DE ZILVEREN HAMER Puzzel van de week PANDA EN DE MEESTER'VERVALSER POLLE, PELLI EN PINGO bouclé tapijt 14.95 ngestipt RAMMETJE FOK Ons vervolgverhaal a Wegwerkers vonden zilveren munten RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER VRIJDAG 10 NOVEMBER 196 7 23 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN helemaadnietmoe - [lekker lopen speciale aanbieding prima kwaliteit 100 cm breed diverse kleuren p. m direct uit voorraad leverbaar interieurverzorging n.v. barteljorisstraat 13-17 haarlem Kees Stip lekker lopen Kerkelijk nieuws ËÏI&ILAJ .v- - ëüs AMAMMMKUWWWIiy 80) Met haar man leken haar opgewektheid en levensmoed heenge gaan te zijn. En zij die in twintig jaar geen zier veranderd was, was opeens een oud vrouwtje geworden. Gelukkig was haar nog een troost overgebleven: haar zoon was van zijn vikingstocht teruggekomen en hij be stuurde nu de hoeve. Sigrid was verdrietig door het be richt van Halldors dood, maar haar gedachten gingen het meest naar Hild uit. Ze kon zich haar niet oud en ver moeid voorstellen. Hild, die altijd even vlug en flink geweest was, en met haar doordringende zwarte ogen alles tegelijk overzag. Ze dacht aan alles wat Hild in haar jeugd voor haar gedaan had en hoe ze haar bij haar vertrek nog de verlossingssteen en de Torhamer gegeven had, die haar allebei zo geholpen hadden in deze jaren. En hoe ondankbaar was ze vaak geweest voor Hilds goede zorgen. Als Hild voor haar bestwil streng was en haar dingen beval die haar niet bevielen, ging ze haar nood bij Tore klagen die immers altijd de partij van zijn verwende zuster koos. Nu had ze opeens behoefte Hild weer te zien met haar te praten en haar te zeggen, dat ze nu veel beter begreep, hoe goed Hild het altijd met haar had gehad. Twee dagen voor het vertrek van de mannen zou er een groot offer feest op Hovnes gehouden worden, bij de grootste tempel uit de gehele streek. Alle mannen, die geen chris- i tenen waren, en die jarl Sveln op zijn krijgstocht zouden vergezellen, zou den daar hun offer brengen om de goden de overwinning af te smeken. De jarl was niet erg ingenomen met het plan, doch hij wilde de men sen hun geloofsbelijdenis laten be houden. Olve had toegezegd, bij het offerfeest aanwezig te zijn en hij wilde nu zijn woord niet breken. Maar wel had hij geweigerd als priester op te treden. Deze taak zou zijn zwager Sigurd van hem overne men. Finn Haraldsson zou het offerfeest niet bijwonen; hij wilde niet de kans lopen Ingerid weer te zien. Hakon, de broer van Ingerid, was naar Egge gekomen om met Finn te praten, zo dra hij hoorde dat zijn zwager hier was. Maar Finn, die zijn oude vriend en zwager heel hartelijk begroette, was onverbiddelijk waar het Ingerid betrof. Sigrid kon haar ogen niet van Finn afhouden. Hij was zo mannelijk en fors geworden en hij had zo'n kalme waardige manier van optreden. Er was een echte hoofdman uit hem gegroeid. Toen Sigrid hem vroeg, wat hij al jaren gedaan had, vertelde hij nogal kort, dat hij op vikingtocht geweest was. En ik dacht, dat je in de handel wilde gaan, zei Sigrid verbaasd. Hij lachte. Daar was ik niet voor in de stemming ik was veel te boos! was zijn antwoord, en meer had ze niet uit hem gekregen. Van Tore was ze te weten geko men dat Finn zich bij een gezelschap vikingvaarders had aangesloten, dat naar het westen was getrokken. Na drie avontuurlijke jaren was hij met zijn eigen schip en eigen bemanning in het noorden teruggekeerd. Zijn vader was intussen op zee verdronken, en Finn had zijn intrek genomen op de vaderlijke hoeve te Grytöy, waar hij met straffe hand orde op zaken stelde. In zijn vaders tijd had het dienstvolk maar wat geluierd en gedaan, waar het zin in had, maar die tijd was nu voorgoed voorbij. Olve ging niet tegelijk met de an deren naar Hovnes. Hij wachtte lie ver tot het eigenlijke offeren voorbij was. De grote offerketel hing al bo ven het vuur, toen hij en Sigrid bij de hoeve aankwamen. De Hovnes- hoeve was mooi gelegen, met uitzicht op de fjorden en nu wemelde het er van de mensen. Sigrid bespeurde eni ge onzekerheid bij de mensen, die hen begroetten. Ze begreep, dat het voorval in de kerk algemeen bekend was geworden. Toch werd Olve zoals gewoonlijk naar de plaats van de voorname gast, naast de zetel van de heer des huizes gebracht. Sigurd zat aan de andere kant van de boer van Hovnes, en naast hem zat Tore. Sigrid begaf zich naar de vrouwen afdeling en kwam te zitten naast Astrid, de vrouw des huizes, en Gunnhild van Hustad, het jonge meisje, dat Sigrid had leren kennen tijdens haar reis met Olve naar Mae- rin. De gesprekken der vrouwen han delden het meest over kinderen en bevallingen. De vrouw van een der naburige hoeven was onlangs in het kraambed gestorven. Sigrid en Gvda van Gjevran hadden haar bijgestaan in haar zware uren en Gyda begon te vertellen, wat zich daar allemaal had afgespeeld. Sigrid zweeg. Zij begreep de vrou wen niet, die met een mengeling van nieuwsgierigheid en afgrijzen zaten te hunkeren naar dergelijke beschrij vingen. Ze keek naar de rij aan dachtig luisterende en meewarig knikkende vrouwenhoofden met hun zedige kappen. Enkelen van de jong ste vrouwen die zelf nog geen beval ling hadden meegemaakt, luisterden met ontstelde gezichten toe. Zodra Gyda haar verhaal besloten had, kwam er een andere vrouw met een geschiedenis, die nog veel aan grijpender was. Het leek wel, alsof ze elkaar wilden overtreffen in gru welverhalen. De kettingen, die van hun schou derspangen afhingen, rinkelden als ze hun ontstelde hoofden schudden en de uitdrukking op haar gezichten wisselde naar gelang de ernst en de spanning van de verhalen toenam. Sigrid had verscheidene van de be vallingen, die nu het onderwerp van gesprek vormden zelf ook bijge woond en ze merkte heel goed, dat er schromelijk overdreven werd. Ten slotte werd zelfs het eenvoudigste verhaal tot iets heel bijzonders op geblazen. Af en toe werd hun gebabbel over stemd door een donderend gelach uit de mannenhoek waar eveneens ster ke verhalen de ronde deden. Sigrid deed haar best iets van de gesprek ken daar op te vangen, maar werd daarbij al gauw gestoord door Gunn hild, die haar met schitterende ogen bij de arm greep. (Wordt vervolgd) PUZZEL No. 46 De woorden van deze puzzel draaien allemaal als de wijzers van de klok om het betreffende cijfer heen. Het eerste woord begint in het tweede vakje van de bovenste regel. De overige woorden kunnen op iedere willekeurige plaats be ginnen. 1. stukje hout; 2. octrooi; 3. verdrie tig; 4. satan; 5. kernachtige uitspraak; 6. binnendijk; 7. opzettelijk; 8. vaartuig; 9. opgetaste hoeveelheid; 10. slaapvlieg; 11. zinspreuk; 12. plaats in Groningen; 13. noodlottige; 14. meisje; 15. deel v. h. alfabet; 16. gebergte op Java; 17. net werk van lijnen; 18. telkens weer; 19. gezicht; 20. lang opperkleed der Oosterse volken; 21. strafbaar feit; 22. alarmtoe stel; 23. bioscoop; 24. iemand die zijn doel bereikt heeft; 25. tuingereedschap; 26. gebied; 27. mond, bek; 28. aanhaling uit een boek; 29. tekengerei; 30. plaats in Zwitserland; 31. erge; 32. onrustig; 33. niet zo lang; 34. elke: 35. iemand uit Azië;. 36. coiffeur; 37. soort raadsel; 38. mededelen; 39. graag; 40. soort das; 41. lucht in en uit stoten: 42. toiletartikel; 43. bestuurder; 44. het tijdelijk in gebruik gekregen goed: 45. weten; 46. soort vo gels; 47. laan (Fr.); 48. moraal; 49. ka meraad. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL No. 45 Horizontaal; 1. o.l.; 3. adel; 7. doch; 10. dr; 12. kam; 14. oline; 16. aarde; 18. kalm; 20. st.; 21. mm; 22. et; 23. Ee; 24. ambt; 26. zeelt; 29. visser; 31. Ko; 32. roest; 34. es; 35. oorzaak; 37. Ie; 38. r.r.; 40. oom; 42. idee; 44. in; 46. amp; 47. alm; 49. o.e.; 50. kans; 53. air; 55. p.s.; 57. on; 58. termiet; 61. em; 63. stoom; 6E>. ijs; 66. idioot; 69. sport; 71. Deen; 72. te; 73. al; 74. tij; 75. Fr.; 76. keet; 78. prooi; 80. eleve; 82. iep; 84. eg; 85. aera; 86. gans; 87. r.i. Verticaal: 1. o.k.; 2. lakei; 4. domme; 5. el; 6. list; 7. de; 8. camera; 9. ha; 10. ddt; 11. re; 13. ma; 15. n.t.; 17. rete; 19. lasso; 21. me; 23. ever; 25. brommer; 26. z.o.z.; 27. Loki; 28. stee; 30. se; 31. Kro; 33. sleep; 36. ablatie; 39. riant; 41. o.a.; 43. do; 45. nn; 48. mi; 50. kost; 51. stop; 52. mis; 54. reine; 56. saté; 59. emotie; 60. mijt; 62. m.o.; 64. Oslo; 67. deken; 5j.)ó 53. Joris Goedbloed begreep dat hij meteen maat regelen moest nemen om de falder-Joris onschadelijk te maken. Hij stapte haastig naar de ingang van zijn landgoed en riep zijn bedienden. „Werp die bedrieger van mijn grond!" sprak hij tot de toesnellende knech ten. „Hij geeft zich voor mij uit, de valseling. Gebruikt gerust grof geweld hij heeft een les verdiend!" Zijn gefalderde evenbeeld bleef rustig staan, toen de bedienden grimmig op hem afstormden. Hij pakte kalm de papieren die zijn voorganger een tijdje geleden van Joris had gerold, en stak die omhoog. „Laten wij voor al geen vergissingen maken", zei hij. „Ik begrijp dat ge u even hebt verkeken, maar dit zal u overtuigen. Ziehier mijn paspoort, mijn rijbewijs en de koopakte van mijn landgoed. Alles op naam van Baron van Malpertuus. Hij daar is de bedrieger. Verwijder hem!" Het groepje maakte rechtsomkeert, en stampte terug naar Joris die natuurlijk geweldig schrok EN OOK DAT IK ZELF MIJN SNEEUWSCHOENEN MEE6EN0MEW HEB IK 6A EEN SNEEUW LANDSCHAP SCHILDE REN - 'T IS MAAR60ED DAT JEA4N LINNEN EN AAN SCHILDERSEZEL GEDACHT GRAPPIG - BIJ WIJZE FAN UIT ZONDERING» BEN IK NU*^' DAT KOMT VAST VAN 2499-5 68. otter; 70. rij; 71. dreg; 73. arg; 75. fl; 77. ei; 78. p.e.; 79. o.a.; 80. e.a.; 81. v.a.; 83. pi. De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. ADVERTENTIE Speciaalzaak voor f Huizing- Haarlami Kruitwag «2Tal 126J7 Ook Form* Natural (Van onze correspondent) UTRECHT. De wegwerkers J. C. van den Berg en B. van Hattum, beiden uit het Betuwse Ingen hebben in Groe- nekan een aardewerk potje met ruim 200 zilveren munten gevonden. Zij heb ben hun vondst aan de burgemeester overhandigd. Een deskundige op het ge bied van oude munten schat de waarde zeer laag. De beide vinders stootten bij het bui zen leggen langs de weg Utrecht-Hil- versum op een stenen potje, dat 70 cen timeter diep onder de grond lag. De zil veren munten zijn uit het begin van de 80-jarige oorlog. Op de munten staan af beeldingen van Philips de Tweede en Karei de Vijfde. Dekundigen van het penningenkabinet uit Den Haag zullen de vondst taxeren en waardéren. Over de eventuele op brengst en beloning van de vinders wordt nog overleg gepleegd. ADVERTENTIE Dagelijks ploft in uw brievenbus de krant, waarin alle rampen die de we reld hebben gesteisterd deskundig zijn beijeengeharkt. U leest dan over een treinramp bij Londen, over een vlieg tuig dat in de lucht is ontploft en een ander dat in het water is gevallen, over auto's onder treinen en tegen bo men en van alle verongelukte motor rijders, bromfietsers, fietsers en voet gangers. Het zeemansgraf heeft het li chaam teruggegeven van een opvaren de van een vissersvaartuig. En zelfs onder de aarde heeft vqllend gesteen te in een mijn een einde gemaakt aan het leven van een man. Dit is allemaal nog maar ellende die niet moedwillig door mensen aan men sen is aangedaan. Maar uit Vietnam melden beide partijen dat zij de tegen stander verliezen hebben toegebracht die driemaal zo zwaar zijn als deze zelf toegeeft. Blijkbaar willen ze het van elkaar nog goedpraten, maar het is toch al erg genoeg. In ons eigen Nederland heeft een vrouw haar gezin regelmatig rattenvergif ge voerd, wat pas opviel toen de sterfge vallen elkaar maandelijks opvolgden. Tijdens een katholieke dienst in een hervormde kerk heeft een predikant kaarsen op de grond gegooid en „ver vloekte afgoederij" geroepen. Met deze voorbeelden kan ik door gaan tot ze deze hele krant vullen, maar dat is al gebeurd Mochten ze u echter de. indruk geven dat onze we reld bestaat uit een bolvormige samen klontering van akeligheden, vergun mij dan dat ik uitroep: „Zo is het niet!" Want de krant brengt nieuws. En nieuws geeft niet de regel, maar de uitzondering daarop. De wereld zou er pas echt ellendig uitzien wanneer uw krant nieuws zou bevatten van de vol gende strekking: „Onze stadsgenoot J. K. is gisteren bij de firma L. gehul digd in verband met het feit dat hij drie weken de postzegelkas heeft be heerd. Er wordt niets vermist". „Bij het oversteken van de straat bereikte de 43-jarige mevrouw W. K. onge deerd de overzijde". „Onze stadsgenoot de heer V. bracht vrijdagavond voor zijn vrouw een bos rode rozen mee. Bij zijn verhoor verklaarde hij van haar te houden". „President Johnson heeft verklaard dat de vrede in Viet nam met alle middelen zal worden voortgezet". ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettlga schoenen Huizim Haarlem Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ten Post G. A. Zuidam te Nieuweroord; te Varsseveld A. Sjollema te Vriejenveen; te Dinxoerlo (2de pred.- pl.) (toez.) J. Bouterse te Vlaardingen. Aangenomen naar Zwartemeer D. J. J. Wolthuis te Zuidbroek. Bedankt voor Hei en Boeicop C. Snoei te Langerak bezuiden de Lek. 91. Rechter Tie heeft plaatsgenomen achter het sobere bureau van de kolonel en neemt de papieren door die deze uit de ijzeren kist heeft gehaald. Ook hier vindt hij niets dat hem verdacht voor komt. Hij richt zich tot de kolonel en zegt: „Waarom verlieten de boogschutters op de muren hun post tijdens de nacht van de diefstal, Kang? Ik wil een volledig rapport, gestaafd met bewijzen." „Ik her inner me de zaak heel goed, Excellentie", zegt Kang. „Een half uur voor midder nacht raakte het dak van een theepavil joen in brand, in het noordwestelijk deel van het paleiscomplex en wel op de zesde binnenplaats. Ik was op dat moment el ders, maar mijn adjudant stuurde er met een een peloton heen, en de brand werd zonder moeite geblust. Maar kennelijk had de Oppereunuch van de zaak verno men. want hij zond bevel dat het hele noordwestelijke deel van het paleis moest worden afgezet, om er zeker van te zijn dat er geen vonken zouden overslaan naar de vertrekken van de Prinses. De soldaten op de noordelijke en westelijke muur kre gen bevel om een kordon te vormen. Een uur na middernacht konden ze hun pos ten weer innemen, er was geen enkele kans op overslaande vonken". Kolonel Keng legt een register voor de Rechter neer, opengeslagen op de datum dat de diefstal werd gepleegd. Aan de betreffende bladzij is een stuk rood papier gehecht met het zegel van de Oppereunuch en een paar korte instructies. „Juist", zegt Rechter Tie. „Het wordt hoog tijd dat ik de Oppereunuch een tweede bezoek breng." o$o°o0* O "°0 pftf 983. Op het kritieke moment handelde Brammetje razendsnel. Hij maakte de gasfles los van zijn duikmasker, zwiep te de fles naar voren en richtte de ope ning op de muil van het monster. Het ondier merkte daarvan niets. Voor hem was Brammetje niet meer dan een mug onder water, en hij begreep niet, dat hij daarvan een steek-onder- water zou kunnen krijgen. De lange tong sloeg met een lui ge baar om Brams middel. Als aan een las so zou Bram worden ingehaaldals er nu niet snel iets gebeurde. Een handomdraai en sissend en borrelend ontsnapte de zuurstof uit de fles. Schuimbelletjes kolkten rond de bek van het monster, alsof het dier de tanden had gepoetst met een wasmiddel. De greep om Brams middel verslapte al.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23