Plan van Wilson om Europese technologie te bevorderen Vernauwen van verwijdende kloof onmiddellijke taak r Enorme kraak in Londens hoofdkwartier van Coöp Guevara streefde naar een guerrilla in Peru Leider van smokkelbende is nu gearresteerd aiiidi'ësi EH32S P353373 l ÊÊÈaranka Meubelen Veroordelingen in Griekenland Uit dagboek zou blijken: Succes voor Deens-Zweedse douane „Misdadige" Protestmis verboden Huwelijk Italiaanse prinses geweigerd Brand op tanker Subsidies voor koopvaardij van Ver. Staten Wilhelm Langen was vermoedelijk nazi-agent nieuwe frisse energie 3 SOEKARNO'S DOCHTER OPERAZANGERES telegrammen DINSDAG 14 NOVEMBER 1967 99 St mi WbdmêÊmMmmmfaV: - 4i mmmmmmmmÊÊmm Vrijgelaten Amerikanen in de VS aangekomen Grote Houtstraat 163 KRISTAL ORREFORS nstituut vetifoouwop VeVÏk&uiO-op LOOP VRIJ IN EN UIT bij Anegang 39 Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip daden in Nederland door buitenlanders gepleegd, maar de helft daarvan komt op rekening van buitenlanders die hier niet wonen maar kortstondig (op stroop tocht) in ons land zijn. De conclusie mag dus luiden dat de in Nederland werkende buitenlanders zich in het algemeen (met uitzonderingen) bijzonder gediscipli neerd en fatsoenlijk gedragen, in de meeste gevallen zelfs fatsoenlijker dan de ingezetenen. Het is wel eens goed, de cijfers te laten spreken om de geruchten en vooroordelen te overstemmen. 9» 99 Ontstellend streng gestraft zijn de Ne derlanders die met een kustvaarder ge probeerd hebben contrabande aan de in opstand zijnde provincie Biafra in Nigeria te leveren. Te oordelen naar wat over de berech ting aan het daglicht is getreden, is er in Lagos snel en oppervlakkig recht gedaan, waarbij grote twijfel aanwezig is over de vraag of de beklaagden volledige juridi sche bescherming en bijstand hebben ge kregen. Wapensmokkelarij is een van de weer zinwekkendste middelen van bestaan, een manier van geldverdienen die de bena ming „vuil karwei" zeker waard is. Maar het tragische bij deze en andere „vuile karweitjes" is, dat degenen die de klap pen krijgen niet dezelfden zijn die er het meeste geld aan verdienen. Wapenhandel is een bezigheid van com plotterend karakter, die het daglicht niet kan verdragen en grote risico's met zich brengt. De risico's liggen echter voorna melijk bij de laatste schakels in de keten, daar waar de gloeiende kastanjes uit het vuur moeten worden gehaald. De op drachtgevers blijven buiten schot en vin den in gevallen als het hierboven genoem de wel weer andere liefhebbers, die de risico's willen dragen in ruil voor een goede verdienste. Het zou nuttig zijn, indien de Neder landse reders en bemanningen wat beter doordrongen raakten van het grote gevaar, dat mensen en schepen bedreigt die zich aan dergelijke avonturen wagen. Hoe minder bereidwilligheid in dit opzicht, hoe moeilijker de handelaars in moordtuig hun kwalijke zaakjes kunnen uitvoeren. Het strenge voorbeeld-dat de rechter in Nigeria heeft gesteld, mag ertoe meewer ken dat de wilde vaart zich bezint voor dat zij de vingers brandt. Dat volkomen onschuldige bemannings leden in onvoorstelbare moeilijkheden kunnen raken is nog een overweging te meer, die bovendien regelrecht de verant woordelijkheid van reders en gezagvoer ders raakt. W\AAAAAAAAAAAAAA/V/V\AAAAAAAAA/WA/W\AAAAAA/WWWV ATHENE (AFP-Reuter) Een militai re rechtbank in Athene heeft Benedictor Lambrinos veroordeeld tot elf jaar gevan genisstraf wegens het verspreiden van vlugschriften, waarvan de inhoud beledi gend wordt geacht voor koning Konstan- tijn en de leden van de Griekse rege ring. Het vroegere linke Griekse parlements lid Leonidas Kyrkos in in Athene tot an derhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens propaganda voor de verboden communistische partij. Potis Paraskevo- poulos, hoofdredacteur van het commu nistisch gezinde blad Avghi, waarvan Kyr kos uitgever was, en de journalist Tsou- parapoulos kregen op gelijke beschuldi gingen respectievelijk vijftien en zeven maanden. LONDEN (Reuter). De Britse premier Harold Wilson heeft gister avond een uit zeven punten bestaand plan voor bevordering van de tech nologische vooruitgang van Europa voorgesteld. „Dit hoeft niet in de plaats te komen van het Britse lid maatschap van de E.E.G. Terwijl over de Britse toetreding wordt onderhan deld, kan al met de uitvoering van dit plan worden begonnen", zei Wil son. De achterstand op de Verenigde Staten wordt steeds groter, spoedig zal Europa ook ten achter raken bij de Sovjet-Unie. Wij kunnen een grote en machtige Euro pese technologie scheppen. Onze onmid dellijke taak is het wijder worden van de kloof tegen te gaan. De volgende is het vernauwen van de kloof," aldus Wilson. Zijn plan is als volgt: 1. Groot-Brittannië is bereid met elk Europees land dat dit wil bilaterale pro jecten aan te gaan voor technologische sa menwerking op elk gebied, wanneer dit samengaan industriële resultaten kan af- (Van onze correspondent) LONDEN. Met hetzelfde raffinement waarmee destijds de grote treinroof is uitgevoerd, heeft, naar maandag werd ontdekt, een technisch uitstekend ge schoolde inbrekersbende een geweldige kraak gepleegd in de kluis van het hoofd kwartier van de Londense coöperatie, ge vestigd in het Oostlondense district Strat ford. Het gestolene door coöp-leden in bewaring gegeven geld en artikelen, zoals horloges en juwelen, die in de deposito- kluis waren opgeborgen zou het be drag van 1.000.000 pond 10.000.000) evenaren. De 'bende heeft het modernste gereed schap gebruikt, onder andere zuurstof lansen, welke praktisch door elk mate riaal kunnen heen dringen. In dit geval 4. Groot-Brittannië is bereid om samen met andere regeringen en industrieën een multilateraal Europees instituut voor tech nologie te ondersteunen. Dit instituut moet voor elk gebied, elke industrie en elk voor komend geval bestuderen door welke mid delen een grotere Europese samenwerking kan worden bereikt. 5. Groot-Brittannië is bereid zijn eigen opvattingen uiteen te zetten over de ma nier waarop „Europese maatschappijen" over de nationale grenzen heen kunnen worden georganiseerd. 6. Het Britse ministerie van Handel is bereid mee te werken aan het aanpassen van de Britse regelingen inzake patenten, monopolies, beperkingen etc. Aan brede re economische integratie. Dat zou in overeenstemming zijn met de principes van het Verdrag van Rome, waarbij tien jaar geleden de E.E.G. werd gevormd. 7. De regering heeft reeds met de Britse TUC, het vakbondscongres dat 8,5 mil joen leden telt, besproken hoe de in dustriële en sociale doeleinden van een collectieve Europese technologie kunnen worden bevorderd. 2 'AS PRO'* Ulfentveel fx! NEW YORK (AP) Drie Amerikaan se sergeanten zijn in de VS teruggekeerd na lange gevangenschap in Vietnam. Eén van hen is ruim vier jaar krijgsgevan gene geweest. De Vietcong heeft dit weekeinde het drietal vrijgelaten dat via Beiroet, Rome en Parijs naar huis terugkeerde. Sergeant Johnson werd in een rolstoel van het vliegtuig gedragen. Hij heeft dy senterie en is ondervoed. De pacifist dr. Benjamin Spock was naar het vliegveld gekomen. Hij en an dere pacifisten kregen echter evenmin als de journalisten kans om met de ser geanten, die kort na aankomst met een ander vliegtuig doorreisden, te spreken. Oppervlakkig bekeken schijnen de din gen wel eens heel anders dan ze zijn. De indruk dat in ons land verblijvende gastarbeiders uit zuidelijke landen zich veelvuldig misdragen en vaak met de po litie in aanraking komen, wordt versterkt door het feit dat bij de vermelding van misdaden en overtredingen meestal de landaard van de dader wordt genoemd, waardoor het betreffende bericht sterker de aandacht trekt en levendiger in het geheugen blijft. „Die Marokkanen" en „die Surina- mers", zegt men, slaan bij de minste aanleiding aan het vechten en staan on middellijk met een mes klaar. In wer kelijkheid echter blijkt de situatie heel anders te zijn. De cijfers van een statis tiek over de jaren 1963, 1964 en 1965 spre ken in dat opzicht duidelijke taal. Twee percent van het totaal aantal in deze jaren ontdekte misdrijven blijkt be dreven te zijn door in ons land wonende buitenlanders. Zestig percent van het aan tal door buitenlanders bedreven misdaden komt op rekening van Duitsers en Bel gen. Het overgrote deel van de misdaden, gepleegd door Nederlanders die in den vreemde geboren zijn, werd gepleegd door Indonesiërs (1702), een veel kleiner aantal door Surinamers (332). Wat ook nog uit deze statistiek blijkt is het feit, dat verhoudingsgewijs de in Nederland wonende buitenlanders veel minder misdadig zijn dan de Nederlan ders zelf. De Nederlandse mannelijke be volking tussen 18 en 39 jaar levert elf misdadigers per duizend op, de buitenlan ders die hier verblijven slechts zeven. De Spaanse arbeiders hebben de gun stigste cijfers van alle hier verblijvende buitenlanders, uitgezonderd de Chinezen die nagenoeg op nul staan wat misda digheid betreft. Het ongunstigste liggen de cijfers voor Duitsers, Belgen en Italianen waarbij de twee eerste nationaliteiten toch nog ver boven de Italianen uitsteken. In totaal wordt 4 percent van alle mis- fWWWWAAAAAAAAAftAAAAAAAAAA/WWWWWWWW Deze foto werd gemaakt in het MADRID (Reuter). De aartsbisschop van Madrid heeft de toestemming inge trokken voor een kerkdienst, die een groep jonge [progressieve priesters van daag in zijn diocees had willen houden en die neer zou komen op een politieke de monstratie, waarbij indirect het regiem- Franco zou worden gecritiseerd. Volgens welingelichte bronnen zou er een mis worden gecelebreerd voor de ver volgde kerk, met welke term men de po sitie van de rooms-katholieke kerk in de communistische landen pleegt aan te dui den. De priesters hadden deze betekenis echter omgebogen naar de vervolgde kerk in Spanje. ADVERTENTIE READING (Reuter). Het bureau van de burgelijke stand in de Engelse plaats Reading heeft een verzoek van de Itali aanse prinses Maria Beatrice en de ac- tenr Maurizio Arena om in de echt te worden verbonden afgewezen, omdat ze niet hebben voldaan aan de eis van een verblijf van tenminste twee weken in En geland. De prinses zei dat ze niet lang genoeg in het land zouden blijven om daar te kunnen trouwen. Het paar vloog zondagmorgen vroeg naar Engeland, nadat de vader van Maria Beatrice, ex-koning Umberto van Italië, bij een rechtbank in Rome stappen had laten ondernemen om het voorgenomen huwelijk tegen te houden. Functionaris sen van de Romeinse rechtbank hebben gezegd dat het verzoek vergezeld ging van papieren uit een Madrileense kliniek, waaruit zou blijken dat de prinses aan aan vallen van krankzinnigheid lijdt en dat zij verdovende middelen gebruikt. CAMIRI (Bolivia) (Reuter/AFP) Uit passages in het dagboek van Ernest „Che" Guevara, die maandag tijdens het proces tegen de Franse schrijver Regis Debray zijn voorgelezen, zou blijken dat premier Castro van Cuba en zijn vroegere naaste medewerker Guevara van plan waren dit jaar een nieuwe guerrilla te ont ketenen in het zuiden van Peru bij de Boliviaanse grens. De nieuwe verzets- haard zou nauw verbonden zijn met de guerrilla in Bolivia en er zou een bedrag van 73.000 dollar mee gemoeid zijn. Voorts zou Regis Debray opdracht heb ben gekregen in Europa steun voor de guerrilla in Bolivia te organiseren en zou Argentijn Ciro Bustos, die eveneens te recht staat in Noord-Argentinië de guer rilla moeten organiseren. Volgens het dagboek zou Debray in Europa contact moeten zoeken met een vriend, die aan geld zou weten te komen. De auditeur-militair, kolonel Iriarte, zei dat dit Ralph Schoenmann was, de secre taris van de Britse filosoof Bertrand Rus sell. Schoenmann heeft twee maanden in Camiri vertoefd voor hij werd uitgewezen wegens een poging een verklaring in het voordeel van Debray af te leggen. slaagden de inbrekers er met deze onder hoge atmosfeer werkende zuurstofbran ders in de ruim een halve meter dikke stalen deuren van de kluis open te bran den. De bende is zo deskundig en voorzich tig te werk gegaan dat omwonenden in de dichtbebouwde blokken, ondanks het lawaai van de branders, niets hebben be speurd. De mannen hebben van zaterdag tot maandagochtend gewerkt. Zij moes ten twaalf zware zuurstofbranders naar binnen brengen alsmede ander omvang rijk gereedschap. De inbraak werd uitge voerd dicht bij een open op straat uitko mende ventilatiekoker, maar voorbijgan gers hebben niets gemerkt. Het opmerke lijke is ook dat langs het kantoorpand gedurende het weekeinde ettelijk malen met speurhonden is gepatrouilleerd. Des ondanks is de bende niet ontdekt. De politie maakt zich ernstig ongerust over het feit dat inbrekersbenden door technisch deskundigen in de omgang met het modernste materieel worden opgeleid. HAMBURG (DPA) Op de Elbe ten westen van Hamburg is gisteravond het Westduitse tankschip „Hansa Eins" na aanvaring met een kleiner schip ontploft en in brand geraakt. Binnen enige secon den vormde de lading van 950 ton lichte benzine 'n vlammenzee. Vier bemannings leden werden gewond. De brandweer had de brand binnen veertig minuten on der controle. werpen die de moeite waard zijn. Enge land is bereid te praten over electronica, elektronische rekenmachines en vreed zame toepassing van kernenergie. 2. Engeland is bereid multilaterale be sprekingen aan te gaan met Europese landen om de Europese technologie een nieuwe impuls te geven. 3. De Britse regering heeft de confe deratie van de Britse industrie verzocht te onderzoeken hoe de industrie zelf het eens kan worden over voorbereiding van de grondregels voor Europese technologi sche samenwerking. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Hechte samenwer king tussen de Deense en Zweedse bin nenlands veiligheidsdienst en douane heeft geleid tot de arrestatie van de lei der van een smokkelbende, die de laatste jaren in de Oostzee-havens sluikhandel dreef en zoals nu is gebleken ook spiona ge verrichtte. Na acht maanden lang jacht gemaakt te hebben op de in Rostock in Oost-Duitsland woonachtige Deense lei der van de smokkel- en spionagebende is de Deense veiligheidspolitie er in ge slaagd de maxi in Denemarken te arres teren. WASHINGTON. (Reuter) Bij de Amerikaanse senaat en het Huis van Af gevaardigden zijn een aantal wetsontwer pen ingediend die beogen door middel van subsidies de Amerikaanse koopvaardij in een vijfjarenplan nieuw leven in te bla zen; er moet een bedrag van meer dan 300 miljoen dollar per jaar gevoteerd worden ten behoeve van een bouwpro gramma waarvan buitenlandse scheeps werven uitgesloten zullen zijn. Volgens de initiatiefnemers is president Johnson het in grote lijnen met het plan eens. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Heem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Zowel de Deense als de Zweedse doua ne was volledig op de hoogte van een enorm uitgebreide illegale „verbroedeings- actie" die in hoofdzaak 's nachts plaats vond in de aan de Oostzee gelegen ha vens zoals Rostock, Stralsund en Stettin. Hele vloten van supersnelle smokkelbo- ten, die het in snelheid en bewapening makkelijk konden opnemen met de vaar tuigen van de douane, verlieten 's avonds de Zweedse en Deense kusthavens om na anderhalf uur grote en uitermate winst gevende inkopen te doen in de tax-free- shops van de Oostduitse havens. Dit ge beurde onder het goedkeurende oog van de Oostduitse douane, die naar een gearresteerde smokkelaar voor het ge recht verklaarde zelfs dikwijls mee hielp de contrabanden aan boord te dra gen. Bij de eerste verhoren is gebleken dat verscheidene leden van de smokkelben de nauwe contacten onderhielden met per sonen die een rol speelden bij de defen sie van Denemarken en Zweden. Nog meer arrestaties in deze zaak worden ver wacht. ADVERTENTIE RIO DE JANEIRO (AFP) Wilhelm Karl Langen, wiens lijk vorige week don derdag uit de baai van Rio is opgehaald, was geen medewerker van Simon Wiesen- thal, de man die oorlogsmisdadigers uit de nazi-periode opspeurt, maar een dub belagent, die jarenlang voor de nazi's heeft gewerkt. Deze onthulling deed deze week tegen over de Braziliaanse politie Franz-Xavier Rybka, die tijdens de oorlog voor de nazi's valse Britse ponden maakte, be stemd om de operatie „Cicero" te finan cieren. Rybka wordt op het ogenblik in Brazilië vastgehouden in verband met het vervalsen van cheques. Volgens hem was Langen in werkelijkheid Nathan Kauf- mann, een jood die in 1936 in geheime dienst van de nazi's trad en tijdens de oorlog vanuit Brazilië opereerde. Rybka verklaarde dat Kaufmann, alias Langen, is gelikwideerd door leden van een geheime Israëlische brigade, die in Zuid-Amerika op vroegere nazi's jaagt. ADVERTENTIE J Eerste mei. Het laten ontploffen van bommen bij de Griekse en Boliviaanse ambassades in Bonn, zondag, was be doeld als wraakneming voor de dood van de Latijns-Amerikaanse guerrilla strijder Guevara, zo heeft een groep terroristen, die zichzelf „Groep van de eerste mei" noemt, in een brief mee gedeeld. Python. Een tengere Afrikaan heeft een gevecht van vier uur met een python, die twee keer zo groot was als hij zelf, gewonnen door hem de kop af te bijten. Vliegendeschotels. In Moskou is een officiële commissie ingesteld ,die het verschijnsel „vliegende schotels" we tenschappelijk moet bestuderen. Aan leiding hiertoe zijn vijf geverifieerde waarnemingen in de Sovjet-Unie van „ongeïdentificeerde vliegende voorwer pen". Ontploffing. Bij een ontploffing in een chemische fabriek in de omgeving van Keulen zijn twee arbeiders gedood en twaalf gewond. Van drie van hen is de toestand critiek. Verkiezingen Volgens de eerste uitsla gen hebben de communisten en chris ten-democraten bij de zondag en maan dag gehouden verkiezinge in Rome klei ne winst geboekt ten koste van de soci alistische partij. Moord. In Noordoost-Tanzanië is dit weekeinde een Duitse sisalplanter door een met kapmessen en stenen gewa pende menige vermoord. Een politie- agent, die hem wilde ontzetten, werd zwaar gewond. Na het incident werden 166 mensen aangehouden, van wie er gisteren nog 27 in de cel z&ten. Explosie. Ongeveer twaalf arbeiders zijn maandag na een ontploffing in een ijzerfabriek in Birmingham bedolven door een stroom gloeiend metaal. Vier zouden ernstig zijn gewond. Liceo-theater te Barcelona in de kleedkamer van Roekmini Soekma- wati, dochter van ex-president Soe- karno van Indonesië. Zij zingt de rol van Violetta in de opera „La Traviata" van Verdi.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3