SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ sDUJARDI 'nTIM l ^eze nis afinend. ZöSP h doet u heTdan0^1 vaker? i VIEUX 50 cent HOLIDAY ON ICE" in haar schoen! neem n inorac laatste weekend I i m lp ■H-V r::\ VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 19 Bloedlucht „DE UILENBOOM" Brede of smalle weg Vrije huren Amerika-Thailand- Vietnam Dure huizen Evolutie 7 De sollicitant en zijn antecedenten Losse nummers Ruim 5000 verkooppunten.l mm- i Het mes er in nieuwe raa amsterdam Maagdelijke geboorte 6 „ofaanfèl'levende fi9ur6n stelle v°° s. Aan desperado's Want boek n dete° ionnen en contra-Spi gangsters e" eden. Aa"_ „oUdzoekers. Aan nachtzwart s^eri^s Aan veedieven. S En uw boekhand en hunverbete spa"" beleeft nu eenmaal% Dat maakt le^ E^rel^' Nr 'Jen woont om de •v vó: m I i - ADVERTENTIE De schrik sloeg mij om het hart toen Ik, zo'n dertig jaar geleden, een krante bericht las over de balilla u weet wel, die kinderen die met geweren mochten oe tenen en naderhand zo dapper stierven voor hun onderwijzer Mussolini. Maar wat moest ik ertegen doen? En wat moet ik nü doen? De bloedlucht die ik toen rook steeg ook op uit het verslag van de NPD vergadering in Hannover (13-11-67), en ik vraag mij af welke minister vandaag de paraplu gaat kopen die straks een Chamberlain van hem maken zal. Het lijkt allemaal niet zo erg. De jeugd in Duitsland heeft geprotesteerd, goddank en Schnez is buiten onze grenzen gebleven Maar in 1933 hebben wij ook onszelf in slaap gesust, en de nachtmerrie van de laarzen is erop gevolgd. Natuurlijk wor den pers, radio enzovoort aangevallen Maul halten!, maar voordat het zover kan komen moeten die hun mond wijd open zetten en hem blijven opendoen. Vandaar dit stukje om mede te waarschuwen: ver gis u niet in het karakter van deze bewe ging dat religieus is, zij steunt op de mythe van „Blut und Boden" en niets is gevaarlijker dan een mythe in handen van onbevoegden. Als ik, in een overi gens naar mijn mening onverdachte tekst lees: .faszinierende Erlebnisbe richte wie „in Jüngers Stahlgewittern, in denen die befreiende, „erhebende Seite des Kampfes hervorgehoben wird, dan ruik ik wéér bloed dat kruipt waar het niet gaan kan. Als ik wat doen kan, mijnheer de hoofd redacteur, dan graag. Mijn eerste plicht was het schrijven van dit stukje, dat zich niet richt tegen „de" Duitsers (er zijn er die alles in het werk zullen stellen om een herleving van het nationaal- sodalis me te voorkomen), maar tegen een dic tatuur van hakenkruis en concentratie kamp waarvan de voorhoede zich voor de tweede maal in beweging heeft gezet B. RIJDES, Haarlem. ADVERTENTIE Hotel Restaurant taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant Hoofdstraat 204, Santpoort - Tel. 02560 - 8623 Oproep aan alle ouders! Wanneer we lezen over „overspannen kinderen van twaalf jaar", „het grote deel der kinderen dat niet kan zwemmen", „het uitreiken van melk op de scholen waardoor de kinderen meer presteren" (en dit in een welvaartsland!!!) en we zien om ons heen hoeveel kinderen extra heilgymnastiek krijgen, een bril dragen, veel gevulde kie zen en tanden hebben, ja zelfs al zeer vroeg gebitprothesen, dan heeft onze norm van „goed gezond" toch wel een veer ge laten en lijkt het er op dat we nu moeten kiezen „de brede of de smalle weg te gaan". De „brede" weg is als van ouds de ge makkelijkste. De overheid lapt weer veel aan elkaar, we krijgen naast de melkvoor- ziening op school straks ook nog school- voeding de tandartsen willen waar schijnlijk fluor in het water, de artsen mis schien wel vitaminen en hormonen, de ze nuwartsen een rustigmakende stof erin. Zo kan ons drinkwater een medicijn worden, of niet. Ook al bouwt de overheid zwembaden, de ouders moeten regelmatig met de klein tjes van 3, 4 en 5 jaar naar het zwembad gaan en zorgen dat het kind al zwemmen kan voordat het naar school gaat, in elk geval niet meer bang voor water is. Nu be ijvert men zich om te zorgen dat de kleu ter al lezen kan voordat het naar school gaat, maar het is veel belangrijker dat iedere moeder dagelijks wat kleutergym- nastiek met de kinderen doet en het kind critisch bekijkt of het nog steeds mooi en recht en lenig is. Het is soms wonderlijk te zien hoe mooi en goed de kinderen op de wereld komen en in hoe weinig jaren dit verknoeid wordt. Ieder mens is een eenheid van lichaam en geest en wij moeten trachten dit in har monie te houden, anders vallen er brok ken. Tussen iedere les op school moest even geventileerd worden, even een paar een voudige ademoefeningen gedaan, even wat eenvoudige rugoefeningen gedaan en het kind zal zich al weer beter kunnen con centreren op de volgende les. Deze oefenin gen tussen de lessen kan iedere leerkracht spoedig onder de knie krijgen. Even moordend voor het zenuwstelsel en het concentratievermogen is de altijd du rende herrie van radio, pick-up en tele visie. Zelfs wordt er huiswerk gemaakt met de radio ernaast en dan nog is men verbaasd dat het kind prikkelbaar is, krin gen onder de ogen heeft en slechte cijfers op het rapport heeft. Nogmaals, vecht u er voor dat het brood dat wij eten volkorenbrood is, met alle op bouwende bestanddelen erin, dat het drinkwater zo zuiver mogelijk is, dat het fruit en de groenten die wij eten niet met gif bespoten zijn, dat de lucht welke we in ademen zo zuiver mogelijk is, en dat er in huis rust is en er alleen aan de radio ge draaid wordt indien er geluisterd wordt en de televisie zeer beperkt aan staat. Veel tijd kan opgevuld worden met handen arbeid, tuinarbeid en liefhebberijen. Dit zelf doen geeft veel voldoening en maakt de kinderen gelukkiger. Uiteindelijk is dit toch het doel: een gezond, harmonisch kind en geen kleine robot, uitgerust voor zijn dertigste jaar met gratis bril, gratis gebit •n gratis ziekenhuisverzorging. P. VAN WA VEREN, Heemstede. Dat onze bewindslieden in het verleden blijk hebben gegeven blunders te kunnen begaan, is menig Nederlander bekend, doch dat minister Schut zich zó voor schut kan zetten, dal gaat alle perken van be grip te boven. Deze minister vindt het een voortreffelijke zaak de huren vrij te ma ken. Hij vindt het voortreffelijk dat de huis eigenaren dan vrij spel hebben tegenover de huurders. Hij vindt het voortreffelijk dat huren met 25 tot 250 percent worden verhoogd. Hij vindt dat er meer tevre den mensen komen door deze vrije huren. Nou Excellentie, als de huren vrij zijn, en we moeten 25 tot 250 percent méér betalen, dan barsten we van tevreden heid! En ik heb nog wel altijd in de mening verkeerd dat de bedriegertjes niet in Den Haag stonden! Wat de aar digheid van ons huis betreft met de vrije huur: Excellentie wij zullen het uitscha teren van plezier en dan zeggen: „Dank minister Schut, wij zijn blut". Ga zo door Excellentie, ik zie met spanning uw nieu we maatregelen tegemoet. Die lees ik dan in volle tevredenheidin een tent. A. J. OOSTRUM, Haarlem. Thailand, zal tienduizend man inzetten in ruil voor luchtdoel-raketten. Ik concludeer uit de gegevens: het wordt betaald met mensenlevens. Een man telt daar zeker niet meer mee en wordt gelijkgesteld aan vee. .Rechten voor de mens" he"ft er geklonken, het mensdom is wél diep gezonken. C. M. VAN PUTTEN, Haarlem Waarom moeten de huizen zo duur zijn. Waarom moeten er in al die huizen dure installatie's zijn. Laat men de kopers en ook de huurders zelf uitmaken hoe men zijn huis ingericht wil hebben. Ik denk dat wanneer men hierover een opi niepeiling zou houden, er heel wat in stemming met mijn mening voor de dag zou komen. Maar misschien is er een bouwer te vinden die in deze trant gaat denken. Ik dacht dat er heel wat liefheb bers voor de dag zouden komen die nu niet en nooit aan bod zullen komen. H. DEKKER, Haarlem ADVERTENTIE Schiedam Er blijken nog altijd mensen te zijn, die zich heftig keren tegen de evolutie leer. Men kan er eindeloos over twisten, maar er zijn een aantal feiten. Het belangrijkste feit is dat de ontwik keling van de moderne biologie mogelijk is geworden, dank zij de grondgedachte van een evolutie, van voortdurende ver anderingen én ontwikkelingen in de na tuur. Deze „leer" heeft uitermate be vruchtend gewerkt omdat zij een uit gangspunt geeft voor allerlei onderzoe kingen. Er is geen enkel onderdeel van de biologie dat tegenwoordig niet gebaseerd is op de evolutieleer en er is geen enkele serieuze bioloog die de evolutieleer ver werpt. Als al die tegenstanders van de evolu tiegedachte zich nu eens gingen ver diepen in deze, vaak ingewikkelde mate rie, inplaats van hartstochtelijke kreten te slaken over zaken waar ze niets van afweten. In elk modern biologieboek wordt de evolutieleer gehanteerd ook in de populairdere werken. De tegenstelling religie-evolutieleer be staat niet. De meeste hedendaagse theo logen aanvaarden de evolutie als een rea liteit. Er zijn mensen die het wonderlij ker en geloofwaardiger vinden dat God de mens uit stof formeerde dan dat de Schepper de mens liet ontstaan uit het dierenrijk via veranderingen die vele mil- oenen jaren in beslag namen. Het laatste maakt de idee van een Schepper mijns inziens des te groter. Maar als men de bijbel als een boek over natuurlijke his torie beschouwt en het scheppingsver haal letterlijk gelooft, klopt er niets meer van. Men zou dan trouwens ook het ge hele oude wereldbeeld moeten aanvaar- den, inclusief een platte aarde met vier uiteinden. Men zou moeten kiezen tussen geloof en wetenschap, twee totaal ver schillende zaken met elk een ander uit gangspunt. De wetenschap aanvaarden en het ge loof niet loslaten lijkt me de enige oplos sing. J. G. R. WARTENA, 's Gravenhage. ADVERTENTIE Aan dit onderwerp besteedde mr.A. C. ba ron Bentinck aandacht in uw blad van 5 oktober. Het artikel behoeft enige aan vulling. In de grote steden bestaan na melijk beoordelingscommissies, die de bur gemeester van advies dienen bij het ver strekken van een Verklaring over het ge drag. (V.O.G.) Kleinere gemeenten kun nen zich eventueel wenden tot een een traal orgaan, gevestigd in Utrecht. Via de reclasseringsraden wenden de commissies zich tot de reclasseringsinstellingen met het verzoek rapport uit te brengen om trent de persoonlijkheid en de anteceden ten van de betrokkene. Los van dit rap port verstrekt ook de politie inlichtingen. Veelal betreft het personen met een straf register, maar niet altijd. Zo wordt bij voorbeeld ook wel gerapporteerd over prostituées en alcoholisten. In de loop der jaren werden duizenden rapporten uitge bracht. Al in 1912 55 jaar geleden - werd in Amsterdam een commissie opge richt met beperkte opdracht: uitsluitend adviseren over „lose gemeente-werklie den": In 1916 begon de burgemeester ook het advies van deze commissie te vragen in niet overheidsgevallen, hetgeen een aan zienlijke uitbreiding van de werkzaamhe den inhield. De benaming: Bewijs van Goed Zedelijk Gedrag" is sinds enige jaren gewij zigd in „Verklaring omtrent het Gedrag". Vér daarvoor had de schrijver van dit stukje aangedrongen op naamsverande ring en geadviseerd de burgemeester te laten verklaren", waardoor deze door een zuiverder interpretatie meer armslag zou krijgen. Wanneer de burgemeester moet oordelen over gevallen als bovengenoemd staan hem dus allerlei gegevens ten dien ste: bepaald negatief is een dergelijke ver klaring niet: ze steunt op goed gefundeer de rapporten. De werkgevers moeten ge noegen nemen met de conclusie (V.O.G.) waaraan veel aandacht wordt besteed. Bij het nemen van een beslissing houdt de burgemeester ook wel degelijk reke ning met de aard van de betrekking, wel ke door betrokken sollicitant wordt ge ambieerd. Dit geldt niet alleen voor over heidsfuncties. maar ook ten aanzien van sollicitaties bij het particuliere bedrijfs- leyen. Het „gevarenelement" blijft niet buiten beschouwing. Integendeel! De werk gevers hebben zeer terecht mijns in ziens -geen recht op inzage der rappor ten. W. BEIBOER, Haarlem Naschrift. De beschouwingen van de heer W. Beiboer hebben in hoofd zaak betrekking op de geschiedenis van de gang van zaken in de gemeente Amsterdam. Vóór 1 januari 1959 was de praktijk van de afgifte van bewijzen van goed gedrag in de verschillende gemeen ten zeer uiteenlopend. Dit was vroeger een zuiver gemeentelijke aangelegenheid. De „Wet op de justitiële documentatie en op de verklaringen omtrent het ge-' drag" heeft bij haar inwerkingtreding op 1 januari 1959 een uniforme regeling ge bracht. Sedertdien mag de burgemeester slechts een gelijkvormige en negatieve Verklaring omtrent het gedrag" afgeven, waarin de burgemeester slchts mag ver klaren. dat hem uit het onderzoek, met betrekking tot het gedrag van betrokkene ingesteld, en gelet op het doel, waarvoor de afgifte is gevraagd, van bezwaren te gen voornoemde persoon niet is gebleken". De verklaring omtrent het gedrag kan natuurlijk steunen op goed gefundeerde rapporten, zoals de heer Beiboer schrijft. Maar deze rapporten kunnen de inhoud van de verklaring omtrent het gedrag niet positief maken. Vroeger mocht de burgemeester ruime positieve verklaringen omtrent het karak ter en de goede kwaliteiten van een per soon afgeven, waarmede de zich goed ge dragende burgers gebaat waren. Maar dit is nu verboden. Terwille van de reclassering heeft nu nivellering plaats gehad en worden alle burgers over één kam geschoren. Mr. C. A. baron Bentinck Zo, de minister zegt „het mes moet er in", want anders zou dit de staat in 1968 250 tot 330 miljoen aan inkomsten kos ten. Volgens de minister zouden vrijwel alle belastingplichtigen in aanmerking komen voor aftrek van buitengewone ziektekosten. Gelet op het eigen risico van (thans) 21/2°/o met een maximum van 500 is deze stelling aanvechtbaar, doch de minister laat dit buiten geding. Een volgende stap is het elimineren van de kinderbijslag voor het eerste kind (K.B.-loontrekkenden!) Als men nu zo nodig moet bezuinigen op de kinderbijslag dan vraag ik me af, waarom dan niet te beginnen met het geleidelijk aan vermin deren van de cumulatieve kinderbijslag (studerende kinderen in het gezin 2x en buiten het gezin 3x kinderbijslag). Dit wil mij logischer voorkomen, dan wéér de minst draagkrachtige groep te treffen. Tot goed begrip, ik zelf behoor tot de groep van cumulatieve kinderbijslag-ont vangers, niet tot de groep van de minst draagkrachtigen. Ik dacht, dat het zo moest zijn, dat iedere Nederlander gelijke rechten en verplichtingen zou hebben. Als ik eens naloop het verschil in positie van de amb tenaar en niet-ambtenaar, dan moet ik een gelijke beoordeling wel laten varen. Over aanpassing van een en ander 'aan de eventueel te wijzigen bepalingen lees ik niets. De niet-ambtenaar krijgt bijslag en de ambtenaar oveyheicjs-kindertoelage. KB-loontrehkenden: le kind (1/1 '67) 98.28 per kwartaal; 2e. kind 113.10 per kwartaal; 3e kind (Alg. K.B.) 113.10 per kwartaal. Overheids-kindertoelage: 4 °/o der wed de met een minimum van 39.95 en een maximum van 58.88 per maand; 2e kind als le kind; 3e en volgende 1 °/o der wedde met een maximum van 14.72, vermeerderd met de A.K.W.-bijslagen: voor 3e kind 37.70, 4e kind 50.70 enzo voort. Ziektekosten. De ambtenaar ontvangt een interim-zietekostenvergoeding. Indien de ziektekosten 5 °/o van het inkomen te- boven gaat, worden de extra kosten door de overheid vergoed. Men dient dan als maatstaf een ziektekostenverzekering af te sluiten gelijk aan minimaal 2 x de in terimvergoeding. Premieheffing AOW/AWW. De ambte naar hoeft zelf de premie niet op te bren gen, doch deze komt voor rekening van de overheid. De ambtenaar krijgt dan weliswaar een „inbouw-korting" van 2 °/o per dienstjaar op de uitkering, waartegen men altijd heftig blijft fulmineren en be schouwt dit als een onrecht. Aparte ziektekostenverzekering voor de overheid. Sinds lang bestaat bij de overheid het plan voor haar ambtenaren een „aparte" ziektekostenregeling in het leven te roepen. Het is geen geheim dat dit nieuwe apparaat enorm veel geld gaat kosten aan administreren. Een aantal ambtenaren bereidt deze „zaak" voor. Bij de ambtenaren bestaat geen een stemmigheid over deze nieuwe creatie van de overheid. Gelet op de financiële toe stand van ons land is de inwerkingtreding van deze „overheids ziektekostenregeling" opgeschort en zal de interimregeling voorshands worden gehandhaafd. Het zijn een paar afwijkende regelingen en ik vraag me af: „Waar moeten we het mes in zetten?" L. A. OPHUYSEN, Haarlem. ADVERTENTIE (t.m. 19 nov.) dagelijks 8 uur matinéesrzaterdag en zondag 2.30 uur. kaartverkoop bij het RAI-gebouw, kassa Oosthal van 10-16 uur. (Tel. 020 - 79 6441) De onbevlekte ontvangenis volgens de Heilige Schrift! Voor de gelovige christen geldt de onveranderlijke waarheid van de Heiige Schrift, zóals dit wordt vermeld in Luoas 1:26-36, betreffende de maagd Maria, die geen man bekende. Door één mens (Rom. 5:12) is de zonde in de wereld gekomen en daardoor de dóód! Zonde en dood zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden. Maar Christus heeft de onsterfelijkheid aan het licht gebracht en God wil in Zijn grote Liefde van dit van nature zondige geslacht, een uit God wedergeboren geslacht formeren. Hij spreekt: „Zie, Ik maak alle dingen Nieuw!" Er is één Mens geweest, die geboren werd uit de Heilige Geest, dat is de Zoon van God. God noemt Hem „Zijn enigen Zoon", en nooit zal er meer zo Iemand worden geboren; Die zó de wil van God heeft gekend en gedaan als Hij! Gods plan der eeuwen staat vast, dat Hij de Verlosser der wereld is en zal zijn. God heeft genoegen genomen met de éne of ferande van Zijn Zoon Jezus Christus ten behoeve van de hele wereld! G. BOERMAN BOSSEN, IJmuiden. ADVERTENTIE :»«j~ w l"

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19