ar Kamer kiest vóór aftrekregeling ziektekosten Consequentie: belasting op aantal artikelen hoger Rijn-Schelde biedt op Machinefabriek Breda HET WEER Verslagen Benoemd Felle strijd in centraal Zuidvietnamees bergland SPEELGOED OLGA Nieuw geschil om Van der Zee morris RENAULT Opening van „bulderbaan" uitgesteld ZeshonderdNoordvietnamezen gedood Tekort(je) bij de giro is voortaan niet erg meer MATRASSEN Reder vraagt een vrijgeleide voor „Carolina" Bij verkiezingen 117 mensen gedood fcS) mr. opticien j. grit 53e JAARGANG NUMMER 12 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjka Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mfle Bromfietsen Wisselvallig Tijdelijk mmmmm mmm Nieuwe wapens Valse verklaringen in zaak-Ltibke pagina 3 Absurde verhalen (V) pagina 11 Huug Kaleis: geef Cremer zijn prijs pagina 13 Wat een keus contactlensspecialist hoortoestel practices Het woord is aan Op de Philip pijnen CA MEL-TWEEDJASSEN T. V. - ANTENNES VELSERBEEK N.V. IJmuider Courant Minister Witteveen (rechtsen staatssecretaris Grapperhaus. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft vannacht de voorgestelde ver hoging van de omzetbelasting op bromfietsen, bier, wijn, frisdranken, chocolade en suikerwerken, verdub beld om financiële ruimte te schep pen voor een verzachting van de fis cale aftrekregeling, waaraan de re gering de ziektekosten wilde onder werpen. Door deze goederen onder een tarief van 14 percent te brengen, maakte de Kamer ze per 1 januari globaal met 4 percent duurder. Voor gesteld was een verhoging van tien tot twaalf percent. De dubbele verhoging, die de regering 35 miljoen gulden extra oplevert, kwam tot stand op initiatief van minister Witte veen. De minister ontmoette namelijk tot in de banken van de regeringspartijen critiek op zijn voorstel om de f 500, die thans op de ziektekosten in mindering moet worden gebracht voordat ze als buitengewone last mogen worden opge voerd, te verhogen tot f 1.000. Hij ging noodgedwongen akkoord met een breed gesteund amendement van de K.V.P.'er Peijnenburg, dat beoogde deze drempel tot f 750 te beperken, maar stelde daarbij de eis dat de 200 miljoen, die de fiscus daardoor zou derven, door een verdere verhoging van de omzetbelasting zal wor den gecompenseerd. Het amendement werd aangenomen met alleen de stemmen van de C.P.N., de P.S.P. en de socialisten Berg, Wieringa en Van der Doel tegen. Dezelfde voorwaarde stelde de minister aan een eveneens veel weerklank vindend amendement van de liberaal Koning om de bejaarden- en in- validenaftrek met f 104 te verhogen (kos ten 150 miljoen). Dit amendement ont moette alleen verzet bij de C.P.N. Nadat beide amendementen waren aan vaard, diende minister Witteveen staande de vergadering een nota var wijziging in op het wetsontwerp, waarin de verhoging van de omzetbelasting was geregeld. Het gewijzigde wetsontwerp werd aange nomen met de stemmen van P.v.d.A., D'66, P.S.P.. C.P.N., Boerenpartij en de anti-revolutionair Boersma tegen. De tegenstemmers hadden eerder vruchteloos geprobeerd de bromfietsen van de dubbele verhoging vrijgesteld te krijgen. Een daartoe strekkend amendement werd ech ter met 72 tegen 58 stemmen verworpen, nadat staatssecretaris Grapperhaus de Kamer aanneming ernstig had ontraden. De onderminister gaf toe dat de brom fiets e enspeciale functie vervult, maar SCHIPHOL De opening van de veelomstreden start- en landingsbaan 09-27, die in de volksmond al bij voor baat de betiteling bulderbaan heeft ge kregen, wordt voor enige tijd uitgesteld omdat de regelapparatuur van de ver lichting nog niet voldoende is afgesteld. De baan zou morgenochtend om 10 uur in gebruik worden genomen. Waarschijn lijk zal de opening in de loop van de volgende week kunnen geschieden. Van deze pal oost-west lopende baan vreze" de bewoners van de omstreken van de Kalfjeslaan op de grens van Buitenvel- dert in Amsterdam-Zuid en Amstelveen- Noord ernstige geluidshinder. VLISSINGEN. Rijn-Schelde Machi nefabrieken en Scheepswerven N.V. in Vlissingen heeft een bod uitgebracht op de aandelen van Machinefabriek „Breda", waarbij voor elk aandeel Breda van 350 zullen kunnen worden omgeruild f 400 aandelen Rijn-Schelde, alsmede een be drag in contanten van 450. Dit is van morgen in een communiqué meegedeeld. Vandaag is er aan het Damrak als gevolg van dit bericht geen notering in Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond3 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Kennemer Kruimels 7 De Kleine Wereld11 Kunst 13 Radio en tv 13 Feuilleton IS Beeldverhalen 15 Aangestipt 15 Economisch nieuws 15, 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Opklaringen, maar ook hier of daar een bui. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. In het binnenland kans op nachtvorst, overigens weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. beide fondsen. Gisteren noteerden aande- len Breda 275 gb, Rijn-Schelde had als slotkoers 208%. Het ligt in de bedoeling dat de stukken Breda ex dividend 1967 worden aangeboden. De besturen van de beide vennoot schappen zijn ervan uitgegaan dat uit stekend een samenwerking kan plaatsvin den op het gebied van ketelinstallaties voor elektrische eentrales, industrieketels en onderdelen voor nucleaire installaties. Ook de talloze ontwikkelingsmogelijkhe den kunnen door de nieuwe bundeling van krachten groter worden. De Machinefabriek Breda zal evenals de bestaande werkmaatschappijen van Rijn-Schelde (De Schelde, de RDM en Thomassen Motoren) haar eigen naam blijven voeren. vond het feit, dat er geen wegenbelasting voor behoeft te worden betaald, al een hele tegemoetkoming. De verzwaring van de aftrekregeling voor de ziektekosten kreeg een tijdelijk karakter door de aanvaarding van een amendement-Scholten (C.H.U.), waarin de maatregel tot 1968 werd beperkt. De Kamer vond met mr Scholten een nadere studie ter verbetering van de aftrekrege ling gewenst. Amendementen van de P.v.d.A., D'66, P.S.P. en B.P. die alle een verdere verzachting van de regeling be oogden, werden door de minister en de staatssecretaris als onaanvaardbaar van de hand gewezen en haalden de eind streep niet. De bewindslieden wilden van geen lagere drempel weten omdat daar mee volgend jaar alleen al de zieken fondspremie aftrekbaar zal worden, het geen de schatkist zeker een kwart mil jard aan belastinginkomsten zou schelen. Prof. Witteveen noemde dat „een dijk doorbraak", die de regering juist wil voor komen. SAN MATEO (Reuter). Shirley TempleBlack, vroeger een geliefd film- sterretje, is in Californië bij de verkie zingen voor een Congreszetel met grote meerderheid verslagen door een partij genoot, de liberale republikein Peul Mc- Closkey. De 39-jarige voormalige filmster, nu moeder van drie kinderen, heeft in de verkiezingscampagne verheviging van de oorlog in Vietnam bepleit, en zich verder onder meer uitgesproken voor verscher ping van de strijd tegen verdovende mid delen, misdaad en pornografie. DAK TO (Reuter, AP en AFP) In het centrale bergland van Zuid-Vietnam, dicht bjj de grens met Cambodja woedt al weken lang een zwaar gevecht tussen Noordviet namezen en Amerikanen. In Saigon werd vandaag bekend gemaakt dat Noordviet namezen hier de provincieplaats Kontoem z(jn binnengetrokken. Zjf zouden volgens een Amerikaanse opgave b(J de gevechten meer dan zeshonderd man hebben verloren. Vanochtend deden de Noordvietnamezen een mortieraanval op het vliegveld Dak To. Op het moment van de beschieting waren twee transportvliegtuigen op de Ameri kaanse luchtmachtbasis aan het landen. De toestellen, die munitie vervoerden, \yerden geheel vernietigd. Een derde vliegtuig liep schade op. President Johnson zal met militaire en diplomatieke leiders uit Saigon en Wash ington overleg plegen over beleid en kan sen in Vietnam. De Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal William Westmoreland, vliegt voor de vergadering naar Washing ton. Ambassadeur Bunker is al in de Ame rikaanse hoofdstad aangekomen. „De oorlog in Vietnam kan binnen enkele uren worden beëindigd op voorwaarde dat er een minimum aan medewerking is van de kant van de regering in Hanoi". Dit is gisteren de Amerikaanse minister van Bui- Eens de trots van Russische arbei ders, daarna pronkstukken en drei gende monsters van het Egyptische leger, thans speelgoed voor de Is raëlische kinderen. In de voornaam ste Israëlische steden worden buit gemaakte voertuigen en wapens tentoongesteld als een herinnering aan de recente zesdaagse oorlog. tenlandse Zaken, Rusk, in New York. Voor het hotel waar Rusk sprak hadden zich duizenden betogers verzameld. Zij riepen „Vrede in Vietnam" en „Haal onze soldaten terug". Bij botsingen tussen politie en betogers vielen verscheidene gewonden. Er zijn vijftig arrestaties verricht. Minister Rusk en zijn vrouw verlieten het hotel door een achteruitgang. Honderden miljoenen dollars zijn gesto ken in de ontwikkeling en produktie van zeer moderne wapens en elektronische ap paratuur bestemd voor de Vietnamese oor log. De nieuwe wapens omvatten door radio en radar geleide raketten, bommen die via televisie hun doel vinden, tros-(„cluster")- bommen, die grote gaten kunnen slaan in vijandelijke aanvalsgolven en verbeterde napalm, die langer en heter brandt. De Amerikanen maken nu reeds gebruik van apparaten in helikopters, die mensen door het gebladerte dak van het oerwoud heen kunnen ruiken en infrarode „zintui gen", in staat om kampvuren en lichaams warmte te ontdekken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De 31-jarige mejuf frouw N. G. Barendregt uit Rotterdam is geïnstalleerd als lid van de Tweede Ka mer voor de Partij van de Arbeid. Mej. Barendregt, het jongste vrouwelijke Ka merlid, neemt de plaats in van drs. Roe mers, die burgemeester van Vlissingen is geworden. (Van onze correspondent) DEN HAAG De postchequé en girodienst heeft sinds kort een nieuw dienstbetoon voor zijn klanten inge voerd: zij kunnen tot maximaal vijfen twintig gulden debet staan, zonder dat zij een aanmaning krijgen het tekort direct aan te zuiveren en zonder dat over deze schuid rente wordt berekend. De rekeninghouder merkt dat hij debet staat aan een „opmerking" van de com puter op het dagafschrift „verzoeke aan vulling van het tekort". Is dit na een maand nog niet gebeurd, dan krijgt de rekeninghouder een briefje waarin op het tekort wordt gewezen. De girodienst is bij het invoeren van de kascheques reeds begonnen bij kleine tekorten een oogje dicht te doen, omdat zoiets makkelijk kan ontstaan als een rekeninghouder geld van zijn rekening haalt, terwijl er tegelijk een onver wachte debetboeking plaatsvindt. Omdat dit systeem goed is bevallen, heeft men de tekortboekingen nu uitge breid met de incasso-opdrachten. Daar door kan het bijvoorbeeld niet voor komen, dat een rekeninghouder na terugkomst van vakantie gas en licht vindt afgesloten, omdat hij het aanbieden van de rekening, die via een automa tische afboeking loopt, niet voldoende geld op de girorekening stond. ADVERTENTIES Ja, wat een keus aan handige en duurzame geschenken vindt u bij ons. Kapstokken, bureaus, hippe stoelen in rood, groen of teakkleur ge beitst, vanaf 25.0(1 Franse kapstokken en paraplubakken. Porte manteaux in de wienerstijl in rood, wit, groen en zwart. Mimi-sets in teak of pa lissander v.a. 26.00 in eiken vanaf 80.00 Ruime keus vindt u bij eubelen «L ttt«v NMRUM 's Maandags gesloten. n.v. fovea centralis IJmuiden - Kennemerlaan 92 - Tel. 15072 C o rn ova Terwijl wij dromen over het grote ge luk dat komen zal, trekt het ongezien ons venster voorbij. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Het dagelijks alge meen bestuur van de AVRO zal niet zwichten voor de aandrang van de andere omroepen om Siebe van der Zee uit de „programmacoördinatiecommissie televi sie" te laten treden. Het bestuur van de AVRO heeft een schrijven ontvangen, dat namens de andere omroepen was onder tekend door VARA-voorzitter J. B. Broeksz, waarin werd gevraagd om de heer Van der Zee op 1 december, wanneer alle benoemingen en aanwijzingen voor functies in de gezamenlijke organen van de NTS en NRU aflopen, niet weer kan didaat te stellen voor een plaats in de commissie. Aan alle organen in de gezamenlijke vertegenwoordiging in NRU en NTS is de vraag voorgelegd, of zij hun afvaardigin gen in de gezamenlijke colleges gecon tinueerd willen zien voor de tijd, dat het overgangsbestel na 1 december nog zal voortduren. De AVRO heeft bericht, al dus het bestuur van deze omroep, dat zij dezelfde functionarissen aanwijst, die haar in de afgelopen twee jaar in deze colleges hebben vertegenwoordigd. In de programmacoördinatiecommissie zijn voor alle omroepen gezamenlijk twee plaatsen beschikbaar. Met een eventuele verkiezing en benoeming zullen alle om roepen akkoord moeten gaan. De voltallige bestuurscolleges van de AVRO hebben na een stemming, waarbij slechts één onthouding was, besloten de kandidatuur van Siebe van der Zee voor de commissie te handhaven. GRONINGEN. Reder Van der Schoot in Harlingen heeft de Nigeriaanse am bassade in Den Haag een vrijgeleide ge vraagd voor de kustvaarder „Carolina", welke met wapens onderweg is naar La gos. De lading is niet bestemd voor het afgescheiden Biafra en daarom wil de reder zekerheid hebben dat de „Caroli na" ongehinderd naar Lagos zal kunnen varen. Volgens Associated Press heeft een ver tegenwoordiger van de Nederlandse am bassade in Lagos slechts het laatste deel van het proces tegen de „Jozina"-beman- ning bijgewoond. Nadat de Nederlandse tolk de ambassade had opgebeld ver scheen een functionaris van de ambassade in de rechtszaal. De aanklager had toen reeds zijn eis gesteld. MANILLA (Reuter en AP) Tijden» de verkiezingscampagne op de Philippij- nen een eilandengroep in het Verre Oosten zijn 117 mensen om het leven gekomen. De gewelddaden bij de verkie zingen worden beschouwd als de bloe digste in de geschiedenis van het land. Twee jaar geleden kwamen 33 mensen bij verkiezingsrelltjes om het leven. ADVERTENTIES Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam voor perfekte ontvangst. Desk aanleg en reparatie SAFETY FIRST N.V. Telefoon 0 2510 - 27979 na 6 uur 0 2550 - 12368 Hoofdagent voor de IJmond AUTOMOBIELBEDRIJF Groeneweg 69 - IJmuiden Tel. (0 2550) 10271 - (0 2510) 26259 's Zaterdags van 1018 uur show van inruilautomobielen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1