Beverwijk heeft 'n derde lid van de Mammoetwet vergeten Patiënten-televisie in Antoniusziekenhuis Oók nog 'n voorschot op uw girorekening? 31/2%renteen..tot krediet Algemene Bank Nederland Mammoet werd voorzichtig de gemeente Velsen binnengeleid nu: Ja! Op een rente-girorekening Bronchi letten DAGRAVIT TOTAAL IJMOND-ONDERWIJS IN YELSER RAAD Bezwaren tegen plannen aan de Noordkant Meer politie in Heemskerk Voorlopig als proef Raad unaniem akkoord met voorstel Ben W. DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 7 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Tegelijkertijd met de behandeling van de toepassing van de Mammoetwet op het openbaar voortgezet onderwijs door de gemeente raad van Velsen woensdagavond, is ook behandeld het bezwaar dat Velsen maakt tegen een voorstel van het Beverwijkse gemeentebestuur om daar een h.a.v.o.-school in samenhang met een atheneum-opleiding te stichten; een gemeentelijke gymnasiale opleiding te creëren en een afzonderlijke gemeentelijke l.e.a.o.-school op te richten. Vele sprekers hebben daarover het woord gevoerd, niet altijd even instemmend met het voorstel van het college van B. en W.; waarbij echter eveneens critiek werd geuit op de rijksoverheid in verband met het talmen inzake de gemeentelijke indeling ln de IJmond. Algemeen was men echter van oordeel, dat gepoogd dient te worden nogmaals onderhandelingen aan te knopen met de noorder buren. „En dat nu beoogt juist het bezwaar van Velsen" zo verklaarde daarna wethouder H. de Boer, die daarmede bereikte, dat dit voorstel met algemene stemmen is aangenomen. "agravit Griep en verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: Ver spieden Derde lid Onze kantoren lichten u graag verder in. Moeilijk Voorzichtig Afscheid De eerste spreker, die hierover het woord voerde, was de heer Th. Kruisman (CPN), die attendeerde op het Beverwijk- se gemeenteblad over deze aangelegen heid, dat vanuit Beverwijk de brievenbus sen van de Velser raadsleden heeft be reikt. Hij merkte op, dat de noordelijke buurgemeente uitgaat bij haar beschou wing van deze onderwijskwestie, van het gebied ten noorden van het Noordzeeka naal en daarbij reeds Velsen-Noord heeft geannexeerd. Spreker zag daarin voor mi nister Beernink, als minister van binnen landse zaken een aansporing om vlug een besluit te nemen terzake de gemeentelij ke indeling in het IJmondgebied. Overi gens verklaarde de heer Kruisman, dat zijn fractie achter het standpunt van B. en W. van Velsen gaat. De fractievoorzitter van de PvdA, de heer J. van Os v. "d. Abeelen was van oor deel, dat dit raadsstuk een harde en ijs koude politiek vraagt. Door de situatie in de IJmond is men langzamerhand ge wend geraakt aan een slepende gang van zaken en lijkt het wel of men het gewoon gaat vinden, dat raadsstukken van ande re gemeenten in de brievenbussen ko men. „Het is echter allerminst gewoon" benadrukte de heer Van Os. De bestuur lijke toekomst speelt hier een belangrij ke rol en al heeft Velsen een en ander beter gedaan dan de Noorderburen het deden, toch was spreker bereid toe te ge ven, dat niet alle belangrijke zaken ten zuiden van het Noordzeekanaal liggen. Indien ooit Bloemendaal, Zandvoort en Heemstede elkaar zouden vinden en een onderwijsplan opstelden, dat niet aange past is aan Haarlem, zou dat een onmo gelijke zaak zijn. Dit is niet geschied, doch wat Beverwijk thans doet is daar mede wel te vergelijken zo vervolgde de heer Van Os. Een en ander weet hij aan het talmen van de rijksoverheid en dat noemde hij zowel onredelijk als onzedelijk. Rijks ambtenaren nemen nu beslissingen over zaken, waarover Beverwijk en Velsen in feite hebben te beslissen, terwijl zij er niets van weten. Door dit talmen worden Beverwijk en Velsen tegen elkander op gedreven; doch men moet het hoofd koel weten te houden. De rijksoverheid dient nu aan te tonen, dat zij inderdaad rijks overheid is!" zo besloot hij. Ook de heer C. Hoek (PSP) weet de on verkwikkelijke verhouding tussen de ADVERTENTIE WEER STAND totaal beide gëtneenten aan het al vijftien jaar talmen van de rijksoverheid. Het gevolg is, dat men nu het onderwijs tekort doet. Beverwijk wil samen met Heemskerk, Castricum en Uitgeest eenzelfde pakket scholen realiseren als Velsen en dat is niet te realiseren. Het noopt tot samen werking tussen de beide gemeenten. Be verwijk verklaart wel, dat daar een ha vo-school zal komen, doch spreker vroeg zich af waarop deze pertinente bewering stoelt. „Kan misschien de wens de vader van de gedachte zijn?" zo informeerde hij. Mevrouw A. J. P. van Heel Mon- tijn (VVD) was het eens met het Velser bezwaar tegen de Beverwijkse plannen. Echter zou zij wel iets nader willen ver nemen van de Velser adhesiebetuiging in 1958/1959 met de vestiging van een lyceum in Beverwijk. De woordvoerder van de prot. chr.- fractie ir. P. van Rijn noemde het ge meenteblad van Beverwijk „een zwaluw in de herfst", hij zag daarin een soort van voorbode, een teken, dat men het Noordzeekanaal niet meer als een barriè re beschouwt. De aanwezigheid van een raadslid van Beverwijk wilde hij zien als „de komst van een verspieder in het be loofde land". Ook deze spreker zeide ach ter het standpunt van het Velser college te staan. Drs. W. J. W. van Geffen (KVP) voor wie dit de laatste raadsvergadering was noemde het bezwaar van Velse nonder- wijstechnisch zwak en verwees daarbij naar een rapport van de Centrale Com missie Plan-procedure. Voorts was zijn mening, dat wanneer in eerste in stantie ingestemd wordt met de vestiging van een lyceum in Beverwijk, men nu moeilijk bezwaar kan maken tegen een gymnasium in Beverwijk. Ook kon hij wel akkoord gaan met de vestiging van een havo-school in Beverwijk. Vaststellend, dat minister Beernink nog voor het einde van het jaar zijn stand punt kenbaar zal maken inzake de be stuurlijke indeling van de IJmond, zeide hij van oordeel te zijn, dat men nu in ge meenzaam overleg deze zaak moet oplos sen. Wethouder H. de Boer merkte in zijn beantwoording op, dat men hier zit in een gebied, waar men het weliswaar niet eens is over de gemeentegrenzen, doch waar het openbaar onderwijs in ieder geval wel één is. De rk en prot. chr. schoolbestu ren hebben wel rekening met elkander gehouden, voor hen is het Noordzeeka naal geen barrière. Hij vergeleek de situatie in 1958/1959 met die van nu. Toen is ingestemd met de vestiging van een lyceum in Bever wijk, waarbij volgens afspraak begonnen zou worden met een hbs-a of b. Thans verklaart Beverwijk, dat daarmede dan ook ingestemd is met de vestiging van een gymnasium. Er zijn echter verschillen tussen toen en nu. Hef eerste verschil is al, dat er 40.000 mensen minder wonen, dan ver wacht werd; terwijl daarnaast een nieu we school voor voorbereidend weten schappelijk onderwijs zijn intrede heeft gedaan. Bovendien zegt de plan-procedu re, dat een en ander moet plaats hebben in samenspel met Velsen. Beverwijk citeert nu wel artikel 69 van de Mammoetwet, doch vergeet daarbij een imperatief lid aan te halen. Het be treft het derde lid, waarin staat, dat voor een dergelijke school uitgezonderd worden, die leerlingen, die een school kunnen bezoeken, welke binnen redelijke afstand (10 kilometer) gelegen is. Spreker noemde de school aan de noordkant „meer dan een lachertje", om dat deze onmogelijk is. Met nadruk verklaarde hij, dat Velsen nu wel bezwaar moet maken in het be lang van het openbaar onderwijs. Inder daad roepen de cijfers aan de noordkant om een havo-school. Er moet daar dus zulk een school komen, doch Beverwijk heeft daarvoor kunnen kiezen. Het deed dat echter niet. Beverwijk koos een athe neum en als het dit standpunt blijft handhaven, dan zal dat atheneum er ko men. Echter zal het dan moeilijk wor den een havo-school te stichten. Door middel van de bezwaren komt men in contact met het Centraal Orgaan en dan ook tot een gesprek. Verloopt dit gesprek goed en wordt men het met el kander eens, dan is alles goed. Verlopen de besprekingen niet gunstig, dan kan de minister zijn mening verkondigen. Velsen heeft ook niet om een leao- school binnen haar gemeentegrenzen ge vraagd, doch om zulk een school in de IJmond. Wordt er geen bezwaar aangetekend, dan loopt men het gevaar dat er twee athenea komen. Was Beverwijk bereid geweest samen met Velsen een leao-school te stichten, dan had men in augustus reeds kunnen starten. Dat is mis gelopen, de wethou der zag daarin persoonlijk het bewijs, dat aan de noordkant de belangen van het voortgezet onderwijs niet goed behartigd worden. Nadat de besprekingen in tweede in stantie nagenoeg eensluidend waren ge weest en de wethouder ook daarop zijn mening had verkondigd, keurden de raadsleden de voorgestelde bezwaren unaniem goed. Daarmede was een be langrijk agendapunt afgehandeld. Een van de patiënten tijdens het kijken naar de speciale t.v. Wordt er een lange film vertoond of een toneelstuk gebracht, dan wordt in de regel oogluikend toegestaan, dat men nog even mag wakker blijven. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Zoals aangekondigd is zal de groep Heemskerk van de Rijkspo litie met vijf man worden uitgebreid. In middels zijn reeds drie politiemannen in Heemskerk benoemd. Het zijn de wacht meesters R. J. Groot en J. Olthof, als mede de wachtmeester eerste klas G. J. van Limbeek. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het Antoniusziekenhuis in IJmuiden is het tweede ziekenhuis in den lande, waar thans proeven worden ge nomen met een speciale „patienten-televi- sie", welke de patiënten, die het bed moeten houden, in de gelegenheid stelt elk voor zich een t.v.-programma te vol gen. Tegen betaling uiteraard, maar daar voor heeft men dan ook twaalf uur per ADVERTENTIE Duizend gulden dag de gelegenheid te kijken. Uiteraard een en ander met instemming van de be handelende arts en indien de mede-patien- ten er geen last van ondervinden. Deze voor Nederland nieuwe mogelij- heid wordt bij wijze van proef ook geno men in Zwolle door de n.v. Nira in Utrecht, die daarmede zowel in het oos ten als in het westen van het land onder zoekingen verricht. Deze „patienten-televisie" moet echt als een vorm van luxe worden beschouwd, daar de kosten van het kijken naar' de speciale rijdende t.v.-installatie, die aan het voeteneinde van het bed wordt ge schoven en vanuit bed met de hand kan worden bediend, voor twaalf uur per dag, een rijksdaalder bedragen. De bediening is ingebouwd in de microfoon, die men naast het hoofd op het kussen kan leggen. Op deze wijze behoeft men een medepa tiënt, die wil slapen, niet te hinderen. Het is ook mogelijk een patient twaalf uur televisie-kijken aan te bieden. Bezoe kers,1 die nu eens geen bloemen, fruit of eieren, die doorgaans toch al in te gro te hoeveelheden worden aangevoerd willen geven, kunnën bij de po/tier tegen betaling een speciaal envelopje met het opschrift „T.V.-Bon" kopen en dit de pa tient aanbieden. Er zijn 15 apparaten in het ziekenhuis, verdeeld over vier afdelingen. Het Liduina Paviljoen en het Jozef Paviljoen, worden zeer binnenkort afgebroken en doen niet mee aan deze proefneming. Het Antoniusziekenhuis is tegelijkertijd met nog een speciale afdeling verrijkt. Vandaag namelijk is in de ontvanghal een winkeltje geopend waarin fruit, cho colade, fruitmandjes en verversingen voor de patiënten gekocht kunnen worden. De ze winkel wordt geëxploiteerd door me vrouw Niesten, die tegenover het zieken huis een chocolaterie voert. Met dit zie kenhuis-winkeltje is een van de al lang bestaande wensen vervuld. Er is echter nog een wens: een dames kapsalon voor de vrouwelijke patiënten, die op het punt staan om naar huis terug te keren. Het ziet er naar uit, dat ook deze wens in vervulling zal kunnen worden gebracht. ADVERTENTIE Hoeitdrank in tabletvorm. 95ct (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De nieuwe wet op het voortgezet onderwijs, beter bekend onder de naam Mammoetwet, treedt op 1 augus tus 1968 in werking en biedt dan ook de gemeente Velsen nieuwe mogelijkheden voor het openbaar voortgezet onderwijs, die echter niet alle kunnen worden be nut omdat moet worden uitgegaan van een bestaande situatie. Burgemeester en wethouders hebben aan de raad een aan tal maatregelen voorgesteld, die accep tabel zijn in het kader van de bestaande situatie en die toch alle mogelijkheden open laten voor een verderstrekkende toe passing van de Mammoetwet in de toe komst. Door populair gezegd het huisje bij het schuurtje te laten en toch alle deuren open te zetten voor een frisse wind, vermochten B. en VV. de unanieme instemming van alle raadsleden te verwer ven, hoewel de besluitvorming eerst na enkele uren discussie aan de orde kon worden gesteld. B. en W. stelden als belangrijkste maatregel aan de raad voor met ingang van 1 augustus 1968: a. de Prof. mr. Vissering-hbs om te zet ten in een atheneum; b. in afwachting van de ervaring in de „overgangsperiode" voorlopig te volstaan met de vorming van een scholengemeen schap atheneum-havo-school; c. aan elk der beide mavo-scholen me de te verbinden een driejarige afdeling; d. te bevorderen, dat in het IJmondge bied wordt opgericht een openbare leao- school. e. voorhands de Prof. dr. Kohnstamm- school voor vglo om te zetten in een zelfstandige lavo-school; f. de avond-ulo-school om te zetten in een avond-mavo-school. De heer Th. Kruisman (C.P.N.) vond het maar een moeilijke zaak om beslissingen terzake de toepassing van de Mammoetwet te nemen, terwijl deze wet nog zozeer in discussie is en de te genstellingen in bij voorbeeld de kringen van leraren verbijsterend zijn. Dit raadslid vond het ook een moeilijk te verteren zaak, dat het bedrijfsleven er niet over zou peinzen om een aparte hoogoven voor katholieke of protestans- christelijke arbeiders te bouwen, terwijl men wel schotjes opricht als het gaat om het onderwijs van ret kind. Drs. M. Ro e s s i n g h (Partij v. d. Arb.) stelde vast, dat de ouders op een nieuwe wijze met de school moeten gaan samen werken. Hij zag in de toepassing van de Mammoetwet een nieuwe impuls voor het voortgezet onderwijs, die echter veel van de onderwijskrachten zal vragen. Het voorstel van B. en W. had zijn volledige instemming, ook al zullen de directe ver anderingen in Velsen niet zo groot zijn. Dit raadslid pleitte voor een betere in tegratie van het lager technisch onder wijs in het geheel. Ook de heer C. Hoek (P.S.P.) leg de het accent op de noodzaak van een goede samenwerking om alle mogelijk heden die de Mammoetwet biedt te kun nen benutten. Er waren bij dit naadslid vele vragen gerezen, maar hij stond niet afwijzend tegenover het voorstel van B. en W.. Mevrouw A.J. P. van H e e 1-M o n- t i j n sprekend namens de V.V.D-fractie, betreurde het speciaal, dat het leavo-on- derwijs in Velsen niet van de grond kan komen. De woordvoerder van de protestants- christelijke fractie, ingenieur P. van Rijn, merkte op dat men door de ve le bomen de mammoet niet meer in het bos zag. „We moeten experimenteren en daarbij het kind centraal stellen", al dus ir. Van Rijn, die het voorstel van B. en W. een wijs stuk noemde, waar mee alle belanghebbenden voorlopig aan hun trekken komen en dat toekomst-mo gelijkheden schept. „We kijken wel naar het beest, maar we herkennen het nog niet helemaal", zo betoogde drs. W. J. M. van Geffen (K.V.P.), die enige kritische kanttekenin gen bij het voorstel plaatste en graag had gezien, dat B. en W. iets minder voorzichtig zouden zijn geweest en een stapje verder zouden zijn gegaan. Zijn conclusie was, dat alle mogelijkheden niet zijn benut, maar dat bleek voor zijn fractie geen belemmering om met het voorstel acc'oord te aan. Wethouder H. de Boer, die het voorstel namens het college verdedigde, was het eens met de opmerking, dat men een voorzichtig beleid voorstaat, maar hij ontkende, dat dit t e voorzichtig zou zijn. Hij wees in dit verband op de moeilijk heden die er direct zouden onstaan als men zou overgaan tot het samenvoegen van scholen en' dergelijke ingrijpende maatregelen. Over het scheppen Van nieuwe moge lijkheden en nieuwe scholen zei hij in net algemeen, dat men vooral voor ogen moet houden, dat de Mammoetwet uit gaat van de centralisatiegedachte en dat men zich daarom niet moet baseren op de in de wet genoemde normgetallen. ..Dat zijn minimumgetallen. Als we pre cies genoeg leerlingen hebben voor een nieuwe school, hebben we in feite net niet genoeg, want als het leerlingenge tal dan in latere jaren iets terugloopt heeft de minister het recht de school te liquideren. Bovendien rekent het perso neel ook en zal het moeilijk zijn om leer krachten aan te trekken voor een school die direct al aan bloedarmoede lijdt. Kleine scholen zouden over het algemeen te duur zijn. Wethouder De Boer ging onder meer nader in op de horizontale doorstroming die kan worden bereikt bij een goede sa menwerking tussen de leerkrachten van de verschillende vormen van onderwijs. De wethouder noemde het leao-onderwijs het zwakke punt in het voorstel. Hij be treurde het, dat de particuliere lagere technische school in Velsen nog niet be reid is om mee te spelen in de federatieve samenwerking op onderwijsgebied in de gemeente. Wat de voorlichting aan de ouders be treft deelde hij mee, dat alle ouders van de leerlingen die de lagere school verla ten een boekje met uitvoerige inlichtin gen zal worden toegezonden en dat de ouders voorts via de scholen zullen wor den geïnformeerd, terwijl voorts tele visie en radio stellig nog veel aandacht aan de toepassing van de Mammoetwet in het algemeen zullen besteden. Aan het einde van de langdurige raads zitting tijdens welke slechts één agenda punt uitvoerig in discussie kwam, nam burgemeester mr. J. Ch. Bührmann af scheid van het raadslid drs. W. J. M. van Geffen, die naar de gemeente Bloemen daal verhuist en dus niet langer deel kan uitmaken van de K.V.P.-fractie in de gemeente Velsen. De heer Van Geffen is slechts gedurende één jaar lid van de gemeenteraad in Velsen geweest. Bur gemeester Bührmann noemde enkele on derwerpen, die speciaal de aandacht van de heer Van Geffen hebben gehad, waar toe onder meer de problematiek in het Noordzeekanaalgebied behoorde. Namens de raadsleden richtte de heer Th. Kruisman zich met enkele hartelij ke afscheidswoorden tot de heer Van Geffen, die in zijn dankwoord verklaarde, in het jaar van zijn raadslidmaatschap een bredere kijk te hebben gekregen op het gemeenschapsleven. De heer Van Geffen wordt opgevolgd door de heer A. J. Kwakkenbos.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7