Goed doordachte Anouilh bij het Nieuw Rotterdams Toneel RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT 1 O, 2 O Mini-orgel Schilderij van 210 meter Julien Kuypers overleden Behoud een jeugdig uiterlijk Filmmoord in Amsterdam Meinsma ziet af van tv-discussie NEGEN MUZEN LSD-blad in oprichting Dwergpoedel nog steeds modehond Conferentie over ontwikkelingswerk De oude draaidoos MIELE WASAUTOMATEN DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 15 Kort nieuws mm mmm wm - 4® Bezield Knap Simon Koster 132,- GOUD, GOUD, Het huis met het carillon Het huis van vertrouwen GROTE HOUTSTRAAT 49 \^TEL. 2 00 49 - HAARLEM j C. Boost De radio geeft vrijdag DAGELIJKS DEMONSTRATIE HARTENDORP T elevisieprogramma's (Van onze toneelcriticus) ROTTERDAM. In zijn inleiding tot „De leeuwerik" heeft Jean Anouilh er de nadruk op gelegd dat hij niet in het minst de bedoeling heeft gehad, iets bij te dragen ter verklaring van het mysterie van Jeanne d'Arc. Hij heeft het fenomeen Jeanne willen vertonen, zegt hij, „zoals kin deren het recht hebben om madeliefjes tot een tuiltje te schikken of om te spelen dat ze het zingen van vogels nadoen". Maar in die speelse stijl, en tussen allerlei frivoliteiten door, geeft hij de toeschouwer toch wel heel duidelijk te verstaan dat hij Jeanne ziet als de belichaming van het conflict tussen orthodoxie en humanisme, dat leidt tot de overwinning van de menselijke waardigheid, zelfs over de brandstapel. Daarom laat Anouilh het stuk niet eindigen met de dood van Jeanne, maar met het triomfante lijke hoogtepunt van haar leven: de kroning van Charles VII in de kathe draal van Reims. Een handige toneelmatige trouvaille, kan njen zeggen, maar niettemin zeer aanvaardbaar als uiting van Anouilhs visie op het wonder van de menselijke wilskracht. Liever de ooievaar. „De Haagse jeugd moet in de ooievaar blijven geloven". Deze uitspraak deed tijdens de behan deling van onderwijszaken in de Haag se gemeenteraad de heer J. C. Hooy- k.aas van de Boerenpartij. Hij kantte zich fel tegen de seksuele voorlichting welke op een viertal Haagse ulo-scho len was gegeven. AMSTERDAM In de studentensocië teit „Olofspoort" aan de Keizersgracht in Amsterdam is een groep van elf Am sterdamse kunstenaars woensdag be gonnen aan de tweede helft van een schil derij op papier, dat een totale lengte zal krijgen van 210 meter. De eerste helft is vervaardigd door zeven Vlaamse kunst schilders, die deel uitmaken van de zo genaamde nieuwe Rococcogroep. Het werk dat over anderhalve maand klaar moet zijn, wordt vervaardigd in het kader van de culturele revolutie. „Wij willen met dit werk bewijzen", aldus de leider van de Amsterdamse groep Herman Eyse- baert, „dat wij als kunstenaar individua listen zijn, maar tevens groepspersoonlijk- heid hebben". Het kunstwerk zal in januari lang wor den tentoongesteld rond het Stedelijk Mu seum in Amsterdam als een protest te gen het beleid van de museumdirectie, die volgens de heer Eysebaert te wei nig aandacht besteedt aan de hedendaagse Amsterdamse kunstenaar. BRUSSEL. Julien Kuypers, voorma lig directeur van de Belgische Radio- en T.V.-omroep en letterkundige is woens dagnacht in Brussel overleden. Hij was 75 jaar. Kuypers was ere-lid van de Ne derlandse Pen Club en van de Nederlands Vereniging van Letterkundigen. Salvador Dali in Parijs gesnapt bij het afleveren van een schilderij. HET Nieuw Rotterdams Toneel heeft met de wederopvoering van „De Leeuwe rik" (in 1954 door de Haagse Comedie voor het eerst in ons land vertoond) een goede greep gedaan. Het is een van Anouilhs sterkste stukken en het Rotter damse gezelschap heeft het voor het grootste deel zeer goed kunnen bezetten. Door het overlijden van Richard Flink moest de regie worden overgedragen aan Johan Greter en deze heeft er een voor treffelijk resultaat mee bereikt. In een goed doordachte opvatting, waarbij de balans tussen tragiek en humor, tussen de ernst van het proces en de luchtige sa tire van het hofmilieu uitstekend bewaard „De leeuwerik" („Jeanne ou L'Alou- ette"), toneelspel in twee gedeelten door Jean Anouilh. Vertaling: Ferd Sterneberg. Eerste opvoering bij het Nieuw Rotterdams Toneel op 3 novem ber in de Rotterdamse Schouwburg. Regie: Johan Greter. Hoofdrollen: An- net Nieuwenhuyzen, Johan Srhmitz, Bas ten Batenburg. Decor en kos tuums: Marte Röling. bleef, heeft Greter een heel stijlvolle en smaakvolle opvoering tot stand gebracht. Een simpele maar toch suggestieve to neelbouw (van Marte Röling) was pre cies voldoende om het kader van het pro ces van Rouaan aan te geven, waarin Jeanne's levensgeschiedenis in „flash backs" wordt vertoond. Het kaatsspel tussen de scènes van het proces en dat teruggrijpen naar het verleden, waarbij Anouilh menig dramaturgisch bravour- stukje presteert, was door de regisseur tot een feilloos vloeiend geheel gemaakt. De rol van Jeanne (indertijd gespeeld door Elisabeth Andersen) kreeg nu een prachtige, zeer bezielde en herhaaldelijk ontroerende vertolking van Annet Nieu- wenhuyzen. Op haar rustte de zwaarste taak van de voortdurende overgangen tussen het onstuimige boerenmeisje dat alle hindernissen spelenderwijs overwint en de hulpeloze gevangene die vertwij feld probeert weerstand te bieden aan de spitsvondige theologische redeneringen van haar rechters. Het was een creatie van grote intensiteit en diepe menselijk heid. Jeanne's grote tegenspelers in dit stuk zijn enerzijds de dauphin Charles, die zij door haar overtuigingskracht weet mee te slepen, en anderzijds de voorzitter van de geestelijke rechtbank, bisschop Pierre Cauchon, tegen wiens humaan klinkende religieuse argumenten zij niet op kan. Bas ten Batenburg speelde de dauphin heel geloofwaardig als een intelligente cynicus, weliswaar een slapoeling maar ni"t de karikatuur die van deze rol nogal eens wordt gemaakt. De Cauchon van Johan Schmitz was een boeiende, beza digde figuur, vooral treffend in de fijne nuances waarmee hij liet doorschemeren dat hij graag edelmoediger zou willen zijn dan de kerkelijke voorschriften hem toestaan. Van de andere spelers moet vooral Gerard Hartkamp worden genoemd als de anti-menselijke inquisiteur voor wie de Idee alles en het individu niets is; een knap gespeelde, kleine maar hoogst be langrijke rol. Eric Schneider was niet erg overtuigend als de Engelse officier diplomaat die het landsbelang laat pre valeren boven zijn persoonlijke sympa- ADVERTENTIE thieën en antipathieën. Edmond Classen gaf een nogal gechargeerde vertolking van de fanatieke promotor. Dries Smits was een rondborstige, stoer-primitieve La Hire en Jan Kruyk gaf een warme men selijke toon aan broeder Ladvenu. Ook Pieter Lutz als De Baudricourt, Rie Gil- huys als koningin Yolande en Sacco van der Made als Jeanne's vader leverden goede bijdragen tot een opvoering die mede dankzij de levendige vertaling van Ferd Sterneberg een welverdiend suc ces heeft geoogst. ADVERTENTIE De vrouw van midden dertig vraagt zich af en terecht hoe de jeugd van haar huid het beste bewaard kan blijven. Een eenvoudige dagelijkse verzorging van gezicht en hals met Olie van Olaz is hierop het antwoord. Deze vochthoudende tropische olie, verkrijgbaar bij drogisten en parfume rieën, houdt het vochtgehalte van de huid op peil en vormt door haar unieke eigenschappen de best denk bare bescherming tegen rimpelvor ming. Olie van Olaz schenkt u een zachte en jeugdig-frisse teint en is een weldaad, voor de huid. Margaret Merril (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Ongeveer op de plaats waar in de dertiger jaren de kleinkunste naar Pisuisse vermoord werd „sneuvel de" gistermiddag op het Rembrandtplein in Amsterdam akteur Guido de Moipr. Hij werd „geveld" door kogels uit een door collega Piet Römer gehanteerde revolver. Het betrof een opname voor de film „Love in Amsterdam", die op het ogen blik in onze hoofdstad gemaakt wordt naar het gelijknamige boek van Nicolaas Freeling. Naast Wolfgang Kieling, William Mar lowe, Pamela Ann Davy en Catharina von Schell spelen er vrijwel alleen Ne derlandse akteurs en aktrices in mee Afgezien van Guido de Moor en Piet Rö mer zijn dat: André van den Heuvel, Lo van Hensbergen. Liesbeth Struppert, Eli sabeth Versluys, Erik Plooyer, Onno Mo lenkamp en Will van Seist. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM. In het televisie-pro gramma „Ja, Nee, geen mening" zal in tegenstelling tot eerdere berichten geen discussie plaatsvinden tussen dr. L. Meinsma, medisch directeur van de landelijke organisatie voor kankerbestrij ding, en een vertegenwoordiger van de sigarettenindustrie. Het debat zou gaan over de vraag of het dienstig was het teer- en nicotinege halte van sigaretten op de verpakking te vermelden. Volgens dokter Meinsma heeft de sigarettenindustrie geweigerd met hem in het openbaar te praten. Ook de voorzitter van de medische adviescom missie van deze industrie zou niet zijn ingegaan op de uitnodiging. Met een neu trale derde zei Meinsma niet te willen praten. De sigarettennidustrie had voor gesteld professor A. I. M. Keulemans van de Technische Hogeschool in Eindhoven aan het gesprek te laten deelnemen. Annet Nieuwenhuyzen en Pieter Lutz in „De Leeuwerik". Hét stylofoon-orgel wordt bespeeld met een pen en gevoed door een batterij van negen volt. Voor ge bruik in de kerk kan het met een versterker worden verbonden. Ongeluk. De dirigent van het Radio Phil- harmonisch Orkest, Jean Fournet, zal tengevolge van een auto-ongeluk, waar bij hij dinsdag betrokken was, voorlo pig niet kunnen optreden. De auto waarmee de heer Fournet onderweg was van zijn woonplaats Parijs naar Nederland, raakte in Brasschael in België betrokken bij een ongeluk. Daar bij brak de heer Fournet zijn linker been en liep hij inwindige kneuzingen op. (Van onze correspondent) UTRECHT. Vermoedelijk op de dag van „the flight to lowlands paradise", een grote happening in de Utrechtse jaarbeurshallen (24 november) zal een nieuw maandblad verschijnen, dat gewijd is aan bewustzijnsverruimende middelen. Het blad, dat de naam Alice-D-Day krijgt, wordt geredigeerd door Bert Stro- mer, Mario Tymosz en Gert Mochèl. Als medewerkers zijn ondermeer aangetrok ken de Amerikaanse ex-hoogleraar en drugs-propagandist Timothy Leary, de filosoof Hübner (ex-directeur van de school voor wijsbegeerte in Amers foort) en de auteurs Noud van den Eere- beemt en Simon Vinkenoog. Het blad wordt gedrukt bij de NVSH in De Haag. Het eerste nummer krijgt een omvang van 12 tot 16 pagina's. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Koninklijke Neder landse kennelclub „Cynophilia" houdt zon dag haar achtenzeventigste internationale rashondententoonstelling „Winner 1967" in de RAI in Amsterdam. Op deze ten toonstelling zijn ruim 1300 honden van ongeveer 100 verschillende rassen te zien Hiervan komt 20 percent uit het buiten land. Voor de expositie bestaat grote be langstelling. Enkele groepen Engelse hon denliefhebbers hebben vliegtuigen gechar terd om „Winner" hij te kunnen wonen. De poedels zijn op de tentoonstelling het meest vertegenwoordigd. De poedel, met name de dwergpoedel, behoort met de dashond op het ogenblik tot de mode rassen. Enkele bijzondere honden op de tentoon stelling zijn de fila brasileiro, een uit Brazilië afkomstige dogachtige hond, de black and tan toyterrier uit Engeland en de pronkrug. AMSTERDAM. In Afrika, Azië en Latijns Amerika leveren thans ongeveer 100.000 vrijwilligers hun bijdrage aan het ontwikkelingswerk. Van dit aantal is een kwart afkomstig uit geïndustraliseerde landen. Nederland draagt ongeveer 200 vrijwilligers bij. Van vandaag tot 22 no vember worden in het internationale een trum van het Tropeninstituut in Amster dam drie conferenties gehouden door het Internationale Secretariaat voor Vrijwil- ligersdiensten, ISVS. Het doel ervan is een hechtere samenwerking tussen de vrijwilligerskorpsen en de organisaties van de Verenigde Naties, die in de jonge landen werkzaam zijn. Het ISVS is opgericht in 1962. Er zijn 48 landen bij aangesloten. Nederland maakt deel uit van de 13 leden tellende bestuursraad. ADVERTENTIE GOUD.... Goud voor haar, goud voor hem in ieder geval: goud met Sinterklaas, dat belooft een fijne traditie te worden. En wij doen daaraan mee, met een prachtige collectie „goud-voor-iedereen" (Van onze filmcriticus) AMSTERDAM De acteur aan wie Simon van Collem vanavond een groot deel van zijn „Oude draaidoos" zal be steden is Lon Chaney, een fenomeen in zijn tijd dat bekendstond als „de man met de duizend gezichten". Als kind van doof stomme ouders had Chaney een groot mi misch talent uit zijn jeugd overgehouden en tegelijk een bijna ziekelijke belang stelling voor mensen die door de natuur misvormd of gehandicapt zijn. Door zijn personificaties van mismaakten, kreupe len en misvormden, waarbij zijn virtuosi teit in het grimeren te pas kwam om ook in het gezicht gruwelijke veranderingen aan te brengen, kreeg hij een populari teit die met die van de mooiste ster uit die tijd kon wedijveren. Dat gebeurde in de jaren twintig, nadat Lon Chaney be roemd was geworden door zijn uitbeelding van Quasimodo in „De klokkenluider van de Notre Dame" (1923) en vervolgens in ,De man die de klappen kreeg" en „Het spook van de Opera" triomfen vierde. Toen hij naam begon te maken, na bijna tien jaar als figurant zijn kansen te heb ben afgewacht, was Lon Chaney al veer tig. Hij heeft de ongezonde bezigheid van zich te misvormen en lelijk te maken maar enkele jaren kunnen volhouden. In 1930 stierf hij na zeven jaar eerste acteur bij Universal te zijn geweest. Zijn zoon, Lon Chaney jr. heeft daarna de voetstap pen van zijn vader gedrukt door ook in verschillende griezelfilms op te treden. In ,De oude draaidoos" zullen fragmenten uit „De klokkenluider" en „Het spook" vertoond worden en als vergelijkingsma teriaal overeenkomstige scènes uit latere Klokkenluiders" met Charles Laughton en Anthony Quinn in de rol die Chaney groot h:eft gemaakt. Nederland 2 De VARA komt de eer toe het eerste jeugdprogramma in kleur te brengen. Het is Fenklup, deze keer Fen- kleur geheten. Er komen weer enkele buitenlandse groepjes op bezoek bij pre sentatrice Yvonne van Zuiden. Onder anderen P.P. Arnold, Jon Walker, Pink Floyd en John Mayal. Na het journaal en Achter het Nieuws een verhaaltje van Simon Carmiggelt en vervolgens het meest gespeelde stuk van de meest ge speelde Nederlandse toneelschrijver Jan Fabricius: Onder één dak. Willy van Hemert maakte de televisiebewerking en tekende ook voor de regie. In de belang rijkste rollen zien we Jan Lemaire, Rob Milton, Jacques Commandeur en Fritz Butzelaar. Voorts Jan Hundling, Jeanne Verstraete, Ida Bons, Kitty Jansen, Els Bouwman en Rudi Falkenhagen. Hoofd persoon is een boer, die leeft te midden van zijn kinderen na de dood van zijn vrouw. De oude man is nooit een grote vriend van zijn kinderen geweest; nu zijn vrouw hem is ontvallen, overleggen de kinderen, wat ze met de oude man aan moeten. Ze hebben er allemaal hun idee over en ook de notaris weet wel een op lossing. Vah enige liefde van de kinderen voor hun vader blijkt evenwel niets. Al leen Dora, de vrouw van Wolter, zijn zoon, denkt er anders over. Zij woont met de oude man „onder één dak" en begrijpt wat haar plicht is, hoewel de oude stijfkop nu bepaald niet die dank baarheid van haar had verdiend, want in zijn ogen was Dora nauwelijks de vrouw van zijn zoon. Na deze anderhalf uur nog een korte documentaire van Hedy d'An- cona en Wouter Gortzak over de vrije tijdsbesteding in de toekomst onder de titel Brood en Spelen. Nederland 2. In het NTS programma eerst Pipo, het nieuws en van Gewest tot Gewest. Vervolgens de slotbeschouwing van Bob Spaak over de voorbereidingen van Mexico voor de Olympische Spelen van volgend jaar. Het laatste kwartier van het voorprogramma is voor Openbaar Kunstbezit. Drs. F. Haks vertelt over een Italiaans ruiter beeld je, dat te vinden is in het Rijksmuseum in Amsterdam. De VPRO eerst met Simon van Collems oude draaidoos. Een half uur vervolgens de zangeres Eartha Kitt. Vervolgens een VPRO-programma, waarin Netty Rosen- feld en K. Schippers de positie van de hedendaagse vrije kunstenaar in onze maatschappij belichten. Tot slot van de avond Kenmerk-laat, waarin André Truy- man en Wim Koole graven in de kerke lijke problematiek. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.20 Lichte gramm. muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Opera. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen. 11.55 Beurs. 12.00 Blik op de wereld. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting voor de landbouw. 12.40 Licht instrumentaal kwartet. 12.50 Le zing. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Klassieke muziek. 14.30 Idealen in 1945 en realisatie: gesprekken. 15.60 Vliegende blaad jes. 15.30 Buitenlander over Nederland (le zing). 15.30 Lichte orkestmuziek. 16.00 Nws. 16.02 Thuis. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Klassieke muziek. 17.40 Informatie. 18.00 Nws. 16.02 Thuis. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Klassieke muziek. 17.40 Informatie. 18.00 Nws. 18.15 Commentaar op informatie. 18.20 Uitzending van het G.P.V. 18.30 Hee. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 De toekomst van ons onderwijs (lezing). 19.30 Nws. 19.35 Chine se mozaïek. 20.45 Agressie: gesprekken. 21.00 Amusementsmuziek 22.30 Nws 22.40 Actua liteiten. 22.55 Licht gevarieerd platenpro- gramma. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Licht klassiek platenprogramma. 7.55 Over weging. 8.00 Nws. 8.10 Licht klassiek platen- programma. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee. 14.05 Schoolradio. 14.30 Musiesta. 15.00 Klassiek pianoconcert. 15.30 Voor oude re luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Filmmuziek. 16.30 Voor tieners. 17.15 Jazztrio. 17.30 Sportkompas. 17.50 Actualitei ten. 18.00 Klassieke en moderne muziek. 18.30 Nws. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Voor de tieners. 19.40 Wereldpanorama. 19.50 Uit. 20.55 Toespraak. 21.00 Tien jaar vroeger, tien jaar later, (hoorspel). 21.40 Filmmu ziek. 22.00 Met andere woorden. 22.30 Nws. 22.40 All In. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Licht platenprogramma. 11.00 Nws. 11.02 Licht platenprogramma. 12.00 Nws. 12.02 Ons kent ons. 13.30 Help. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Nieuw platen programma. 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.02 Operette-Varia. 17.00 Nws. 17.02 Sport. 17.05 Zingende bougie. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.05 Landbouwrubriek. 12.15 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buitenlands persover zicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Folkloristische muziek. 17.45 Liederen- recital. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. ADVERTENTIE met ln ons VOORLICHTINGSCENTRUM. GEN CRONJÉSTRAAT 43 - TEL 52760 VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Fenklup, tienermagazine. 19.53 Stichting Socutera. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nws. 20.45 Voordracht. 20.50 Onder één dak, tv-spel. 22.20 Arbeid en vrije tijd, nu en morgen (documentaire). 23.00 Journaal. NEDERLAND II 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Olympische Spelen 1968 in Mexico City. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 De oude draaidoos. 21.00 Eartha! 21.26 Kunstprogramma. 21.56 Kenmerk. 22.26 Reclame. 2230 Journaal. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 10.20 Schooltelevisie. 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Luipaard op schoot. 19.32 De vliegende non (TV-film). 19.56 Reclame. 20.00 Journaal 20.16 Reclame 20.20 AVRO's Televizier. 20.50 De Ronnie Tober-show. 21.30 Voor de vuist weg. 22.40 Journaal. NEDERLAND II 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Die van hiernaast (TV-feuilleton). 19.33 Open oog. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Vi- docq. 20.45 Amusementsprogramma. 21.30 Farce Majeure. 21.50 Actualiteiten. 22.11 Oost en West. 22.21 Reclame. 22.25 Journaal

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15