Surveyor 6 NPD besluit partijdag met verkondiging partijprogramma Roof zeer arme volksbodem aan de kaak gesteld Kosygin wenst spoedoplossing van crisis in Midden-Oosten de individuele Rennies Discussies in Bonn over „noodtoestand-wet" Tee bate der goede verhouding Arrestaties in Griekenland V eiligheidsraad behandelt geschil U TT II AA ff TA IB AC Namen voor tweede Russell-tribunaal bekend gemaakt Brandend maagzuur, Gifgasaanval zou in Vietnam levens hebben geëist Terdood veroordelingen in Rhodesië Achttien jaar onschuldig gevangen Michael X tot jaar veroordeeld Ijsblok van 10 kilo uit lucht gevallen ■as telegrammen VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 Vervolg van pagina 1 Maanlanding Eerste foto's Zwakke plek iSSr^SSSSc:: ISSsaBsK iiëi HAARTABAC is een individuele haarlotion-be stemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruit val, roosvorming en hoofdjeuK. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft u het gewenste resultaat gezond, levendig en glan zend haar. HAARTABAC werkt verfrissend en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. HAARTABAC in de doserende fla con vanaf f 3.95 MAUftER WffiTZ STOLBERG IM RHEINLAND helpen direktt 1 Volgens mededelingen van de minister van Binnenlandse Zaken Beernink zal eni ge spoed betracht worden met een beslis sing strekkende tot invoering van een Om budsman. Er is een ontwerp tot discussie opgesteld, dat binnenkort aan de vaste Ka mercommissie zal worden toegezonden. Het is niet veelbelovend dat minister Beernink bij deze mededeling heeft ge voegd, voorkeur te hebben voor het Britse systeem. Er zijn essentiële verschillen in de diverse systemen van „Ombudsman" in Europa, ook al omdat de regerings systemen verschillend van structuur zijn. Er zijn uitgebreide studierapporten voor landen over het instituut van Ombuds man in de Scandinavische landen, waarbij nog komt dat men daar de langdurigste ervaring op dit gebied heeft. De Zweedse Ombudsman is de oudste en dateert al van het begin van deze eeuw. In Denemarken voerde men het instituut in 1954 in en in Noorwegen in 1962. In Zweden was het in stituut oorspronkelijk bedoeld als een fac tor in de machtsbalans tussen koning en parlement, maar met de ontwikkeling van het Zweedse staatsbestel naar een situatie waarin de machtstegenstellingen tussen koning en parlement zijn afgesleten en veel meer het karakter van een samenwer king aannamen, is de taak van de Om budsman verschoven naar die van be scherming der burgers tegen overheidswil- lekeur. Het is aannemelijk dat minister Beer nink begint met te proberen, de Ombuds man in Nederland als die er komt! zo min mogelijk macht te geven. In feite is er echter van macht geen sprake omdat de Ombudsman optreedt in op dracht en onder verantwoordelijkheid van het parlement. Aangezien dat parlement in vele zaken echter weinig directe invloed heeft, bepaalt de bevoegdheidsformule van de Ombudsman de mate, waarin het parle- ATHENE, (AFP). Het aantal arres taties dat in Griekenland is verricht on der de leden van een tegen de regering gekante verzetsgroep, aangeduid met de naam DEKA, bedraagt minstens 135, al dus welingelichte zegslieden in Athene. In Patras zouden 19, in Athene 38, in Saloniki 14, in Kavala zeker 20, in Loe- traki 24 en op Kreta 15 personen zijn aan gehouden. Het is nog niet bekend hoeveel leden van de verzetsbeweging zijn aan gehouden in Korinthe en Aghion en om geving. De gehele combinatie van raket en Apollo-combinatie woog bij het verlaten van het lanceerplatform 3,1 miljoen kilo gram. Hiervan kwam 125 ton als nuttige lading in de ruimte, verreweg het groot ste gewicht dat tot dusver in een baan om de aarde is gebracht. Van die 125 ton landde uiteindelijk slechts ongeveer vijfduizend kilo in zee. De gehele vlucht had 8 uur, 36 minuten en 54 seconden geduurd en tijdens deze gecompliceerde historische vlucht heeft zich slechts één maal een kleine moeilijkheid voorgedaan Een klep in de brandstofleiding van de derde Saturnustrap dreigde roet in het eten te gooien bij het opnieuw starten vanuit de parkeerbaan. Het euvel kon evenwel snel worden verholpen. Enkele uren na dit Saturnus-Apollo-ex- periment, namelijk om 02.01 uur Neder landse tijd in de afgelopen nacht, maakte de Surveyor-6 een perfecte zachte landing op de maan. In drie minuten werd de snelheid van de Surveyor door remraket- ten teruggebracht van 9650 tot 4,8 kilo meter per uur. De laatste kleine vier meter tot het maanoppervlak maakte de Surveyor een vrije val. Het gevaarte kwam terecht in de Sinus Medii, een met rotsblokken en kratertjes bezaaide vlakte in het midden van de zichtbare maanschijf en slechts 4,5 kilo meter van het beoogde doel. De landing vond ook plaats acht kilometer van de resten van de Surveyor-4, die enige maanden geleden niet slaagde in een zachte landing, doordat op het laatste moment de radioverbindingen uitvielen Men had de zesde Surveyor minder dan vijftig percent kans gegeven om de lan ding te overleven, aangezien deze bemoei lijkt zou worden door de rotsblokken en de kraters in het landingsgebied. Het bleek echter dat de maanverkenner de landing uitstekend had doorstaan. Reeds vijftig minuten na de landing werden de eerste foto's naar de aarde gezonden. Op een van die opnamen is een zeer groot rotsblok te zien op ongeveer twee kilo meter afstand. De eerste indruk is dat de bodemgesteldheid in deze omgeving dezelfde is als die bij de voorgaande Sur veyors, die alle in vlakkere gebieden landden. Vier van de zes Surveyors die tot dusver zijn gelanceerd maakten een zachte landing, twee faalden daarin. Er staat thans nog één Surveyor-lancering op het programma voor begin volgend jaar. ment zijn invloed kan doen gelden. In En geland is die bevoegdheid bijzonder ge ring, zodat men zelfs niet eens kan spre ken van een Ombudsman in de eigenlijke betekenis. De betekenis van de Ombudsman staat en valt met de bevoegdheidsformule. In principe houdt de Ombudsman toezicht op de ambtsvervulling door overheids dienaren. Men kan daaraan echter aller lei beperkingen toevoegen. Men kan er de gemeente-ambtenaren buiten laten, de rechters, de ministers, de militaire ambts dragers, de ambtenaren van de BVD. Men kan het instituut zodanig opzetten, dat het een werkelijke algemene bescher ming biedt aan de burgers tegen alle vormen van overheidswillekeur, men kan het ook tot een dode letter maken. Het is de vraag of de Kamercommissie en daar na het parlement zich zullen laten af schepen met een dode letter, of dat men nu het er tóch van komen moet maar meteen een instituut in het leven roept dat is aangepast aan de eisen des tijds. Minimaal zijn die eisen als volgt te formuleren: De Ombudsman moet nergens een over- heidsdeur gesloten vinden. Het apparaat .Ombudsman" moet zo klein mogelijk ge houden worden, om bureaucratische ver tragingen in het werk te voorkomen. De Ombudsman moet volledig onafhankelijk en onaantastbaar zijn. De indiening van klachten moet, wat formaliteiten betreft, zo eenvoudig mogelijk gehouden worden zodat ook de eenvoudigste burger de weg naar de Ombudsman zal weten te vinden. Men zal zich moeten realiseren dat een Ombudsman fungeert naast andere, uit hoofde van ons democratische staatsbe stel reeds aanwezige middelen tot rechts bescherming, en tevens, dat de Ombuds man niet alleen de burgers beschermt, maar ook de overheidsdienaren tegen on gefundeerde beschuldigingen en onver antwoorde klachten. In het algemeen kan men stellen dat de ervaringen in het bui tenland, met name in Scandinavië, met dit instituut uitstekend zijn met het oog op de goede verhoudingen tussen over heid en burgerij. Alles wat aan deze ver houding goed kan doen, moet niet wor den nagelaten. Het is daarom te hopen dat de Nederlandse Ombudsman binnen afzienbare tijd een feit zal zijn. #WWWWWWWWWWWWWWWWWWWVIA/%n» (VmAftAA/VAAAfWWWWWWWWWWtfWWWWWWW ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BONN. Vandaag begint in Hannover de derde bondspartijdag van de NPD, de neo-nazistische partij van Adolf von Thadden. Zij zal zon dag worden afgesloten met de ver kondiging van het partijprogramma en met een slotrede van deze heer. Protestacties tegen het samenkomen van de NPD staan op het programma en Von Thadden heeft zijn volege- lingen ditmaal aangeraden geen span doeken of leuzen mee te dragen op weg naar de vergaderzaal, de mo derne „Stadthalle". De laatste maal dat de NPD bijeen wilde komen werd haar in mei van dit jaar in Neurenberg te elfder ure de toe gang tot de „Messehalle" geweigerd. Of de vroede vaderen van Neurenberg hun eigen zaak een goede dienst hebben be wezen, staat echter te bezien. De op han den zijnde crisis in de leiding van de partij ging aan de (bedreigde) Von Thad den voorbij, louter doordat de leden niet konden vergaderen. Nog steeds is er spra ke van een crisis, maar het ziet ernaar uit dat de positie van Von Thadden niet langer werkelijk wordt bedreigd. Zijn grote opponent is en blijft de vroe gere tweede voorzitter van de afdeling Noord-Rijnland/Westfalen, Dehnen. In een gedenkschrift dat hij aan alle NPD- leden toezond, merkt Dehnen op dat Von Thadden een „onbegrijpelijke instelling tegenover het nationaal-socialistische ver leden" heeft. Hij heeft nog nooit een duidelijke mening tegen „de onmenselijk heid van het nationaal-socialistische re gime laten horen", aldus Dehnen over Von Thadden en hij beschuldigt zijn „lei der" er verder van dat hij gen pardon kent voor diegenen die hem in zijn car rière in de weg lopen. Ook zou Von Thadden kort geleden aan een bijeen komst van leidende Italiaanse fascisten in Venetië hebben deelgenomen. Het praktijkprogramma is steeds één van de zwakke plekken van de NPD geweest en ook nu zal het niet eenvoudig zijn tot een gemeenschappelijke noemer te komen. Meer dan vijfhonderd officiële voorstellen zijn binnengekomen tot ver andering van het nieuwe ontwerppro gram, dat zestien dicht betypte schrijf machinevellen omvat. In dit ontwerp staan onder andere dingen te lezen als: vreemd geweld drukt op het verdeelde Duitsland, alleen Duitsers buigen zich nog steeds voor de overwinnaar maar de politiek van de verdeling van de wereld door het Amerikaanse en Rus sische imperialisme zal mislukken". Na tuurlijk is „het gezin de levenscel van volk en staat", en daarom moet in jeugd boeken, radio- en televisieuitzendingen „een evenwicht tussen Duitse en vreem de cultuurgroepen worden vastgesteld". In het laatste hoofdstuk van het pro gramma wordt „de roof van zeer arme Duitse voiksbodem" aan de kaak gesteld. De oorspronkelijke opsteller van dit pro gramma, de „historicus" Udo Walendu hij schreef twee boeken over de Duitse schuldvraag heeft uit protest het werk neergelegd en een eigen program opge steld. Voor het éérst zal op een partijdag van de NPD niet langer Otto Hess te zien zijn. Hij pleegde enige maanden geleden zelfmoo. d. Over de vroegere roemruchte voorzitter Friedrich Thielen, de Bremen- se betonfabrikant, zal niemand meer een woord vuil maken. Thielens pogingen in Bremen een eigen partij op te richten bleken bij de verkiezingen van de vorige maand op een debacle te zijn uitgelopen. De NPD daarentegen won acht zetels. Wat is het beeld van deze neo-nazi- partij na een rumoerig begin? Ze is uit de samenstelling van de parlementen der deelstaten niet meer weg te denken en als de trend zich voortzet zal bij de ko mende bondsdagverkiezingen in de bonds dag de NPD haar intrede doen. Ook de nu in de Bondsdag vertegenwoordigde partijen zullen eraan moeten wennen, dat minimaal één op de tien Duiters met stemrecht nu en in de toekomst voor NPD zal kiezen. CAIRO. (Reuter, AP en AFP) Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Ach- ram" meldt, dat de Russische premier, Kosygin, aan president Johnson, president De Gaulle van Frankrijk en premier Wil son van Groot-Brittannië boodschappen heeft gezonden waarin hij er de nadruk op legt, dat een snelle oplossing van de crisis in het Midden-Oosten noodzakelijk is. Kosygin heeft, zo verneemt „Al Achram" uit diplomatieke bronnen in New York, al antwoord gekregen en in kringen van de Verenigde Naties wacht men af wat het resultaat van de briefwisseling is. De Veiligheidsraad van de Verenigde •Naties heeft vannacht geweigerd Israel voorrang te verlenen bij beantwoording van Egyptische beschuldigingen in het hervatte debat over de crisis in het Mid den-Oosten. Nadat de vergadering twee uur onder broken was in een mislukte poging, de verandering van de sprekersvolgorde on derling te regelen verwierf 'n Amerikaan se motie waarin werd voorgesteld de Is raëlische afgevaardigde onmiddellijk na de eerste spreker, de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken Riad, aan het woord te laten, slechts aebt stemmen ADVERTENTIE ru 5'"' rrr* - -rrirrrrtitiu* jsfnrs £3«3S één minder dan de vereiste negen. Zeven leden onthielden zich van stem ming. Er waren geen tegenstemmen. Minister Riad toonde zich in zijn rede voering weinig ingenomen met wat in de Veiligheidsraad bereikt was ter oplos sing van de crisis. Volgens hem was het minste wat wpl gedaan kon worden, van Israel te eisfen dat het zijn troepen te rug zou trekken op de posities van 4 ju ni, de dag voor het uitbreken van de Israelisch-Arabische oorlog. Mohammed Hassanein Heikal, hoofdre dacteur van het Egyptische dagblad „Al Achram" en een van de beste vrienden van president Nasser, heeft verklaard te geloven, dat de mogelijkheden voor een regeling van het Arabisch-Israelische ge schil door de Verenigde Naties zijn uit geput. „Het enige alternatief voor de Ara bieren om hun verloren gegane gebieden terug te krijgen, aldus Heikal, is ge weld. KOPENHAGEN, (Reuter). De namen van de juryleden voor de tweede zitting van het oorlogsmisdadentribunaal van de Britse filosoof Bertrand Russel, dat in de loop van deze maand in Roskilde, in de buurt van Kopenhagen, zal beginnen, zijn bekendgemaakt. Onder hen bevinden zich Jean-Paul Sartre, de Amerikaanse schrijver James Baldwin, de Italiaanse hoogleraar Lelio Basso, de Joegoslavische schrijver Vladi mir Dedijer, de Amerikaanse pacifist Daye Dellinger, het Turkse parlements lid Mehmet Ali Aybar, Simone de Beau- voir, de Japanse hoogleraar Sjoitsji Sa- kata en professor Laurent Schwartz uit Frankrijk. Ralph Schoenmann, de particuliere se cretaris van Russell, kan de zitting niet bijwonen omdat de Amerikaanse regering zijn paspoort heeft ingetrokken. Op zijn eerste zitting, die begin dit jaar in Stockholm plaats vond, kwam het tri bunaal tot de conclusie, dat de Verenigde Staten zich in Vietnam aan oorlogsmis daden schuldig maken en dat de rege ringen van Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Korea medeplichtig zijn. druk op de maag, opgeblazen gevógl? WASHINGTON (AP). Dertig Ame rikaanse dienstplichtigen zijn omgekomen bij een aanval met gifgas door de Viet- kong, als gevolg van gebrek aan gas maskers, zo heeft de Amerikaanse parle mentariër Herbert Tenzer uit New York vernomen. Tenzer deelde mee dat hij een band opname van een van zijn kiezers heeft ontvangen uit Pleikoe, in Zuid-Vietnam, waarin een aanval te Dak To op 3 novem ber wordt beschreven. De soldaat vertelde dat de Vietkong gifgas gebruikte, waardoor dertig Ame rikanen de dood vonden. De soldaat be klaagde zich erover, dat er voor de 101 manschappen van zijn compagnie maar veertig gasmaskers beschikbaar waren. Tenzer deed een beroep op minister van Defensie McNamara en de subcommissie strijdkrachten van het Huis van Afge vaardigden, om een onderzoek in te stel len. Hij heeft hen de naam van de sol daat gemaakt. SALISBURY. (Reuter en AP) Het Rhodesische hooggerechtshof heeft zeven Afrikanen wegens moord en onwettig wa penbezit ter dood veroordeeld. Zij wa ren in augustus gevangen genomen na dat zij met anderen een veiligheidspa trouille in een hinderlaag hadden gelokt. Daarbij werden twee Rhodesische poli tiemannen gedood. De guerrillastrijders zelf, uit Zambia Rhodesië binnengekomen, verloren dertien man. AUGSBURG (AFP) De nu 88-jarige Johann Lettenbauer, die achttien jaar ge vangenisstraf heeft uitgezeten wegens moord op zijn dochter en kleindochter, blijkt volgens een uitspraak van de recht bank te Augsburg onschuldig te zijn. Het blijkt dat de moorden gepleegd zijn door de veertigjarige Manfred Jung, die ver oordeeld is tot zeven jaar gevangenisstraf. De moord werd op 16 juli 1947 gepleegd READING (AP) Michael X, de lei der van de zwarte moslims in Groot- Brittannië, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het aanzetten tot ras- senongeregeldheden. BRUSSEL, (AFP). In de buurt van Brussel is een blok ijs van onge veer tien kilo uit de lucht komen val len. Het viel op de achterkant van een geparkeerde personenauto te Erembo- degem. Het neerkomen veroorzaakte een geluid als van een explosie. Vol gens weerkundigen is een dergelijk natuurverschijnsel zeer zeldzaam. (Van onze correspondent) BONN. Voor het eerst in de geschie denis van het Westduitse parlement is gisteren een „hearing" gehouden in ver band met de zeer omstreden wetsontwer pen met het oog op de noodtoestand. In de komende weken volgen nog drie „hea rings", hier ook wel „öffentliche An- hörungen" genoemd. In de betreffende „hearings" stellen de leden van de bonds dagcommissies voor Justitie en voor Bin nenlandse Zaken een aantal experts vra gen over dit wetsontwerp, een onderwerp dat al tot schier onuitputtelijk geharre war aanleiding gegeven heeft. Gisteren kwamen als experts onder meer felle tegenstanders van de „Not- standsgesetze" aan het woord, zoals de hoogleraren Eugen Kogon (auteur van een van de eerste boeken over de nazi kampen, en zelf daar jarenlang gevange ne) en Abendroth. Professor Kogon, die zich jaren in woord en geschrift met zijn medestan ders tegen dit wettencomplex heeft ver zet, stelde gisteren de vraag in hoeverre de geallieerden nu werkelijk bereid zijn hun zogenaamde „voorbehoudsrechten" op te geven, waarmee zij tijdens een cri sis in de gang van zaken in de Bondsre publiek kunnen ingrijpen. Een van de ar gumenten van de voorstanders van het wettencomplex is, dat deze voorbehouds rechten de „soevereiniteit" van de Bonds republiek beperken, en dat bij de totstand koming van een eigen regeling de gealli eerden van deze rechten afstand zouden moeten doen. Minister van Binnenlandse Zaken Lü- cke las op de vraag van professor Kogon een document voor, waaruit bleek dat de geallieerden in het geheel niet hadden be loofd hun voorbehoudsrechten automa tisch op te geven. De mededeling van minister Lücke wekte dan ook terecht grote verbazing. De Marburgse hoogleraar Abendroth die om zijn linkse sympathieën uit de so ciaal-democratische partij is gezet ver dedigde tijdens zijn „hearing" nog eens de opvatting, dat er in het geheel geen Notstandsgesetz" behoort te zijn. Volgende week zullen de vakbondslei ders Rosenberg en Brenner voor de com missies van de Bondsdag verschijnen. De vakbonden verzetten zich de laatste tijd meer dan ooit tegen de omstreden wet geving. Zij veroorzaken daarmee de so ciaal-democraten in de grote coalitie heel wat hoofdbrekens. 1 Onafhankelijk. In Afghanistan is als on derdeel van de in 1964 door koning Mohammed Zahir Sjah begonnen grondwettelijke hervormingen een on afhankelijke rechterlijke macht in het leven geroepen. Dit is gebeurd op 15 oktober 1967, de 54ste verjaardag van de koning. Veertien. Het spoorwegongeluk in Italië heeft tot nu toe veertien doden geëist. Beloning. De 30.000 Arabische Druzen in Israel, die negentien jaar lang een min derheid hebben gevormd, hebben als beloning voor hun trouw aan de joden sinds 1948, het volledige burgerrecht gekregen. Para-verpleegsters. Portugal houdt er verpleegsters-parachutisten op na. Zij springen omlaag in streken, die door guerrillastrijders onveilig worden ge maakt om hulp te bieden aan in de strijd gewonde Portugese soldaten. Uitsterven. De alligators in de moerassen van de zuidoostelijke staten van de VS dreigen uit te sterven. Alleen in Florida maken duizend beroeps jager* jacht op deze reptielen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3