Buit van half miljoen in Aerdenhout Twee oude meesters gestolen HET WEER Kennedy: „VS miste kans op vrede in '66" Bond van Zeevarenden waarschuwt tegen wapen vervoer Vaccin tegen bof ontdekt in de V.S. Ook „Caroline" op weg naar Nigeria Zandvoorter eist 50.000 van auteur Wiener n ij m a n morris OMEGA VAN NIEL Huisbaas verhoogt huren met 300 pet Na vonnissen in Lagos WapensKan wel zijn", zegt reder Drie van de vier Amerikanen zijn tegen Johnson Stichting van de Arbeid verdeeld Tien miljoen kilo aardappelen verrot WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Hondsdolheid dringt op naar Nederland Veranderlijk I erkoop moeilijk Laagste straf' Behandeling goed Zie verder pagina 2 Het woord is aan Gevolgen van WAO Amerikaanse generaal in Zuid-Vietnam verongelukt Prof. Hofstra keert zich tegen belastingontduiking pagina 11 STYLE AND PERFECTION NEON INSTALLATIES In Groningen SUEDE-NAPPAJASJES ONZE COLLECTIE IS WEER GEHEEL COMPLEET 53e JAARGANG NUMMER 11 DINSDAG 14 NOVEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) AERDENHOUT. Uit de villa van de heer J. Th. M. Schultz van Haegen aan de Leeuwerikenlaan 6 in Aerden- hout zijn vannacht twee oude mees ters gestolen. Het zijn een vrouwen portret van 29 bij 25 centimeter van Gerard Terborgh, dat op f 300.000 wordt getaxeerd en een winterland schap van 41 bij 64 centimeter van Aert van der Neer met een getaxeer de waarde van f 200.000. Beide schil derijen hingen naast elkaar in de eet kamer aan de voorzijde van de alleen staande villa, waar men zich toegang verschafte door een ruit met een tuin- harkje stuk te slaan. De eigenaar had de schilderijen ver zekerd. De diefstal werd vanmorgen om streeks half acht door de heer Schuttz van Haegen ontdekt. Hij had evenals zijn (Van onze correspondent) ROERMOND De gevreesde hondsdol heid dringt in Duitsland angstig ver naar de Nederlandse grens op. In oktober en november zijn in Stolberg op nog geen tien kilometer afstand van de Limburgse grens gevallen van deze ziekte geconsta teerd. Vandaag wordt in Maastricht een reeks van maatregelen bekendgemaakt, die het binnendringen van de ziekte in ons land zullen moeten tegengaan. De hondsdolheid heeft zich in Nederland voor hel laatst in 1960 voorgedaan. De epidemie heeft toen aan vijf mensen het leven gekost. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag J Uit stad en omgeving4, 5 Kunst 7 Radio en tv7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 A angestipt 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, maar overdag ook enkele opklarin gen. Matige tot krachtige wind tusspn zuid en zuidwest. Minder koude nacht. Overdag weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. vrouw, dochter en de hulp vannacht niets gehoord. Wèl de buren, dc familie Van Lennep, die een ruit hoorde breken. De recherche is het er nog niet over eens of men bekend was in het huis dan wel wist of deze schilderijen er hingen. Behalve de schilderijen is er nog het onderstuk van een zilveren suikerstrooier ontvreemd. Volgens de recherche is het mogelijk dat het onder- of bovenstuk als werktuig heeft gediend. Over het precieze tijdstip van de diefstal tast men in het duister. Eveneens heeft men nog geen antwoord op de vraag of er meer per sonen bij deze diefstal betrokken waren. De heer Schultz van Haegen, die di rectiesecretaris is in Amsterdam, vertelde dat hij behalve zilverwerk geen andere schilderijen van dergelijke waarde in zijn (Van onze correspondent) NOORDWOLDE De 80-jarige oud aannemer H. Evers Czn. in het Friese Noordwolde heeft het vrijlaten van de hu ren aangegrepen om twee gezinnen per 1 januari uit zijn huurhuizen te krijgen. Hij heeft de huizen met ongeveer 300 percent verhoogd. Tot heden betalen de gezinnen respec tievelijk 5,20 en 6,71 per week. De heer Evers heeft nu laten weten de huurprijs op een rijksdaalder per dag te hebben be paald. Wordt dit niet betaald dan moeten beide gezinnen met ingang van 1 januari de huizen ontruimen. Doen zij dat niet, dan verhoogt de heer Evers de huur tot 3.50 per dag. Beide gezinnen, die al 25 jaar in de huizen wonen, zijn niet van plan toe te geven en hebben de bijstand van een rechtskundige ingeroepen. NEW YORK (AP) Volgens senator Robert Kennedy is het „op het ogenblik onmogelijk", dat de V.S. zich uit Viet nam terugtrekken en is een vrede door onderhandeling „de enige mogelijke op lossing". Kennedy die herhaaldelijk critiek heeft uitgeoefend op de oorlogvoering van de regering Johnson, uitte de beschuldiging, dat de Verenigde Staten wellicht de beste kans op een vrede de vorige winter „heb ben vergooid" toen zij krachtdadiger po gingen hebben gedaan om een militaire overwinning te behalen. De opvattingen van Kennedy zijn gepu bliceerd in een artikel in het tijdschrift „Look", dat is ontleend aan zijn nog te verschijnen boek: „Op zoek naar een nieuwe wereld". De heer J. Th. M. Schultz van Haegen met de lijst van het schilderij van Aert van der Neer. Hij staat in de eetkamer voor de plaats, waar de beide oude meesters hingen. villa heeft. Hij acht het heel goed mo gelijk dat de dief of dieven in hun werk is/zijn gestoord. De familieleden zijn ver kouden en de intercom in de gang stond aan. Wellicht dat men door het gehoest geschrokken is en de vlucht nam. De schilderijen staan geregistreerd. Volgens de heer Schultz van Haegen is het een bijna onmogelijke zaak ze te ver kopen. Het schilderij van Gerard Ter borgh is gestolen met de zv.arte lijst, die een breedte heeft van tien centimeter. Het schilderij van Aert van der Neer werd uit de lijst gewipt. Het vrouwenportret van Terborgh da teert uit de zeventiende eeuw, is gesig neerd, maar zonder jaartal. Het winter landschap van Van de Neer stamt even eens uit deze tijd, is ook gesigneerd en heeft geen jaartal. Gerard Terborgh leefde van 1617 tot 1681. Hij muntte uit in portretten van klein formaat. Hij behoort tot Nederlands grootste schilders. Aert van der Neer is een van de beste Nederlandse landschap schilders uit de zeventiendè eeuw. Hij maakte speciaal taferelen in de sneeuw, bij zonsondergang of bij maanlicht. Een kopie van het vrouwenportret van Gerard Terborgh, dat een getaxeerde waarde van 300.000 heeft. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Vanmorgen is in Rot terdam het bestuur van de Algemene Ver eniging van Zeevarenden bijeengekomen om de tekst vast te stellen van een waar schuwing aan de leden van de vereniging, waarin gewezen zal worden op het risico dat bemanningen van schepen lopen welke wapens vervoeren naar landen, waar oor log wordt gevoerd. De Nederlandse ambassadeur in de Ni- geriaanse hoofdstad Lagos, de heer M. J. Rosenberg Polak, onderzoekt of het mo gelijk is in beroep te gaan tegen het vonnis, waarbij zeven opvarenden van de Neder landse kustvaarder „Jozina" wegens clan destiene invoer van wapens ieder zijn ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en f 60.000 boete. Bovendien werden schip en lading verbeurd verklaard. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag wacht nu het advies van de ambassadeur in Lagos af. De veroordeelden zijn de 50-jarige ge zagvoerder W. Plantinga, de 26-jarige D. Dieleman, de 25-jarige D. van 't Woud, de 26-jarige P. Augustin, de 47-jarige R. Kers- sies, de 27-jarige Spanjaard Otero en de 30-jarige Portugees Nogueiria. Allen had den schuld bekend. In een telefoongesprek dat wij van morgen met de Nederlandse ambassadeur in Nigeria hadden zei deze dat de op varenden van de „Jozina" tot de laagste straf zijn veroordeeld die krachtens het Nigeriaanse strafrecht voor wapensmok kel kan worden gegeven. De ambassa deur verklaarde dat alles wat mogelijk is gedaan wordt om de belangen van de veroordeelden te behartigen. Hij wilde nog niets zeggen over de mogelijkheid of de veroordeelden tegen het vonnis in be roep kunnen gaan. „Alles wat hierover gezegd wordt moet op een goudschaaltje worden gewogen. Eén woord teveel kan een uiterst ongunstige invloed hebben op het lot van de bemanning", meende hij. Over de behandeling van de Neder landers zei de ambassadeur: „Alles wat ze nodig hebben kunnen ze krijgen. De behandeling laat niets te wensen. De ge hele bemanning is ingespoten tegen tro pische ziekten. De kok Kerssies krijgt een speciale medische behandeling in verband met zijn hartkwaal". (Van onze medische medewerker) DEN HAAG Amerikaanse geleerden zjjn er voor het eerst in geslaagd een goed werkzaam vaccin tegen bof te bereiden uit levend virus. Het vaccin is gedurende twee jaar toegediend bij in totaal 16.000 kinderen en bleek by 97 percent geheel aan de ver wachtingen te voldoen. Naar men verwacht zal het vaccin volgende maand voor alge meen gebruik in de Verenigde Staten ter beschikking komen. Volgens de ledder van het team, dat het vaccin heeft ontwikkeld aan het Merck- instituut voor therapeutisch onderzoek in West Point (Pennsylvania), dr. Maurice R. Hilleman, verwekt het nieuwe vaccin een blijvende onvatbaarheid tegen bof. Het vaccin, dat als injectie wordt toe gediend, kan ook gebruikt worden bij vol wassenen die nog geen bof hebben gehad. De virusstam, die voor het vaccin werd gebruikt, is genoemd naar het dochtertje van dr. Hilleman, Jeryl Lynn, bij wie het oorspronkelijke bof-virus meer dan vier jaar geleden werd geïsoleerd en in cultuur gebracht. Het vaccin moet worden toege diend zodra het kind één jaar oud is. Aan geraden wordt om alle volwassen mannen, die nooit bof hebben gehad, eveneens te vaccineren. Volgens dr. Hilleman zijn er al onderzoe kingen gaande om het bofvaccin met een vaccin tegen mazelen te combineren, zodat het op het spreekuur in één injectie kan worden toegediend. Bovendien zal het in de toekomst mogelijk zijn om een „cock- tair-vaccin in te spuiten, dat een combina tie bevat van bof-, mazelen- en rodehond- vaccin. Wanneer het vaccin ook in ons land zijn intrede zal doen is nog niet bekend. Wel zal het dan vermoedelijk eerst nauw keurig op werking en onschadelijkheid worden getest. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Er is weer een Ne derlandse kustvaarder op weg naar Ni geria. ook met wapens aan boord. Het is de „Caroline" van de Harlinger rederij Van der Schoot, welke in Polen een la ding heeft ingenomen. Daar zijn ook wapens bij, verklaarde ons gisteren de rederij. Maar later wilde de heer Van der Schoot dit niet bevesti gen. Hij zei: „Op de vrachtlijst staat „General Cargo" en dat kan van alles zijn, ook wapens". De heer Van der Schoot heeft de tocht van de „Caroline" geheim trachten te hou den. „We hebben in Nederland een am bassadeur van Nigeria en via hem wor den er, als het in de kranten staat, mis schien represaillemaatregelen getrof fen". meent hij. De heer Van der Schoot vindt overigens het vervoer van wapens door een kustvaarder een heel normale zaak. De „Caroline", is nog ruim een week varen van Nigeria verwijderd. Buckle: Revoluties brengen nooit iets nieuws, maar ruimen het oude op. Het nieuwe groeit vanzelf. WASHINGTON (Reuter). Het ver trouwen in het leiderschap van president Johnson is in oktober gedaald tot een dieptepunt van 23 percent. Volgens de re sultaten van een onderzoek van het bureau „Louis Harris" was 77 percent van de ondervraagden het niet alleen niet eens met de Vietnam-politiek. maar meenden deze ondervraagden ook dat de president geen vertrouwen inboezemt. Volgens eerdere onderzoeken van dit bu reau stelde in juni nog 42 percent ver trouwen in Johnson en in september 32. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Er is bij de huidige stand van zaken weinig kans op dat de Stichting van de Arbeid met een hanteer baar advies aan het bedrijfsleven komt om de dertigduizend invalide oud-werkne mers te helpen, die door de invoering van de WAO hun verlengde ziektegeld zien aangetast. Er bestaat grote onenigheid tussen de vakcentrales en het centraal sociaal werk geversverbond enerzijds en de confessio nele werkgevers anderzijds in de commis sie, die momenteel over de invalidenuit- keringen praat. De laatste willen geen centraal advies, maar vinden dat de kwestie moet worden overgelaten aan de bedrijfstakken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Van de Zandvoortse schrijver Lodewijk-Henri Wiener en zijn uitgever Meulenhoff is een vergoeding van vijftigduizend gulden geëist door de heer C. J. Limmen wegens schade, door een verhaal van de schrijver, aan zijn goede naam. De advocaat van de heer Limmen, mr. C. F. M. van Koppen, heeft de eis van zijn cliënt schriftelijk overgebracht aan DA NANG (AP) De 56-jarige Ameri kaanse generaal-majoor Bruno A. Hoch- muth, commandant van de derde mari niersdivisie, is om het leven gekomen toen zijn helikopter boven de „Straat zonder vreugde" in Zuid-Vietnam explodeerde. Hij is de eerste generaal die tijdens de oorlog is omgekomen. ADVERTENTIES woninginrichting SPIJKER SNELLIUSSTRAAT 23-27, ÏJMUIDEN SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15768 de auteur en zijn uitgever. Is het bedrag over tien dagen niet overgemaakt, dan zal mr. Van Koppen een vordering bij de rechtbank aanhangig maken. De raadsman van Wiener en Meulen hoff, mr. D. Schut, die de verdediging voerde in een kort geding over deze zaak, dat in Haarlem en Amsterdam diende het leidde tot een juridische overwin ning voor de heer Limmen zei on* vanmorgen dat dit soort zaken in Neder land zelden om zo'n hoog bedrag gaat. Meestal wordt een principiële beslissing gevraagd, waarbij eventueel een symbo lisch bedrag wordt toegewezen. Mr. Van Koppen, naar zijn mening gevraagd, gaf eveneens toe, dat bij de uitspraak meestal van een symbolisch bedrag sprake is. (Van onze correspondent) GRONINGEN Tengevolge van de vele regen ligt op de kleigronden in het noor den van Groningen tien miljoen kilo con sumptieaardappelen te verrotten. De waarde ervan bedraagt ongeveer fl mil joen. Door deze verrotting zijn naar schat ting 200 boeren gedupeerd. Doordat de grond zo nat is, kunnen de aardappelrooimachines niet worden ge bruikt. Met de hand rooien is niet meer rendabel, zodat de meeste getroffen boe ren de aardappelen al hebben afgeschre ven. Als het weer zo regenachtig blijft wordt ook voor de bietenoogst gevreesd. Ook het persen van stro is ernstig gestag neerd. ADVERTENTIES Barteljoriistraat - Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 - Amsterdam Grote Houtstraat 86 - Haarlem Telefoon 10371 - Speciaalzaak sinds 1883

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1