Wethouder Hermes: Niet tegen omringende gebieden leunen kostuums 198.- Verenigingsnieuws gratis MEUBELJAARBEURS de ruijter Vlag ging in top van het post- en radiogebouw Ribfluwelen PRISMA Raad Beverwijk voor scholenplan met de mode opstap} ■PRISMA, Bezwaren Veisen zijn ongegrond Zeven man gewond bij instorten dak Hoogste punt is bereikt Burgerij moet meer inspraak krijgen in stedebouw SPECIALE AANBIEDING!! m Schoenhandel mooie moderne modellen... een betrouwbaar merk! 4 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 «FORTEX Kampioen' V'elsen-IJ muiden Beverwijk Fictie Paradoxaal Compensatie Gezond met ons naar de heden vrijdagavond, of morgen zaterdag de gehele dag Wilt u keus maken uit 't grootste meubelaanbod dat ééns per 2 jaar in Nederland wordt gegeven, maakt U dan 'n afspraak met ons. Wij begeleiden U gaarne naar de Jaarbeurs te Utrecht. MARKTPLEIN 30 - IJMUIDEN TELEFOON 1 90 15 vulca heren pantoffel IIP a PRISMA MET GOUDEN BAND HERMAN MULDER 't SILVER STOEPKE STREGO (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De raad van de gemeente Beverwijk heeft donderdag avond met enthousiasme een voorstel goedgekeurd, dat er voor de IJmond- Noord een gymnasium en een school voor lager economisch administratief onderwijs wordt aangevraagd. Unaniem hadden de raadsleden waardering voor deze pogingen van het college, dat er naar streeft een zo volledig mogelijk scholenpakket te realiseren. De bezwaren van de Velsense ge meenteraad tegen het zelfstandig opereren op onderwijsgebied in de IJmond-Noord werd door alle woordvoerders volkomen ongegrond ver klaard. ADVERTENTIE ff van topklasse welke - normaal - veel meer kosten; ook in grote-, kwart- en halve-maten Prachtige zuiver wollen Italiaanse stoffen in rustige moderne dessins. Wij nodigen u graag uit deze bijzon dere, mooie, voordelige aanbieding even te komen zien. KENNEMERLAAN 61 IJMUIDEN Telefoon 1 51 34 Wethouder A. J. Hermes legde uit dat suc cessen staan of valln inet het tijdig aan vragen. Wij willen een ongelukkige ont wikkeling in dit gebied voorkomen. Alk maar en Zaandam, die wel lid zijn van het Centraal Orgaan hebben geen bezwa ren ingebracht. Kennelijk hebben deze ge meenten geen problemen gehad dat Cas- tricum en Uitgeest zich op Beverwijk en Heemskerk willen oriënteren. Het is ons werkelijk ernst. Daarom willen wij niet aanleunen tegen omringende gebieden. Ook de kwestie van het Noordzeekanaal speelt als barrière degelijk een rol. Ge steld, aldus de wethouder, dat er een Groot IJmuiden zou worden gecreëerd dan zou de nieuwe gemeenteraad nóg de opdracht hebben een volledig scholenpak ket aan de noordkant te verwezenlijken. Anders doet men de mammoetwet geweld aan. VRIJDAG 10 NOVEMBER Muziekschool Velsen, in het Gemeente lijk Vergaderlokaal, Abelenstraat 1, Vel sen-Noord, 19.30 u.: Openbare les. Stadsschouwburg, 20 u.: Operaconcert door Bel Canto. Geref. Kerk, Burgemeester Enschedélaan. Santpoort, 20 u.: Jubileumconcert door Santpoorts Hervormd Koor. Cultureel Centrum, IJmuiden, 20 ui Lezing over geboortenregeling. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 20 u.: Discussie-avond Politiek Jongeren Contact Velsen. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945: 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: van 19 tot 21.15 u.; filiaal van de Gemeentebiblio theek en de r.-k. bibliotheek in Santpoort- Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüste- laan 79: 19 tot 21.30 uur; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u.; filiaal r.-k openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen- Noord. Banjaertstraat 13: 19 tot 21 uur. ZATERDAG 11 NOVEMBER Bibliotheken: De gemeentelijke open bare bibliotheek en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Wil lemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 10 NOVEMBER De Lichtboei, Maasstraat 5, 19 u. :huid- verzorging en make-up voor tieners van 12-17 jaar; 19-20 u.: Cursus pottenbakken beginnerscursus voor 12-17-jarigen; 20-22 u. tafeltennis, heren 16 jaar en ouder, o.l.v. de heer Visser. Hervormd Verenigingsgebouw, Schans. 20 u.: Beverwijkse Amateurfotografenver- eniging, ledenvergadering. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 20-23 u. Discotheque voor jongens boven 18 jaar en meisjes boven 17 jaar. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 en 19-21 uur jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15.30- 17.30 u.; Oosterwijk. Amstelstraat 44. volw 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Meerestein Parmentierstraat 2. volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heemskerk Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruvsdaelstraat la, jeugd: 15.30-17.30 uur. ZATERDAG 11 NOVEMBER Kennemer Theater, 20 u.: Toneeluitvoe ring door Rederijkerskamer „Kennemer land", opgevoerd zal worden: „De grote race". Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 14-15 u.: kleuterclubje. 4-5 jaar; 9.30-12.30 u.: kleuteroppas, 3-5 jaar. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 10-13 u judogroepen; 13-14.30 u.: boksen; 14-17 u. danssociëteit „In Group". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104 14 u.: schilderen en tekenen door het St Lucasgilde. Sportfondsenbad. Kuikensweg 84. ge opend van 9-10.15, 10.45-12, 12.30-13.45 en 14.15-15 30 uur. Openbare Verenigde Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk; Beverwijk, Meerestein Parmentierstraat 2: gesloten; alle andere leeszalen geopend van 10-12.30 uur. Namens de KVP zei ir. J. Camfferman zich met klem te verzetten tegen het touwtrekken om bestuürlijke grenzen met het openbaar onderwijs als inzet. Hij er kende het recht van de IJmond-Noord een zo breed mogelijk scholenplan te willen realiseren. Tenslotte betreurde hij het dat Velsen zich opstelt als Kampioen van het openbaar onderwijs. Mevrouw M. E. Schmohl-Heijnes(P.v.d.- A.) vroeg zich af of Velsen wel werkelijk aansluiting met de noordkant wil. In te genstelling tot Beverwijk is Velsen name lijk helemaal geen lid van het Centraal Orgaan. Daaruit trok zij de conclusie dat de wer kelijke wil tot samenwerking bij Velsen ontbreekt. Indien Beverwijk zou hebben verzuimd contact met Velsen te zoeken dan heeft wethouder De Boer daarmee nog geen vrijbrief eveneens geen contact op te nemen. Spreekster stelde zich positief op achter het voorstel omdat er van een rechtmatige eis sprake is. Haars inziens zou de bevolking ernstig tekoft worden ge daan indien niet naar een volledige school keuze werd gestreefd. Voor de jonge IJmond-Noord achtte zij dat haalbaar. Of dat voor het vergrijsde Velsen eveneens reëel is betwijfelde zij. Het feit dat Be verwijk als onderwijscentrum is aangewe zen vormde voor haar het bewijs dat men in de IJmond-Noord op de goede weg is Voor de heer D. Koger (Prot. Chr.) was de Velser kritiek onvoldoende gemoti veerd. Wil men in Velsen werkelijk tot overleg geraken, dat moet men daar de ongenuanceerde kreten achterwege laten Hij noemde het een fictie van Velsen dat er sprake van één IJmond zou zijn. Er zijn duidelijk twee afzonderlijke kernen. Spreker vond het bijzonder verstandig dat de IJmond-Noord visie aan de dag legt. Het tijdig meespelen noemde hij belang rijk, al doen de aanvragen misschien nu iets onwezenlijk aan. Samen met Heemskerk, Castricum en Uitgeest blijken er echter voldoende in woners (92.000) te zijn. In de naaste toe komt zal dit cijfer stijgen tot ongeveer 134.000. waardoor de minder snelle groei de IJmond-Noord (het verschil is 40.000) wordt gecompenseerd. De wethou der benadrukte, dat Beverwijk niet zo maar willekeurig samenwerking met de andere drie gemeenten heeft gezocht. De bezetting van de scholen, zeker die van het openbaar onderwijs, wordt namelijk gevormd door leerlingen uit die plaatsen. Dat een havo en een atheneum op hun plaats zijn blijkt uit het sociografisch rap port van de gemeente. Trouwens een lan delijk rapport onderstreept die noodzaak nog eens. De niet gemotiveerde bezwaren van Velsen, als zou het rapport van Be verwijk op essentiële punten manco's ver tonen, noemde de heer Hermes onbegrij pelijk. Bovendien is er enkele keren wel degelijk contact met wethouder De Boer geweest, die eerst het streven van een havo aan de noordkant erkende. Hij vond het paradoxaal dat Velsen bevreesd is voor een toevloed van leerlingen en tezelfder tijd pleit voor één havo in de IJmond. Wanneer er volgens Velsen zoveel leer lingen aan de noordkant zijn, waarom dan geen havo in Beverwijk? Ook zei de wethouder dat het geenszins de bedoeling is op korte termijn een gym nasium te stichten. Voorts dat men abso luut wel rekening met Velsen wil hou den. De aanvraag bij de minister bete kent nog niet dat de school één-twee-drie is gerealiseerd. Van belang is echter dat de minister tijdig weet welke plannen Be verwijk heeft. In zijn uitvoerige beantwoording voor de vuist-wag zei wethouder Hermes dat één van de grondgedachten van het voort gezet onderwijs is om er voor te zorgen dat er een sluitend geheel van onderwijsvoor zieningen komt na het brugjaar. In de IJmond-Noord ontbreekt een havo, gym nasium, leao en lts. Een havo en lts wer den eerder dit jaar reeds aangevraagd doch toen reageerde Velsen niet. Het gaat er om of de IJmond-Noord groot genoeg is om de pretentie te hebben over het be oogde pakket te beschikken. Beverwijk er kent dat het alleen te klein is. De heer Hermes toonde ten overvloede met cijfers aan, dat de IJmond-Noord weet waar het voor strijdt. Van de *48 leerlingen die dit jaar naar een middel bare school gingen, kwamen slechts 15 in ADVERTENTIE intermeube! Velsen terecht, van wie 13 meisjes die een MMS bezoeken. Een duidelijk voor beeld noemde hij daarnaast de chr.lts in Beverwijk waarvan 50 percent van het aantal leerlingen van het openbaar onderwijs komt. Zij piekeren er niet over naar de openbare lts in Velsen te gaan. De wethouder wees er ook nog op dat 18 percent van de middelbare scholieren uit Velsen openbare scholen in Haarlem bezoeken. In tegenstelling tot een woordvoerder van de P.v.d.A.-fractie in de Velser raad vond de heer Hermes het een gezonde ge dachte wanneer Heemstede, Zandvoort en Bloemendaal wél inspraak zouden krij gen bij het voortgezet onderwijs in Haar lem. Ook Velsen zou in dat gezelschap uitstekend passen. Maar Velsen werpt zich nu op als het Haarlem van de IJmond. Maar men kan een jong gebied als de IJmond-Noord niet verwijzen naar een gebied dat veroudert. Wethouder Hermes zag tenslotte de afstand niet in kilometers maar in een redelijke bereikbaarheid van de scholen, met name voor de jonge leer lingen. (Van onze correspondent) OTTERSUM Van de eerste van drie te bouwen loodsen voor een coöperatie in Milsbeek bij Ottersum is een dakconstruc tie van 85 bij 60 meter ingestort. Zeven arbeiders liepen daarbij verwondingen op. Een 36-jarige man uit Mill en een 21-jarige man uit Zeeland werden zo ernstig ge wond dat ze in een ziekenhuis in moesten worden opgenomen. Acht andere arbeiders die aan het dak werkten, bleven onge deerd. De constructie was voor driekwart klaar toen het gevaarte naar beneden stortte De verdere afbouw van de loodsen is ge staakt in -afwachting van een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Omringd door wolkenflarden, het was mistig en koud, stond donderdagmiddag om streeks vier uur een groep genodig den boven op het in aanbouw zijnde post- en radiogebouw aan de Lange Nieuwstraat. Het hoogste punt was bereikt en de vlag moest daarom feestelijk worden gehesen. Dit ge schiedde door een van de oudste ar beiders in deze bouw, de IJmuide- naar Hein Doets, onder luide bijvals kreten van zijn mede-arbeiders en ap plaus van de genodigden. Het zal echter nog enige tijd duren voor en aleer het gebouw in gebruik kan worden genomen. Weliswaar wordt er in een bijzonder snel tempo aan gewerkt, doch de eindoplevering is bepaald op 31 maart 1969. ftet installeren van de tech nische verdiepingen van Scheveningen Ra dio zal daarna nog anderhalf jaar vergen. Met het maken van de plannen voor dit post- en radiogebouw is in 1953 een begin gemaakt, zo onthulde de architect, de heer K. L. Sijmons Dzn. Het werd 1963 voordat alles gereed was en op 29 maart 1966 werd de eerste spade in de grond gestoken door loco-burgemeester wethouder J. van Leeuwen. Vergden de voorbereidingen lange tijd, de bouw werd in snel tempo begonnen en dit tempo heeft men volgehouden. Elke vijf weken kwam er een verdieping tot stand. Daarvoor is de werkers donderdagmiddag boven op het dak hartelijk dank gebracht namens de PTT door ir. J. Kisjes, hoofd van de een trale afdeling gebouwen der PTT. In zijn dankwoord betrokken hij zowel als wet houder C. Ockeloen ook de n.v. aanne mingsmaatschappij J. P. van Eesteren. Tijdens een uiteenzetting over de inrich ting van het geböuw verntnhert de aan wezigen, dat op de begane grond aan getroffen worden het postkantoor met pu blieke en dienstruimten, de laag- en hoogspanningsruimte van de PTT, als mede de entree's naar de gemeentever diepingen en Scheveningen Radio. In de entresol zijn ondergebracht naast het postkantoor, de directiekamers en de kantine voor het personeel. De administratieverdiepingen ten be hoeve van de gemeente worden onderge bracht op de eerste en de tweede verdie ping. Scheveningen Radio bezet de derde vierde en vijfde verdieping en vestigt op de zesde etage een kantine. De kosten van het geheel zullen inclusief de installaties twaalf miljoen gulden bedragen. In de kelder wordt ruimte gemaakt voor het archief maar ook voor het stallen van auto's en rijwielen ten behoeve van de dienst. Dat betekent, dat de dienstauto's geen beslag zullen leggen op de parkeer - mogelijkheden in de omgeving. Met betrek king tot dit parkeren kan medegedeeld worden, dat de gemeente parkeerruimten zal maken aan weerszijden en achter het gebouw, doch oon aan weerszijden van het Marktplein. Daardoor zal plaats worden geboden aan ongeveer 175 auto's. Van zelfsprekend zijn deze ruimten niet be stemd voor langparkeerders, eventueel kan daarom worden overgegaan tot het plaatsen van parkeermeters. In gemeen telijke kringen is men van oordeel, dat deze ruimte voor de komende 7 a 8 jaar voldoende zal zijn. Behalve het hijsen van de vlag door een van de oudste arbeiders, Hein Doetswas voor hem nog een kar wei weggelegd: het glad strijken van de laatste bak beton. Ook daar van kweet hij zich vakkundig. TIEL. In Varik hebben de voorstan ders van het bijzonder en het openbaar onderwijs een lagere school van vier klassen gesticht, die door alle kinderen van de dorpen Varik en Heesselt zal wor den bezocht. Tot voor kort waren er twee openbare en één rooms-katholieke school. Het in stand houden van deze scholen, waarvan er twee aan vervanging toe waren, was geen eenvoudige zaak. De gemeente stond in Gelderland het hoogst genoteerd wat de kosten per leerling betreft. Derhal ve werd tot samenwerking besloten. - v-v (Van onze correspondent) HILVERSUM. In de stedebouw en ruimtelijke ordening moet de burgerij meer inspraak hebben. Vertegenwoordi gers van de burgerij hebben dit naar voren gebracht tijdens een forum in Hil versum ter gelegenheid van Wereld Ste debouwdag. Het Nederlands Instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuis vesting had zeven deskundigen aangesteld om in te gaan op vragen en opmerkingen. Technisch gezien is inspraak moeilijk te verwezenlijken, aldus drs. G. J. van den Berg, stafmedewerker van de Stichting Universitair en sociaal-wetenschappelijk Onderzoek. Vast staat dat bij ongeveer 30.000 inwoners de grens ligt van actieve inspraak. Vele gemeenten kennen, zo zei drs. Van den Berg, een overkoepelend or gaan, zoals IJmond, Rijnmond en Gooi- schap, waarin de algemene problematiek wordt behandeld. Hoe de verhouding bur gerij en bestuurders moet zijn is een on derwerp van studie. Drs. J. J. J. van de Venne, directeur van Publieke Werken in Maastricht, vond de praktijk van de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening nogal teleurstellend, met name de formalistische methoden die worden gevolgd. Hij zei voorts dat de overheid op het punt van voorlichting aan de burgerij vaak in gebreke blijft. ADVERTENTIE Kennemerlaan 63 IJmuiden - Telefoon 1 47 81 ADVERTENTIE fraai bewerkte band en duidelijke wijzerplaat b PRISMA MET GOUDEN BAND moderne strakke wijzerplaat C PRISMA Horloge van internationale allure, waterdicht, nieuw type wijzerplaat Klassiek model, 385.- Elegant model, 445.- 95.- tot 229.- Uw Prisma horloger zal u deze en andere modellen gaarne tonen Alle Prisma's gratis verzekerd tegen verlies en diefstal Juweliers sinds 1776 Barteljorisstraat 1 - Haarlem - Telefoon 13131 Horloger Juwelier Kampervest 51 - Telefoon 21101 Haarlem Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 - Haarlem Wijkerbaan 23 - Beverwijk-Meerestein - Telefoon 30900 5 zaken in Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5