INTERNATIONAAL SCHEIDSGERECHT VOOR BLOEMBOLLENHANDEL BEPLEIT m als u wilt bent u er een hele dag zoet zó groot is Stoutenbeek Belachelijk lage prijzen voor de kaschrysanten UST Ter bevordering van verkoop aan buitenlanders Rond vijftig cent per bos an. KING CORN BROOD Coasters van Vermaas rEL. 15000 SLUIZEN EN HAVENS LANGS ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 7 Snelle rechtspraak TAXI 3000 TEL. 23000 (Van een medewerker) IJMUIDEN. Ondanks de betrekkelijk gunstige weersomstandigheden, is het deze week in IJmuiden rond de vishallen toch vrij rustig geweest. Alleen maandag was er sprake van een grote tongaanvoer, welke hoeveel heid onmiddellijk een prijsverlaging ten gevolge heeft gehad. Zo kon er tijdens het verloop van de week zelfs een prijsverschil van twee gulden per kilo worden opgemerkt, hetgeen uiteraard weinig bevorderlijk was voor een normaal te verlopen handel. Als gevolg hiervan werd al gesproken over het „verspelen van kar en bles", welke conclusie gelukkig als enigs zins overdreven kon worden beschouwd. DE UITKOMSTEN van de overige soor ten platvis, vooral die van de kleine schol zijn evenmin bijzonder gunstig geweest, omdat de afzet hiervan trager verliep dan ooit. Zo was schol twee dikwijls te koop voor prijzen rond vijfentwintig gul den. De grovere soorten vinden daaren tegen nog steeds een goede tot betere af trek bij de exporteurs. Spaarzaam I errevisserij mmmtm ■mmm ilIÉII r Woninginrichting - Beverwij k - 250 modelkamers Volop parkeerruimte. De gehele zaterdag geopend. De gehele maandag gesloten. Telefoon: (025101 25141. DE KORTENAER was een motorkustvaartuig van J. Vermaas' Scheep vaart Bedrijf n.v. in Rotterdam, een „raised quarterdekker" van 410 bruto ton en 530 ton draagvermogen met een lengte over alles van 47,65 m, een breedte van 7,64 m, een holte van 2,74 m en een diepgang van 3,17 m, uit gerust met een 6 cil. Industriemotor van 300 pk voor een vaart van negen knopen. De Scheepswerf Gebr. Van der Werf te Deest bouwde dit schip in 1949. uUtfy, (HMma iM#s MEESTERBAKKER WINKEL DAMESKAPSALON „AMOURETTE" bij uitstek bekwame kapsters. (Van onze medewerker bloembollencultuur) LISSE. De studiegroep Historisch Economische Beschouwingen van de ver eniging van oud-leerlingen van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool Theorie en Praktijk in Lisse heeft een artikel gepu bliceerd, waarin wordt gepleit voor het instellen van een internationaal Handels reglement plus Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel. Slechts dan zullen buitenlanders tot de Nederlandse markt kunnen doordringen. Het blijkt de harte- wens van de E.E.G. partners te zijn om zelf bloembollen in Nederland in te kopen Ze stellen zich daarvan bijzonder veel voor. De studiegroep meent dat ze niet tegen te houden zijn, maar dat ze zich zullen moeten richten naar goede Neder landse gewoonten, zoals het Handelsregle ment en het bewakende Scheidsgerecht Al zestig jaar geleden en daarvoor wist men, dat er in de teelt en handel van bloembollen situaties kunnen ontstaan, die eerder tot moord en doodslag en min stens tot haat en nijd kunnen leiden dan tot een overeenstemming. Een bloembol is nog steeds een ingenieuze verpakking van een bloem. Niet iedereen kan aan die verpakking zien of de bedoelde bloem er in zit, men kan ook niet altijd zien of de verpakking goed is, kortom, het kopen van bloembollen komt neer op het kopen van een artikel, dat al ingepakt is. Daar bij komt dan ook nog, dat misschien wel zestig percent wordt gekocht op goed ver trouwen ,want de exporteur zowel als zijn afnemer is gedwongen te kopen, als de bollen nog in de grond zitten. Ondanks allerlei bepalingen op koopbriefjes blij ven er altijd vraagstukken over, die ko per en verkoper samen niet kunnen op lossen. Aan het begin van deze eeuw kwam men op de gedachte om algemeen geldende regelen vast te leggen in een Handelsreglement en een Scheidsgerecht in te stellen, dat inderdaad als Scheids rechter zou gaan dienen. Corresponden ten in alle plaatsen waar bloembollen worden geteelt kunnen door middel van monstertrekking de beweringen van ei- «ers en gedaagden van bewijsmateriaal Dat Scheidsgerecht is maar moeizaam op gang gekomen, want de groep die het minst er bij gebaat was, die van de ex porteurs, heeft via de Bond van Bloem bollenhandelaren de volledige ontwikke ling vele, vele jaren kunnen tegenhouden. Deze mensen waren in de vorige eeuw dikwijls van aardappel- of groenteteler opgeklommen tot de gezaghebbende bloembollenman, die de gehele wereld af reisde. Dat zijn de typische stoere figu ren geweest, die men in streekromans als voorbeeld zou kunnen nemen. Zo'n Scheidsgerecht beknotte hen in hun ge zag en beslissingen. Zoals gewoonlijk zijn de jongeren veel „slapper" en meer bereid tot overleg. Het Scheidsgerecht is nu een zeer waar devol instituut. Zijn uitlegging van het Handelsreglement wordt geaccepteerd, want alleen zeer deskundige vaklieden met een reputatie van betrouwbaarheid en degelijkheid kunnen de eer verwerven Scheidsman te worden. De voordelen van zo'n Scheidsgerecht zijn behalve de deskundigheid, die een ge wone rechter nooit kan opbrengen of zelfs maar begrijpen, een zeer snelle rechtspraak en tegen redelijke tarieven. Het moet mogelijk zijn in zo'n vol ar- beidsexplosies geladen branche binnen een week of veertien dagen een uitspraak te krijgen. Indien een exporteur over een aantal bloembollen van mening verschilt met de leverancier, moet hij in zo'n ex portseizoen snel weten waar hij aan toe ADVERTENTIE Ml® EN en tel. 14864 - Garage: Scheldestraat 1317 Voor BEVERWIJK GARAGE BREESTRAAT 55 Voor de werf van de Sleephelling Maatschappij Scheveningen wordt thans de laatste hand gelegd aan een vaartuig dat bij gereedkoming dienst gaat doen als visserij-onder zoekingsvaartuig vanwege het mi nisterie van Landbouw en Visserij. In grote lijnen komt dit schip over een met de in IJmuiden welbekende hektrawler SCH 171. is om meteen maatregelen te nemen voor eventuele nieuwe aankoop. De fouten worden meestal toegeschre ven aan de slechte bloembollen. We heb ben daarvan vele staaltjes gehoord van voorlichtingsmensen, wier oordeel door leverancier en ontvanger werd gevraagd. Het heeft helemaal geen zin bij verschil van mening voor de buitenlandse rechter te gaan, want zo'n proces duurt jaren. Als buitenlanders in Nederland willen kopen zullen ze moeten kopen onder voor waarden van het Handelsreglement. Aan gezien dit Handelsreglement stoelt op Ne derlandse gebruiken en wetten, die alleen zijn aangepast voor bloembollen! zal een buitenlander sommige uitleggingen nooit kunnen accepteren. Bovendien is het zeer de vraag of hij zich aan an dere wetten dan die van het eigen land mag onderwerpen, ook al zou hij dat willen. Er blijft dus, zo meent de studiegroep één weg over. De internationale organi saties van producenten en handelaren maken een Europees Handelsreglement. Men zal dan wel alleen dat woord over moeten nemen en een geheel nieuw regle ment moeten opstellen. Een internatio naai Scheidsgerecht is dan even nood zakelijk. Dit zou dan de eerste Europese Rechtspraak zijn na het Europese Hof van Justitie. Het is onzes inziens het enig reële ant woord op het driftige gepraat en geschrijf van buitenlandse organisatie-mensen, die alleen maar weten wat ze willen en geloven, dat alles wat de Nederlanders zeggen gericht is op het weghouden van anderen uit ons produktiegebied. Discri minatie is een woord, dat iedereen voor in de mond bestorven schijnt te liggen. Deze „gediscrimineerden" zullen ver moedelijk met scha en schande wijs wil len worden. VAN DE NOORDELIJKE Noordzee zijn de vangsten ook maar spaarzaam bin nengekomen, zodat de aangevoerde schel vis en koolvis gemakkelijk werden opgeno men. Moeilijker ging dit met de gul en kabeljauw, omdat hierbij sprake is ge weest van een ruimere -aanvoer, dank zij de kleine spanvissers, die vlak voor de kust op prachtige resultaten mochten bo gen. Vandaar dat elk span dagelijks aan de markt verscheen met vangsten, vari ërend van 80 tot 150 kisten gul en kabel jauw, met als toegift enige kisten wijting. DE TRAWLERS die zich in de Ierse wateren bij de Donegal-baai hadden O gehouden, keerden hiervan terug met een enkel partijtje haring. Deze magere soort werd in hoofdzaak door de exporteurs aangekocht voor prijzen, variërend van 12,- tot 14,- per klein kistje. De niet uit de keeën afkomstige haring was al direct minder van kwaliteit en werd daarom verkocht voor van 20,- tot 16,- De prachtige grove haring, afkomstig van de Labadi-bank noteerde daarentegen van J' 25,- tot 22,80 per klein kistje, ter wijl de halkisten van 47,- tot 38,- wis ten op te brengen. Makreel. BEHALVE DEZE HARING werden bij zonder mooie partijen makreel meege bracht, eveneens gevangen bij de Labadi- bank. Opnieuw hebben de rokerijen en exporteurs hierbij voor opruiming ge zorgd. Aan het begin van de week wer den de kleine kistjes voor 16,- verkocht, om daarna tot 13,- terug te lopen. Naar gelang de notering schommelden de prij zen voor de halkisten tussen 30,- en 22,-. DE HARING-SPANVISSERS zijn deze week eveneens bijzonder actief geweest, hoewel hun aanvoer toch beneden de verwachtingen is gebleven. Men begeeft zich zelfs reeds tot in het Engelse Kanaal om te trachten hier iets van zijn gading te vinden. Met als gevolg dat IJmuiden voor deze vissers niet steeds als aanvoer- haven fungeert, omdat zij zich in deze gevallen tot Scheveningen wenden. Niet omdat men het daar prettiger markten vindt, maar uitsluitend als gevolg van de gunstige ligging ten opzichte van de zuidelijke visserij. VAN DE DRIE HEKTRAWLERS, die thans trachten de haring te verschalken aan de zuid-oostkust van IJsland, is nog weinig vernomen. Wel werd bekend dat zij zwaar stormweer moesten doorstaan, waardoor men werd genoodza-akt tot het zoeken van een schuilplaats. Geen won der dat onder dergelijke omstandigheden van vissen nog niet veel is terecht geko men. DE DUITSE hektrawler „Bonn" van de Nordsee Hochfischerei, welk schip al menig staaltje van zijn kunnen heeft ver toond, is de laatste weken alweer in het nieuws gekomen. Deze trawler, met een lengte over alles van 87,70 meter, met als voortstuwing twee enkel werkende 1600 pk MAK-motoren, waarop een be manning van vijfenzestig koppen waar van er negentien dienst doen als visver- werkers, telt 2557 bruto-register ton. Hij heeft een actie-radius van twee maanden en kan per etmaal dertig ton diepvries-vis verwerken. Daarnaast be schikt de „Bonn" over een enorme vis- meelcapaciteit waarbij, voor de afval tot vismeel wordt verwerkt, eerst de traan is gewonnen. Een bijzonder veelzijdig schip dus, dat overal kan worden ingezet. ER ZIJN DAN ook slechts weinig zeeën tussen Europa, Afrika, Amerika en Azië, waar de „Bonn" al niet eens heeft ge vist. Van dit schip is het aldus bekend, dat het in de omgeving van St. John in slechts twintig dagen kans heeft gezien achthonderdduizend kilo diepgevroren ha ringfilets in Halifax af te zetten. Daar is deze enorme hoeveelheid overgeladen op een vrachtschip, om in Hamburg weer te worden afgeleverd. Deze haring werd eveneens gevangen met dezelfde soort pelagische netten, die nu in gebruik zijn bij de drie hektrawlers, die zich bij IJs land bezighouden met experimenten. ADVERTENTIE I mm n t' 4 A Na verkoop aan G. Jonker in Gro ningen veranderde de naam in 1961 in Henny-J, maat het schip vaart sedert kort onder Finse vlag als Movik voor Bir- ger Norrback in Kristinestad. Eerder was er ook een motorschip Kor- tenaer, gebouwd in 1904. en in 1930 ver bouwd. Aanvankelijk heette dit schip Al- lege, later Albatros van de N.V. Motor schip Gasselte in Rotterdam, die het schip in 1935 overdeed aan J. Vermaas' Scheepvaart Bedrijf. Het was een dub- belschroef motorvrachtschip van 299 ton, dat nog voor de komst van de nieuwe Kortenaer van de vloot werd afgevoerd. De rederij Vermaas werd in maart 1932 opgericht De eerste schepen waarover zij het beheer kreeg waren de Mies en de Lies, die het eigendom waren van de In dustriële Mij. De Noord in Ablasserdam. In 1938 kreeg de rederij drie schepen, elk van 389 ton, van de N.V. Motorzee vaartmaatschappij „Mozem", in 1928 opgericht en begonnen met de Flying Irish man, Flying Norseman en de Flying Scotsman. Bij Vermaas werden deze vaartuigen herdoopt in respectievelijk de Tromp, Houtman en Evertsen, namen van bekende zeehelden, die we nog steeds bij de rederij aantreffen. Van de twee eerste schepen voer de Mies gedurende de oorlog in geallieerde dienst. De Mies heeft op 10 juli 1940 een aanval van vijandelijke vliegtuigen doorstaan nadat het schip op 6 juli van Blyth in convooi was vertrokken. Een lid van de bemanning werd als vermist opgegeven, een andere overleed aan zijn verwondingen, maar het schip, hoewel zwaar beschadigd, ankerde later op de rede van Weymouth en na gerepareerd te zijn kwam het wederom in de vaart. In de plaats van het eerste ms. Lies was in 194Ö een nieuwe coaster in aanbouw, die in augustus 1940 door de bezetter werd gevorderd en later in Duitse dienst ver loren is gegaan. Na de orolog werden bestellingen gedaan voor nieuwe schepen ter vervanging van verouderde eenheden waarvoor elders emplooi werd gevonden. Vermaas' Scheepvaart Bedrijf voert thans het beheer over 11 rederijen met 19 schepen. De schepen die de naam dragen van een zeeheld zijn de Evert sen, Heemskerk, Houtman, Van Brakel, Naerebout en Tromp. Een van de laatste aanwinsten is de coaster Evertsen, gebouwd in 1962 in Slikkerveer, groot 499 bruto en 850 ton draagvermogen. Het is een motorvracht schip van het gladdektype met een hoofd motor van 750 pk. Dit schip is in novem ber 1962 in de plaats gekomen van de Evertsen, die in mei 1961 was afgeleverd en ruim een maand in de vaart is ge weest. Het vaartuig werd namelijk op 24 juni 1961, toen het op reis was van Fowey naar Rotterdam, in het Kanaal aangevaren tijdens mist door het motorschip Favoriet, dat van Abö onderweg was naar Sharp ness, en ten gevolge daarvan is de Evert sen gezonken. Van de Favoriet was de boeg ernstig beschadigd en met een lekke voorpiek liep het Weymouth binnen. 1 (Van een bijzondere medewerker) BEVERWIJK. De bloemenhandel heeft een zeer slechte week echter de rug De prijzen die eind vorige week naar ADVERTENTIE beneden gingen herstelden zich niet doch brokkelden steeds meer af. Het waren vooral de kaschrysanten die belachelijk lage prijzen opbrachten. Immers, wanneer men half november voor een dergelijke bos niet meer dan rond de 50 cent krijgt dan is het wel heel slecht. De chrysanten namen ook de andere bloemen mee in hun val. Zo waren de an jers voor de tijd van het jaar goedkoop: niet boven de 20 cent per stuk. De aanvoeren aan de veiling 't Centrum waren niet al te groot, in tegenstelling met de andere grote veilingen waar de chrysanthen nu een massaprodukt zijn, dit vindt men dan ook in het buitenland zo, want er gaat weinig voor de export weg. Rozen hielden door een matig aanbod nog vrij goed stand: van 10 tot 55 cent per stuk. De kleine aanvoer Gerbera noteerde nog tot 53 cent per stuk. Het gerijpte aanbod van fresia werd ook behoorlijk betaald, al waren de prij zen niet meer zoals een paar weken ge leden: van 75 tot 200 cent per bosje. Iris sen werden steeds duurder. Vrijdag werd voor de Wedgewood nog tot 3.30 per bos nog betaald. Nerine varieerde van 35 tot 75 cent per stuk. Tulpen werden duurder en kwamen tot ruim veertig cent per stuk. ADVERTENTIE Biedt u de nieuwe haarmodelijn voor herfst en winter geheel afgestemd op ons klimaat, ge creëerd door onze club MARCEL en gepresenteerd door onze Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 111 66 Ook uw adres voor haarstukjes. Grote bus haarlak ƒ3.75

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7