Verlegging Pontplein vordert P. A. H. Hilt nam afscheid als hoofd van de H. Hartschool Verenigingsnieuws uit de IJmond Lectoren aan de Kamper hogeschool in staking zZ C0R0LY COR 0LY Kerstcollecte Leger des Heils Auto met veiligheidsglas ijdt veilig met melk Cabaret „Omega" bij „Idee '67" auto-accessoires BROMFIETSEN at KINO CORN BROOD Vrachtauto kreeg geen voorrang Havenberichten Vandaag bespreking van toestand Conflict weerslag van breuk tussen vrijgemaakten Vlotte en goedkope moccasin bontrand Concentratie visafslagen soms gewenst Kranen botsten in de Plaatwellerij Tweede zege van Harry Pools DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 $d$Ë mmm Wat smaakt het toch heerlijk, (MM OOttck (W&HA iMMs wiiii nm mi '{"yaay MEESTERBAKKER WINKEL Velsen-IJ muiden Beverwijk Waardering Avondreceptie Scheuringen met de mode op stap m Schoenhandel ADVERTENTIE ISMM t VELSEN. Van maandag 20 november tot en met zaterdag 2 december zal in Velsen door het Leger des Heils de jaar lijkse collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst weer is bestemd voor het kerstfeest van ongeveer driehonderd be jaarden en vele kinderen en langdurige zieken. Ook worden gaarne giften voor dit doel ingewacht op gironummer 438968, ten name van het Leger des Heils, Edi- sonstraat, IJmuiden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Nabij de brug aan de Julianakade heeft woensdagmiddag een personenauto naar de politie mede deelde - geen voorrang verleend aan een vrachtauto met aanhangwagen. De inzit tenden van de personenauto, een echtpaar uit Santpoort, alsmede een 55-jarige in woner van Haarlem liepen bij de bot sing, welke volgde op het geen voorrang verlenen kneuzingen op. Aan beide voer tuigen ontstond materiële schade, terwijl een verkeerszuil sneuvelde. Er begint tekening te komen in de werkzaamheden ten behoeve van de nieuwe verkeerssituatie op het Pontplein in IJmuiden, welke ver band houdt met de verbreding van het Noordzeekanaal. Het zuidelijke Pontplein wordt verplaatst naar on geveer vijftig meter ten westen van de huidige ponthavens. Op het ogen blik wordt er hard gewerkt aan de nieuwe aanlegplaats voor de pont. DONDERDAG 16 NOVEMBER Muziekschool Velsen, 19.30 u.: Openbare les in de zaal van de Petruskerk, Venus- «traat, IJmuiden. De Rijmonders, 19.30 u.: Start voorJ50 km-rit vanaf Pav. Schoonenberg. Min. Van Houtenlaan, Velsen-Zuid. Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek, Santpoort-Zuid. filiaal Wijkcentrum ,.De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19 tot 21.15 uur. VRIJDAG 17 NOVEMBER Zomerlust, Santpoort, 20 u.: Getosa speelt „Ninotchka". De Weyman, Santpoort, 19.30 uur: E.H.B.O.-wedstrijden om wisselbeker. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tof 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. biblio theek in Santpoort-Nrd., gebouw „Spaarn- berg", Wüstelaan 79: 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek. Willems- beekweg 96. IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord. Banjaert- straat 13: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. DONDERDAG 16 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: Uitvoering door de Chr. Gymnastiekver. „Hercules". Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5: 14.30 u.: Ballet voor meisjes van 7-15 j. 19.20 u.: radiotechniek voor jongens van 12-16 j. 19.30-22 u.: cursus bloemschikken o.l.v. P. Stein; 20.-22 u.: Doe-het-zelf club voor heren. Huize „Seheybeeck", Velserweg 2. 14- 16.30 u.: hoedjes maken door de St. v. huish.- en gezinsvoorlichting; 19.30-22 u.: Van Top tot Teen verzorgd: gast en gast vrouw door de St. v. huish.- en gezins voorlichting. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 19.30 u.: Cursus houtbewerking. 19-21 u.: Volksdansen. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20-22 u.: schilderen en tekenen. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk: Alle leeszalen zijn gesloten. VRIJDAG 17 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: Uitvoering door de Chr. Gymnastiekver. „Hercules" Speeltuingebouw Soerstraat, hoek v. Riemsdijklaan: Clubtentoonstelling t.g.v het 45-jarig bestaan van de Kennemer Pluimvee Ver. V.m. Verghaus-complex Kruisweg 99 19.30 u.: Open klaverjasdrive door Comi té Gez. Bev.-Personeelsverenigingen, t.b v. het Emma-kinderhuis te Wijk aan Zee Buurthuis De Lichtboei, Maasstraat 5. 19-20 u.: cursus huidverzorging en make up voor tieners v. 12-17 j.; 19-20 u.: cur sus pottenbakken voor 12-17 jarigen. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 20-23 u.: discotheque, jongens boven 18 j. en meisjes boven 17 j. Hervormd Verenigingsgebouw, Schans, 20 u.: Beverw.-Amateur fotogr. Ver.. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 u. ADVERTENTIE Da's een glas melk. Want een glas melk op z'n tijd als u rijdt is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. Mee eens Vraag dan het gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk. Z-H scheidsgeschenken bestonden onder meer uit boekenbonnen, een gereedschapskist en bloemen voor mevrouw Hilt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De verjaardag van de heer P. A. H. Hilt betekende woens dag voor hem tevens zijn afscheid als hoofd van de H. Hartschool aan de Eenhoornstraat in Velsen, omdat hij deze dag de pensioengerechtigde leef tijd had bereikt. Deze laatste schooldag moet voor de heer Hilt onvergete lijk zijn geworden, want zijn leerlingen en collega's hebben hem, ofschoon met onmiskenbare spijt, op een bijzonder hartelijke wijze uitgeluid. Dit begon reeds des morgens op school, na een mis in de Petruskerk, waar de jarige hoofdonderwijzer door zijn leerlingen en personeel nog eens ple zierig werd gefêteerd. Nadat hem enige liedjes waren toegezongen, mocht de heer Hilt van de dames Van Helden en Wormsbecher ter herinnering aan zijn lange periode op deze school het standaardwerk over Velsen in ontvangst nemen. Des middags was er een receptie in de zaal bij de Petruskerk, welke zich kenmerkte door een druk bezoek en een hartelijke sfeer. De eerste spreker was pastoor L. D. van Teylingen, die er als voorzitter van het schoolbestuur nog even aan herinnerde dat de heer Holt ruim zesenveertig jaar bij het onderwijs werkzaam is geweest, waarvan eenender tig jaar in IJmuiden. En hiervan is hij weer vijftien jaar hoofd van de H. Hart school geweest, welke functie bekwaam en met veel ambitie door hem is vervuld. De heer Hilt mag volgens spreker dan ook terugzien op bijzonder mooie resul taten en hij kan ervan overtuigd zijn dat het vertrek door bestuur, leerlingen en ouders buitengewoon spijtig wordt ge vonden. Hij is dan ook een prima onder wijzer geweest en een goede opvoeder, die recht heeft op een nog lang en ge lukkig „emeritaat". Spreker wenste hem dit van harte toe en verheugde zich daar bij de heer Hilt als afscheidsgeschenk een mooie boekenkast te mogen aanbieden. Pastoor van Teylingen werd nog door vele sprekers gevolgd, zoals door de heer G. Keus, die de inspectie bij bet kathoiie- onderwijs vertegenwoordigde; de heer P. Bos, als medelid van de culturele com missie voor het lager onderwijs; bet hoofd van de Kennedyschool en verte genwoordigsters van de oudercommissie, onderwijzend personeel en de Clara- school. Zij allen wezen erop dat de heer Hilt steeds blijk heeft gegeven over de eigenschappen te beschikken, waar de goede onderwijzer door wordt gekarakte riseerd en zij wensten hem en zijn fami lie nog vele gelukkige jaren toe. Hun af- De laatste spreker was wethouder J. van Leeuwen, die het gemeentebestuur /an Velsen Vertegenwoordigde. De wet houder betuigde de heer Hilt zijn dank voor het vele goede werk, door hem als onderwijzer in dienst van de gemeen schap verricht, waarbij spreker voorts herinnerde aan de mooie carrière van het scheidende hoofd, bekroond met de lei ding van de moderne H. Hartschool. Ook wethouder Van Leeuwen bracht zijn bes te wensen voor het gelukkige levens avond voor de heer Hilt en zijn echtge note onder woorden, om hem daarna na- VELSEN. De neutrale jongerenso- ciëteit „Idee '67" in Velsen heeft voor zaterdag 18 november een cabaretavond georganiseerd, te geven in de bovenzaal van het gebouw aan de Snelliusstraat. Het programma, getiteld „Harlekijn", wordt verzorgd door het cabaretensemble „Ome ga" uit Utrecht. Medewerkers aan dit programma zijn Herman van Veen, Lau rens van Rooyen, Erik van der Wurff. Ton- ny Koning, Alfred Smidt, Odille Janse. Marijke Bosma, en Lisette Mertens. Zij spelen en zingen op teksten van Frans Verleyen, Herman van Veen, Michael Deak, Frangois Villon, Charles Aznavour en anderen. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Glory, van Colchester; Medon, Rotterdam; Function, Colchester; Gisela, Duinkerken; Congokust. Viis- singen; Ares, Antwerpen; Strabo, Oporto; Tor Anglia, Immingham; Electron, Ipswich; Pollux. Helsinki; IJstroom, Dagenham; Gemma, Klai peda; Clothilda-M., Boston, IJmuiden; Fern- river, Sydney; Anja, Londen; Wotan, Dagen ham; Pamir, Londen; Ernebank, Pepel. IJmui den; Vorwarts, Den Helder, IJmuiden; Atys Trenmare; Wolanda, Sheerness; Saima Dan, Rot terdam, IJmuiden; Groningen. Porsgrunn; Lely kerk. Rotterdam. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Wega naar Selby; Liana, Avilez, IJmuiden; Brinda Londen, IJmuiden; Minos. Rotterdam; Dintel- borg. Bridgewater, IJmuiden; Peter Wilfried, Brunsbuttel; Gazelle, Rochester, Zaandam; Pal- las, Hamina, Velsen; Rijnstroom. Shoreham; Marianne Terkol. Bilbao, IJmuiden; Gabriele Odense, IJmuiden; Nicote, Rotterdam; Gert Staerke, Vlissingen; Baltic, Rotterdam; Land Hadeln, Delfzijl. Beverwijk; Olaf, Rotterdam; Makkum, Port Talbot; Racken, Delfzijl; Saint Louis, Duinkerken; Wilhelm-S., Manchester; Nnamdi Azikiwe, Zeebrugge; Tor Anglia, Go thenburg; Draco, Rotterdam; Sont, Boston, Zaandam; La Paloma. Rotterdam; Roelof Buis man, Dundalk, Haarlem; Advent, Lowestoft IJmuiden. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Mai land, van Rotterdam; Ilias, Rotterdam; Pergo Gent, IJmuiden; Fivelborg, Poole, IJmuiden; Prudentia, Par; Tilla-Doris. Hamburg; Corona Antwerpen; Allegro, Londen, IJmuiden; Areas Rotterdam. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Gemma naar Harlingen; Embla, Rotterdam; Glory Great Yarmouth; Kostromales, Leningrad, Vel sen; Triton. Bremen; Gosport, Southampton Sinon, Hamburg. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) mens het gemeentebestuur een kist siga ren en een boekenbon te overhandigen. Het laatste woord was deze middag aan de heer Hilt, die zich bijzonder erkente lijk toonde voor zijn laatste schooldag en de vele woorden van sympathie, die hij bij zijn afscheid heeft mogen beluisteren. Het in ontvangst nemen van felicita ties en cadeaus werd 's avonds met her nieuwde energie voortgezet in de zaal onder de Petruskerk, waar het bijna twee uur lang een komen en gaan was van de ouders van leerlingen en van oud-left^- lingen, die van acht tot tien uur weikom waren om de scheidende hoofdonderwij zer en zijn echtgenote nog eens de hand te drukken en te bedanken. De belang stelling overtrof alle verwachtingen en het deed de heer Hilt zichtbaar goed op deze wijze weer eens vele oude bekenden te ontmoeten, die echter geen van allen echt afscheid namen, doch meestal ver trokken met een „Tot ziens", nadat zij niet verzuimd hadden het adres te note ren van de bejaardenflat in Santpoort waar het echtpaar Hilt begin december zijn intrek hoopt te nemen. Een bijzonder opvallende verschijning in de lange rij van bezoekers was de in paarse toga geklede bisschop, die aan vankelijk door niemand werd herkend Toen deze zich even later bekend maakte als de goedheilig man uit Spanje, was de verrassing bijzonder groot. Geen wonder dat men de Sint niet onmiddellijk her kende in de voor hem ongewone dage lijkse paarse bisschopskleding, zonder mijter en staf! Nadat St. Nicolaas, tot groot vermaak van allen en niet het minst van de heer en mevrouw Hilt, een aantal herin neringen uit de kinderjaren van de heer Hilt had opgehaald, mengde hij zich in de zaal tussen de oud-leerlingen. Bij zijn vertrek echter, was ook bij hem de in vloed van het concilie waarneembaar; de hpic-irde hisschon verliet de zaal in een perfect zittend grijs kostuum! Na ruim tweehonderd bezoekers de hand te heb ben geschud, konden de heer en mevrouw Hilt, vermoeid, maar blij gestemd en mei een schat van bloemen en cadeaus huis waarts keren. Voor hen beiden zal deze dag. waarbp zovelen hun eenegenheid en hun dankbaarheid iegens de hoofdonder wiizer en zijn echtgenote toonden ahiid een bijzonder prettige herinnering blij (Van onze correspondent) KAMPEN. Twee lectoren aan de Vrijgemaakte Gereformeerde Theolo gische Hogeschool in Kampen wei geren sinds september hun lessen te geven. Drs. D. J. Buwalda en dr. H. M. Mulder kregen van curatoren te horen dat zij eerst aan het werk moe ten en dat dan pas hun bezwaren tegen de meerderheid van het do centenkorps kunnen worden behan deld. Vandaag zouden curatoren de situatie aan de hogeschool opnieuw bespreken. Het conflict aan de Kamper hogeschool is een weerslag van de breuk die zich in de vrijgemaakte kerken aftekent. De con- sequent-felle meerderheid forceert met morele steun van de pas gesloten synode, in plaatsen waar zij de minderheid vormt, scheuringen. Dat is ook in Kampen ge schied. Vier van de vijf hoogleraren en één van de drie lectoren scheidden zich af van de plaatselijke vrijgemaakte kerk. De hoogleraren besloten studenten die zich voor inschrijving of examen meldden en die van hun kerk een „attest van goede belijdenis" meebrachten, nader aan de tand te voelen als die kerkeraad volgens de senaat „ontrouw" is. Onlangs is een student uit Kampen niet toegelaten tot het propadeutisch examen, maar een stu dent uit de afscheiden groep wél. Drs. Buwalda en dr. Mulder verzetten zich tegen het attestenbesluit, evenals de rector, prof. C. Veenhof, die echter op medisch advies rust moet houden. De staking van de lectoren is door de synode behandeld, die in geheime zitting curato ren de verdere afhandeling opdroeg. De curatoren zijn ook van plan prof. Veen hof ter verantwoording te roepen. Het curatorium is gezuiverd doordat de Noordhollandse curator ds. J. Meester uit Amsterdam-Zuid niet door de synode is herbenoemd, evenals diens vervanger ds. C. P. Plooy uit Heemstede. Beiden staan bekend als tegenstanders van de harde lijn. Door elke kerkprovincie wordt een cu rator aan de Generale Synode ter benoe ming voorgedragen. Die benoemingen ver liepen tot nu toe bijna automatisch. In Noord-Holland zijn tegen 22 novem ber twee klassikale vergaderingen van Alkmaar-Zaandam bijeen geroepen; naast de gewone „harde" classis, voor zover thans bekend bestaande uit afgevaardig den uit Broek op Langendijk, Alkmaar, Enkhuizen en Zaandam. In Zaandam, Baarn, Loosduinen, Amstelveen, Amster dam, Almkerk, Overschie, Kampen en Oegstgeest zijn tegen-kerkeraden ge vormd. Van eerdere datum stammen tegen-kerkeraden in Beverwijk en Breda, een „noodgemeente" in Groningen en een tegen-classis in Brabant en Limburg. Doordat de kleine Vrijgemaakte kerk in Santpoort is opgeheven zijn de verhou dingen in de classis Haarlem verscherpt. Tot nu toe werd door vier van de zeven kerkeraden in die classis de harde lijn gevolgd. Nu is het drie tegen drie, waar bij toevallige veranderingen in de afvaar diging de stemmen kunnen beslissen. ADVERTENTIE met Kennemerlaan 63 IJmuiden - Telefoon 1 47 81 ADVERTENTIE Pastoor L. A. van Teylingen neemt als voorzitter van het schoolbestuur afscheid van de heer Hilt. voor al uw Grootste sortering. Scherpste prijzen. BREESTR. 108 - BEVERWIJK (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Naar aanleiding van een tijdens de behandeling van de Haag se gemeentebegroting ingediende motie, waarin wordt aangedrongen dat de cen trale overheid een zo groot mogelijke con centratie van visafslagen zal bevorderen met het oog op de belangen van Scheve- ningen, heeft de directeur van het Staats- vissershavenbedrijf in IJmuiden ons des gevraagd gezegd zo iets ongetwijfeld een nadere bestudering waard is. Directeur J. Oorebeek van het SVHB wees op het feit, dat Scheveningen al ja ren verlies lijdt met zijn gemeentelijke afslag en dat ook IJmuiden dit jaar met een verlies zal sluiten. Een concentratie van de zogenoemde zuidvloot op Scheveningen, waar 'n groot deel van de ruimte in het afslaggebouw onbenut blijft, zou reëler zijn. Ook voor de aanvoerders en handel in IJ muiden betekenen de gunstige ontwikke lingen in Den Helder en Urk een nadeel. De accommodatie in IJmuiden is groot genoeg om onmiddellijk meer te kunnen ontvangen en verzorgen en uitbreidings mogelijkheden zijn in ruime mate aan wezig. Bij het maken van uitbreidingsplannen in diverse vissershavens moet zeer zeker rekening worden gehouden met onder an dere van wat er op redelijk economische afstand al is en of de kosten van be doelde ui'breidingen in het grote verband wel verantwoord zijn. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. In de Plaatwelle rij heeft woensdag een botsing plaats ge had tussen twee kranen tengevolge waar van een lasser gewond is geraakt. Het ongeval gebeurde toen de smidkraan naar het midden van de hal werd gedirigeerd om een vracht te halen. In het midden echter bevond zich de noordkraan met aan de takels een ketel van 2% ton. De i kraandrijver van de smidkraan had dit niet verwacht en zag de noordkraan eerst toen hij op enkele meters afstand daar van was. Snel remmen en tegenstroom ge ven konden een botsing niet voorkomen. Door de kracht waarmede de beide kra nen elkander raakten, kwam de noord- kraan in beweging, waardoor de ketel ging schommelen. Zij trof daarbij een lasser, die er met zijn rug naar toe, vlak bij aan een lastafel stond te werken. De lasser een 33-jarige werknemer uit Vel sen-Noord raakte beklemd tussen ketel en lastafel. Met kneuzingen aan de bovenbe nen moest hij naar het Rode Kruiszieken- huis worden overgebracht. Harry Pools boekte op de Hilversumse baan zijn tweede zege in twee dagen. Met Edward A won hij nu de tweede afdeling van de Suske en Wiskeprijs over 2000 me ter met autostart. De tijd van Edward A was 2 min. 54.4 en over de kilometer 1.27.2. ADVERTENTIE voor alle topmerken en altijd een speciale aanbieding BREESTR. 108 - BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5