Frits Vogel: Meer aandacht voor vorm VLAARDINGER GEEFT AALSMEERS BLOEMENCORSO ANDER AANGEZICHT Thema voor het volgend jaar: de mens - gedicht in woorden Bel Cantozong met grote toewijding Daling over gehele linie Gevarieerd jubileumconcert Santpoorts Hervormd Koor SIMON DE WIT Bil S>rn «oïS FANTA ORANGE Sprite Burgerlijke stand van Velsen MEISJES CASSIERES OF VERKOOPSTERS terecht Bloemenhandel nam ongunstige wending Schilders liepen met hun werk uit Teisterbant weg Typhoons te sterk voor HOC ZATERDAG 11 NOVEMBER 196 7 Fijnzinnig 8 P. Zwaanswijk Kees Maas OPENT BINNENKORT IN DE LANGE NIEUWSTRAAT TE IJMUIDEN HAAR 34e S(UPER) MARKT. ja Mejuffrouw M. Schuurman p/a Traay 34a, Driebergen, wint een hoofdprijs en kiest duizend gulden! Gefeliciteerd juffrouw Schuurman, f 1.000.- en nog eens f3.000.- honorarium; daar dóet u wat mee! En lezer, voor u liggen er ook nog prijzen klaar. Spaar kroon- kurken en win. Coke, Fanta, Sprite; geweldig lekker! GEZELLIGE ZAAL voor BRUILOFTEN en PARTIJEN Koffiehuis B A C O J. F. GROOT (Van een onzer verslaggevers) AALSMEER. ,,We hebben het complete corso voor het najaar van 1968 al klaar, maar het wordt wel een tikkeltje anders dan in het verleden. Het zal wennen geblazen zijn". Dit soort kreten waren vorige week te horen in de vergaderzaal van de Cen trale Aalsmeerse Veiling, toen het corsobestuur even tevoren de Ion- gevraagde) neergelegde tekeningen en ontwerpen van de Vlaardingse bloemenjongleur Frits Vogel had be keken. „Ik was er al enige tijd mee bezig, toen ik hoorde dat Harry Bouwmeester door zijn werk bij de KLM er het bijltje bij neer zou leggen", zegt de gebaarde bon- homme uit de visserstad. Maar mijn wij ze van werken zal veel abstracter zijn". In plaats van zoals de vorige ont werpers op basis van een door het be stuur bepaald motto te werken, heeft Frits het thema zelf bedacht: „De mens een gedicht in woorden". Zijn tekenin gen geven de geschiedenis en het bestaan Bloemkunstenaar-corso-ontwerper Frits Vogel Een der ontwerpen van het laatste bloemencorso. van de mens weer: zijn primitieve staat (waarover hij het vorig jaar in Drente zijn inspiratie vond), zijn zoeken naar voeding en kleding, zijn angst, zijn honger, zijn oorlogen. Vogel zegt het zo: „Voor een wagen die honger uitbeeldt, verval je nu eenmaal in abstracties. Ik heb er een monsterachtig beest voor getekend. Maar het is heel goed uitvoerbaar. Verder heb ik aandacht besteed aan discriminatie met een wagen vol contrasten. De laatste wa gen zal geïnspireerd zijn op de toekomst". Frits, die onder meer werkte in Frank rijk en een tijdlang de bloemversieringen verzorgde langs de Scheveningse boule vard heeft een gedicht laten schrijven, waarvan elke strofe is gebaseerd op één van de praalwagens. De eerste regel van zo'n strofe wordt op de desbetreffende wa gen aangebracht en al die beginregels tezamen vormen een nieuw gedicht. Het complete gedicht wordt in een program ma-boekje afgedrukt en door middel van geluidsinstallaties voorgelezen. Vogel die uit een fijnzinnig Vlaardings bloemisterij-geslacht stamt is uiteraard geen onbekende in Aalsmeer. Hij maakte elk jaar al een praalwagen voor het corso. Voorts is hij beeldhouwer en schilder, maar kan van deze laatste activiteiten niet leven. Verder herinneren wij ons on der meer dat hij op de Jaarbeurs onlangs nog lof oogstte voor de wijze waarop hij voor een groot Schiedams ingenieursbu reau een stand verzorgde. In Aalsmeer wordt zijn werk ook zo gewaardeerd, dat hij de eerste ontwerper is die zelf ook bloembinder is. „Dat vind ik ook een groot voordeel. Ik weet wat ik met bloe men kan doen en dat is verschrikkelijk veel". Het werk van Frits zal straks ongetwij feld provoceren. „Oh-roepertjes in alle vormen heb ik nodig, want die waren er de laatste jaren nauwelijks. Overigens, mislukken kan het corso niet. Daar is het materiaal te mooi voor", zo zegt de grote bloemkenner tenslotte. iniiiiiiiiiiiniiii iiiiiiiiiiiiiiiitiitiiiiiiiiiiiiiiiiniiniifliiinimiii! iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiüüiiiiiiiiiiiiiiiim Onder leiding van hun dirigent Henk Weimar gaan de zangeressen en zangers van het Velser Opera-koor „Bel Canto" met grote ambitie door de opera-zang te beoefenen. Uiteraard is hun muzikale aktivitcit in het bij zonder gericht op het vertolken van opera-koren, waarmee zij op het con cert, dat „Bel Canto" vrijdagavond gaf in de Stadsschouwburg te Velsen, er enige ten gehore brachten. Henk Weimar had een keuze gemaakt uit opera's van Halévy, Donizetti, Gounod, Verdi en Boito. Door de koorleden, alle operaliefhebbers bij uitstek, werden de veelal bekende en geliefde melodieën met grote toewijding gezongen, al moesten zij daarbij het hoofd bieden aan koorzang bemoeilijkende factoren, zoals de nume rieke onderbezetting van het herenkoor BEVERWIJK. Aan de bloemenvei ling zijn de aanvoeren aan de beschei den kant geworden. De gehele week kon alles vrij vlot verkocht worden, maar vrijdag nam de handel ineens een zeer ongunstige wending, waarbij de prijzen over alle linies belangrijk daalden. Het is een jaarlijks terugkerend verschijnsel dat in de tweede helft van november de prij zen kelderen, maar zo erg als vrijdag is nog niet gebeurd. Het waren hoofdzake lijk de kaschrysanten die een gevoelige klap te incasseren kregen. Want hoewel nog begin deze week tegen een gulden per bos betaald werd, begon de markt gisteren met prijzen vanaf 75 cent per bos. Dit verschijnsel doet zich overal voor. Anjers kwamen ook op een lagere prijs te staan: van 8 tot 22 cent per stuk. De rozen liepen eveneens enkele centen per stuk in prijs terug. Zelfs de fresia kon geen stand houden, al zijn deze dan niet goedkoop. Tot ruim twee gulden per bosje. Gerbera's waren nog prijshoudend en kwamen tot 50 cent per stuk. Er waren grote partijen iris van de soort Prof. Blauw, die woensdag tot 5,50 per bos kwam. Vrijdag (ruim duizend bos) werd er van 370 tot 490 per bos be taald en kwam de Wedgewood rond de twee gulden per bos. Nerine noteerde van 35 tot 126 cent per stuk. Er is weer een ruim aanbod van. Tulpen liepen weer in prijs op tot 35 cent per stuk. Er komen nu aardige par tijtjes aan de veiling. Potplanten waren er in mooie partijtjes die goed verkocht werden. (negen tenoren en acht bassen) en de altijd nog wat stugge, onbarmhartig ont ledende akoestiek van de schouwburg ruimte. Er is sinds de aanbrenging van de toneelachterwand wel enige verbetering gekomen, maar op gewenste sublimering van de gevormde koorklank viel nog niet te rekenen. Men zou het nog eens moeten proberen met het koor zo dicht als maar mogelijk is bij de rand van het toneel te plaatsen, desnoods met een in concrete zin verrichte achteruitstelling van de vleugel. Het viel mij namelijk op hoe de solisten, die zich meer naar voren hadden opge steld met zoveel meer nuttig en artistiek effect hun stemmen konden laten gelden dan het koor. Nu bleek het niet eenvoudig steeds homogeniteit van de koorklank te verkrijgen en te bewaren. Individuele dynamische uitschieters konden om de zelfde reden niet steeds geneutraliseerd worden. Niettemin hebben de vertolkingen zeker de indruk gegeven, dat er aan de voor bereiding van het concert op het bereik bare niveau voldoende aandacht is ge schonken. Ook op deze avond trad de di recte zorg van de dirigent aan de dag in het handhaven van een opvallende metri sche gelijkmatigheid. Als met strakke teugels leidde Henk Weimar de uitvoering, hetgeen bevor derlijk bleek voor de zekerheid en de be veiliging daarvan. Behoudens voor het ge voelig vertolkte lied „Addio" van Paolo Tosti (in de koorbewerking van de diri gent), werden over het algemeen zuivere intonaties verkregen. Van de solisten noem ik gaarne als eerst de coloratuur-sopraan Lyang Chung. Als fijne'tonerï'van tinkelenHe klokjes wa ren de glasheldere klanken van haar lichte vèrdragende, technisch voortreffelijk be heerste stem en als „de Nachtegaal van de Keizer" zong zij verrukkende trillers met verrassende nuanceringen. De zange res Ans Poppe was de dramatische so praan op dit concert. De tonen van het middenregister van haar stem hadden wat weinig glans, maar met hoge tonen was zij uitnemend en zij verwaarloosde daarbij allerminst de ex pressie. Een mooi getimbreerde, echter niet grote alt-stem bleek de zangeres Ly- dia Vintura te bezitten. Met deze stem en met beheerste uitdrukking heeft zij zeker voldoening gegeven. De derde solist Jaap Bergwerf heeft een goede tenor, maar op deze avond klonk zijn stem nogal beklemd en de aan zetten der tonen stonden resonans-vor- ming in de weg. Als bij zovele voorgaande concerten van het koor was ook nu weer de pianiste Willy Griffioen-Doornebosch de betrouw bare slagvaardige en muzikale begeleid ster van koor en solisten. Het Santpoorts Hervormd Koor heeft gisteravond onder leiding van Jan Huls bos een jubileumconcert gegeven ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan. De gereformeerde kerk aan de Burgemeester Enschedélaan in Santpoort-Noord was vrijwel geheel gevuld en de aanwezigen hebben een aantrekkelijk programma kunnen horen. Het koor begon met „Das Ende des Gerechten" van Schicht. Dit fijnzinnige werk werd muzikaal uitgevoerd, hoewel de koorklank niet altijd even evenwich tig was. In Psalm 103 van Mobach zong dirigent Hulsbos een voortreffelijke ba riton, later mooi gesecondeerd door de soliste van de avond, de sopraan Alida Leinweber. Het koor was ook in dit werk goed op dreef, al had het geheel wel wat soepeler gekund. Opmerkelijk was daarna het optreden van het r.k. jeugdkoor van de Sint Fran- ciscusschool te IJmuiden-oost onder lei ding van J. G. M. Kinman met begeleiding van H. Maréchal. Het koor zong uiterst muzikaal en zuiver een aantal moderne kerkliederen, die het publiek sterk aan spraken. De sopraan maakte indruk met zeer muzikale vertolkingen van een aria uit Handels Messiah (How beautiful), „Als de ziele luistert" van Catharina van Ren- nes en „Pie Jesu", uit het Requiem van Fauré. Alida Leinweber zingt introvert, met misschien te weinig variatie, maar zeer doorleefd. Vooral in Fauré kon men genieten van en mooie licht gevoileerde stem. De articulatie van deze sopraan zou echter duidelijker kunnen zijn. De organist Jene Meilof speelde Swee- linck's variaties over „Mein junges Leben hat ein End" smaakvol, maar met een te wankele tempo-opvatting. Koor en jeugdkoor zongen nog een „Gloria" en psalm 150 in een arrangement van F. Pijlman. In „Mirjams Siegesgesang" van Schu bert bleek het koor helaas niet in staat de sopraan voldoende partij te geven. Dit werk was wat te hoog gegrepen, zodat met name de tenoren er vaak naast zaten. De indruk dat in dit koor de sopranen het sterkste deel vormen, werd hier be vestigd. ADVERTENTIE Een kans voor: aks in onze meest moderr (15 t/m 23 jaar) die straks in onze meest moderne zaak willen werken als Wij willen u graag verder inlichten. U kunt terecht bij de chefs van onze filialen èn elke dinsdag, 's middags van 3 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur in Hotel-Restaurant „Royal", Kennemerlaan 93 te IJmuiden. U kunt ook schrijven aan onze afdeling Personeelszaken, Parkstraat 10 te Zaandam. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een conflict over mu ziek van de Beatles was vrijdagavond de oorzaak dat 'n tentoonstelling in de Haar lemse sociëteit Teisterbant nog tijdens de opening werd beëindigd. De opening van werk van Willem Snitker en Michel van Overbeke uit Haar lem zou door een van de leden van Teisterbant met muziek worden geïllu streerd. Eén van de oudere leden voelde zich echter door de Beatle-muziek in zijn schaakconcentratie gestoord. De muziek werd verboden. Het geschil liep zo hoog op dat de schilders hun schilderijen pak ten en verdwenen ADVERTENTIE 53-05 VRUCHTENLIMONADE BEVALLEN: M. Th. P. Handgraaf Hennevelt, z., Wüstelaan 68, Santpoort. ONDERTROUWD: N. J. M. van Gel- dorp, Kerkweg 12, Santpoort en P. C. J. M. Hoenderbos, Óverbildtweg 20, Sant poort, t.a. Santpoort, Overbiidtweg 20; R. J. Hennevanger, Cypressenstraat 14 IJmuiden en I. M. Stadtman, G. van Aem- stelstraat 75A, Hilversum, t a. IJmuiden, Cypressenstraat 14; A. Kwak, Zinnevelt- laan 11, Santpoort en A. Scheurwater, Zinneveltlaan 11, Santpoort; P. J. C. v. d. Straten, Geertsenstraat 13 bis, Utrecht en C. J. C. Mertens, Verbindingsstraat 10, Velsen (noord); G. Keirsgieter, Helm- straat 4, IJmuiden en E. Meijboom, Lange Nieuwstraat 100, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Lange Nieuwstraat 100: W. de Graaf Zeeweg 43, Heiloo en M. C. J. Kuipers, Da Costalaan 5, Driehuis; B. M. J. Lu- kassen, Jac. van Heemskerkstraat 23 IJmuiden en C. Webbe, Jac. van Heems kerkstraat 23, IJmuiden; W. S. Groen Acaciastraat 36, IJmuiden en J. L. Ver dikt, IJmuiderstraatweg 136, IJmuiden, t.a. IJmuiderstraatweg 136; S. v. d. Oute- naar, Iepenlaan 15, Beverwijk en J. Koens, Princestraat 24, Velsen (noord), t-a. Velsen (noord), Princestraat 24; p! C. M. Kleverlaan, Eendraehtstraat H, Vel sen (noord) en A. M. E. van Ewijk, Mei- (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM In de damesrayonklasse basketbal heeft Red Twins gisteravond een grote nederlaag geleden tegen het leidende KNSM. Na 9-19 bij rust kwam het einde met 17-45. Bij de heren kende Exercitia geen medelijden met Antilopen. Via 42-30 werd het 96-44. HOC had bij rust nog een 24-21 voor sprong tegen Typhoons, maar moest toch met 62-43 de punten aan deze stadge noten laten. De uitslagen in het district Haarlem luiden: Dames 1: Exercitia—HOC 2 51-22. Da mes 2A: ETO—Typhoons 25-23; Spetters 2—White Stars 3 14-43. Dames 2B: Akri- des 2Spetters 4 12-54. Heren 2A: ETO 2Haarlem Cardinals 2 37-48; HOC 2— Typhoons 3 48-35; Anlilopen 2—Flamin go's 3 23-28. Heren 2B: Flamingo's 4 Haarlem Cardinals 3 47-30. doornstraat 1, IJmuiden, t.a. Alkmaar, Aert de Gelderstraat 326; B. P. Kcrthou- wer, P. C. Hooftlaan 37, Driehuis en G. C. M. Zwanenburg, Feithlaan 20, Drie huis, t.a. Driehuis, Feithlaan 20; J. H. de Bordes, Dr. Leydstraat 9 rd. Haarlem en T. Velde, Bloemendaalsestraatweg 148, Santpoort, t.a, Santpoort, Bloemendaalse straatweg 148; A. R. van Vuuren, Pels straat 11, Velsen (noord) en T. Wilkens, Vondelweg 258, Haarlem, t a. Beverwijk, Koningsstraat 124. GETROUWD: G. E. J. van der Aaar en M. I. de Vries, Santpoort, Jaglustlaan 6; J. B. Meinders en T. van Heteren, IJmui den, Wijk aan Zeeërweg 29; H. J. P. M. van Nunen en G. J. Rozenheek, Haarlem, Kempstraat 27; C. P. J. Niesten en M. Strobbe, Beverwijk, Meeuwenweg 8; T. J. Pfersisch en M. Wever, Wormer, Zand weg 60; L. Post en N. van der Veen, IJmuiden, Lange Nieuwstraat 296; G. Blom en E. J. Wijker, IJmuiden, Edison- plein 11; L. W. Guldemond en C. M. Ho- gerheijde, Haarlem, Spruitenboschstraat 16; H. van den Nieuwendijk en A. J. M. Tervoort, IJmuiden, Groeneweg 49- W. Pruim en J. M. P. Bosma, Emmen, vieer- ackers 90; J. C. Emmer en E. H. L. Oort- huys, Amsterdam, Heiligeweg 44. ADVERTENTIE En waar vindt u zulke billijke prijzen? Zaalhuur ƒ25.— voor 6 uur. ieder uur langer f2.50 extra. Consumpties tegen winkelprijs. KROMHOUTSTR. 36-38 - IJMUIDEN (bij strandweg even voorbij fa. Nelis) Telefoon 16591; b.g.g. 11798. Verh. van GELEGENHEIDSKLEDING Arendsweg 52 - Beverwijk Telefoon 0 2510-2 48 96 HERENCONFECTIE - MAATKLEDING

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4