VAN DAG TOT DAG Betogingen in Hannover tegen congres van NPD Thaise divisie naar Vietnam Allemensenwat een keus! Bali blijft na moordpartijen in grote spanning leven Een man met lang haar kan een dichter zijn Het orgel van de televisie Alphenaar commentaar op actuele zaken Onheilsprofeet Roversbende aangehouden Pop-liederen" in plaats van marsen 1 woninginrichting MM Apollo-4 geland Westeuropees beraad over gemengde huwelijken Sigarettefilter van Amerikaan „beter dan andere" Japan krijgt film over atoombom op Hirosjima terug Over voorlichting gesproken telegrammen ZATERDAG 11 NOVEMBER 1967 3 In ruil voor raketten 250 modelkamers Beverwijk Angst Na eenentwintig jaar IJdelheid Op de hielen deluxe Met het optreden van een nieuwe mi nister van Defensie is ontegenzeglijk bij dit departement een grotere neiging tot openheid aan de dag getreden, die zonder kans op vergissing gerust aan de heer Den Toom, de minister zelf, mag worden toegeschreven. De publiciteitsorganen kunnen er al leen maar verheugd over zijn dat hun voorlichtende taak op dit gebied op deze wijze aanmerkelijk wordt vergemakke lijkt. Die openheid heeft echter ook ge vaarlijke kanten. Niet omdat de „vijand" er van zou kunnen profiteren, maar door dat met de vrijgekomen en toegelichte defensiegegevens op zodanige wijze kan worden gegoocheld, dat zij een uitwer king hebben die de minister zeker niet bedoelt: namelijk een toeneming van de ongerustheid en van het gevoel van on veiligheid bij het publiek. Om een voorbeeld te noemen: zeer snel na een persconferentie die het comi té van de verenigde chefs van staven op initiatief van de minister dezer dagen heeft gegeven voor hoofdredacteuren van de schrijvende pers, verscheen een van de hoofdredacteuren van een weekblad (gewend om op het scherm van een ge lijkgestemde omroep geregeld te babbe len) voor de televisie om de kijkers te vertellen dat het jaar 1973 een onheils jaar zou worden, aangezien „men" in dat jaar een hoogtepunt van internationale spanning verwachtte tengevolge van de bewapeningsinspanningen der Sovjet-Unie. Dat was nog niet alles: hij vertelde er en passant bij dat de Russen bezig zijn het NAVO-bloc in West-Europa te om singelen door in snel tempo de zeeën met marine-strijdkrachten te bevolken. En tenslotte: de Nederlandse defensie was het stiefkind van de begrotingen der laatste jaren, aangezien de begroting voor defensie niet in gelijke verhouding was gestegen als de „andere" uitgaven. Wanneer men deze drie feitelijkheden in een kort televisiepraatje de wereld in- slingert om daarna plaats te maken voor een bijzonder boeiend spreker over een interessant onderwerp als de E.E.G., dan doet men aan goochelen. Het was de bedoeling van minister Den Toom, de pers (en daarmee het publiek) een beter inzicht te geven in het pro bleem, dat de NAVO-strijdkrachten on danks de politieke ontspanning in de wereld paraat moeten blijven en moeten proberen, de aanvalskracht van „de vijand" te neutraliseren door een sterke verenigde defensie-inspanning. Het was zéker niet zijn bedoeling, de op ontspan ning uitzijnde politici de wind uit de zei len te nemen en het publiek een hernieuwd gevoel van onveiligheid te geven. Als men de drie mededelingen van de televisie analiseert, blijft er al bedroevend weinig aan goede voorlichting van over. In de eerste plaats is het volstrekt on mogelijk om uit de ontwikkeling en uit breiding van defensie-apparaten af te lezen, in welk jaar er „spanning" zal ont staan. Die spanning ontstaat en groeit op heel ander gebied, namelijk op het poli tieke. Nu is het juist een zc verheugend verschijnsel, dat op dat politieke terrein een toenemende welwillendheid over en weer is waar te nemen, die iets doet ver dwijnen van de zenuwslopende koude- oorlogsstemming, waaraan wij allen jaren ten prooi zijn geweest. Dat intussen de bewapeningen doorgaan, weet iedereen wel. Dat dit niet alleen in Rusland het geval is, zal ook wel algemeen bekend zijn. Er is nog geen sprake van ontwape ning, helaas, maar de politieke brand haarden van gevaarlijk karakter doven langzamerhand uit en er zijn verschijn selen die erop wijzen dat er tussen oude vijanden een belangengemeenschap ont staat, niet het minst onder druk van de ontwikkelingen in China. Het is natuurlijk wel aardig, voor de televisie te kunnen verschijnen als een profeet die de geheimen der toekomst in zijn zak heeft en daar wel wat van wil loslaten, maar het boort de eerlijke voor lichtende bedoelingen van de minister wel onverhoeds de grond in. Wat betreft de „omsingeling": De Sovjet-Unie is bezig, een achterstand in te halen op het gebied van de maritieme strijdkrachten en ook in het algemeen als zeevarende mogendheid. Niet alleen de zeestrijdkrachten, maar ook de koop vaardij der Sovjet-Unie ondergaat snelle en krachtige modernisering. Dit heeft on vermijdelijk tot gevolg, dat Russische schepen verschijnen waar zij tot voor kort nooit verschenen waren. In de Middel landse Zee bijvoorbeeld, waar al jaren de enorme Amerikaanse Zesde Vloot ronddobbert, komen de laatste jaren ook Russische schepen in toenemende mate een kijkje nemen. Men kan dat betreuren, maar men zal toch oog moeten hebben voor het feit dat de uitgebreide macht der NAVO op zee Russische reacties oproept, die worden omgezet in de versnelde bouw van schepen. Is dat nu een poging tot omsingeling van de NAVO? Men zou ten hoogste kunnen zeggen dat de NAVO te maken krijgt met een rivaal op een ge bied, waar zij tot dusver heer en meester was. En dan de defensiekosten in Nederland. Zelfs het ministerie is ervan overtuigd, dat er heel wat bezuinigd kan worden, en doet dat dan ook. Dat „andere" uit gaven van de staatsbegroting steeds meer geld eisen dan defensie, is een verschijn sel dat toch niemand zal betreuren die ziet, welke die „andere" uitgaven zijn en in welke mate de industrialisatie, de so cialisatie, de économie, het onderwijs, de woningbouw en andere gebieden van overheidszorg in omvang en betekenis zijn gegroeid. Alles bijeengenomen valt het te be treuren, dat een blijkbaar snel in elkaar gevlochten t.v.-praatje met zulke ver warrende oppervlakkigheden een ernstige zaak schade berokkent. Het is te hopen dat minister Den Toom door dergelijke t.v.-toeren geen spijt krijgt van zijn voor lichting en openhartigheid. Het is trou wens jammer dat het babbeltje niet in de STER-tijd is uitgezonden, want daar zou het beter hebben gepast, al zou het dan nog minder zijn geld hebben opgebracht. ^WV'VWWWWWWVWVWWVWWWWWWVWWWV AAA/\AAA/U\AAAAM/\A/\AAAAI\AAAA/W\IW\AIWWW\AfWWWIAA/ (Van onze correspondent) PARIJS. Wanneer de OAS-moorde- naar Denne, die, zoals wij gemeld heb ben, vorige week uit zijn verbannings eiland is ontvlucht, tot dusver de Franse politie te glad is afgeweest, dan kon zij zich gisteren troosten met de vangst van een gezelschap van zes internationale ro vers van Italiaanse nationaliteit, waar naar sedert drie jaar in heel West-Euro pa een intensieve klopjacht was geopend. In die tijd moeten de Italianen voor ongeveer vijf miljoen frank aan geld en edelstenen hebben buitgemaakt. Het Ita liaanse zestal had een nieuwe techniek ontworpen om in het bijzonder automo bilisten van hun bezittingen te beroven, Door middel van een James Bond-instru ment wisten ze eerst auto's op de grote wegen tot stilstand te brengen. Terwijl de eigenaar dan zijn lekgeraakte band repareerde of wisselde hielden de boe ven zich onldig met het ongemrekt leegroven van zijn auto. ty HANNOVER (DPA) Enkele duizen den mensen hebben gisteren in het cen trum van Hannover betoogd tegen het rechtse radicalisme in West-Duitsland en in het bijzonder de „Nationaaldemocrati- sche partij" (NPD), die in de „Nieder- sachsenhalle", aan de rand van Hanno ver, een congres begon. Aan de oproep tot een protestbetoging van de zijde van het Westduitse verbond van Vakverenigingen (DGB) en van „de burgerlijke actie tegen het rechtse radi calisme" is volgens de Hamburgse politie dooi- 3500 mensen gehoor gegeven. Vóór de demonstratie hadden leden van de „Vereniging van door het Nazi-be wind vervolgden" vlugschriften verspreid met de eis, het NPD-congres te verbieden. De demonstranten verging de lust tot verder betogen toen zij een uur in een stortregen hadden gelopen. De politie was in groten getale op de been en ook drie waterkanonnen stonden klaar, maar be hoefden niet gebruikt te worden. Het congres van de NPD heeft overi gens het door de leiders uitgegeven pa rool tot het betrachten van discipline en BANGKOK (Reuter) Thailand zal nog tienduizend militairen naar Zuid-Viet- nam zenden en in ruil daarvoor van de Verenigde Staten onder meer luchtdoelra ketten en andere moderne wapens krij gen. Van Amerikaanse zijde is bevestigd dat de levering van luchtdoelraketten en andere wapens wordt besproken. Men kon echter nog geen andere mededelingen doen zolang de besprekingen gaande zijn. De nieuwe Thaise bijdrage aan de oor log in Vietnam zou bestaan uit een divi sie van 10.000 man lichte infanterie, uit gerust met Amerikaanse wapens. De eer ste directe bijdrage van Thailand aan de oorlog omvatte 3000 man die eerder dit jaar in Zuid-Vietnam aankwamen. President Johnson had eerder om 20.000 man Thaise troepen gevraagd, maar de regering in Bangkok antwoordde toen, dat slechts meer troepen naar Vietnam zou den kunnen worden gezonden als de Ver enigde Staten hun militaire steun aan Thailand zouden vergroten. Die hulp be droeg vorig jaar zestig miljoen dollar en men schat de verhoging op 47 tot 53 mil joen. De Amerikanen zouden voorts bereid zijn twee legerdivisies van Thailand te reorganiseren en opnieuw uit te rusten, in totaal 40.000 man. ADVERTENTIE Wie een woning gaat inrichten,heeft niet alleen meubelen nodig. Maar ook vloerbedekking, gordijnen, ver lichting, kunstvoorwerpen en noem maar op. Daarom vindt u dit allemaal bij Stoutenbeek. Keuze, keuze, keuze. Van modern tot klassiek. Alles be slist beter en toch niet duurder. Bo vendien bent u vrij om ter plaatse „proefinrichtingen" te maken, waar bij binnenhuisarchitekten u desge wenst terzijde staan. En in onze eigen werkplaatsen staan vakmensen klaar om speciale wensen uit te voeren. U hoeft heus geen dagen of weken overal te zoeken. Bij Stoutenbeek bent u in één keer klaar. Gelukkig geslaagd I Als voorproefje sturen wij u graag onze brochure met kleu renfoto's. Stuurt u even de COU PON in? stoutenbeek p/A-i i VA/AV> Zend mij qratis de kleur V/W Llk/VJXl rijke brochure. Woonplaats Breestraat82-tel.(02510>-23641-Din8dagmiddaggesloten matiging strikt nageleefd: geen leuzen op de muren, geen spandoeken en ook geen massale aankomst van deelnemers. Ook de „geluidsachtergrond" werd ditmaal niet gevormd door de traditionele mili taire marsen maar door „pop-liederen" en operadeuntjes. Onder voorzitterschap van Dolf von Thadden heeft het congres zich bezigge houden met het eerste punt van de agen da, te weten de tuchtregeling. Voortaan zal een raad over strafmaatregelen be slissen en niet meer de voorzitter van de partij. (De voormalige leider van de beweging, Fritz Thielen had een te rijke lijk gebruik gemaakt van dit voorrecht. Hij werd later uit de NPD gestoten toen hij Von Thadden, destijds zijn „adju dant", uit de partij wilde zetten). (Van onze correspondent) DJAKARTA Het eiland Bali, cen trum vfcn het Indonesische toerisme en een idyllisch stukje land, heeft de rege ring in Djakarta gevraagd om een com pagnie commandotroepen. De comman do's hebben ook een eind gemaakt aan het moordpartij sinds 1965, waarbij 150.000 mensen om het leven zouden zijn geko men. i De rede voor het verzoek is dat na de gebeurtenissen van twee jaar geleden de spanning op Bali nog altijd niet is gewe ken. Zojuist heeft een Djakartaans hoofd bestuurslid van de IPKI-partij, Hadj Prin- cen, op verzoek van de Balinese afdeling van zijn partij een bezoek gebracht aan het eiland. Hij heeft zich nog eens uit voerig laten informeren over de moord- ■«<- Het onbemande Amerikaanse ruim tevaartuig Apolio-4 is veilig en wel aan een enorme parachute in de Stille Oceaan terechtgekomen: een opmerkelijk ruimtevaartsucces voor de Verenigde Staten. (Telefoto). WENEN, (DPA), Kardinaal König, aartsbisschop van Wenen, heeft op een persconferentie in de Oostenrijkse hoofd stad verklaard dat het Oostenrijkse epis copaat met de episcopaten van West- Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, N e- derland en de Scandinavische landen probeert tot een gemeenschappelijk standpunt te komen in de kwestie van de dispensatie van de door de rk-kerk voor geschreven verplichtingen, waaraan de rk en de niet-rk-partner moeten voldoen willen zij een gemengd huwelijk sluiten. partij. De aanstichters zouden leden van de op Bali een half miljoene leden tellende Nationalistische Partij PNI zijn geweest en beweerd wordt door hun politieke te genstanders dat zij opnieuw met moord partijen hebben gedreigd. Het dreigement wekt angst, omdat ook voor de grote moordpartij van '65 vele slachtoffers van tevoren moeten zijn ge waarschuwd. Zij hadden zich destijds voor de gelegenheid geheel in het wit gekleed en men zegt dat velen zelfs hun moorde naars bedankten, omdat zij ervan over tuigd waren dat hen een beter leven wachtte. Deze mentaliteit van de in een sterk traditionele sfeer levende hindoes betekent niet dat de volgende slachting rustig wordt afgewacht. Drie overwegend hindoese dorpen zijn herschapen in ware vestingen, waar men dag en nacht gereed staat een eventuele aanval af te slaan. Er zijn bovendien veel mensen die twee jaar geleden de dans wisten te ontsnappen en sindsdien niet in hun dorpen durfden terug te keren. Zij zwerven over het eiland en slapen onder de blote hemel. Men heeft hen op Bali de naam „bannelingenresten" gegeven. De ontwikkeling van het eiland moet spanningen van dit soort kunnen weg nemen. Ook de ontwikkeling van een zo traditionele maatschappij waarin voor al het werk op het land respect afdwingt is echter een probleem. Misschien is het mogelijk het eiland te moderniseren naar Japans voorbeeld. In Japan heeft men zich van de westerse techniek mees ter gemaakt zonder veel van de eigen tradities prijs te geven. NEW YORK (AP). In de Verenigde Staten is door de 55-jarige Robert Strick- man een naar hem genoemde nieuwe si garettefilter uitgevonden, die meer teer, nicotine en andere schadelijke substan ties aan sigaretterook zou onttrekken dan elke andere tot dusverre uitgevonden filter. Strickman heeft het grootste deel van zijn rechten overgedragen aan de Colum bia Universiteit. Daar wordt gezegd dat nog een groot aantal proeven zullen wor den genomen alvorens het in gebruik kan worden genomen. De mogelijke handelswaarde van de nieuwe filter loopt in de miljarden en naar gemeld onderhandelen onderne mingen in Engeland en West-Duitsland over contracten. Dr. Charles Umberger, hoofd van het toxicologisch laboratorium van de medi sche inspectie van New York heeft al een reeks proeven met het door Strick man gebruikte materiaal genomen en ver klaard, dat niet te betwijfelen valt, dat zijn filter beter is dan de andere. Niet iedereen is evenwel gelukkig met de uitvinding van Strickman, omdat de mogelijkheid bestaat, dat de doeltreffen der filter een nadelige invloed zal heb ben op het succes van de campagnes om het publiek en vooral de jeugd ervan te overtuigen, dat de enige manier om aan de gevaren van het roken te ontko men is, in het geheel niet te roken. Betogers tegen de neo-nazistische NPD in Hannover droegen spandoe ken mee met duidelijke taal, zoals „Nog eens? Met ons niet." De o was voorzien van lok en snorretje een simpel maar overduidelijk symbool. (Telefoto). TOKIO (DPA). De Verenigde Staten hebben aan Japan een film over de atoom bom op Hirosjima en de nawerking daar van na 21 jaar teruggegeven. De film was na de aanval op 6 augustus 1945 door Japanse geleerden gemaakt. Direct daarna werd de film door de Amerikaan se bezetters in beslag genomen. ADVERTENTIE wmen zij een gemengd nuweiijK sluiten. et haar van het manlijke, Dit jaar behoefden bijvoorbeeld Aangezien de haren van de haar in verband te brengen haar is alleen maar ach Het haar van het manlijke, menselijke wezen groeit niet zo snel als zeegras ongeveer twee centimeter per maand. Maar het houdt in dit onder maanse niet op met groeien. Zou de tirannie van de mode de man niet voortdurend naar de kapper sturen dan zouden alle mannen zich wellicht hou den aan hetgeen in Leviticus het oude boek van de bijbel wordt voorgeschreven: on geknipte hoofd- en baardharen. Aldus begint een verhandeling in het Amerikaanse weekblad „Time" over lang haar. Nu lang- en kortharigen min of meer vreedzaam naast el kaar bestaan, aldus Time, is ge zien de Hippies, het 2500 jaar oude Leviticus rog steeds ver bazingwekkend bij de tijd. De Beatles mogen dan voor een doorbraak hebben gezorgd, de hippies mogen er een schaar-, kam- en zeeploze variatie op hebben verzonnen, lange haren zijn geen nieuw verschijnsel meer. Langzaamaan is het een grauw, tot in alle lagen van de bevolking doorgedrongen fenomeen geworden dat zelfs is binnengedrongen in het Amerikaanse leger het laat ste bastion van behoudzucht. Dit jaar behoefden bijvoorbeeld de recruten in Fort Ord in Californië, niet meer met een gemillimeterde bol rond te lopen. Zij mocnten zelfs kiezen uit zes verschillende kapsels. De kappers passen zich vol komen aan bij deze verande ringen. Tot 1957 heette bijvoor beeld hun vakblad in Amerika kortweg „De Kapperskrant". In dat jaar veranderde dit in „Kapperskrant Haarvorm- gever voor mannen" en zeven jaren later veranderde de naam weer. Het heet nu „Haarvorm- gever voor mannen Kappers krant". Natuurlijk is bet nog steeds mogelijk om gewoon op de ge bruikelijke manier, tegen een redelijke prijs de haren te laten knippen. Maar in steeds groteren getale vragen de man nen om méér. De moderne „haarvormgever" vraagt prij zen, die variëren van zes tot honderd dollar. De nieu\ye kap perszaken lijken zelfs niet meer op de oude. Het zijn precies schoonheidssalons, figuurlijk althans maar in een paar ge vallen ook letterlijk. Aangezien de haren van de mens zich gemakkelijker laten modelleren dan bijvoorbeeld de neus en de kin, is het min of meer voorspelbaar dat iedere man zo nu en dan zal besluiten het te laten veranderen. De ijdelheid van de man heeft tenslotte in geruime mate kun nen concurreren met vrouwe lijke variëteiten en deze zelfs veelvuldig overtroffen. Een van de vele theorieën die nu naar voren komt als verklaring voor het nieuwe tentoonspreiden van de manne lijke pluimage is gebaseerd op het feit dat de mannelijke pauw nu openlijk zijn echte veren toont. „Misschien bereikt de mens daarmee zijn biologische be stemming, die voorheen in het puriteinse milieu is onder drukt", zei een Amerikaanse psycholoog onlangs. „Dikwijls is 't het mannetje, die zijn prachtige staartveren uitspreidt en zijn geplooide kraag opzet voor het onopvallende, kleine grauwe wijfje". Golvende haarlokken waren eens het symbool van kracht, zoals uit het bijbelse verhaal van Simson blijkt. En ook nu is het niet meer mogelijk lang haar in verband te brengen met weekheid. Een man met lang haar kan een dichter zijn. Maar hij kan ook lid zijn van de „Hei-engelen", een gemoto riseerde broederschap in de Amerikaanse staat Californië. En aan de wel wat overgecom penseerde mannelijkheid van deze langharige „engelen" wordt aan Amerika's westkust zeer zeker niet getwijfeld. Zonder in te gaan op de freudiaanse betekenis van het haar en de uiteenlopende vorm verschillen acht „Time" de oor zaken van de nieuwe lange haardracht niet bepaald diep zinnig. Daarbij moet weliswaar onderscheid gemaakt worden tussen de hippie en de respec tabele niet-hippie met lange haren. De hippie is een produkt van jeugdig protest. Hij heeft buitengewoon lange haren om dat kort haar destijds de stijl was van de gevestigde orde. In een overwegend langharige samenleving zoals die van de Afrikaanse bosjesmannen bijvoorbeeld zou de hippie zonder twijfel met een hoofd als een biljartbal rondlopen. De achtenswaardige lang harige daarentegen protesteert tegen niets. Sterker nog, zijn haar is alleen maar achtens waardig lang. Time concludeert: de toets steen voor iedere nieuwe stro ming is aanvaarding. Lange haren kunnen thans deze toets doorstaan. Tijdens de begin periode van het langharig pro test, zo'n vier jaar geleden, was iedereen danig geschokt. „Nu schenken wij er geen aandacht meer aan", vertelde onlangs een leraar. „Wij doen absoluut niets tegen lange haren. Zelfs al groeit het tot op de hielen". Zal ons dat te wachten staan? Dat is niet waarschijn lijk, maar er zijn zowel socio logen als kappers die geloven dat steeds meer mannen hun haar steeds langer zullen laten groeien en dat ook snor en baard een periode van grote bloei tegemoet zullen gaan. In het licht van de historie gezien zal echter wel blijken dat ook hier sprake is van een cyclus. Het zou wel eens kunnen blij ken dat de volgende generatie weer de behoefte voelt om goed geschoren en kort geknipt rond te lopen. U kunt ons bellen voor gratis brochure en demonstratie. 3 Weersatelliet. Van de Amerikaanse lan ceerbasis Vandenberg in Californië is een nieuwe weersatelliet,. de Essa-6, in een baan rond de polen gebracht. De satelliet heeft twee camera's aan boord die foto's zullen maken van wolken velden. NAVO-winteroefening. In Noord-Duits- land is de NAVO-winteroefening „Her- melijn-2" geëindigd. 36.000 militairen uit de Bondsrepubliek, Frankrijk, En geland en Nederland hebben eraan deelgenomen. Vuil. Rome is een vuile stad geworden als gevolg van de staking van de vuil nismannen. Het afval ligt in hopen op straat. De vuilnismannen hebben twee dagen geleden het werk neergelegd uit protest tegen de arbeidsvoorwaarden waaronder zij moeten werken. Zelfverbranding'. Twee boeddhisten heb ben zich in Gia Dinh, de provincie rond Saigon, met benzine overgoten en zich daarna in brand gestoken. Volgens de Vietnamese kranten en de autoriteiten zou niets wijzen op verband tussen deze zelfverbrandingen en het geschil van de boeddhisten met de regering. Smokkelkorsetten. De Franse politie heeft twee broers uit New York aangehou den, die vijf kilo zuivere heroïne mee droegen in de dameskorsetten, die ze aanhadden. De heroïne vertegenwoor digde een waarde van ongeveer 7 mil joen gulden. Guevaras-school. Een lagere school in Warschau is naar de Argentijnse revo lutionair Erneste „Che" Guevara ge noemd. De naamgeving werd bijge woond door de Cubaanse ambassadeur in Polen Treinbotsing. De serie treinongelukken in Europa houdt niet op. Op het station van St. Paul im Lavantaal in het Oos tenrijkse Karinthië reden een motor wagen en een locomotief tegen elkaar. Daarbij werden zeker 21 personen ge wond. Belofte. De Indonesische minister van Voorlichting, Diah, heeft het verschij ningsverbod voor acht weekbladen in Djakarta opgeheven nadat de hoofdre dacteuren hadden beloofd geen porno grafische artikelen of foto's meer te publiceren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3