Wapenhandel een vuursteen voor vonk in kruitvat Pistolen-Paultje: NAAR AFRIKA GAAN ENORME PARTIJEN Mr. Kuitenbrouwer: GEEN DUIDELIJK VERBOD IN HET VOLKENRECHT FORSE cadeaubon Christelijk concreet program heeft nimmer bestaan Giebels m«v. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN Niet meer geldig in 1968 HEEREMANS VAN LEUVEN N.V. Voorzitter van Adelbert vereniging: Goedkoop aardgas voor Westland mk mmmmm Raadslid zegt zijn burgemeester de huur op Raad in Zaandam wil M. J. Hille als burgemeester WÊÊÊËÊÊËÊÈË voor de juiste geboortedatum Sint helpt vader met zijn hobby Ons jaarboekje WIE WAT WAAR 1968 is uit! viiticF. umm \m f RtO BAND VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 15 Monaco grote leverancier Grote risoco's Supersportauto Dierenvriend Internationaal recht Buiten de wet Theoretisch verbod ÜBI1 '*s 12 8 mrnmrnm Jm NED€ 'NIDBILAN D 2? BMNG'T HEN NAAK, j IOC vmvoEK VRIJDAG 17 NOVEMBER 19-21.30 UUR ZATERDAG 18 NOVEMBER 10-17.30 UUR VAUXHALL CHEVROLET PONTI AC VIVA, VICTOR EN CRESTA CHEVELLE GRAND PRIX EN LE MANS AUTOMOBIELBEDRIJF NIEUWE GRACHT 78 - HAARLEM - TELEFOON 023 - 1 75 88 ÜkWM A de lekkere, mondfrisse pepermunt-dragee 43 Ct. J Appèl afgeschaft in het Zeistse luchtmachtkamp Gratis waardebon van 300-600 gulden voor bezoekers caravan trein te Haarlem AMSTERDAM. „De straffen die de bemanningsleden van de „Jozina" hebben gekregen voor wapensmokkel zijn veel te hoog. De gevangenissen in Nederland zijn al geen pretje, maar stel je alsjeblieft niet veel voor van het verblijf in een cel in een Afri kaans land. Dat is voor een blanke niet uit te houden, zeker niet tien jaar. Dat die zeelui wisten wapens aan boord te hebben kan natuurlijk wel waar zijn, maar de kans is even groot dat ze het niet wisten. Anders zouden ze dat risico nooit hebben ge nomen. Er zijn andere wegen om wa pens naar Afrika te krijgen". Dat is het commentaar van de heer P. Wilking, wapenhandelaar in Amster dam en daar bekend ais „Pistolen-Paul tje". Welke andere wegen er nog zijn om wapens in Afrika te krijgen? „Tja, ik ben zelf wapenhandelaar en ik zal wel gek zijn als ik aan de grote klok hang hoe ik werk. Natuurlijk gaan er enorme ladin gen wapens naar Afrika, legaal en ille gaal. Er is zojuist weer een partij ge weren en granaten onderweg van de Ar tillerie-inrichting Hembrug naar Nigeria maar de geadresseerde is vermoedelijk wel een andere dan degene die de wa pens van de „Jozina" in ontvangst moest nemen". Dat de „Jozina" jachtgeweren in Por tugal had geladen was Paul Wilking al onmiddellijk duidelijk. „Als je zegt jacht geweren, dan denk ik aan Spanje, Por tugal, België en Duitsland, want in die landen zijn ze vrij te krijgen. In Spanje en Portugal zijn ze het goedkoopst, 100 tot 130 per stuk, gloednieuw. In Afrikaan se landen betalen ze er grif 500 voor. Da's dus een dikke winst. Jachtgeweren kun je plaatsen bij rebellen die geen schietop- leiding hebben gehad. Met hagel kan zelfs een dronken kerel zijn tegenstander nog raken, zo zit dat". Wie de leverancier is geweest van de wapens die de „Jozina" aan boord had? „Pistolen-Paultje" weet het niet. „Ik kan alleen maar zeggen dat ik het beslist niet ben geweest. Maar er zijn tal van han delaren in Europa al smoezen ze niet zo openhartig als ik. Neem Samuel Cum- mings in Monaco. Da's net zo'n kerel als ik. Hij is multimiljonair geworden met wapens. Monaco is trouwens het centrum van de wapenhandel. Wettelijk leggen ze je daar niets in de weg. Er zijn overal grote dumpvoorraden en vraag is er ge noeg. Je moet alleen weten hoe je de spullen zonder narigheid vervoert en een bepaald land binnenkrijgt. Ik weet er al les van. Ik heb destijds enorm veel aan Algerije geleverd". De risico' zijns echter niet gering, zegt Paul Wilking. „Een wapenhandelaar ver dient veel geld. Maar ze hebben van mij al twee keer een auto opgeblazen. Dat was in Duitsland. In Bonn hebben ze een aanslag op me willen plegen. Als toen niet een van mijn lijfwachten onmiddellijk het vuur had beantwoord had ik hier nou misschien niet gezeten!" „Risico's loop je altijd. Wel kun je er voor zorgen die risico's zoveel mogelijk te beperken. Als je rotzooi levert moet je niet raar opkijken als ze een vergiet ADVERTENTIE (bij aankoop kinderwagen) Bij Marti kunt u nu een cadeaubon éi f 200,- winnen als u de juiste geboortedatum raadt. Stap even binnen en bekijk meteen onze uitgebreide baby- en kleutercollecties! Gen. Cronjéstraat 133 Haarlem, tel. 023 - 6 38 57 (altijd parkeerruimte vlak In de buurt) Hlllegom: Hoofdstraat 102 tel. 02520 - 64 25 J „Pistolen-Paultje" van je willen maken. Daar pas ik dus voor op. Och, ik heb van tijd tot tijd ook wel m'n problemen gehad. Ze heb ben me een keer drie maanden in voor arrest gehouden en een paar keer een flinke boete gegeven. Je leert er natuur lijk van. Zo heb ik eens een partij pis tolen gekocht waarvan ik dacht dat ze gesmokkeld waren. Maar het bleek jat werk te zijn. Voor heling krijg je een flin ke dauw, maar voor smokkel minder. Gelukkig kwam ik er nog goed af, maar ik ben sindsdien wel voorzichtig geworden. Ik streef ernaar mijn handel zo netjes mo gelijk af te werken zonder in strijd met de wet te komen. Maar het risico houd je altijd als wapenhandelaar. Ik zeg al tijd: Als je geen risico's durft te nemen moet je dominee worden. Dan lijd je je leven lang armoe, maar je staat aan geen enkel gevaar bloot". Als Paul Wilking dominee was gewor den had hij zich zeker niet kunnen per mitteren in een van de duurste sport auto's te rijden. „Ik ben wild op sport wagens. Op het ogenblik heb ik een Che vrolet Camaro, niet zo'n gewoontje van 25.000,—, maar een supersport. Ik heb hem door Cootje Prins uit Amerika laten meenemen. Een machtige wagen met al les elektrisch erop en eraan. Druk op de knop: kappie open, kappie dicht. Druk op de andere knop: ramen op, ramen neer. Weer even drukken en de lampen draai en in of uit. Ik houd van snelle wagens die op hun gemak 200 kilometer per uur halen". Het zijn overigens niet alleen wapens, die „Pistolen-Paultje" geld doen verdie nen. Tijdens ons onderhoud rinkelt tel kens de telefoon en er wordt onderhan deld over exclusieve bontmantels en hor loges. „Handel is een hobby van me en men doet graag zaken met me, want ik ben een vlugge koopman. Maar wel eis ik de beste waar voor mijn geld". Een andere hobby is zijn dierenliefde. „Ik houd niet van mensen, maar op die ren ben ik stapelgek. Als ik hoor dat ie mand een hond het leven heeft gered, krijgt hij van mij een gouden horloge, voor het redden van Kinderen uit het water trouwens ook. Ik erger me dood aan berichten als bijvoorbeeld dat van die kerel die zijn hond vier hoog uit het raam heeft gesmeten. Dan denk ik: Er zou een knokploeg moeten bestaan die spe ciaal in die gevallen een flink pak slaag uitdeelt. Het is afschuwelijk wat mensen dieren aandoen". Over een maand of drie komt Paul Wil king weer in het nieuws, omdat dan zijn autobiografie verschijnt onder de titel: „Pistolen-Paultje". Het beste boek van dit jaar vind ik het tweede boek van Jan Cremer. Maar ik hoop dat het mijne het beste boek van 1968 zal worden. Ik heb nu zeven van mijn tien hoofdstukken af. De journalist Martin van Amerongen corrigeert de kopij en hij heeft zitten scha teren van het lachen. Het is, geloof ik, wel een geestig boek. En spannend ook, want ik heb er een aantal fijne smokkel- affaires in beschreven. Want als ik daar over ga vertellen! Maar laat ik dat niet doen. Het moet een verrassing blij ven". UTRECHT De voorzitter van de Adel- bertvereniging, mr. J. J. van Wessem, meent dat een christelijk concreet politiek program nimmer heeft bestaan en ook niet kan bestaan. De Christen-radicalen wekken de indruk, dat zjj het nieuw leven willen inblazen. Mr. Van Wessem acht dat onjuist. „Het is niet eerlijk een politiek program als christelijk aan de man te willen bren gen het is een vals verkoopargument", vindt de voorzitter van de Adelbertver- eniging, die in het orgaan van zijn ver eniging aandacht schenkt aan het optreden van de Christen-radicalen. Over het poli tieke programma spreekt hij zich niet uit, maar wel over het feit, dat gespeculeerd wordt op het treffen van de christelijke snaar in het hart van de kiezer. Zijn ge weten wordt onder druk gezet en zijn keu ze wordt beïnvloed door een niet-politiek argument. Christendom noch christen-zijn biedt volgens mr. Van Wessem concretisering van christelijke beginselen. Behalve mis schien waar het om het beginsel van vrij heid gaat. „Men onthoude zich daarom volstrekt van het aanprijzen van of het vragen van steun voor een politiek program in Chris tus' naam en late de politieke argumenten, in hun noodzakelijke betrekkelijkheid, op eigen kracht om aanhang werven", aldus mr. Van Wessem. Hij vindt dat zoals men aan Bogaers-woningen heeft kunnen wen nen, men ook vertrouwd zou kunnen raken met Bogaerschristenen, Bogaersradicalen of Bogaers-christen-radicalen. Het zou een relativering betekenen, die de bezwaren van Van Wessem zou wegnemen. Hij be seft dat het begrip daardoor naar alle waarschijnlijkheid zozeer wordt uitgehold, dat het zijn suggestieve vermogen totaal zou verliezen en in het geheel niet meer zou worden gehanteerd. Als dat waar is, ziet de heer Van Wessem daarin een be vestiging van zijn overwegingen. AMSTERDAM. „Terwijl Neder land in 1965 boksbeugels en dergelijke spullen buiten de wet stelde en de discussie zich daarna heeft verplaatst naar het al dan niet dreigende ka rakter van speelgoedpistooltjes, blij ken Nederlandse kustvaarders zich bezig te kunnen houden met het aan voeren van wapentuig naar een inter nationale „trouble-spot". Een won derlijke zaak. Maar natuurlijk heeft reder Van der Schoot gelijk: De wereldhandel in wapens is een enorme business. Het directe Neder landse aandeel daarin 'is moeilijk te becijferen en in ieder geval illegaal, want de Nederlandse wei is streng". Dat zegt onze juridische medewerker mr. H. Kuitenbrouwer. „Overal ter we reld bestaat een levendige wapenhandel. Daarmee zijn niet alleen commerciële maar natuurlijk ook politieke belangen ge moeid. Deze machtige belangencombina- tie maakt het verklaarbaar dat het vol kenrecht tot dusverre geen duidelijke re gels heeft kunnen geven. Wat wapenle veranties in oorlogstijd betreft verbieden twee Haagse verdragen van 1899 en 1907 de staten deze handel. Maar ze laten de particulieren vrij. De achtergrond van de ze tweeslachtige regel, welke duidelijk verouderd is, ligt in het argument dat door de wapenhandel over te laten aan allerlei verschillende commerciële belan gen een eenzijdige bevoordeling van een der strijdende partijen wordt voorkomen. De pogingen om aan de wapenhandel in vredestijd paal en perk te stellen heb ben voornamelijk betrekking gehad op Afrika en hangen historisch gezien sa- men met de anti-slavernij-c< nferenties. Bij alle onzekerheid is in beginsel wel duidelijk dat wapenhulp aan opstandelin gen in strijd is met het volkenrechtelijke interventieverbod. Maar het begrip „op standeling" is vaag of, zoals in het geval Biafra, op zijn minst op twee manieren uit te leggen. Bovendien is er al gauw sprake van een facto-erkenning en daar door krijgen burgerkrijg- en wapenhandel een wettig tintje. Zelfs een embargo van de Verenigde Naties heeft geen direct wer king, maar hangt af van de medewerking van de staten. Het internationaal recht speelt deze he le materie dus wel heel duidelijk terug naar de individuele landen. De Nederlandse Vuurwapenwet van 1919 verbiedt het zon der machtiging vervaardigen, herstellen of voorhanden hebben van vuurwapens of munitie. Krachtens deze wet verbiedt het Vuurwapenregelement van 1919 het in- of doorvoeren behoudens vrij lating door de minister of „consent". Inbreuk op de wet is als overtreding straf baar gesteld met twee maanden hechte nis of ƒ4.000 boete. Als het gaat om bom- nen, vlammenwerpers of machinegeweren is er sprake van misdrijf, te bestraffen met vier jaar gevangenisstraf of ƒ.12.000 boete. Onbruikbare oudheden of niet meer gebruiksklaar te maken wapens vallen niet onder deze wet. Duidelijk is dus dat wapenhandel van uit Nederland niet zonder vergunning is toegelaten. Maar buiten ons land? Daar voor gelden de artikelen 2 tot 8 van het Wetboek van Strafrecht over „de omvang van de werking van de strafwet". Men kan voor een in het buitenland gepleegd feit alleen in Nederland worden vervolgd als dit in het buitenland bij de wet straf baar is gesteld en ook naar Nederlands recht een misdrijf oplevert Zolang er dus geen sprake is van bommen, kanonnen en dergelijke en dus niet van mis drijf vallen de kustvaarders buiten gaats buiten de Nederlandse strafwet. Het geen voor de bemanning van de „Jozina" die jack weren vervoerde, een schrale troost is. Er is ook nog een regel dat de Neder landse strafwet van toepassing is op ie der Nederlands vaartuig, waar het zich ook bevindt. Het is echter de vraag of de verboden van de Vuurwapenwet zich lenen voor toepassing buitenlands, mede gezien het internationale recht dat de be slissing over in- en uitvoer van wapens overlaat aan de individuele staten zelf. Zolang' ins land er niet rechtstreeks bij betrokken is heeft het geen boodschap aan wapentransporten, ook al gaan ze per Nederlands schip, omdat het zich niet kan mengen in het „wapenbeleid" van vreemde mogendheden. Bovendien heeft een beschikking van 1926 de rechtstreekse doorvoer van wapens overzee via Neder landse havens vrijgesteld en in 1952 ge beurde dat voor het luchtvervoer via Schiphol. Een bewijs te meer dat het Nederlandse schepen vrijstaat buiten Ne derlands grondgebied wapens te vervoeren. Theoretisch is het best mogelijk om Ne derlanders te verbieden zich ook buiten ons land bezig te houden met dit soort onprettig aandoende handel. Het is ech ter de vraag of dit zin zou hebben, voor al omdat er zulke grote commerciële be langen mee gemoeid zijn. Als de alom erkende directe risico's zie de lotgeval len van de bemanning van de „Jozina") al zo groot zijn, is het duidelijk dat een extra verbod vanuit het verre vaderland weinig indruk zal maken. Onze wetgeving kan bovendien de toets van de rechtsver gelijking aardig doorstaan. West-Duits- land heeft een speciale paragraaf in de grondwet over wapenhandel en-fabricage. De uitwerking daarvan komt ook daar neer op de bevoegdheid van de regering de uit-, door-i en invoer te beperken, maar dan alleen ter bescherming van bepaalde belangen, zoals de goede betrekkingen van de Bondsrepubliek met het buitenland. Alleen in het kader van een thans moeilijk denkbare internationale sa menwerking is iets meer te beginnen te gen deze handel, welke zo vaak de vuur stenen aandraagt voor de vonk in het kruitvat. ADVERTENTIE ELEKTRISCHE BOORMACHINE, SKIL, geschikt voor alle hulpstukken v.a. 64,50 GEREEDSCHAPSKISTEN, naar keuze gevuld v.a. 19,50 LUXE ZAKMESSEN diverse uitvoeringen v.a. 3,50 GED. OUDE GRACHT 5 - TEL. 17438 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er is interdepartemen taal overleg gaande om te onderzoeken onder welke omstandigheden de West- landse tuinbouw op aardgas kan wor den overgeschakeld. Als de tuinders wil len kunnen ze profiteren van het tarief dat ook voor de industrie geldt. Dat zei minister Lardinois (Landbouw) gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Voorwaarde is wel dat de tuinders zich collectief voor het aardgas interesseren. De minister zei op vragen van de K.V.P.'er mr. T. Brouwer dat een ring leiding, die 50 miljoen gulden gaat kos ten, een ononderbroken levering van het aardgas moet garanderen. De Gasunie heeft inmiddels het ministerie van Land bouw al om advies over het plan ge vraagd. Volgens de minister ligt er in het Westland voor de Gasunie een groot terrein braak. Op het ogenblik neemt de glastuinbouw 16 percent van het totale verbruik van stookolie voor haar reke ning. Op 18 november van 911 uur aan onze kantoren verkrijgbaar. Zie voor verdere openingsuren onze advertentie op 18 november. Pijs f 3.25. Een uitgave van Haarlems Dagblad (Van onze correspondent) DEN HAAG Het wordt tijd de postzegelvoorraad te ontdoen van postzegels die na 31 december 1967 niet meer geldig zullen zijn. Daarvoor komen in aanmerking vier series gelegenheidszegels die in 1966 werden uitgegeven het zijn de volgende waarden, waarvan hierbij van elk ontwerp een afbeelding in opgenomen y, MSG i 1 - 1. 2. 3. 4. Vijf Kinderzegels 10 40 20) cent, 5), 12 8), 20 10), 25 10) vijf Zomerzegels10 5), 12 8), 20 40 20) cent, twee Europazegels 20 en 40 cent, alsmede 10), 25 10) en twee ICEM-viuchtelingenvervoerzegels18 7) en 40 20) cent. ICEM staat voor Intergovernmental Commission for European Migra tion Intergouvernementale Commissie voor Europese Migratie. Aan burgemeester M. Fey van de Lim burgse gemeente Melick en Herkenbosch is de huur opgezegd. Hem is gelast om het door hem bewoonde huis per 1 de cember te verlaten. De burgemeester woont gedurende vijf jaar als huurder in een woning van een raadslid, de heer M. Beckers uit Melick, met wie hij onenig heid heeft gekregen. Het raadslid wil zijn burgemeester niet langer in zijn wo ning onderdak verlenen. De burgemees ter heeft de kantonrechter in Roermond verzocht om ontruimingsbescherming, welke voor één jaar kan worden ver leend. Intussen heeft de burgemeester de gemeenteraad verzocht voor hem een ambtswoning te laten bouwen. De finan ciering hiervan is geen probleem. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze correspondent) UTRECHT. In het kamp Zeist van de Koninklijke Luchtmacht wordt een proef genomen met een grotere vrijheid voor dienstplichtige soldaten en korpo raals. Er wordt geen appèl meer gehou den. Soldaten onder de 21 jaar moeten 's avonds vóór twaalf uur binnen zijn. Dan wordt alleen een „aanwezigheidscon trole" gehouden. Er wordt ook niet meer massaal gege ten. De eetzaal is driemaal per dag enige tijd open en voor iedereen vrij toeganke lijk. Op zaterdag 18 november zijn te Haar lem nieuwe Joegoslavische caravans te bezichtigen, die geïmporteerd worden door de bekende caravan-spe cialist DICK WISSINK. De caravans blijven de hele dag en avond staan (van 11 uur 's morgens tot 9 uur des avonds) op het Parkeerterrein Café- Restaurant Dreefzicht te Haarlem. Iedere bezoeker kan een waardebon van 300600 gulden krijgen, die later ingewisseld kan worden bij aankoop van een caravan. Een buitenkansje waarvan velen zullen willen profiteren. Ga dus een bezoek brengen aan deze caravan-show, die slechts 1 dag duurt. U kunt er vrijblijvend rondsnuffelen, in alle hoeken kijken, in de caravans gaan zitten enz. en ook de Wissink- mensen inlichtingen vragen over de sensationeel lage prijzen. Zie ook de advertentie in dit blad. (Van onze correspondent) ZAANDAM. Onder de Zaandamse verenigingen circuleert momenteel een brief waarin aan de commissaris van de koningin van Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, wordt gevraagd de Zaan damse wethouder van onderwijs, de heer M. J. Hille, als eerste op de voordracht te plaatsen waaruit de burgemeester van Zaandam moet worden gekozen. Het bur gemeestersambt in Zaandam is vacant sinds half oktober De fractievoorzitters in de Zaandamse raad hebben overleg gepleegd over de vraag welke figuur als burgemeester de voorkeur zou verdienen. Hier bleek een meerderheid een benoeming van de heer Hille op prijs te stellen. De fractievoorzit ters zullen binnenkort de commissaris van de koningin om een onderhoud vragen. De heer Hille, die lid is van de P.v.d.A. is ruim 22 jaar wethouder in Zaandam. Vorig jaar januari toen de burgemees ter G. J. D. Franken, directeur van Bruyn- zeel werd heeft de heer Hille naar het burgemeestersambt gesolliciteerd. Hij kwam niet voor een benoeming in aan merking onder andere omdat mr. Kranen burg er weinig voor voelde een stadge noot te benoemen. In Zaandam meent men nu echter zeker te weten dat de commissaris de heer Hille heeft uitgeno digd te solliciteren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15