Verkrotting ïn Oud IJ milicien sanering urgent I RUIMTE VOOR 5000 HUIZEN MET WINKELCENTRUM i Uw leverancier voor KOLEN en OLIE ■PT9 a— ■méümhmmmbB 7 --- VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 11 (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Nauwe straten, smalle deurèn en ramen uit een ver leden tijd, een woonbebouwing waar in grote gaten zijn geslagen, rommel op de lege plekken, met planken dichtgespijkerde huizen. Dat is één der indrukken van de oude stadswijk in IJmuiden, tussen Kerkstraat en Oranjestraat. Het is het bekende beeld van in verval rakende wijken. Dat oud-I Jmuiden desondanks geen volstrekt troosteloze indruk maakt is te danken aan de meren deels keurige bewoning van de vaak toch slechte huizen. LANGDURIG NIEUWE OPZET HERINNERING y j ¥wy»'* ZONEN (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. IJet bestemmings plan „Oud-IJmuiden" voorziet in de sanering van de verouderde .woon kern tussen Kanaalstraat, Kerkstraat, Koningin Wilhelminakade en Oranje straat. Op de bovenstaande foto van het bestemmingsplan in maquette- vorm ziet men geheel rechts de brug van de Kennemerlaan naar de Kerk straat, bovenaan het Noordzeekanaal en beneden de Wilhelminakade met links de Oranjestraat. V erzorgingstehuis Hier en daar komt een nieuwe bebou wing tot stand; prettige, lichte hüizen, moderne flats, die sterk contrasteren met de naaste omgeving van rijen donkere huizen met winkeltjes en cafeetjes op de hoeken van de lange, nauwe straten. De oude bebouwing dat is al lang bekend moet grotendeels verdwijnen. Daarom doen de huiseigenaren weinig meer aan hun oude panden. Maar het sa neren van de wijk is een zeer langdurig proces. Dat werkt de verkrotting in de hand. Verlaten panden worden dichtgespij kerd of afgebroken. Maar de nieuwe be bouwing kan nog niet tot stand worden gebracht omdat er dan eerst meer ruimte in de naaste omgeving vrij moet komen. Een deel van de bebouwing is ook nog redelijk goed en de woningnood in de gemeente Velsen is nog zodanig groot, dat men er niet aan kan denken deze panden af te breken. De gemeente is niet in staat voldoende vervangende woon ruimte beschikbaar te stellen. Al zou men dat wel kunnen, dan speelt voor de be woners het huurverschil tussen het oude en het nieuwe huis een grote rol. maar ook vele andere overwegingen. Een flat op de twaalfde verdieping in Zeewijk lokt de mensen die een benedenhuis hebben niet altijd aan. Het eigen tuintje speelt soms een rol, of de rommel- en hobby ruimte, waarover men in het oude huis kan beschikken en in het nieuwe niet. Voor mensen die altijd in oud-IJmui- den hebben gewoond heeft deze wijk ook bepaald een eigen sfeer. Men kent el kaar en wordt nog gekend. De jongeren zijn uiteraard minder gebonden aan de wijk. Het gemeentebestuur heeft de verge vorderde plannen klaar liggen voor een totale sanering en hier en daar kon reeds een begin worden gemaakt met de nieuwe opzet, hoewel deze nog niet gedetailleerd ADVERTENTIE is uitgewerkt. De grote lijnen staan op papier en de details worden ingevuld naarmate zich mogelijkheden voordoen waarop men kan inhaken. Met een belangrijk onderdeel van het plan kan binnenkort een begin worden gemaakt, namelijk met het gemeentelijk verzorgingstehuis voor bejaarden. Het ligt in de bedoeling op de duur ook de woonbebouwing aan de zijde van het Noordzeekanaal geheel te vernieuwen, zo dat IJmuiden van het water af gezien een meer stedelijk aanzien krijgt. Men wil IJmuiden een betere „entree" geven. De nauwe straten zullen verdwijnen. De vernieuwde stadswijk wordt ruim van op zet met tamelijk veel hoogbouw. Bij de opzet van het plan is rekening gehouden met het handhaven van enkele grotere bestaande gebouwen, waaronder twee kerken. Elders op deze pagina drukken wij een nog niet eerder gepubliceerde foto af van een maquette, die laat zien hoe de desbe treffende wijk van oud-IJmuiden er in de toekomst ongeveer zal uit zien. Ongeveer, want het is nog geen definitief plan. De gemeenteraad zal er nog zijn goedkeu ring aan moeten hechten. Aan de overzijde van de Oranjestraat, dus in de naast gelegen wijk, is de sa nering ook al op gang gekomen. In dat gedeelte, dichter bij de haven, is veel meer ruimte gelaten voor bedrijfsbebou- wing. Aan een oude stadswijk zijn altijd veel herinneringen verbonden. Het is niet moeilijk om met betrekking tot het oudste deel van IJmuiden een zeker heimwee op te roepen naar de omgeving van het voormalige Willemsplein. Het oude IJmui den is nog niet zo oud, maar er heeft zich na het graven van het Noordzee kanaal heel veel afgespeeld. Visserij en scheepvaart hebben een duidelijk stempel gedrukt op het leven, wonen, werken en vertier zoeken in het oude stadsdeel. Maar de crisisjaren en de tweede wereldoorlog sloegen hier diepe wonden, die aan het oude IJmuiden een wezenlijk deel van zijn specifieke karakter ont namen. Wat er nu rest is de weinig be geerlijke erfenis van oude huizen en nauwe straten. Dat maakt het gemakke lijker om een radicale sanering toe te passen. Er gaat niet zoveel verloren en er kan een aantrekkelijke wijk voor in de plaats komen, waarvan we mogen hopen, dat deze weer een eigen karakter zal krijgen door de verbondenheid van de bevolking aan visserij en scheepvaart. Want dat is wezenlijk aan oud-IJmuiden. Niet de thans bestaande verbrokkelde ver bouwing. „Ruimte voor 500 huizen met winkelcentrum". Oud-IJmuiden in een overgangs fase. Rechts een moderne flat die nu nog uitzicht biedt op verbrok kelde, verkrottende bebouwing. k mm** V t! Willemsbeekweg 88. Tel. 1 46 27 Vraag naar onze spaarregeling De eerste aanzet van de nieuwe be bouwing in de oude stadswijk, waar nog ruimte is voor vijfhonderd der gelijke woningen als de oude huizen worden gesloopt V V Duidelijk herkenbaar zijn op de hoek van de Kerkstraat en de Kanaalstraat „De Brulboei" met daarnaast de kerk. Op de Wilhelminakade worden de oud-katho lieke kerk met de pastorie gehandhaafd en deze vormen een duidelijk oriënterings- punt op de foto. Geheel links ziet men de nieuwe flatgebouwen aan de Keizer Wilhelmstraat en de Oranjestraat. De geprojecteerde woonbebouwing is ge richt op het stichten van een volwaardige woonkern met daarin alle voorzieningen voor het dagelijks leven. Alle overige voorzieningen zijn in het aangrenzend stadsdeel aanwezig. Aan de kanaalzijde zijn een gemeente lijk verzorgingstehuis in acht bouwlagen en vier blokken meergezinswoningen in twaalf woonlagen torenflats) geprojec teerd. De Keizer Wilhelmstraat wordt aan de zuidkant eveneens afgesloten door een blok in twaalf woonlagen. Langs de hoofd verkeersader zijn meergezinshuizen ge projecteerd in drie woonlagen. Hier ko- Waar mogelijk worden huizen af gebroken om ruimte te maken voor uitvoering van de saneringsplannen. men ook het winkelcentrum en bijzon dere bebouwing. Langs de Koningin Wil helminakade staan eengezinshuizen. De bijzondere bebouwing wordt in hoofd zaak geconcentreerd aan de oostkant van het plan. Naast Je reeds bestaande kerk, het jeugdhuis en de school zal er gele genheid zijn voor het bouwen van een kleuterschool en een lagere school, als mede voor een gymnastieklokaal. Het aantal nieuw te bouwen woningen kan op rond vijfhonderd worden gesteld. Alle verkeerswegen in het plan hebben een rijbaanbreedte van zeveneneenhalve meter. Waar mogelijk zijn langs deze we gen parkeerhavens geprojecteerd. De hoofdverkeersweg is in het plan zodanig gesitueerd dat praktisch alle woningen en voorzieningen aan deze weg aangeslo ten zijn. Bij de torenflats zijn ruime par keerplaatsen geprojecteerd en verder zijn op vele plaatsen die zich daartoe le nen parkeervoorzieningen aangegeven. Erfenis uit het verleden. Een lange, nauwe en kleurloze straat, nu nog keurig, maar van sommige woningen zijn deuren en ramen al met plan ken dichtgespijkerd. Voor jonge mensen niet de woonplaats die zij zich wensen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11