WEEKBLAD DER STERN BEWEERT: „Getuigenverklaringen in zaak- Lübke valselijk afgelegd" Westduitse socialisten voor beraad in Godesberg Crisis dreigt in de Bundeswehr vA/ J Vrijgelaten door de Vietcong aan een motie HOOFDPIJN? WITTE KRUIS Op zoek naar een modus Documenten uit de oorlogstijd zouden andere taal spreken Groeiende argwaan de kop indrukken Morgen VN-debat over Chinees lidmaatschap Flosy-troepen op weg naar Aden Theodorakis is te ziek voor proces WOENSDAG 15 NOVEMBER 1967 3 Wèg pijn Als u poeders kiest! Zeven doden in Praag KPD Biafra afgegrendeld L-.i roscA l#vwwwwwwwwwwwwvwvw^^ Kort nieuws (Van onze correspondent) BONN. Het plan om generaal Schnez tot opvolger van generaal Von Kielmansegg voor te stellen en daarna Schnez' besluit zich niet kandidaat te stellen, hebben in de personeelspolitiek op het Westduitse ministerie van Defensie een chaos ten gevolge gehad. „Wanneer men had geweten wat het naar voren schuiven van Schnez zou betekenen had men de naam van de man nooit genoemd", in deze trant bericht de militaire medewerker van de „Süddeutsche Zeitung". telegrammen Uit Praag arriveerde vannacht het merkwaardige bericht, dat „minister Luns en zijn Tsjechische ambtsgenoot David het in grote lijnen eens zijn geworden over de kwestie Vietnam, maar niet over de hereniging van Duitsland". Er werd aan dit ANP-bericht nog toegevoegd, dat in de besprekingen tussen de Nederlandse en de Tsjechische minister het onderwerp Viet nam geen punt van wrijving meer was, omdat de Tsjechische regering zo aange naam getroffen was geworden door „de aandrang die mr. Luns indertijd namens de Nederlandse regering op de Verenigde Naties heeft uitgeoefend tot stopzetting der bombardementen op Noord-Vietnam" Mr. Luns zij ieder diplomatiek succesje van harte gegund, maar als men een dergelijk bericht zonder meer als geijkte munt accepteert, raakt men toch wel da nig op dwaalwegen. In de eerste plaats heeft mr. Luns niet „namens de Nederlandse regering in de V.N. aangedrongen op stopzetting van de bombardementen", maar heeft hij de V.N. medegedeeld dat zijn regering achter het Amerikaanse beleid stond, terwijl hij van de Tweede Kamer opdracht had ontvangen een (niet door zijn regering aanvaarde) motie ter kennis van de V.N. te brengen, waarin op stopzetting van de bombarde menten werd aangedrongen. In de tweede plaats is in Tsjechoslowa- kije het algemene Oosteuropese stand punt geldig, dat de Amerikanen in Viet nam agressie plegen en hun troepen on verwijld moeten evacueren. Dat gaat dus heel wat verder dan een stopzetting van bombardementen. Hoe kan minister Luns het nu eens geworden zijn over de kwes- tie-Vietnam? Een tweede merkwaardigheid in dit be richt isde mededeling dat mr. Luns het met minister David niét eens geworden is over de Duitse hereniging. Daarmee samenhangende kwesties zijn de Oder Neissegrens en de status van Berlijn. Het zou interessant zijn te weten, welk stand punt onze minister daar in Praag over deze aangelegenheden heeft verkondigd. De Kamer is in de nauwkeurige omschrij ving van het Nederlandse beleid ten aan zien van de Duitse hereniging niet ge kend. Moet zij nu weer met een (onaanvaard bare!) motie komen om mr. Luns te dwingen, de realiteit in deze kwestie recht te doen wedervaren en als Nederlandse mening uit te sDreken. dat de status quo der voormalige Duitse gebieden in het oos ten wordt bevestigd, dat van een Duitse hereniging geen sprake kan zijn, dat de D.D.R. dient te worden erkend? Niemand in Europa zit te springen om een herenigd, machtig bewapend en neo- nationalistisch Duitsland en het standpunt van de Westelijke mogendheden dat die „Wiedervereinigung" moet worden bevor derd is in strijd gebleken met de realis tische mogelijkheden en de Europese vei ligheid. Het is tijd dat bet Nederlandse beleid in deze kwestie zich aan de tot dusver gehandhaafde vaagheid onttrekt, zodat duidelijk kan worden uitgesproken wat men zich hier van een regeling der inter-Europese kwestie voorstelt. Juist ten aanzien van déze Duitse kwes tie is het samenwerken met het Oosteu ropese bloc onvermijdelijk en noodzakelijk, wil men niet weer vervallen in weder zijdse dreigementen die de koude oorlog hebben veroorzaakt. Dat mr. Luns niet tot een zekere principiële eenstemmigheid in Praag wist te komen over de Duitse hereniging, wekt sombere vermoedens die de Kamer ongetwijfeld deelt: evenals in de kwestie Vietnam heeft de minister waarschijnlijk weer een scherp gesteld Kamerdebat nodig om ertoe te worden ge bracht, zijn beleid „bij te schroeven" tot de norm van vandaag, die sterk veran derd is sinds minister Luns minister van Buitenlandse Zaken werd. n/vwvwm*wwmA#i#wwwvwwvwwwww\#vurv«t AAAA/WVAIWtAAAAAAAAAAAAAAA/WUWAAAAAAAAAAAAAAA ADVERTENTIE De onder dwang der Kamer veranderde belastingvoorstellen van de regering draaiden om het punt van de ziektekosten premies en hun aftrekbaarheid. De premies zijn zodanig gestegen, dat bijna iedereen in aanmerking komt voor aftrek wegens bijzondere lasten. De regering wil voorkomen dat deze post een miljarden- verlies voor de belastingopbrengst gaat worden, zodat de gewijzigde versie toch niet gehandhaafd zal kunnen worden. Er moet dus, afgezien van de nu aanvaarde compensaties in de vorm van verhoging der omzetbelasting, toch iets anders op gevonden worden. Er doet zich bij dit vraagstuk een bij uitstek sociale problematiek gelden, die eenvoudig kan worden geformuleerd in de vraag' worden de ziekteverzekerings premies niet te hoog voor de draagkracht? Zoals bekend betaalt iedereen, ongeacht zijn inkomen, dezelfde fonds- of verzeke ringspremie, omdat ziekteverzekering het karakter van een particuliere verzekering heeft, Het ogenblik is aangebroken waar op de sociale verantwoordelijkheid der regering in het geding komt en de over weging gaat rijzen, of de ziekteverzekerin gen niet op een of andere manier aan het inkomen moeten worden gekoppeld, met dien verstande dat zij uit een verhoogde inkomstenbelasting moeten worden be taald. Dit denkbeeld is niet nieuw, maar het is jarenlang uitgekreten als een super- dirigisme dat tot een nationalisering van de gehele medische dienst zou leiden. In tussen moet echter ook een „rechtse" regering tot de conclusie zijn gekomen, dat het behoud van de sociale rechtvaar digheid waarnaar zij streeft, niet te ver wezenlijken is zonder in te grijpen in deze materie. De volksgezondheid is er mee gemoeid, de bestaansmogelijkheden van de medici staan op het spel en de accommodatie van het ziekenhuiswezen hangt ervan af. Er moet een modus te vinden zijn waar door de verzekeringsmaatschappijen en ziekenfondsen in hun tegenwoordige sta tus kunnen worden gelaten, terwijl de verzekerde naar draagkracht bijdraagt via een overheidsheffing, waaruit de premies en subsidies kunnen worden be taald. (Van onze correspondent) BONN. Twee getuigenverklaringen, afgelegd op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken Luecke om bonds president Lübke te zuiveren van de ver denking dat hij aan de aanleg van con centratiekampen heeft meegewerkt, zou den valselijk zijn afgelegd, aldus meldt het weekblad „Stern". Beide getuigen, de architecten Heinrich Sander uit Bonn en Erwin Mahs uit Bad-Godensberg, die evenals Lübke in de oorlog leidende functies hadden bij het bouwbureau Schlempp, verklaarden in dertijd desgevraagd onder ede: ..Het bureau Schlempp en daarmee dr. Lübke hebben zich nooit met de planning en de bouw van concentratiekampen bezig ge houden. Onder de leiding van bureau Schlempp zijn geen civiele of krijgsge vangenen aangetrokken". Het weekblad „Der Stern" weet nu te melden dat volgens haar informaties tal van documenten, die Sander en Mahs in de oorlog hebben ondertekend, een geheel andere taal spreken. Deze documen ten bevinden zich in de DDR en kunnen worden bezichtigd. Fotokopieën circu leren nu ook in de Bondsrepubliek. Ze zullen binnenkort worden gepubliceerd in een boek: „Lübke president van de Duitsers?". In één van de thans ontdekte brieven schrijft Sander in 1944 over de onderbren ging van concentratiekampgevangenen in het kamp „Leau". Een andere brief uit diezelfde tijd spreekt over een ontluizing, die de gevangenen ondergingen. Ook hier gaat het over het barakkenkamp „Leau". De redacteur van „Der Stern" die San- der opbelde, kreeg als commentaar: „Ik zeg daarover niets". Mahs merkte desge vraagd morrig op: „Eindelijk moet het eens afgelopen zijn. Hoe langer het gele den is, des te meer lopen iemands her inneringen doorelkaar". In het Sternartikel wordt er nog aan herinnerd dat op het afleggen van een meineed volgens artikel 156 van het wet boek van strafrecht een gevangenisstraf van een maand tot drie jaar staat. Het openbaar ministerie in Bonn is nu ver plicht aldus Der Stern de nieuwe documenten op echtheid te onderzoeken. De aangevochten documenten werden eind vorig jaar door het ministerie van Binnenlandse Zaken op ruime schaal ver spreid. De -valsheid van de stukken het (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse sociaal-demo craten hebben zich in Bad Godesberg in de „Stadthalle" teruggetrokken om drie dagen lang te beraadslagen over hun „image" na iets meer dan een jaar als regeringspartij in de coalitie met de CDU. Ruim achthonderd functionarissen uit de Bondsrepubliek proberen achter ge sloten deuren uit te vinden wat ze moe ten doen om de groeiende argwaan on der de leden de kop in te drukken, dat de partij verraad aan haar principes pleegt, door in de grote coalitie concessies aan de regeringspartner te doen. Steeds meer SPD-ers komen tot de overtuiging, dat de hervormingsplannen van de regering om de debacle van het WENEN, (DPA). Bij een ontploffing in een munitiefabriek in de omgeving van Praag zijn dinsdag zeven arbeiders om het leven gekomen en 22 gewond. De ont ploffing en de brand die er op volgde hebben aanzienlijke schade aangericht. De Amerikaanse sergeanten Janes Jackson (rechts) en Daniel Pitzer (links), die met sergeant Edward Johnson (niet op de foto) uit ge vangenschap bij de Vietcong in de Verenigde Staten zijn teruggekeerd. De Vietcong liet de drie sergeanten verleden week vrij. (Telefoto). Erhardt-tijdperk te overwinnen ten koste van hen zelf, de kleine man, gaat. Vol gens een recent opinie-onderzoek zal 71 percent van de SPD-leden vinden dat ze het slachtoffer is of wordt van methodes, waarmee de staatsfinanciën moeten wor den gered, een bankroet bij de spoor wegen moet worden voorkomen en een rationalisatie van de kolenproduktie dient te worden bereikt. Vooral de SPD-minister van Economi sche Zaken Schiller wordt gedoodge- verfd als een „neo-liberaal". De plannen die hij de Bondsdag voor legde voor een oplossing van het kolen- probleem houden volgens de partij geno tqn tè weinig rekening met de eisen van de mijnwerkers. Dit vinden vooral de partijgenoten die deel uitmaken van de vakbonden van mijnwerkers en metaaL arbeiders. Hoewel de vakbonden officieel niet in de politiek ingrijpen, kunnen zij het de SPD bijzonder moeilijk maken wanneer zij de plannen van Schiller tegenwerken. Hetzelfde geldt voor de houding van de vakbonden tegenover de zogenaamde „Nodstandsgesetze" neer te leggen, zijn tal van SPD-leden dat blijkbaar niet. Het zou trouwens in de 105-jarige geschiede nis van deze partij niet voor het eerst zijn wanneer de verantwoordelijke lei ders zich bij een toestand neerleggen waarvan het hun plicht was geweest die te veroordelen en te bestrijden. De SPD wordt door haar conventionele houding als coalitiepartner ook steeds meer bedreigd door de activiteiten (voor al in het Ruhrgebied) van de verboden KPD, de Communistische Partij in West- Duitsland. De illegale publikaties van de KPD vinden een steeds grotere versprei ding, vooral onder de ontevreden vak bondsleden. Rechtsgeleerden werden het er onlangs over eens, dat de KPD, die bij een uit spraak van de hoogste Westduitse ge rechtelijk instantie in 1956 verboden werd weer tot legaal leven zou kunnen worden geroepen mits haar doelstellingen binnen de perken blijven die de Westduitse grondwet aangeeft. Maar zoals Willy Brandt dezer dagen op een persconferentie als zijn mening gaf, is het onwaarschijnlijk dat de in dertijd naar Oost-Berlijn „verhuisde' voorzitter van de KPD, Max Reimann. zijn goedkeuring zal hechten aan de op richting van een Westduitse Communis tische Partij onder die voorwaarde. gaat om door Lübke ondertekende blauw drukken voor het concentratiekamp „Neu Stassfurt") werd gestaafd door te zeg gen, dat de er op voorkomende handteke ningen van de huidige bondspresident ge fingeerd moesten zijn, omdat zij bij pro jectie precies over elkaar vielen, en nie mand zijn naam tweemaal op precies de zelfde manier kan zetten. Het weekblad „Der Spiegel" legde veer- 10 dagen geleden in een lang artikel uit dat het ministerie van Binnenlandse Za ken in zijn documentatie inderdaad ver valste stukken heeft afgedrukt, en wel vervalst door de overijverige vice-presi dent van de Oostduitse „Nationalrat", Kirchhoff. Het blad voegde er echter aan toe, dat op het ministerie ook fotokopieën aanwezig zijn, die direct van de originele afgenomen zijn, en waarop de handteke ningen van Lübke wel degelijk van elkaar verschillen Deze stukken werden echter in de brochure van het ministerie van Binnen landse Zaken niet gebruikt. Ook maakte het ministerie geen gebruik van de uitno digingen van de Oostduitsers om de origi nele stukken in Oost-Berlijn te komen be kijken. Op de recente ontwikkeling heeft het ministerie in Bonn zijn antwoord nog niet klaar. Een woordvoerder deelde mee dat de kwestie „wordt onderzocht". NEW YORK, (AP). Uit diplomatieke bron wordt vernomen, dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het jaarlijks debat over het lidmaatschap van China morgen zal beginnen. Dit besluit is genomen door voorzitter Cornelioe Manescoe, de Roemeense minis ter van Buitenlandse Zaken, na overleg met vele delegaties. Roemenië is een van de elf landen die een resolutie hebben in gediend om Peking de zetel van Formosa te geven. ALGIERS (Reuter en AFP) Flosy, het front voor de bevrijding van bezet Zuid-Jemen, zou volgens het Algerijnse persbureau ondanks Britse bombardemen ten oprukken naar Aden. Secretaris Mackawee heeft gezegd d at Flosy besloten heeft tot dit offensief om te bewijzen dat de groep vastbesloten is tot de uiteindelijke overwinning in Aden te blijven vechten. Volgens hem wordt in verscheidene gebieden van Zuid-Jemen gevochten. De opmars van Flosy-troepen is in Aden tegengesproken. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, George Brown, heeft in het Lager huis meegedeeld dat op 20 november in Genève onderhandelingen met het Natio nale Bevrijdings-Front (NLF) van de Zuidarabische federatie zullen beginnen over de machtsoverdracht. De Britse de legatie zal onder leiding staan van de minister zonder Portefeuille lord Shaekle- ton. ATHENE, (Reuter). De Griekse componist Mikis Theodorakis is te ziek om morgen met 31 anderen terecht te staan. Hij zal daarom op een later tijd stip apart worden berecht. Dit heeft een woordvoerder van het Griekse ministerie van Justitie meege deeld. Hij zei dat de toestand van Theo dorakis niet ernstig was, maar dat het proces naar verwachting verscheidene dagen in beslag zal nemen. De componist zou aan een maagaandoening lijden. Theodorakis en zijn 31 medeverdachten worden beschuldigd van ondermijnende activiteit. De componist werd in augustus gearresteerd. LAGOS, (Reuter). De federale Nige- riaanse regering heeft meegedeeld dat zij er in geslaagd is de rebellerende deel staat Biafra van het buurland Kameroen af te grendelen door de verovering van de grensplaats Ikang in het zuidoosten van Calabar. Volgens het militaire bewind in Lagos beheersen de federale troepen hiermee al le wegen van Zuidoost-Biafra naar Kame roen. ADVERTENTIE TOSCA geparfumeerde Eau de Cologne van f 1.50 af TOSCA-Parfum van f 2.95 af Vlootbezoek. Een Russisch smaldeel, be staande uit twee onderzeeboten, één torpedoboot jager en twee bevoorra dingsschepen, is de haven van Algiers binnengelopen voor een vlootbezoek. De voorgestelde kandidatuur van Schnez was voldoende, om lang slui merende spanningen tot een openlijke uitbarsting te doen komen, zo gaat de medewerker van het blad verder. Zij zouden hun oorzaak vinden in de al lange tijd omstreden top-organisatie van de Bundeswehr. In feite gaat het om de inspecteur-generaal Ulrich de Maizière en de inspecteur van de Luft waffe, generaal Steinhoff. Beide gene raals stonden op de lijst van minister van Defensie Schroder om opvolger van Von Kielmansegg te worden. Maar beiden zijn thans iets meer dan een jaar in hun huidige functies werkzaam en kunnen daar nauwelijks worden gemist. Ze waren respectievelijk de opvol gers van de generaals Trettner en Pa- nitzki, die in conflict waren geraakt met de toenmalige miniser van De fensie Von Hassel. Deze thans gepen sioneerde generaals waren te zamen met hun minister door de publieke opinie verantwoordelijk gesteld voor de dramatische reeks ongelukken met de „Starfighters" van de Luftwaffe. Panitzki's opvolger, Steinhoff, heeft het verongelukken van „Starfighters" in alle stilte uit de wereld geholpen en generaal De Maizière bevindt zich midden in de problematiek van de hoogstnodige hervormingen, waardoor hij moeilijk zijn werk in de steek kan laten. Toch zet de strijd, die door Trettner en Panitzki werd gevoerd, zich nu achter de schermen tussen hun opvol gers voort, aldus de „Süddeutsche Zei tung". Bij deze strijd moet echter in het oog worden gehouden dat er altijd al wrijving tussen het leger en de luchtmacht heeft bestaan. Nu Schnez de opvolger van Von Kielmansegg niet wordt, zou generaal Steinhoff de Luftwaffe-held uit de laatste oorlog graag naar Brunssum gaan om het conflict met De Maizière te vermijden. Maar nu blijkt dat mi nister Schroder zijn inspecteur van de luchmacht nog niet wil missen, pro beert men vanuit de luchtmacht te bewerkstelligen dat De Maizière de opvolger van Von Kielmansegg wordt. Niet alleen zou De Maizière uit het conflictveld verdwenen zijn, maar wel licht maakt Steinhoff dan een goede kans als opvolger van De Maizière in specteur-generaal van de landmacht te worden, wat een promotie betekent en tevens de invloed van de luchtmacht in de hoogste leiding zou doen toe nemen. Minister Schroder, die deze week na een lange rustkuur hij heeft enige maanden geleden een hartaanval ge had op zijn post is teruggekeerd, zal de grootste moeite hebben een nieuwe crisis in de Bundeswehr te voorkomen. De affaire-Schnez zal hem daarbij het zwaarst op de maag liggen. >A/VwlA#WVV%<vwvvl#VWWVW1AA#W1#,iW>il#>An,>A<,<inf>WA>v%>wwvvv<A#ww,>Aw^WlAA#W>»W%AfWMWVWWl«lAAA»WWlfliW>»M»>WWl<l^^ I Huurlingen. De Soedanese regering heeft vandaag alle vliegtuigen die blanke huurlingen vervoeren, het landen in of vliegen door Soedan verboden. Staken. De ambtenaren van het Italiaan se ministerie van Financiën zullen voor onbepaalde tijd in staking gaan. De vakbonden hebben hiertoe besloten ter ondersteuning van financiële eisen. Overleden. In Londen is in de nacht van maandag op dinsdag op 72-jarige leef tijd overleden Sir Archibald Nye .tij dens de tweede wereldoorlog als lui tenant-generaal verbonden aan de Brit se generale staf. Voorzitter. De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft, aan het begin van het nieuwe parlementaire jaar, de socialisl Van Acker bij accla matie herkozen als voorzitter, de Amerikaanse stad Jacksonville over- coma heeft gelegen is deze week in de Amerikaanse stad Jacksonville over leden. Hij stortte in 1957 met andere bouwvakarbeiders van een hoogte van vijf verdiepingen naar beneden toen een liftkabel brak, verloor het bewust zijn. Op reis. De Westduitse bondskanselier, Kiesinger, zal van 19 tot 28 november een officieel bezoek brengen aan India, Birma, Ceylon en Pakistan.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3