Servan-Schreiber gooit knuppel in het Europese hoenderhok 400 GROEN Co Oud-kapitein leidt eerste motorbootvaarschool PALERMO Kwintet Gino Gazzoli Eilanden te koop NESTOR li ap Tin Icarus zal ons niet raken LAMPEN HSHRf Kranen bij de hand ALLES VOOR TOT JAAR RIJ MARTI! Met boek „De Amerikaanse uit daging" herensokken met "ingebouwde" frisheid Verdwaalde kogel doodt jongen Ook varen moet geleerd worden Raadselachtige berg Verzending zeepost N. W. Bouwes bang voor heksenjacht Haags verkeers plan voor de toekomst Westduitse politie kan niet meer tegen misdaad op 19 met Hygitex VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 Dollar-imperialisme 2.95 HYGIËNISCHALTIJD FRIS T egenoffensief RANK EN SLANK ROYAAL MET WARMTE lil PANEELGASRADIATOR Kort nieuws IDEAL-STANDARD Gasketels Centrale Verwarming Hij en Zij B AR-D ANCING (Van onze correspondent) PARIJS. Publikaties die econo mische problemen tot onderwerp hebben behoren doorgaans niet tot de boeken die door het grote publiek worden verslonden. Dat van „Le defi Americain" (De Amerikaanse uit daging) van de oprichter-directeur van het bekende Franse opinieweek blad l'Express, Jean-Jacques Servan- Schreiber, binnen enkele weken bijna honderdduizend exemplaren zijn verkocht zodat de toppen van de best sellers-lijsten zijn bereikt bewijst dan ook al wel duidelijk, dat hij met dit boek de verbeelding van een ruime lezerskring heeft weten te raken. Geen wonder ook. Want in zijn Défi Americain stelt Servan-Schreiber de toe komst van Europa als onafhankelijk con tinent in dwingende termen aan de orde. Sterker: aan de hand van een keur van onweerlegbare cijfers toont hij aan dat Europa al bijna een exclusief-Ameri- kaans wingewest is geworden. Europa, schrijft hij, is de nieuwe far-west van Amerika. Binnen vijftien jaar dreigt de derde industriële macht, na de V.S. en de Sovjet-Unie, niet langer Europa te heten, maar „Amerikaanse industrie in Europa" Anders gezegd: Europa dreigt door Ame rika te worden opgeslorpt. Eerst econo misch en dan onvermijdelijk ook politiek. Het begrip „dollar-imperialisme" dat tot dusver vooral als een communistische verkiezingsslogan werd gebruikt, wordt door Servan-Schreiber aan een klinisch onderzoek onderworpen, en het resultaat is niet bepaald opbeurend. Van de zes duizend nieuwe ondernemingen die sedert 1958 door de Amerikanen in het buiten land zijn opgericht, is de helft in West- Europa gevestigd, ten bedrage van tien miljard dollars. Niettemin is die fabel achtige som nog niet eens vanuit de Ver enigde Staten naar Europa „geëxpor teerd" om hier nieuwe rijksommen in te voeren. Nee, die bedragen zijn bovendien nog voor negentig percent van Europe se herkomt, zodat Jean-Jacques Servan- Schreider tot de opzienbarende conclusie kan komen dat „wij zelf de Amerikanen betalen, opdat zij ons kopen kunnen". Een aankoop die al voor een heel ruim deel is voldaan. Om nog enkele sprekende cijfers te ci teren: van de Europese consumptieonder nemingen wordt vandaag vijftien per cent door de Amerikanen gecontroleerd. In het domein van de elektrische batte rijen en accu's volgens een nieuw procé dé is die Amerikaanse controle al tot de helft gestegen. Doch het gebied van de rekenmachines en computers is al voor tachtig a vijf en negentig percent in Ame rikaanse handen. Men rekent dat van het jaar 1970 af de industrie en het bedrijfsleven voor het grootste deel door de computers zullen worden beheerst. En Europa heeft, vol gens de voorzieningen van Servan-Schrei ber, dus nog maar enkele jaren voor de boeg om de nodige afweermaatregelen te nemen. De klok staat zo op vijf voor twaalf, al weigert de schrijver dan ook een jaar te noemen waarop de totale Amerikaanse kolonisatie van de oude we reld theoretisch en praktisch onvermijde lijk zal zijn geworden. Zonder dat men zijn boek principieel pessimistisch mag noemen is het niette min wel duidelijk dat Europa sedert de laatste oorlog al heel wat schepen heeft gemist. De kloof, die technologisch en or ganisatorisch tussen oude en nieuwe we reld is geschapen, verbreedt en verdiept zich nog altijd bij de dag. De Amerikanen danken dit aan hun organisatievermo gen dat tot een wetenschap ontwikkeld is, aan de veel hogere investeringen, aan dito winstmarges twaalf a dertig percent in de V.S. tegen gemiddeld vier percent in Frankrijk, aan een mentaliteit waarop de traditie en de routine veel minder vat heeft, en tenslotte aan een hoger peil van algemene ontwikkeling (terwijl in Frank rijk zestien percent van de jeugd hoger onderwijs geniet bedraagt dit in Ameri ka drie en veertig percent). ADVERTENTIE nieuw U houdt frisse, droge, voeten in 3 Sterren herensokken met Hy- gitex. Want Hygitex desodori- seert, voorkomt transpiratie, desinfecteert en is aangenaam voor de huid. Elke dag weer frisse voeten met 3 Sterren sok ken. Alleen 3 Sterren sokken zijn behandeld met Hygitex. 3 STERREN HERENSOKKEN VENETIÈ (AP) Venetië houdt uit verkoop van eilanden in de legendarische lagune in de hoop dat de nieuwe eige naars zullen verhinderen dat de zee ze wegspoelt. De zee heeft er r^eds vele zo afge knaagd, dat ze niet meer te redden zijn en het zal met vele andere wellicht de zelfde weg gaan naar mate de boeren en vissers, die ze gebruikten als moes tuinen of schuilplaatsen, winstgevender baantjes zoeken op het industriële vas teland. De lagune heeft over haar gehele leng te van veertig kilometer roemrijke tij den gekend, toen Venetië de koningin van de Adriatische en van het oostelijke ge deelte van de Middellandse Zee was Venetianen bouwden muren rondom al le eilanden of voorzagen de waterkant van dik houten traliewerk. Groepen van vermaakzoekers peddelden van Venetië naar de eilandjes om te picknicken. Maar de verst verwijderde eilandjes zijn nu al tientallen jaren zo goed als verlaten. Alleen van tijd tot tijd komen jagers of vissers op San Giacomo, San to Spirito of Barenon, waar de Britse dichter lord Byron en de Franse Alfred de Musset uren in eenzaamheid plachten door te brengen. Jean-Jacques Servan Schreiber die hogere wiskunde studeerde alvorens tien jaar geleden tot de brain-trust van de oud premier Pierre Mendes France toe te treden, werpt met zijn boek niet alleen 'n knuppel in het Europese hoenderhok, waar men zich tot dusver over de ware aard van de betrekkingen met Amerika nog maar zelden de hoofden had gebroken. De zwaarste grief die de schrijver de Euoropese regeringen en die van Frank rijk in het bijzonder over de laatste jaren voor de voeten werpt, is wel dat zij een „gemeenschappelijke markt heb ben gesticht zonder tevens een gemeen schappelijke politieke macht te vormen". Eerste conditie voor een tegenoffensief is in de ogen van Servan Schreiber dan ook de oprichting van een West-Europese federatie, waarvan ook Engeland vanwege zijn technologische voorsprong ert ook om politieke overwegingen deel zou moe ten uitmaken Een tweede voorwaarde: een krachtige toename van de sociale recht vaardigheid om de economische expansie drift en het industriële dynamisme krach tiger te kunnen stimuleren. Tussen neus en lippen ontmaskert de schrijver ook nog even de Gaullistische politiek, die weliswaar met de mond het Amerikaanse gevaar onophoudelijk hekelt, doch gelijktijdig de Europese eenwording heeft gesaboteerd en, ook binnenlands, alle maatregelen naliet, om de dollarpene tratie af te- remmen, zodat vandaag ook Frankrijk in de essentiële sectoren van zijn economie petroleum, landbouwap paraten, telefoon, synthetische rubber nu al voor de helft Amerikaans bezit is geworden De Amerikaanse uitdaging heeft in eers te instantie zijn doel al bereikt: de voor naamste politieke leiders van Giscard d' Estaing tot Mitterrand en van Defferre tot Mendes France hebben dit boek al tot thema van redevoeringen en dis cussies gemaakt. Doch nog belangrijker zal uiteraard zijn dat de gedachten en de waarschuwingen van Servan Schreiber nu ook in een daadwerkelijke politiek worden omgezet. VARESE. ITALIË (AP). De politie zoekt naar een verklaring voor de dood van een Belgisch jongetje, dat tijdens het spelen op de speelplaats van een plaatselijk school dodelijk getroffen werd door een kogel in het hoofd. De school is niet ver van een schiet baan. De politie gaat er van uit dat de twaalfjarige Jean Paul Myttenaere dins dagmiddag per ongeluk is getroffen door een verdwaalde kogel. De jongen speelde volleybal met een paar vriendjes van de Europese school in Varcse en viel plotseling tegen de grond, terwijl er bloed uit zijn oor kwam. Een paar uur later stierf hij in een ziekenhuis. De jongen was de zoon van een Belgi sche bioloog, die sinds 1961 werkzaam is aan het Euratoom-centrum te Ispra, twintig kilometer van Varese. ADVERTENTIE schoorsteenafvoer; 72.5 cm hoog, 60 cm breed, 13 cm diep. Type 135.601 - netto capaciteit 4000 kcal/u f 249.- Type 136.6011 - netto capaciteit 7200 kcal/u f Kijk bij uw installateur, of gas bedrijf, of vraag inlichtingen bij Verkoopkantoor voor Nederland Nell Stutterheim N.V, Postbus 1143 - Den Haag LONDEN, (AP). We kunnen weer rustig slapen, de kleine planeet Icarus zal ons tenslotte toch niet verpletteren. 15 Juni vol gend jaar komt de planeet het dichtstbij. Geleerden waren bang dat de Icarus op zijn baan in botsing met de aarde zou komen. De Britse regering heeft achter bekendgemaakt dat hij ons op ongeveer 6*/* miljoen kilometer zal voorbijschieten. „Geen botsing, alleen een sterrenkundige nade ring", aldus de zegsman van de Britse wetenschap pelijke studieraad. De raad maakte bekend deze inlichtingen te heb ben gekregen van het in stituut voor theoretische sterrenkunde in Leningrad, het befaamde internatio nale centrum voor de ver zameling van bijzonder heden over kleine plane ten. De Britse studieraad zegt dat het Russische in stituut de inlichtingen op haar beurt weer heeft ge kregen van dr. Herrick van de universiteit van Cali- fornië. De Britse geleerde Ian Mcintyre heeft berekend dat als Icarus, die een doorsnee heeft van onge veer zestienhonderd meter, op de aarde zou neerko men, dit een klap zou ge ven gelijk aan honderd megaton TNT of een groot aantal waterstofbommen. Hij zei, dat de gevolgen vele malen erger zouden zijn dan van de grootste explosie, die ooit is voor gekomen, die van de vul kaan Krakatau in 1884, waarbij enorme vloedgol ven ontstonden en zesen dertigduizend mensen in het toenmalige Neder- lands-Indië verdronken. Een andere geleerde heeft berekend dat er een kans is van een op de miljoen dat Icarus op aar de zal neerkomen. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE LAMPEN-SPECIAALZAAK BOOTSMA - HAARLEM Kleine Houtstraat 26 Tel. 1 29 84 Marinehulp voor N.S. De opsporings- en reddingsdienst van de Koninklijke Marine zal ook hulp verlenen als zich onverhoopt een spoorwegongeluk in Naardermeer moch voordoen. De spoor lijn Amsterdam-Hilversum loopt na melijk over een afsand van ongeveer 2,5 kilometer dwars door het Naarder meer. Bij een ongeluk op di deel van de spoorbaan zou zich de situatie kun nen voordoen, da het hulpmaerieel van de spoorwegen niet bij het reddings werk zou kunnen worden gebruikt. ADVERTENTIE - 'A& Py, (Van onze correspondent) HILVERSUM. Het wordt steeds druk ker op het water. Vooral het aantal mo torpleziervaartuigen van open roei bootjes met een bescheiden aanhangmo- tortjes tot luxe kajuitkruisers neemt hand over hand toe. Volgens een voor zichtige schatting bedraagt hun aantal in ons land reeds ongeveer 80.000 en elk jaar komen er zo'n tienduizend bij. Maar wat niet toeneemt is de vaarbekwaam- heid van al deze enthousiaste watersport beoefenaars, die geen vaarbewijs nodig hebben om helmstok of stuurrad te han teren. De ANWB heeft jaren geleden al enige eisen geformuleerd waaraan de kandi- daatmotorbootvaarders moeten voldoen. Zelfs werd er gesproken over een exa men-commissie, die de proef voor het vaarbewijs zou moeten afnemen. Zover is het nooit gekomen. Wel kwamen er zeilscholen, maar geen enkele school voor motorbootvaarders Maar een watersportbeoefenaar in hart en nieren, de heer Ch. Fokke, oud-direc teur van een handelmaatschappij, is nu samen met de gepensioneerde gezagvoer der H. D. A. Götz, van de Verenigde Ne derlandse Scheepvaartmaatschappij een motorbootvaarschool begonnen, de eerste in ons land. „Om de kans op ongelukken op het wa ter te verminderen", zegt de heer Fokke, „is instructie nodig". Een kundige vaar- der voorkomt bovendien conflicten met de beroepsvaart als hij de reglementen kent". De heer Fokke weet uit ervaring dat er veel mensen zijn die wel het water op zouden willen, maar die niet durven. Daardoor ontstond het denkbeeld van een vaarschool. Oud-kapitein Götz, die na een lange vaartijd in de Oost in een rustige Amers- foortse laan voor anker was gegaan, had een motor jacht je gekocht. Hij ontmoette toen een oude kennis in Kortenhoef, de heer Fokke. Het gesprek kwam ook op varen en de oud-gezagvoerder vertelde, dat hij, met zijn motorjacht varend in de Rotterdamse haven, „geducht had zit ten knijpen". En zo rees het plan een vaarschool te beginnen, waarbij de heer Götz als instructeur zou optreden. Zodra bekend werd, dat er een vaar school zou komen kwamen er van vele zijden belangstellende reacties. Uit Lim burg belde iemand op om te vragen of de cursus ook niet schriftelijk zou kunnen worden gegeven. Door het grote aantal aanmeldingen konden reeds twee cursus sen worden gegeven: een veertiendaagse in het gebouw van de N.V. Joosten in Amsterdam en in een kinderdagverblijf aan de Koninginneweg in Hilversum. Ook theorie Kapitein Götz brengt de aspirant-water toeristen het een en ander bij over navi geren en manoeuvreren, vaar- en route aanwijzingen, uitwijkbepalingen, beton ning, sluizen en bruggen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het door zeevaart scholen beschikbaar gestelde lesmateriaal Maar ook brandblus- en reddingsmidde len, hulpverlening op het water, scheeps- gebruiken en gedragingen aan boord wor den behandeld. Ook krijgt de cursist wij ze raadgevingen mee op het gebied van touwwerk en navigatiemiddelen. Een of ficieel examen is er nog niet. Maar de heer Fokke is van plan de cursisten een bewijs van vaarbekwaamheid mee te ge ven. Onder auspiciën van de BBC gaat een team onder leiding van prof. Richard Atkinson binnenkort be ginnen met de oplossing van het grootste archeologis zhe raadsel in Engeland, namelijk de prehistori sche Silbury Hill. De berg die on geveer veertig meter hoog is, is de grootste kunstmatige berg in Europa. ADVERTENTIE In de echte „Hij en Zij" longdrink moet kersenbrandewijn De Kuyper worden ge bruikt. Wij raden u aan hierop goed te letten. In een normaal drinkglas een flinke scheut Kersenbrandeuwij De Kuyper. Bijvullen met tonic. Voor een extra-koele „Hij en Zij" enige stukjes ijs toevoegen. ADVERTENTIE Met de volgende schenen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: ms „Algorab" 14 nov.; Canada: ms „Beaverash" 15 nov. en ms „0rnefjell" 17 nov.; Chili: ms „Ares" 14 nov.; Indonesië: ms „Eumaeus" 15 nov.; Nederlandse Antillen: ms „Me- don" 14 nov.; Nieuw-Zeeland: ms „Leuve Lloyd" 13 nov.; Suriname: ms „Ulysses" 14 nov.; Verenigde Staten: ms „Atlantic Song" 15 nov. en ss „American Racer" 16 nov.; Republiek Zuid-Afrika met in begrip van ZuidWest-Afrika: ms „Rand- fontein" 14 nov. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. KROMME ELLEBOOGSTEEG 12 (zijstraat Zijlstraat) maand november: Iedere avond vanaf 20 uur Entrée 1.75 Dir. J. H. VAN DELFT DEN HAAG. „Ik ben bang voor een heksenjacht, wanneer straks als de nieuwe verkeerswet van kracht wordt, iedereen met een blaaspijpje in de zak loopt om te controleren of ieder ander niet zoveel alcohol heeft gebruikt dat niet aan het verkeer mog worden deel genomen". Aldus de heer N. W. Bouwes in de be stuursvergadering van het bedrijfschap Horeca in Den Haag. De heer Bouwes merkte op dat de ademproef in Engeland de omzet in het horecabedrijf daar 50 percent heeft doen dalen. „Ondernemers in het horecabedrijf wer ken graag mee aan een veiliger verkeer", zo zei hij verder. „Er zijn in het buiten land ondernemers die voor hun klanten blaaspijpjes hebben opdat de klanten zelf kunnen controleren of het veilig is achter het stuur te zitten". Maar dit geeft volgens de heer Bouwes nog geen garantie. De heer Bouwes drong er op aan dat het dagelijks bestuur van het schap zich over deze zaak beraadt en deelneemt aan het interdepartementale overleg. Model Christine Rodgers demon streert in Londen een nieuw ont werp voor een bad, dat het voordeel heeft dat de gebruiker zich niet meer in wonderlijke kronkels hoeft te draaien, als hij of zij de kranen wil bedienen. De hand grepen, die het in- en uitstappen vergemakkelijken hebben mag netische zeephouders. DEN HAAG B. en W. hebben een plan ontworpen voor verkeersverbeterin- gen gedurende de volgende twintig jaar. Uitvoering ervan zal een half miljard gul gen kosten en zonder financiële hulp van het rijk niet mogelijk zijn. Volgens het plan moet het stadscentrum zoveel mogelijk voor alle verkeer bereik baar blijven. Bij het openbare personenvervoer moet het comfort van de reizigers worden ver groot. Wacht- en reistijden dienen te wor den bekort. Overwogen wordt taxi's op vrije tram- en busbanen toe te laten. Als aanleg van vrije tram- en busbanen niet mogelijk is, moeten bepaalde trajec ten ondergronds of op een verhoogd ni veau gebracht worden. Ook is gedacht aan een snelle railver binding met Zoetermeer vanaf het station Den Haag-Bezuidenhout, dat het hoofdsta tion wordt van waar men niet alleen in de richting Utrecht, maar ook naar Rot terdam en Amsterdam kan reizen. Buslij nen moeten aanvoerlijnen voor een snel tram worden. Bij begin- en eindpunten en op geschikte punten langs de route dienen parkeerterreinen te worden aangelegd. Het streven is zoveel mogelijk door grote tram-busstations de loopafstanden voor overstappen tot een minimum te beper ken. Langs de invalswegen moeten parkeer terreinen komen en langs het ringwegen stelsel om de binnenstad parkeergarages. ADVERTENTIE Dus ook boxen, commodes, ledikantjes en kinderstoelen, waarvoor we zelfs een aparte etage (op de eerste) hebben ingericht. Kom vrij rondkijken! Gen. Cronjéstraat 133 .Haarlem, tel. 023 - 6 38 57 '(altijd parkeerruimte vlak in de buurt) Hillegom: Hoofdstraat 102 tel. 02520 - 64 25 J DüSSELDORF, (Reuter). De West duitse politie zal binnenkort niet meer in staat zijn het hoofd te bieden aan de vloedgolf van misdadigheid, die de bonds republiek overspoelt. Dit staat te lezen in een memorandum van de bond van po litieambtenaren, dat gisteren is gepubli ceerd. Volgens het memorandum deugt er weinig van werkschema's, 's Nachts heb ben misdadigers feitelijk niets te vrezen omdat 1. politieonderzoek vrijwel alleen tijdens kantooruren plaats vindt. Zestig tot zeventig percent van de politiewagens is te langzaam, terwijl er van elke tien maar zes een radio hebben, aldus het memorandum. De voorzitter van de bond, Werner Kuhlmann, zei over het memorandum dat er een hopeloos tekort is aan perso neel en dat de noodzakelijke technische uitrusting om de misdaad met enig suc ces te bestrijden ontbreekt. Het memo randum is gebaseerd op gegevens, die het politiepersoneel in 36 steden en op het platteland op vragenlijsten heeft verstrekt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19