DE ZILVEREN HAMER HAAR JOURNAAL PANDA EN DE MEESTER-VER VALSER a RAIFFEISENBANK «gestipt POLLE, PELLI EN PINGO -f 2 IN SPEELCOEDSTAD R.A.I. Neurenberg toont antiek en modern speelgoed Anderhalf jaar tegen ex-directeur geëist THEEDOEK???? DE DOEK DIE DIRECT DROOGT JjiSJ 11 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRiKSEN Petje af voor petten U laat het overschijven naar een kosteloze en 3^% rentedragende prive-rekening bij de Raiffeisenbank. Vraag folders of mondeling advies. spaarbank en alle bankzaken Kees Stip vergeetachtigheid' '990 «MWWMWUfMMWMMUUMl, 87) Ze was bemind bij het personeel ook al vreesde men haar scherpe tong en snel gewekte toorn. Maar in deze tijd joeg ze de meisjes zo op, dat ze begonnen te klagen. Hoe ze ook haar best deden het was nooit goed genoeg naar de zin van de meesteres. Tora vond, dat ze Sigrid eens op haar verkeerde houding moest wij zen; het ging niet aan, dat ze zich zelf en de meisjes zo afsloofde. Si grid wees de terechtwijzing kort van de hand. Hoe kan ik anders 's avonds in slaap komen als ik er niet voor zorg, doodmoe van het werken te zijn? Tora sloeg een arm om haar schouder. Je moet je krachten sparen voor als Olve weer terug is, zei ze harte lijk. Sigrid keek verrast op. Een derge lijke opmerking had ze van haar schoonmoeder zeker niet verwacht. Maar Tora glimlachte, terwijl ze haar bemoedigend toeknikte en het viel Sigrid op hoe sterk ze nu op haar zoon leek. Wat Sigrid ook hinderde was het besef, dat haar kinderen niet in staat waren haar het gemis van Olve te vergoeden. Wanneer ze hen gade sloeg bij hun spel, kromp haar hart soms ineen bij de gedachte dat ze hun vader misschien niet meer terug zouden zien. Maar ze deed haar best opgewekt te zijn. Het was goed, dat Tore zijn zoon had meegebracht naar Egge. Hier had de jongen tenminste speelgeno ten en was hij bij familie. De jonge Sigurd was geweldig veranderd tij dens zijn verblijf op Egge. De eerste tijd was hij stil en verlegen en luis terde hij maar het liefst in een hoek je naar de verhalen van Kjartan. Hij deed ook nooit mee als Olves zoons en Harald de zoon van Guttorm, met elkaar stoeiden en over de grond rolden. Hij speelde het liefst met de kleine Gudrun of met Helena het dochtertje dat Torberg op Egge had achtergelaten. Anund had de moeder aan die mooie naam geholpen. Maar op een dag had een schampere opmerking van een van de oudere jongens doel getroffen. Sigurd zat buiten op een bank toen Guttorms oudste zoon langs kwam en met een hatelijk lachje uit riep: Kijk, daar zit Sigurd weer bij de andere meiden! Iedereen lachte. Maar Sigurd keek hem aan en uit zijn blik sprak bezeer de trots en ongeloof. Hij stond op, liep op de jongens toe en plantte zijn vuist midden in het gezicht van Grjot- gard, die hem het hardst had uitge lachen. Een fikse vechtpartij was het ge volg waarin Sigurd ten slotte het on derspit moest deven. Maar hij had bewezen geen meid te zijn en vanaf die dag was hij door de jongens aan vaard als een der hunnen. Eind mei kreeg Sigrid bezoek van Ingerid, die zich ook eenzaam voelde en behoefte had aan een praatje. Sigrid nam haar mee naar de oude hal waar ze aan het weven was. In gerid zag er slecht uit, bleek, met kringen onder de ogen, en Sigrid raadde al half, wat voor nieuws In gerid te vertellen had. Inderdaad vertrouwde Ingerid haar al spoedig toe met een innige glans in de ogen, dat ze een kind verwachtte. Vanzelfsprekend was er veel te doen geweest over de geruchtma kende verzoening tussen Ingerid en Finn, maar over het geheel genomen waren de mensen grootmoedig ge weest, en hadden ze Ingerid niet lang met hun praatjes geplaagd. Sigrid had haar niet meer alleen gesproken sinds de avond van het offerfeest en eigenlijk brandde ze van nieuwsgie righeid, maar ze wilde Ingerid niet uithoren. Ze was blij toen Ingerid uit zich zelf begon te vertellen, wat er zich tussen haar en Finne had afgespeeld na hun ontmoeting. Je had gelijk toen je beweerde dat Finn een echte man geworden was, begon Ingerid. Ze glimlachte, maar er klonk een ondertoon van weemoed in haar stem. Hij heeft me alleen geen kans gegeven om te bewijzen dat ik ook anders geworden ben. Nu waagde Sigrid te vragen: Hoe bedoel je dat? Wel hij vroeg me niets, hij maakte uit wat er gebeuren moest en daar bleef het bij. Hoeveel heb je hem verteld van ons gesprek op Hovnes? Alles wat ik me herinnerde. Dat dacht ik al. Hij wist zo goed hoe het met mij gesteld was. Heeft hij je ruw behandeld? vroeg Sigrid. Ze had gezien dat In gerid na haar samenzijn met Finn op Egge blauwe plekken had ver toond. Eerst wel een beetje bekende In gerid maar later was hij heel lief. Er kwam een afwezige blik in haar ogen, maar toen vermande ze zich en toonde belangstelling voor Sigrids weefwerk, dat ze buitengewoon prees. Sigrid onderdrukte een glimlach; het lag er zo dik op, dat Ingerid nauwe lijks zag, wat het werk voorstelde. Hoe is het eigenlijk op Grytöy, die hoeve van Finn? vroeg Ingerid. Sigrid deed haar best haar alles te vertellen, wat ze zich uit Finns ver halen herinnerde. Onze Rannveig heeft het altijd over haar vader, vertelde Ingerid trots. De avond voor zijn vertek was Finn op de boerderij van zijn schoon ouders gekomen en Ingerid vertelde hoe het kind eerst verbaasd was ge weest en een beetje bang, maar daar na niet weg te slaan van haar vader die ze zich immers niet meer kon herinneren. Het was even stil toen Ingerid uitge praat was. - Ik weet niet wat er van me worden moet, als hij niet. Ingerid maakte haar zin niet af. De beide vrouwen keken elkaar zwijgend aan. Ze durfden niet te den ken aan het onheil, dat hun wellicht boven het hoofd hing. Niet lang na het bezoek van Inge rid kwam het bericht, dat er sche pen in zicht waren. Sigrid liet haar werk in de steek en rende het pad af, vanwaar men uitzicht had over de fjord. Wordt vervolgd) «WAAAAAAft/WWWWUWiWtAAAmUWWWAmWWmmWAAAAAAAAAAAAAAftAAAIWWUmiWAAAAAAAAAArtAA/V/WWAAIW (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Een oud tante van prins Claus von Ams- berg heeft eind vorige eeuw een groot aantal poppen ontworpen die zijn vervaardigd door de wereld bekende speelgoedindustrie van de Duitse stad Neurenberg. Enige poppen van Martine von Amsberg zijn te zien in de vitrines van de speelgoedexpositie van Neuren berg, die vanwege de uitgebreide historische collectie als attractie is toegevoegd aan de grote speel goedtentoonstelling Speelgoedstad- RAI, die vanmorgen in het RAI- gebouw in Amsterdam is geopend. Een week is dr. Lydia Bayer direc trice van het speelgoedmuseum van de stad Neurenberg met een staf van me dewerkers bezig geweest de expositie in te richten. In de middeleeuwen werd in Neuren berg al speelgoed gemaakt. Sindsdien heeft de speelgoednijverheid zich ont wikkeld in een industrie, die bijvoor beeld nog steeds de beroemde Neuren- berger poppenhuizen maakt. Prach tige voorbeelden van antieke poppen huizen zijn in de glazen zaal van het RAI-gebouw bijeen gebracht, waar onder een apothekerswinkel. De vier talige opschriften waaronder Neder lands wijzen er op dat er werd ge ëxporteerd. In de negentiende eeuw be gon de bloeitijd van het blikken speel goed. Een andere tak van het uit me taal vervaardigde speelgoed is die van de tinnen soldaatjes. Voorts telt de collectie vele kinderboeken en prenten en gezelschapspellen. Dat speelgoed een eeuw en langer en voorrecht was van kinderen van rijke ouders blijkt wel duidelijk uit de pro- dukten die het resultaat zijn van da genlange handarbeid. Er zijn tal van keukentjes te zien met prachtig be werkte fornuizen. Midden in de zaal staat een grote, uit hout gesneden ma quette van de historische binnenstad van Neurenberg, zoals deze tot de oor log nog grotendeels bestond. De interessante expositie is te be zichtigen tijdens de duur van Speel- goedstad/RAI, van 18 november tot en met 3 dember. ADVERTENTIE De mode voor man en vrouw komt steeds dichter bij elkaar. In Frankrijk lanceert men nu hoofddeksels die voor man en vrouw hetzelfde zijn. Speciaal voor tieners en twens deze geruite petten. ASSEN. De officier van Justitie bij de rechtbank in Assen, heeft vanmorgen tegen de 56-jarige ex-directeur van de aanstekerfabriek Poppel in Assen een gevangenisstraf geëist van anderhalf jaar wegens belastingfraude, verduiste ring ten nadele van de n.v. Poppel en valsheid in geschrifte. De ex-directeur heeft over 1963-'65 184.000 te weinig aan inkomstenbelasting betaald. Verder ver meldde de dagvaarding verduistering van 35.000 en van 15.000, welk laatste bedrag werd „geleend" aan de vrouw van de ek-directeur als beloning voor thuiswerk voor de n.v. Verder sloot hij een levensverzekering af, waarvan hij de premie van 16.000 verhaalde op de n.v. Voorts heeft hij valsheid in ge schrifte gepleegd in kasboeken. Tegen twee ex-werknemers van de n.v. Poppel eiste de officier eveneens wegens belas tingontduiking respectievelijk 5.000 en 20.000 boete. f VAT s, verdien met uw ISf: irv^n Kort na de miljoenenroof bij de coöperatieve vereniging in Oost-Lon- den mocht ik een kort onderhoud heb ben met Gerrit de Kraker, de leider van de groep die dit feit bedreef, zo dat hij zich met recht bedrijfsleider mag noemen. Gerrit begon met zich te verontschuldigen dat hij zijn ware naam niet kon noemen. „Als ik daar aan begin, heb ik morgen tien journa listen voor mijn deur staan en moet ik een persconferentie geven met port en sherry, maar ik breek nooit in bij drankwinkeliers. Dat zijn hardwerken de middenstanders die even hard moe ten ploeteren om rond te komen als ikzelf. De lege whiskyfles die na de bankroof werd gevonden, heb ik eer lijk gekocht toen hij nog vol was." „Je kunt nu wat kalmer gaan ploe teren. Gerrit", zei ik. „Er wordt be weerd dat de buit tussen de tien en twintig miljoen bedraagt." ..Ik wil niemand benadelen door ge tallen te noemen", zei Gerrit. „Maar vergeet niet dat ik de opbrengst eerlijk onder de jongens moet verdelen. En onderschat de investeringen niet. Wat dacht je dat het gekost heeft om de nieuwe snijbrander te ontwikkelen Neeik zal blij zijn als ik hiermee eindelijk eens uit de schulden kom, zodat ik iedereen recht in de ogen kan kijken." Hij keek mij met een paar waterige blauwe ogen trouwhartig aan. „Ik traan nog een beetje", vervolgde Ger rit. „Die brander geeft en tempera tuur van 2500 graden Celcius. Dat kun je geen verhoging meer noemen. Je gaat ermee door een stalen kluis als door een pakje boter. Zelfs door beton. Voor zo'n ding is de wolkenkrabber van de Nederlandse Bank niet meer dan een ontbijtkoek op zijn kant." „Daarmee wil je toch niet zeggen dat de Nederlandsche Bank ook op het programma staat?" zei ik. „Nee hoor", zei Gerrit. „Ik wil het Amsterdamse landschap niet bescha digen. En bovendien, wat is daar te halen? Staven goud en gemerkte bank biljetten. Daarmee bewijs je niemand een dienst." „Wie bewijs je dan een dienst door die Engelse bank te beroven?" vroeg ik. „De gemeenschap", zei Gerrit eer biedig. „Heb je niet gelezen dat ik al leen de kluis met de particuliere safe loketten heb opengebrand? Daarin lag het geld opgepot van de onvaderlands lievende schobberds, zoals Colijn van de harde gulden ze noemde, die het daar buiten het bereik van het bank geheim hadden gebracht om er de be lasting mee te ontduiken. Ik weet niet hoe jij zo iets zou noemen, maar ik noem het diefstal." Met twee pinken pinkte hij twee tranen uit zijn eerlijke ogen. „Ik ben een stille werker", zei Gerrit, „ik vraag geen erkenning voor mijn werk. Ik hoop alleen dat ik de kosten van mijn snijbrander als kosten van ver-, werving voor de inkomstenbelasting mag aftrekken." ADVERTENTIE DDD DDIS ALMELO .M,r '*lffl.' "M _4 60 De bedienden begaven zich boos naar het Ar beidsbureau, en zo bleef Joris alleen achter op zijn landgoed. „Alles is weg!" mompelde hij terneergesla gen. „De fnuk is mij ontstolen, zodat ik niet meer kan falderen; mijn kostbare woninginrichting is weggehaald Hoe kan ik nu nog goede sier maken? Weliswaar heb ik dit buitenhuis nog, maar wat moet ik er mee, als het geheel kaal en leeg is?" Hij kreeg spoedig ant woord op die vraag. Want op dat moment werd hij benaderd door de makelaar Hoogdrayer. „Ik ben degeen die indertijd dit huis heeft verkocht!" verklaarde deze. „Aan een zekere baron van Malpertuus. Er gaan echter vreemde geruchten in het dorp. U zou niet zijn voor wie u zich uitgeeft. Mag ik daarom misschien even uw eigendoms-papieren zien?" Mijneh... papieren..." prevelde Joris ongerust. „Ja..eh...kijk. Die werden mij ontstolen. Door iemand die op mij leek. Hoogst onge lukkig!" „Inderdaad!" zei de makelaar. „En ik neem aan dat u ook niet waar kunt maken, dat u de baron bent... In dat geval zal ik dit huis vergrendelen, tot u uw papieren terug hebt". Hij voegde de daad bij het woord, terwijl Joris langzaam op stond en heen slofte. „Nu heb ik dus niets meer." prevelde hij. „En toch voel ik mij opgelucht... vreemd....!" EN POOR JE EEUWIGE jSilV HEERLIJK WEERTHUIS TE KOMEN NA DE VAKANTIE EN BEGROETTE WORDEN DOOR AL JE VRIENDJES.' 'CPB 98 Rechter Tie is opgestaan. Hij houdt de rol met het Keizerlijk Edict eer biedig in beide handen en zegt: „Uw ne derige dienaar heeft de eer Uwe Hoogheid de Verheven Woorden terug te geven." Vrouwe Hortensia komt naar voren en neemt het edict van hem over. Rechter Tie herneemt: „Uw dienaar heeft ook de eer U het Keizerlijk parelsnoer te over handigen. De dief was inderdaad iemand van buiten het paleis, zoals Uwe Hoog heid mij te verstaan gaf toen ze haar die naar zijn eerste audiëntie verleende. Wel houdt de diefstal verband met een kom- plot binnen het paleis, maar op dit mo ment worden de schuldigen door de staf van de Opperkamerheer gearresteerd." De Rechter biedt het parelsnoer eerbiedig met beide handen aan en de Prinses neemt het in ontvangst met een glimlach vol gratie. Ze bekijkt het parelsnoer met een tedere blik en wenkt dan de kolonel om op te staan. „Herhaal de laatste woor den die ik bij ons vorig onderhoud tot je gesproken heb, Tie," zegt de Prinses met bijna dromerige stem. „U verwaardigde zich te zeggen dat U met deze opdracht uw geluk in mijn handen legde," zegt Rechter Tie. ..Kom nader, kolonel", zegt de Prinses. „Nu weet je het. Spoedig zul len wij elkaar weerzien, als de rode kaar sen hoog branden." 990. „Spook - Skiër", zei Bram, en hij probeerde er niet bij te lachen. „Zo noe men jullie hem dus?" „Hij komt. En hij gaat. Niemand her kent hem. Niemand kan hem vangen," zei het kastanjevrouwtje. Bram haalde zijn schouders op. Hij sprak niet graag een dame tegen, maar hij geloofde nu eenmaal niet aan spoken. Op zijn verre reizen had hij, als ze be stonden, er toch minstens ééntje moeten tegenkomen? Een vaag gerucht deed hem omkijken... en daar was-ie weer, de suizende schim, de Schaduw op Ski's. Snel wierp Bram het kastanjevrouwtje terzijde om te voor komen, dat zij zou worden geraakt. Maar daardoor miste hij de kans om zichzelf uit de voeten te maken. Het was onvermijdelijk, dat de Spook- Skiër met hem in botsing zou komen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11