In 13 jaar uitgaven vernegenvoudigd Premiedruk wordt zakelijk en politiek heet hangijzer Uitkeringen liepen op tot jaarlijks 8 miljard feestje bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen! Rapport over gezag in de r.-k. kerk vrijgegeven VAN CAMPEN'S 198.- KNIPSELKRANT Radicaal apostolaat CaÜfcUm i ami ré si Indesit SLEUTELHANGERS b Raadsvergadering uitgeschreven op Sinterklaasavond Nadruk ligt op dienstbaarheid Emigratie van academici valt mee Waarom is advies van raad genegeerd", vraagt Kamerlid Zweedse industrie steunt Portugal DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 13 (Van onze correspondent) Levensgroot Hoe meer, hoe minder IJdele hoop DRY GIN Haal Henkes in huis Ermelo's burgemeester doof voor protesten VAN DE WEEK UITSLUITEND GELDIG OP VRIJDAG EN ZATERDAG Geen gewetensdwang De Christen-radicalen hebben veel aandacht in de pers gekregen naar aanleiding van het debat tussen K.V.P.-voorzitter, mr. Aal- berse, en de christen-radicaal drs. Bogaers en door het congres dat de radicalen in Schè vertin gen hebben gehouden. Zoals hét een goed christen (-radicaal) betaamt draagt hij zijn geloof uit aan de wereld. Dr. M. H. M. van Huiten, secretaris van de werkgroep van Christen radicalen en een van de mannen van het eerste uur denkt in deze richting. Hij zegt in een verslag in DE VOLKSKRANT dat de groep „als een soort apostelen zen dingswerk onder de kiezers van de christelijke partijen moet gaan doen". Stembusakkoord Radicaal genoeg? Niet uit de wikkels Politieke plaats Evangelisch ALLEbE£ CALIFORNIA SOEPEN IN BLIK KNIP UIT Benoeming mr. Baeten Grote Houtstraat 163 Kristal Peill Patzler UTRECHT. Van 1953 tot en met 1966 liepen de uitkeringen uit de so ciale verzekeringen op van nog geen miljard tot ruim acht miljard, waar mee ze in dat jaar precies negenmaal zo hoog waren als in 1953. Het natio nale inkomen vermenigvuldigde zich over die periode slechts met drie. Deze onthutsende cijfers, die over duidelijk de razendsnelle stijging van het uitgavenpeil der sociale verzeke ringen aangeven, zijn afkomstig van het ministerie van Sociale Zaken. Op zichzelf is het natuurlijk heel goed dat deze voorzieningen zulk een enorme groei hebben doorgemaakt. Daarmee is aangetoond, dat zij voorzien in een schreeuwende behoefte. Op dit ogenblik vervullen zij de onmisbare functie, het inkomen en daarmee de consumptiecapa citeit van miljoenen Nederlanders op peil te houden, waardoor de nationale econo mie veel minder gevoelig is geworden voor de gevolgen van inkomensschomme ling. De zaak heeft echter een keerzijde, en dat is de verdeling van de lasten der sociale verzekeringen over de twee finan ciers: de schatkist en de premiebetalers. De laatste tien jaar is de premiedruk toegenomen van ongeveer 23 tot 34 per cent van de premieplichtige loonsommen, waarmee volgens velen in het bedrijfs leven wel zo ongeveer het maximum is bereikt van wat gedaan kan en mag wor den. Ook de overheid houdt steeds vaster de hand om de beurs geklemd, en kan uit de algemene middelen nog nauwelijks iets meer missen voor de sociale verzeke ringen. „Eén van de grondbeginselen van de financiering van de sociale verzekering in Nederland is immers", zo betoogde mi nister Roolvink van Sociale Zaken on langs nog, „dat de uitgaven gedekt die nen te worden door premieheffing en dat premie wordt opgebracht door de ver zekerden". Houdt de overheid aan die stelling vast, dan komt er nimmer een einde aan premiestijging. Uit een onder zoek van het ministerie komt namelijk naar voren, dat ongeveer zestig percent van de uitgavenstijgingen voortvloeit uit de stijging van lonen en prijzen en van de toeneming van de „consumptie" der voorzieningen. De overige 40 percent is veroorzaakt door de invoering van nieuwe wetten en de uitbreiding van bestaande. Als de stijging der uitgaven, die voort vloeit uit oplopende lonen en prijzen en uit toenemende „consumptie", doorzet, dan moet dat de premiebetaler jaarlijks vier vijf percent meer premie (dan de ADVERTENTIE laatste premie) kosten. Komen daar nog nieuwe voorzieningen bij, dan is de kans wel zeer groot, dat de premiestijging snel ler toeneemt, dan het verdiende loon. Dit nu is het levensgrote probleem, dat inmiddels bij enkele instanties in studie is. In mei installeerde minister Roolvink de commissie-Vos, die zich moet bezig houden met het hele vraagstuk van de toenemende premiedruk. Ir. H. Vos is voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Eerste Kamer en oud-minister van Econo mische Zaken. Daarnaast is oud-minister Veldkamp van Sociale Zaken belast met de unificatie der sociale verzekeringen, die nu bij tal van autoriteiten nog te boek staat als „een bonte lappendeken". Zijde lings zal de heer Veldkamp ongetwijfeld met het premievraagstuk te maken krij gen, omdat integratie van het stelsel niet los te maken valt van wat dat wel kost. Minister Roolvink heeft tenslotte ook aan de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over deze problematiek. Berucht is al geworden zijn mededeling, dat wel licht gedacht moet worden aan bevriezing en zelfs geleidelijke afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind, om daarmee wat ruimte te maken voor an dere, onvermijdelijke uitgaven, zonder dat de premies daarvoor omhoog moeten. Behalve de globale vraag, hoe de premievloed nu en voor de toekomst in gedamd kan worden, roept ook de kwes tie van zwaarte der premies voor de ver schillende inkomensniveaus steeds drin gender om een oplossing. Het socialisti sche Tweede-Kamerlid mr. Th. van Lier heeft onlangs (bij de Kamerbehandeling van de algemene wet bijzondere ziekte kosten) een onthullend staatje geprodu ceerd, waaruit blijkt hoe weinig het draagkracht-principe geldt voor de pre mies van de AOW, de Weduwen- en Wezenwet, de Kinderbijslagwet en de Wet Bijzondere Ziektekosten. Wie een jaarinkomen heeft van f 7.000 betaalt aan bovenvermelde verzekeringen ruim elf percent van dat inkomen aan premie, voor f 10.000 is dat nog geen elf, voor f 15.000 bijna tien, voor f 16.000 ruim negen, voor f 20.000 bijna zeven en voor een jaarinkomen van f 50.000 nog geen twee percent. Dus: hoe meer geld men verdient, hoe minder men betaalt. Op zichzelf is dat niet onredelijk, omdat ook de uitkeringen aan betrekkelijk lage maxima zijn gebonden. Het zou niet juist zijn, de man met een inkomen van een halve ton de volle AOW-premie te laten betalen over zijn hele verdienste, terwijl hij daar later maar een schijntje van terugkrijgt. Om de verhouding tussen bij drage en latere opbrengst redelijk te hou den zijn er premiegrenzen vastgesteld, waarover maximaal premie wordt be taald. Dat is heel mooi gevonden, en was trouwens politiek een voorwaarde om de desbetreffende wetten aangenomen te krijgen. Op de een of andere manier zal echter iets aan het euvel gedaan moeten moeten, dat juist de laagste inkomens relatief het zwaarste de premiedruk en dus ook de stijging daarvan voelen. Misschien is de oplossing te vinden in grotere belastingaftrek, of anders in ge differentieerde premies voor de onder scheidene inkomens. In ieder geval moet het resultaat zijn, dat iedereen die met zijn inkomen onder de premieloongrenzen blijft, hetzelfde percentage van dat in komen afdraagt voor de sociale verzeke ringen. Het is ijdele hoop te verwachten dat binnen enkele maanden dit ingewikkelde vraagstuk aan een oplossing toe is. De commissie-Vos, door de minister tot spoed aangemaand, komt, naar verwachting, met enkele voorlopige adviezen, die later weer bezien moeten worden tegen de achter grond van de opzet van liet hele systeem zoals dat door dr. Veldkamp wordt ge zien. Ook de SER zal geen direct soelaas bie den, maar adviseren de premiestijging in het vervolg zo goed mogelijk te koppelen aan de loonstijging. Vermoedelijk moeten volgens de SER de kostenstijgingen die daar boven uitgaan dan maar betaald worden uit de algemene middelen. Daar mee is het vraagstuk, terug van de studie bureaus, weer in het politieke vlak ge komen, getuige de hiervoor aangehaalde uitspraak van minister Roolvink. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ERMELO. Burgemeester Langeman is doof gebleven voor de protesten van raadsleden en raadsverslaggevers tegen het bijeenroepen van de gemeenteraad op sinterklaasavond. Alle verzoeken om een andere avond daarvoor vast te stellen heeft hij naast zich neergelegd. Tenzij zij wegblijven valt het „heerlijk avondje" voor de raadsleden en de verslaggevers in het water. AMSTERDAM Het secretariaat van het pastoraal concilie van de Ne derlandse kerkprovincie heeft thans het rapport van de studie-commissie „Gezagsopvattingen en gezagsbele- ving in de kerkelijke gemeenschap" toegezonden aan de diocesane pasto rale raden en de deelnemers aan de plenaire vergadering van het concilie op 3, 4 en 5 januari 1968. De bedoeling van de concilieleiding is: bestudering en voorbespreking mogelijk te maken van deze kwesties die het onder werp van de vergadering vormen. Studie en gesprek kunnen resulteren in annotities bij het rapport ten dienste van de verga dering. In het rapport wordt vooreerst gesteld dat in een kerk, die naar haar aard een persoonsgemeenschap en waarin de per- ADVERTENT1E 140 liter table-top koelkast met Hornitex bovenblad, gerenommeerd in kwaliteit en afwerking. Praktische indeling met o.a. een groot vriesvak. Normale prijs 248.-. KLAPPER VAN DE WEEK PRIJS mm. DE ZAAK WAAR HU EENMAAL V £1 li \jf d i v 1 pen veel mees VOOR VEEL MINDER KOOPT CREMERSTRAAT 69 Radio-T.V. Bandrecorders enz. en opéénminuutafstand DR* SCHAEPMANSTRAAT 23 Koe/kasten HAARLEM-OOST TEL: 023-14750 Wasmachines, Slof zit igers enz. soonlijke waardigheid middelpunt is, de broederschap van allen met elkaar in de Heer voorop staat. De gezagsuitoefening zal daarom haar uitgangspunt moeten vin den in het respect voor de mens en voor diens onvervreemdbaar eigen verantwoor delijkheid. Het gezag van de ambtsdrager zal zich uiten in het zich als getuige ter be schikking stellen van de anderen, waarbij niet sprake is van een „onder" en „boven" in juridische zin. In concreto: in een kérk-persoonsge- meenschap is gewetensdwang „uit den bo ze", de ambtsdrager zal zich instellen op het doen van een appèl, op getuigen meer dan op het bereiken van resultaten. De motieven van beleidsbeslissingen worden aan betrokkenen kenbaar gemaakt. Opdat de ambtsdrager niet in een geïsoleerde po sitie komt zullen de kerkleden en de ambts dragers voortdurende dialoog onderhouden. Met betrekking tot de vraag „Wordt dit thans in de r.-k. kerk verwezenlijkt?" wor den factoren genoemd waardoor de positie van de ambtsdrager wordt bemoeilijkt, met daarop uitsluitend enkele belangrijk ge achte suggesties ter oplossing. Een factor is de uniformiteit in de kerk, die meer in juridische en uiterlijke zin wordt verstaan dan in geestelijke zin. Bin nen de ene r.-k. kerk moet ruimte zijn voor een veelvormigheid zowel in denken als in doen. Dit betekent onder meer dat naar omstandigheden van land en streek de leiders van' een kerkprovincie de be voegdheid moeten hebben zelfstandig aan de noden en verlangens van de betrokken kerkgemeenschap tegemoet te komen. Een andere factor is de aanspraak van de kerkelijke leiding op beslissingsbevoegd heid op terreinen waarop de ambtsdragers niet, of althans niet uit hoofde van hun ambt, deskundig zijn. Gedacht wordt aan politiek, onderwijs, maatschappelijk werk, gezondheidszorg, huwelijk en gezin. Voor zover bp genoemde terreinen van de kerk een standpunt wordt gevraagd zal de ver antwoordelijkheid gedelegeerd moeten wor den aan deskundige instanties. Als bemoeilijkende factor wordt voorts genoemd: de gesloten houding van de ker- DEN HAAG. De emigratie van aca demici geeft, in kwantitatief opzicht, geen aanleiding tot ongerustheid. Mogelijk is er wel enig kwaliteitsverlies. Aldus de „Werkgroep emigratie geleerden" die is ingesteld door de Koninklijke Nederland se Akademie van Wetenschappen en de Academische raad om een onderzoek in te stellen naar de migratie van Nederland se academici. Het resultaat van de studie is aangeboden aan de minister van On derwijs en Wetenschappen. Het onderzoek betrof ingenieurs, medici en hoogleraren. Een der conclusies van de werkgroep is, dat de migratie waarschijnlijk gedeel telijk op rekening komt van een sterk mobiele groep, die afwisselend in Neder land en het buitenland verkeert. Het me rendeel blijft in Europa werken. De werkgroep meent dat wel de econo mische motieven om te emigreren een rol spelen, maar dat zij niet doorslaggevend zijn. Radicaal apostolaat dus Het stembusakkoord is een belang rijk punt. DE VOLKSKRANT merkt hierover op dat een dergelijk akkoord belangrijk blijft omdat het het bewijs is van de wil om een progressief pro gramma ook werkelijk zoveel mogelijk waar te maken. „In al te eenzijdige discussies over het stembusakkoord zit echter het ge vaar dat het middel verward wordt met het doel. Dat doel is om in de christelijke partijen een meerderheid voor een radicaal programma te krij gen. En die taak heeft het congres van de christen-radicalen nu toch weer duidelijk voorop gesteld". Volkskrant-Wandelganger herinnert eraan dat er eens een tijd is geweest dat ook de vooruitstrevenden in de K.V.P. een akkoord vóór de verkie zingen met de P.v.d.A. niet zo erg nodig vonden. Dat was in de tijd van Romme, zo zegt hij. „Maar de vooruit strevenden hadden het gevoel, dat Romme slechts in uiterste noodzaak naar de V.V.D. zou gaan. Hij deed alles om het met de P.v.d. A. eens te wor den. Romme had zijn voorkeur voor de P.v.d.A. Wat belangrijker is: hij had ook in zijn partij de macht om zijn wil uit te voeren". HET PAROOL vroeg zich naar aan leiding van de discussie tussen de heren Bogaers en Aalberse af of het „radicaal" wel radicaal genoeg is. Het blad is bang voor een ontwikkeling die de democratie niet ten goede komt. „Bogaers en de Christen-radicalen moeten maar liever niet willen wat zij zéggen te willen, en in ieder geval dat wat zij zeggen te willen maar niet be reiken". De krant meent: Het christen-radicalisme en zijn streven naar partij-vernieuwing wordt pas echt en geloofwaardig als de radi calen werkelijk bereid zijn de conse quentie van hun politieke inzichten te aanvaarden door te zijner tijd het tafellaken dat hen nog verbindt met hun in opzet en structuur verouderde partijen door te snijden". Het blad noemt het betreurenswaar dig dat tegenover al het radicale ge- formuleer en geprogrammeer ook niet een oprechte poging wordt gedaan tot het opstellen van een „conservatief" programma. „Alleen al het „rechts van liet midden" of ronduit doordat zich langzamerhand begint af te tekenen wat in grote lijnen onder links wordt verstaan door degenen die zich zelf links vinden, wordt het een tamelijk eenvoudige zaak, om voorlopig dan óók maar in grote lijnen, aan te geven wat „rechts" is". DE TIJD schrijft dat het omstreden punt van het stembusakkoord nog niet helemaal uit de wikkels is gekomen. „Het woord zelf heeft men zoveel mogelijk vermedenwant men praat in deze kringen liever ever het samen werkingsverband" Het blad zegt niet de indruk te hebben „dat iedere Christen-radicaal dezelfde inhoud aan het begrip samen werkingsverband geeft, maar de ova ties wezen uit, dat een vrijblijvende opstelling van de confessionele partijen tegenover de partners met wie zij na de verkiezingen in zee willen gaan in geen geval meer geduld zal wor den". Maar welke procedure daarbij ge volgd moet worden en hoever men met dat „proberen" moet gaan, dat zijn vragen, die op het congres eigen lijk een beetje onder applaus bedolven zijn geraakt". De Tijd merkt voorts op dat een on middellijke en radicale aanvaarding van het congres neerkomt op de eis tot het heengaan van het kabinet-De Jong. TROUW schrijft dat op dit moment nog geen antwoord is te geven op de vraag waar we nu het congres voorbij is politiek gesproken staan. „Een bijzonder moeilijk punt blijft het zogenoemde stembusakkoord. De Christen-radicalen hebben zich ten op zichte hiervan bijzonder enthousiast opgesteld. Of het haalbaar is?" Dr. W. P. Berghuis heeft zich hiervan ge distantieerd. ADVERTENTIE 3_ VERSCHILLENDE gratis Plak hier de 6 BLIKSOEP-vlagge- tjes. Op elke California blikwikkel vindt U een vlaggetje. zendt mij 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats Plak die vlaggetjes! Opsturen aan: California Soepen Harderwijk kelijke ambtsdragers tegenover de publi citeitsmedia. De hierop aansluitende sug gestie luidt: door een open houding tegen over de publiciteitsmedia zal de verkondi gende opdracht van de r.-k. kerk worden vergemakkelijkt. Het laatste deel van het rapport is ge wijd aan „de dienstbaarheid van het ambt". Wil het ambt fungeren binnen de ge meenschap dan lijkt het noodzakelijk dat bij de keuze van de ambtsdrager een stem wordt toegekend aan de kerkleden en dat de ambtsvervulling aan een bepaalde ter mijn gebonden is, aldus het rapport. Er moet een vloeiende overgang zijn tus sen ambt en niet-ambt, zowel wat de ver kondiging als de diakonie betreft. Het rapport is opgesteld door acht van de twaalf leden der commissie, met name mgr. prof. mr. dr. J. J. Loeff, drs. Th. J. C. Beemer, prof. dr. J. A. Huisman, prof. dr. M. G. Plattel o.p., prof. mr. W. P. J. Pom- pe, drs. W. Stoop o.f.m., dr. J. de Valk en mr. drs. L. C. M. Meijers. DEN HAAG. „Is het juist dat bij de benoeming van het Katholieke Tweede Kamerlid mr. A. M. I. H. Baeten tot burgemeester van Maastricht het oordeel van de gemeenteraad niet is opgevolgd? Waarom is dit niet gebeurd?" Dit vraagt het Tweede Kamerlid mej. A. M. Goud smit (D'66) aan de minister van Binnen landse Zaken, mr. Beernink. Mej. Goudsmit herinnert aan hetgeen de minister in de memorie van toelichting op zijn begroting heeft gezegd: „Kennisma king van het oordeel van de gemeente raad of de wethouders omtrent de eisen die aan de te benoemen kandidaat moeten worden gesteld kan in veel gevallen van grote betekenis zijn". Volgens mej. Goud smit zouden alle raadsfracties van Maas tricht te kennen hebben gegeven dat een figuur met een degelijke kennis van eco nomische zaken zou moeten worden be noemd. Mr. Baeten is deskundige op het gebied van het onderwijs. Zo ziet de tekenaar van politieke prenten van Het Parool de ontwikke lingen in K.V.P. De FRIESE KOERIER schrijft dat het helemaal niet de vraag is of de plannen van de Christen-radicalen „interessant" zijn of „duidelijkheid in de politiek" brengen. „Het is de vraag of hun radicaliteit radicaal is en evangelisch, en radicaal omdat zijn evangelisch is. Iemand als Aalberse valt door de mand als hij zegt het moeilijk te vinden na een jaar alweer met een nieuw program ma voor het volk te komen. Dat is onevangelisch en niet-radicaal, want het opwindende van het evangelie is juist de opdracht tot nieuwe bekering. Ongeacht de eerder uitgereikte stuk ken bedrukt papier". Tot slot nog even dr. Van Huiten over Aalberse in een interview in HET PAROOL, waarin hij zegt dat de K.V.P.-voorzitter weg moet. „Als de K.V.P. over een half jaar of zo hele maal radicaal zou worden en Aalberse of de anderen zouden ineens uit een andere pijp gaan roken, dan begrijpen de kiezers dat niet". M ADVERTENTIE (Van onze correspondent) STOCKHOLM Ondanks het feit dat de beheerschapseommissie van de Ver enigde Naties enkele dagen geleden een resolutie heeft aangenomen waarin Por tugal werd veroordeeld omdat het wei gert onafhankelijkheid te verlenen aan zijn Afrikaanse gebieden, bezoekt mo menteel een Zweedse handelsdelegatie Portugal. Doel van het bezoek is het onderzoeken van de uitbreidingsmogelijkheden voor Zweedse industrieën en de export naar dit land. Bij de stemming in de Verenigde Naties dezer dagen kreeg de resolutie 80 stemmen voor, 8 tegen en 15 onthou dingen. Zweden hoorde bij de laatste groep, ondanks het feit dat men in vroe gere officiële uitlatingen het regime Sa- lazar van regeringswege heeft gecriti- seerd. In het raam van de E.V.A., waarvan beide landen lid zijn, is de Zweedse in dustrie nu bezig z'n investeringen in Por- tugel uit te breiden. Voornamelijk richt men hier zijn aandacht op de staalin dustrie. maar ook op confectiegebied heeft Zweden grote interesse in samen werking met Portugal. De Zweedse pers oefent scherpe critiek uit op de tweeslachtige houding van de regering. i

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13