Volwassenen goede klanten van speelgoedhandel SPEELGOED GEEN PRIVILEGE VOOR DE KINDEREN Mr. de Haan van Rotterdams voorlichtingscentrum: SPEELGOED WAAR HET KIND AAN TOE IS L\ Tientallen nieuwe ideeën voor Sinterklaascadeaus WIE VINDT ER SPEELGOED VOOR MEISJES UIT Mr. Mijksenaar burgemeester in Speelgoedstad DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 7 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. - R.A.I., de interna tionale speelgoedtentoonstelling, die van zaterdag 18 november tot en met zondag 3 december in het RAI-gebouw te Amster dam wordt gehouden, is een experiment. De organisatoren hopen op een bezoek van een kleine 200.(XX) mensen en als dit aantal wordt gehaald, kan met er op rekenen, dat Speelgoedstad- RAI een jaarlijks terugkerende traditie wordt. Het publiek kan niet kopen in speel- goedstad-RAI. Het kan er alleen maar kijken en kiezen. De aankopen moeten tenslotte Worden gedaan bij de speelgoed detaillist of de speelgoedafdelingen van de warenhuizen. De enorme drukte in deze zaken in de weken voor Sinterklaas geeft een indicatie voor de belangstelling, die voor speelgoed bestaat. Trouwens, Ne derland geeft per jaar 200.000.000,- aan speelgoed uit, hetgeen neerkomt op ge middeld 50,- per gezin. Het zou kunnen zijn, dat het publiek een tentoonstelling als speelgoedstad-RAI op hoge prijs stelt. Hier kan men immers een vrijwel com pleet overzicht krijgen van het marktaan- bod. De exposanten kunnen bovendien vertellen waar hun artikelen te koop zijn. Speelgoedstad-RAI is „klein" begonnen: 6500 vierkante meter. Is het mogelijk op den duur het gehele RAI-complex met speelgoed te vullen? Jawel, want de wereld produceert naar schatting 400.000 verschillende speelgoedartikelen. Speelgoed voor ouderen Openingstijden I» V erkeerd moment Eenvoudig Ze zijn er lang niet allemaal in de RAI, die 400.000. Speelgoedexperts schatten, iat in Nederland, nog geen 100.000 stuks van het wereldassorti ment te loop is. Werkelijke rommel raakt men aan de critische Neder lander nitt kwijt. Duur speelgoed ook niet. In West-Duitsland, Frankrijk en Zwitserlmd pleegt het publiek eerst het artikel uit te zoeken en daarna naar de Mïjs te informeren. In Nederland is dat andersom. Een fraaie hou ten treil voor kleuters, die in West-Duitsland een bestseller is, vindt in Nederlaid geen afnemer; de prijs is dan ook f 150. Er is haast geen artikel uit de grpte-mensen-maatschappij te noemen of het wordt ook gefabriceerd voor de kleine mens. Naast het kleuterspeelgoed van fraai beukenhout, de ballei, poppen, tollen, springtouw, knikkers, vlechtmatjes en blokken dozen, wordt voor het kind alles in miniatuur gemaakt: haute couture voor pojpen, de wasmachine, de mixer, de benzinepomp, de bureaulamp, de telefcon, de bloembak, de lantaarnpaal, de automotor en de strijkbout om maai een paar artikelen te noemen. De spedgoedindustrie volgt de „grote" Industrie op de voet. Op het ogenblik, dat in de Sovjet-Unie of in de Verenigde Sta ten een ïieuw type raket wordt gelan ceerd, vrlaten de bouwdozen van een miniatuirmodel van deze raket al de speelgodfabriek. En als het model van een in let geheim ontwikkeld vliegtuig bekend wordt gemaakt, kan het zijn, dat dit al natuurgetrouw verkleind in de speelgcdwinkel te koop is. De omwikkeling van het technisch speel- goe< heeft de laatste decennia een enor me vlucht genomen. Aanvankelijk bleef dit beperkt tot de modelspoorwegen; Ne- deland is een typisch treinenland. Het gjat hier om speelgoed dat vaak voor kin- dren wordt gekocht, maar door volwas- snen wordt gebruikt. De Nederlander loudt ervan in zijn huiskamer een droom- Vereldje op te bouwen. De treinenhobby- ist is een goede klant van de speelgoed winkel: hij is nooit tevreden; zijn model baan is nooit klaar. Dezelfde drang naar volmaaktheid ziet men bij de man die oorlogsspeelgoed (Van onze correspondent) De tentoonstelling speelgoedstad RAI wordt zaterdag 18 november door de Am sterdamse gemeentesecretaris mr. J. C. van den Berg officieel geopend. Onmidde- lijk hierna zal de populaire Amsterdam mer mr. P. 'J. Mijksenaar als burgemees ter van Speelgoedstad worden geïnstal leerd. De speelgoed tentoonstelling wordt mis schien de voortzetting van een traditie die van de middeleeuwen tot 1836 in Amster dam heeft bestaan. Er werd toen jaarlijks een grote Sinterklaasmarkt op de Dam ge organiseerd. Sint Nicolaas, die behalve de grote kin dervriend ook schutspatroon is van de stad Amsterdam, zal zaterdagmiddag 18 no vember met een lange stoet praalwagens en muziekkorpsen zijn intrede in de hoofd stad doen. Hij begeeft zich dan naar het RAI-gebouw voor een bezoek- aan speel goedstad en aan een feest met duizend kinderen dat in een van de hallen wordt gehouden. Speelgoedstad-RAI telt 65 stands van fa brikanten en importeurs van speelgoed. Er zal speelgoed zijn uit zeventien lan den, waarvan vijf Oosteuropese landen. In de glazen zaal van het RAI-gebouw wordt tevens een expositie gehouden van histo risch speelgoed uit de Westduitse stad Neurenberg. De speelgoedtentoonstelling wordt van 18 november tot en met 3 december ge houden en is dagelijks van 12.00 tot 22.00 uur geopend, (zondags van 12.00 tot 18.00 uur). koopt. Dit speelgoed wordt in Nederland vrijwel niet voor kinderen gekocht, maar vooral voor het opbouwen van verzame lingen. Er is een grote belangstelling voor tanks en vliegtuigen uit de tweede we reldoorlog en de speelgoedindustrie is aan die vraag tegemoetgekomen door al meer dan tachtig percent van alle in de laatste oorlog gebruikte gevechtsmachines in na tuurgetrouwe nabootsing op de markt te brengen, inclusief de gedetailleerde tech nische en operationele beschrijvingen. Een goede speelgoedwinkelier weet al of hij een auto- of een treineman voor zich heeft eer deze een woord heeft gezegd. De speelgoedauto is populair van de kleu ter tot de grijsaard, van de eenvoudigste blokkenauto tot het meest verfijnde mo del. Ook hier zijn het de volwassenen die ten behoeve van verzamelingen of het knutselen met bouwpakketten grote afne mers zijn, zoals het ook de volwassene is die de huidige rage in autoracebanen heeft ontketend. Het spelen is geen voorrecht meer voor het kind alleen. De volwassene, die al lengs de beschikking heeft gekregen over meer vrije tijd, gaat door met het spelen dat hij in zijn jeugd heeft gedaan. Hij noemt het geen spel meer maar hobby. Men vindt hem vooral op zaterdag in speelgoedzaken, waar hij nieuwe onderde len koopt voor zijn spoorweg of autover- zameling of een keuze maakt uit het enor me assortiment bouwdozen. Het is vooral het speelgoed voor de volwassenen dat op tentoonstellingen als speelgoedstad-RAI de aandacht trekt. Voor traditioneel speel goed als knikkers, ballen en tollen be hoeft men immers geen tentoonstelling te organiseren. De Nederlander is een huiselijk mens. De speelgoedindustrie heeft daarop inge haakt met een enorme keuze aan gezel schapsspellen. Sinds de televisiekijker wat selectiever is geworden en over meer tijd beschikt is er een ware honger naar gezelschapsspellen te bespeuren. Het alou de ganzenbord en „Mens erger je niet" vinden in de oorspronkelijke uitvoering of in variaties, die op hetzelfde principe zijn gebaseerd, gretig aftrek. Ook het in de jaren dertig zo populaire Monopoly is weer overal verkrijgbaar en er is een grote vraag naar denk-, woord- en intel- ligentiespellen, naar de dominostenen, kwartetten, bingo, lotto en niet te verge ten de puzzels. Het kind, de vijfdaagse-werker, de zie ke of de gepensioneerde behoeft zich geen minuut meer te vervelen. Er is speelgoed te over. Voor jongens, voor volwassenen. Maar de meisjes? Speelgoedstad-RAI heeft geen speelgoed voor jonge meisjes buiten de sfeer van poppen. De man die voor deze vergeten groep nieuw speelgoed weet uit te vinden kan miljonair worden. sis Auto's duizenden Speelgoedstad RAI en behalve allerlei soorten racebanen vindt men er ook omvangrijke verkeersspellen. Mr. De Haan: „Als wij deze speelgoed- eisen bekijken zien zij direct dat niet in de eerste plaats het speelgoed zelf aan de orde is, maar voornamelijk het moment, waarop het speelgoed wordt ge geven. Als wij een onderscheid maken tussen goed en slecht speelgoed, met alle nuances daartussen, dan is goed speelgoed vooral dat speelgoed, dat op het goede moment in de ontwikkeling van het kind wordt gegeven en dat zo kan bijdragen tot verruiming van de ervaringen van het kind". Slecht speelgoed? mr. de Haan haalt de schouders op. „Ach, dat is er natuurlijk wel. Speelgoed waaraan een kind zich kan snijden, speelgoed dat bij het stukgaan scherpe splinters geeft of op een andere manier de veiligheid van het kind in ge vaar brengt, moet vanzelfsprekend afge- f r AMSTERDAM - „Speelgoed moet in de eerste plaats tegemoetkomen aan de al naar gelang van de ontwikkeling verschillende spelbehoefte van het kind. Speelgoed moet het kind uitnodigen tot onderzoeken, tot experi menteren. Het moet de nieuwsgierigheid prikkelen. Speelgoed moet de fan tasie en de vindingrijkheid stimuleren. Het moet ook, als het kind daar aan toe is, de behoefte kunnen bevredigen aan het op de eigen, kinderlijke manier zelfs iets te maken". Dit zegt mr. J. L. A. de Haan op de vraag welke eisen gesteld moeten worden aan verantwoord speelgoed. Wie daarvoor bij hem aanklopt is op een goed adres. Mr. De Haan is directeur van het K. en O. voorlichtings centrum voor ouders en opvoeders in-Rotterdam. Dit centrum maakt deel uit van de Nationale federatie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting. In de activiteiten van het centrum neemt de voorlichting over spelen en speelgoed een zeer belangrijke plaats in. raden worden. Maar in wezen is speel goed niet slecht vanwege het speelgoed zelf, maar meer vanwege het moment Voor jongens is er in deze sinter klaastijd keuze aan speelgoed te over. Bouwdozen zijn erg in trek en in vele merken verkrijgbaar. (Van onze correspondent) De knikker en de bal zijn nog steeds rond. Zij zijn wel in Speelgoedstad-RAI te vinden, maar brengen ons niet op nieuwe ideeën voor de aankoop van sinterklaas cadeaus. Die nieuwe ideeën doet men wel op in de sector van het technische speelgoed en in die van de spellen. De noviteiten zijn over het algemeen nogal prijzig. In speelgoedstad-RAI zijn vele model spoorbanen te vinden. Het traditionele HO-systeem, dat vele merken op een ge- uniformeerde schaal deed fabriceren, heeft een geduchte aanval te verduren van nieuwe spoorsystemen die de helft kleiner en vaak zelfs nóg kleiner zijn dan de HO-treinen. Het voordeel is dat men op een kleine plateau toch een interes sant spooremplacement kan bouwen. Maar het is jammer dat de vele fabrikanten van deze miniatuurtreinen nog niet tot een uniforme maat zijn gekomen. De rage in autoracebanen is enorm. Naast de bestaande en bekende merken komen er haast aedere maand nieuwe merken op de markt en in het RAI-ge bouw is een enorme keuze te maken. Er zijn zelfs fabrikaten die permanent in de tuin kunnen worden opgesteld. Autoracen is een opwindende bezigheid. Men moet echter wel beseffen dat een beginset in de praktijk de wens tot uitbreiding doet ontstaan en men driemaal zoveel geld moet uitgeven om het plezier te hebben dat men van zo'n beginset had verwacht. Wij willen onze kinderen graag creatief bezig zien. Wel, de plastic bouwstenen en de houten blokken zijn met nieuwe produk- ten uitgebreid, waardoor er voor iedere beurs en in iedere smaak een goede aan koop kan worden gedaan. Nieuw is een kindertelefoontje, waarin grammofoonplaatjes met gesprekken kun nen worden afgedraaid. En u hebt er mis schien op gewacht: het bekende fotomi- del Twiggy is nu ook als pop verkrijg baar. Nauwelijks nog als speelgoed te be schouwen is een elektronisch orgeltje met een nieuwe leermethode: onder de toetsen zijn letters en kleuren in licht aange bracht die corresponderen met een studie boek. Andere vormen van lawaai in huis zijn een tweepersoons balspel, waarbij de bal door middel van pistolen wordt voortge dreven en een booby-trapbehendigheids- spel, waarbij elke verkeerde zet een knal veroorzaakt. waarop het wordt gegeven en de manier waarop het kind het krijgt". Een hoogst belangrijke taak van het door hem geliefde centrum ziet hij dan ook in het helpen van de ouders bij het onderkennen wanneer een kind aan een bepaald soort spel toe is. „De ouders moeten beseffen dat speelgoed niet moet worden gegeven op de drie momenten die daarvoor schijnbaar aangewezen zijn: de verjaardag, Sint Nicolaas en bij het terug komen van vakantie. Speelgoed dat een essentiële functie vervult bij de ontwikke ling van het kind moet gegeven worden in de periode dat het kind er aan toe is". „Niemand zal er aan denken een kind niet de klererl te geven die het nodig heeft", zegt mr. de Haan verder. „Of hebt u wel eens een moeder horen zeg gen: „Wacht maar met die warme trui tot het voorjaar is" of „Je schoenen zijn te klein geworden, wacht maar, over een halfjaar is het Sinterklaas?" Omdat spe len even belangrijk is als eten en slapen zou het met speelgoed net zo moeten zijn. Er blijft naast het essentiële speelgoed nog voldoende aardig speelgoed over om er op de hoogtijdagen toch een feest van te maken". Voor grootouders, ooms en tantes, die vaak op eigen gelegenheid duur speel goed kopen waarnaar het kind nagenoeg niet omkijkt, of waarvan het de spel- mogelijkheden niet benut omdat de juiste spelfase nog niet is aangebroken of al voorbij is, heeft mr. de Haan de raad: overleg met de ouders. Alleen die kunnen onderkennen in welke ontwikkelingsfase een kind verkeert. Ouders op hun beurt houdt hij voor: „•Koop geen speelgoed omdat u het zelf zo leuk vindt". Vaders kopen vaak fraaie elektrische treinen en prachtige hijskra nen met een even ingewikkeld als on zichtbaar binnenwerk, voor hun zoontje van vier dat veel meer spelmogelijkheden en plezier zou beleven aan een eenvoudige houten kraan, waaraan hij kan zien hoe het allemaal werkt. Moeders kopen dure en uiterst gede tailleerde poppen voor hun dochtertjes, die er nog niet veel meer mee doen dan er de armen en benen aftrekken of er niet eens echt mee mogen spelen. Zij moeten zich realiseren dat het gaat om hun kind en om zijn spelmogelijkheden". Mr. de Haan ziet het als een gelukkige ontwikkeling dat het houten speelgoed zijn plaats aan het herwinnen is, waardoor de fraaie mogelijkheden die hout voor speel goed biedt steeds meer in een even wichtige verhouding komen te staan tot die van andere materialen zoals metaal en plastic. Tenslotte zegt hij: „Speelgoed is mooi, nuttig en noodzakelijk. Maar van niet minder wezenlijk belang is het dat een kind speelt met doodgewone rommel. Met water, met zand, met vuur. Via het spel moet het kind deze elementen van de natuur leren kennen en ontdekken". Voor betrekkelijk weinig geld is er al een technische bouwdoos ver krijgbaar om zelf een radiootje te knutselen. Met vervolgdozen kan de opgroeiende jongen steeds ingewik kelder constructies vervaardigen. d>.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7