en op straat viel. Een achter hem rijdende automobilist remde direct, doch zijn personenauto gleed door. waarbij de bromfietser ge raakt werd door de voorbumper van de auto. Een daarachter rijdende personen auto kon door de bestuurder als gevolg van de gladheid evenmin tijdig tot stil stand worden gebracht en reed tegen de eerdergenoemde auto op. Met een pijnlijk linkerbeen is de bromfietser overgebracht naai- ide verbandkamer van Hoogovens. De materiële schade aan de auto's was niet groot. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De afdeling Vel sen-Noord van de Algemene Bond van Be jaarden is woensdag in staat geweest haar leden in de grote zaal van het Hervormd Wijkgebouw aan de Dijckmanstraat een bijzonder prettige middag te bezorgen. Men had hiervoor namelijk de nog altijd bekende voordrachtkunstenaar Willem van Capellen geïnviteerd, die zijn programma geheel op het verleden had afgestemd. Dit bestond aldus uit Heijermans' „De brand in de Jongejan" en niet te verge ten zijn destijds populaire creatie „Ome Keesje" van de hoorspelserie. Geen won der dat deze voordrachten bij dit bejaarde publiek buitengewoon zijn aangeslagen, hetgeen aan het slot tot uitdrukking kwam in een hartelijk en langdurig applaus. Het dankwoord van afdelingsvoorzitter H. An drea was dan ook geheel op deze erkente lijkheid afgestemd. Het Bedrijfschap voor het Schildersbe drijf is niet gelukkig met het feit, dat Rijkswaterstaat het opnieuw verven van de Velsertunnel een karwei van bijna een halve ton na een onderhandse aan besteding heeft gegund aan een classifi- ceerbedrijf dat niet in het bezit is van een erkende vestigingsvergunning voor het schildersbedrijf. De schilders nemen het Rijkswaterstaat kwalijk, dat deze als over heidsorgaan deze „beunhazerij" bevordert door voor de onderhandse aanbesteding ook classificeerders en verffabrikanten uit te nodigen. Rijkswaterstaat heeft ontkend, dat het schoonspuiten van de tunnelwanden en het aanbrengen van een nieuwe verflaag vak kundig schilderwerk is. Op verzoek van de georganiseerde schil derspatroons stelt de Economische Contro le Dienst van het ministerie van Economi sche Zaken thans een onderzoek in naar de eventueel onrechtmatige uitvoering van het schoonmaken en herschilderen van de tunnelwanden. Het Bedrijfschap voor het Schildersbe drijf in Rijswijk is van mening, dat het verven van de tunnel, volgens de om schrijving in het bestek, constructieschil derwerk is, zoals genoemd in het vesti- gingsbesluit bouwnijverheidsbedrijven 1958. De bureauchef van het arrondissement Noordzeekanaal de heer Van Erp, die de desbetreffende aanbesteding zelf heeft ge houden verklaarde desgevraagd, dat twee inschrijvers ver beneden het gemiddelde waren. Hij zeide er geen flauw benul van te hebben gehad, dat de laagste een clas sificeerder en de op één na laagste een schilder was. Er zijn door Rijkswaterstaat uitsluitend uitnodigingen verzonden aan die bedrijven, die eerder voor hem ge werkt hebben, dan wel die men reeds kende. Biedt u de nieuwe haarmodelijn voor herfst en winter geheel afgestemd op ons klimaat, ge creëerd door onze club MARCEL en gepresenteerd door onze bij uitstek bekwame kapsters. Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 111 66 Ook uw adres voor haarstukjes. (Van onze stadsredactie) HAARLEM Een 32-jarige koopman en een 26-jarige schilder uit Velsen zijn door de Haarlemse rechtbank vrijgespro ken van een poging op 4 augustus van dit jaar de brandkast van de bloemenvei ling aan de Parallelweg in Beverwijk te kraken. Tegen de koopman en schilder werd veertien dagen geleden een straf van tien maanden met aftrek geëist. De koopman had met een steenboor de buitenmuur van het kantoor willen door breken om dan in de kluis te komen. Zijn raadsman had in eerste instantie vrij spraak gevraagd omdat er in de tenlaste legging over diefstal uit het kantoor werd gesproken en de advocaat de muur bij de kluis niet als kantoor zag. De raadsman van de schilder had de hele gang van zaken een absoluut ondeugdelijke poging tot inbraak genoemd. Een 28-jarige lasser uit Duitsland, die de vader van zijn verloofde in IJmuiden voor duizend gulden had bestolen, werd conform de eis veroordeeld tot zes maan den met aftrek van voorarrest. Dominee R. 't Lindenhout vertelt dat de hervormde gemeente in Beverwijk in het begin van deze eeuw de moderne richting was toegedaan. Later kwam er echter een ommezwaai, waarna de ker- keraad de rechtzinnige prediking ver koos. De vrijzinnig hervormden, onder wie veel voormalige Amsterdammers, kwamen buiten de kerk samen en sticht- (Van een medewerker) HAARLEM. Voor de tweede keer trekken de Haarlemse „Duintrappers" en zestien leden van de IJsclub „Velsen" het hele gezelschap omvat vijftig man zondag de grens over om op het vlieg veld van Ee^ere bij Brussel aan de Volks cross van Le Soir mee te doen. Een eve nement waarin jaarlijks duizenden veld- lopers van start gaan. De broers Wim en Cees v. d. Aar na men in 1965 reeds aan deze Volkscross deel en wisten vorig jaar ook hun andere makkers, waarmee zij zondags in de dui nen bij Kraantje Lek voor hun plezier sporten en zich de „Duintrappers' 'noemen, tot deelname over te halen. Het is zo goed bevallen dat men nu voor de tweede keer met vijftig man naar Brussel gaat. De „Duintrappers" en schaatsers vertrek ken zondagmorgen in alle vroegte met een bus uit Haarlem. Zij verwachten uiteraard niet met een prijs naar huis te komen, want daarvoor i$ de concurrentie veel te groot. Behalve de broers Van der Aar, die allebei de wielersport hebben beoefend en 's winters veel aan de schaatssport doen, maken onder meer de oud-renners Manus Taverne, Wim Rusman en Frans Vaars, bokser Jan Langendijk en de nog actief fietsende be roepsrenner Henk Vogels de trip mee. (Van onze correspondent) ten onder leiding van ds. C. J. A. Bosch in 1927 hun kerkje. Het gebouw is een schepping van ir. H. T. Zwiers. De heer J. R. Bruin was de aannemer. De kerkeraad werd toender- tijd gevormd door de heren J. G. van Zanten (voorzitter), C. Gorter (secreta ris), mr. P. Donker (penningmeester) en de leden Herb. Blom, A. K. Wagema- ker en O. van Alphen. Jarenlang be stond er tussen de rechtzinnigen en vrij zinnigen een richtingsstrijd. Gelukkig is er vooral de laatste jaren veel verbeterd in de verhoudingen. Er groeide een toe nadering, waardoor de vrijzinnig her vormden hun plaats in de kerk kregen als buitengewone wijkgemeente. De dien sten in de Prinsesselaankerk worden nu bezocht door vrijzinnig hervormden, ge woon hervormden en remonstranten uit Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee. Naar de mening van ds. Van 't Linden- hout heeft de prediking, zoals die in de die in de Prinsesselaankerk wordt ge houden een legitieme plaats in de her vormde kerk. Met het kerkje is men nog steeds te vreden. Het is klein en dat heeft vooral in deze tijd veel voordelen. We moeten van grote kerken af vindt de huidige pre dikant. Wel acht hij het een bezwaar dat het gebouw vrijwel de hele week niet wordt gebruikt voor andere doeleinden. Aangezien er iets onrendabels zit in veel gebouwen, zou de heer Van 't Lindenhout bij voorkeur meer willen combineren. Bij voorbeeld een nieuw gebouw dat dienst baar zou zijn aan diverse doelen (kerk, muziekschool, bejaardensociëteit en der gelijke). Dan zou het waard zijn het hui dige gebouw te verlaten. De vrijzinnig hervormden hebben het vorig jaar nogal van zich doen spreken. Onder de naam „Operatie Albert Schweit zer" werd namelijk begonnen met prak tische hulpverlening. Onder andere is er een dweilploeg ingesteld, die elke zater dagmorgen de afdelingen van het Rode Kruis Ziekenhuis schoonmaakt. Dit ge beurt door jong en oud. Ook door de do minee. Het huidige bestuur wordt gevormd door de heren A. D. Th. Bruyning, ir. K. Zuidema (ouderlingen), W. Rijf, A. J. van Wessem en mevrouw N. Gillissen (ouderling—kerkvoogd). Diakenen zijn mej. G. van Leeuwen, mevr. J. Haasbroek- Visser en de heer H. B. Heidoorn. Mr. S. Tjalsma en drs. E. J. Dubbel zijn de toegevoegde leden. ADVERTENTIE IJMUIDEN. De oud-katholieke vrou wenvereniging „St. Engelmundus", het overkoepelend orgaan van de drie orga nisaties „Samenwerking", „Sursum Cor- da" en „Onder Ons", heeft voor vrijdag 10 en zaterdag 11 november in het oud katholiek verenigingsgebouw een bazaar georganiseerd, waarvan de opbrengst is bestemd voor de aankoop van paramen ten. Zoals gewoonlijk bestaan de attracties onder meer uit het rad van avontuur, een theetent en een verkoping, waarvoor weer een fraaie collectie handwerken aanwezig zal zijn. De bazaar is beide da gen geopend van 15 tot 23 uur, via de ingang aan de Wilhelminakade. dit uitstekend. Het ging natuurlijk lang niet feilloos, maar dat was juist prettig, omdat het duidelijk de bedoeling van de avond weergaf. Dat de leraren na af loop werden bestormd door ouders, die om andere inlichtingen vroegen bewijst al dat de avond een groot succes was. Van belang is ook te vermelden dat de muziekschool een aantal blaasinstrumen ten uit de boedel van een failliete mu ziekvereniging heeft gekocht. Deze klari netten en koperen instrumenten kunnen leerlingen in bruikleen worden gegeven. BEVERWIJK Op het veilingterrein in Beverwijk is woensdag de N.V. Vleesbe drijf „Kennemerland" in gebruik genomen Het is een klein doch modern bedrijf, waar twaalf mensen werken. De N.V., waarvan de heer G. J. Veldmans uit Heemskerk di recteur is, is gespecialiseerd in het ver pakken van vlees en vleeswaren. Het be drijf levert hoofdzakelijk aan supermark ten, instellingen en hotels. ADVERTENTIE De muziekschool Velsen is gisteravond in het zaaltje van de „Hoeksteen" in Santpoort een serie voorlichtingsavonden begonnen, waar de ouders van aanstaan de leerlingen op de hoogte worden ge bracht met de doelstellingen en metho diek van de school. De zaal was stamp vol, een groot verschil met vorig jaar. De groeiende belangstelling voor de mu ziekschool werd hierdoor geïllustreerd. Op de eerste avond, die onder leiding stond van directeur Hans Waanders, gaf de heer Bejijamins eerst een demonstra tie van het onderwijs in de algemene vorming: waarbij hijjoegon met eeü door hemzelf gedichte tekst, die gelegénheid gaf alle instrumenten, die bij de algeme ne vorming worden gebruikt, ten tone le te voeren. De aanwezigen konden zo kennismaken met het Orff-instrumenta- rium, de xylofoons en metallofoons, de buistrommels en de schellenboom, bek kens en trommen, om er'maar enkele te noemen, konden horen hoe de kinderen al vaardig blokfluiten in het geheel konden laten passen zonder er ooit speciaal les voor te hebben gehad en zij konden ho ren hoe het zingen in enkele maanden al in goede barren was geleid. Ook de op bouw van het „Boerinnetje van buiten" was instructief. De nadruk viel hier op de rhitmische onderwijs. De heer Benjamins wees er op dat tijdens de algemeng vorming de kinderen geen speciaal instrument krijgen. Maar als blijkt dat ze bijvoorbeeld graag de blokfluit hanteren wordt overwogen of zij op dit instrument het tweede jaar les zullen krijgen. Hij wees er op dat men vooral op instigatie van Hans Waanders is afgestapt van het idee podiumartiesten op te kweken. Kinderen doen op de mu ziekschool aan muziek zoals zij ook voet ballen of hockeyen. Het samen musiceren staat in het middelpunt. Tijdens het tweede deel werd bij de bespreking van enkele instrumenten dan ook speciale nadruk gelegd op de moge lijkheden tot samenspel hetgeen er toe leidde dat Hans Waanders bedenkingen liet horen tegen de piano, die voor het sa men musiceren heel wat minder geschikt is dan strijk- of blaasinstrumenten. Er werd uitstekende informatie geboden, waarbij de ouders niet alleen veel hoor den over de moeilijkheden en mogelijk heden, maar ook over prijzen en de eisen waaraan aanstaande bespelertjes moeten voldoen. De verschillende leerlingen, die de instrumenten demonstreerden, deden Velsens stadsbeiaardier Hein de Ligt verzorgt zaterdag 11 november van 16-17 uur op het stadhuiscarillon een program ma van beiaard-muziek, dat als volgt is samengesteld: Preludium II, van Matthias van den Gheyn; Ma Normandie, Monsieur vous êtes jeune homme en Chevaliers de la table ronde; Les feuilles mortes. van. Kosma; Sonatine voor beiaard, van Wou ter Paap; a. Allegro giocoso, b. Andante en Allegretto amabile; Improvisatie over een Sint-Maarten liedje; Pack up your troubles en John Brown; Paraphrase over het lied Auld lang Syne, van Staf Nees; Pizzicati, van L. Delibes; Preludium in C, van Staf Nees. Zuiver scheerwol v.a. 229.— BARTELJORISSTRAAT 5 - HAARLEM

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5