„Biologisch offensief^ zou de voedselproblemen oplossen MEDISCHE VERZORGING IN HET WEEKEINDE Een vorstelijke zit staat voor u klaar Zowel in klassiek als modern BANKSTELLEN van f 395.- tot f 2550.- J Ideeën om honger in de wereld uit te bannen Voormalig directeur Van Heijst op vrije voeten Laatste rennen en draverijen op Duindigt J. C. van Kampen F. J. Driessen jj VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 13 Links:dameshorloge (56187) in goud met 18-kt gouden band f715,-. Rechts: dameshorloge (58417) in 18-kt goud f 345,-. Breestraat 76, Beverwijk Barteljorisstraat 1, Haarlem E. BARTELS UIT ZANDVOORT: Biologisch offensief' Bodemherstel Zoute vis Komt U eens bij ons binnen IJMUIDEN Lange Nieuwstraat VELSEN-NOORD Wijkerstraatweg ADVERTENTIE a (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. „Tot heden is al tijd de mens het uitgangspunt ge weest van alle religiën, godsdiensten, ideologieën en politieke, economische en magische doctrines. De gehele na tuur, inclusief haar levende en mine rale reserves, werd zonder meer aan de belangen van de mens onderge schikt gemaakt. Aan de natuur zelf heeft geen enkel volk ooit rechten toegekend. Het effect hiervan wordt langzamerhand al voelbaar in de eilanden van menselijke welvaart die liggen in oceanen van armoede. De reserves humus, steenkool en aard olie die in de natuur in 300 a 400 mil joen jaar werden opgebouwd, heeft de mens in nauwelijks tweehonderd jaar voor de helft opgesoupeerd en nog niets ervan vervangen. Ondanks de uitbuiting van de natuur lijdt een derde van de mensheid honger. De wereldoogst van landbouw en vee teelt bedraagt thans niet meer dan circa tachtig percent van de wereld- voedselbehoefte. Uitbreiding van het landbouwareaal is vrijwel niet meer mogelijk. Ook het potentiële maxi mum van de wereldvoedselproduktie is onvoldoende om de huidige wereld bevolking van drieëneenhalf miljard mensen te voeden, laat staan de vier miljard die er in 1971 zullen zijn. Mijn conclusie is: om het nog steeds groter wordende voedselprobleem op te los sen zal er een totaal andere aanpak moeten komen. Het uitgangspunt zal niet langer de mens moeten zijn maar het leven. De ononderbroken stofwis seling in de biosfeer zullen wij moe ten intensiveren, zodat zij een veel voud van de huidige produktie op levert. Op het mojnent dat wij het uitgangspunt mens, door leven ver vangen, veranderen wij van verstoor ders van de evolutie in bevorderaars ervan. Door het immense produktie- apparaat dat de biosfeer is te intensi veren, zullen de voedselproblemen opgelost kunnen worden''. Dit, en hoe deze intensivering van de produktie van het leven op aarde moge lijk zal zijn. zette de heer E. Bartels dezer dagen uiteen op een openbare vergadering van de V.V.D. in het gemeenschapshuis In zjjn woonplaats Zandvoort. De heer Bar tels houdt zich al vijfentwintig jaar bezig met de problemen van de honger en maak te een studie van de mogelijkheden die er zijn om dit probleem op te lossen. Met natuuronderzoek hield hij zich bezig vanaf zijn vierde jaar, zo vertelt hij. Hij was tot de Japanse bezetting als theeplan ter op Java en werd vooral in deze oor logsjaren aangegrepen door de rampzalige gevolgen van de honger. Na 1945 werkte hij in Aruba, op de Antillen en in Mid den- en Zuid Amerika. Evenals op Java had hij ook hier alle gelegenheid zijn in teresses in de natuur en de ecologie het verband tussen plant, dier en omge ving te bevredigen. Zijn instelling om zelfstandig te onder zoeken erfde hij van zijn vader. De col lectie van bijna 15000 tropische vogels die zijn vader samenbracht bevindt zich met een enorme hoeveelheid bijbehorende do cumentatie in het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie in Leiden. Op de vraag hoe hij zijn huidige werk zou willen omschrijven antwoordt de heer Bartels: „U zou mij met een Amerikaanse term een social-inventor kunnen noemen. Vooral in de Verenigde Staten zijn veel mensen die zich evenals ik bezig houden met het ontwikkelen van nieuwe ideeën over het leefpatroon. Jammer is dat zij vaak in een idealisme belanden, waarin het contact met de werkelijkheid verlo ren gaat." Door een „biologisch offensief" op drie fronten zou men tot een natuur-economie kunnen komen, waarin de produktie van de natuur geïntensiveerd is. Er zou uit eindelijk een niet-politiek „super-socialis- me" kunnen ontstaan waarin alle leven was betrokken. Ten aanzien van de fauna in het algemeen is natuur-economie er op gericht zodanige verhoudingen tussen de aantallen van elk soort te verkrijgen, dat •en maximaal rendement aan voedsel voor de mens ter beschikking komt. Om deze verhoudingen en de hiervoor noodzakelijke aantallen dieren te verkrij gen zou aller eerst wetenschappelijk be paald moeten worden welke de kwalita tieve en de kwantitatieve betekenis is van de arbeid van alle organismen in hun na tuurlijke verblijfplaatsen. Ook moet de be tekenis van het werk van elke organisme in verhouding tot de arbeid van alle an dere worden vastgesteld. Als de relatieve betekenis van alle bio-arbeidsprocessen in hun omgeving bekend is, zullen uit de con clusies de richtlijnen getrokken moeten worden waarlangs gewerkt dient te wor den om deze geïntensiveerde biosfeer te verkrijgen. Bij deze toepassing zullen vele diersoor ten die nu in landen met een hongerende bevolking medogenloos worden uitgemoord, beschermd moeten worden, om hen de ge legenheid te geven hun aantal optimaal uit te breiden terwille van hun voor de mens noodzakelijke gratis-arbeid, hun vleeswaarde of om beide. Het kost de heer Bartels weinig moeite om gedetail leerd uiteen te zetten hoe verstoringen van het natuurlijk evenwicht in de dieren wereld op vele plaatsen ook de productie van voldoende voedsel ernstig belemme ren. Het tweede front waarop het biologisch offensief gericht zou moeten worden is het bodemherstel. Circa dertig percent van de aardoppervlakte wordt ingenomen door woestijnen en onvruchtbare zones. Een groot deel hiervan bestaat uit „afgeboer- de gronden". Regenwater dringt er nau- sumptiegoederen zou daardoor zodanig welijks in door, het veroorzaakt erosie en bandjirs. Goed gras gedijt er niet. Nie mand doet er wat aan omdat elke arbeid tevergeefs lijkt. De heer Bartels wijst echter op een tro pische boomsoort de Albizzia falcata die van de Molukken afkomstig is. „Mijn vader", aldus de heer Bartels, „heeft al tussen 1908 en 1915 bewezen wat de Albiz zia met afgeboerde gronden en kwade grassen doet." De boom vergt geen mest, geen kunst mest en slaagt er in de grond open te breken, de bovenlaag te granuleren en de kwade grassen te doden. Struiken als thee koffie en peper steunt de boom in hun groei. Onder Albizzia neemt de grond weer regenwater op, het grondwaterpeil stijgt, het overstromingsgevaar .daalt. Maar ook de neerslag wordt verbeterd. De boom die om zijn capaciteiten veel wordt gepland op plantages zou in tien tot vijftien jaar een geheel ander beeld kunnen geven aan onafzienbare dorre grasvlakten in de tropen. De boom heeft een zeer gedifferentieerde familie waartussen vrijwel zeker typen zitten die door verbetering geschikt gemaakt zou den kunnen worden om ook woestijnge bieden met een regenval van minder dan 1500 milimeter per jaar geleidelijk in te perken. De boom wordt 35 meter hoog en levert ook tijdens zijn groei een rijke afval aan dode twijgen op, die uitstekend dienst zou den kunnen doen als brandhout, een arti kel waaraan vooral in India een ontstel lende behoefte bestaat. Na tien tot vijftien jaar levert de boom bouwhout op dat vooral voor de tropen zeer geschikt is. De heer Bartels berekende dat een mil jard ondervoede mensen elke dag een portie van dertig gram zoute vis zouden kunnen eten, a raison van drie cent per portie. In deze prijs is het transport met de primitiefste transportmiddelen naar het hart van elk continent inbegre pen. Zoute vis blijft onverpakt weken goed, kan op vele verschillende wijzen worden gegeten en heeft een veel hogere voedingswaarde dan verse vis. Een hoeveelheid van dertig gram bevat twaalf gram eiwit, er zit vet in, wat. kalk, enkele vitaminen, mineralen en zout. Honderden miljoenen in Noord-Afrika, India en Pakistan slepen zich voort op een dieet dat thans volgens de statistieken 17 gram minder eiwit bevat dan de ongeveer zestig gram per dag die voor werk in de tropen noodzakelijk wordt ge acht. Met een statistisch hoofdelijk inkomen beneden de honderd dollar per jaar zouden deze mensen hun zoute vis-maaltijden zelf kunnen bekostigen. Indien de vis voor 62 percent werd ont waterd zou de totale hoeveelheid die per jaar voor de bijvoeding van deze men senmassa's nodig is dertig miljoen ton le vend gewicht bedragen. Dit is ongeveer twee-derde van de totale vangst in 1963. Om een vissersvloot uit te rusten waar door de vangst met de benodigde hoeveel heid werd vergroot zou een kapitaals-in vestering van naar schatting acht miljard dollar nodig zijn, hetgeen neer komt op tien dollar per ondervoede. De heer Bartels wijst er op dat afge zien van alle humane overwegingen een verhoogde arbeidsactiviteit in de onderont wikkelde gebieden door een verbeterde voeding, een evenredig verhoogde koop kracht teweeg brengt. De vraag naar con- kunnen stijgen, aldus de heer Bartels, dat alle fabrieken van de geïndustrialiseerde landen de orders niet aan zouden kunnen. Het concept van de natuur-economie en zoute vis als principieel nieuwe benade ring van het honger- en welvaartsprobleem heeft de heer Bartels planmatig samenge vat in een lijvig manuscript dat verlucht is met vele diagrammen en tabellen. Hij hoopt het binnen afzienbare tijd als boek uit te geven. Binnen het kader van natuur-economie en zoute vis worden in het manuscript nog een aantal suggesties gedaan. In een plei dooi wordt met vaststaande feiten vervol gens voor de uitvoering ervan geargumen teerd. Ook de filosofische achtergrond van het concept (de bioloog Julian Huxley, de eco logen A. G. Bannikov, Simno Spring. V. W. Derousyer Rut Benedict, paleontholoog James Beerbower en Rachel Carson) wordt in het manuscript duidelijk naar voren gebracht, evenals moeilijkheden die bij de uitvoering van de betreffende delen van de plannen verwacht kunnen worden. Het is levendig geschreven en is geheel op de nabije toekomst gericht. Daar hij ondanks zijn eruditie geen academische studie achter de rug heeft, is de heer Bar tels bij de wetenschappelijke vormgeving van zijn gedachten in het begin sterk ge steund door professor H. Vous in Amster dam. De heer Bartels verwacht dat het boek in academische kringen grote interesse zal wekken en in grote lijnen positief zal wor den gewaardeerd. „Er zullen wel specialisten zijn die eni ge aanmerkingen maken, maar in mijn werk raak ik aan zoveel disciplines dat ik onmogelijk op elk terrein tot in de finesses thuis kan zijn." De exactheid van hetgeen ik als informatief materiaal dat ik gebruik bij de ontwikkeling van de ideeën in grote lijnen staat zonder meer vast. Hierbij was het in zekere zin een voordeel om geen specialist te zijn. Als specialist overzie je vaak veel moeilijker het geheel. In elk geval zullen kniesoren het boek wel utopistisch vinden." De honderd bronvermeldingen in het manuscript verwijzen naar de wetenschap pelijke herkomst van geciteerde menin gen en informatief materiaal dat in het betoog is opgenomen. Het mislukken van de voornaamste doel stellingen van de wereldvoedselorganisatie van de V.N., de F.A.O., wordt steeds openlijker erkend. Eveneens openlijk wordt de organisatie ervan beschuldigt te zijn verzand in bureaucratie. Vast staat dat er zeker de laatste vier jaar feitelijk minder voedsel is geproduceerd dan toen de F.A.O. twintig jaar geleden met haar gigantische hulpactie begon. Specialisten op uiteenlopende terreinen waarschuwen geregeld voor een catastrofe in het begin van de jaren zeventig. De heer Bartels is ondermeer om deze redenen er van overtuigd dat de belang stelling voor zijn denkbeelden zich snel zal verbreiden. Naar aanleiding van en kele publicaties ontving hij reeds onver wacht veel reacties. Thans wordt gestreefd naar de oprich ting van bijvoorbeeld een stichting die als voornaamste doel heeft de gedachten van de heer Bartels uit te dragen in het binnen- en buitenland. Wie hier aan thans reeds steun of medewerking wenst te ver lenen, kan schriftelijk contact opnemen via mevrouw E. G. E. Eriksson-Lintner, Thorbeckestraat drie, flat negen in Zand voort. De heer E. Bartels: „Verkeerde uit gangspunten bij de uitvoeringdeden de opdracht van de wereldvoedsel organisatie tot heden mislukken". Plantentuin. Op een terrein van 20 hec tare van „De Efteling" in Kaatsheuvel zal als onpersoonlijke reclame van de boomkwekerij een plantentuin worden ingericht. Het is niet de bedoeling, dat de plantentuin een soort arboretum wordt. IJMUIDEN Artsen: van zaterdag 13 uur tot maan dagmorgen 8 uur: P. H. J. de Weerdt, Oosterduinweg 8, tel. 16158; A. J. G. Wermenbol, Maasstraat 15, tel. 16368; P. Brouwer, Koningin Wilhelminakade 79, tel. 14507. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 14204. Verloskundige: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen ver loskundige. Bij geen gehoor belle men 008 (Boodschappendienst) om te verne men welke verloskundigen de dienst waarnemen. Tanartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk: alleen voor spoed gevallen zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur: G. Zegel, P. Potterstraat 21, IJmuiden, tel. 02550-14832. Wijkverpleging: Groene Kruis: voor IJmuiden en IJmuiden-Oost zuster E. Meijer, Rijksweg 476, Santpoort, tel. 02560-7118; voor Velsen-Noord en Velsen- Zuid, zuster C. Maris, Stolstraat 4, IJ muiden-Oost, tel. 02550-14183; voor Drie huis en Santpoort zuster H. Th. A. Bij - nen, StolstraaL 3, IJmuiden-Oost, tel. 02550-12188. Wit Gele Kruis: zuster P. de Graaf, Broekbergenlaan 4, Santpoort, tel. 02560 8809. Dierenarts. De dienst voor zieke huis dieren in de IJmond wordt dit week einde waargenomen door de dierenarts: J. Jongkind, Dr. De Grootlaan 1, Sant poort-Noord, tel. 02560-6160. SANTPOORT Arts: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8570. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 02560-8284. BEVERWIJK Artsen: Voor de artsen Fierstra, sr., Fierstra jr., Lange Plantinga, Reddin- gius, Rolink, De Ruiter, Versélwel de Witt Hamer, Visser en Vreeling, van zaterdag 12 tot zondag 9 uur: dr. G. K. Fierstra, Wijkerstraatweg 194, Vel sen-noord, tel. 02510-24987; zondag van 9 tot 24 uur: dr. K. K. Visser, Zeestraat 96, Beverwijk, tel. 02510-23450; voor de DEN HAAG. De voormalige direc teur van de faillerende Haagse radiato- renfabriek Van Heijst n.v., de 40-jarige J. F. G. uit Wassenaar, is door de politie op vrije voeten gesteld. Hij werd gear resteerd onder verdenking met declara ties te hebben geknoeid. De aanhouding vloeide voort uit het onderzoek, dat de politie bij Van Heijst instelt. Volgens de politie heeft G. privé-uitgaven als kosten gedeclareerd tot een bedrag van enkele duizenden guldens. Proces-verbaal is te gen G. opgemaakt. Kolendamp. De 75-jarige alleenwonende weduwe H. Postma-Bouma is dood in haar woning in Veenwouden aange troffen. Zij bleek overleden te zijn door kolendampvergiftiging. Toen de politie haar vond lag zij gekleed voor de nog brandende kachel in de huiskamer. artsen Ten Harmsen van der Beek, Pee- ters, Swaab, Vos en Zeijlmans, van zaterdag 12 uur tot zondag 24 uur: dr. G. J. Vos, Arendsweg 124, Beverwijk, tel. 02510-23586. Apotheek: Voor Beverwijk en Velsen- noord van vrijdag 10 november 18 uur tot vrijdag 17 november 18 uur: Apo theek Donker, Breestraat 61 te Bever wijk, tel. 02510-27955; zaterdag van 8- 12.30 uur is eveneens geopend Apotheek H. van der Kolk, Zeestraat 27 te Be verwijk, tel. 02510-23820. Apotheek De Heemskerkse, Kerkweg 11-13 is niet de weekends ,wel alle avonden in deze week geopend; tel. 02510-32490. Voor tandarts en voor direnarts zie on der IJmuiden. HEEMSKERK Artsen: van zaterdag 10 uur tot zon dagmorgen 9 uur: dr. G. F. de Pagter, G. v. Assendelftstraat 25b, Heemskerk, tel. 02510-32476. zondag van 9 tot 24 uur dr. A. J. Schumacher, Van der Palm straat 5, Heemskerk, tel. 02510-31402. Apotheek: De Heemskerkse, Kerkweg 11-13, tel. 02510-32490. Voor tandarts en voor dierenarts zie on der IJmuiden. Zaterdagmiddag (12.30'uur) sluit Duindigt haar ooorten voor dit seizoen met zes draverijen en drie rennen. Voor de volbloeds dit jaar de laatste gelegenheid om voor de te lange winter- rust nog iets te winnen. De trainers grijpen deze gelegenheid dan ook aan en brengen een grote bezetting in de baan. DUINDIGT, zaterdag 11 november De tips: RENNEN 3. Fokkerij-prijs: 1. Annie Rose; 2. Hurri cane; 3. Wilmar; outsider: Padre Bramo. 6. Meerbloem-prijs: 1. Paladijn; 2. Marello; 3. Cin Cin; outsider: Toumando. 8. Fokkerij-prijs (2e afd.): 1. Just in Time S; 2. Cambrousard; 3. Contessa; outsider: Blizzard. DRAVER IJ EN I. Winter-prijs; 1. Galanthis; 2. Grand Maitre W; 3. Gert Jan; outsider: Gamin B. 2. Festung-prijs: 1. Funny Guy; 2. Estancia P; 3. Favera; outsider: Edel van 's-Gravenhof. 4. Klarinette-prijs: 1. Fredericia; 2. Fortuna; 3. Flintstone V; outsider: Egyptian Princess. 5. Afscheids-prijs: 1. Diogen; 2. Blauwe Rei ger S; 3. Brilliant Heny; outsider: Zingaro. 7. Jenny Sister-prijs: 1 Clara Williams; 2. C Damascus B; 3. Bente Victoria; outsider: Blau we Valk S. 9. Ju Ju-prijs: 1. Eranthis; 2. Ethel Volann; 3. Carmania; outsider: Benjamin. Op de Hilversumse baan wordt zondagmiddag het winterseizoen geopend met een programma, waarin weinig hoogtepunten zijn te beleven. De draver-elite is namelijk naar Groningen voor de Grote Prijs van Nederland, waarin Anton groot favoriet is. Voor stal Wagenaar is de concurrentie dan ook niet groot, hetgeen wel weer tot uitdrukking zal komen in een aantal overwinningen. HIVERSUM, zondag 12 november De tips: 1. Astarte-prijs: 1. Félicité; 2. Funny Boy; 3. Fernando Marieza; outsider: Filius de Quinta. 2. Diana-prijs: 1 De Prinses K; 2. Eddy Six; 3. Dunamica; outsider: Daniella Prelesjnik. 3. Aurora-prijs: 1. Fatalist; 2. Funny Guy; 3. Festa van Hiddum; outsider: Firestone. 4. Altair-prijs (ie afd.): 1. Donna Fez; 2. Don derdag; 3. Arctic van 's-Gravenhof: outsider: Empereur Mac. 5. Aldebaran-prijs: 1. Bernadine; 2. Lively Rodney; 3. Xeres; outsider: Aristo Scotch. 6. Altair-prijs (2e afd.): 1. Caesar Julia H; 2. Donna Hanna; 3. Dakota; outsider: Baron Kinley. 7. Demeter-prijs: 1. Fabiola Spencer; 2. Edou- blaise; 3. Endurance; outsider: Elfine. 8. Algol-prijs: 1. Esculaap R; 2. Columbus; 3. El Hadie; outsider: Alma Axkit. 9. Bellona-prijs: 1. Ghia; 2. Guy Hanover II; 3. Gea Volann; outsider: Gracia Trickson. AURORA

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13