VAN DAG TOT DAG De Gaulle wil tegenstanders begenadigen Hanoi wil zo sterk mogelijk staan bij onderhandelingen Miljoen verlies voor het V ietnam-tr ibunaal Pennies V Bontmodehuis Dick Bartels Miiller, een energieke beul achtergrond commentaar op actuele zaken en Portugal door Veiligheidsraad veroordeeld Washington door offensief verrast Maandag debat in VN over China Brandend maagzuur, Joodse kinderen levend begraven FAO-leiding gaat misschien naar dr. Boerma Eilanden terug naar Japan Rode Zee wordt wellicht afgesloten Egypte wil snelle oplossing voor de crisis SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN Artsenstaking in België amm donderdag 16 NOVEMBER 1967 3 Proces in Athene SINT NICOLAAS-GESCHENK IS EEN GESCHENK IN BONT BONTMODEHUIS (Van onze correspondent) BONN. Heinrich Müller werd in 1900 in München geboren. Tijdens de Duitse Weimarrepubliek maakte hij snel promotie bij de politie, waar hij zich een goed organisator toonde. Nog voor 1933 werd hij lid van de NSDAP. Hij verkreeg door zijn bekwaamheden al spoedig bekendheid bij de top van de partij. Na de machtsovername in 1933 ontpopte hij zich als een beschermeling van Himmler. Deze was bijzonder tevreden met de zeer energieke en volkomen a-politieke Müller. Vanaf 1935 tot het einde van het derde rijk, tien jaar later, was hij hoofd van de geheime politie, de Gestapo. Vervolg van pagina 1 Enkele jaren geleden schreef de Fran se journalist en China-kenner Robert Guillain in zijn voorwoord tot het boek „China er is steeds een ooggetuige" van Pelissier: „Het nabije verleden van China is van een treffende actualiteit, die men moet kennen om het actueelste en brandendste van alle onderwerpen van onze tijd beter te begrijpen: het China van Mao". Hij bedoelde daarmee, dat men in Chi na's verleden overvloedige verklaringen kan vinden voor het tegenwoordige ge drag van „Peking-China", als men ten minste de moeite neemt dat verleden te bestuderen. Hij vervolgde: „Wist men hoe het Westen meer dan een eeuw lang China en de Chinezen behandeld heeft? Een Europeaan zal het boek van Pelissier niet kunnen lezen zonder een gevoel van schaamte. De te genwoordige woede-uitbarstingen van China zouden verklaarbaar kunnen blij ken door meer dan een eeuw van Wester se wreedheid en roofzucht. Iemand heeft eens gezegd: „Ik weet niet of er een geel gevaar bestaat, maar vraag eens aan de Chinezen wat zij denken van het blanke gevaar!" Dit klinkt hard voor Europese oren, het klinkt als een uiting van de veelge smade blanke neiging tot zelfvernietiging, die zo vaak gehekeld wordt door over tuigde aanhangers van de theorie der blanke superioriteit. Toch is de verhou ding tussen communistisch China en de blanke buitenwereld in onze tijd genaderd tot het punt! waarop het alleen maar nuttig kan zijn te zoeken naar verklarin gen en argumenten voor de brute, agres sieve houding der Chinezen. Meer kennis van de recente Chinese geschiedenis en meer bekendheid met de slechte rol, die het Westen daarin heeft vervuld, kunnen wellicht iets wegnemen van de vooroor delen waarmee het tegenwoordige China door Europeanen en Amerikanen wordt omringd. Er zou misschien ook een nut tige les uit te putten zijn bij de overwe ging van de vraag, of China in de VN moet worden opgenomen een vraag die dezer dagen weer formeel in New York aan de orde wordt gesteld en die zonder twijfel onder Amerikaanse druk voor de zoveelste maal met „neen" zal worden beantwoord. Wanneer men de moeite neemt de ge schiedenis van het Chinese communisme te bestuderen, dat na de Chinees-Japanse oorlog van 1937 tot 1945 in snel tempo het regime van Tsjang Kai Tsjek vermor zelde en in vier jaar tijds de Kwomin- tang van het Chinese vasteland verdreef, vindt men daarin elementen genoeg die een verklaring vormen voor de wonder baarlijke verbreiding van het communis me onder de Chinese bevolking. Wan neer men daarentegen de internationale politiek van datzelfde tijdperk bekijkt, waarin de buitenwereld de logica van die revolutie blijkt te negeren en de ver dreven Tsjang Kai Tsjek als de enige vertegenwoordiger van China blijft ver eren, dan moet men wel bijzonder weinig toegankelijk zijn voor realistische over wegingen, wil men niet inzien dat het Westen zelf voor een groot deel schuld draagt aan de dreiging, die thans binnen de continentale grenzen van China is opgebloeid. Het valt niet te verwachten dat in Europa zelfstandigheid van oordeel en nuchterheid voldoende aanwezig zijn om in de kwestie-China en VN de Ameri kaanse koppigheid te weerstaan. Toch is de enige kans van de wereld om China niet tot het uiterste van vijandigheid bedreiging te prikkelen, gelegen in een toelating van Peking tot de VN. De enige kans ook om China te leren kennen en China de gelegenheid te geven, het Wes ten te leren kennen, waardoor mogelijk een begin van verstandhouding en sa menwerking zou kunnen worden gescha pen in beider belang. Als het Westen een schuld heeft in te lossen, kan het dat het beste doen op een jnoment waarop het door die inlos sing zijn eigen veiligheid kan vergroten. Een voortgezette isolatie van China wijst onherroepelijk in de richting van een wereldcatastrofe, waarvan Vietnam al zeer duidelijk het „begin van de brand" vormt. rVWWWWWN/WWWVWWWWWWWWWWVWWV MWWWWWVAAAAAAAAAAAAAAAMlAAfWtAAAAAAAAAAAMWWV NEW YORK (AFP en Reuter) De veiligheidsraad heeft Portugal veroor deeld omdat dit land niet verhinderd heeft dat huurlingen Angola hebben gebruikt als basis voor aanvallen op Kongo. Van Portugal wordt geëist onmiddellijk elke soort hulp aan huurlingen te staken. PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft onder voorzitterschap van president De Gaulle een wetsontwerp goedgekeurd dat voorziet in amnestie voor degenen, die zich actief hebben verzet tegen het verle nen van onafhankelijkheid aan Algerië in 1962. Het parlement zal het ontwerp deze maand nog behandelen. De maatregel heeft volgens de minister van Voorlichting, Georges Gorse, betrek king op 274 personen, van wie er 62 nog gevangen zitten. Honderd vijf tig, van wie tien in de gevangenis, komen voor auto matische amnestie in aanmerking. Voor de overige 124 gevallen zijn afzonderlijke am nestiedecreten van president De Gaulle nodig. Tot deze groep behoren degenen, die zich aan moord hebben schuldig gemaakt en de leiders van het verzet tegen de rege- ringspolitiek inzake Algerië. Leiders van het verzet, die nog gevan gen zitten, zijn de voormalige generaals Raoul Salan en Edmond Jouhaud, die le venslang hadden gekregen. De voormalige generaals Maurice Challe en Henri Zeiler werden vrijgelaten zonder amnestie te heb ben verkregen. Oud-premier Georges Bidault verblijft, zoals bekend is, in België. De voormalige naaste medewerker van de Franse presi dent, Jacques Soustelle, die zich eveneens tegen De Gaulle's Algerijnse politiek keer de, zou zich in Zwitserland bevinden. VIMIflAAAMWWVMMIA/WWMAA/WWWWIA/WyWWVMMAMtfWV (Van onze correspondent) WASHINGTON. Te midden van alle optimistische rapporten waarmee de week in Washington begonnen werd kwam het Noordvietnamese offensief in Dak To als een slag. Woensdag immers begon men hier aan de eerste besprekingen over de toestand in Vietnam. Ambassadeur Bunker had op de drie televisie kanalen al lang en breed over de vooruitgang gesproken en generaal Westmooreland verklaarde maandag op weg naar Washington dat de Viet- cong en de Noordvietnamezen „een enorme klap kregen". NEW YORK (AP). De algemene ver gadering van de Verenigde Naties zal maandagmorgen beginnen met het debat over de toelating van China tot de V.N. De algemene verwachting is dat na het debat de assemblee een resolutie om Peking de zetel van Formosa te geven zal verwerpen. De resolutie heeft de steun van 11 communistische en niet gebonden landen. Vijftien westers-georiënteerde landen hebben een resolutie ingediend welke opnieuw vaststelt dat voor een der gelijke wijziging een meerderheid van tweederde is vereist. Ook wordt verwacht dat tussen nu en maandag Italië, Nederland, Chili, Colum bia, IJsland en nog andere landen een resolutie zullen indienen waarin er op wordt aangedrongen dat een commissie de kwestie van de toelating van Peking zal bestuderen. (Van onze correspondent) STOCKHOLM De eerste zitting van het Vietnamtribunaal die in mei van dit jaar in Stockholm is gehouden heeft een ver lies opgeleverd van ruim een miljoen gulden. Voor de Britse filosoof lord Bertrand Russell en zijn aanhangers op wiens initiatief de „oorlogsmisdadigers- processen" zullen worden gehouden be tekent dit financiële fiasco een zware klap die een volledig faillissement tot gevolg kan hebben. Het is officieel bekend dat lord Russell de Amerikaanse royalties van zijn bio grafie ongeveer zevenhonderdduizend gulden in de beweging heeft gefinan cierd, terwijl hij eveneens voor hetzelfde doel twee schilderijen, een Picasso en een Miro, opbrengst ruim vierhonderdduizend gulden, heeft laten verkopen en ook an dere inkomsten van zijn boeken ter be schikking van de organisatie heeft ge steld. Dit geld is echter allemaal verbruikt en de situatie op het economische front is dusdanig verslechterd dat men gedwon gen is geweest tien vaste medewerkers te ontslaan. Eveneens blijven bijdragen aan de „steun Vietnamactie" verder uit. Het grootste kapitaal ligt echter vast in de privécollectie van de beroemde filo soof. De waarde van dit archief met ge schriften en brieven wordt op minstens tien miljoen gulden geschat. Aangezien de banken dit echter niet als borg wensen ADVERTENTIE druk op dé maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt HILDESHEIM (DPA). In de Poolse stad Hrubieszow hebben in het voorjaar van 1943 mannen van de Duitse grens politie een aantal joodse kinderen levend begraven in een massagraf. Dit heeft een inwoonster van Tel Aviv, Ruth Tatarko, verklaard voor de rechtbank in Hildes- heim (Nedersaksen), waar vijf vroegere leiders van de Duitse grenspolitie en het districtscommando in Hrubieszow terecht staan. Alleen de chefs van staven meenden dat Dak To niet op een beter moment had kunnen gebeuren. In de komende dagen moet in Washington opnieuw worden be slist of er gepauzeerd zal worden met de bombardementen met Kerstmis en nieuw jaar. De militairen vreesden dat de presi dent wel eens zou kunnen besluiten om die pauze wat langer te laten duren nu zovele bondgenoten daarom vragen. De generaals hebben al weken gewaar schuwd dat de Noordvietnamezen daar door winst zouden boeken. Hét offensief van Dak To bewijst dat de vijand alles op alles zet om sterker te staan als er inder daad nog voor de verkiezingen in Ameri ka onderhandelingen zouden zijn over vrede in Vietnam, en een compromis in Vietnam zien zij als een schandelijke nederlaag. Al eerder is gebleken dat in Washington een langere pauze in de bombardementen niet populair is op dit moment. Het offen sief van Dak To moet, zo menen de mili tairen, met kracht worden beantwoord. Vooralsnog zal president Johnson hun advies volgen. Wel wordt er op dit ogen blik een rapport 'voorbereid over de si tuatie in Vietnam. De president heeft een dergelijk overzicht hard nodig in januari wanneer hij zijn troonrede, de „State of the Union" moet houden. Drie problemen houden de president het meeste bezig tijdens de besprekingen die vandaag zijn begonnen. Zo langzamer hand moeten er commandowisselingen plaats vinden in Vietnam en Honoloeloe, van waaruit de bombardementen worden gedirigeerd. De grote problemen met de begroting maken uitbreiding van de oor log moeilijker (kosten nu negen miljard te beschouwen of accepteren het ge rucht doet de ronde dat de collectie reeds aan de universiteit van Texas zou zijn verkocht slaagt men er niet in vol doende geld bijeen te krijgen om het voortbestaan van deze vredesbeweging te garanderen. Desondanks begint men volgende week met de tweede zitting van het tribunaal in het Deense stadje Roskilde. Tijdens de ze zitting zal worden onderzocht in hoe verre West-Duitsland en Japan zich heb ben schuldig gemaakt aan oorlogsmis daden door hun medewerking aan de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam. West-Duitsland fabriceert ondermeer chemicaliën en gifgassen die in Vietnam worden gebruikt, maar volgens de con ventie van Genève zijn verboden. Even als in Stockholm zal ook ditmaal de Franse schrijver-filosoof Jean Paul Sartre woordvoerder zijn. ROME. (Reuter) De Nederlander dr. Hendrik Boerma maakt een k&ns ge kozen te worden tot directeur-generaal van de F A O, de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties, waarvan 119 landen lid zijn. Op een vol tallige bijeenkomst van deze organisatie in Rome is namelijk woensdag besloten dat de huidige directeur-generaal, de In diër Dr. Binay Rajan Sen, niet kan wor den herkozen op grond van een besluit van 1963. Dr. Sen had zich wel voor herverkie zing kanditaat gesteld. Hij heeft deze post (salaris 140.000 per jaar) sinds 1956 bekleed. Zijn ambtstermijn eindigt dit jaar. De conferentie heeft nu besloten in no vember een keuze te maken uit de twee directe medewerkers van dr. Sen, name lijk dr. Boerma en dr. Hernan Santz Cruz van Chili, en de ondersecretaris van de V N, de Senegalees dr. Gabriel d'Ar- boussier. WASHINGTON (Reuter) Jepan krijgt de Bonineilanden terug, die in de tweede wereldoorlog door Amserikaanse mari niers werden bezet. Ook zullen stappen worden ondernomen om te komen tot te ruggave door de Verenigde Staten van de Rioe-Kioe-eilandengroep, waar zich op het eiland Okinawa een belangrijk Ameri kaans militair steunpunt bevindt. President Johnson en de Japanse mi nister-president Sato hebben dit in een gezamelijke verklaring bekendgemaakt. Premier Sato is voor officiële besprekin gen in Washington. gulden per maand). Kan er op deze schaal geopereerd worden als er geen belasting verhoging of kleine mobilisatie plaats vindt in het verkiezingsjaar? En ten der de, wat moet de politiek zijn in Vietnam om het presidentschap in november op nieuw te winnen? Een woordvoerder van het Nationale Bevrijdingsfront (NLF) in Zuid-Arabië heeft verklaard dat Israëlische schepen niet meer door de Rode Zee mogen varen als Engeland zich uit Zuid-Arabië heeft teruggetrokken. Van het eilandje Perim af zou men de scheepvaartroutes kunnen beheersen. Voor een militaire rechtbank in Athene is een proces begonnen tegen zestien mannen en vijftien vrouwen, die zich volgens de ten lastelegging hebben schuldig ge maakt aan subversieve activiteiten met het doel de regering omver te werpen. Rechts op de voorgrond mevrouw Sylvia Aktita, weduwe van de voormalige Griekse minister van Onderwijs. KAIRO-LONDEN (AP-Reuter) De Arabische landen zullen de terugkeer van de behandeling van de crisis in het Mid den-Oosten naar de algemene vergadering der Verenigde Naties eisen tenzij voor het einde van deze week een einde komt aan de impasse in de veiligheidsraad, zo meldt het gezaghebbende dagblad Al Achram. Het blad citeert minister van Buiten landse Zaken Machmoed Riad in een tele gram van zijn New Yorkse correspondent: „Het definitieve standpunt zal donderdag in de zitting van de raad worden be paald". Al Achram en andere dagbladen te Kairo verwijten de Verenigde Staten en Israel druk op Brazilië uit te oefenen om de aanbieding van een Latijns-Ameri kaanse ontwerp-resolutie aan de veilig heidsraad uit te stellen. British Petroleum heeft bekendgemaakt dat zij erin heeft toegestemd in haar raf finaderij in Aden olie te raffineren voor Egypte. De overeenkomst die hiertoe is gesloten voorziet in de raffinage van maximaal tweehonderdduizend ton per maand gedurende een beperkte periode. De overeenkomst vloeit voort uit de schade, die aan een groot deel van de Egyptische olieinstallaties in Suez is toe gebracht door een Israëlische artilleriebe schieting op 24 oktober. De te raffineren olie is afkomstig uit het Egyptische olie veld „El Morgan". In El Kantara op de westelijke oever van het Suez-kanaal zijn gisteren 509 Egyptenaren aangekomen, die woonachtig waren in de door Israel bezette Gaza- strook en de stad El Arisj. Zij zijn door bemiddeling van het Rode Kruis geëva cueerd. ADVERTENTIE DICK BARTELS WAGENWEG 126 rood - HAARLEM Het meest waardevolle en blijvende waarmee U Uw vrouw gelukkig maakt, In de intieme sfeer van ons gesloten huis, waar u deskundig wordt ingelicht over alle bontsoorten en kwaliteiten, nunt u uw keuze maken uit een grote collectie bontmantels, bonthoeden, bontstola's en bontcravatten. Wagenweg 126 rood - Haarlem Telefoon 14360 Gesloten huis op 1e etage. Ruime parkeergelegenheid. ^^yyVVyyyyVVyV^VVVWVVVV^/VVVVVVtfWW^IWWWWWVVWVWWWWyWWVWWWWWWWWWWVWWWVWWIII/WWWWWVWWWWWWWWWVWVWWWVIAfWWyiWflfVlf»^^ In die tijd heeft Müller zijn vrouw en twee kinderen in München in de steek gelaten. Tussen 1935 en 1945 be ging de Gestapo, georganiseerd en voorgegaan door Müller, tal van gru welijke wreedheden in concentratie kampen en gevangenissen. Hij was verantwoordelijk voor het incident in 1939, waarbij gevangenen gekleed in Poolse uniformen aan de Duitse oost grens werden gefusilleerd, waardoor Hitier een voorwendsel had om Polen de oorlog te verklaren. Bijzonder wreed heeft Müller zich ook evenals Himmler getoond tegenover Rus sische krijgsgevangenen. Müller stond onmiddellijk boven Eichmann, die in 1962 in Israel Is opge hangen. In de zomer van 1944 was hij een van de meest vooraanstaande figuren bij het oprollen van tegenstanders van Hitler, die een bomaanslag hadden ge pleegd op de Führer. Voor het laatst werd hij in april 1945 gezien in de commandobunker in Berlijn waar Hit- Ier zelf het einde zou vinden. Men neemt aan dat Müller, evenals de nog altijd voortvluchtige Bormann, gepoogd heeft uit te breken. In de naoorlogse dagen van 1945 ge loofde men dat Müller bij deze uit- braakpoging was gesneuveld. Op 15 december 1945 werd in de burgerlijke stand van Berlijn het bericht opge nomen, dat Heinrich Müller dood was. Later, in de vijftiger jaren, gingen er geruchten dat hij was gesignaleerd in landen als Egypte, Albanië, Para guay en Brazilië. Enkele jaren ge leden heeft men in Berlijn een graf ge opend met een marmeren plaat waarop de naam van Müller staat gebeiteld, maar in het graf bleek het overschot van een andere man te liggen. De man, die door het hoofd van de Panamese recherche, luitenant-kolonel Val des, persoonlijk in een restaurant in de stad Panama is gearresteerd, leurde daar met kosmetica, kammen, pennen en wijn. Hij had een identi teitsbewijs op naam van F. W. Keith uit Webb City in Missouri. Volgens Val- des was de man niet goed bij zijn posi tieven. Hij zal medisch worden onder zocht. BRUSSEL. In België begint vandaag een krachtproef tussen een deel van de artsenstand en de regering. De grootste van de drie Belgische artsenorganisaties, de federatie-Henrard, heeft een staking van onbepaalde duur uitgeroepen tegen nieuwe wetten op de uitoefening der ge neeskunde. De staking is vanochtend begonnen in de afdeling Luik-Luxemburg van de fede ratie en zal vrijdagochtend worden uitge breid tot de afdelingen Antwerpen, Oost en West-Vlaanderen, Limburg en Vlaams Brabant. De federatie-Henrard is in verzet ge gaan tegen de nieuwe wetgeving, die deze week in het staatsblad is verschenen, om dat deze volgens haar de onafhankelijk heid van de geneesheren en hun organi saties aantast. De Belgische regering heeft bekendgemaakt dat de nodige voor zorgmaatregelen zijn genomen om aan eventuele moeilijkheden het hoofd te kun nen bieden. Ontploffing. In het Centrum van de plaats Unine in Noordoost-Italië is woensdag een opslagplaats van dynamiet ontploft. Vier mensen zijn om het leven gekomen en 110 werden gewond. Een honderdtal personen is dakloos geworden. Korter dienen. De Franse nationale ver gadering heeft met 245 tegen 241 stem men een wetsontwerp aanvaard, waarin de militaire diensttijd van 16 maan den tot een jaar wordt teruggebracht. Onassis. Het bericht dat de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onassis met de sopraan Maria Callas is ge trouwd, is in Londen door Onassis' woordvoerder tegengesproken. McCollum. De wereldberoemde voedings deskundige dr. Elmer Verner McCollum is woensdag op 88-jarige leeftijd in Bal- timore overleden. Gezonken. Alle twintig opvarenden van een zeilboot, die vorige week vrijdag tussen twee eilandjes ten noorden van Celebes is omgeslagen en gezonken, zijn waarschijnlijk verdronken. Wegkopen. De Britse minister van tech nologie, Wedgwood Benn, heeft in een open brief aan een groep Britse atoom geleerden de beschuldiging geuit dat het Amerikaanse concern Westinghouse er op uit is op een koopje aan kennis van Britse atoomzaken te komen. Hij drong er bij deze geleerden op aan niet in te gaan op de aantrekkelijke voorwaar den van het Amerikaans econcern, dat hun bijzonder hoog gesalarieerde func ties in de Verenigde Staten heeft aan geboden. Privé-detective. De verloofde van prinses Maria Beatrice van Savoye, Maurizio Arena, heeft op bevel van de justitie zijn paspoort aan de politie in Rome moeten afgeven. Inmiddels heeft de be kendste privé-speurder van Italië be kendgemaakt dat ex-koning Umberto hem heeft opgedragen uit te zoeken of Maurizio zijn dochter prinses Maria Beatrice uit liefde of om haar geld wil trouwen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3