Postume hulde voor veiligheid aan strijder de lucht in t Al in 1924 experiment met zelf ontworpen helikopter ü!u autogordels vanaf f.28r Ruim 3700 politiemannen zoeken naar grafschenner Absurde verhalen 4lF% RSÖITi Benzineprijs blijft hoog 0 Nooddak boven ruïne in Zeist Von Baumhauwer-plaquette op Schiphol Brabants bedrijf wil preferentie fiscus bestrijden General Electric koopt AEI met RAI-TNO-keur Mr. Van Wijk wil onderzoek naar dood patiënt Psychologen en grafologen in opsporingsteam (4) ORIGINELE TIROLER LODEN JASSEN KLIFPAN neem norac VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 17 SPAANSE SINAASAPPELEN wt.mmMmrm Experimenten in Zandvoort Voor N.V. HEKLA Duitsers probeerden dure ring te stelen inbouw auto-radio n.v.metzelaar if t V A - (Van onze correspondent) SCHIPHOL. Op de derde verdieping van het stationsgebouw van Schiphol is een plaquette onthuld van ir. A. G. von Baumhauer, die een belangrijk man was in de Nederlandse luchtvaart. Met enig nationaal chauvinisme zou men zelfs kun nen zeggen, dat hij de uitvinder van de helikopter is. De heer Von Baumhauer werd in 1891 in Heerenveen geboren. In 1916 behaalde hij het diploma van werktuigkundig in genieur in Delft en daarna studeerde hij nog een jaar in Ziirich. In 1917 trad hij in dienst van de vliegtuigafdeling van „Trompenburg" in Amsterdam. In 1921 werd hij onderdirecteur bij 's Rijks Stu diedienst voor de Luchtvaart en enkele jaren later volgde zijn benoeming tot in genieur bij de Rijksluchtvaartdienst. Hij heeft zich altijd beziggehouden met de technische kant van de luchtvaart, waardoor zijn naam vrijwel onbekend bleef voor de buitenwereld. Maar bij des kundigen in de hele wereld had hij een uitstekende naam en werd hij hooggeschat ADVERTENTIE m ...binnen 48 uur hier! U krijgt ze direkt uit Spanje op uw tafelpluk- vers, boordevol sap en met 30% meer vitamine C. Pure "zonne-energie" voor een hele winter BREDA. De NV Houthandel „Bra bant" te Breda die een vordering heeft op een gefailleerd koeltechnisch bureau in Ochten, nabij Den Bosch heeft beslo ten om via haar advocaat, mr. A. Th. A. Janse te Tilburg een proefproces aan te spannen tegen de staat teneinde de pre ferentie van de fiscus bij faillissement in bepaalde gevallen te veranderen in con currentie met andere crediteuren. De juridische gronden hiervoor wor den gezocht in de veroudering van de wet, waardoor met name de oorspronkelijke bedoeling van de wetgever bij het in stellen van de preferentie niet meer in gepast zouden zijn in de huidige maat schappelijke ontwikkelingen. De houthandel heeft besloten tot het proefproces over te gaan omdat het voor haar al de 13e maal is dat een vorde ring op een gefailleerd bedrijf door de vordering van de fiscus niet voldaan kon worden. „Het gaat" zo werd ons desge vraagd van de zijde der directie mee gedeeld, „niet meer om die ƒ1200 maar om het principe. Wij willen de steen aan hel rollen brengen die mogelijk tot wets wijziging zal kunnen leiden". ADVERTENTIE De jas voor elke weergesteld heid. Licht van gewicht en toch heerlijk warm. In alle maten voorradig. Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM LONDEN (AP) Na langdurige strijd is General Electric Company, één van En gelands grootste ondernemingen op elek tronisch gebied, erin geslaagd voor 160 miljoen pond de Associated Electrical In dustries in handen te krijgen. De regering Wilson had zijn goedkeuring gegeven aan de fusie tussen Engelands twee grootste ondernemingen op dit ge bied, waardoor nu een groep ontstaat met een aandelenkapitaal ter waarde van meer dan 300 miljoen pond. vanwege zijn wetenschappelijke bijdra gen. Uit hoofde van zijn functie nam ir. Von Baumhauer deel aan talrijke proef vluchten met vliegtuigen. Op het gebied van de vliegveiligheid heeft hij baanbre kend werk verricht. Op 18 maart 1939 kwam hij om het leven in de Verenigde Staten toen een prototype van de Boeing Stratoliner tijdens een proefvlucht verongelukte. Bejaarde inwoners van Zandvoort her inneren zich misschien nog, dat in 1910 in de Zandvoortse duinen door twee jon gelui werd geëxperimenteerd met een zweefvliegtuig, een grote bijzonderheid, in die tijd. Die twee knapen waren jonk heer W. Six en de toen 19-jarige Von Baumhauer. De jonge Fries was bezeten van de luchtvaart, waarin destijds nog zoveel technische problemen onopgelost waren. Hij bestudeerde de aero-dyna- mica en experimenteerde ook in dé kleine windtunnel van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. In de jaren 1924 tot 1930 deed ir. Von Baumhauer belangrijke experimenten met een helikopter van eigen ontwerp. Deze helikopter was voorzien van een enkelvoudige rotor en een schroef aan de zijkant van de staart voor het compen seren van de torsiekrachten. De over brenging van de motorkracht naar de rotor was bijzonder ingenieus. De kleine schroef werd door een aparte motor aan gedreven. Dit helikopter-ontwerp van Von Baum hauer vormde het uitgangspunt voor ver dere ontwikkeling. In het luchtvaartblad „Flight" van 1943 wordt de Von Baum- hauer-helikopter de direkte voorloper van De weduwe van ir. A. G. von Baum hauermevrouw H. J. von Baum hauer -Oldenhuis Gratama, onthulde in het stationsgebouw van Schiphol de plaquette. de bekende Sikorsky-helikopters genoemd. Sikorsky en andere bekende ontwerpers van hefschroefvliegtuigen hebben meer malen erkend zeer veel van de experi menten van Von Baumhauer te hebben geleerd. Ir. Von Baumhauer was 41 jaar toen hij zijn vliegbrevet kreeg bij de Natio nale Luchtvaartschool in Soesterberg. Zijn instructeur was de toenmalige luite nant S. de Mul. De heer De Mul is thans directeur van Schiphol. Hij heeft met grote dankbaarheid de plaquette voor zijn stationsgebouw in ontvangst genomen. Kort na het ongeluk in 1939 in de Ver enigde Staten werd het ingenieur A. G. von Baumhauerfonds opgericht, dat de veiligheid in de lucht wil bevorderen. Van tijd tot tijd worden plaquettes uitgereikt aan degenen die veel voor de veiligheid in de lucht, hetzij in de wetenschap of in de praktijk, hebben gedaan. Tot dusver hebben drie personen deze onderscheiding gekregen: dr. J. F. Lede- rer, president van de Flight Safety Foun dation, sir Arnold Hall, directeur van de Bristol-fabrieken, en de heer A. K. Mar- Uenssen, hoofd van het projectenbureau luchtverkeer van de n.v. Hollandse Sig naalapparaten in Hengelo, ADVERTENTIE POEDER - CREME - OLIE-ZEEP ADVERTENTIE Dealer: SPAARNE 94 - HAARLEM Tel. #23 - 2 07 55 - 2 17 96 Wij verstrekken u gaarne inlichtingen. Levering via uw garagehouder. DEN HAAG. De pacifistisch-socia- listische fractieleider in de Eerste Kamer r. Van Wijk, heeft de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie verzocht een onderzoek in te stellen naar de dood van een inwoner in Weesp, wiens overlijden een gevolg zi zijn van de weigering van een chirurg, de patiënt tijdens zijn vrije weekeinde te opereren. Mr, Van Wijk vraagt de ministers of het waar is dat op zaterdag 21 oktober in het Majellaziekenhuis in Bussum een patiënt is opgenomen voor een spoedope ratie. Hij vraagt of het waar is dat de voor deze operatie aangezochte chirurg weigerde de operatie te doen tijdens zijn vrije weekeinde en of de operatie pas in de loop van maandag werd verricht met als gevolg dat door deze vertraging in fectie is opgetreden, waardoor de pa tiënt is overleden. Mr. Van Wijk vraagt de ministers als dit zo is tegen de chirurg respectievelijk een disciplinair en een strafrechtelijk onderzoek te laten instellen. AMSTERDAM. Twee Duitsers heb ben in de juwelierszaak „De Goudsmit' in de Haarlemmerstraat getracht een kostbare ring te stelen. Terwijl de een de juwelier aan de praat hield onder het voorwendsel dat hij sieraden wilden ko pen, greep de andere man eèn kostbare ring uit de etalage. Toen de juwelier alarm sloeg gooide dè rover de ring weg en vluchtte de winkel uit. Zijn helper, een 25-jarige man uit Freiburg, kon wor den aangehouden. De andere man en een 19-jarig meisje dat ook bij de diefstal be trokken bleek te zijn werden later in een hotel gearresteerd. (Van onze correspondent) WEERT. De grafschennerijen van de laatste anderhalf jaar in Nederland, Bel gië en Duitsland zijn gepleegd door én persoon met een goede schoolopleiding, een scherp verstand en een goede lichame lijke comditie. Hij heeft vermoedelijk een duister politiek verleden en is bedreven in zontale vlakken. De obekende opereert weinig in de weekeinden. Dat weet mr. Th. van Osta, korpschef van politie in Weert, van de man, die in 16 maanden 75 keer op begraafplaatsen en in kerken vernielingen aanrichtte en leuzen, zeden- kwetsende opschriften, hakenkruisen en S.S.-tekens op grafstenen kladde. Een ver moeden over de leeftijd van deze zon derling heeft de politie ook. Maar derge lijke gegevens en gevonden voetsporen hout de politie angstvallig gehiem. Het onderzoek is in Weert gecoördineerd en wordt geleid door mr. Th. van Osta, kapitein W. Schaafsma van de rijkspoli tie in Maastrichtl hoofdinspecteur Th. Haane van de Maastrichtse gemeentepo litie en hoofdinspecteur G. Puntman van de Bredase politie. Zij worden bijgestaan door een legertje rechercheurs en psy chologen, taalkundigen, grafologen en een wiskundige. Veel werk is bij dit on derzoek ook verricht door de afdeling op sporingsbijstand en het Gerechtelijk La boratorium van het ministerie van Justi tie. Er zijn totaal 3750 politiemannen in Zuid-Nederland bij de opsporing betrok ken. Zij beschikken over meer dan hon derdvijftig aanwijzingen en hebben onge veer vierhonderdenvijftig mensen ver hoord. Het o: 'erzoek wordt voortgezet, want poli detie wil een einde maken aan deze onrustzaaiende activiteit van de graf schenner. Mr. Van Osta is tegen te veel publiciteit daar deze zijns inziens de ADVERTENTIES Wist u dat een heleboel autoradio's niet goed ingebouwd zijn. Radiotechnisch man keert daar vaak wat aan. Met als gevolg allerlei hinderlijke bijgeluiden. Het inbou wen moet zeer nauwkeurig gedaan worden. Dan pas bent u verzekerd van een onge stoord luistergenoegen. Wij bouwen de BLAUPUNKT autoradio in. Hoe die is Goede wijn behoeft geen krans I Komt u eens bij ons praten? GONNETSTRAAT H-17 HAARLEM TELEFOON: 02500 -17564 „Mijn hartelijke gelukwen sen, meneer Lindemann, en nog eens mijn hartelijke ge lukwensen", zei dokter Mel- chior nadrukkelijk. „Want het is een tweeling". Meneer Lindemann hield zich half overeind aan de leu ningen van zijn stoel, waaruit hij was opgerezen toen de dokter de wachtkamer bin nen kwam. Hij had gerekend op een zoon of een dochter, niet op allebei. Hij dacht be drukt aan de mooie een- persoonswieg in de kinder kamer en tegelijk schoten hem allerlei dingen te binnen die zouden moeten worden gedaan, nu de voorberei dingen op de komst van één kind plotseling ontoepasselijk waren gebleken. Daarom zakte hij weer terug in zijn stoel, terwijl de dokter opgewekt en bemoedi gend praatte. Het drong niet allemaal tot hem door, wat de dokter zei en dat bleek uit de aarzelende, onvolledige vraag waarmee hij de woordenstroom van de dokter onderbrak. „Was dat niet tevoren „Nee, meneer Lindemann, dat was niet tevoren met zekerheid vast te stellen, om dat het hier een geval betreft van identieke tweelingen, dat wil zeggen, twee individuen die zijn voortgekomen uit één eicel met twee kernen, óf, wat ook zeer goed mogelijk is, uit één kern die waarvan de kiem zich in vroege aanleg in tweeën heeft gesplitst. De volksmond praat in zo'n geval van een-eiig. De eeneiigheid, zal ik maar zeggen, om niet in medische termen te verval len die u toch niet zoudt be grijpen, de eeneiigheid dus brengt mee, dat de twee kin deren van hetzelfde geslacht zijn, in dit geval jongens, en dat zij in velerlei opzichten sterk op elkander zullen lij ken. Hun lichaamsvormen en uiterlijk zowel als hun psyche, hun gedragingen, af wijkingen, ziektenaanleg en algemene lichamelijke en psy chische vermogens zullen veel gelijkenis vertonen en ik meen er goed aar. te doen u te waarschuwen dat u rekening zult moeten houden met het feit dat hun opvoeding zeer speciale zorgen verlangt, met dien verstande, dat er zeer ernstige calamiteiten kunnen ontstaan wanneer bijvoor beeld de twee kinderen ten opzichte van hun omgeving niet op dezelfde of nagenoeg dezelfde wijze kunnen af reageren wat hen impres- seert, want hun impressies zullen op dezelfde of nage noeg dezelfde wijze binnen komen en verwerkt worden in hun waarnemings- en registratie-vermogen, wat ook wil zeggen dat hun onderbe wustzijn op dezelfde wijze wordt opgebouwd en zelfs, dat het eigenlijk één onderbe wustzijn vormt dat toevalli gerwijs door een lichamelijke barrière in twee delen is ge splitst, waarvan de delen de neiging hebben tot eenheid in rivaliteit, zo ongeveer als Oost- en West-Duitsland, ha- ha, om maar eens een actuele vergelijking te treffen. Be grijpt u?" „Nee", zei meneer Linde mann. De twee jongeheren Linde mann groeiden voorspoedig op, ondanks het feit dat hun vader het indertijd niet goed begrepen had. Zij stapten samen hand in hand naar de kleuterschool, deden daar te gelijkertijd in hun broek, doorliepen in eendrachtig horten en stoten de lagere school, haalden precies de zelfde cijfers en waren bij tijden precies even vervelend, ijverig en recalcitrant. Zij gingen vervolgens naar een gymnasium, bleven in de eerste klas zitten, gingen in een ruk door naar de vierde, bleven daar opnieuw een jaartje uitrusten en haalden tenslotte het einddiploma. Merkwaardig genoeg had de één, Thomas, voor Latijn een zes en de ander, Pieter, een zeven. Dat kan in geen geval aan hun kennis, hun examen koorts of hun tegenwoordig heid van geest gelegen heb ben, want die waren precies hetzelfde. Het lag aan de examinator, die tussen het examineren van Thomas en van Pieter een aanval van maagzuur had gehad. Zowel Thomas als Pieter voelden dat verschil in waar dering als een bittere kwet suur aan hun rechtsgevoel en waarschijnlijk vormde zich bij hen daardoor een kern van onbehagen, die zich vergroot te naargelang zij volwassen werden. Er was voor hen geen enkele mogelijkheid ge weest, te weten of de zeven van Thomas te hoog danwel de zes van Pieter te laag was, zodat zich in hun onderbe wustzijn een gezamenlijke onzekerheid over het leven in het algemeen ontwikkelde, die voortwoekerde zonder dat zijzelf en ook de buitenwereld er de rampzalige gevolgen van bespeurden. De twee jongens gingen naar de universiteit, hingen op gelijke wijze de beest uit en studeerden daar tussen door zo vlijtig, dat zij binnen redelijke tijd hun bul ont vingen. Zij vestigden zich in twee verschillende steden, met één en hetzelfde geld na melijk dat van meneer Linde mann, en werden gezeten burgers wat in het apo thekersvak een klein kunstje schijnt te zijn. Merkwaardig genoeg waren zij op vijfendertigjarige leef tijd het moment waarop de oude heer Lindemann de strijd om het aardse bestaan opgaf, waarna er niets anders overbleef dan hem met grote eer en belangstelling te be graven nog steeds onge trouwd. Toen zij vijftig waren wer den zij echter ondanks hun verwoede afweerpogingen ernstig verliefd. Natuurlijk tegelijkertijd, maar gelukkig op verschillende vrouwen. De gelijkenis zat deze keer in het tragische feit, dat zij beiden werden afgewezen. Men zegt wel eens dat men sen, die zelden verliefd wor den, het die ene keer zó hevig te pakken krijgen dat van een ongeneeslijke aandoening moet worden gesproken. De tweeling Lindemann raakte dan ook aan de rand van de wanhoop. Hun onbewuste frustratie, waarvan de kern gelegd was door het verschil in hun waarderingscijfer voor Latijn, had zich blijkbaar in tussen ontwikkeld tot een frustratie, waardoor hun hele innerlijke levn op instorten was komen te staan. Toen de mislukte liefdesaffaire uit brak, stortte het tegelijkertijd finaal ineen. Een aan waanzin grenzende depressie maakte zich mees ter van de eertijds zo opge wekte tweeling. Zij kregen zelfmoordneigingen en aan vallen van bewustzijnsver nauwing, die nog werden ver sterkt door de volstrekte een zaamheid waarin zij hun leven sleten. Toen het proces van psychische afbraak zijn hoogtepunt had bereikt, was er niets meer aan te doen: zij besloten zichzelf te vernieti gen. Er was echter één ding, waaraan beiden zich vast klampten in een merkwaar dige halsstarrigheid, dat zou kunnen worden beschouwd als een rudiment van burger lijk eergevoel of professionele onkreukbaarheidzij wilden geen gebruik maken van de middelen, die overvloedig in hun apotheken voorradig wa ren. Zij kozen een manier, die even schandelijk als misdadig zou moeten worden genoemd, wanneer men tenminste zou uitgaan van enige toereke ningsvatbaarheid. Maar in de geestestoestand van de heren Lindemann was geen aan knopingspunt meer voor iets dat men „schuld" zou kunnen noemen. Zij waren gek. Zij namen hun auto, reden er mee de stad uit en kozen een smalle tweebaansweg door vlakke landerijen, waar zich weinig verkeer bevond. Het was tegen de avond de zon was weggezakt achter statische wolken aan de hori zon en een wollige scheme ring breidde zich uit over het land. In de grijze duisternis raas den twee auto's met waanzin nige vaart op elkander toe. In de ene zat Thomas, in de an dere Pieter. Zij wisten het niet van elkaar, en zij zijn het ook nooit te weten gekomen. In hun brein brandde het on zalige voornemen zich te pletter te rijden tegen de eer ste tegenligger die zou opdoe men. Hun arme hersenen konden niet meer bevroeden wat een onheil zij zouden aan richten door onschuldige, on bekende mensen met zich mee te slepen in de dood. Het feit dat zich in die tegenligger hun tweelingbroer bevond, was hun niet bekend en verminderde hun misdaad dus niet. Het was wél een feit dat de kwestie iets minder tragisch maakte een feit dat eigenlijk iets weg had van efficiency. De twee auto's naderden el kaar met snelheden die een gering verschil vertoonden, maar dat lag aan het verschil in de autotypes. Het verschil deed er weinig toe, want zij reden beiden vér boven de honderdtien. Natuurlijk begrijpt ieder een wat er gebeurde. Ten overvloede kan het in sobere woorden nog even worden verteld: Zij trokken op enkele tien tallen meters afstand van el kaar hun stuurwiel naar links en passeerden elkaar ongehinderd, weliswaar in strijd met de geldende ver keersregels, maar in ieder geval op de wijze, waarop sinds eeuwen de Britten el kaar passeren zonder dat er ooit aanmerking op is ge maakt. lék - SB p| -v -w f lUÖ Zo heeft de grafschenner op vele kerkhoven in het zuiden des lands talrijke grafstenen beklad. grafschenner in de kaart speelt. Ook de belangen van het onderzoek eisen een spaarzame voorlichting. De onbekende begon zijn sisistere ac- burgse Eisden. Van half januari tot half februari van dit jaar. Ook van 13 april tot 12 september onderbrak de zonder ling zijn werk. Sinds enkele weken heeft hij zijn activiteiten verplaatst van be graafplaatsen naar kerken. Vorige week dinsdag bekladde hij muren in twee ker ken in Bergen op Zoom, in Roosendaal, Breda en Helmond. Op dezelfde dag wer den op winkelruiten in Geldrop ook der gelijke leuzen geklad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De benzineprijs, die sinds het uitbreken van de crisis in het Midden-Oosten sterk is opgelopen, blijft voorlopig 214 cent boven het oude prijs peil. Hoewel het aanbod weer is verbe terd zit een prijsdaling er nog niet in, zei minister de Block (Economische Zak ken) gisteren in de Tweede Kamercom missie die zijn begroting behandelt. Volgens de minister is het vervoer nog dermate duur dat een verdere prijsverla ging niet verantwoord is. Het ministerie van Economische zaken houdt de prijzen echter nauwlettend in het oog. De be windsman verwierp de beschuldiging van de communist Bakker dat de oliemaat schappijen van de situatie in het Midden- Oosten zouden hebben geprofiteerd door ook de voorraden van voor de crisis tegen hogere prijs van de hand te doen. De hoge winst die bijvoorbeeld de Shell heeft geboekt, wordt volgens mr. De Block ver klaard door de gunstige bedrijfsresulta ten van het Amerikaanse dochterbedrijf van deze oliemaachappij. ADVERTENTIE (Van ozne correspondent) ZEIST. Nog deze maand wordt een begin gemaakt met de bouw van een nooddak in halfronde vorm boven de ruïne aan het Broederplein in Zeist, die eind oktober ontstond, toen een felle brand een gedeelte van de historische bebouwing nabij het Zeister slot in de as legde. Het dak moet de zwaar geha vende zuidvleugel beschermen tegen nog meer schade als gevolg van weersinvloe den. Verwacht wordt dat in de herfst van het volgend jaar met de herbouw van de verwoeste vleugel kan worden begon nen. De kosten daarvan blijven naar schatting onder de vijf miljoen gulden. Zij worden verdeeld over verzekering, monumentenzorg, provincie, gemeenten en de Broedergemeente. De verschillende acties, die direct na de brand in Zeist ten behoeve van de dertig Zeistenaren, die dakloos werden en de herbouw aan het Broederplein werden gehouden hebben tot nu toe on geveer 100.000 opgebracht.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17