VAN DAG TOT DAG KIP INT PANNETJE RECEPTIES HET HOGE DUIN DIRCK DIRCKZ Duitse militaire ombudsman is weer eens in moeilijkheden Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje: Dreigende Turkse houding tegenover Cyprus I HlïiliH autogordels vanaf f.28r commentaar op actuele zaken Bescherming Carmichael roept op tot guerrilla Toch onmisbaar Bureau zal worden doorgelicht Triomftocht voor Schotse nationaliste Meer moeilijkheden voor Beatrice en Maurisio Apollo keerde iets te snel terug Geen oorlogs schepen in wateren van Aden m Nederland van steun aan Biafra beschuldigd met RAI-TNO-keur Kans op niet door gaan artsenstaking in België KLIPPAN telegrammen VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 3 i I SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C Montgomery tachtig jaar Noors parlement vraagt VS beëindiging van V ietnam -bombardementen N.V. HEKLA Het is een hele tijd stil geweest rond om de B.B., nadat enkele jaren geleden een nogal felle discussie is gevoerd over de vraag of het zin had, de bevolking te suggereren dat er ingeval van een atoom bomaanval op ons land nog van enig red dingswerk sprake zou kunnen zijn, laat staan van zelf beveiliging met primitieve huismiddelen. Het befaamde boekje van het ministe rie van Binnenlandse Zaken, dat inder tijd huis aan huis is bezorgd en waarin „wenken" werdpn gegeven over de ma nier waarop men door het inrichten van schuilplaatsen in huis kon bijdragen tot beveiliging van het gezin, heeft niet de uitwerking gehad die men er bij de rege ring mee beoogde: de meeste mensen hebben geglimlacht om de bijna kinder achtig aandoende adviezen in dat boekje, omdat zij door allerlei publikaties en ge gevens over het onderwerp „atoomaan- vallen" voldoende inzicht hadden gekre gen in de hopeloosheid van de situatie, die bij atoombomtreffers moet ontstaan. De gemeenteraad van Laren heeft de zer dagen de post „B B." van de begroting afgevoerd, omdat men populair ge sproken iedere cent voor deze dienst weggegooid geld vond. De VARA heeft gisteravond in een t.v.-interview met een professor uit Groningen laten uitkomen dat een B.B. in een atoombomoorlog een praktisch tot nul gereduceerd hulpmid del zal zijn, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op het euvel van de „valse schijn", het onverantwoorde gevoel van betrekkelijke beveiliging, dat een bevol king zou kunnen putten uit al te optimis tische beschouwingen over het nut en de praktijken van de B.B., met het gevolg dat men zich minder tegen het gebruik van atoomwapens zou verzetten dan wan neer er geen B.B. zou bestaan. Ongeveer hetzelfde bezwaar is indertijd aangevoerd tegen het „boekje" van Bin nenlandse Zaken: de suggestie dat het al lemaal niet zo erg zou zijn als het wel eens wordt afgeschilderd, werd in dat boekje tot het ridicule uitgewerkt en aan gepraat. Intussen zijn weer enkele jaren voorbijgegaan jaren waarin publiciteit over atoombomgevolgen uit allerlei bron over de mensheid is uitgestort. Onlangs nog heeft de B.B.C. een huiveringwek kende documentaire vervaardigd, die niets verzweeg en niets overliet van een eventuele veiligheidsillusie. Maar er zijn ook in boekvorm documentaires versche nen die voor iedereen verkrijgbaar zijn en waaruit materiaal genoeg te putten valt om zichzelf van iedere illusie te be vrijden. Een atoombomaanval op ons land betekent het einde, niet alleen van mil joenen levens maar ook van alles wat op een geordende samenleving lijkt. tftAAAAAA/WWWVWWWWWUWWIAAAAA/WWWWWV •fwwv/wwvwwwwwwvwwvwvvvvvvvvwvwwwwwvvvv HAVANNA (Reuter). De militante negerleider Stokely Carmichael heeft de negers opgeroepen „een Vietnam binnen de Verenigde Staten te creëren". Hij wil dat de negers aan de macht komen van „Zuid-Afrika tot Nova Scotia" (een pro vincie in Canada) en dat de Amerikaanse negers gaan vechten in de straten van Detroit, New York, Chicago en Washing ton. Dit alles staat in een boodschap van Carmichael, die in Havanna is gepubli ceerd. De negerleider was tot het op stellen van zijn boodschappen gekomen door de dood van de guerrillastrijder Guevara, die „zijn broeder was". Als de negen honderd miljoen negers op de wereld opstaan, zullen zij het impe rialisme verpletteren en de overwinning behalen, aldus Carmichael in zijn bood schap. ADVERTENTIE gebraden halve kip; royaal garnituur, fruitmix 4.95 geen zaalhuur port-sherry-vermouth 0.85 Vraag de folder menusuggesties diners 15 pers.en meerv.a.6.5G HOTEL-CAFE-RESTAURANT 40 meter boven de zee Wijk aan Zee 02517-322 SPECIALITE1TENRESTAURANT Bilderdijkstraat hoek Kwakersplein A'DAM-West-020-83176 De vrees dat een meerderheid van het publiek nog steeds in het naïeve vertrou wen leeft dat een goed georganiseerde B.B. het allemaal wel zal kunnen klaren, lijkt ons ongegrond. Wij nemen niet aan dat de naakte waarheid in dit opzicht niet tot die meerderheid is doorgedrongen. Er is echter een andere overweging, die daar tegenover wel degelijk dient te worden aangeprezen: de overweging namelijk, dat een goed-georganiseerde B.B. uitzon derlijk nuttig en heilzaam kan werken bij minder omvangrijke rampen als een atoombomaanval. De mogelijkheid van een oorlog met conventionele wapenen (hoe klein die mogelijkheid ook is) mag niet worden verwaarloosd en in dat geval is een BB wel degelijk onmisbaar. Boven dien kunnen er nog andere rampen ge beuren dan oorlogen. Helaas hebben re cente calamiteiten, zoals de windhoos van 25 juni, niet een volledige paraatheid van de B.B. als rampenhulpdienst aangetoond. Wanneer de B.B. organisatorisch en in structief zou worden gericht op een alge mener taak dan die van oorlogshulpdienst en méér van zich zou kunnen doen spre ken in gevallen waarin massale hulp aan bedreigden of slachtoffers moet worden geboden, zou de populariteit van deze dienst groter zijn en de vrijwillige mede werking van de burgerij navenant. Er zijn in groter of kleiner gebied on zer samenleving mogelijkheden genoeg om medemensen te helpen. „Bescher ming" is niet alleen in oorlogstijd nodig. Juist het verband tussen B.B. en atoom bomoorlog een verband dat volgens deskundigen en ook volgens het gezonde verstand van leken té ver gezocht is om waarlijk vertrouwen te wekken onder mijnt de overtuiging dat de B.B. bestaans recht heeft. Des te meer reden is er voor de B.B. dat bestaansrecht te bewijzen door in vre destijd verdienstelijk werk te doen. ^WWVWtA/VWWWWVWWVWWWWWVWWWWW AMAAAWWWWWWUMAAAAMWWWUUWUWUWWWUWWWUUWWWVU (Van onze correspondent) BONN. Herr Hoogen, de om budsman van de Westduitse soldaten, is weer eens in moeilijkheden geraakt. De officiële titel luidt „Wehr- beauftragte" en zijn taak is klachten van militairen, die zich onrechtvaar dig behandeld achten, te onderzoeken en eventueel in te grijpen. Zoals de „Economist" eens schreef: „Deze om budsman is er om het leger en het Duitse volk er voortdurend aan te herinneren dat de Bundeswehr niet de Wehrmacht is". Maar nu heeft Herr Hoogen al ander half jaar ruzie met zijn naaste medewer ker, een zekere Herr Lochbrunner, die de titel van „Regierungsdirektor" voert. Deze Regierungsdirektor had vorig jaar openlijk vastgesteld dat heer Hoogen niet voor zijn taak berekend is en dat Herr Hoogen ook te dikwijls te diep in het glaasje kijkt. Lochbrunner werd daarop geschorst met behoud van zijn sala ris en hij heeft nu ook van Hoogen om onbegrijpelijke redenen schadevergoeding gevraagd. Nu heeft de liberale oppositie geëist dat het hele bureau van Herr Hoogen eens wordt doorgelicht. Dit zou de commissie van defensie uit de bondsdag moeten doen en ze mag dat ook volgens de overigens nogal verwarde wet, waarbij het ambt van Wehrbeauftragte na de stichting van de bondsrepubliek in het leven werd ge roepen. Maar willen alle partijen dat? Dat valt nog af te wachten. De stemmen van de kleine FDP zijn hier niet genoeg. De directe chef van Herr Hoogen is bondspresident Gerstenmaier, want de Wehrbeauftragte is een verlengstuk van de bondsdag, en alleen aan de bondsdag verantwoording schuldig. Gistermorgen heeft Gerstenmaier een persconferentie gehouden en hij had anderhalf uur nodig om alles uit te leggen. Het bleek dat de bondsdagpresident weliswaar de chef van de Wehrbeauftragte is, maar op de ma nier waarop de bondspresident boven de ministers staat: hij mag hun benoemings oorkonde ondertekenen en daar houdt het mee op. Wel mocht Gerstenmaier de boze (Van onze correspondent) ROME. De moeilijkheden die het huwelijk van prinses Beatrice van Sa- voia in de weg staan worden met het uur groter. Maurisio Arlana's paspoort is in beslag genomen. Dit is een bijzonder ernstige maatregel en zelfs is er donderdag in de Kamer aan de minister van Binnen landse Zaken gevraagd wat hem er toe bewogen heeft hiertoe zijn goedkeuring te geven. In de loop van donderdag is bekend geworden wat de reden is. Een vrouw, naar men zegt niet ver want aan het koninklijk huis van Savoia, heeft een aanklacht ingediend tegen Aria na en hem beschuldigd van wat in het Italiaanse recht wordt aangeduid met „burgelijk plagiaat". Dit is een uiterst sporadisch voorkomend misdrijf, hierin bestaande dat men zijn wil zo opdringt aan een ander individu, dat diens per soonlijkheid geheel wordt onderworpen en uitgeschakeld. In het betrokken geval zou men moeten spreken over „sexuele ho righeid". Indien werkelijk bewezen zou kunnen worden dat Ariana zich hieraan schuldig maakt, dan gaat hij zonder pardon de ge vangenis in voor tenminste vijf, en voor ten hoogste vijftien jaar. DOWNEY (Californië) (AP) Het on bemande maanschip „Apollo 4", dat op 9 november een hoogte van 18.000 km heeft bereikt, is 225 kilometer per uur sneller naar de aarde teruggekeerd dan berekend was. Dit heeft echter geen pro blemen veroorzaakt, aldus hebben func tionarissen van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) don derdag te Downey bekendgemaakt. Vierhonderd aanhangers vergezel den de Schotse nationaliste Wini fred Ewing tijdens haar reis naar de Britse hoofdstad, waar zij haar zetel in het parlement zou innemen. Zij kreeg in het Lagerhuis een ovatie van alle partijen en ook enige complimenten voor Haar schoonheid. „Dat ik u niet eerder ben tegen gekomen", riep een Labour-afge- vaardigde, toen mrs. Ewing haar eed aflegde. Een conservatief riep: „Schotland boven alles". Na beëdigd te zijn besteeg mrs. Ewing het podium om kennis te maken met de voorzitter van het Huis, dr. Horace King. De voor zitter hield tijdens het gesprek haar hand vast, hetgeen tot de nodige hilariteit aanleiding gaf. „Orde, orde", schreeuwde dr. King. Toen het weer stil ivas, voegde hij eraan toe: „Het Huis heeft niet het recht jaloers te zijn". Dit gaf weer enige minuten vrolijkheid. ADVERTENTIE Lochbrunner straffen voor zijn onambte lijk gedrag. Hij gaf hem tweeduizend mark boete. Gezien alle vorige problemen begint men zich af te vragen wat er met deze functie nu eigenlijk aan de hand is .Men hoort veelal en niet ten onrechte de me ning dat in een land waarin hiërarchie en orde nog boven alles gaan een dergelijke zo democratische instelling weerstanden opwekt. Maar ook in andere landen, waar dergelijke instituten bestaan is er een voortdurende strijd tussen ombudsman of ombudsmannen en de militaire autoritei ten, die vanzelfsprekend van de potten kijkers niets moeten hebben. Dit geldt bij voorbeeld voor de Verenigde Staten. Op het bureau van Herr Hoogen werken 42 mannen en vrouwen met inbegrip van de werkster. Het vorige jaar bracht het werk van Hoogen mee dat achtmaal een vervolging werd ingesteld, viermaal dis ciplinaire straffen moesten worden uitge deeld en negen maal eenvoudige discipli naire maatregelen werden genomen. In 42 keer werden „opvoedende maatrege len" voorgeschreven, 330 keer „andere maatregelen" en in 825 gevallen kwam het tot een actie van Hoogens bureau. Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke (en lekkere) remedie te jen griep en verkoudheid i Alleen Hoogen's directe assistent is een hoge ambtenaar, maar als ambtenaar wat Hoogen zelf weer niet is mag deze niet zelf de troepen inspecteren. Herr Hoogen is dus zelf voortdurend op reis, met het gevolg dat het zijn plaatsver vanger in het hoofd slaat en hij gaat ge loven zelf de baas in huis te zijn. De al te talrijke tegenstanders van het instituut maken van de gelegenheid ge bruik om weer eens om afschaffing te roepen. De bondsdagpresident ook geen fervent voorstander denkt er echter nog niet aan het op te geven. CAïRO. (AFP) Kathan el Tsjaaby, secretaris-generaal van het nationale be vrijdingsfront (NLF), heeft in Cairo ver klaard dat zijn organisatie geen Britse of andere oorlogsschepen in de territo riale wateren van Aden of het overige gebied van „Bezet Zuid-Jemen" zal dul den. Een zeer recente foto van burggraaf Bernard Montgomery, die vandaag zijn tachtigste verjaardag viert. De veldmaarschalk heeft vooral be kendheid gekregen door de slag bij El Alamein in de tweede wereld oorlog. ADVERTENTIE rode limonade mÈÊÊÊ witte yoghurt (Van onze correspondent) ANKARA. Turkije heeft gisteren, door de gebeurtenissen op Cyprus, een dag van ouderwetse oorlogspsychose be leefd, al nam de bevolking de sensatie blaadjes, die het woord „Harb" (oorlog) uitschreeuwden, aanvankelijk nogal la coniek op. Men heeft al zovele malen eerder meegemaakt dat de kranten schre ven over het in staat van paraatheid brengen van de strijdkrachten. Gisteravond kwam het tot massale de monstraties. maar die waren er immers vorige week zaterdag ook al. Een van de leuzen, die toen tijdens de anti-Griekse betoging werd meegevoerd, luidde: „Tan- sel, geef de order!" Die order zou moe ten zijn het militaire ingrijpen op Cy prus. Tansel is de chef van de lucht macht, die in augustus 1964 de strate gisch goed opgezette bombardementen op Cyprus leidde en sindsdien geldt als op- perhavik. Gisteren sprak hij tot de jour nalisten: „Ik heb u al eerder gezegd, waarom zouden we tot morgen uitstel len wat we vandaag kunnen doen". De nieuwe spanning en geweldpleging op Cyprus (23 Turks-Cyprioten en één Grieks-Cyprioot kwamen om het leven) kunnen verwondering wekken nadat de „happy ending" van het tragikomische avontuur van de Turks-Cyprische leider Denktash juist een soort ontspanning had teweegebracht tussen Ankara en Ni cosia. Twee gezaghebbende Turkse bla den, de Milliyet en de Cumhuriyet, spe culeerden al openlijk over de mogelijk heid van verdere onderhandelingen met de Cypriotische president Makarios, nu ALGIERS (AFP) Nederland, Groot- Brittannië, Portugal, Spanje en dé Ver enigde Staten zijn donderdag in een be richt van het Algerijnse persbureau APS ervan beschuldigd directe of indirecte steun te verlenen aan de van Nigeria af gescheiden republiek Biafra. Volgens APS worden uit Portugal wapens en munitie aan Biafra geleverd via het eiland Sao Tome, terwijl met „klandestiene lucht transporten" uit Nederland oorlogstuig via Engeland en, Portugal naar Biafra gaat. Het persbureau beschuldigt de Amerikaanse inlichtingendienst ervan de ze steunverlening te coördineren en te fi nancieren. OSLO. (Reuter) Het parlement van Noorwegen heeft een regeringsvoorstel goedgekeurd waarin een beroep wordt gedaan op de Verenigde Staten een ein de te maken aan de bombardementen op Noord-Vietnam, ook als er geen aanwij zingen zijn dat Hanoi bereid is vredeson derhandelingen te beginnen. Er waren 79 voor- en 71 tegenstemmers. gebleken was dat met hem nog een com municatie mogelijk was die met Athene minder werd sinds de mislukte topcon ferentie in september. Het is nu verleidelijk de verklaring voor het nieuwe geweld tevens in die laatste ontwikkeling te zoeken. Van Ma karios zou het een grote blunder zijn nieuwe vijandelijkheden te openen juist op het moment dat er een soort verstand houding met Ankara bezig is te groeien. Maar de leiding van de operatie berustte bij Grivas persoonlijk, die de bewoners van een der dorpen tevoren zelf had toe gesproken. Grivas kan worden gezien als de man van Athene op Cyprus en zo zou men kunnen gaan speculeren over de mogelijkheid dat Athene het opbloeien van een iets betere verhouding tussen Nicosia en Ankara in de kiem wil smoren, nen gaan denken aan de klassieke behoef- Nog een stap verder en men zou kun nen gaan denken aan de klassieke behoef te van elk totalitair regime met wapen gekletter de aandacht van binnenlandse moeilijkheden af te leiden en de bevol king nationalistisch achter zich te ver enigen. Zo volgde het Griekse volk van links tot rechts in 1940 ook en bloc dicta tor Metaxas toen die het „neen" zei te gen de Italiaanse invallers. Het even plotselinge wijken van de Griekse bezettingstroepen zou dan het ge volg kunnen zijn van een naderhand ge komen nieuwe greep van Makarios op de situatie. Makarios is ook degene die, anders dan Grivas, de V.N. en haar macht op het eiland te vriend wil hou den. Maar dit alles behoort vooralsnog tot het veld van de speculatie en wat erger is: men kan van de Turken niet eisen dat zij de subtiliteit opbrengen te gaan onderscheiden tussen Makarios Grieken en GrivasGrieken na wat er gebeurd is. ADVERTENTIE Dealer: SPAARNE 94 - HAARLEM Tel. 023 - 2 07 55 - 2 17 96 Wij verstrekken u gaarne inlichtingen. Levering via uw garagehouder. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het leek vandaag niet on mogelijk dat de door een deel van de Belgische artsen aangekondigde staking niet zal doorgaan. Edmond Leburton, socialistisch oud-minister van Sociale Zaken, heeft voorgesteld dat een werk groep, waarin ook vertegenwoordigers van drie partijen uit het parlement zitting zouden hebben, de klachten van de fede- ratie-Henrard zal gaan bespreken. Dr. Henrard zou vandaag of morgen be slissen of hij en zijn aanhangers op dit voorstel zouden ingaan. Het maakt wel kans, omdat de volgelingen van de rich ting Henrard zich gisteren niet al te ge haast hebben getoond aan de staking te gaan deelnemen. Inmiddels zouden de Belgische tand artsen aanstaande dinsdag en woensdag hun praktijk twee dagen lang niet uit oefenen, tenzij in dringende gevallen. Hun protestactie houdt, zoals de voorzitter van het nationale verbond van tandartsen heeft bekendgemaakt, geen verband met de actie van Henrard. De tandartsen zul len protesteren tegen artikel 51 van een nieuwe wet op het uitoefenen van de ge neeskunst. Daarin komt namelijk een be paling voor volgens welke een aantal vrij bejaarde tandartsen die sedert lang een praktijk hebben, hoewel zij geen officiële diploma's bezitten, die praktijk toch mogen voortzetten. De tandartsen menen dat hiermee een gevaarlijk precedent is geschapen. Zij noemen hun actie een „beroepsrouw". 1 Sterilisatie. De regering van India heeft het plan tot verplichte sterilisatie van ouders die al drie kinderen hebben. Vier maanden geleden werd het plan voor het eerst in het Indische parle ment aan de orde gesteld. Kwallen. Enorme kwallen eten in de Galway-baai Ierse oesters op. Ploegen kikvorsmannen zijn bezig de kwallen met harpoenen te vernietigen. De baai van Galway is een belangrijk centrum van de Ierse oesterindustrie. Blokkade-schepen. Drie in de Sovjet- Unie gebouwde marinepatrouilleboten zijn in de haven van Lagos aangeko men aan boord van een Russisch vrachtschip. De patrouilleboten worden ingezet bij de blokkade van Biafra, om wapensmokkel naar de afgescheiden provincie te voorkomen. Diamanten. Op de maan zijn misschien diamanten, heeft de Russische gelerde Andrei Torfimoek in het Russische tijd schrift „Lucht- en ruimtevaart" ge schreven. Torfimoek houdt rekening met de mogelijkheid dat zich op de maan edelstenen en waardevolle meta len als platina en nikkel bevinden. O

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3