Het pas nieuwe Schiphol zal over 20 jaar niet verdwijnen Nationale luchthaven is de tijd ver vooruit Televisiedocumentaire belast Amerikaans-Duitse relaties DOLMOES IS TURKS CULTUURBEZIT Uit wachtend voertuig stappen is tegen de ongeschreven regels IJ-tunnelweg Misverstand over uitlating van minister Overgang Met Beer Logica ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 T ijd ver vooruit Computers Niet meer uitwuiven Schiphol Rustkamers Washington is bang voor boemerang-effect Scherts-analyse (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Een misschien wat ongenuanceerde opmerking van minister Bakker, dat er over een jaar of twintig een nieuwe luchthaven ral moeten komen, heeft bij velen verwondering gewekt. Nederland heeft pas een nieuwe moderne luchthaven. Zou die omstreeks 1085 alweer af gedankt moeten worden? Dat heeft de minister echter geenszins bedoeld. Er zal over twintig jaar gezien de snelle ontwikkeling van het verkeer in de lucht waarschijnlijk een tweede grote luchthaven nodig zijn. maar ook dan zal het nu nog nieuwe Schiphol zeker nog niet verdwijnen. Dat nieuwe Schiphol is sinds de opening op 8 mei van dit jaar vele malen in het nieuws geweest. Niet iedereen was er te vreden over. Mensen verdwaalden in het grote stationsgebouw', een door het war me weer gestoorde computer bracht een chaos teweeg in het vrachtcentrum en in het restaurant wachtten de bezoekers vergeefs op hun consumpties. En er is veel ongerustheid ontstaan over de ge luidshinder die Schiphol de wijde omge ving in de naaste toekomst zal aandoen. zijn zij een niet te verwaarlozen bron .van inkomsten: Afhalers, wegbrengers en zo maar-kijkers vormden van 8 mei tot eind september een leger van 1,4 miljoen men sen. Dagen met 15.000 bezoekers zijn geen uitzondering geweest in de afgelopen zo mer. Die bezoekers hebben wel eens reden tot klagen gehad. Het restauratiebedrijf bleek geen behoorlijke service te kunnen verlenen. Er was te weinig personeel en de restaurants waren niet berekend op het verwerken van massaal publiek. Daarin wordt nu verbetering gebracht. Het middelste van de drie restaurants op de bovenverdieping van het stationsge bouw zal vóór de volgende zomer voor zelfbediening zijn ingericht. Het is ondoenlijk gebleken degenen die restaurant of uitwuif terrassen willen be zoeken via door het inwerpen van geld stukken functionerende tourniquets te verwerken Het verkopen van kaartjes met de hand bleek sneller en efficiënter. De tourniquets zijn dan ook verdwenen. Er zijn klachten geweest van mensen die de toiletten niet kunnen vinden. Niet iedereen is gelukkig met de verwijsbor den, waarop de teksten in witte letters op een achtergrond van geel zijn aange bracht. Het is een combinatie die aller minst duidelijk is. De afhalers klagen wel eens dat zij de reizigers in de bagagehal niet kunnen vinden. Maar er komen dui delijker verwijsborden. Er zijn nog wel meer schoonheidsfoutjes, maar zij zijn be trekkelijk eenvoudig te verhelpen. De uit breiding van de luchthaven is inmiddels in volle gang. Er is een gebouw voor auto verkoop verrezen, Martin Air Charter bouwt een nieuw kantoor. En over enkele maanden hoopt men de eerste paal te slaan voor een hotel. Maar wie na een half jaar de balans opmaakt komt tot de conclusie dat er, enige schoonheidsfoutjes daargelaten, geen reden tot klagen is. De luchthaven directie is zelf enthousiast over de start van het nieuwe centrum. De afgelopen maanden is duidelijk gebleken dat het systeem van .passagiersverwerking in het nieuwe stationsgebouw een groot succes is. Schiphol koos voor de nieuwe luchtha ven de afhandeling van vertrekkende en aankomende reizigers op verschillende ni veaus, dus volkomen gescheiden. Een an der principe van de nieuwe luchthaven is dat de vliegtuigen worden afgemeerd langs pieren en dat de passagiers „bin nenshuis" de vliegtuigen kunnen bereiken of vandaar naar de aankomsthal kunnen gaan. Tientallen vertegenwoordigers van bui tenlandse luchthavens en vele andere des kundigen zijn reeds naar de Amsterdamse luchthaven komen kijken. Zonder uitzon dering uitten zij hun enthousiasme over het nieuwe Schiphol, dat zijn tijd vele Jaren vooruit is. Eén van de vele technische snufjes, waarmee Schiphol is uitgerust, is het door de K.L.M. gebruikte „Airlord"-eomputer- systeem voor de afhandeling van vertrek kende reizigers. Ook hierop raken deskun digen niet uitgekeken. Het publiek ech ter ziet niet meer dan wat druktoetsten aan de „check in"-balie. Achter de scher men regelt de computer pijlsnel en nauw keurig de bezetting van een vliegtuig met passagiers, de belading met vracht en ba gage en de noodzakelijke proviandering. Het „Airlord"-systeem, dat een investe ring heeft gevraagd van anderhalf mil joen gulden, blijkt een zeer goede keus te rijn geweest. Minder tevreden was de K.L.M. over de computer die de opslag van goederen in het vrachtcentrum moest besturen. De warme dagen die op de opening van de luchthaven volgden, maakten dit elektro nische brein in de war. De gevolgen daar van zijn maandenlang voelbaar geweest. Inmiddels heeft de computer een air conditioned onderdak gekregen, waardoor de kans op storingen tot een minimum is beperkt. Het systeem dat doorgaande reizigers niet, zoals bij andere luchthavens, een lange wandeling naar het hoofdgebouw moeten maken, maar kunnen worden af gehandeld in de middenpier, werkt zeer gunstig. Aan de kop van de middenpier bevindt zich een snelbuffet, waar de op aansluiting wachtende transito-reizigers honger en dorst kunnen stillen. Het gebruik van „aviobridges", de uit- gchuifbare kokers die de verbinding tus sen de pieren en de vliegtuigen tot stand brengen, wordt door de passagiers zeer op prijs gesteld. De bezoekers zijn er minder over tevreden want het traditio nele uitwuiven behoort nu tot de onmoge lijkheden. Nadat in het begin wat kinder ziekten moesten worden overwonnen kun nen thans alle vliegtuigtypen op deze bruggen worden aangesloten. Alleen de Vanguard van de BEA maakt hierop een uitzondering. Het gebruik van de Aviobridge en de ruime doorgangen naar de aankomsthal maken het mogelijk dat de passagier vijf minuten na aankomst van het vliegtuig al in de aankomsthal naar zijn bagage gtaat uit te kijken. Het uitladen en sorte ren van bagage vraagt echter meer tijd. Vroeger, toen de reizigers met opstapbus- gen naar het stationsgebouw werden ge bracht, viel het niet op dat de bagage ook een kwartier of twintig minuten on derweg was. Thans is dat wel het geval en wordt dan ook wel eens gemopperd. Op het ogenblik wordt onderzocht op wel ke wijze de afhandeling van de bagage kan worden bespoedigd. Het „Shopping-centre" waar reizigers belastingvrije artikelen kunnen kopen, heeft hogere omzetten in drank en sigaret ten dan op het oude Schiphol. De rust kamers onder de wachtkamer blijken een groot succes. Er zijn zeven tweepersoons kamers met bad en zes eenpersoons-ka mers met douches. Zij worden voor f 10,- tot f 22,50 per nacht of voor f 5,- tot f 15,- per dag verhuurd aan transito-passagiers. Alle twintig bedden zijn vrijwel doorlo pend besproken. De luchthaven is in de eerste plaats ge bouwd om passagiers van dienst te zijn en technische faciliteiten aan luchtvaart maatschappijen te verstrekken. De dag bezoekers komen op de laatste plaats, al Het Nationaal Foto-Persbureau in Amsterdam maakte deze luchtfoto van het werk aan de IJ tunnel traverse. Links de Mozcs en Aaron- kerk, rechts de Portugese Synagoge en op de voorgrond het Waterloo- plein. mee, omdat zij nooit op het idee komen een normale prijs te vragen. De taxi meter hangt wel buiten maar functioneert nooit. Het geheimzinnige hierbij is, dat veel dolmoezeniers 's avonds taxichauffeur worden een overgang van Hyde in Jekyll. 's Avonds laat als de theaters uit gaan of bij de aankomst van een schip van buiten de stad staan ze allemaal een zaam en grimmig te wachten, in hun om vangrijke wagens. Als je dan durft te vragen: „Dolmoes?", dan krijg je een minachtende ruk van het gezicht omhoog: wat denk je wel? Er staan er zoveel dat je je afvraagt waarom er niet een paar weer even doel- moes worden. Maar het uren wachten op één of twee vrachtjes schijnt toch voor deliger uit te komen. Deze avondproble- matiek is zowat de enige onvolmaaktheid die het systeem aankleeft. Of we zouden moeten gaan praten over de manier waarop de dolmoezeniers rij den. Ach, ze rijden eigenlijk vanuit de veronderstelling dat alle wagens in de stad dolmoezen zijn. En de dolmoeze niers voelen elkaar uitstekend aan, mede dank zij uitbundig gebruik van een claxon-taal, hetgeen overigens verboden schijnt te zijn. DE POLITIE kan intussen heel streng zijn. Laatst zag ik nog een aangehou den dolmoes op het trottoir staan in de drukste straat van Istanboel. Er zaten nog een paar klanten in die geen woord zei den en berustend afwachtten. De chauf feur wrong zich in alle bochten voor een strenge agent, die in zijn boekje aan het schrijven was. Maar het was veel erger dan een gewone bekeuring. Gevolgd door een nog steeds smekende chauffeur ging de agent een winkel bin nen, kwam er weer uit met een grote ha mer en haalde het nummerbord van de voorkant af. De chauffeur stond erbij als een geslagen hond. Het was een ellendig tafereel, daar in de regen. Het had iets van een openbare executie, een ontman ning haast. De mensen stonden er even bij stil, zwegen, liepen weer door onder hun paraplu's. De laatste passagiers dro pen ook af, uit hun humeur maar nog steeds zwijgend. De agent liep met het nummerbord weg, de chauffeur sloot zijn wagen af en ging ook zijns weegs, voor minstens twee maanden zijn broodwin ning kwijt. De auto bleef alleen achter. Maar de meeste dolmoesauto's rijden, door alles heen, door stad en land, stok oude naast gloednieuwe. Ze dragen stellig bij tot een (letterlijk) nauwere aaneen- smeding van het Turkse volk, want in de dolmoes nemen lieden van alle standen plaats, vlak naast elkaar. Dezer dagen werd deze functie van het systeem nog even op de proef gesteld Een bereleider (zigeuner) met zijn beer wilde een doelmoes in. Er was plaats. Er kwa men een paar bezwaren los, er werd wat gedelibereerd maar de beer kwam erin (Van onze correspondent) WASHINGTON Zijn de Duitsers een slaafs volk, dat ponden aardappels ver slindend, onwetend en slecht onderwezen in de pas marcheert achter wie maar met autoriteit bekleed is? Wie op deze vraag met een overtuigd „ja" antwoordt zou plezier beleefd hebben aan een docu mentaire die het Amerikaanse televisie net Columbia Broadcasting System kort geleden onder de titel „The Germans" het Amerikaanse publiek voorschotelde. De één uur durende documentaire kon niet anders dan openlijk anti-Duits ge noemd worden. De gesproken tekst, de beelden, de gebruikmaking van statistie ken uit het voormalige nazibolwerk Neu renberg en de toepassing daarvan op heel West-Duitsland wezen allemaal in één richting: CBS wilde olie gooien op het vuur van vooroordelen over de Duitsers, dat ook in Amerika nog altijd brandt. Daarvoor werden nu en dan zelfs feite lijke onjuistheden gelanceerd en werden allerlei verschijnselen in Duitsland duide lijk anti-Duits geïnterpreteerd. Door uit voerig het onzinnig patserige huis van de radio- en televisiekoning Grundig te to nen, werd verder nog de indruk gewekt dat alle nieuwe rijken in West-Duitsland een soortgelijk summum aan dikdoeneri ge smakeloosheid ten toon spreiden. Een smakeloosheid overigens die niet in Duits land maar in zekere rijke Amerikaanse kringen haar hoogtepunt lijkt te hebben. Tenslotte gebruikten de mannen van CBS het feit dat een hoog percentage van de Duitse jongemannen na de lagere school een vakopleiding volgt en niet naar een middelbare school gaat als de basis voor de sombere voorspelling dat het nieuwe Duitsland weer een slecht ge- informeerde. tegenover de autoriteiten hakken klakkende generatie grootbracht. De eenzijdige anti-Duitse documentaire ontketende in Washington een storm van verontwaardiging. Niet alleen in de Duit se gemeenschap was men boos, maar ook in Amerikaanse kringen, die zich met re laties tot Europa bezighouden, was men algemeen onthutst. „Men hoeft geen be wonderaar van de Duitsers te zijn noch een aanbidder van hun politieke genie om deze unfaire schertsanalyse te verwerpen", zo kon men horen zeggen. Dit alles zou evenwel niet meer dan een ongelukkig incident zijn als niet het tweede Westduitse televisiestation op het idee was gekomen de Bondsrepublikei- nen te laten zien hoe in de Verenigde Sta ten over hen gesproken wordt. Vele amb tenaren in Washington houden hun hart vast dat dit tot een golf anti-Amerikaanse gevoels zal leiden. De Amerikanen zien met angst en be ven dat de stemming tegen het beleid in Vietnam ook in West-Duitsland aanzwelt en president Johnson zou bepaald niet enthousiast zijn als Bonn zich uiteindelijk ook zou scharen onder de gelederen van al die staten die stopzetting van de Ame rikaanse bombardementen op Noord-Viet- nam eisen. Tijdens de deze week in Parijs ge opende SICOB-tentoonstelling is willen wordt bij voorkeur met een ge baar aangegeven: naar links of naar rechts in verschillende hoeken, of recht uit. O heerlijkheid, wanneer men het ge voel krijgt langzamerhand met dit sys teem mee te kunnen doen, er een rader tje in te worden, niet meer vernederd te moeten uitstappen uit een verkeerde dol moes, niet meer angstig te hoeven vragen: U gaat toch wel naar Taksim? HET SYSTEEM werkt met een onver biddelijke logica. Als ik van mijn wo ning naar de aanlegsteiger van de pont naar Europa rijdt, betaal ik 20 cent, maar als ik van hetzelfde traject in omgekeer de richting rijdt, betaal ik dertig cent, want üsküdar is het beginpunt, en mijn woning niet het eindpunt. In het eerste geval trof ik een langs rijdende dolmoes, die een plaats vrij had (en nooit hoef ik langer dan een minuut te wachten), een plaats waar de chauf feur dus al eerder 30 cent voor had ge ïncasseerd. Mijn entree was extra. In het tweede geval kan hij er niet zeker van zijn dat de plaats nog een keer zal wor den bezet. Hoewel de anderen nog mee rijden voor een traject dat zowat vijf maal langer is, moet ik ook de volle prijs betalen. Zolang de dolmoes nog niet is wegge reden, heerst er onder degenen die er al in hebben plaatsgenomen een sfeer van verstorven, lijdzame afwachting. Er weer uit te lopen omdat het bij nader inzien te lang duurt, is tegen de ongeschreven regels: het is een te grote terugslag voor de anderen. Het duurt trouwens bijna nooit te lang. De roeper (meestal een andere, sociaal lagere, man dan de chauffeur, die zit achter zijn stuur te suffen) roept luid keels de naam van het plein waar de taxi heenrijdt en probeert daar iets wer- vends in te leggen, en meestal is het voertuig binnen enkele minuten gevuld. Wel kun je, als je erge haast hebt, iets doen waardoor je de dolmoes een eind in de richting van de taxi promoveert: je betaalt voor de plaatsen die nog open zijn. Het is een buitenkansje voor de anderen. In het begin dacht ik dat dat óók iets was wat „je niet kan doen" om dat het protsering zou staan. Maar ik zie de kleine geste toch meer en meer vol brengen, ook door mensen die ruim wil len zitten. Dat zijn in het bijzonder al- leenreizende meisjes en dames, die niet geknepen willen worden. Zij gaan liefst naast de chauffeur zitten en betalen voor twee. „Knijpt de chauffeur dan niet?" zal men vragen. Maar dan heeft men het begin niet goed gelezen. Hij heeft het te druk met het inzamelen en het geld te ruggeven. Want iedereen betaalt op een moment dat hem goeddunkt, bij het weg rijden, ergens tijdens de rit, of pas na aankomst. Daarin uit zich het individualisme van de dolmoes-passagier. Bovendien: een dol- moeschauffeur is integer en betrouwbaar. Ik heb nog nooit enigerlei ruzie om geld tijdens een dolmoesrit gehad of mee gemaakt. Alles ligt geheid vast in het systeem en een dolmoezenier komt een voudig niet op het idee om te trachten een passagier af te zetten, ook al is het een toerist. Met taxichaffeurs is het an ders. Daar krijgt men zowat altijd ruzie (Van onze correspondent) ISTANBOEL. Het is stil geworden in de Turkse Dolmoes, sinds de chauffeur geen plaatjes meer mag draaien onderweg. Met één hand placht hij het vrachtgeld te innen, met de andere de ingebouwde pick-up te be dienen, en chauffeuren deed hij.met zijn ruggemerg. Totdat men dat te onveilig ging vinden. De dolmoes (letterlijk: „gevuld") is Turks cultuur bezit en had allang Turkijes meest gevierde bijdrage aan de rest van de wereld moeten zijn. Het is de taxi die wegrijdt zodra hij vol is, om naar een tevoren luidkeels afgeroepen punt te rijden voor een prijs die veel dichter ligt bij die van de bus dan die van een gewone taxi. De Turkse gastarbeiders zijn er he laas nog niet in geslaagd dit systeem in West-Europa in te voeren: Zij zul len ons verkeer nodeloos gecompli ceerd vinden. Ze dromen er wel bijna allemaal van, nog eens een flinke wa gen uit West-Europa mee te nemen en daarmee in hun vaderland „dolmoes te gaan rijden". HÉT IS daarom zo stil geworden in de dolmoes, omdat men toch al niet veel praatte. Het systeem werkt zó feilloos dat elke mondelinge toelichting overbo dig is en over koetjes en kalfjes praten Turken niet gauw zolang ze elkaar niet kennen. Van tijd tot tijd wordt de stilte onderbroken door iemand die zegt: „In- mecek Var" („Het voornemen tot uit stappen bestaat") en dan is er weer een plaatsje vrij en loert de chauffeur naar mensen die misschien weer mee willen. En die zijn er overal. Heel Istanboel staat in het teken van de dolmoes, het is een stad van lifters. Want ook het mee- een visuele telex te zien, waarmee het getype op het scherm kan wor den gezien, alsook de eventuele antwoorden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8