Michel Macréau: seinen uit een bezeten wereld ii I Modehuis „Jedo" 1 iek Wi Nederlandse première van Amerikaans blijspel bij „Alberdingk Thijm" Burenruzies met boetes bestraft EXPRESSIEF WERK IN GALERIE-T Duitse zeelieden krijgen maand voor vernieling Natuurlijk zijn er voor 169- ook wel gewone pakken te vinden die goed zitten. Maar waarom zouu? HARMONIE INNERLIJK PERSOONLIJKHEID STATUS WOLFEDERATIE KRAAIT kunt U niet missen geen dag! DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 (Van onze kunstcriticus) HAARLEM. Het is geen aangename wereld, die Michel Macréau aan de bezoekers van Galerie-T voorzet. Wel een indrukwekkende uiting, een zeer persoonlijke, waarin hij een eerlijke verantwoording aflegt van wat hem drijft. Een sterk gedreven schilder is hij, bezeten soms en de geteis terde figuren op zijn doeken getuigen daarvan. Het is weer een van de heel goede exposities, waarmee Galerie-T tot 26 november weet te verrassen. Geen mooidoenerij f* CS „Lady Carolina" na aanvaring gezonken Jan van Dam NOVEMBERAANBIEDING JAPONNEN van 50.- voor 25.-. PAKJES van 60.- voor 29.- GEN. CRONJÉSTRAAT 48 - HAARLEM STEL EISEN ...EN KOOP PRIJSBEWUST Wolfederatie-breiwol en... minstens 20% VOORDELIGER I 1 11\a f GEN. CRONJÉSTRAAT 38-44 HAARLEM - TEL. 54679 Uw huis inrichten in met uw en Kom dan in KLASSIEK WONEN" U slaagt Raamsingel 42 (bij brug Houtplein) Haarlem, Telefoon 15549. Een toast aan het slot van het eerste bedrijf van „Poppetje gezien, kastje dicht" uitgebracht door Willy Steen- winkel.KruijverGerard Lips, Hein Kruijver, Hans Zijp, Ria Nieuwen- huizen-Brok, Miep Beyk, Willy Plug-Van ter Beek en Joan van Daelen. HAARLEM Met fietsen, een bijl, kin derstoel, hamer, bezem en stofzuigerslang was er op 10 juli in de Berlagelaan in Haarlem slag geleverd tussen twee buurt bewoners. Zoals meestal waren kinderen weer de aanleiding tot de ruzie geweest. De jeugd zou steentjes tegen de ruiten van het huis van een 35-jarige Haarlem mer gegooid hebben. De man werd boos op de kinderen, een jongetje rende naar gijn moeder en de strijd tussen de vol wassenen kon beginnen. De man gooide ondermeer met fietsen naar de moeder en haar zoontje en sloeg met een stofzuigerslang ramen van hun huis in. Zponlief liet zich daarna ook niet onbe tuigd en tikte met een hamer een ruit van de woning van de tegenpartij in. De politierechter hield rekening met de nogal moeilijk omstandigheden waarin de Haarlemmer verkeert en veroordeelde hem conform de eis tot honderd gulden boete, waarvan f75 voorwaardelijk. „Ik ga d'r niet mee akkoord, ik ga in hoger boeroep", kondigde een 56-jarige Haarlemse huisvrouw direct na haar ver oordeling aan. Zij kreeg een boete van f 25 omdat zij een buurvrouw had uitge maakt voor „Moffenhoer". Mag ik niet te rugschelden als ik uitgescholden word?" informeerde de vrouw. De politierechter meende dat zij maar een aanklacht tegen de buurvrouw moest indienen. Dat was in middels al gebeurd en met het getuigen zoeken meende de huisvrouw geen moeite te zullen hebben. Voor beleding van een Haarlemse echtpaar moest een 59-jarige weduwe uit Haarlem terecht staan. Zij was niet ver schenen, de beledigde partijen wel. De weduwe werd veroordeeld tot f 150 boeté, waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. HIJ IS nog jong, Macréau, 32 jaar. Hij kreeg zijn opleiding tot schilder in Parijs en werkte daarna als deco rateur in een pottenbakkerij te Val- lauris (waar Picasso zoveel kleuren in zijn k)ei doet) en keerde later weer naar Parijs terug als schilder. Hij is, blijkens een lijstje tentoonstellingen, spoedig opgemerkt. Terecht, want zijn werk springt eruit door zijn zeer per soonlijke voordracht, die toch niet los staat van de na-oorlogse stromingen. Twee ervan zijn duidelijk afleesbaar, invloed van Picasso enerzijds en van primitieve kunst anderzijds. De in vloeden zijn echter verwerkt tot een auto nome stijl. Macréau spreekt zich zeer direct uit, zonder enige mooidoenerij. Schilderen is voor hem een primaire functie, Een goed voorbeeld van de ge drevenheid waarmee Michel Ma créau werkt. x l waarbij hij zonder omwegen zijn emo ties blootlegt. Sterk sprekende emoties, die dan resulteren in snel „neerge schreven" personages, bijna altijd gewond of elkaar verwondend. Sinds vorig jaar evolueerde zijn stijl enigszins. Toen nog binnen de nerveuze contouren kleurvakken, waarmee hij zijn figuren opbouwde, het laatste jaar bijna alleen kleurige contouren tegen het witte vlak, meer tekenen in olie verf dus dan voluit schilderen. Zijn kleuren zijn meestal primair. Zijn laatste stijlvernieuwing stelt hem in staat te schilderen op een manier, die sterk doet denken aan z.g. „auto matisch schrift", m.a.w. zoals in lichte trance wordt geschreven of getekend. Dat verklaart ook zijn gemakkelijke toe gang tot het gebied waar zijn hevigste emoties leven en het weergeven daarvan in zijn soms demonische personages. Het beeld dat ik hier van Macréau ophang lijkt bijzonder somber. Toch maakt dit werk niet helemaal die indruk, omdat het spelelement gelukkig is blij ven meespreken, soms in het onderwerp, -naar vaker in zijn kleurgebruik, met fel rood, blauw, geel en vooral wit, dat aan de schilderijen mede hun sterke ex pressie geeft. Het is een bijzondere expositie, de ken nismaking met een schilder die een ge heel eigen plaats inneemt. BORDEAUX. Het bevoorradings schip „Lady Carolina" is na aanvaring met een Panamees vrachtschip in de Gi- ronde gezonken. Het schip was uitgeva ren ter bevoorrading van een booreiland voor opsporing van olie op zee. Negen van de tien opvarenden werden gered. Een Portugees wordt vermist. De 500 ton me tende „Lady Carolina" was eigendom van de Offshore Marine Service Ltd. en had Rotterdam als thuishaven. HAARLEM Mevrouw Ria Nieuwen- huizen-Brok uit Beverwijk heeft als wer kend lid van de Haarlemse katholieke re derijkerskamer „Alberdingk Thijm" haar vereniging tot het geven van een echte première in staat gesteld. Zij vertaalde namelijk het Amerikaanse blijspel „T.V. or not t.v." van Ton Taggart in haar moedertaal als „Poppetje gezien, kastje dicht", zoals het woensdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg onder regie van Jan Wiertsema voor de eerste maal in Nederland kon worden opgevoerd. Ver taalster, regisseur en werkende kring werden daarbij door het geamuseerde pu bliek met een onmiskenbaar hartelijke ontvangst voor hun moeite beloond. TOCH mag wat het stuk betreft de au teur mevrouw Nieuwenhuizen wel dank baar zijn, want zonder haar tussenkomst had zijn blijspelletje waarschijnlijk nog enige tijd op vertoning in Nederland moe ten wachten. Het is een nogal verwarren de en niet altijd even originele historie over Mel Sherwood, een schrijver van te levisiespelen uit New York die, bij het zoeken naar gegevens voor een nieuwe serie, tijdelijk zijn intrek neemt bij een verre nicht in een klein stadje, gelegen in wat bij ons „de provincie" zou worden genoemd. Zijn bedoeling is nicht Sue Brown met de leden van haar nogal woelig gezin voortdurend bij hun dagelijks doen en laten te observeren, teneinde zijn ervaringen over een echte Amerikaanse familie in het nieuwe stuk te kunnen ver werken. Zijn onverwacht bezoek, dat in gezelschap van een tamelijk ongemakke lijke dame wordt afgelegd, resulteert in de gebruikelijke familieruzietjes en kleine conflicten, waar Mei al spoedig persoon lijk bij wordt betrokken, hetgeen hem te vens de gewenste stof verschaft. IN het tweede bedrijf wordt de toe schouwers in de zaal dan gedemonstreerd, hoe de schrijver zich het verloop van zijn stuk voorlopig heeft gedacht. Een nogal verwarring stichtend intermezzo overigens: het kwam mij voor, dat een groot deel van het publiek nauwelijks heeft begre pen, dat hier het effect „toneel op toneel" weer eens werd toegepast. Zoals het ech ter in een blijspel betaamt, worden ook in dit stuk alle ontstane moeilijkheden aan het slot bevredigend opgelost, zodat de onsympathieke actrice tot een smade lijke aftocht wordt gedwongen en het tra ditionele jonge paar alle twisten weer mag afzoenen. Zelfs de aanstichter van alle conflictjes vindt in de zuster van zijn nicht een nieuwe medewerkster en een liefhebbende echtgenotg. DE in hun mooie liefhebberij over het algemeen bekwame spelers en speelsters van „Alberdingk Thijm", hebben dit blij spel met inzet van al hun krachten voor het voetlicht gebracht en al slaagden zij er niet altijd in de zwakke plekken daar van voldoende te camoufleren, het is toch een dikwijls plezierige vertoning gewor den met een goed blijspeltempo. Zij ontvingen daarbij de nodige steun van regisseur Jan Wiertsema, die hun verschillende amusante vondsten en indi caties aan de hand heeft gedaan. Met als resultaat talrijke geslaagde typeringen zoals het kostelijke enfant terrible van Willy tSeenwinkel-Kruijver, de vermakelij ke pater familias van Herman Serné en de astrante werkster van Miep Beyk. Bij zonder goed was ook Jeanne Kruijver- Rubeling als de bedrijvige mama, waar bij Gerard Lips voldoende rust en over wicht behield om de figuur van de auteur uit New York volkomen aannemelijk te maken. Ria Nieuwenhuizen-Brok zette haar in trigerende Claire Craig wellicht iets te overdadig aan, hetgeen haar in ieder ge val een levendig contrast heeft opgeleverd met de dubbelrol in het tweede bedrijf. Joan van Daelen debuteerde veelbelovend als het opgewonden standje Joyce, alleen zal zij haar stemvolume nog wat moeten opvoeren. De grote bezetting werd verder rond gemaakt door Hans Zijp, Willy Plug, Bas van der Zwaan, Ben Sipman en Hein Kruijver, die met de anderen de prettige verantwoording van het succes mochten dragen. HAARLEM. Onder invloed van drank begonnen op 8 oktober twee Duitse zee lieden in Beverwijk bij de Pijpkade ver nielingen aan te richten. Zij sloegen met bierflessen de ruiten in van een woonark en ook de ramen van een plezierjachtje ontkwamen niet aan dit lot. Daarna werd ook nog een etalageruit vernield. „Wie moet de schade betalen" infor meerde de Haarlemse politierechter woensdag toen de zaak behandeld werd. De zeelieden beloofden op een Neder landse vissersboot te gaan varen om de schade te vergoeden. Zij werden veroor deeld tot vier weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. B heeft voor de DAMES een SPECIALE Het ENORME VOORDEEL is aan UW kant! Laat deze kans niet voorbij gaan dames MODEHUIS JEDO met het nieuwste altijd 't eerst. blijvend motechf - goed wasbaar Kom en v.ertuig u Gen. Cronjéstraat 66 Tel. 61012 RIXON Een Brixonpak blijft namelijk zö zitten dat de prijs üw zaak blijft. Ook na een jaar. exclusieve interieurs

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9