echt nip ru mrnmmwm. NORTON ƒ1.50 SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELE m mm NORTON WMyMkM P m it □Tilly UHUH VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 4 VR Maagdelijke geboorte 1 Maagdelijke geboorte 2 J li m M\\ mui"" NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON - rijp, vitaal, echt.. Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton! De succesvolle introduktie van NORTON bij het Nederlandse publiek, heeft er toe geleid, dat ook vele rokers van filtersigaretten vragen naar dit merk van ongekende kwaliteit. Daarom is er nu met dezelfde unieke tabakken, hetzelfde rijpe aroma en met het modernste filter Maagdelijke geboorte 3 Maagdelijke geboorte 4 Maagdelijke geboorte 5 Radicale rekel 2 De egoïst Oordeel Onvoltooide democratie Slechte beurt Afschuwelijke beslissing 3 Half werk 2 In d«z« rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen^. De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Naar aanleiding van het stuk van de heer Henschel over de maagdelijke ge boorte zou ik het volgende willen opmer ken: Met alle respect voor de wetenschap die u dient en voorstaat is toch het aller eerste. waar wij christenen ons voor ge plaatst weten onze ontoereikendheid op velerlei gebied. „Onze kosmonauten", zo zei Kroesjtsjev, „zijn daarboven geen engelen tegengekomen". Ik was daarvan niet ondersteboven. Wel heb ik ze hier op onze planeet ontmoet, engelen in mensen gedaante wel te verstaan. Komende tot uw onderwerp merk ik op dat hierover in duidelijke taal wordt geschreven in de Nieuwe Katechismus. Voor velen een ver ontrustend boek wegens de eigentijdse be nadering van jie blijde boodschap. Voor mij echter een veilige gids, omdat niet de integriteit van het geloof in het geding is, omdat een nieuwe benadering van het onzegbare mij meer aanspreekt dan een onverstaanbare zegging van het oude. Ik citeer daarom een gedeelte van blad zijde 90 van deze nieuwe katechismus onder de titel „Geboren met God": Toen Hij ter wereld kwam was Hij af gesmeekt door heel een volk. beloofd door heel een geschiedenis. Kind van Belofte als geen ander. Het diepste verlangen van heel de mensheid. Hij werd geheel uit genade, geheel uit belofte „ontvangen door de Heilige Geest". Het geschenk van God aan de mensheid! Even verder op dezelfde bladzijde lees ik: „Niets is er in de schoot der mensheid, niets is er in de menselijke vruchtbaar heid dat Hem verwekken kan, van wie heel de vruchtbaarheid heel de wording van ons geslacht afhankelijk is. Deze Be loofde heeft de mensheid uiteindelijk aan niemand anders dan aan de Geest van God te danken. Zijn oorsprong is, noch uit bloed, noch uit de wil van het vlees, noch uit de wil van een man, maar uit God". Ook hier komt een stuk „geloven" aan te pas. Doch wie nu geloven louter als iets verstandelijks ziet, raakt niet aan de essentie van het menselijk geloven. Ge loven is ja zeggen tegen God, ook ja zeg gen tegen de ander. Niet omdat men de ander geheel kent of doorziet, doch louter omdat men in hem of haar gelooft. De hedendaagse mens mag nog zo knap en geleerd zijn op het gebied van weten schap en techniek, ook hij zal beperkt blijven in zijn mogelijkheden, vooral waar het de hogere waarden in het leven be treft. R. J. WOLS, IJmuiden. Naar aanleiding van het artikel in Er- bij van de heer Henschel over de maag- delijke geboorte van Jezus Christus het volgende: De heer Henschel stelt hierbij dat onder een ontvangenis door de Hei lige Geest moet worden verstaan een conceptie, waarbij de man en de vrouw zich niet door de hartstocht laten verlei den tot een seksuele daad, welks gevol gen zij niet kunnen overzien; integendeel door redelijk overleg geleid zal een be wust gewilde bevruchting tot stand wor den gebracht, enzovoorts. De grote moeilijkheid van dit soort stel lingen is, dat er wordt uitgegaan van een bijbels verhaal, namelijk een ont vangenis uit de Heilige Geest, maar dat de rest van het bijbelse verhaal dat daar over handelt stilzwijgend terzijde wordt geschoven. Want laten we nu een moment aannemen dat het bijbelse verhaal juist is in dien zin dat er een ontvangenis uit de Heilige Geest heeft plaats gehad en dat tevens de interpretatie van de heer Henschel juist is, namelijk dat Miriam en Jozef zich niet hebben laten leiden door hartstocht, maar dat kind bewust, men zou bijna zeggen „in koelen bloede" heb ben opgezet. Dan is het toch wel bijzon der vreemd dat na het gelukken van die opzet de goede Jozef schrok toen hij merkte dat Miriam zwanger was en er vandoor wilde gaan. Er was nota bene een engel voor nodig om hem van dat voornemen af te brengen. Waarom trou wens met die zwangerschap niet even ge wacht tot het huwelijk voltrokken was, waar men toch volgens de heer Henschel van hartstocht geen last had? Ik vrees dat hier weer gebeurd is wat men steeds ziet met stokpaardjes: een oud verhaal wordt gebruikt om de eigen theorie te bewijzen en datgene wat uit dat oude verhaal daar in tegenspraak mee is wordt weggelaten. Het is beter een bijbels getuigenis in al zijn wonderlijkheid en onbegrijpelijkheid in haar geheel te laten bestaan dan het door middel van de zo hooggeprezen rede in flarden te scheuren en dan om de mootjes te vechten. Het redelijk verkla ren van wonderen is tegenwoordig een soort rage, maar zodra men een wonder zo behandelt smaakt het naar een zoet- middel in de thee. Waarom nu niet weer eens met een zucht van verlichting uitge roepen: „Wel, nou nog mooier, dat kan helemaal niet wat daar gebeurt, en toch gebeurt het!" Men kan mijns inziens met dit onbe grijpelijke verhaal uit Mattheus en Lucas twee dingen doen: of zeggen: „Wat daar staat is nonsens, dat geloof ik niet". Dan ben je een eerlijke loochenaar. Of je kan zeggen: „Ik snap er niets van maar het •taat in Gods Woord en aangezien dat wijzer is dan ik moet het waar zijn". Dan ben je een eerlijke gelovige. Het naar be neden trekken van het wonder in het licht van de rede, zodat iedereen het zien kan en kan zeggen: „O, is het anders niet, dat kan ik zelf ook wel", heeft een heel bepaalde naam in het Nieuwe Testament. Het heet „De kus van Judas". Ieder mens heeft die Judas van het steeds maar weer verklaring zoekende verstand in zich. ADVERTENTIE de beste tabak is N 0 RTD N tabak NORTDNFD Enige voorzichtigheid met die figuur is geboden, want hij profaneert het hoogste wat in ons is. Mensen, mensen, laten we er toch aan denken in deze tijd van hoogste techni sche kunnen op alle gebieden dat er ook dingen zijn die wij niet alleen niet weten maar ook nooit zullen weten. Ik weet het, het is een klap voor onze ijdelheid, maar wat wilt U? We zijn wel in Gods beeld geschapen, maar we zullen nooit zijn als God". H. C. MOOLENBURGH, Haarlem Met aandacht heb ik het artikel van de heer Henschel over de onbevlekte ont vangenis gelezen. Voonzover ik het beoor delen kan vormt het stuk een logisch geheel. Toch heb ik een paar vragen. In het kerkelijk dogma over de erfzonde wordt niet aangegeven wat Adam precies heeft misdreven, zegt de heer Henschel. Het protestantisme, dat vasthoudt aan de algehele waarheid van de bijbel, weet dat het misdrijf van Adam bestond in het eten van de verboden vrucht, die Eva hem had gegeven. Ik heb altijd gemeend dat dit ook de opvatting was van het oude rooms- katholicisme (voor het optreden van paus Joannes XXIII). Verder lijkt me de ver klaring, die de heer Henschel van de on bevlekte ontvangenis geeft meer filoso fisch dan theologisch. Hij begint met de toestand in de oudheid. In die dagen was men op de hoogte met de wetmatigheid in de natuur, wat ook betrekking had op het seksuele leven, zegt hij. Door het seksuele leven naar die wetten te regelen worden er uitsluitend gave en ge zonde kinderen geboren. Misschien dat enkele hoogstaande personen volgens die regel hebben geleefd, maar wat het ge hele Griekse volk betreft kan ik me dat niet voorstellen, tenzij men daarvoor met historische argumenten komt. Wat bedoelt de heer Henschel met het paradijs, de Griekse oudheid? In zo'n geval zal onmiddellijk na de be vruchting van verder seksueel verkeer worden afgezien, overwegende dat dit verkeer de natuurlijke vruchtontwikkeling verstoort, beweert de heer Henschel. Hier komt hij op biologisch terrein. Misschien wil een bioloog of medicus hierover zijn licht eens laten schijnen. In het laatste geval als de natuurlijke wetten van het geslachtsverkeer in acht worden genomen zal de vrouw haar kind zonder smart baren en geen nadelige gevolgen van dracht en baring ondervinden, aldus de heer Henschel. Willen de medici daar hun oordeel eens over geven? Mij komt het vreemd voor. A. HQFSTRA, Zandvoort Naar aanleiding van het stuk van de heer Henschel zou ik willen opmerken dat ik geloof dat er van een niet ongewone begripsverwarring sprake is. Het leerstuk van de maagdelijke geboorte, aan de bij bel ontleend is, is een ander dan dat van de onbevlekte ontvangenis dat op de tra ditie is gebaseerd. Wat paus Pius IX op 8 december 1854 als dogma afkondigde was dat Maria zelf op het eerste ogen blik van haar ontvangenis in het lichaam van haar moeder (die naar de traditie Anna heette,) om der wille van Christus verdienste gevrijwaard bleef van de erf zonde. Uit dit dogma van 1854 vloeide dat van 1950 (Maria's lichamelijke tenhemel opneming) welhaast automatisch voort; een zondeloze Maria kon immers niet ster ven! Voor de volledigheid vermeld ik nog, dat het dogma van Maria's altijddu rende maagdelijkheid (semper virgo) werd afgekondigd in het Lateraanconcilie van 649. C DE GOOIJER, Haarlem Fantastisch, wat u ons te lezen gaf met de uiteenzetting, getiteld „De onbevlekte ontvangenis in onze tijd" op de pagina „Geestelijk Leven". Naar aanleiding hier van een vraag aan de heer Henschel: Als u ons niet voor een alternatief wilt stel len, wat moeten wij dan aan met het hiernavolgende feitenmateriaal in de bij bel? Te weten: Jesaja 7:14 „Zie de jonk vrouw zal zwanger worden" (jonkvrouw is letterlijk maagd), Mattheus 1:23, Mat theus 1:18-20 en Lucas 1:31-35. E. S. D. VERHAGEN-CARON, Haarlem Naar aanleiding van het ingezonden stuk van mevrouw van Rappard-Kühle- meyer over de Radicale rekel wil ik vragen: U zult toch wel weten, dat een groot deel van de lezers van het Haar lems Dagblad ook uit christenen bestaat? Die de naam van Jezus Christus als hun steun in dit raadselachtige leven vol vragen vereren; die na deze grootse tijd en oorlog en ellende eens op de wolken des hemels zal verschijnen, tot vreugde van allen die hem aanbidden en tot ver schrikking van degenen die hem niet kennen. Mevrouw v. d. WERF-BOS, Heemstede. We kunnen praten over miljoenenver slindende verkeersvoorzieningen. Inder daad, deze zijn nodig. Maar de voornaam ste oorzaak van de meeste verkeersonge lukken is de potentiële doch helaas slechts licht strafbare moordenaar: de egoïst. Wie is de grootste egoïst? Dat is de automobilist, Die roek'loos snijdt bij dikke mist En lacht, terwijl u wordt gekist. Dat is de man met snelheidswaan, Hij trekt zich van geen mens wat aan; De man die denkt dat hij alleen En, buiten hem dan ook niet één De snelheid overtreden mag En lak mag hebben aan 't gezag, Aan witte strepen, 't rode licht. Aan voorrang geven, burgerplicht, Aan zelfbeheersing en fatsoen, Aan wat men niet en wel moet doen. Die achter 't stuur zit en zó rijdt Is hij of zij! die ken'lijk lijdt Aan (zoals ied're „faun" of „heks") Een minderwaardigheidscomplex. Zij hebben nu 'n ding dat lééft, Dat voor hén, zwakkelingen, beeft Zij reageren af mentaal En trappen op het gaspedaal. En als dat ding is ingetrapt En weer zo'n „slome" is gelapt, Dan gaat, als psychopatendank, Datzelfde ding wéér op de plank. Dan zingt hun hart: „Wat ben ik flink!" En na de volgendeDat's link!" Epiloog: De dood heeft weer z'n oogst gehaald; Familie'treurt; W.A. betaalt! En elkeen die dit leest of hoort Zegt: „Ja, zo is het"en raast voort! JAN WIELING, Heemstede. Langs deze weg wil ik mijn hartelijke instemming betuigen met het ingezonden stuk van de heer R. Ruiten uit IJmui den. Ds. Buskes, zelf hervormd, wijst de bezwaarden in de gereformeerde kerk een weg der ontkoming. De heer Ruiten wijst diegenen een weg der ontkoming die nog trouw zijn in het aanvaarden van het Woord van God en onze belijdenis, die van Gods woord geen fabel wensen te maken door het paradijsverhaal te de graderen tot een romantisch gebeuren. Zo komt de kerk op haar kop te staan. Die eerst geschorst werden vanwege hun dwa lingen, worden binnengehaald met vlie gende vaandels en slaande tromEn ach, helaas, trouwe Schriftbelijders moe ten het ontgelden voor de moderne leer die het echte goud verdonkert en alles op losse schroeven zet. Dit is de kerk niet tot een voordeel, doch tot een oordeel. D. WILGENBURG, Haarlem. Wie vorige week de moeite heeft geno-i men een artikel van Han Lammers in „de Groene Amsterdammer" te lezen, zullen, voorzover het niet al gebeurde, de schel len van de ogen zijn gevallen. Lammers stelt „wij leven hier in het Westen in een onvoltooide democratie". Want voltooide democratie wil immers zeggen, ik citeer Lammers, „de soeverei niteit van een volk, tot uiting komend in de zeggenschap van de mensen op alle mogelijke niveau's" Tot zover Lammers. Wie tevreden is met het tegenwoordige stelsel is al tevreden met zijn broodje, autootje, televisie en eenmaal in de vier jaar stemmen. Dat is zijn goed recht. Maar dat komt hierop neer dat deze mens tevreden is met een systeem waarin voor hem gedacht wordt. Het is een zalig idee om alle problemen door anderen op te laten lossen. Maar die oplossing zou ook wel eens kunnen zijn dat u opgeof ferd wordt, bijvoorbeeld, terwille van een of andere militaire strategie. De NAVO bijvoorbeeld houdt er reke ning mee dat een behoorlijk percentage van de burgerbevolking gedood zal wor den wanneer het tot een militair treffen zal komen. Heeft u meebeslist of de NAVO ja of nee opgericht moest worden? Nee, er is voor u gedacht. Dit is maar één facet van onze onvoltooide democra tie. Ik vind het in dit stelsel dan ook niet vreemd dat er mensen zijn die met bui tenparlementaire middelen trachten pres sie uit te oefenen op onze regering. C. BRUIN, IJmuiden. Toen ik hoorde dat „Felison" een ten toonstelling zou houden van de werken van mijn vroegere klasgenoot Dick Ket was ik enthousiast. Op tentoonstellingen in het Gemeentemuseum te Arnhem en later in het Singermuseum te Laren had ik genoten van de doorwrochte stillevens van deze gehandicapte kunstenaar. Ik wekte mijn collega's op er heen te gaan, spoedde mij er zelf ook heen en zag. geen enkele van die werken, waaraan hij zijn goede naam te danken heeft. Wel waren er een paar goede tekeningen, maar verder was er niets, dat de toets van de critiek zou kunnen doorstaan. Wanneer Dick Ket zou weten, dat de ze „aanloopwerkjes" als „uniek" zouden worden tentoongesteld, zou hij zich in zijn graf omdraaien, Een eveneens te leurgestelde bezoeker, die met mij het zaaltje, waar al dat „moois" was ten toongesteld, verliet, zei: „Ik heb nu de gewaarwording van iemand, die naar het sportveld gaat om een erevisieclub te zien spelen en van onder de tribune een B-elftal met zeven invallers het veld ziet opdraven!" Kortom, een slechte beurt voor „Felison". J. P. ERIKS, Driehuis. Het wordt tijd dat we weer gaan in zien dat de rechten en de plichten van de kunstenaar geen andere zijn dan die van iedere andere burger. Ik hoop, dat ook Ernst van Altena en L. Wiener sr. deze werkelijkheid na alle emoties onder ogen zullen gaan zien. De door Van Altena gemaakte, en door vader Wiener met instemming begroete, opmerking, dat er zo vele befaamde boe ken uit de wereldlitteratuur verboden zou den zijn, als van het door de rechters van Wiener gehanteerde rechtsbeginsel werd uitgegaan, getuigt behalve van litterair, vooral van menselijk en juridisch wanbe grip. Het gehanteerde rechtsbeginsel bestaat al vele jaren en er is nooit één boek van Elsschot of Nescio of welke schrijver van formaat dan ook verboden. De beslissing tast namelijk niet de vrij- j heid aan materiaal voor een boek te ver zamelen, de schrijver kan verzamelen wat hij wil. De rechter oordeelt over de ver werking van dit materiaal en indien er in deze verwerking beledigende uitlatin gen voorkomen, dan is de auteur straf baar. Daarom zijn Elsschot of Nescio ook nooit door een dergelijk vonnis getroffen. J. METZ jr .Haarlem, Over het door de heer W. ter Braakt (in uw blad van 3 november) gesigna leerde feit heeft de man in de straat d* mond vol. Dat had men trouwens ook bij de vorige verhoging van ongeveer dezelf de trant. Maar wist de heer ter Braak* dan niet dat wij er zijn voor de leden van het parlement en niet andersom. Het duidelijkste voorbeeld is wel dat, wan neer er een nieuwe loonronde aan bod is, er ik weet niet hoelang over gediscus sieerd moet worden voordat er een armzalige loonsverbetering af kan. Dan komt daar nog bij dat de staat daar nog weer idem zoveel af haalt aan belasting en andere financiële maatregelen. Wan neer er echter een loonronde voor d« parlementsleden aap bod is moet daar toch niet zolang over worden gepraat. Trouwens de gehele uitgavenpolitiek doet mijns inziens een beetje vreemd aan. Wanneer elke huisvrouw er zó over dacht met haar uitgaven, dan zouden er alras heel wat meer ongelukkige huwelijken zijn dan er thans voorkomen. De verge lijking mag dan niet helemaal opgaan, in grote trekken zijn de grondslagen dezelf de. Men kan nu eenmaal niet ongestraft 25.- uitgeven met maar 10.- in zijn portemonnaie. En van die politiek zijn u, ik en heel veel anderen de dupe. Zou er eigenlijk wel iemand te vinden zijn die daar eens een stokje voor steekt. H. DEKKER, Haarlem.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4