Plan voor KATTENDORP s?l@ U De mode voor meneer RUIMTEGEBREK VOOR KONINKLIJKE SCHATTEN Hartige hapjes voor bij de t.v. 19 (centraal verwarmd) voor 2000 zwervers Ir KS5r ZATERDAG 11 NOVEMBER 1967 Erbij 1 3 if ^-rr1nvPw.nnrnnrfnrmnnnmn, Gevuld 'stokbrood Andere hapjes Gaston Gourmet (Van een verslaggeefster) ZE HEET voor de jongens en meisjes die na school tijd even haar huis aan de Amersfoortse Albert Neu- huysstraat binnenlopen „Tante Bets". Mevrouw B. te Boekhorst-Van Eimeren is haar naam en zij staat be kend als dierenvriendin. Ze zet zich ondanks een niet al te beste gezondheid volledig in voor het noodlijden de dier. De schoolkinderen verkopen voor haar lucifers- *x\ ■i-ri-uü g if JC i' Vx - ;.y.y.: Geen asielhokken, maar kleine huisjes compleet met vensters en centrale verwarming, dat is het ideaal van de Stichting Katten- dorp. Mevrouw B. te Boekhorst—van Eimeren zet zich in voor noodlijdende dieren en het Kattendorp. doosjes, zakdoekjes en ansichtkaarten waarvan de op brengst voor hulp aan de dieren is bestemd. Vanuit haar huis in Amersfoorts „Schilderbuurt" zet ze acties ten bate van het dier op touw en bedrijft propaganda voor organisaties die zich met het wel en wee van het dier bezighouden. Nieuwste project waarvoor ze zich volledig heeft ingezet: de bouw van een „Kattendorp", bedoeld als een groot landelijk opvangcentrum voor huisloze katten en tevens ingericht als algemeen good will- en informatiecentrum ten gunste van de kat als huisdier. EEN FOLDERTJE VAN de vorig jaar in het leven geroepen Stichting Kattendorp stelt: „Waarom een katten dorp?" „Omdat er in ons goede va derlandje duizenden verstoten huisdie ren zijn, die zwervend hun leven moe ten zien te rekken. Een kattendorp, om dat er nog steeds niet voldoende op- vangmogelijkheid is voor huiskatten, die niet langer in hun oude omgeving kunnen blijven". Mevrouw Te Boekhorst, contactper soon van de stichting voor Amersfoort en omgeving zegt: „het is ontstellend hoeveel zwerfkatten er zijn. Men doet maar, gooit z'n kat weg of het oud vuil is. Met name in de grote steden, in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, daar zijn er honderden. Daar moet wat aan gedaan worden". De Stichting Kattendorp gaat daar wat aan doen. Plannen van hoe het allemaal moet zijn, zijn in zeer grote lijnen al gereed. Moeilijk punt is ech ter het vinden van een geschikt ter rein. Mevrouw Te Boekhorst: „We denken in eerste instantie aan een dorp waar duizend tot tweeduizend zwerfkatten terecht kunnen. Die moe ten de ruimte hebben, vandaar dat we een terrein zoekep van twee of drie hectare. Het moet bovendieh droge bosgrond zijn, want op vochtige grond gedijen katten niet. Ik heb zelf aan Leusden gedacht, daar is dergelijke grond en het ligt bovendien goed cen traal, maar ze konden er ons helaas niet helpen, de grond is daar voor woningbouw nodig. Het zal wel Over ijssel of Gelderland worden waar het dorp komt. Het bestuur heeft uit die streken wat aanbiedingen gekregen, maar of er iets geschikts bijzit? Ik wacht maar af". Mevrouw Te Boekhorst vertelt hoe het dorp er uit zal zien: er komen klei ne huisjes compleet met vensters en brede vensterbanken („katten zitten graag op een vensterbank, weet u") en centrale verwarming, omijat al die kat- tenwoninkjes in de winterdag te ver warmen moeten zijn. Voorts zal katten dorp een boerderij herbergen, die dan niet aan katten maar aan personeel dat de miauwende bevolking moet ver zorgen onderdak moet verschaffen. „En dan komt er ook een restaurant, want we maken van ons dorp een toeris tische attractie". Of er belangstelling voor zal zijn? „O, zeker. Als u eens wist, hoe druk kattententoonstellingen worden be zocht. Zo druk, dat als je er bent je er nog nauwelijks een kat kan zien. Nee, voor die belangstelling ben ik niet bang, er zijn heel wat katten- vrienden in Nederland". Andere „tech nische" zaken die bij realisatie van het kattendorp om de hoek komen kij ken: het flink omheinen van het ter rein om te voorkomen dat het inwo nertal snel verdubbeld of verdrievou digd is. Ten aanzien var} het laatste punt zegt mevrouw Te Boekhorst: „Sterili satie, maar uiteraard niet bij allemaal. We moeten voor de nodige nieuwe aan was zorgen en nog afgezien daarvan, stel dat we alle dieren daar sterili seren, dan zou men ons kunnen gaan verwijten, dat we de kat als diersoort geheel willen uitroeien". Mevrouw Te Boekhorst voorziet geen massale vechtpartijen tussen de in gezetenen van kattendorp. „Als ze maar eenmaal gewend zijn aan de nieuwe omgeving. Een goede verzor ging stelt ze al gauw op hun gemak", zegt ze. DAT DE IDEE voor een kattendorp leeft onder dierenvrienden blijkt uit het feit, dat stichtingssecretaris H. R. IJzendraat in Amsterdam al ruim ze venhonderd medewerkers en donateurs heeft, die zich verplicht hebben per jaar minstens zes gulden over te ma ken op zijn girorekening 13.47.000. Overigens is de financiering van het dorp nog lang niet in orde. Lucifers in geschenkdozen, lepeltjes en zakdoe ken met diermotieven, stukjes zeep en fotospeldjes zijn zo de artikelen die de stichting ten bate van het dorp op de markt brengt. Mevrouw Te Boekhorst bezit zelf geen katten, wel is "er een hond. Maar die vraagt niet zo veel tijd van zijn bazin als de vrijwillig door deze op de hals gehaalde administratieve en pro pagandistische werkzaamheden voor het dier. Behalve voor de zwerfkat staat mevrouw Te Boekhorst ook voor ieder ander noodlijdend dier klaar. Tot die activiteiten behoort „De kleine daad", een door haar opgezette actie, die wordt gevoerd onder het motto dat vele financiële kleintjes een groot bedrag kunnen vormen. Voor die actie kan men zich bij mevrouw Te Boekhorst als „clubgenoot" opgeven. Men verplicht zich dan af en toe wat geld op te sturen. De opbrengst van de actie wordt verdeeld over stichtin gen, verenigingen en particulieren, die de verzorging van noodlijdende dieren op zich nemen. Twee maal per jaar met Pasen en Kerstmis kan dankzij „de kleine daad" voor Sinterklaas ge speeld worden. DIE „KLEINE DAAD-ACTIE" is weer voortgekomen uit een door me vrouw Te Boekhorst opgezette postze gelactie ten bate van het inspec tiefonds van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren. Me vrouw Te Boekhorst: „Zakken vol ou de postzegels leverde die actie op. We verkochten ze aan opkopers. Je kreeg er meer voor als je die zegels sorteer de: binnenland bij binnenland, buiten landse zegels bij buitenlandse. Die beide weer werden gesplitst in grote en kleyie zegels. Soms ben ik tot diep in de nacht aan het uitzoeken geweest. Je zou er wat van krijgen. Maar, het heeft aardig wat opgebracht". Van die postzegels zijn we afgestapt. Nu vragen we oude ansichtkaarten Die actie loopt via de heer F. Sterren- berg, Oude Kijk In 't Jatstraat 33 in Groningen. Hij koopt die ansichtkaar ten en maakt dan aan ons de op brengst over voor „de kleine daad". Helaas loopt die actie nog niet zo best. Dan te bedenken, dat er zoveel kaar ten gewoon worden weggegooid, met de vuilnisman meegaan Mevrouw Te Boekhorst heeft het er druk mee, ze doet het echter graag. „Er moet nog zoveel in het belang van het dier gedaan worden", zegt ze, „Er is al veel gedaan, maar steeds duiken er weer andere misstanden op. Daar is de vivi-sectie waar een eind aan gemaakt moet worden, daar heb je dat levend villen van zeehonden, het dresseren van wilde dieren, waar bij de dieren gemarteld worden. Neem die leeuw, die daar op z'n tafeltje maar wat naar de dompteur zit te grommen. In wezen is dat beest doods en doodsbenauwd voor de stok die die man bij zich heeft. Voor het publiek is het een gewone stok, maar in wer kelijkheid zit er een mechaniek in dat stroom van zo'n 220 volt levert. Een tikje en de leeuw krijgt een ge weldige schok door z'n lichaam heen. Geen wonder dat zo'n beest dan ge dwee doet wat zo'n dompteur wil. Aan al die kunstjes zijn martelingen voor afgegaan, of dacht u, dat je met een suikerklontje een leeuw zover kan krij gen, dat 'ie door een hoepel springt?" MEVROUW TE BOEKHORST zegt de liefde voor de dieren van thuis te hebben meegekregen. „Ik woonde als kind in de Wijersstraat. Wat nu de rondweg is, was toen beek. Geregeld werden er honden en katten ingegooid. Meer dan eens wist m'n vader zo'n dier van de verdrinkingsdood te red den. Hij nam ze mee naar huis en daar werden ze dan verzorgd. Eigenlijk vanzelf ben ik in het dierenbescher- mingswerk gekomen. Als jong meisje, stond ik op stands voor dierenbescher ming. Het is met dierenbescherming zo, dat als je er eenmaal mee begon nen bent, je er niet meer los van kan komen. Er is zovesLte doen, je raakt niet uitgewerkt". Een gelukkige combinatie van hip en zakelijk is dit kostuum met twee rijen knopen en Dan- tonkraag. De stof is groene ter- gal, er wordt een coltrui onder gedragen. DE MODE VOOR MENEER maakt gelukkig een vooruitgang door. Zelfs be daarde huisvaders dragen hupse dassen bij hun degelijke kostuums. Voor de jongere heren der schepping zijn er boetieken waar zij de wildste kleuren en modellen kunnen vinden. Niet altijd even geslaagd, die combinaties van streepjesoverhemden, bloemetjesdassen en ruitjasjassen, maar soms is het resultaat verrassend. Gezellige truien in felle kleuren, die vroeger nooit mochten omdat een jongen dan voor „meid" werd uitgemaakt, kan elke man nu dragen. Een werkende man kan zich nog niet alles op kledinggebied veroorloven, maar zodra hij thuis is kan hij op vlottere kleding overgaan. Max Heymans heeft daar deze zomer, evenals Dick Holthaus, genoeg voorbeelden van laten zien. Veelal wordt nu ook het overhemd niet meer noodzakelijk geacht. Sportieve truitjes onder de colberts kunnen tegenwoordig de toets van de etiquette door staan. Ook de niet zo hippe kleding heeft invloed ondergaan in de vlottere richting. Een verheugend verschijnsel. Een variatie op de traditionele regenjas is deze donkerbruine driekwart tergal-jas, met asym metrische ritssluiting en een schuine zak aan de linkerkant, ook met een rits gesloten. imw ■■i.ii ------inr¥innnnnnrjTnrin~UTrumriJTJu VOOR DE SCHATTEN van koningin Elizabeth van Engeland wordt de be schikbare ruimte zo langzamerhand te klein. Met elk jaar van haar regering die in 1952 is begonnen is het aan tal van deze kostbaarheden toegeno men en het vermeerdert nog steeds, grotendeels tengevolge van het aloude gebruik van het uitwisselen van ge schenken tussen vorsten. Toen koning Feisal van Saoedie-Ara- bië onlangs in Engeland op bezoek was, bracht hij een diamanten collier en een van goud vervaardigde palmboom voor de koningin mee. Elizabeth van haar kant schonk hem een gouden ke ten en een grote zilveren schaal. Men zegt, dat de koningin van En geland meer diamanten colliers bezit dan welke vrouw ter wereld ook. Koningin Elizabeth is eigenares van meer dan 500 modelbladen van Leonardo da Vinei. De waarde van één blad wordt geschat op een miljoen pond sterling. De meeste van de meer vergankelijke zaken worden bewaard in gewelven met temperatuurregeling onder Buckingham Palace. DE ZORG VOOR DE schatten van de koningin is toevertrouwd aan briga de generaal Geoffrey Hardy-Roberts, huismeester van de koningin. Hij heeft honderden geschenken met smaak ver deeld over de verschillende kamers. EEN KAMER ziet er al gauw als een museum uit, als zij al te veel wordt volgepropt met voorwerpen, hoe kost baar en mooi die ook zijn, maar de paleiskamers zien er tot dusverre uit als paleiskamers. De koningin en prins Philip reizen veel in het buitenland. Elke keer ko men zij met geschenken beladen terug. In 1961 schonk de maharadja van Jaipoer een dolk met een greep van jade, bezet met diamanten, robijnen en saffieren. Ook gaf hij haar een paar uit smaragd gesneden olifanten, niet veel hoger dan zeven en een halve cen timeter. Bij een bezoek aan Sierra Leone in Afrika kreeg de koningin een ongesle pen diamant ter grootte van een dui venei en bovendien een levende boa constrictor. Nikita Kroesjtsjev schonk de koningin een mantel van Russisch sabelbont. Die draagt zij, evenals juwelen en mink-jassen, maar vele andere zaken moeten worden opgeborgen. In 1965 gaf de president van West- Duitsland haar een staande kastklok. Nassau schonk haar een presse-papier, gemaakt van gouden dubloenen, die waren geborgen uit een gezonken zee roversschip. Er zijn ook levende geschenken. DENKT U NOG wel eens aan de tijd toen wij in Nederland voor het eerst televisie zagen? Eigenlijk zijn wij nu met de kleuren t.v. in zo'n zelfde spannende periode beland, waarin ons iets geheel nieuws wordt voortgezet. De weinige gelukkige stervelingen, die zich al zo'n nieuw wonderkastje hebben aangeschaft, zien zich weer belaagd, door buren en kennissen, die zo graag eens een hoofdfilm of een ander druk gead verteerd programma in kleuren willen zien. De gastvrouw, die altijd het meest te doen heeft, met al dat genode en ongenode tv-bezoek, wordt wat ge holpen door de fabrikanten van bij voorbeeld tv-koffiepotten (klaar terwijl u kijkt) en tv-knabbelhap- jes (uit plastic). De vrij zeldzaam geworden „in- stuifavonden" uit het zwart-wit- tijdperk, staan weer voor de deur. Daarmee staat er eveneens veel ex tra werk te wachten op de gast vrouw, die zorgt voor een drankje en een zelf toebereid hapje. Wanneer u ondanks extra werk toch wilt genieten van uw pro gramma in kleur, verdient het aan beveling om zoveel mogelijk werk tevoren te doen. Ik geef u hiervoor de volgende suggesties: KOOP STOKBRODEN die precies in uw oven passen. Snijd er aan een zijde het kapje af en haal er voor zichtig met vingers, vork en mes het binnenste uit. Wanneer dat niet meer gaat, maakt u met de steel van een houten lepel in het midden van het resterende deel een gaatje dat u kunt vullen. Voor die vulling kunt u bijvoor beeld gebruiken: Geraspte kaas met boter, vermengd met peterselie, stukjes ansjovis of garnalen, of met wat u zelf verder maar mag inval len. Schep de vulling in het brood en duw haar met de steel van de houten lepel omlaag. Wanneer het brood gevuld is, zet u het weg op een frisse plaats, liefst in de koel kast, totdat u het wilt gebruiken. Het is een hapje dat u lang tevoren kunt bereiden. Wanneer de kleurige avond daar is, dat u het aan uw gasten wilt voorzetten, bevochtigt u het aan de buitenzijde met wat water, het afge sneden kapje hebt u er met een paar borrelprikkers weer aan be vestigd, en u schuift het gevulde brood in de oven. Overigens kunt u zo elk oudbrood weer vers en knappend maken! Het duurt maar een minuut of tien. Dan verdeelt u het in schijven of wat forsere stuk ken en dient ze op in een papieren servetje gewikkeld. Voor de gastvrouw die hier al eerder mee heeft geëxperimenteerd zal het onnodig zijn te zeggen, dat u het mengsel naar smaak kunt kruiden met paprika of kerrie. Een schoteltje zilveruitjes uit het zuur, wat cocktailaugurkjes, en een schaaltje met wat piccallily en/of mosterd mogen niet ontbreken. ELKE VOETBALWEDSTRIJD maakt mannen dorstig. Een wed strijd in kleur begeleid door uw ge vulde stokbrood zal dat zeker doen. Voldoende gekoeld bier in huis te hebben, is een tweede vereiste. Gevulde eieren, tomaten, een klein slaatje gemaakt van heel fijn gesneden koude aardappel, kaas, stukjes gember, wat erwtjes uit blik, vermengd met stukjes augurk en ui, paprika uit het zuur, aange maakt met wat mayonaise en tevo ren in schelpen gedaan (daarna in de koelkast gezet) kunnen op de avonden die wij tegemoet gaan won deren doen. Indien u over een ruime beurs beschikt, kunt u het zich nog ge makkelijker maken door wat schaal tjes met olijfjes (al of niet gevulde) tussen de gasten op bijzettafeltjes te plaatsen. Een paar blikjes Spaan se mosselen in wijn-, of sherry saus zullen zeker even gewild zijn als uw zelfbereide hapjes, waar aan u toch altijd nog enig werk hebt. En nog een belangrijk punt: in dien u uw huis openstelt voor men sen die zo graag een belangrijk tv- programma in kleur willen' zien, denk dan niet dat u ze per se de hele avond achterna moet lopen met hapjes en drankjes. Uw gastvrij heid zal al worden geprezen. Wan neer u bovendien bij de nabespre king van het programma een drank je voorzet met een zelfgemaakt har tig hapje, dan zal dit hogelijk wor den gewaardeerd. De boa constrictor en veen paar olifanten uit India leveren geen moei lijkheden op: zij gaan naar de dieren tuinen. De Rotary Club van Montreal heeft de koningin eens 500 rozeplanten ge stuurd. Die zijn naar de tuinen gegaan. Brazilië schonk haar 60 zeldzame or chideeën. Deze gingen naar de konink lijke oranjerie. Brazilië gaf haar ook een armband, waarvan de waarde wordt geschat op 168.000 dollar. Een verzameling kronen, rijksappels en scepters van onschatbare waarde wordt nu al enkele maanden onder strenge bewaking bewaard in de schat kamer van de Tower van Londen in een bomvrije, inbraakvrije overklui zing. De nieuwe juwelenkluizen in de To wer hebben genoeg ruimte om in de zijvertrekken gouden vaatwerk, man tels en het kroningsgewaad ten toon te stellen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19